Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konfuzija oko prvenstva prolaza

elitemadzone.org :: AutoZone :: Konfuzija oko prvenstva prolaza

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88012 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 14:08 - pre 148 meseci
Citat:
Munja666: Vidiš i sam si rekao da "obrnuti trougao" nije bezveze stavljen jer je put od početne stanice "3" ka gradu glavni put.Ali zašto onda kad je vozilima iz pravca Manastir - Grad bezuslovno zeleno onaj koji ide desno ili pravo ima prednost u odnosu na sve ostale učesnike osim na one koji idu pravo iz smeta početne "trojke" jer se oni u tom slučaju takoreći jedni drugima ne smetaju tj. ne ukrštaju se!

Znam da postaje maloumno da više raspravljamo o ovoj raskrsnici,ali dosta toga se ovde kosi, niko još nije dan potpun odgovor!

Pazi, da krenemo ovako, zeleno svetlo je za smer grad > Manastir. Nakon toga se pali crveno svetlo dok se zeleno svetlo pali istovremeno smeru Manastir > grad i pocetna 3-ka > grad! Tu nastaje konfuzija ali samo onima koji nisu videli a samim tim i ne tretiraju raskrsnicu tako sto je cinjenica pokazana znakom da je GLAVNI PUT grad <> pocetna trojke! Onaj ko tretira raskrsnicu pravilno nema dilemu jer ako ide iz prava Manastira pa skrece desno prema gradu svakako se ukljucuje na GLAVNI PUT tako da vozila sa GLAVNOG PUTA imaju prednost!

Poenta je u ovome sto naglasavam velikim slovima, GLAVNI PUT uvek i u svim uslovima ima prvenstvo u odnosu na SPOREDNI PUT, zato se i obelezava da bi se razumeo gogadjaj voznje prilaskom toj i takvoj raskrsnici. Znaci se postavljaju da ne dolazi do nedoumice koji je GLAVNI a koji SPOREDNI PUT! :)


Citat:
Munja666: Evo sam si reko ovde kad obe strane imaju bezuslovno zeleno kao što jeste slučaj, onda ima prednost onaj čiji put je označen kao glavni u ovom slučaju put od početne tramvaja "3"!
Što znači da ipak crveno vozilo ima prednost po tvojoj tvrdnji?!

Pa ja stalno to i pricam, da crveni ima prednost!, gde sam napisao da plavi ima prednost osim u objasnjenju ako bi ista raskrsnica teoretski bila klasicna "krst" raskrsnica sto znaci ukrstanje puteva iste vaznosti! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 14:19 - pre 148 meseci
Citat:
Sceka: Pa ja stalno to i pricam, da crveni ima prednost!, gde sam napisao da plavi ima prednost osim u objasnjenju ako bi ista raskrsnica teoretski bila klasicna "krst" raskrsnica sto znaci ukrstanje puteva iste vaznosti! :)
Pozdrav!

Sad si me totalno zbunio. Moja raskrsnica je ista kao ova druga, samo nema trougao. Da pojasnim kacim rotiranu sliku raskrsnicve, da bi bila slicna sa onom koju je munja ostavio.... zakljucili smo da ima crveni prednost, ali sad kazes da mozda ipak plavi ima prednost - klasicna krst raskrsnica....

Evo slike ponovo, samo okrenute:


Poredjenja radi - munjina raskrsnica, samo sa znakom obrnutog trougla


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 14:28 - pre 148 meseci
Citat:
Jbyn4e: Sad si me totalno zbunio. Moja raskrsnica je ista kao ova druga, samo nema trougao. Da pojasnim kacim rotiranu sliku raskrsnicve, da bi bila slicna sa onom koju je munja ostavio.... zakljucili smo da ima crveni prednost, ali sad kazes da mozda ipak plavi ima prednost - klasicna krst raskrsnica....

Evo slike ponovo, samo okrenute:


Poredjenja radi - munjina raskrsnica, samo sa znakom obrnutog trougla


Zamalo si i ti mene zbunio! :))

Ne mozes da poistovecujes te dve raskrsnice jer se za tvoju zna vrlo malo podataka o znacima koji je regulisu! Po ovome sto se vidi stoji onako kako sam ti i rekao, crveni ima prednost, pogledaj moj odgovor sa objasnjenjem na to tvoje pitanje!

Jos jednom, ne poredi a narocito ne poistovecuj te dve raskrsnice ako ne znas apsolutno sve znake koji vaze za tvoju raskrsnicu!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 14:37 - pre 148 meseci
Pa i ne poistovecujem ih, samo kazem da, ukoliko pretpostavimo da nema znakova puta sa prvenstvom prolaza, niti ima obrnutog trougla, onda dobijamo "moju" raskrsnicu. I od pocetka se cudim zasto oni sto su "plavi" misle da imaju prednost. Citiracu svoj post od pre neki dan:

Citat:
Ono sto mene buni jeste kad se ukrstaju putevi istog prioriteta, sa semaforom, od kojih onaj na desno ima uslovno zeleno na semaforu a onaj na levo ima cisto zeleno svetlo, ko tu ima prednost? Ja sam ubedjen ovaj sto ide levo, a ovaj sto ima uslovno, iako je sa desne strane ovome sto skrece levo, nema prednost jer ima uslovno zeleno. Zato me cudi sto stalno pokusavaju ovi sto idu desno da se ponasaju kao da oni imaju prednost.
Primer ovoga je raskrsnica trgovacke i vodovodske ulice, uslovno zeleno je iz pravca cukarice a cisto zeleno iz pravca ibarske magistrale.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Munja666

Član broj: 37177
Poruke: 311
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 15:29 - pre 148 meseci
Citat:
Sceka: Pa ja stalno to i pricam, da crveni ima prednost!, gde sam napisao da plavi ima prednost osim u objasnjenju ako bi ista raskrsnica teoretski bila klasicna "krst" raskrsnica sto znaci ukrstanje puteva iste vaznosti! :)


Pozdrav!


Vidi ti to pričaš sve vreme, ali evo šta kaže čovek s početka moje priče, a bio je tako samouveren da plavi ima prednost:

Citat:
Svetlosna saobraćajna signalizacija je saobraćajni znak i kada radi onda se vozač ponaša po njima. Prema tome jasno je da će prvi skrenuti vozač koji skreće desno. Ako signalizacija ne radi postupaće se prema postavljenim saobraćajnim znacima.



Ovo što ti kažeš da putevi nisu iste važnosti je tako očigledno jer po 1001 put kažem "obrnuti trougao" iz smera Manastira Rakovica na to sugeriše! S druge strane vozila koja idu iz pravca početne tramvaja "3" nema nikakvog znaka da je put to put sa prvenstvom prolaza osim što može da se vidi da vozila koja nailaze iz pravca Manastira ako se bolje zagleda imaju "obrnuti trougao" pa da na osnovu toga ili ako se prošlo tuda 1000 puta pre da se zna ko ima prednost!

Ali ono s početka priče što i Sava tvrdi u gornjem citatu, mene buni i da završim više priču s tim je kad rade semafori ostali saobraćajni znaci prvenstva prolaza nemaju funkciju!
Jer i sam sam negde pročitao to pravilo i ono u stvari stvara čitavu konfuziju. Bez toga sve logično, "obrnuti trougao", crveni iz suprotnog smera ima prednost, pravilo desne strane nema prioritet!

Bilo kako bilo, nemam više snage da mlatim više o ovoj raskrsnici, do daljnjeg dok me neko "stručan" ne prosvetli ja ću i dalje sve da propuštam na toj raskrsnici imao prednost ili ne:).


Born to be wild!!!
 
Odgovor na temu

Munja666

Član broj: 37177
Poruke: 311
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 15:34 - pre 148 meseci
Citat:
Jbyn4e: Sad si me totalno zbunio. Moja raskrsnica je ista kao ova druga, samo nema trougao. Da pojasnim kacim rotiranu sliku raskrsnicve, da bi bila slicna sa onom koju je munja ostavio.... zakljucili smo da ima crveni prednost, ali sad kazes da mozda ipak plavi ima prednost - klasicna krst raskrsnica....

Evo slike ponovo, samo okrenute:


Poredjenja radi - munjina raskrsnica, samo sa znakom obrnutog trougla



U tvom slučaju raskrsnice, ako je raskrsnica u potpunosti rešena kao što si postavio, sam skoro siguran da crveno vozilo ima prednost jer ima bezuslovno zeleno dok plavo iako se nalazi sa desne strane
mora da propusti crveno jer ima uslovno zeleno, koje kaže da mora da propusti sva vozila i pešake koja nailaze pa tek onda da krene!
Kad imaš samo semafor dileme nema, problem je kad imam i semafor i znak, a pogotovo semafor bez uslovnog u istom položaju!
Born to be wild!!!
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 15:36 - pre 148 meseci
Citat:
Jbyn4e: Pa i ne poistovecujem ih, samo kazem da, ukoliko pretpostavimo da nema znakova puta sa prvenstvom prolaza, niti ima obrnutog trougla, onda dobijamo "moju" raskrsnicu. I od pocetka se cudim zasto oni sto su "plavi" misle da imaju prednost. Citiracu svoj post od pre neki dan:

Sto kazu, cek, cek... Jel' ovaj plavi ide sa Padine, a ovaj crveni od "Spomenika" u Zarkovu?!

Ako je tako onda znam raskrsnicu. Plavi nikako nema prednost jer ima stalno crveno svetlo i uslovno zeleno svetlo. A narocito, ako je to ta raskrsnica, jer crveni ima stalno zeleno svetlo (za levo dok je u istom trenutku crveno za pravo prema Padini!). Znaci, crveni nema uslovno vec regularno zeleno svetlo koje se pali kad se onima u dve trake sa desne strane, pored njega, upali crveno. Dok je ovima pored njega upaljeno zeleno, crvenom je crveno svetlo! Kad se upali crveno ovima pored njega u dve trake za pravo, crvenom i onome koji iz smera od Padine pa na gore prema Zarkovu a skrece tu levo, pali regularno zeleno svetlo a plavom je tada vec upaljeno uslovno zeleno! :)

Ako je to ta raskrsnica, a cenim ovako odoka da jeste (pomognuto time sto si citirao sam sebe!). Nemoj da te cudi to sto plavi misle da imaju prvenstvo, uslovljeno je nepostovanjem/nepoznavanjem propisa a varka im je crveno svetlo za pravo pa smatraju da svi sa suprotne strane imaju crveno - zanci samo nehoticno prenebregavanje ocigledog, nista drugo! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 17:03 - pre 148 meseci
@Sceka

Da, potpuno si sve shvatio (a i naglasio sam da je raskrsnica vodovodske i trgovacke, to je jedina raskrsnica te dve ulice), a tvoje poznavanje kako koji semafor radi na toj raskrsnici je fascinantno (narocito onaj deo da se to zeleno na levo pali odmah cim se upali crveno za pravo, sto izgleda ne zna gomila njih koji idu levo, pa moram da im sviram da ih obavestim da krenu!).

E sad, da li ima jos neki dodatni znak, ne znam, nisam zapazio, a nisam ni prolazio tuda od kad smo poceli pricu.

P.S. Koji to clan zakona ili cega vec regulise da uslovno zeleno nema prednost nad bezuslovnim zelenim? Cisto me zanima gde to pise.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 18:50 - pre 148 meseci
Citat:
Jbyn4e: @Sceka

Da, potpuno si sve shvatio (a i naglasio sam da je raskrsnica vodovodske i trgovacke, to je jedina raskrsnica te dve ulice), a tvoje poznavanje kako koji semafor radi na toj raskrsnici je fascinantno (narocito onaj deo da se to zeleno na levo pali odmah cim se upali crveno za pravo, sto izgleda ne zna gomila njih koji idu levo, pa moram da im sviram da ih obavestim da krenu!).

E sad, da li ima jos neki dodatni znak, ne znam, nisam zapazio, a nisam ni prolazio tuda od kad smo poceli pricu.

P.S. Koji to clan zakona ili cega vec regulise da uslovno zeleno nema prednost nad bezuslovnim zelenim? Cisto me zanima gde to pise.

Pa pazi, ima jedan studio na Padini gde sam godinama radio a kuca mi bila kod bazena Kosutnjak. Svaki dan sam isao tuda pa stanem na tom semaforu i cekam da se za pravo upali crveno a meni za levo zeleno... Pa posle "godinama" jednostavno hteo to ili ne, neke stvari se duboko urezu u podsvest a isplivaju po potrebi! :)

Inace, nemam pojma koji je to zakon, davno je bilo kad me interesovalo, ali razmisli malo... sam termin "uslovno zeleno" govori sam za sebe.

Evo nasao sam, zove se "Dopunsli znak...":



Mislim da je ovo dovoljno... :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 18:55 - pre 148 meseci
Nadjoh jos nesto:



Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 21:03 - pre 148 meseci
Citat:
Jbyn4e
P.S. Koji to clan zakona ili cega vec regulise da uslovno zeleno nema prednost nad bezuslovnim zelenim? Cisto me zanima gde to pise.

Nemoj da se ljutiš, ne podcenjujem te, ali sam pomalo zapanjen tvojim pitanjima pa bih ja da pitam tebe:

- Da li imaš vozačku dozvolu?
- Da li znaš kako se zove propis koji reguliše tematiku o kojoj ovde govorimo?
- Da li si ikada pročitao bilo koji propis (znači ne forume, testove i sl. već baš pravni akt) koji reguliše pravila saobraćaja?

Inače u pitanju je čl. 53. jednog propisa, tu piše ono što te zanima.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 22:11 - pre 148 meseci
Aha, sad sam ja na tapetu sto postavljam pitanja koja treba da razjasne stvari?

Ok. 'vako:
1) Da.
2) Ne. Pitanje je da li je bas potrebno da se zna kako se zove propis? Da li to zna svaki clan ovog foruma?
3) Odgovor pod 1, nadam se, pruza ti i odgovor na ovo pitanje? Valjda sam pre polaganja citao nekakav propis, valjda se tako zvalo, ne secam se posto sam ga polozio iz prve...

Savo, sasvim je normalno da se vremenom neke stvari zaborave ili se dodje u nedoumicu. Koliko samo nedoumica ima pre polaganja testa - ko li ima prvenstvo na ovoj slici, a ko na ovoj...

Mislim da nema vise potrebe da pricamo na forumu o ovome, ako imas sta jos da me licno pitas, imas privatne poruke.

P.S. Nemoj da si zapanjen, naucio sam se glupim pitanjima koje su meni postavljali, pa pokusavam da sto detaljnije (kao "for dummies") da pitam kako bismo bili nacisto o tome o cemu se diskutuje.


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 22:38 - pre 148 meseci
Ajde pre nego se udaljim da ti odgovorim.

Sigiuran sam da je i tebi kao i svakom drugom čoveku koji je polagao vozački ispit i te kako poznat Zakon o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima. Da, mora da se zna kako se zove propis jer se u školi bezbroj puta pomene, to je alfa i omega, to je propis koji se polaže u vidu testa i praktične vožnje! Uzgred, ja nisam išao u školu već sam samouk, sedeo kod luće i čitao zakon! Ako svakodnevno voziš, ništa ne smeš da zaboraviš. Jednostavno nemoguće je da nešto zaboraviš, a da se svakodnevno srećeš sa određenim situacijama u saobraćaju. Možeš da zaboraviš one dimenzije teretnih vozila, pa dozvoliću i onu udaljenost zaustavljanja od pešačkog prelaza, ali da neko zaboravi šta znači neki saobraćajni znak nije dobro. Bar je meni to potpuno neshvatljivo.

Što se tiče tkzv. uslovne zelene strelice neko je gore već citirao to iz nekog udžebenika verovatno, a ja ću direktno iz Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima:

"Član 53.

Ako je uređaju za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova za regulisanje saobraćaja na raskrsnici dodat jedan ili više dopunskih znakova u obliku zelene svetleće strelice, vozač može vozilom da prođe svetlosni znak i da krene u pravcu označenom zelenom svetlećom strelicom i za vreme dok je upaljeno crveno ili žuto svetlo, pri čemu ne sme da ometa saobraćaj vozila koja se kreću po putu na koji ulazi i mora da propusti pešake koji prelaze preko kolovoza.

Ako zeleno svetlo na uređaju za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova ima oblik strelice, vozač vozilom sme da se kreće samo u pravcu koji pokazuje ta strelica."
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza17.02.2012. u 22:58 - pre 148 meseci
Mislim da je u ovome sustina onoga sto ti ne shvatas, a to je da nismo svi pravnici kao ti i da ne znamo zakone u malom prstu:
Citat:
Bar je meni to potpuno neshvatljivo.


Lepo je sto si pravnik, i sto znas sve zakone, ali nemoj biti siguran da ih svi znaju, pa cak ni kako se zovu. Mozda gresim, i bilo bi mi drago da samo ja ne znam sve zakone ove nase drzave, ili barem njihove nazive, ali bojim se da to nije tako. Inace biste vi pravnici odavno ostali bez posla :), a kad bi svi znali sve oko mreza, racunara, interneta, onda bismo mi "kompjuterasi" odavno ostali bez posla. Srecom pa nije tako.

Samo kao primer cu ti napisati da sam dosad sreo gomilu ljudi koji ne znaju koja je razlika izmedju ovih znakova (misle da isto oznacavaju put sa jednosmernim saobraćajem):
i

I da se razumemo konacno, nisam pitao gde to pise zato sto to mene zanima i ne znam da nadjem, vec cisto radi toka diskusije da se ima u vidu na sta se poziva, i da to negde pise a ne da se prica tek tako.


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza18.02.2012. u 08:46 - pre 148 meseci
Citat:
Jbyn4e: Mislim da je u ovome sustina onoga sto ti ne shvatas, a to je da nismo svi pravnici kao ti i da ne znamo zakone u malom prstu:
Taman posla kada bi samo pravnici poznavali saobraćajne propise. Pravnik ne mora detaljno da poznaje ZOBS ako se ne bavi tom oblašću prava (ja se recimo time nikada nisam bavio), ali svaki vozač mora i taj zakon poznajem kao vozač. Ja nikako i nikada neću shvatiti da neko ko je vozač ne poznaje neke osnovne propise i znakove. Čini mi se da ljudi u praksi najmanje poznaju pravo prvenstva, ko i kada prolazi prvi, kada ide uzbrdo, nizbrdo, kamion, autobus, most i slično.

Svojevremeno sam gledao tv emisiju u kojoj su zaustavljali vozače, pokazivali im znakove i pitali za značenje. Bilo je masovno neznanje. Najbolje su se pokazali profesionalci i oni su uglavnom pokazali dobro poznavanje saobraćajnih znakova.

Ima i gorih stvari. Da li znaš (znate) šta znači okrugli saobraćajni znak sa žutom osnovom i crvenim obodom? Ma većina koje sam pitao nisu znali što je meni zvučalo neverovatno jer je to jedan od osnovnih znakova zabrane! Desilo mi se da je iz ulice sa takvim znakom sa moje desne strane izleteo automobil i udari me. Dođe uviđajna ekipa, premere, nacrtaju i kažu kako mi je on bio desni. Ja ne verujem svojim ušima, policajci uviđajci! Odem kod sudije za prekršaje i on kaže da mi je taj vozač bio desni. Ja ne budem lenj i napravim fotografije lica mesta i tog saobraćajnog znaka. Pitam sudiju šta znači taj znak, a on kaže "za mene to je neki znak Mika" (na znaku je bilo napisano neko ime, prim.)! Ja zapanjen, zatečen, ma ne mogu da verujem. Kažem da ću se žaliti, a sudija kaže da je to moje diskreciono pravo. Naravno, nikada mi ništa ne stigne posle toga. Taj znak inače znači zabranu saobraćaja za sva vozila. To znači da iz takve ulice ne možete da očekujete bilo kakvo vozilo. Eto, čovek je sudija!
 
Odgovor na temu

comkm
Banjaluka, BiH

Član broj: 229943
Poruke: 54
*.teol.net.



+9 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza18.02.2012. u 09:58 - pre 148 meseci
Redoslijed po važnosti elemenata za određivanje prvenstva prolaza na raskrsnici:

1. saobraćajac

2. semafor

3. znakovi

4. pravila desne strane (uslov-ne postoji horizontalna, a ni vertikalna signalizacija)


Znači, ako postoji jedan element, a stariji je od ostalih, ovi ostali kao da i ne postoje. Shodno tome opisivati po bojama semafore na raskrsnici i u opis dodati bilo kakav znak prvenstva ili nailazak na put sa prvenstvom je suvišno, jer nemaju nikakav uticaj i ne mijenjaju ništa. Na svim uslikanim raskrsnicama sa obilježenim svjetlosnim znakovima na semaforima, vjerovatno slučajno, ali crvena strelica ima prvenstvo prolaza u odnosu na plavu strelicu. Vozilo koje ima uslovnu zelenu strelicu ne treba da razmišlja o tome koje boje je svjetlo bilo kome drugom u raskrsnici, već da postupi tako da propusti sve učesnike u saobraćaju i kada mu se omogući, izvrši bezbjedno skretanje u desno.

@sava
taj automobil koji je došao iz ulice u kojoj je zabranjen saobraćaj za sva vozila je napravio veliki prekršaj. Međutim, to ne amnestira tebe da ne vodiš računa o pravilu desne strane, kada nema druge signalizacije. U ovom konkretnom slučaju se radi o obostranom prekršaju. Kao i kada vozilo udari u drugo vozilo odpozadi (neprilagođenost odstojanja i uslovima vožnje)- to je vozilo napravilo nedvosmislen prekršaj. Međutim, ako policija koja vrši uviđaj alkotestira vozača udarenog vozila i pokaže se da ima nedozvoljenu konc. alk. u krvi, takođe se radi o obostranom prekršaju. Primjer sa alkoholom sam naveo jer ga je lako objasniti, a u stvarnosti takvih primjera ima mnogo.


[Ovu poruku je menjao comkm dana 18.02.2012. u 11:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza18.02.2012. u 11:49 - pre 148 meseci
Citat:
comkm
@sava
taj automobil koji je došao iz ulice u kojoj je zabranjen saobraćaj za sva vozila je napravio veliki prekršaj. Međutim, to ne amnestira tebe da ne vodiš računa o pravilu desne strane, kada nema druge signalizacije. U ovom konkretnom slučaju se radi o obostranom prekršaju.]

E a sada molim te potkrepi napisano upućivanjem na odgovarajući propis.

 
Odgovor na temu

Munja666

Član broj: 37177
Poruke: 311
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza18.02.2012. u 12:22 - pre 148 meseci
Citat:
comkm

Znači, ako postoji jedan element, a stariji je od ostalih, ovi ostali kao da i ne postoje. Shodno tome opisivati po bojama semafore na raskrsnici i u opis dodati bilo kakav znak prvenstva ili nailazak na put sa prvenstvom je suvišno, jer nemaju nikakav uticaj i ne mijenjaju ništa. Na svim uslikanim raskrsnicama sa obilježenim svjetlosnim znakovima na semaforima, vjerovatno slučajno, ali crvena strelica ima prvenstvo prolaza u odnosu na plavu strelicu.


[Ovu poruku je menjao comkm dana 18.02.2012. u 11:08 GMT+1]


Da li si mislio na raskrsnicu o kojoj sam ja pričao da crvena strelica ima prednost u odnosu na plavu? Jer po ovoj tvojoj tvrdnji da je znak prvenstva suvišan ako radi semafor, a radi,
na osnovu čega onda crveno vozilo ima prednost u odnosu na plavo,jer oba u isto vreme imaju bezuslovno zeleno,a crvenom vozilu dolazi s desna plavo?!!!!

Pitam i ponavljam se ko papagaj milioniti put, jer u pravu jesi i ti i Sava, u propisima stoji -"Svetlosna signalizacija ima prioritet nad znakovima i kada rade semafori znakovi se zanemaruju", ali kako objasniti ovu situaciju?!
Born to be wild!!!
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza18.02.2012. u 14:50 - pre 148 meseci
Pa ovako, kao sto sam vec pisao. Prva stvar koju vozac mora znati je kojim putem vozi, kojim po prioritetu. Za to, da ne bi vozaci bili u nedoumici, se postavlja ovaj znak ako je u pitanju nejasna raskrsnica, nelogicna raskrsnica, raskrsnica koja iz nekog razloga mora da bude nelogicna, raskrsnica koja je privremeno tako regulisana a nelogicna je i jos neke varijante koje ne mogu sad da se setim a ima ih jos nekoliko. Elem taj znak izgleda ovako:


I postavlja se na svim prilaznim purevima na raskrsnici tako da je vidljiv iz svih prilaznih smerova. To je osnova od koje se polazi kad se radi signalizacija raskrsnice. Znaci, ako ne radi semafor, nema saobracajca, vaze saobracajni znaci koji su postavljeni tako da ovaj znak zadovoljavaju u osnovu jer je najvazniji znak na raskrsnici, da ponovim, objasnjava prioritet puta, pravca...!!!

Bez obzira na sve drugo, "uslovno zeleno" svetlo samo po sebi govori kako treba da se vozac ponasa, znaci mora da propusti... sve ono sto je vec navedeno! Vrlo prosto i nema dalje!

@Sava - Je u pravu, vrlo u pravu, u sledecem: Svaki vozac mora da poznaje saobracajnu signalizaciju u prste jer inace stalno, odnosno, cesto cini prekrsaj ali to nije poenta iako je vrlo bitno, najvaznije je to sto nepoznavanjem ugrozava ostale ucesnike u saobracaju (i pesake, naravno)! Ako je neko pogresio i pri tom zadobio povredu, on sam, naravno da nije ok, ali je to njegov problem u smislu "sam pao - sam se ubio". Ali ako iz neznanja nekoga drugoga povredi onda je to kriminalac! Zasto tako rigorozno govorim? Pa zamislite sebe, ne daj Boze, da vas neko udari kolima samo zato sto nije znao da mora da se zaustavi a razlog njegovog neznanja je - sta?! "Mrzi ga da zna/nauci saobracajnu signalizaciju koju je duzan da zna po zakonu"?! :) Toliko o tome, ja na to tako gledam! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza18.02.2012. u 15:14 - pre 148 meseci
Citat:
Sceka
@Sava - Je u pravu, vrlo u pravu...

Pa napisi konkretno u cemu je u pravu. Ti vozis glavnom ulicom, izleti ti neko sa desne strane, iz sporedne ulice, iz ulice u kojoj je zabranjen saobracaj, udari te, i ti si napravio prekrsaj jer nisi postovao pravilo desne strane? Cuj, pravilo desne strane.

He, i ja bih voleo da vidim taj propis.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Konfuzija oko prvenstva prolaza

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88012 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.