Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656089 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 18:30 - pre 113 meseci
Serviserima nista nije do kotla , svi prave najbolje i najidealnije kotlove , samo su vlasnici to jest korisnici kotlova krivi .
Kad ce jednom ta Evropa da dodje i ovde pa dam im dodjemo glave i proizvodjacima i trgovcima.
Razumem da je serviser izasao na lice mesta i da je detaljno sve pregledao i tek onda dao misljenje sta on misli da jeste uzrok ,
ali ovako preko telefona da on da misljenje to je bezobrazluk .
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 18:33 - pre 113 meseci
evropa...nikad :)

Ecopell 35
 
0

megamega_pž
milorad vasiljević
svašta nešto
sopstvena
požega

Član broj: 325710
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 19:06 - pre 113 meseci
G. Zoran Majdin je na jednom drugom forumu govorio, u povodu "brundanja kotla", da se radi o mini eksplozijama ugljenmonoksida koji nastaje u kotlu kao rezultat viška peleta ili viška vazduha a u periodu pothlađenosti ložišta. Možda bi bilo logičnije da se radi o manjku kiseonika, ali carska se ne poriče.
Koristim Stilmetal kompakt 20kw, i desilo mi se dva puta da dođe do mini eksplozije unutar kotla i da se dim pojavi na sve strane. Na moju sreću posledica nije bilo, a tu pojavu sam pripisao ložištu koje je bilo dosta popunjeno pepelom i nekom vrstom šljake. Inače kotao radi normalno ali "brundanje"i nemiran plamen sa iskrama su prisutni tokom celokupnog rada. Parametre je postavio serviser i tu ništa nisam menjao (niti mogu). Sa ugljenmonoksidom se nije igrati i zato pod hitno zovem servisera.
mogu da ne znam...ali znam ko zna
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.241.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 19:11 - pre 113 meseci
Citat:
malden mb:
Citat:
zmajdin:
Citat:
malden mb: pa u kotlu je nakon prvoga paljenja u jesen cijelu sezonu grijanja voda temperature od 64*C do 75*C u kotlu nema vode od 60*C u konstantnoj sezoni grijanja, najniža je 64*C a najviša 75*C, dečki fakat mi nije jasno što mi pokušavate reći


Tajna je u broju paljenja i gašenja gorionika. Dakle, ako kotao održava akumulator toplote stalno punim, češće će se paliti/gasiti nego ako se akumulator puni/prazni. Nije to neki osobiti boljitak u poređenju sa tim kako je kod vas rešeno, ali neki boljitak svakako jeste: izražen u parama veći je od troška prepravke/ugradnje o kojoj je ovde reč.


nije neka velika investicija u režiji ssm-kao i sve ovo do sada,ali mi i dalje nije jasno kako taj ventil (koji ima temperaturu rada od 60*C) djeluje kad se temperatura u kotlu nikada poslje prvog paljenja ne spušta ispod 64~65*C i nikada ne prelazi preko 75~77*C,upravo sa ovim spremnikom od samo 200litara sam htio-jesam postigao da plamenik radi sa dužim pauzama i još dužim vremenom rada-opet ne pre dugim da samo grije spremnik topline nego samo da on preuzima onu količinu koju grijača tijela/radijatori nisu uspijeli apsorbirati,pa na 14 litara vode u samome kotlu plamenik bi se palio i gasio non stop što bi bila katastrofa ravna kupnji novog grijača za 2 mjeseca,jasno bi mi bilo da ložim na drva pa da imam velike oscilacije u kotlu ispod i iznad 60*C ali loženjem na ovaj način voda se uopće ne hladi ispod 64*C tako da mi i dalje nije jasno njegovo djelovanje jer temperatura vode uopće ne dolazi do točke na kojoj se on otvara/zatvara ,pri ovim temperaturama on bi bio stalno otvoren i ne vidim njegovu svrhu, ako idem spuštati radnu temperaturu kotla na 60*C do 70*C nisam baš ništa dobio jer u ovim količinama voda na većoj temperaturi ima više energije nego ista ta količina vode na manjoj temperaturi (214 litara vruče vode na 65*C i 75*C je više energije nego 214 litara na 60*C i 70*C), ovo sam naučio po forumima o grijanju na pelet,pošto sam novi korisnik takvoga grijanja koje sam u cijelosti izveo ssm zato želim učiti i dalje i tražim pomoć da poboljšam svoju skalameriju što je moguće najviše/do maksimuma


Cijelo vrijeme se vrtite u krug i opet zabluda. Dali ste možda pomislili da taj termički ventil treba i mora biti ugrađen na povratnom vodu i da on reguliše temperaturu povratne vode. Njegov rad nije on- off već termo patrona svojim pomjeranjem mješa povratnu vodu i vodu iz potisa tako da je povrat u kotao uvijek onoliko kolika je vrijednost te termo patrone a nisu sve iste. Ako je temperatura povrata niža od vrijednosti patrone linija koja se vraća iz radijatora i bojlera je potpuno zatvorena i pumpa vrti vodu iz potisa u kotao dok ne priđe blizu vrijednosti patrone. Tad polako počinje da otvara i da povlači i vodu iz radijatora. Jeste malo opširnije ali se nadam da će vaša razmišljanja ići u pravom smijeru. Sretno
 
+1

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.241.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 19:46 - pre 113 meseci
Citat:
rade03:
Citat:
LONG WAY:
Kako da nema ima majstora koji to mogu da odrade . Recimo Mica toplota iz Citluka , Dane Savranac itd...
A tebi je najveci problem tvoj kotao sva toplota ti ode u dimnjak . Trebaju ti turbulatori i naravno stelovanje gorionika.


Imam turbulatore i pregrade,prilikom modulacije u postignutih 50C u kotlu,temperatura dimnjaka ne prelazi 80 stepena.
Sto i nije mnogo.
Mica toplota je ugradio gorionik kod mene,tj njegov majstor "ovlasceni serviser" Bosch-a.Koji je 3h stelovao parametre i neko je preko telefona pricao njemu kako se steluju.Za modulaciju nikad nije cuo i izricito mi je rekao da ovaj gorionik to ne podrzava.A dok nisam kupio receno mi je da ima funkcije kao ni jedan gorionik.A odgovor za mesni ventil je bio MA MOZE I BEZ NJEGA,NEMA POTREBE ZA NJIM.Toliko o serviserima.Svaka cast Mici toploti ,ovo nije vezano za njega vec za ljude koji rade za njega.
Onda sam ja citao ovu temu i video jedan posto od ZMAJDINA ,citiram TAJNA JE U PARAMETRU T18.I vise ih nikad nisam pozvao niti imam nameru.
Ali videcu sa Savrancem kako stoje stvari.


Razlika od 30 stepeni između vode i dimnih plinova nije neka sreća ali je još i dobro ako je to prava vrijednost. Mjerenje temperature u dimnjači koja nije manja od fi 180 može da donese pogrešno mjerenje i to prilično. Pomjeranje senzora po visini za 30-50 mm daje različite rezultate jer protok kroz veliku dimnjaču nije isti na različitim visinama (gledajući dimnjaču u horizontalnom položaju) Ja sam to dugo eksperimentisao i ovdje se vidi razlika tačke 1 i tačke 3. Tačka 1 je mjerenje odmah na izlasku iz ekonomajzera i tu nema greške. Tačka 3 je na ulazu u dimnjak a udaljena je od kotla za 2 krive i 500 mm dimnjače koje su prilično i izolovane. U 18 20 gorionik je prešao sa 18 na 10 kw i odatle se vide temperature vode i DP



Kasnije sam podigao temperaturu u kotlu a vidite za koliko se podigla temperatura DP



Ja sam po ovom pitanju prezadovoljan i neću ništa mjenjati ali ću još neke prepravke pokušati na gorioniku
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 19:51 - pre 113 meseci
Hoću i ja da imam ovo što je na slikama!
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.241.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 20:06 - pre 113 meseci
sve se može samo je pitanje koliko je ko tvrdoglav i uporan. Volio bih da nešto zajedno popijemo ovdje pored mog kotla
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 20:44 - pre 113 meseci
To mi je u planu.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 21:03 - pre 113 meseci
Zaista lepa razlika u temperaturama.
Ali kako sve to ja da ostvarim ,pa makar i priblizno kad nemam te merace i analizatore.

Svaka cast
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 21:06 - pre 113 meseci
Zmajdin uskoro dolazi u Krusevac , a ti ako hoces da te obidje prijavi se kod njega .
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.20.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 23:18 - pre 113 meseci
Evo i ja da se pohvalim sa svojim parametrima na početku ove grejne sezone!
Gorionik je "Ecopell" i sa njim sam prezadovoljan!
Kotao je Viadrus sa 5 članaka!
Grejem 110 kvadrata,izolacija 5 cm stiropora i bavalit fasada,stolarija PVC!
Na spoljnoj temperaturi koja je bila ovih dana,kotao je radio od 6-20h!
Temperatura ka radijatorima 33-34 *C a u kući lepih 22 *C!
Potrošnja oko 15 kg a stanje je:
-proIzvedeno energije 73,9 kW
-prosečna snaga rada 10.6 kW
-vreme rada 7 h
-prosečna potrošnja 2,16 kg/h



[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 23.11.2014. u 00:13 GMT+1]
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
Prikačeni fajlovi
 
+1

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.11.2014. u 07:20 - pre 113 meseci
Ja sam iz Krusevca, javljam se za posetu gospodina Zmajdina
da se malo poigra sa mojim gorionikom...
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.11.2014. u 07:49 - pre 113 meseci
Takodje je gospodin Zmajdin dobrodosao kod mene!!!
 
0

vladmoll
vlad moll
rfzo
rfzo
valjevo, srbija

Član broj: 326182
Poruke: 6
212.200.53.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 08:32 - pre 113 meseci
Postovanje,
obzirom da sam nov korisnik gorionika na pelet, počeo sam da isprobavam razne vrste goriva u svom gorioniku ecopell.
Kupio sam 3 tone kostica visnje i kako tako ih prosušio u kišnom letu. Ne znam kolika je vlažnost, ali prijatelj koji je takođe sušio iste na suncu kaže da je vlažnost oko 17%. Obzirom da mi je to malo, moram da kupim i pelet. Prvo sam kupio 100kg peleta od jednog lokalnog proizvođača. Taj pelet je tamno braon boje. Dobro je upresovan i u džaku nema puno prašine. Onda sam kupio od drugog proizvođača koji kao i prvi tvrdi da je od bukve(uglavnom) bez kore, boja je svetlo braon i takođe je jako komprimovan a prasine skoro da nema u džaku. Na posletku sam kupio i pelet od firme gorštak iz bajine bašte koja ga pravi od zimzelenog drveta sa korom. Tvrdoća mu nije neka al nije loše, prašine u džaku takođe ima vrlo malo. Svaki od peleta mi je davao istu snagu a mereno prema jutarnjem uključenju gorionika i vremenskom postizanju zadate temparature vode u kotlu. Rezultati su sledeći
1. Pelet je pravio šljaku u cevi gorionika veličine dečije pesnice i morao sam ga svaki dan čistiti. Šljaka je bila poprilično čvrsta. Na 100kg peleta udeo pepela je bio 1.5kg.
2. Pelet je pravio malecke grumenove šljake koji nisu smetali radu gorionika, jer je ta šljaka izrazito mekana pa je ventilator izduva. Količina pepela je 0.5kg.
3. Pelet od gorštaka odlično gori, nema ni trunke šljake a količina pepela je oko 1kg.
4. Koštice visnje postižu manju kaloričnu moć(predpostavljam zbog viška vlage u odnosu na pelet). Potrebno im je oko 40minuta više da dostigne zadatu temperaturu u odnosu na pelet.Šljake nema. Količina pepela je oko 2kg.
Da li se iz moje analize može izvući kakav objektivan zaključak o kvalitetu peleta.
Takođe me interesuje mišljenje o ugljenom peletu. Da li on uopšte može da radi na gorionicima predviđenim za drveni pelet.
Pozz
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 10:47 - pre 113 meseci
zivo me zanima kako je prijatelj dosao do cifre 17% ako nema vlagomer...ja se grejem isto na tu kombinaciju isti gorionik i kospice od visnje koje su susene vise od 3 meseca zbog kise a i kolicina je bila veca 8,5t pa je tesko naci mesta za to rasiriti.
ako ih nisi susio na suncu vlage ima sigurno vise..ja sam imao takve kospice prosle godine
...sto se tice tvoji matematike oko kvaliteta peleta na to utice puno faktora jer za svaki pelet gorionik treba blago prestelovati a vreme postizanja temperature ji i razlicito ako je spoljna temperatura razlicita ..dakle nije bas tako jednostavno. mada ako je nastala pesnica od sljake tu onda ima i kore gotovo sigurno, nisam cuo da je se to desavalo nekome ko je koristio otkorenu bukvu.
pelet od ciste bukve bez kore mislim da bi trebao da bude izrazito svetle boje gotovo bele jer je i drvo takvo
takav pelet sam neki dan video u ekona timu dakle beo..a imaju i od parene bukve on je za nijansu tamniji

Ecopell 35
 
0

vladmoll
vlad moll
rfzo
rfzo
valjevo, srbija

Član broj: 326182
Poruke: 6
212.200.53.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 13:15 - pre 113 meseci
Kospice su merene preciznim vlagomerom koji se koristi u pivarskoj industriji. Susio sam ih na suncu! Svi kažu da šljaka ili kako englezi zovu klinker, nastaje od kore isl. Nisam siguran u to jer po svim parametrima kora bi trebala prva da izgori, i definitivno da stvori višak pepela. Kod sagorevanja trećeg peleta od zimzelenog drveta koji je sa korom nema ni trunke šljake iako ta kora ima puno smole. Pretragom po stranim forumima nisam našao zaista šta je ta šljaka i od čega nastaje ali definitivno od sagorevanja tvrdog drveta sa javlja. A na kraju krajeva ko je sagorevanjem drvenih cepanica u kotlu nalazio tu šljaku. U sledećem eksperimentu koji sam uradio upravo iz razloga što sam pomislio da gorionik treba možda preštelovati, uzeo sam brener i pokušao da tu šljaku sagorim. Nije se ništa desilo. Šljaka se samo malo smanjila i pretvorila u nešto kao nekakav silikat. Takođe se navodi da taj silikat može da potiče od poljoprivrednih kultura.
E sad ko će ga znati!!!
A inače sagorevanjem prvog peleta koji je bio tamno braon boje pepeo je bio boje gline. Sagorevanjem ovog drugog koji je svetle boje pepeo je bio kafene boje. Sagorevanjem kostica pepeo je sive boje, isti kao pepeo od cigara.
Eto to sam jedino mogao da izanaliziram, ali i dalje sam ostao glup ko i pre....
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 14:02 - pre 113 meseci
napisao si da je odprilike ta vlaga zato sam te pitao kako je do toga dosao ...al ako je sa aparatom mereno to je to ...
kod kospica tesko je dobiti ujednacenos u susenju ..bar je kod mene bio problem..sto se tice sljake ona je od silikata kojeg najvise ima u kori drveta a u slami jos vise ..i ona se ne moze sagoreti a topi se na visokim temperaturama i tek je onda primetis ..kad se istopi..a kad sagorevas cepanicu ...ne dobijas tu temperaturu kao u gorioniku a i sam udeo kore procentualno je mali dok u pelet losijeg kvaliteta ide otpad prilikom secenja sume i ko zna sta sve ( slama psenicna ili sojina)
mislim da ako je boja peleta tamnija da je sigurno da drvo nije otkoreno i da ima drugih primesa jer boja bukve je vrlo svetla, moze da se desi da pelet spolja bude malo tamniji ako je pritisak prilikom peletiranja veci i onda se zagreva pa je onda tamniji ali to je samo spolja.
takav pelet se retko nalazi jer to znaci da se vise energije trosi a i sam alat se vise haba.
kao sto rekoh video sam pelet od ciste bukve koji se pravi od strugotina koje oni kupuju od fabrika namestaja dakle nema kore ni malo i pelet je maltene beo dok mu je povrsina sjajna.
ta zajebancija sa sljakom me je i naterala da se pozabavim sa kospicama jer sljake nema,razlika u ceni i nije vredna te zajebancije sa susenjem i pakovanjem ali ako se osusi kako treba onda to radi odlicno a i kalorijska moc je veca jer su kospice pune ulja.
mene su kospice ove godine izasle oko 120e po toni suve, ali ova nenormalna kisa je zajebala posao skroz ..susenje 90 dana to nije normalno ...kad bi nasao pelet dobrog kvaliteta po ceni do 150e van sezone ne bi ni razmisljao o kospicama ponovo..ta razlika od nekis 150 200e nije vredna ovog matretiranja oko susenja
svakom promenom goriva tj dobavljaca peleta gorionik se mora prestelovati...a odokativnom metodom tipa plamen treba da bude takav i takav nije bas neki posao.
najbolje se to postize analizatorom dima...to kosta ali je i najbolje,ja ove godine pokusavam da to posesavanje uradim sam merenjem temperature sagorevanja koje je mislim mnogo tacnije nego gledanje plamena
Ecopell 35
 
0

vladmoll
vlad moll
rfzo
rfzo
valjevo, srbija

Član broj: 326182
Poruke: 6
212.200.53.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 14:39 - pre 113 meseci
Sto se tiče kostica, hm, puno si ih platio. Ja sam plaćao 4 din kg. Kasnije a pre oko 20 dana sam našao još po ceni od 8 din po kg, ali sam odustao jer me mrzelo da pravim kombinaciju kako da ih isušim. Inače moj prijatelj o kome sam pričao je skoro napravio sušaru za kostice. Nešto poput uređaja za pečenje kafe. Sam je to konstruisao od onoga što ima u kući,kao on kaže. Iskoristio je gorionik za naftu, u posudu u koju staje oko 150kg kostica je ugradio mešač i ventilator koji izvlači vlagu odnosno toplotu. Malo je to on zakomplikovao. Ja sam mišljenja da se sa mešalicom za betom i plamenikom koga bih stavio ispod bubnja mogla koštica dobro isušiti. Jedina nepoznanica mi je da li se koštica posle sušenja opet nakupi vlage ako se ne stavi u džak, kao što se to radi sa peletom.
Ima dosta hladnjača koje otkupljuju višnju pa je imaju u dovoljnoj količini. Problem je ako nemaš dovoljno veliko dvorište gde se možes pozabaviti lagerovanjem i sušenjem kostice. Ja sam ove godine dobio 3 tone kostice iz firme Rauh iz Koceljeve, zapravo od čoveka koji je kupio celu količinu, pa mi je uslužno dao 3 tone po istoj otkupnoj ceni. Ako budem mogao sledeće godine ću nabaviti bar 6 tona.
Hvala za logično objašnjenje oko šljake, mislim da si potpuno upravu.
pozz
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 14:53 - pre 113 meseci
ja sam kospice platio 6 din u sapcu ..e onda dosas prevoz 120e,kad su stigle voda se jos cedila iz njih dakle one su pravo iz silosa isle na kamion i kad su se osusile ostalo je oko 4,5 tona.
mislim da sam zvao jedno 15 hladnjaca i jedino sam od ovih dobio odgovor
sto se tice vestackog susenja nisam bas siguran da se to isplati jer treba nesto loziti da bi se osusile nafta,plin...a to je ipak velika kolicina.
mislim da onda gubis smisao tj izadje te ko i pelet a pelet samo ubacis u kotlarnicu a ovo osusiti i spakovati je bila velika fizikalija
Ecopell 35
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.241.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2014. u 19:41 - pre 113 meseci
Pa zar i pored tolikih voćnjaka u Srbiji mora toliko da se plati, tako reći, otpad od voća? Ja ne smijem ni pomenuti koliko sam platio koštice jer to je van svih konkurencija. Što se tiča sušenja najbolja varijanta je ako se uhvati 5-6 sunčanih dana na betonu a onda u mrežaste vreće koje prime oko 15-ak kg pa složiti u štos na promaju do zime. Mislim da je lakše nabaviti košticu od šljive ali je nezgodna za doziranje a i teže gori kad je cijela. Pokušavam napraviti mlin koji bi sve vrste koštica (breskva, kajsija, šljiva) mlio na granulaciju 4-5 mm i to će mi biti još jedna alternativa pa šta tržište nudi to i uzimam.


 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656089 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.