Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zeitgeist - Moving Forward

elitemadzone.org :: MadZone :: Zeitgeist - Moving Forward

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 24385 | Odgovora: 184 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward30.01.2011. u 23:46 - pre 161 meseci
Citat:
Ako je skoro svaka zemlja u svijetu duzna, kome onda duguju? Centralna banka i novac zasnovan na dugu je veliko zlo.

Au, jbt, kako lupetas... A "zlatni standard" je odavno prevazidjen BS. Glasanja ala referendum su ne mnogo bolja, vec mnogo gora. Nisu moguca (broj glasanja i glasaca vs. vreme), ekstremno su skupa a i vecina ljudi nema pojma o cemu se radi u odredjenim zakonima, sta znace i kako ce se primenjivati...

Citat:
I dok god budemo imali hijerarhiju u drustvu, uvijek ce biti oni koji ce manje ili vise biti spremni da ucine sve, da bi se popeli za jednu stepenicu vise.

Ovo ce postojati dok god postoje ljudi kao vrsta tako da...

Kad napravite taj vas kompjutersko-robotizovani CK, videcemo (mada i njih prave ljudi pa pazite da ne ugrade neki backdoor za korupciju)
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 00:46 - pre 161 meseci
Citat:
Wi-Fi: Au, jbt, kako lupetas... A "zlatni standard" je odavno prevazidjen BS. Glasanja ala referendum su ne mnogo bolja, vec mnogo gora. Nisu moguca (broj glasanja i glasaca vs. vreme), ekstremno su skupa a i vecina ljudi nema pojma o cemu se radi u odredjenim zakonima, sta znace i kako ce se primenjivati...


Reci nekome da lupeta sigurno ne doprinosi diskusiji. Ako ja lupetam, onda ovi ljudi koji se razumiju mnogo vise od mene, a mozda i tebe ne lupetaju: Gold standard

Ne mora nuzno biti zasnovan na zlatu. Bitno je da ukloni mogucnost da drzava zarad odrzanja "bolesnih pacijenata" u zivotu, stvara dug koji ce neko kad tad morati da plati.

Drugo, ako se u skoli uci demokratija i gomila drugih gluposti, zasto onda ne bismo ubacili predmet Pravo. Ucenjem prava i slicnih stvari ubjedjen sam da bi mnoge stvari bile drugacije. Kvaka je u tome sto tako nesto ne odgovara ni korporacijama ni politicarima. Jer neobrazovanima se lakse upravlja, zar ne?

Trece, objasni mi molim te, kako 100+ ljudi fininsirani od strane korporacija, koji su u parlament usli zarad svog licnog interesa ili onih koji su ih tu doveli, zna sta je bolje za tebe od tebe samoga?

Citat:
Wi-Fi: Ovo ce postojati dok god postoje ljudi kao vrsta tako da...

Kad napravite taj vas kompjutersko-robotizovani CK, videcemo (mada i njih prave ljudi pa pazite da ne ugrade neki backdoor za korupciju)


Nekad su vjerovali da dok god bude bilo crnaca da ce biti i robova, pa danas nemamo robova. Niko sa sigurnoscu ne moze reci sta ce se desavati u buducnosti.


...
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
62.113.4.*



+16 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 01:23 - pre 161 meseci
Sjećate se ovog iz prvog djela?


 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 01:26 - pre 161 meseci
^^Pa kad neko u 2-3 recenice spomene drzavni dug (cudeci se kako drzave jedna drugoj duguju), "zlatni standard", kaze kako je novac zasnovan na dugu veliko zlo, predlozi uvodjenje drugacijeg nacina glasanja (po sistemu referenduma), ja stvarno ne znam kako to ne nazvati lupetanjem...
Zamisli samo na sta bi sve licilo kada bi nekoliko milijardi ljudi koji ne poznaju (ni osnove) prava i ekonomije glasalo i vodilo drzave. Ili kako bi izgledao svet nakon uvodjenja "zlatnog standarda"...

Jeste, to je sve zavera. Uopste nije do toga da su ljudi lenji, nezainteresovani, nesposobni (za bilo sta a hoce sve) i ne uce ni osnovne predmete, a ucili bi ekonomiju i pravo... Oni koji uce su, naravno, zaverenici koji se "treniraju" od malih nogu.

Sto se tice poslanika i sl. - koliko god bili "placeni" (opet zavere, jel') - ti i ostali ste ih doveli tu gde su. Isto tako mozete da ih skinete. Ali, jbg, bolje sacekati neki kompjutersko-robotski CK koji ce to da uradi umesto vas.

Poredjenje robovlasnistva i hijerarhije u drustvu ti apsolutno ne stoji, vec je samo (los) pokusaj spin-a. Ako nastavis da vezbas, ko zna, mozda jednog dana pocnes da spin-ujes skoro kao ovi autori zeitgeist-a i ostalih popularnih otreznjujuce-prosvetljujuce-oslobodilackih filmova na koje se loze mase
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 02:56 - pre 161 meseci
zlatni standard???
hahaha, sad sam čuo sve
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 03:31 - pre 161 meseci
Venus project pokret kao i svaka druga sekta (nemojte odmah da se hvatate za ovu reč, jer ne znam kako drugačije da ih definišem), cilja na tačno određenu grupu ljudi i udara na njihove slabosti. To su mahom ljudi koji nemaju dovoljno sposobnosti ili ambicija da nešto naprave u životu, pa kad je već tako, savršeno bi im odgovaralo da neko ukine tu nekakvu društvenu hijerarhiju, pa da i oni budu jednaki sa svima. A ta jednakost nikada neće biti moguća iz prostog razloga što nam je različitost u prirodi i ne postoje dva potpuno jednaka homo-sapiensa. Čak se i jednojajčani blizanci često razlikuju po sposobnostima, željama, ambicijama, talentima, ciljevima i slično.

A dok god postoji različitost među ljudima, a postojaće verovatno dok postoji ljudski rod, takav sistem kakav predlaže Venus project neće biti moguć, bar ne bez teške represije i dikature, a čim ima represije i diktature, javlja se i otpor prema istoj i taj sistem onda više ne može da funkcioniše. A zašto mora represija i diktatura ? Pa zato što ne postoji način da svačije potrebe budu ispunjene i da svi budu zadovoljni. Hebi ga, neko mora da izvuče deblji kraj i da radi poslove koje niko drugi neće ili da živi na lokaciji koja nije baš atraktivna za život. Jedino što ih sada "tera" da rade te poslove jeste upravo monetarni sistem protiv kojeg se Venus projekat bori, jer ljudi znaju da ako ne rade, neće imati da jedu, pa ako ne mogu da nađu bolje onda se zadovoljavaju bilo kakvim poslom. Kada ne bi bilo tako, i kada bi svi imali isto bez obzira šta rade, te dosadne, opasne i teške poslove ne bi radio niko, nego bi se svi gurali da rade nešto što je interesantno, lagano i bezbedno. Isto i za lokaciju. Većina ljudi bi želela da živi u nekoj raskošnoj vili pored okeana. Monetarni sistem omogućava da ta vila ima neku svoju vrednost, koja je obično velika i tu će živeti neko ko to može da priušti. A kako bi Venus projekat rešio takve stvari ? Ako nema monetarnog sistema, ta vila nema nikakvu vrednost i svi mogu da je priušte i kako bi se onda i ko bi odlučio ko može tu da živi, a ko ne, a ima više miliona zainteresovanih ? Lutrija ? Eto, to su neke stvari na kojima se Venus projekat u startu sapliće.

Recimo i da postoji taj neki kompjuterski CK koji će da odlučuje o svemu tome. I šta ako on odluči da je potrebno, šta znam 1000 novih čistača ulica, a za taj posao je zaintersovano 500 ljudi ? Ili će sistem da se zabaguje ili će morati da radi teška diktatura da se 500 ljudi natera da čisti ulice. Ili šta ako taj sistem na osnovu toga što je neko napustio školu, odredi da taj neko jedino može da čisti klozete, a on je recimo ekspert za programiranje, samo što je učio samostalno. Ima i danas gomile primera ljudi koji su bez formalnog obrazovanja postali eksperti u svojim oblastima. Takav sistem recimo ne bi iskoristio takve ljude, nego bi im dao da čiste klozete.

Sa druge strane, ako nema nikakvog CK da rukovodi sistemom, nego svako radi šta hoće, onda dolazi do onoga što mi poznajemo kao "divlji zapad", samo još gore. Oni jači bi mogli da rade šta hoće, dok bi slabiji mogli samo da ćute i gledaju.

Današnji sistem, ma koliko imao mana, ipak nudi najviše većini ljudi, a to je ono što je bitno. Svako, osim onih teško bolesnih i hendikepiranih (a takvi ništa ne bi bili srećniji i u bilo kom drugom sistemu), može da poradi na sebi, svom obrazovanju, svojoj ličnosti, svojim sposobnostima i šta mu je već potrebno da postigne neki cilj koji ima. Ako je taj cilj novac, molim lepo, poradiš na tome da povećaš svoju vrednost na tržištu, pa ćeš imati novac. Ako je cilj život u skladu sa prirodom, opet molim lepo, odeš da živiš u nekoj šumi, hraniš se isključivo onim što uloviš, razgovaraš sa zečevima i super. Ako je cilj duhovno uzdizanje, lepo odeš u neki manastir, pa se uzdiži do mile volje. I tako dalje. Svako ima izbor da sa svojim životom uradi šta želi. Ljudi koji ne žele da porade na sebi i ne žele da rade na ostvarivanju svojih ciljeva, večito su nešto nesrećni, bune se za svaku sitnicu, sve im smeta... pa takvi ništa srećniji ne bi bili ni u nekom drugačijem sistemu baziranom na Venus projektu. Ako bi mu dopalo da bude naučnik, bio bi nesrećan što nije pilot. Kada bi mu dopalo da bude pilot, bio bi nesrećan što nije naučnik. Ako mu žena danas za ručak iznese pečeno pile, bio bi nezadovoljan što nije prasetina, a da je prasetina, onda što nije pile. Jednostavno, to su takvi ljudi. Normalni ljudi i u ovom sistemu sasvim dobro funkcionišu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.static.kdsinter.net.



+78 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 09:39 - pre 161 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Tu grese - i to vrlo. Istorija nas uci da upravo ekonomske slobode (i, ponovicu, tu ne mislim na slobode iz bajki - vec slobode u privrednom smislu) upravo predstavljaju najbolju osnovu za razvoj na duze staze, jer imaju mogucnost adaptacije.

Globalne vlade, komiteti pa i centralne banke i sl... sve su to stvari koje samo kreiraju dodatni sloj moci i samo stvaraju interesne grupe koje postaju same sebi cilj. Takve stvari treba eliminisati i smanjivati im moc na svakom koraku - a ne kreirati nove i vece.


Slažem se, sistem i ljudi su mnogo prilagodljiviji promenama ako postoji veći stepen ekonomskih, ali i ličnih sloboda. Veći broj nepotrebnih institucija i birokratije negativno utiče na te stvari. A tu dolazimo do još jedne njihove greške u startu jer u potpunosti isljučuju faktor ljudske prirode. Ono što trenutno imamo je najbolje što možemo kao civilizacija. A ljudska priroda se menja prirodnim tokom evolucije, i za to o čemu oni pričaju potrebne su stotine, možda čak i hiljade godina evolucije. Kad svaka jedinka u društvu postane svesna svoje ljudske prirode i njenih nedostataka, moći ćemo da govorimo o nekom boljem društvu i civililzaciji, pa i osnovama na kojima postoji. Jbg, pogledaj samo koliko svakodnevne manipulacije ljudskim bićima ima bazičnim ljudskim instinktima u reklamama npr. Ili koliko toga ljudi svakodnevno čine samo da bi se dopali drugima i bili prihvaćeni u društvu (moda, automobili, drugi statusni simboli,...), što je samo još jedna od nacrisoidnih igrica naše ličnosti. E, kad kolektivno kao bića savladamo tu vrstu prepreke, moći ćemo da govorimo o društvu bez novca, društvu tolerancije, mira i slično. No, psihologija je najmlađa od svih nauka. Čovek je prvo krenuo da istražuje svet oko sebe i u tome mu za sada odlično ide, ali mislim da je sledeći evolutivni korak razumevanje nas samih i onoga što nas pokreće iznutra, tj. motiviše na akciju Ali, sve je to daleka, mnogo daleka budućnost, a oni to ne shvataju čini mi se...

Citat:
Sale_123: Naravno, a treba jos mnoge Grcke da se dese prije nego sto dodje do promjena. A desice se, kad tad.

Za protagoniste kapitalizma


Evo desio se Tunis, dešava se Egipat i šta se promenilo? Samo ekipa koja vlada, sam sistem nije, niti će, a u Grčkoj se ni ekipa koja vlada nije promenila.
Jednostavno, za vrstu promene za koju se vi zalažete potrebno je poprilično žešće njesra globalno da se desi da bi se pojavio globalni spasilac koji će onda da u cilju spasavanja predloži jedno takvo radikalno "rešenje", koje će gle čuda, da bude osnivanje svetske vlade pod parolom - globalni problemi se mogu rešavati samo sa globalnog nivoa, sa mandatom da ponovo uspostavi poredak iz haosa.

Film sam gledao odavno, i baš zato i mislim da će do tog njesra da dođe po unapred režiranoj predstavi, a da će sam monetarni sistem biti označen kao glavni krivac, što je samo delimično tačno. Tu onda nastupate vi, rastući pokret "prosvetljenih pravednika" dajući vašu podršku novom rešenju demonizujući stari sistem.

Jeste da do ovakvih promena može da se dođe i postupno po sistemu skuvane žabe, ali eliti se žuri, vreme radi protiv njih.



edit: typos

[Ovu poruku je menjao p3j4 dana 31.01.2011. u 14:20 GMT+1]
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 09:55 - pre 161 meseci
Citat:
Pirossi: zlatni standard???
hahaha, sad sam čuo sve :D


Bio do skoro osnova svetske ekonomije http://bs.wikipedia.org/wiki/Ameri%C4%8Dki_dolar#Zlatni_standard
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 11:29 - pre 161 meseci
bio jeste a sada je monetarni atavizam.
na šta li bi ličio sistem kreditiranja kada bi se insistiralo na zlatnoj podlozi?
svi bi si držali zlatne polugice u sefovima kao Dafina devize.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 11:35 - pre 161 meseci
Zlatni standard je imao svoje probleme - zato je i zamenjen.

Trenutni sistem ima svoje probleme, i oni trebaju biti resavani ali sigurno ne vracanjem na staro lose resenje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 11:38 - pre 161 meseci
Citat:
Pirossi: bio jeste a sada je monetarni atavizam.
na šta li bi ličio sistem kreditiranja kada bi se insistiralo na zlatnoj podlozi?
svi bi si držali zlatne polugice u sefovima kao Dafina devize.


Jasno, nego kontao sam da nisi cuo za to, pa mi bilo malo cudno.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 12:06 - pre 161 meseci
@Marko L
I kapitalizam je u neku ruku diktatura koja gusi razlicitost (ili se povinujes sistemu ili ces otici na marginu). Nije svima najbitnije da imaju najvise klikera medju drustvom.

Zasto kao alternativu pominjes zaceve, sumu, pusta ostrva i manastir?? To nije alternativa :) Postoji odredjeni broj ljudi kojima se ne svidja drustveno uredjenje ali ne zele da se samoizopste iz drustva vec da kriticki sagledavaju trenutno stanje. Toga je bilo uvek i uvek se i biti. Svet ne stoji.

Ceo sistem liberalnog kapitalizma je priznanje ljudske nemoci i oslanjanje na primitivne nagone sa kojim ce sistem navodno autonomno bez intervencije da funkcionise. Mada nesto sumnjam da su svi fer i da krupniji igraci ne bi intervenisali nad sistemom u nekom trenutku. Ipak je to utopija kao i svaka druga. Da li je bolje da intervenisu birokrate ili krupni igraci.. to je drugo pitanje. Da su se ljudi vodili samo tim principom prepustanja nagonima i dalje bi se bez gaca valjali u blatu.

Nemam nista protiv kapitalizma, koji ima svoje prednosti i mane, vec protiv klanjanja ovom ili onom principu jer ispravan sistem ne postoji.. sve su to bolji ili losiji kompromisi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 12:18 - pre 161 meseci
Citat:
HeYoo
I kapitalizam je u neku ruku diktatura koja gusi razlicitost (ili se povinujes sistemu ili ces otici na marginu). Nije svima najbitnije da imaju najvise klikera medju drustvom.


Niko ti ne brani da budes razlicit u kapitalizmu.

Jedino ako zelis da se to "razlicito" prodaje, ono mora imati neku prednost za kupca.

Ako nisi zainteresovan za trgovinu - onda mozes da budes razlicit na koji god nacin zelis, ne mora cak ni da bude profitabilan. Sasvim je moguce baviti se neprofitabilnim radom u kapitalistickom sistemu - od volontiranja do dobrociniteljstva, i moguce je imati modele koji to cine odrzivim. Nije samo puska i otimanje novca nacin.

Kapitalizam samo regulise razmenu dobara novcem i nista vise od toga. I bas zato sto je taj osnov stabilan on toliko dugo i prezivljava sve ove milenijume.

Ako zelite da zamenite novac necim drugim - onda bi trebalo da razmislite malo o tome, da li ta vasa zamena moze da opsluzi drustvo bar toliko dobro koliko novac radi. Nemojte samo lakonski odgovarati sa "lako cemo"

Citat:

Da li je bolje da intervenisu birokrate ili krupni igraci.. to je drugo pitanje. Da su se ljudi vodili samo tim principom prepustanja nagonima i dalje bi se bez gaca valjali u blatu.


Pa i birokrate su "krupni igraci" jer im pozicija birokratije daje veliku vlast. I oni se upravo rukovode nagonima - nagonima za VLAST, a vlast je moc.

Zato se libertrarijanci zalazu za minimalnu drzavu koja ima sudsku vlast za resavanje sporova i zakone koji omogucavaju maksimum sloboda. Tu bar imas jednog "krupnog igraca" manje - birokratu i njegove nagone za vlascu koji uvek postoje jer vlast korumpira.

Inace, u slobodnoj ekonomiji postoji i volonterstvo i dobrociniteljstvo, stavise - slobodna davanja ljudi mogu biti i veca od prinudnih.

Nisu jedini nagoni nagoni za bogacenjem.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 31.01.2011. u 13:29 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 13:13 - pre 161 meseci
Citat:
Niko ti ne brani da budes razlicit u kapitalizmu.

Jedino ako zelis da se to "razlicito" prodaje, ono mora imati neku prednost za kupca.

Ako nisi zainteresovan za trgovinu - onda mozes da budes razlicit na koji god nacin zelis, ne mora cak ni da bude profitabilan. Sasvim je moguce baviti se neprofitabilnim radom u kapitalistickom sistemu - od volontiranja do dobrociniteljstva, i moguce je imati modele koji to cine odrzivim. Nije samo puska i otimanje novca nacin.


Imas izbor oces li biti straight ili gay... oces nositi iphone ili neki android ali tesko da mozes sebi dopustiti da budes mimo sistema i ignorises ekonomsku logiku, a da ti se to ne obije o galvu ili stomak. Naravno da u drustvima gde vlada blagostanje to ne izgleda sivo jer se ta socijalna margina ne odnosi na probleme egzistencije vec nekog drustvenog statusa.

Nekakav oblik diktature je neminovan.. da li ce to biti pojedinac, politicki klanovi, krupni kapital, super kompjuter ili nesto drugo..to je pitanje ukusa. Kako bi se inace drukcije usmerili napori pojedinaca. Moraju svi da vuku u istu stranu da bi se nesto pomerilo.



Koliko god libertrarijanci kako ih nazivas pricali kako se zalazu za ukidanje drzavnog aparata oni u stvari zavise od njega.. simbioza. Oni se samo zalazu za ukidanje ogranicenja koja im drzava namece dok bi prava da zadrze. Fora.. ne trebaju nam prava radnika i ostale komunisticke baljezgarije ali zato ocekujem da drzava ekspresno reaguje kad neko (radnik, razbojnik, konkurent, monopolista...) mene (kapitalistu) osteti.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 13:13 - pre 161 meseci
Citat:
I kapitalizam je u neku ruku diktatura koja gusi razlicitost (ili se povinujes sistemu ili ces otici na marginu). Nije svima najbitnije da imaju najvise klikera medju drustvom.

Ne, kapitalizam samo omogućava onima koji najviše doprinose društvu (bilo radom, bilo naučnim istraživanjem, bilo plasiranjem novih proizvoda...) da budu adekvatno nagrađeni za to, a ako im cilj nije novac uvek mogu da rade volonterski ili da novac koji zarade daju u dobrotvorne svrhe. Sa druge strane, kapitalizam je nemilosrdan prema onima koji neće da rade i ničim ne doprinose društvu i tako treba da bude. A ti slobodan izabrati da radiš šta hoćeš, sa ili bez kompenzacije, sve dok je to u skladu sa zakonom.
Citat:
Zasto kao alternativu pominjes zaceve, sumu, pusta ostrva i manastir?? To nije alternativa :) Postoji odredjeni broj ljudi kojima se ne svidja drustveno uredjenje ali ne zele da se samoizopste iz drustva vec da kriticki sagledavaju trenutno stanje. Toga je bilo uvek i uvek se i biti. Svet ne stoji.

Samo pokušavam da kažem da postoje izbori, a kao ilustraciju sam naveo neke ekstreme. Možeš ti da živiš i u civilizaciji i da te ne interesuje novac. Niko neće odbiti da mu radiš za džabe, niti iko može da te spreči da radiš nešto za džabe, niti da nešto istražuješ bez ikakve nadoknade. Tvoj život, tvoj izbor.

Ono što je velika razlika između kapitalističkog i drugih sistema je upravo u tome, što imaš izbor. Ako ti je cilj novac, taj sistem ti omogućuje da ga zaradiš. Ako nije, opet ti sistem omogućuje da budeš bez njega. Za razliku od nekih socijalističkih sistema koji brane da ti cilj bude novac, već isti moraš da deliš sa drugima koji ne rade ništa.
Citat:
Ceo sistem liberalnog kapitalizma je priznanje ljudske nemoci i oslanjanje na primitivne nagone sa kojim ce sistem navodno autonomno bez intervencije da funkcionise. Mada nesto sumnjam da su svi fer i da krupniji igraci ne bi intervenisali nad sistemom u nekom trenutku. Ipak je to utopija kao i svaka druga. Da li je bolje da intervenisu birokrate ili krupni igraci.. to je drugo pitanje. Da su se ljudi vodili samo tim principom prepustanja nagonima i dalje bi se bez gaca valjali u blatu.

Liberalni kapitalizam ne podrazumeva nepostojanje intervencije, već veće slobode u poslovanju i više novca za radne ljude, jer bi bili oslobođeni silnih dažbina kojima su sada opterećeni, jer neko mora da finansira glomazni državni aparat koji u suštini ne služi ničemu. Ta njihova nazovi regulacija, zapravo stvara više problema nego što ih rešava. A što se tiče intervencije krupnih igrača, pa oni i sada mogu da intervenišu, jer nije baš da birokrate nisu potkupljive, bilo gde u svetu. Liberalni kapitalizam bi upravo sprečio takve stvari, jer krupni igrači ne bi imali preko koga da intervenišu, već bi to morali da rade samostalno, a onda sitniji igrači, ukoliko se nađu oštećeni, mogu da potraže pravdu na sudu.


-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.static.kdsinter.net.



+78 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 13:36 - pre 161 meseci
Citat:
HeYoo: Nekakav oblik diktature je neminovan.. da li ce to biti pojedinac, politicki klanovi, krupni kapital, super kompjuter ili nesto drugo..to je pitanje ukusa. Kako bi se inace drukcije usmerili napori pojedinaca. Moraju svi da vuku u istu stranu da bi se nesto pomerilo.


Sa trenutnim stanjem ljudske svesti potrebna je neka vrsta vođstva, jer neki ljudi više vole da budu vođeni. Lakše je ne razmišljati već "dati nekome mandat" i prepustiti mu da razmišlja umesto tebe, ali u konačnom ishodu nije potrebna nikakva diktatura, već naprotiv, više slobode.

Citat:
HeYoo: Koliko god libertrarijanci kako ih nazivas pricali kako se zalazu za ukidanje drzavnog aparata oni u stvari zavise od njega.. simbioza. Oni se samo zalazu za ukidanje ogranicenja koja im drzava namece dok bi prava da zadrze.


Zamisli vagu na kojoj je na jednom tasu sloboda, a na drugom zakoni (i birokrate). Više zakona = manje slobode i obrnuto. Nadam se da ne moram da ti objašnjavam zašto je više zakona i sve što s tim ide jako loše? Stvar je samo prave mere i balansa.

Citat:
Fora.. ne trebaju nam prava radnika i ostale komunisticke baljezgarije ali zato ocekujem da drzava ekspresno reaguje kad neko (radnik, razbojnik, konkurent, monopolista...) mene (kapitalistu) osteti.


Uzmi primer Srbije. Imaš kolektivni ugovor po kome je radnik zaštićen kao beli medved. Rezultat? U privatnom sektoru imaš zapošljavanje na crno, inertno tržište radne snage = manje (belog) zapošljavanja, itd... i tu očigledno svi gube. Dok sa druge strane taj isti kolektivni ugovor jako lepo štiti parazite u javnom sektoru, koji malo malo pa ucenjuju državu štrajkovima tražeći veće plate. I? To je dobro?
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 13:37 - pre 161 meseci
@ Marko L


Citat:
Ne, kapitalizam samo omogućava onima koji najviše doprinose društvu (bilo radom, bilo naučnim istraživanjem, bilo plasiranjem novih proizvoda...) da budu adekvatno nagrađeni za to, a ako im cilj nije novac uvek mogu da rade volonterski ili da novac koji zarade daju u dobrotvorne svrhe. Sa druge strane, kapitalizam je nemilosrdan prema onima koji neće da rade i ničim ne doprinose društvu i tako treba da bude. A ti slobodan izabrati da radiš šta hoćeš, sa ili bez kompenzacije, sve dok je to u skladu sa zakonom.


Na takav pozitivan i idealizovan nacin mozes predstaviti svaku ideju.. Kapitalizam jeste dobar nacin za merenje doprinosa drustvu ali se onda neko doseti... ajde da napravim ugodnij ambijent za moje poslovanje jer.. bem li ga zelim vise klikera od ostalih. To je vec intervencija nad drustvom i nije nuzno da se interes celokupnog drustva poklapa sa interesom nekog od nosioca krupnog kapitala. To da su mala riba i velika riba na bilo koji nacin ravnopravni su bas price sa vevericama, sisarkama i zirovima. Kako sud moze da postoji bez drzavnog aparata?? Ko ce da donosi zakone, uredbe? Naravno da veliki igraci imaju uticaja na drzavni aparat. Sta mislis zasto doniraju silne pare partijama. Bice da im dosao onaj momenat dobrocinstva koji si pomenu.

@p3j4

Srbija je los primer za bilo sta. Mozes pogledati iste te "socijalisticke" zakone na zapadu pa proceniti kako isti sistem negde funkcionise, a negde ne.... i zasto je to tako.
Na tu vagu mozes staviti razne stvari.. bitno je da se ne ide u ekstreme, a sloboda je inace zesce apstraktan pojam pa ne znam kako bi je merio.
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 14:29 - pre 161 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Zato se libertrarijanci zalazu za minimalnu drzavu koja ima sudsku vlast za resavanje sporova i zakone koji omogucavaju maksimum sloboda. Tu bar imas jednog "krupnog igraca" manje - birokratu i njegove nagone za vlascu koji uvek postoje jer vlast korumpira.


Kad postavis tako stvari, moram priznati da se slazem s tobom. Ali, molim te objasni mi sledece:

1. Ko ce u tom slucaju biti zakonadavna vlast?
2. Ko moze da garantuje da sudska vlast nece biti korumpirana?
3. Ko ce da stiti sudsku vlast od pritisaka od strane velikih vlasnika kapitala?

Citat:
Ivan Dimkovic:
Inace, u slobodnoj ekonomiji postoji i volonterstvo i dobrociniteljstvo, stavise - slobodna davanja ljudi mogu biti i veca od prinudnih.

Nisu jedini nagoni nagoni za bogacenjem.

Ne uspjevam da vidim kako ce neko volontira moci da prezivi? Niko ti nece dati hranu za dzaba?

Nije li poenta kapitalizma da stimulise ljude da rade, a ne da dobijaju sve za dzabe?

Ako neko nece da radi, zasto bi ja volontirao za njega ili mu poklanjao novac?
Ako se neko ubi radeci, a jedva prezivljava, dok neko ko je imao malo vise srece ne radi skoro nista a ima sve, gdje je onda problem? Nije li to velika rupa u implementacije ideje kapitalizma?
...
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.static.kdsinter.net.



+78 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 14:32 - pre 161 meseci
Ja rekoh da je to stvar dobrog balansa. Nijedan ekstrem nije dobar. Neke države su više neke manje "socijalističke", ali osnovni preduslov za to je da su bogate, jer to košta. Gde si još video siromašnu, a socijalističku zemlju (sa svim onim što socijalizam treba da pruži građaninu)? A da bi država postala bogata, onda ne treba da razvija birokratiju već uslove za ekonomski rast i blagostanje.

Sloboda uopšte nije apstraktan pojam i vrlo je lako izmeriti.

U ekonomskom smislu evo kako npr. izgleda jedan birokratski overkill: http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...u-elektranu-vise-od-30-dozvola
a mislim da ćemo se složiti da se gomilom nepotrebnih procedura i pravila baš i ne pospešuje rast ekonomije

U smislu ličnih sloboda, kud ćeš lepši primer od propisa o poštanskim sandučićima. Više nemaš slobodu izbora, već postoji zakon kakvo sanduče moraš da imaš, kao limitirajući faktor tvoje slobode. Šta je sledeće? Tip frizure koji smemo da nosimo? To je ona vaga o kojoj sam pričao. Ali nemoj ovde pogrešno da me razumeš, nisam ja ni za najgori tržišni fundamentalizam. Ne može se sve prepustiti tržištu, uloga države mora da postoji. Sve je stvar dobrog balansa zakona i sloboda, i neke su države više neke manje uspešne u tom balansiranju, a on je bar što se tiče Srbije, IMHO sasvim sigurno prevagnuo na stranu birokratije i to nije dobro, već to treba seći u korenu.
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zeitgeist - Moving Forward31.01.2011. u 14:49 - pre 161 meseci
Mislio sam na siri pojam slobode... inace se u potpunosti slazem sto se tice Srbije. Razlicite situacije zahtevaju razlicite mere.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zeitgeist - Moving Forward

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 24385 | Odgovora: 184 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.