Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656031 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
37.19.110.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.10.2012. u 23:23 - pre 138 meseci
Ostavi tako,nahrani svinje i ne diraj ništa!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.10.2012. u 23:43 - pre 138 meseci
OK majstore-hvala,imam kombinaciju Bos-kotao, gorionik Feroli i mogu reci da sam bas, ono zadovoljan, imam gubitaka jer nisam uradio izolaciju na kuci (Prethodni kredit mi nije imao toliku moc da odradi i grejanje i izolaciju), ali sam sa 4,5 tone peleta pregrmeo proslu zimu i to je OK, po meni za 110 kvadrata, bez izolacije.To mi je od prilike isto kao i na cvrsto gorivo, sto se para tice, ali ce izolacija zavrsiti posao, a o komforu i jednostavnosti, kao i o bezbednosti da ne govorim.Poz...svima i srecno u novoj zimskoj sezoni :)))
 
0

Bossbobby
Slobodan Bosnić
ekonomista
Bosnić Konsalting doo

Član broj: 308297
Poruke: 1
178.79.35.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.10.2012. u 10:24 - pre 138 meseci
Pozdrav svima!

Pratio sam ovaj forum poslednjih mesec-dva jer sam razmišljao o prelasku sa grejanja na struju (mermerni radijatori) na centralno grejanje, pa je pelet kao udoban izbor (nemam mogućnosti za gas) bio prvi za analizu. Mogu reći da sam mnogo naučio čitajući ne samo ovaj, nego i neke hrvatske forume.

Dakle, grejem kuću od ukupno 120m2 u dva nivoa sa srednjom izolacijom. Odlučio sam se za kombinaciju pelet-struja, Centrometal set EKO CK p 14-35kW + elektrokotao 18kW i prvi utisci su izvanredni. Kupio sam pelet proizveden u Boljevcu i čini mi se dobar. Cena peleta mnogo varira, ja sam ga pre mesec dana platio 23din/kg franko kuća, a sada je kod istog dobavljača 30din/kg. Naravoučenije, pelet za sledeću sezonu kupujem u maju,

Koliko sam shvatio, najisplativije je koristiti struju po jeftinoj tarifi (za 8 sati potroši se 30kW), a ostatak dana grejati se na pelet (dosadašnja potrošnja 30kg/dan), pošto je jeftina struja u plavoj zoni mnogo jeftinija od peleta. Centrometal ima mogućnost programiranja uključivanja i isključivanja kotla do 3 puta dnevno za svaki dan u nedelji posebno, tako da ne mora da se ide u kotlarnicu non-stop. Kapacitet pelet spremnika je 250kg, što znači da se puni jednom nedeljno.

Jednom rečju, prezadovoljni smo i preporučujemo svakome ovu kombinaciju. Kao što neko napred reče, nije jeftino, ali je vrlo udobno (pri spoljnim temperaturama 0-5C unutra je prosečno 25C pri navedenoj potrošnji struje i peleta).

Nadam se da će i ovaj moj opis nekome pomoći da reši svoj problem. Ako nekoga zanimaju detalji koje sam izostavio, stojim na raspolaganju za dodatne informacije.
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.10.2012. u 12:08 - pre 138 meseci
[quote]taneb:
Citat:
Mordred: taneb, ti krećeš sa predpostavkom da pelet SIGURNO generiše određenu količinu toplotne energije, a to je jedna od stvari koju je Deki zapravo želeo da proveri.

Deki, gledanjem displeja nećeš uspeti da utvrdiš prosečnu snagu kotla. Računaj da ti kotao ima određenu efikasnost, s obzirom da nije na punom kapacitetu, to može biti popriličan procenat umanjenja. Računaj i da je tih 5,2kwh toplotne energije postignuto u nekim idealnim uslovima .

5,2 KWh j više neka teoretska vrednost, čisto sumnjam da proizvođači peleta imaju kalorimetarsku bombu, i da sad tamo neka teta uzima uzorke i puca to u bombi-tri put dnevno, malo morgen.


Ajde da ukljucimoi efikasnost kotla na 80% i uzmemo da je energetska moc peleta 4,8 KWh,
2,5kg/h * 4,8 = 12 KWh znaci snaga koju je oslobodio pelet je 12KWh i iskoristimo od toga 80% to ce da bude 9,6 KWh
i ako radi 12 sati ukupno dobijemo 115KWh.

Nemam pojma o kom se kotlu radi, ali je to računica koja sigurno prolazi, sa svakim normalnim kotlom, i peletom na našem tržištu.



j.b..a , kako da sad poboldam svoj tekst ???
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
37.19.111.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.10.2012. u 12:52 - pre 138 meseci
j.b..a , kako da sad poboldam svoj tekst ???
Šta znači "poboldam"?
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.10.2012. u 13:18 - pre 138 meseci
moram ovako na slici da napisem

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

friggy
Beli

Član broj: 308281
Poruke: 8



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.10.2012. u 16:17 - pre 138 meseci
Pozdrav
ima li tko, a da zna koji su parametri za peć na pelet MBS Smederevo 8.5KW
to je micronova elektronika. u serviserski meni se ulazi s a09.
trebam dobro podešene parametre, pa da prepišem. ili koje su druge šifre za vračanje na tvorničke postavke

Hvala
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.10.2012. u 20:41 - pre 138 meseci
Pitanje za Baneta M.Mozes da mi pomognes oko najekonomicnijeg podesavanja kotla. Posto se od ove godine grejem na pelet set kao tvoj )boss +feroli).
Imam sobni termostat u kuci.Grejem oko 120 m2 dobro izolovanog prostora.Kupio sam boljevacki pelet pet paleta. Sta mislis jel je dovoljno za zimu?Kako da najekonomicnije nastelejum kotao da radi a da se provucem do kraja sa ovom kolicinom?. Sad mi trosi oko 2 dzaka ,a radi ujutru 3 sata ,po odne 2-3h i uvece 3h.Pozdrav
 
+1

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 12:56 - pre 138 meseci
Citat:
idm:
dusanmijat
jesi li pustio kutao u rad,ako jesi kakvi su utisci !


Evo na ove tri stranice je cijeli istorijat od kako je kotao bio mali pa dok nije porastao i zagrijao se za mnoge stvari ha ha
http://www.forum.hr/showthread.php?t=706295&page=12
Još mnogo lijepih stvari treba da se dogradi i u komponuje u sistem ali ovo već radi i grije. Pozdrav
 
+1

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 17:47 - pre 138 meseci
@dusanmijat
Sta reci osim BRAVO MAJSTORE!
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 18:07 - pre 138 meseci
Citat:
dusanmijat:
Citat:
idm:
dusanmijat
jesi li pustio kutao u rad,ako jesi kakvi su utisci !


Evo na ove tri stranice je cijeli istorijat od kako je kotao bio mali pa dok nije porastao i zagrijao se za mnoge stvari ha ha
http://www.forum.hr/showthread.php?t=706295&page=12
Još mnogo lijepih stvari treba da se dogradi i u komponuje u sistem ali ovo već radi i grije. Pozdrav

Izuzetno kreativno-kapa dole !!!






 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 18:29 - pre 138 meseci
Citat:
drdejan7:
Pitanje za Baneta M.Mozes da mi pomognes oko najekonomicnijeg podesavanja kotla. Posto se od ove godine grejem na pelet set kao tvoj )boss +feroli).
Imam sobni termostat u kuci.Grejem oko 120 m2 dobro izolovanog prostora.Kupio sam boljevacki pelet pet paleta. Sta mislis jel je dovoljno za zimu?Kako da najekonomicnije nastelejum kotao da radi a da se provucem do kraja sa ovom kolicinom?. Sad mi trosi oko 2 dzaka ,a radi ujutru 3 sata ,po odne 2-3h i uvece 3h.Pozdrav

Prijatelju moj, u startu se primecuje da ti je potrosnja nesto veca od normalnog, verovatno iz razloga sto se gorionik pali parcijalno pre podne, po podne i u vece, pa dok se voda u sistemu ne ugreje to traje, ali bice to OK kad malo zahladni pa gorionik bude radio konstantno, samo ce dogrevati vodu i cesce ce se gasiti(biti na stenbaju) samim tim i potrosnja ce biti manja. Na ovakom vremenu tesko je proceniti sta je dobro a sta ne, jer nam gorionici ne rade konstantno, mislim sto se ekonomicnosti tice, ali u svakom slucaju poslacu ti parametre po kojima radi moj gorionik, ja sam prilicno zadovoljan na proslu zimu. Sto se tice tvojih 5 tona, mislim da ce ti to biti sasvim dovoljno, obzirom da ti je izolacija dobra, ima i da ostane malo.Ako budes imao nekih problemcica resavacemo u hodu, imao sam ija nekih sitnih, ali nista strasno ni skupo, poz...
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 20:07 - pre 138 meseci
Hvala Bane puno,bas si me ohrabrio za potršnju.Kad budes imao vremena napiši mi koju o t vode,i najboljem rezimu rada, s obzirom da grejem celi dan zbog klinca.Ovo trenutno mi se bas i ne sviđa,jer se radijatori zagreju i dostigne se sobna t 22,a onda su vecim delom dana hladni(PREKO SOBNOG TERMOSTATA).pozdrav
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 21:16 - pre 138 meseci
Citat:
baneMilisavljevic:
Jedno pitanjce: Koliko bari je pritisak u sistemo naj bolji, da li je 2 bara ok? Jos nesto sta li nam je sa Belom Radom, da li je ziva :)))


Kao sto ti je vec receno 1bar=10m, sto znaci da meris kolika ti je razdaljina od dna kotla do vrha najviseg radijator i ako je recimo 6 metara to bi znacilo da ti je dovoljno 0.6 bara (koliko bi bilo u otvorenom sistemu), ali posto ti imas zatvoren sistem u ekspanzionom sudu pritisak (bez vode u sistemu) treba da bude minimum 1 bar, a ako je visina kuce vise racuna se po formuli: po = H/10+0,2 bar, ali minimalna vrednost je 1 bar. Da bi izjednacio pritisak, u sistemu treba da bude minimalno isti toliki pritisak vode.
Posto ti grejes 120 m2, pretpostavljam da nemas vise od 2 sprata sto mu dodje oko 4m, znaci, pritisak u ekspanzionoj posudi (sa praznim sistemom) treba da bude 1 bar, a u sistemu oko 1,2 bara. To bi bilo idealno ali ako imas i 1,5 nije strasno.
Bitnije je da proveris da li ti pritisak drasticno skace izmedju hladne vode u sistemu i zagrejane, onda je problem u ekspanzionoj posudi (velicina ili pritisak). Normalna odstupanja su do 10-20%.

Cela poenta pritiska u sistemu je da se pumpa ne napreze i "baca" vodu do najvisih radijatora vec samo da gura.


 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 21:33 - pre 138 meseci
Nego, ljudi ja imam drugi problem.
Prepravio sam ceo sistem kao sto smo ranije zajedno raspravili. Gorionik Ecom2 ovih dana radi savrseno, cetvorokraki ventil na pocetku otvorim na pola, a kad zagrejem kucu vratim ga na 1/4.
Pepela posle 12 sati nema puno i cak ne moram da ga cistim svakodnevno sa resetke. Potrosnja je koliko mi se cini na zadovoljavajucem nivou ali cu tacno znati kad ispraznim spremnik i napunim do vrha. Za sad mi se cini da ne ide vise od 20kg za grejanje oko 180m2.
Gorionik radi oko 12 sati dnevno, temperaturu izlazne vode iz kotla (pre 4k ventila) drzim na oko 70C. Vodu koju pustam ka radijatorima (iza 4k ventila) je oko 45C sto je savim dovoljno za ove spoljne temperature. Iz radijatora u 4k ventil se vraca oko 40C i temperatura iza 4k ventila koja se vraca u kotao je oko 40C!!!!!
Fotografija celog sistema je dole u prilogu.
E taj podatak me najvise zabrinjava, zasto je temperatura povratne vode u kotlu samo 40C (maksimalno sam dobio 44C) kad je 4k ventil otvoren samo 1/4 sto znaci da 3/4 vode iz kotla koja je 70C treba da se vraca nazad u kotao, a samo 1/4 vode koja se vraca iz radijatora (najprostije objasnjeno).
Moja ideja je bila da kako bi sprecio kondezaciju kotla ne vracam vodu u kotao ispod 60C i zato i drzim kotao na 70C. Ali ja i pri ovako maloj otvorenosti 4k ventila jedva dobijam 40C, a verovatno cu i manje kako spoljna temperatura bude padala, a 4k ventil sve vise otvoren.

Da li neko ima neku ideju, predlog, savet....?

Pozdrav


Prikačeni fajlovi
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 21:41 - pre 138 meseci
@jarebica
Isto i kod mene !
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 21:49 - pre 138 meseci
Pozdrav svima!
Evo imam jedno pitanje,cisto informativno oko potrosnje peleta.Trenutno grejem oko 150 kvadrata,temperatura u kuci nastelovana na 22,gorionik je podesen da radi 9 sati dnevno,za 11 dana potrosio 147 kg,13,3 kg dnevno.Da li je to ok?


 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
37.19.108.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2012. u 22:17 - pre 138 meseci
@dusanmijat

SVAKA TI ČAST na ideji i na trudu koji si uložio u ovaj posao!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 07:36 - pre 138 meseci
Citat:
jarebica:

Moja ideja je bila da kako bi sprecio kondezaciju kotla ne vracam vodu u kotao ispod 60C i zato i drzim kotao na 70C. Ali ja i pri ovako maloj otvorenosti 4k ventila jedva dobijam 40C, a verovatno cu i manje kako spoljna temperatura bude padala, a 4k ventil sve vise otvoren.

Da li neko ima neku ideju, predlog, savet....?

Pozdrav



jarebica, kad postaviš pumpu na potisni vod prije četvorokrakog ventila (gdje ti je na šemi 70 stepeni) onda će to da šljaka a ovako ne znam od koga si očekivao da natjera toplu vodu da se vrati u hladniju liniju? Pozdrav
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 07:43 - pre 138 meseci
Citat:
jarebica:

Moja ideja je bila da kako bi sprecio kondezaciju kotla ne vracam vodu u kotao ispod 60C i zato i drzim kotao na 70C. Ali ja i pri ovako maloj otvorenosti 4k ventila jedva dobijam 40C, a verovatno cu i manje kako spoljna temperatura bude padala, a 4k ventil sve vise otvoren.

Da li neko ima neku ideju, predlog, savet....?

Pozdrav



jarebica, kad postaviš pumpu na potisni vod prije četvorokrakog ventila (gdje ti je na šemi 70 stepeni) onda će to da šljaka a ovako ne znam od koga si očekivao da natjera toplu vodu da se vrati u hladniju liniju? Pozdrav
Da ne bude zabune. Četvorokraki ventil dijeli sistem na dva kruga (kotlovski i radijatorski) i tbog toga zahtjeva i dvije pumpe da bi imao svoju pravu funkciju. Ova koja nedostaje u kotlovskom krugu bi bolje legla na povrat u kotao a upravljanje sa njom povjeriti cijevnom termostatu na povratu (samo zbog njegove delta- t od 7-8 stepeni vjerovatno bi dobro došla veća temperatura u kotlu) ili nekom prosječnom termoregulatoru. Ovo je sa moje tačke gledišta a možda i griješim.
P.S hvala svima koji su se divili mom radu a nove slike slede kad pustim u rad ovaj moj strašni gorionik

[Ovu poruku je menjao dusanmijat dana 02.11.2012. u 12:39 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656031 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.