Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698130 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 20:21 - pre 114 meseci
Baš zbog male količine vode u kotlu, potreban je mešni ventil. Da ga ima, kotao ne bi morao akumulator da drži stalno toplim, nego bi ga pustio malo i da se isprazni, a interval između dva paljenja bi obi duži, a i vatra bi u svakom cugu duže gorela.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 21:14 - pre 114 meseci
Sve veci broj zanimljivih postova.
Neko trosi 15 kg dnevno,neko trosi 25,a neko i do 30kg ali to 30 je bas puno.
Ja grejem 160 kvadrata,kotao viadrus 5 rebara,gorionik pelet brenn 14-32,izolacija
unutrasnja 2cm stiropor ,vrata i prozori solidni,temperatura u kuci
po ovom vremenu nekih 22-25 C.
Gorionik radi u modulaciji i drzim oko 50C u kotlu.Prosek 15h dnevno.
E...Trosim u proseku oko 35-50kg dnevno....
Ima li neko resenje kako da smanjim tu potrosnju i sta da uradim.
Pitanje za one koje poznaju pelet brenn Bosch ,ima li neka posebna stelovanja koja treba odraditi,
parametre sam promenio ja licno ,dobio sam nekih 10kw na prvoj brzini.
Nemam cetvorokraki a i da imam nema ko da mi ugradi u Krusevcu ,jer kako koga pitam svi mi kazu
da mi ne treba i nece da ugradjuju.
Kazu bolje i je trokraki.Ili neznaju ili ih mrzi.
Svaka pomoc bi mi dobro dosla.Ovde sam procitao svako slovo napisano ,ali nisam
nasao resenje za malu potrosnju.

HVALA
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 21:28 - pre 114 meseci
Kako da nema ima majstora koji to mogu da odrade . Recimo Mica toplota iz Citluka , Dane Savranac itd...
A tebi je najveci problem tvoj kotao sva toplota ti ode u dimnjak . Trebaju ti turbulatori i naravno stelovanje gorionika.
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 21:39 - pre 114 meseci
Citat:
zmajdin:
Baš zbog male količine vode u kotlu, potreban je mešni ventil. Da ga ima, kotao ne bi morao akumulator da drži stalno toplim, nego bi ga pustio malo i da se isprazni, a interval između dva paljenja bi obi duži, a i vatra bi u svakom cugu duže gorela.


konkretno i razgovjetno,razumije se od riječi do riječi, pošto je sezona grijanja u tijeku onda za sljedeću se priprema mala operacija pod kodnim nazivom laufer,dakle ide lauf ugradnja termostatskog ventila esbe vtc512 poslje pumpe kotlovskog kruga a prije regulatora topline polaznog voda, e ček ček al spomenuti termostatski drži do 60*C a plamenik nikada ne dozvoli nižu temperaturu kotla od 65*C tj. od 65 do 75*C je radna temperatura kotla, totalni sam dibidus, molim pomoć
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 21:45 - pre 114 meseci
Taj ventil će držati vodu u kotlovskom krugu dok ne postigne 60 c i onda polako "višak" puštati dalje ,
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Karabajaem
Emir Mekanic
nastavnik
škola
Zenica

Član broj: 312298
Poruke: 51
*.dynamic.telemach.ba.

Sajt: www.medenko.com.ba


+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 22:00 - pre 114 meseci
Sve veci broj zanimljivih postova.
Neko trosi 15 kg dnevno,neko trosi 25,a neko i do 30kg ali to 30 je bas puno.
Ja grejem 160 kvadrata,kotao viadrus 5 rebara,gorionik pelet brenn 14-32,izolacija
unutrasnja 2cm stiropor ,vrata i prozori solidni,temperatura u kuci
po ovom vremenu nekih 22-25 C.
Gorionik radi u modulaciji i drzim oko 50C u kotlu.Prosek 15h dnevno.
E...Trosim u proseku oko 35-50kg dnevno....



Veliki problem predstavlja nedostatak kvalitetne izolacije što kod grijanja na pelet se ispoljava u velikoj dnevnoj potrošnji da bi se naravno održala adekvatna temperatura u prostoru. Po meni prvo izolacija, pa sve ostalo, četvorokraki ventil, automatika...
 
+1

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2014. u 22:03 - pre 114 meseci
Citat:
boree: Taj ventil će držati vodu u kotlovskom krugu dok ne postigne 60 c i onda polako "višak" puštati dalje ,


pa u kotlu je nakon prvoga paljenja u jesen cijelu sezonu grijanja voda temperature od 64*C do 75*C u kotlu nema vode od 60*C u konstantnoj sezoni grijanja, najniža je 64*C a najviša 75*C, dečki fakat mi nije jasno što mi pokušavate reći
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 00:04 - pre 114 meseci
Citat:
LONG WAY:
Kako da nema ima majstora koji to mogu da odrade . Recimo Mica toplota iz Citluka , Dane Savranac itd...
A tebi je najveci problem tvoj kotao sva toplota ti ode u dimnjak . Trebaju ti turbulatori i naravno stelovanje gorionika.


Imam turbulatore i pregrade,prilikom modulacije u postignutih 50C u kotlu,temperatura dimnjaka ne prelazi 80 stepena.
Sto i nije mnogo.
Mica toplota je ugradio gorionik kod mene,tj njegov majstor "ovlasceni serviser" Bosch-a.Koji je 3h stelovao parametre i neko je preko telefona pricao njemu kako se steluju.Za modulaciju nikad nije cuo i izricito mi je rekao da ovaj gorionik to ne podrzava.A dok nisam kupio receno mi je da ima funkcije kao ni jedan gorionik.A odgovor za mesni ventil je bio MA MOZE I BEZ NJEGA,NEMA POTREBE ZA NJIM.Toliko o serviserima.Svaka cast Mici toploti ,ovo nije vezano za njega vec za ljude koji rade za njega.
Onda sam ja citao ovu temu i video jedan posto od ZMAJDINA ,citiram TAJNA JE U PARAMETRU T18.I vise ih nikad nisam pozvao niti imam nameru.
Ali videcu sa Savrancem kako stoje stvari.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 08:46 - pre 114 meseci
Citat:
malden mb: pa u kotlu je nakon prvoga paljenja u jesen cijelu sezonu grijanja voda temperature od 64*C do 75*C u kotlu nema vode od 60*C u konstantnoj sezoni grijanja, najniža je 64*C a najviša 75*C, dečki fakat mi nije jasno što mi pokušavate reći


Tajna je u broju paljenja i gašenja gorionika. Dakle, ako kotao održava akumulator toplote stalno punim, češće će se paliti/gasiti nego ako se akumulator puni/prazni. Nije to neki osobiti boljitak u poređenju sa tim kako je kod vas rešeno, ali neki boljitak svakako jeste: izražen u parama veći je od troška prepravke/ugradnje o kojoj je ovde reč.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 10:06 - pre 114 meseci
http://www.envirolab.rs
rucni analizator dimnih gasova MRU DELTA 65

Ako se akumulator puni i prazni jevftinije je da nije ni ugradjen.Ali ako je ugradjen pa radi na odrzavanju.I pri tom se postuju temperature koje se moraju postovati onda ima smisla.Kod mene je bio gorionik na naftu koi se palio i gasio svake dvije minute.U sistem je islo 67 c u kuci jedva 23-24 stepena.Pootrosnja 1.5 litra na sat

I jos sto je gore dimnjak se zapusio stvaranjem bitumena.Zapalio se i popucao to kosta 1500 € 15 metara visine keramicki sad sam ugradio.
To je bila prva lekcija pre od 15 godina.Od tad pa do sad se puno toga promenilo.Radio majstor sto overi garantni list i pusta u rad .Instalacija je postojala.
A svi oni kioi ne vjeruju u regulaciju i te ventile mogu da probaju ovo gore navedeno rezultat je takav neizbezan.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 21.11.2014. u 11:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 21.11.2014. u 12:33 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 10:59 - pre 114 meseci
Pelet i nafta nisu isto, a jedina sličnost između gorionika na plin/naftu i pelet je što svi rade u prinudnoj promaji i što se pale/gase onda kad im se kaže. Gvint je u šta im se kaže - kad da se upale, a kad da se ugase. Što je manji broj paljenja/gašenja, to je bolje i ko god misli da tako nije, nego nekako drugačije - da je, u stvari, bolje da akumulatora nema, odnosno ako ga ima da treba stalno da bude pun, neka uradi onako kako misli da treba.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 11:37 - pre 114 meseci
Dali vredi ovaj aparat ovoliko evrica.??

Mozda nisam se dovoljno jasno izrazio.A htio sam da kazem da ni paljenje i gasenje gorionika a ni praznjenje akumulatora nevalja.Smanji se snaga gorionika uskladi sa potrosnjom i dogodi se da celi dan radi bez gasenja a zadovolji potrosnju.Osigura zastitu od podhladivanja.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 12:27 - pre 114 meseci
To je, fakat, najbolje - da se proizvodi toplote taman koliko se i troši. Nevolja je, međutim, što to nije baš lako da se postigne, naročito ako je gorionik nadograđen na peć projektovanoj da se loži drvima, odnosno ugljem. Sa ovim integralnim nešto je lakše, ali samo pod uslovom da je dobro dimenzionisan - da nije prevelik, što je uobičajena pojava, ne samo kod nas.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 16:15 - pre 114 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
malden mb: pa u kotlu je nakon prvoga paljenja u jesen cijelu sezonu grijanja voda temperature od 64*C do 75*C u kotlu nema vode od 60*C u konstantnoj sezoni grijanja, najniža je 64*C a najviša 75*C, dečki fakat mi nije jasno što mi pokušavate reći


Tajna je u broju paljenja i gašenja gorionika. Dakle, ako kotao održava akumulator toplote stalno punim, češće će se paliti/gasiti nego ako se akumulator puni/prazni. Nije to neki osobiti boljitak u poređenju sa tim kako je kod vas rešeno, ali neki boljitak svakako jeste: izražen u parama veći je od troška prepravke/ugradnje o kojoj je ovde reč.


nije neka velika investicija u režiji ssm-kao i sve ovo do sada,ali mi i dalje nije jasno kako taj ventil (koji ima temperaturu rada od 60*C) djeluje kad se temperatura u kotlu nikada poslje prvog paljenja ne spušta ispod 64~65*C i nikada ne prelazi preko 75~77*C,upravo sa ovim spremnikom od samo 200litara sam htio-jesam postigao da plamenik radi sa dužim pauzama i još dužim vremenom rada-opet ne pre dugim da samo grije spremnik topline nego samo da on preuzima onu količinu koju grijača tijela/radijatori nisu uspijeli apsorbirati,pa na 14 litara vode u samome kotlu plamenik bi se palio i gasio non stop što bi bila katastrofa ravna kupnji novog grijača za 2 mjeseca,jasno bi mi bilo da ložim na drva pa da imam velike oscilacije u kotlu ispod i iznad 60*C ali loženjem na ovaj način voda se uopće ne hladi ispod 64*C tako da mi i dalje nije jasno njegovo djelovanje jer temperatura vode uopće ne dolazi do točke na kojoj se on otvara/zatvara ,pri ovim temperaturama on bi bio stalno otvoren i ne vidim njegovu svrhu, ako idem spuštati radnu temperaturu kotla na 60*C do 70*C nisam baš ništa dobio jer u ovim količinama voda na većoj temperaturi ima više energije nego ista ta količina vode na manjoj temperaturi (214 litara vruče vode na 65*C i 75*C je više energije nego 214 litara na 60*C i 70*C), ovo sam naučio po forumima o grijanju na pelet,pošto sam novi korisnik takvoga grijanja koje sam u cijelosti izveo ssm zato želim učiti i dalje i tražim pomoć da poboljšam svoju skalameriju što je moguće najviše/do maksimuma
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 16:33 - pre 114 meseci
Ako je tako kao što kažete da se kotao ne gasi tj da temp. vode u kotlu tj spremniku nije ispod 65° onda Vam ne treba
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 16:47 - pre 114 meseci
gasi se ali na 75*C a pali se na 65*C i voda u kotlu nikada poslije prvoga paljenja u jesen-na početku sezone grijanja se ne spušta ispod 64*C, iznči ništa od operacije laufer
 
0

videnovic
trgovac
Brazda promet
Knjazevac

Član broj: 324106
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 16:48 - pre 114 meseci
sad sta je vaznije,konstantna temperatura od mesnog ventila prema radijatorima ili prema kotlu?
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 17:00 - pre 114 meseci
Citat:
videnovic: sad sta je vaznije,konstantna temperatura od mesnog ventila prema radijatorima ili prema kotlu?


pa sa ovim što trenutno imam i što trenutno radi prema priloženoj shemi imam konstantnu temperaturu i prema radijatorima od 39*C do 45*C (mogu sam mijenjati po želji i potrebi) a u krugu kotla imam konstantnu temperaturo od 65*C do 76*C koju održava programirani način rada plamenika (mogu sam mijenjati po želji i potrebi) ,dakle imam konstantnu i jednu i drugu temperaturu
 
0

povel

Član broj: 323025
Poruke: 8
*.PPPoE-5684.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 17:51 - pre 114 meseci
Da li neko slucajno je cuo za ovu situaciju:
Zove me danas drug i kaze dodi puko kotao ko bomba. Ja odem brzo kod njega kada imam sta vidjeti.
Sulunar koji ide iz peci u odzak, je od nekakog udara iskocio u puko u zid 4 metra daleko. Od sulnara nema nista, mislim iskrivljen je skroz.
Pitam sta je bilo, a on kaze da su sjedili u kuci i da su culi taj udar. Toliko je bio jak da smo polijegali na pod.



E, sada ne znam, koji se vrag tu mogo desiti. Zvao je servisera, on kaze da nije do kotla. Pa eto, ako iam neko neku ideju
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2014. u 18:21 - pre 114 meseci
Da pođemo od egzaktnog podatka: za zagrevanje jednog litra vode za jedan stepen potrebno je 1,163 Wh energije. Kako imamo 200 litara vode a "delta" t je 11 stepeni, dobija se da je u ovom slučaju korisnih celih/svega 2,5586 kWh energije. Ako gorionik radi na (recimo) 15 kW, onih 2,5586 kWh energije nadomestiće za manje od deset minuta, ali će da se pali i raspaljuje dodatnih pet minuta, a kad dopuni to malo energije, uzgred dogreje i kuću, pa d se ugasi još kolji minut izduvava i usput hladi kotao. Kad bi "delta" t bilo 20 stepeni, koristili bi ste 4,652, na 30 stepeni razlike korisne energije je 6,978... i tako dalje, što bi značilo da bi gorionik u dopunjavanju radio dva, tri ili koliko li već puta duže. Kako je paljenje, raspaljivanje, gašenje i izduvavanje uvek isto, povećanjem temperaturne razlike odnos korisnog i nekorisnog rada gorionika dramatično raste u prilog korisnom radu. Nadam se da je sad jasnije.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
+1

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698130 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.