Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655496 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2017. u 22:37 - pre 86 meseci
@vidic miroslav
Ne samo Maks . To sam i ja napisao da radi fantasticno , samo ne znam koji me djavo nosi da bacam pare na nepotrebne stvari pa makar one bile i fenomenalne , ne kazem da su lose .Za one koji neznaju sta ce sa parama ,nemam nista protiv.Ali kolko ih ima ovde takvih ? Kao vrzino kolo . Kupi ovo , e ne moze samo to , treba ti i ovo , a da bi to radilo treba ti i ovo i... nikad kraja , a kad kraj dodje potrosio si gomilu novca da bi imao ono sto si vec imao , samo je ovo sada mnogo dobro ! Govorim o centralnom grejanju novijeg datuma , a ne o sistemima od pre 20 i kusur godina , sa tucanim radijatorima i sl gde je najbolje sto rece Maks da se krene od nule -jeftinje je.
A kada krene diskusija o necemu sto novije clanove zanima i interesuje ili prosto oce nesto da nauce novo (makar bilo i bezkorisno) onda sledi komentar "dokle cemo vise da tupimo k...c na jedno te isto" i slicnog tipa . Novim clanovima se ne pruzi ni prilika da saznaju sta i kako ili pak da im se da savet da nebi unapred pogresili . "Ko zna , zna , vas ko j...e" ! To li je poenta ovog foruma i ove teme ?!
Termoglave na radijatorima , termostatski trokraki i integrisani kotao Domace firme ! Kraj .
Mozda su drugi kotlovi bolji brend ali su i komplikovaniji i skuplji , pa se i na njih nadoveze prica : kotao je ekstra (kao merdza u dvoristu ali nema guma valjda bese) al da bi radio treba ti i ovo , i ono i tako to za hiljade i hiljade eura -opet vrzino kolo , a ljudi se voze i drugim automobilima za jeftinije pare . Pa i oni stignu gde su posli dal za pola sata manje ali stignu , ni njih ne mokri kisa..... Nije bolje Ali Radi !
A ovo "bolje" zato sto je prateca oprema skupa , pa je retko ko i uzme , pravi glavobolje korisnicima istog.

I da dodam , jeste Zelezara bezobrazan , i u dosta stvari se ne slazem s njim ali je brate za ono NAJ bitnije u pravu , eto !
Sto bi rekli - MAFIJA !

ČAST IZUZETCIMA , hvala bogu na tome !

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 23.02.2017. u 00:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 23.02.2017. u 00:32 GMT+1]
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2017. u 23:21 - pre 86 meseci
@FelipE Pirot. Zar sam ja tvrdio suprotno? I sam zeljezara je napisao da je za veće sisteme bolje kontrolisati polazni vod a za manje termoglave i termostatski mešni. Ja imam 20 radijatora 13 sa termostatskim ventilima, prestrujni ventil,ičetvorokraki mešni sa regulacijom, dva balansna i dve pumpe. Po meni bolje se pokazalo grejanje kada postoji razlika u temperaturi kotla i polaznog voda. Takodje imam i manji sistem: Alfa Commo 21, trokraki mešni i pet radijatora bez regulacije i nisam zadovoljan tim rešenjem. Rado ću zameniti običan mešni za termostatski i dodati termoglave na radijatore ako vi kažete da je to dobro. A nemem razloga da vam ne verujem. Zato i pratim forum.
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2017. u 23:29 - pre 86 meseci
Como 21 i te kamin varijante su posebna prica kada im se nadovezu jos i radijatori . U ostalim sobama hladnjikavo a gde je peć ne sedi se .
Ako mene pitate , stavite i termostatski 3k i termoglave (osim na susacima ) I NISTA VISE ne komplikujte sistem
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2017. u 23:36 - pre 86 meseci
Kod mene obrnuto ali nemam radijator u prostoriji u kojoj je kamin.
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 04:42 - pre 86 meseci

I sam imam veoma jednostavan sistem. Nije baš bosanski ali nije ni daleko. Pravljen pre 30 godina i malo "dosoljen" kad sam prešao na pelet. Imam termoglave u svim prostorijama sem one u kojoj se nalazi bežični termostat i nalegajući termostat koji pušta pumpu između 55 i 60 stepeni.
Pre par nedelja pitao sam uvaženog člana (pobrkao sam ga sa Obradovićem iz PA) koji piše veoma dugačke postove o svom grejanju, dal je baš moralo tako, tj . dal je morao da slupa tolke pare.

Tako da pronalaženje "rupe na saksiji" i otkriće da je "car go" nisu samo Željina dostignuća. Ima nas siguran sam dosta koji slično mislimo.
Član sam i jednog drugog foruma o audio uređajima. I tamo se ljudi qrce i slikaju svoje mezimce u koje su slupali hilade i hiljade evrića.

Za razliku od audija, grejanje mi nije hobi, nego nužno zlo! Ipak dozvoljavam mogućnost da nekim ljudima jeste i da im sistemi grejanja, što komplikovaniji, (ybt ja više ne mrem pratit) pružaju neizmerno zadovoljstvo.

Ovaj forum služi za razmenu mišljenja i pomoć onima koji je traže. Bar ga ja tako vidim.


[Ovu poruku je menjao koborjanos dana 23.02.2017. u 07:23 GMT+1]
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 06:27 - pre 86 meseci
I dalje mislim da mladen.jovic i Zoran Obradovic imaju idealne kotlarnice i da nisu uzalud uložili novac, ali ako većina tvrdi da se isti efekat može postići jednostavnije i sa manje ulaganja prihvatam.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 07:27 - pre 86 meseci
Mladen Jovic je strucnjak i bez kotlovnice i sa kotlovnicom.

ULTRENA nezaboravi da radijator moze da se poveze i bez ventila i bez prigusnice.Sve moze.A volio bi da napises koja je to automatika koje funkcije ima Imal po spoljnoJ temperaturi ili samo pali pimpu.Eto ako imas vremena 50 evra nebi bilo puno ako ima bar nesto za te pare ja nemogu da nadjem a rado bi kupovaoo tako nesto.

Samo ide se iz krajosti u krajnost.Ponekad se moze prakticno a dobro sluzi.

 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 08:35 - pre 86 meseci
@zeljezara, @ maks-rs. Pre nego što odlučim da krenem u prepravku imam jedno pitanje. Neće li biti čestog paljenja i gašenja kotla? Naime kad se radijatorski ventili zatvore i proradi baj pas preko prestrujnog neminovno dolazi do podizanja temperature u kotlu, obaranja snage i onda gašenja. Meni je, verujem, baš zbog toga na Alfi otkazao grejač i evo već treći dan čekam servisera. Do sada je kontrolu kotla vršio sobni termostat.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 08:56 - pre 86 meseci
Citat:
zeljezara:
Mladen Jovic je strucnjak i bez kotlovnice i sa kotlovnicom.

ULTRENA nezaboravi da radijator moze da se poveze i bez ventila i bez prigusnice.Sve moze.A volio bi da napises koja je to automatika koje funkcije ima Imal po spoljnoJ temperaturi ili samo pali pimpu.Eto ako imas vremena 50 evra nebi bilo puno ako ima bar nesto za te pare ja nemogu da nadjem a rado bi kupovaoo tako nesto.

Samo ide se iz krajosti u krajnost.Ponekad se moze prakticno a dobro sluzi.



Kupio sam je polovnu, zato je 50€. Inace je jako poznata na ovom forumu i vecina je ima. TrmRglt, ne moram da pisem kako radi? Nema nikakve opcije, vrlo prosta i funkcionalna. Bilo je u planu nesto drugo ali moze i ovo da posluzi neko vreme.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
*.static.corp.blic.net.

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 08:56 - pre 86 meseci
@Vidic Miroslav

Hoće biti čestog paljenja i gašenja kotla jer ti je kotao predimenzionisan. Međutim , sa zaštićenim povratom , alfa 21 se može smanjivanjem parametara podesiti na manju minimalnu snagu (P1) čak i ispod 4kW bez ikakvih problema. Moja 23-jka recimo radi na 5kW a grije 180 kvadrata + bojler tako da se ne gasi ni na +10 vanjske T.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 08:59 - pre 86 meseci
Moj veliki san je to da kotao zajedno sa instalacijom cini jedan AT.Sto znaci nema pali gasi nego da prati i odrzava temperaturU.A taj prostrujni ventil je za nedaj boze.Pelet je energent pod kontrolom nije ko drva i ugalj.Da moze radit bez AT to se pokazalo jos davno
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 09:26 - pre 86 meseci
Hvala. Shvatio.
Mislio sam na prestrujni koji bi zaštito pumpu.

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 23.02.2017. u 10:37 GMT+1]
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 09:37 - pre 86 meseci
Moras stavit ili termicki ili cetverokraki .Rezultati vidljivi.Bez toga ne moze .Ja volim termicki jer mu nista netreba.
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 10:13 - pre 86 meseci
U kom smislu su rezultati vidljivi?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 10:47 - pre 86 meseci
U smislu potrosnje, kondensa, ujednacenosti temperature ,manje oscilacija, manje pali gasi ,necistis kotao samo pepeo.
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 11:07 - pre 86 meseci
Vecu snagu i vecu T vode nikako da logicki upakujem sa manjom potrosnjom.
Koliko kondenz moze da utice na vek trajanja sobnih kamina, tj za koliko moze da ga skrati?
Koliko sam pratio forum i ljudi sa mesnim ciste kotao celicnom cetkom i skidaju gar sa zidova.
Nemam sobni termostat pa mi se pec ne gasi.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 11:20 - pre 86 meseci
Oni koji ciste cetkom ne postuju osnovna nacela.Tocno se zna gdje pocinje kondens i bitumen ,
 
0

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 12:44 - pre 86 meseci
Možda nekom pomogne

https://www.amazon.it/ASTE-SCO...mp;refRID=3PKYKKT7XBQFHRA9VRQZ

Još ako se sa strane uključi kompresor i/ili usisivač, nema ni prašine ni dima
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 15:02 - pre 86 meseci
Citam sve ove postove i nesto razmisljam kada ljudi pitaju kako da urade novi sistem ili nadograde stari bosanski sistem grejanja, kako ih posavetovati i kako im pomoci. Prvo, ja nisam uopste majstor i nemam nikakvo obrazovanje tog profila, pa da mogu sa tog aspekta da nekome nesto pricam. Zavrsio sam sportsku gimnaziju, posle toga DIF, predajem fizicko i trener sam FK Novi Sad. Svi u porodici su mi sportisti, tata poznat rukometas koji u zivotu nije ekser zakucao. Ja sam oduvek bio radoznao i sve sto vidim da neko drugi uradi, pozelim i ja da naucim, a gledajuci tog majstora kako radi, postepeno sticem utisak da ja to mogu bolje od njega. Sticajem okolnosti sam dosta toga naucio, procitao, slusao od drugih, razmisljao, jednostavno me zanimalo kako sve to funkcionise. Licno smatram ako bilo ko ima i malo slifa za neki posao, moze mnogo da uradi ukoliko je marljiv i ima volju. Moj problem je sto sam ja perfekcionista i jako volim preciznost, sistematicnost, funkcionalnost i estetiku. Tako sam sebi napravio kuhinju, zvucnike, regale, komodu, kumu sam renovira ceo stan, od kanalizacije i vode, do struje, raznih instalacija, kuhinje, podova itd... Neki majstori se postide svog zanata kada to sve vide, kada cuju kako zvucnici rade, kako kuhinja izgleda... a meni onda drago... E sada...posto sam kod sebe u kotlarnici napravio pravo malo remek delo, ne samo u smislu opreme i raznih gedzeta, automatika, pumpi i svega ostalog, vec najvise samog nacina povezivanja cevi i sistema, ukrajanja, sklapanja, funkcionalnosti, a najvise konstrukcije. Naime niko nije primetio da meni pumpe i cevi i sabirnik, razdelnik i sve oko kotla i AT visi u vazduhu bez ikakvih podupiraca, da sve cvrsto stoji i da ne mrda, da uz to sve moze da se sa lakocom zameni, prepakuje, prosiri, nadogradi, da mogu da koristim sistem i bez AT i sa jednim, kao i sa dva. Da sistem moze da radi na 5 razlicitih nacina, sa termostatom, bez njega, da se pumpe pale, gase, da radi po spoljnom senzoru, fiksno, mesovito...moze bukvalno sve zivo!!! E to je zato sto sam ja perfekcionista. Ali zbog toga mi je jako nezahvalno da ja sada pametujem nekome kako sebi da uradi sistem, a ja pljunuo 10 hiljada eura u moj! A pri tome sam vec imao korektno grejanje na gas! Tesko je meni da je procenim koliko je kome dovoljno da bi bio zadovoljan, a ne zelim nekoga da zeznem zbog toga sto bi mu ustedeo neki dinar, pa da posle ima problema. Ja nisam majstor koji sebi preko foruma trazi posao i musterije, vec mi je ovo hobi i ovo radim iz ljubavi. Stalo mi je da pomognem ljudima i da oni posle budu srecni. Danas sam na casu jednu puniju devojcicu, prepunu straha i suza u ocima naucio da uradi kolut unapred i na kraju joj dao peticu. Da vi vidite tu srecu i radost, a tek moju!!! Puno mi srce zbog toga. E tako mi je stalo i da svima vama na forumu pomognem koliko god mogu, da svi budemo srecni i zadovoljni. Iz tog razloga iznosim svoja iskustva i delim informacije, pomazem koliko mogu, raspravljam sa ljudima, razmenjujem iskustva. Ja ne mislim da sam najpametniji i da nesto puno znam, ali cenim svakoga ko mi da neku kritiku isto kao da mi je dao savet.
Sve ovo sto sam napisao ima jedan cilj, a to je da pokusam da postavim minimum standarda za neko optimalno grejanje koje nece da izadje skupo, ali ipak da radi posao i bude funkcionalno. Najvise sam razmisljao o temi zastite kotla sa trokrakim termostatskim i nekontrolisanim polazom gde t u sobama regulisemo preko termoglava. Zatim jednom pumpom koju ni sam ne znam gde bih stavio tada u tom slucaju. U teoriji to sve lepo deluje, ali bih voleo da neko postavi manometre pre i posle mesnog i da prokomentarise kretanje fluida na kratkoj vezi, pa da vidimo sta se tu desava. Licno sam pristalica cetvorokrakog mesnog sa pumpom u kotlovskom i pumpom u radijatorskom krugu koje ce da rade konstantno ili da se pale i gase kada i kotao, kao i neke automatike koja ce da otvara i zatvara taj 4k ventil. Gorionik u modulaciji i to je to. Ja sam coveku uradio takav sistem na Viadrusu u koji lozi drva i mogu vam reci da mu radi besprekorno. T u kotlu 75, u radijatore ide koliko treba, povrat u kotao 60 i obe pumpe rade konstantno. Automatika CRC 141 radi perfektno i na drva..hahah, a regulator promaje i klapna bas precizno kontrolisu t u kotlu. Do sada nijednom nije CRC 141 odreagovao kako bi zastitio kotao usled povisene t. Covek prezadovoljan, pritisak svugde ujednacen, ima i termoglave, a nema pametnu pumpu. Ne znam sta da kazem, ali moj neki minimum je cetvorokraki mesni i dve pumpe. Ko moze i automatiku, super. Bez nje jako tesko ali moguce. Mislim da trokraki termostatski na povratu nece bas da bude srecno resenje za manje para. Tu onda mora hidraulicna skretnica i dve pumpe, inace ne znam sta bi se desavalo.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 15:10 - pre 86 meseci
Ajde da cujem i druge komentare na ovo. Ja se ne ljutim ako mi neko kaze da to moje nije dobro, prihvatam svaku kritiku kao i savet, dobronamerno.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655496 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.