Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655982 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.09.2011. u 08:31 - pre 152 meseci
Pozdrav svima. Prvi put učestvujem u forumima. Uglavnom čitam razne komentare. Ali ova tema mi se svidja, jer je proučavam vec poslednjih par meseci detaljno. Poprilično sam upoznat sa radom dosta gorionika na pelet. Pravili smo ispitivanja u renomiranoj fabrici kotlova za skoro sve tipove gorionika na pelet. Trenutno najbolji gorionik na našem tržištu je EcoM. Znam da niste upoznati sa njim jer je tek od ove godine krenuo sa distribucijom u Srbiji.Do sada je bilo u Valjevu nekoliko komada ugrađenih. I pokazali su se više nego odlični. Pri ispitivanju su se koristili gorionici na pelet: Centrometalov, Feroli, EcoM i još par Italijanskih gorionika. Ecom je pokazao za klasu bolje podatke od Centrometalovog, a za dve klase od Ferolija i drugih Italijanskih gorionika. Ispitivala se kalorijska moć gorionika od 35 KW. Sve je ispitivano na jednom ABC ekonomik kotlu. Centrometal je imao vecu potrošnju goriva, feroli je imao problema, osim ne postizanja 35 kw toplotne moći i prekide tokom rada. Naravno ovim ne zelim da kritikujem druge proizvodjače. EcoM je Slovenački proizvod. Ja lično sam bio kod par ljudi koji su ga ugradili u postojeće kotlove od 30 do 55 KW snage. I iskustva su veoma pozitivna. Potrošnja mu se kreće na 300m2 od 7 do 8 t peleta za celu grejnu sezonu. Naravno kao sto je već napisano na forumu ima dosta faktora koji utiču na rad gorionika i potrošnju. Čak su sa ovim gorionikom ložili i košpice višnje i trešnje. Nije bilo problema. Košpice moraju da budu prosušene. Kao što sam rekao sviđa mi se ova tema. Mogao bi o njoj da Vam pišem ceo dan. :). Ali ako nekoga nešto zanima slobodno pitajte. Pošto sam upoznat i sa peletima, i sa kotlovima na pelt. Tako da znam koje su mane odredjenih proizvođača. Naravno ne svih.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.09.2011. u 15:30 - pre 152 meseci
Pogledao sam sledeci sajt.
http://totpromet.rs/media/pdf/...gorivo_sa_PELET_GORIONIKOM.pdf
izuzetno je prikazano i objasnjeno. Što se tiče kotla nisam upoznat sa njim, dobro izgleda. Nisam video presek kotla da bi pratio tok izduvnih gasova. Jedinio što mi se ne sviđa Ferrolijev gorionik. Iz tablice po preporuci izbora kotla i gorionika vidimo da je iskoristivost oko 80% sa peletom. Ako hocete da koristite samo pelet onda su vam najbolji kotlovi namenski za pelt. Oni postižu i do 93 % iskorištenja. A to u novcu je poprilično. druga bitna stvar je što se skidaju gorionici prilikom loženja na ugalj. Moras da imaš dvoje vrata. Treće čim je pelet malo nestandardan ili lošiji ferroli se tokom rada gasi. Takođe toplotna moć od 34,1 KW nije sigurna. Ako izvuku do 25 KW to je okej. Na sajmu ga je koristio ABC Užice uz svoje kotlove. Imali su problema sa njim često se gasio. Izbacili su ga iz svoje upotrebe. Ako nekoga interesuje dobar gorionik ili kotao na pelet slobodno mi se javite na email. Daću vam kontakte. Gorionik koji se više nikada ne skida, mozete slobodno da koristite i ugalj i drva a on tada služi kao promaja. Ima specifičan načim montiranja na kotao. u slučaju sitnijeg ugjla samo se na kotao vrati rešetka koja sprečava da ugalj upada u gorionik i ne omogući mu da ubacuje svež vazduh.
 
0

zeka215
Programer
Beograd

Član broj: 283151
Poruke: 4
89.216.27.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.09.2011. u 10:01 - pre 152 meseci
Hvala na savetima.

Ja sam takodje misljenja da je servisna podrska vrlo vazan faktor u izboru kotla. Ovde sme cesto citali o problemima sa 'serviserima' pojedinih proizvodjaca (nedovoljno obuceni, mali broj, nedostupni kada su najpotrebniji, ...).

Ima li neko iskustva sa Bosch kotlom i Ferroli gorionicima ?

Pozdrav.
 
0

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 06:56 - pre 152 meseci
Bas se lepo izrazgovaraste :-) Mirise na reklamu ( hint : strucnjaci sa po 2 posta .... )
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 08:00 - pre 152 meseci
Moze da se protumači kao i reklama. U stvari i nije. Dosta ljudi kada kupuju peći nisu sigurni šta uzimaju. Pa uglavnom idu na preporuku nekih prodavaca, ili nestručnog osoblja. Kod kotla treba prvo obratiti paznju kakav je kotao. Nije uvek najskuplji kotao i najbolji. Provizije su velike kod uvoza kotla. Osnovna stvar kod kotla je da vidite njegovu iskoristivost. Znaci ako za 250 m2 grejnog prostora neko nudi kotao od 45 i vise KW, tu nesto nije dobro. Govorićemo o novijoj gradnji. Novi građevinski materijali kao i PVC stolarija zahteva u najgorem slučaju 100w /m2. Normalinije je da to bude oko 80m2/h. Zavisi da li je kuća na promaji, da li je ušuškana itd... Kotlovi koji imaju bolje iskorištenje toplote, na drva i ugalj imaju od 70 do 75% iskoristivosti. Cak neki navodno imaju i 85%. To sve zavisi od unutrašnje konstrukcije kotla. Putanje dimnih gasova. Što je niža temperatura izlaznih dimnih gasova to je i veća iskoristivost kotlova. Potpuno ista priča je i sa gorionicima na pelet. Ja lično imam prijatelja koji uvozi Ecom gorionike. I ono sto sam ja video i popričao sa ljudima koji su ugradili, gorionik je trenutno najbolji na našem tržištu. Takođe je i ispitan u fabrici ABC kotlova. I napravljena paralela sa drugim gorionicima. To sam vec pisao da ne ponavljam. Bitno je da se razmislja u napred, a ne sada je ovaj gorionik jeftiniji i njega cu da uzmem. Vrlo je bitno da gorionik ima malu potrošnju peleta, a to odrađuje dobra elektronika. da na vreme detektuje promene temperature izlazne vode. Da brzo postiže zadatu temperaturu polazne vode u kotlu. Da prilikom rada tokom cele grejne sezone nema kvarova i stajanja. Da ima opciju da mozete da lozite po potrebi i briket, drva i ugaj, a da se on ne skida. A to može jedino ako gorionik ne ulazi u kotao. Ako vam gorionikova cev ulazi u lozište kotla onda tu ne ne smete da ložite drva i ugalj. jer će te ga ostetiti ili da stalno menjate vrata. Što je smešno. Takodje je bitno da je što manje komplikovano ložište gorionika, da imate što manje kvarova i nesmetani pad peleta i doziranje u lozište gorionika. ITD. Ima toga dosta, što mora da se ispita pre kupovine gorionika na pelet.
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 08:21 - pre 152 meseci
Inače danas počinje sajam Biomasa u Novom Sadu, i trajaće do petka... Tako da koga zanima ova tematika, tamo će verovatno moći i da vidi nešto konkretno...
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 15:22 - pre 152 meseci
@ventura, hvala za info...

Imao sam nameru da posetim ovaj samaj, ali da nas nisi podsetio, zaboravio bih skroz kada je.

Da li je dozvoljen ulaz za sve ili je samo za "Specialized visitors" kako pise na http://www.icm.si/sejmi/info_facts.php?fair=41?
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 18:32 - pre 152 meseci
Slobodan je ulaz, samo ostaviš svoju vizit kartu na ulasku.. Ali iako traje tri dana, ovo je sajam koji se obiđe za 10 minuta... 15-tak izlagača u jednoj većoj prostoriji i to je to... Par firmi za kotlove, par za pelet, par za prese za pelet/briket i to je to..
 
0

zeka215
Programer
Beograd

Član broj: 283151
Poruke: 4
89.216.27.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 22:01 - pre 152 meseci
Da li neko moze da preporuci gde se u Srbiji moze nabaviti sto kvalitetniji pelet i po kojoj ceni ?

Pozdrav
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2011. u 22:14 - pre 152 meseci
Citat:
zeka215: Da li neko moze da preporuci gde se u Srbiji moze nabaviti sto kvalitetniji pelet i po kojoj ceni ?

Današnja informacija je da Forest Enterprises prodaje svoj pelet po 130 evra FCO fabrika
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 07:14 - pre 152 meseci
To je uglavnom cena, od 130 eur u fabrici. To je jedna od jeftiniji. Ja 15 Oktobra uzimam jedan sleper peleta za sebe i prijateje. Fabrika je u Banji Koviljaci Cena mu je 140 eur plus PDV. To je cena sa prevozom direktno ispred kuce. Naravno, potrebno je skupiti par ljudi da se kupi 22 palete. To je nova fabrika briketa i peleta. 99% se izvozi za Italiju. Uglavnom svi prve godine proizvode kvalitetan pelet. Ako mozete da nabavite po toj ceni to je dobro, jer kako odmice zima, biti sve skuplje.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 07:16 - pre 152 meseci
Yaboravio sam reci da je to cena sa prevozom od Banje Koviljace do Beograda i uze okoline. Okolna naselja.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 07:25 - pre 152 meseci
Vasic, da li si probao da koristiš taj pelet iz Banje Koviljače?
Ja sam do sada imao povremene problema u upotrebi kotlova na pelet, ali se ispostavilo da su svi do jednog bili zbog kvaliteta peleta.

 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.com
Via: [es] mailing liste



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 07:42 - pre 152 meseci
Nisam posto se tek sada otvorila ta firma. Dobicu od njih ateste o
ispitivanju peleta, bio sam u fabrici cekaju da im dodju Italijani i d
amontiraju automatiku. 1 Oktobra pustaju u rad i imace probne
varijante. Nosice svoj pelet na ispitivanje. Jer imaju vec poprilicnu
kolicinu porucenu. Ono sto im EU trazi je da j epelet od 7 do 9% vlage
i da ima 4800 Kkal. to je preko 5 kw /1 kg. U blizini ima peletara od
Okanovica glumca i rade na isti nacin. Ovo cu sada da ispitam na svom
kotlu. Ove godine ugradjujem gorionik na ABC ekonomik kotao. Nadam se
da ce da im bude kvalitetan pelet. Jer isti taj ce da izvoze. Za sada
prave brikete, od bukve, hrasta, jele. Obecali su da ce da koru i
losiji deo ubacuju u brikete a finiju piljevinu bez kore ili veoma
malo u pelet. Na kraju dobicu i papir od instituta gde budu radili
proveru svih parametara peleta. U interesu im je da naprave dobar. Jer
sada imamo oko 7 fabrika peleta. Ciji si ti koristio pelet.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 07:53 - pre 152 meseci
Nije samo kvalitet peleta od velike vaznosti za nesmetani rad kotla. vrlo je bitan i gorionik. Iskreno receno skoro svi koji imaju kotlove na pelet imaju Italijansku elektroniku i njihov gorionik ugradjen u kotlovima. Nemam nista protiv tih gorionika, ali za njih treba bas dobar pelet. Nemaju preterano fleksibilnosti. Mora gorionik da bude dobar da bi mogao da proguta sve vrste peleta. Naravno svaki kvalitet trazi stelovanje gorionika. Ako je gorionik dobar, tj. kvalitetan onda moze da proguta sve vrste peleta cak i onaj losiji. To za sobom povlaci vecu potrosnju peleta. Ali radi bez prekida i ne pravi probleme tokom zime. To imamo iskustvo u Valjevu. Kao sto sam napisao vec jednom, u Valjevu se nalazi najveci broj gorionika ugradjenih na pelet. I imamo vrlo dobro iskustvo sa skoro svim gorionicima. Da ne bude da sada nekoga reklamiram, ali za ove tri godine sto pratimo rad svih skoro gorionika, vec gore spomenuti se trenutno najboljie pokazao. I jedini koji moze da se kombinuje u kombinaciji sa ugljem i drvima. Svi drugi nemaju tu mogućnost, jer ulaze u loziste kotla a ne mozete da ih zatrpate drvima i ugljem.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 07:58 - pre 152 meseci
Koristio sam više vrsta (možda i 10) u Pellingu 75kw, ali preko 1 tone sam potrošio (nabrajam od najlošijeg ka najbioljem) Midex, Kutina, Forest Enterprise, Bioenergy Point.

Midex mi je posle 2-3 tone (ne sećam se tačne količine, da ne tražim sada papire) toliko zaprljao kotao da sam morao da radim čišćenje predviđeno da se radi na 20 tona.
Kutina je imala dosta vlage, brzo sam odustao od upotrebe, potrošili su je moji u Centrometalu.

FE i BEP su oba OK, samo što BEP ima malo manje pepela, pa verujem da ima bolju iskorišćenost.

Okanovićev pelet sam video baš odavno, dok se u kesama videla zemlja. Čuo sam da je posle promenio sirovinu koju koristi. Potrošio sam samo 4 džaka na kraj sezone, u maju 2011. i pelet je delovao sasvim OK na oko, fino je sagorevao i nisam primetio probleme sa pepelom, ali to je svega 60kg i u rezervoaru je već bila neka količina FE, pa ne mogu da sudim.


Što se laboratorisjkih analiza tiče, to možeš da dobiješ i od Midexa, i deluju sasvim OK, ali džaba kad je proizvod krš.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 08:10 - pre 152 meseci
^^ Pelling koji ja koristim radi na nešto drugačijem principu od sistema o kojima ti govoriš. Pelet se ubacuje odozgo u gorionik. Thermoflux je tokom vremena izvršio određene izmene na samoj posudi gorionika, a neke su bile na moj predlog, pa su mi poslali novi gorionik free of charge, da testiram. Vreme paljenja se produžilo za 10-15 sekundi, ali se sagorevanje peleta drastično popravilo, jer sada pelet pada na mnogo bolje mesto u gorionik. Po njihovom računu, efikasnost je povećana za 2-3%.

Loš pelet mi je zaprljao sonde, napunio vodove vakuum ventila (sigurnosni ventil za prekid dotoka peleta ako su otovrena vrata) i nalepio veliku količinu šljake na gornji ventilator. Sa normalnim peletom se to ne dešava.

Nisam planirao da ložim drvo, ali prelazak na čvrsto gorivo traje max 1 minut. Ubacivanje rešeteke i izbor ogreva u meniju (italijanske) automatike.

 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 08:37 - pre 152 meseci
Super. Posto sam uzeo da radim termofluks kotlove, i smatram ih veoma kvalitetnim. Javi mi se na 064/5700443 posto imamo o cemu da pricamo. A ja cu tebi pokazati trenutno najbolji gorionik na nasem trzistu. Koji guta sve. od kvalitetnijeg do losijeg peleta bez problema, i nema tih problema. U Sloveniji su ga testirali na masinskom fakultetu namontiranog na dvopromajni kotao i dobili su iskoristivost kota preko 85 %. Uskoro cu dobiti i taj podatak i papir ispitivanja. Za par dana montiram termofluksov kotao na pelet od 26 kw jednom komsiji. Veoma mi se svideo. A posto vidim da si iz Zemuna ja sam sa Altine. Pa tak možemo da se vidimo i popricamo. Sto se tice gorionika na pelet takodje može normalno i na agropelet, jedino sto je preporuceno da se svaki dan cisti i kotao i gorionik ako je u pitanju agropelet.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 09:10 - pre 152 meseci
Citat:
Obecali su da ce da koru i
losiji deo ubacuju u brikete a finiju piljevinu bez kore ili veoma
malo u pelet. Na kraju dobicu i papir od instituta gde budu radili
proveru svih parametara peleta.


Ako su obećali onda nema problema! Lepih obećanja ima koliko 'oćeš. Kad bi mogla da se izvoze za nas ovoj zemlji ne bi bilo krize.

... a i papiri od instituta su prava stvar. U slučaju da imaš probleme sa grejanjem samo pokažeš kotlu i gorioniku papire i odma' sve proradi kako treba.

Znaš onu: "I na tarabi je pisalo..." ;-)


 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.09.2011. u 09:28 - pre 152 meseci
Nazalost, prepusteni smo sebi i licnom ispitivanju peleta. Ove godine cu da testiram iz Banje Koviljace pelet. A razmenicu sa par prijatelja par vrecica peleta, tako da cu da isprobam i druge. mada i to nista nece znaciti, jer jedne godine se izbaci dobar, sledece vec losiji. Ali sta je tu je. Jedino sto moze da nas ohrabr, da sve vise fabrika peleta otvaran tako da se izbor povecava iz godine u godinu. Prilikom razgovora sa direktorom fabrike briketa u banji Koviljaci dobio sam cvrsto uverenje da ce pelet biti izetno kvalitetan. Tj prema standardima EU. od 7 do 9% i 4800KCal. Sada je na meni da vidim da li ce tako i da bude. Ako ne, nacemo drugog proizvođača ko to moze da ispoštuje. Ono za šta mogu sa 100% da garantujem da je kvalitet je Ecom gorionik. To sam se uverio i kod ljudi kod kojih je ugrađeno i u fabrici ABC kotlova prilikom ispitivanja njegovog rada. Tu sam siguran da je broj 1 na nasem trzistu za sada. I ako se ne varam jedini koji moze da se koristi kada se lože i drva i ugalj. tj. kada se jednom postavi na vrata kotla vise se ne skida. Bez obzira da li vi lozili drva , ugalj, brikete, secku itd. Ima mogucnost automatskog prebacivanja na pelet, na ugalj ili kombinovano jedno i drugo. Imate tri vrste tih gorionik apo snayi od 8-35 kw jedan, od 16do 60 kw drugi i od 50 do 100 kw treci. a sada je u planu da se napravi i od 300KW.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655982 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.