Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 301159 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.09.2009. u 08:23 - pre 176 meseci
pa samo taj kamin kosta oko 2.000€
gde je tu jeftinoca
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.09.2009. u 03:59 - pre 176 meseci
Citat:
veljkoE: pa samo taj kamin kosta oko 2.000€
gde je tu jeftinoca


Dishi68 je samo pokazao kako lepo, moderno i komforno izgleda kuća od naboja sa unutrašnjim uređenim prostorijama sa kaminom i prvenstveno je namenjena za one sa malo dubljim džepom. Pokazao je kako lepo izgledaju ravni zidovi.

S obzirom na moje negativno iskustvo, i dalje sam sumnjičav prema kućama od naboja (zemlje).

Da li miševi, pacovi prave kanale u tim kućama?

Da li otpadaju deo po deo zida, a i plafona, tokom veka korišćenja?

Zamisli da, ne daj Bože, dok spavaš dubokim snom iznenada otpadne deo plafona od zemlje (koji nije nimalo lak) na glavu!


[Ovu poruku je menjao eloiza dana 23.09.2009. u 05:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade1969

Član broj: 174141
Poruke: 29
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.09.2009. u 21:01 - pre 176 meseci
Elioza,mislim da imaš neopravdano nepovjerenje prema objektima građenim nabojem,današnja tehnologija je ipak drugačija i pruža veću sigurnost.Već ranije sam pisao da sam odrastao u jednoj takvoj kući i vjeruj mi nikakvih miševa,buba ili odpadanja maltera nije bilo.
Naš komšija je imao takvu staru kuću koju je renovirao po dolasku u penziju.Prilikom renoviranja je na zid sa vanjske strane stavio rabis pletivo u visini od 1-1,5 m, tako da miševi ili bilo koji glodari nisu mogli naptaviit ništa.Hidroizolacija iznutra kondorom itd.Kad su završili kuća je izgledala preljepo.
Danas kad imamo nevjerovatan izbor izolacionih i raznih drugih materijala ,takvu kuću uopšte nije teško zaštiti.
Samo činjenica da zidom debelim 50-60 cm prestaje potreba za klima uređajem je značajna ušteda,potom vlažnost zraka u tavoj kući je 50-60% što je praktično idealno.Zidovi takve kuće dišu. Zatim ukoliko se u samoj izgradnji iskoriste i neke pogodnosti terena ,te orjentacija ka jugu sa mogućom staklenom baštom ,te sadnjom voća na sjevernoj strani i u pravcu duvanja vjetra možemo takođe stvoriti malu mikro klimu i u tom slučaju takođe postići uštede i kvalitet življenja.

Mislim da je ovakva individualna izgadnja na bazi volonterskih akcija u kojima se prijatelji i familija međusobno pomažu naša budućnost,ustvari to su naši stari odavno radili.


Pozdrav.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.09.2009. u 03:45 - pre 176 meseci
Citat:
rade1969
Naš komšija je imao takvu staru kuću koju je renovirao po dolasku u penziju.Prilikom renoviranja je na zid sa vanjske strane stavio rabis pletivo u visini od 1-1,5 m, tako da miševi ili bilo koji glodari nisu mogli naptaviit ništa.


Rabis pletivo (pretpostavlja se da je metalno, a ne plastično) se postavlja sa spoljne strane zida samo do visine od 1-1.5 m, a ne celom visinom zida? A plafon?

U selu imam jednu staru štalu od zemlje i pleve, i svuda i dole na nivou poda i gore na nivou plafona se vide rupe koji si napravili pacovi.

Drugo pitanje: da li postoje kuće od naboja na sprat?
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.09.2009. u 06:56 - pre 176 meseci
Citat:
eloiza
Drugo pitanje: da li postoje kuće od naboja na sprat?



Naravno da postoje. Pogledaj ovu temu Kuće od slame i drugih prirodnih materijala http://www.elitemadzone.org/t322486-11#2395401 i videćeš nemačku šestospratnicu izgrađenu 1800 i neke godine.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.09.2009. u 19:26 - pre 176 meseci
samo nije to bas nas sistem gradnje

koristite forum, ne pp
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rade1969

Član broj: 174141
Poruke: 29
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.09.2009. u 21:41 - pre 176 meseci
Upravu si rabis pletivo je bilo od metala,u vojvodini je moj ujak između greda na plafonu stavio trstiku a po njoj blato sa slamom.Njegov deda mu je kaže govorio da miševi iz nekog razloga nevole trsku i da se u tako izolovan plafon nikada neće uvući miševi.
Dalje,svakako da se grade kuće na sprat od naboja,da ne postavljam slike postaviću par sjtova pa pogledaj.Ovaj prvi je naročito zanimljiv.


Linkovi:

http://www.buildsomethingbeautiful.com/projects.php


http://www.cobprojects.info/index.htm


Ovo je savremena tehnologija gradnje sa strukturiranom zemljom koja se nabija u ramovima "Rammed Earth"


http://www.terrafirmabuilders.ca/Portfolio/exteriors1.html


Pozdrav.
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
79.101.212.*



+9 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.09.2009. u 21:44 - pre 176 meseci
Citat:
veljkoE: samo nije to bas nas sistem gradnje


Princip je isti, sve ostalo su nijanse.

 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...26.09.2009. u 07:05 - pre 176 meseci
Kakve sve sad pasivne solarne kuće od naboja ili slame postoje kod nas, a i u svetu?

Dole u fajlu govori o ilovači kao građevinskom materijalu



[Ovu poruku je menjao eloiza dana 26.09.2009. u 20:25 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rade1969

Član broj: 174141
Poruke: 29
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...27.09.2009. u 11:20 - pre 176 meseci
Citat:
eloiza: Kakve sve sad pasivne solarne kuće od naboja ili slame postoje kod nas, a i u svetu?



Koliko je meni poznato kod nas od ilovače ili nekog drugog materijala nema nijedan projekat,jer kod nas izgradnja objekata od takvog materijala nije dozvoljena.
Koliko sam ja shvatio pasivna solarna kuća je koncept u kojem se kroz orjentaciju objekta te posebno projektovanim staklenim površinama ili nekom drugim načinom akumuliar sunčeva energije i uvodi u objekat sa istovremenim izuzetnim termoizolaciskim svojstvima objekta.U tom smislu nismo ograničeni od kojeg materijala će objekat biti izgrađen ukoliko zadovoljava te uslove.Slama recimo ima K-koeficijent 0.09W/mK a standardnog zida 450mm je 0.13W/mK.Tako da pasivnu solarnu kuću možemo izgraditi od bilok kog od pomenutih materijala.

Već smo spominjali da ekipa prof.dr Slobodana Krnjetina pokušava napraviti zakonsku regulativu kojom bi bilo moguće kod nas graditi takvim materijalima.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...27.09.2009. u 23:37 - pre 176 meseci
Citat:
.Slama recimo ima K-koeficijent 0.09W/mK ...

Stiropor ima 3 puta manji K-koeficijent od slame. Zasto su onda ljudi zapeli za tu slamu, trsku i blato?
Da bi se napravila efikasna pasivna kuca od tih "alternativnih" materijala trebalo bi da zidovi budu debljine preko jednog metra.
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
79.101.89.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...28.09.2009. u 00:14 - pre 176 meseci
Odine,ajdmo ovako...

Bale slame ne samo da mogu da bude naredjane u sirini od jednog metra(cak imam u planu i to da uradim ako mi se ukaze prilika hehehehe)
vec,mogu da butu i noseci zidovi.
uporedi cenu sa uobicajenim materijalima... ali ok
nema problema ni kod mene ni kod tebe,ja zelim da vidim sta ti mozes da napravis da bude pasivno solarno,video sam projekte koji se u srbiji(izgradjene kuce) sa pasivno solarnom tehnologijom greju preko zime u meri od 80 %

ja zelim da idem na bar 90,dal cu uspeti videce se...
ako uspem naravno dacu ljudima sve na uvid,ako ne,nikom nista...
sa druge strane sta si ti napravio od stiropora da je pasivno solarno?
Dal znas nekoga da je napravio takvu pasivno solarnu kucu? koji su rezultati,daj planove te kuce...

i na kraju,jedna od VRLO vaznih stavki,cena takve kuce,od pocetka do kraja koja je...

to sveukupno daje smisao ovoj diskusiji ali samo SAMO AKO IMAMO PRAKTICNE GRADNJE,bez toga je besmisleno...

nadam se jednoj gradnji na prolece ili mozda i pre toga...

Trenutno radim na projektu solarne rerne,pa ako neko ima neki crni pleh za pecenje dobro bi mi dosao,il ako zeli neko da ucestvuje u projektu nek se javi...

solarne rerne se mogu ugraditi u pasivno solarne kuce ;D

al za pocetak pravim rernu bez solarne kuce jer nemam zemljiste..(inace verujem da bih neku kucicu ili supicu vec sagradio :D
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...28.09.2009. u 15:23 - pre 176 meseci
@IIPANTERII

Niko ne spori da se da se pasivna solarna kuca moze napraviti od slame, trske, blata i sl.

Medjutim, ono sto ja smatram nerealnim su ocekivanja da takva kuca, a koja bi po komforu i kvalitetu izrade bila uporediva sa kucom koja je zidana pomocu klasicnih/standardnih materijala, moze imati i cijenu uporedivu (a neki vicu i manju) od kuce pravljene na klasicni nacin.

Ja mislim da ne moze. Tehnologija pasivnih kuca i po konstrukciji i po materijalima je dvije klase ispred klasicne gradnje i to je kao kad bi neko tvrdio da se od drveta i otpadnog materijala moze napraviti Mercedes koji ce biti jeftiniji od Yuga.

Ko god je pravio kucu zna dobro da samo zidanje (blokovi, cement...) nije stavka koja u nekom prevelikom procentu ucestvuje u konacnoj cijenu, vec su to uglavnom radovi i materijali koji dolaze poslije toga.

Ko misli praviti kucu od slame, a ne zeli da mu se raspucavaju zidovi zbog slijeganja tog materijala i ne zeli da mu kuca bude zrtva scenarija "The Termits 3: - Rise of the Mice" morace mnoooogo para da plati za taj "luksuz".

Isto tako svi drugi radovi na toj kuci se dodatno usloznjavaju i proporcionalno poskupljuju.

Kad je u pitanju materijalni svijet jos uvijek vazi "koliko para toliko muzike".

Evo kako stoje stvari sa cijenama:
With careful design and increasing competition in the supply of the specifically designed Passivhaus building products, in Germany it is now possible to construct buildings for the same cost as those built to normal German building standards, as was done with the Passivhaus apartments at Vauban, Freiburg.[16] On average, however, passive houses are still up to 14% more expensive upfront than conventional buildings Citat sa Wikipedie.

I sad kad se uzme u obzir da je cijena klasicne kuce u Nemackoj 3 do 5 puta skuplja od iste takve u Srbiji dolazimo otprilike do cijene pasivne kuce. E sad glavno pitanje: da li bi pasivna kuca u Srbiji bila 3 do 5 puta jeftinija od iste takve u Njemackoj? E ja mislim da ne bi, a vi razmislite zasto.

 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
77.46.243.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...28.09.2009. u 17:39 - pre 176 meseci
ono sto kazem je na osnovu snimaka kuca,logike,i iskaza ljudi,
a nesto i iz iskustva,jer nije da nikad nisam sreo kucu od blata(u vojvodini je mnogo kuca zidano tako,a neke su delimicno bile tako a delom od cigli..)

u svakom slucaju,nadam se da ce se neko pojaviti sa lepim vestima i izvestajima o izgradjenim pasivnim solarnim kucama kod nas i u okolini koje se mogu obilaziti..

za sada znam za deset do petnajst kuca koje su EKO SOLARNE ZEMUNICE,cena ovih kuca je priblizna obicnim kucama,jer zahtevaju armirani vodonepropusni beton...
njih je projektovao izenjer Veljko Milkovic ,inace jedan od pionira na ovom podrucju,sa Prof. Krnjetinom nisam jos uspeo da stupim u kontakt al mislim da imaju neku svoju probnu gradnju ...

u ovom trenutku sam u kontaktu sa inostranim Eko Drustvom koje bi zelelo nesto da napravi i izabrali su moj projekat... ovih danas smo se sreli. ja finansije i prostor nemam,da imam napravio bih pa bih video na sta lici :)

kada i ako bude vise rezultata javljam o tome.a letos je kod rtnja bilo interesatnh radova,tamo sam bio i pricao sa ljudima koji su ranije pravili kuce od kamena i slicnih materijala,i oni kao graditelji sa iskustvom preporucuju kuce od bala slame i sami sada spremaju jednu takvu kucu,u ocekivanju je da se pojavi sledece godine,ove godine su bili pripremni radovi.


i jos jedan podatak.. strane i domace cene gradnje hmmm negde sam procitao da je za kucu hartovih koja je earth bag dizajn,za uredjenje terena pre pocetka gradnje bilo placeno 15000 dolara... sada nisam siguran dal su pomerali neko brdo il sta, al i pored toga se ta kuca tamo smatra kao vrlo jeftinom,inace drugi radovi su naravno jos dodatno kostali... (sad me malo mrzi da trazim po netu detaljno njihov spisak kostanja gradnje).

tako da,cene kod drugih i kod nas,i ono sto sami odradimo u odnosu na placanje mehanizacije... je vec na osobi da bira sta i kako.

 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...28.09.2009. u 19:06 - pre 176 meseci
@Odin D,

Polako, idemo redom......

Citat:
Odin D.: Stiropor ima 3 puta manji K-koeficijent od slame. Zasto su onda ljudi zapeli za tu slamu, trsku i blato?
Da bi se napravila efikasna pasivna kuca od tih "alternativnih" materijala trebalo bi da zidovi budu debljine preko jednog metra.


Stiropor ima 2 puta manji K- koeficijent od slame, pa je za pasivnu solarnu kuću sasvim dovoljna debljina zida od slame 450 mm ili 45 cm, i ima oko 3 puta bolju termoizolaciju nego što su propisali pre oko 20 godina nemački standardi za pasivnu solarnu kuću (tada nije bilo JUS standarda za pasivne solarne kuće).

Trska ima samo malo veći K-koeficijent od stiropora (oko 0,049), i veoma je tražen kao prirodni termoizolator, kao pokrivač krovova (ima dosta primera kuća u Vojvodini starih preko 100 godina, a ne truli)

Citat:
Odin D.:
Tehnologija pasivnih kuca i po konstrukciji i po materijalima je dvije klase ispred klasicne gradnje i to je kao kad bi neko tvrdio da se od drveta i otpadnog materijala moze napraviti Mercedes koji ce biti jeftiniji od Yuga. .


Nije isto poređenje Mercedesa i Yuga u odnosu na pasivne i klasične kuće, jer Mercedes nabavlja skuplje i kvalitetnije delove za montažu auta, a za pasivnu solarnu kuću to ne važi jer se gradi od istih materijala i po istim cenama kao i za klasične obične kuće.

Citat:
Odin D.:
I sad kad se uzme u obzir da je cijena klasicne kuce u Nemackoj 3 do 5 puta skuplja od iste takve u Srbiji dolazimo otprilike do cijene pasivne kuce. E sad glavno pitanje: da li bi pasivna kuca u Srbiji bila 3 do 5 puta jeftinija od iste takve u Njemackoj? E ja mislim da ne bi, a vi razmislite zasto.


U Nemačkoj je viši standard i više su cene materijala (možda?!) i skuplja radna snaga nego kod nas. I lično mislim da je kod nas 3 – 5 puta jeftinija u odnosu na iste takve u Nemačkoj.

Nemački vlasnici passive house su imali znatno povoljnije bankarske kredite (manje kamate) i veće stimulacije za gradnju passive kuće i imaju doživotno znatno manja poreska plaćanja u odnosu na vlasnike klasičnih kuća.

A kod nas em su vlasnici pasivnih solarnih kuća bili prepušteni samima sebi bez ikakve pomoći od države, em plaćaju najveći iznos poreza zbog luksuza...

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 29.09.2009. u 17:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...28.09.2009. u 20:19 - pre 176 meseci
Citat:
IIPANTERII
.... da bude pasivno solarno,video sam projekte koji se u srbiji(izgradjene kuce) sa pasivno solarnom tehnologijom greju preko zime u meri od 80 %


To što si video izgrađene solarne kuće su stare najmanje 10 godina sa manje termoizolovanim prozorima i vratima, sa najvećom debljinom termoizolacije zida od 10 cm i imaju manju energetsku efikasnost objekta (do 80%) u odnosu na sadašnje pasivne kuće sa znatno boljim termoizolovanim prozorima i većim debljinama termoizolacije zida od 10 cm i imaju veću energetsku efikasnost (više od 80%).
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
93.86.247.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...28.09.2009. u 23:14 - pre 176 meseci
Pa jeste da 80 % solarnog grejanje nije 100 %

ali ako jedna kuca na primer obicno zimi potrosi 500 Evra za grejanje to bi znacilo da bi sa takvom kucom koju su oni projektovali potrosili 100 Evra,i imali ustedu od 400 Evra.To je vrlo pohvalan dizajn u odnosu na klasicne kuce.

Prednost ovakve kuce u odnosu na onu koju razmatram jeste sto ovakva ima leti prirodnu klimu,hladnoca zemlje je leti hladi...
prednost koju zelim da ostvarim (sa mojom) je u toku zime a to da povecam ucinak solarnog grejanja u toku zime.Sa nadom da bi moja(koju sam ovde vec postavio kao ideju) mogla sasvim prijatno leto da pruzi,a postoji sistem prirodne klime koji se moze dodatno napraviti).

evo linka za jednu od solarnih eko zemunica u srbiji

http://www.youtube.com/watch?v=RKC-TZKhlbc



 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...29.09.2009. u 15:42 - pre 176 meseci
Što se tiče solarne eko zemunice, koja je stara najmanje 15 godina, devedesetih godina prošlog veka sam lično pitao Veljka Milkovića koliko je koštala izgradnja solarne eko zemunice, i reče da je koštala "samo" 100000 DM (koliko je to u evrima - da li 50000 ili 100000 evra?!)!!! I to čak bez krova.
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
79.101.224.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...29.09.2009. u 15:54 - pre 176 meseci
da eko zemunice nemaju krov,navuku zemlju :D i bilje :)

iako su ekonomicne u upotrebi,izgradnja nije jeftina,suvise velike zahteve ima ta kuca. da nosi tone i tone i tone zemlje na sebi...
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...29.09.2009. u 16:16 - pre 176 meseci
Da, ali mi nikako ne ide u glavu šta je to što je TOLIKO koštalo.

Uzmimo moj primer:

Iako nisam nikad završio kuću, okvirno, za moju nadzemnu prizemnu pasivnu solarnu kuću da sam završio na vreme devedesetih godina prošlog veka ne verujem da bi koštala više od 50000 DM!?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 301159 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.