Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513969 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 18:55 - pre 116 meseci
Citat:
Pa kako Maxi dolazi do tih jaja koje prodaje za 13-15 dinara, koje je nabavio još jeftinije jer treba nešto i da zaradi, a na njih još ide i porez?!

Pa valjda je jasno - tako sto koriste zivotinje dobijene genetskom manipulacijom koje daju >300 jaja godisnje, kljukane hormonima, izgladnjivane sa samo 120 grama hemikalija dnevno, zatvorene u zgrade od armiranog betona + za svaki slucaj u kaveze dimenzija 30x30cm gde nikakva zivotinja ne moze da udje. Te kokoske nikada u zivotu ne vide nebo, drvo, travu ili zemlju. Kljun im se odseca jer zbog stalne gladi vrlo lako bivaju podlozne kanibalizmu. Takvim farmerima se generalno isplati da rade uz profitnu marginu od nekoliko para po jajetu, jer dnevno proizvedu vise desetina hiljada jaja, mada ima situacija kada ih otkupljivaci nateraju da rade i sa gubitkom, kao sto je opisano naprimer ovde:
http://www.znanjenapoklon.rs/c...tvo/zivina-donosi-gubitak.html


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:02 - pre 116 meseci
Citat:
HeYoo:@Java
Kupi koku pa testiraj u praksi
Ne pada mi na pamet. Niti pojma imam pošto je koncentrat niti koliko koka daje jaja. Sve cifre je napisao Krka i rekao "Evo napravite racunicu " I ja napravio računicu. Ispada 7.7 din jaje. Samo proste računske operacije.

@pctel
Kao što jednom već negde napisah, ni jednom u mom životu nisam čuo seljaka / poljoprivrednog proizvođača da je rekao da se proizvodnja isplati. Uvek kažu da se ne isplati i da ne mogu da se pokriju ni osnovni troškovi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:03 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
@ivan.mojsilovic
Ako cemo da pricamo o ljudima a ne o temi, malo pogledah tvoje poruke na ES-u i ne nadjoh nista drugo osim da ljudima govoris kako nemaju pojma o zivotu, tako da nema razloga da se ljutim, nek si ti nama ziv i zdrav :-)

Pa, nije covek kriv sto gomila ljudi nema pojma o zivotu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:08 - pre 116 meseci
Citat:
Shadowed: Pa, nije covek kriv sto gomila ljudi nema pojma o zivotu.

Ako ne kriv, onda je veoma sebican, ocigledno je da se u sve razume, a nece svoje znanje da podeli sa zajednicom tako sto sedne pa detaljno objasni neko pitanje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.128.*



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:16 - pre 116 meseci
Jaje u Surcinu(bar one oglasne table na tarabama) moze da se nadje od 8-10 din, sto je mnogo jeftinije nego 13-15 din u Delezu. Pri tome, to jaje kosta proizvodjaca otprilike 3-5 din, ako je bas sve vrhunski priustio kokama.
Jaja sa farme su nesto jeftinija u proizvodnji, nego jaja domacinstva..

Elem, na selu nema "grejanja", komunalija, nekada je vodovodska voda skupa..ali da sracunam, ja za infostan dajem oko 1200 evra godisnje, prevoz je oko 3500 din mesecno(markica) sto je dodatnih 350 evra..i jos 200 evra za clanove (troclano) domacinstva..

TO su direktni troskovi, koje seosko domacinstvo NEMA, odnosno NE MORA da placa. Ja na posao MORAM da idem..prevozom...inace bi bilo jos 2 sata dnevno pesacenjaa

A recimo, ZIVO me zanima sta se sa malinama radi u Decembru, Januaru..a ja moram da imam 272 sata na POSLU plus(relativno sam blizu posla, 5km) 60 sati u prevozu ..mesecno

Ne ustajem u 4, ali ustajem u 6 i 15..imam prakticno 350 sati mesecno(osim odmora) 11 meseci u godini..da vidim tog "ranoranioca" koji "napuca" tu satninu "na njivi"...
3500-3700... radnih sati i prevoza..."utroseno" za 4500 evra..neto..minus 1200 evra OBAVEZNIH troskova..plus 40-80% veci troskovi za HRANU...

EVRO na SAT??? Sa faksom?? Mislim, ima poslova koji i bez faksa imaju veci inkas..ali da sam sazaljiv na "muku" nekih "tezaka"..ma vazi..

I sada mi se prica kako je 3000 evra, za par meseci rada MALO? I troskovi IDENTICNI..???

Ziveo sam par godina u Pazovi, sa suprugom, kao mladi bracni par...nema teorije da je sargarepa iste cene kao na kalenicu, da je burek iste cene kao u BG-u, da su komunalije slicne..da je cena jaja, mesa... pilica ista..
I da se ne primaju subvencije za zemljoradnju..
A i nagledao sam se bacanja i razbacivanja, bahacenja sa novcem, mislim da bi bilo elegantnije da su ga prosto zapalili...efekat bi bio isti..

Nego, nekima "nije fensi" biti sa cizmama u blatu, zamisljaju nekakvo valjanje i hrkanje u "foteljama"..

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.kdsinter.net.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:27 - pre 116 meseci
Problem ljudi na selu je sadrzaj (pogotovo mladjim). Moze se ziveti i jesti lepo, ali fali sadrzaj koji ubija iole kreativno i socijalno bice. Verujem da je to razlog bezanja i onih koji imaju zemlje.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:28 - pre 116 meseci
Vladd, mnogo povrsno gledas na stvari. Da bi se neko grejao za DZ svakako mora da ulozi rad i svoje vreme.
Jaje od 3din????
Da bi postigao nisku cenu u proizvodnji hrane (ni priblizno jajetu od 3din) posao prelazi u domen industrije, a ne seoskog domacinstva.
Pricas o ceni prevoza kao da seoska deca ne idu u skole i da su njihove mesecne karte besplatne.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:31 - pre 116 meseci
''200-300 grama zrnevlja dnevno za jednu kokosku'' ?!??!

pa jel to Noj ?!


za kilogram težine pile pojede oko 2.5kg zrnevlja
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:42 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
Shadowed: Pa, nije covek kriv sto gomila ljudi nema pojma o zivotu.

Ako ne kriv, onda je veoma sebican, ocigledno je da se u sve razume, a nece svoje znanje da podeli sa zajednicom tako sto sedne pa detaljno objasni neko pitanje.

Pa, ne mora neko da ume da nosi jaja da bi prepoznao mucak :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:43 - pre 116 meseci
Citat:
TO su direktni troskovi, koje seosko domacinstvo NEMA, odnosno NE MORA da placa. Ja na posao MORAM da idem..prevozom...inace bi bilo jos 2 sata dnevno pesacenjaa

Primetio sam kako svi polaze od pretpostavke da je seoska kuca na sredini njive, tako da sa praga direktno motikom kopas njivu.... Pogledaj malo google maps, videces da vecina njiva nema kuci na sredini, nego do nje treba prevoz 2-3 kilometra.
Ili racunaj tom poljoprivredniku prevoz (traktor trosi 40 litara na 100 kilometara) ili nemoj ni sebi, ja ne vidim trece posteno resenje.

Citat:
Ne ustajem u 4, ali ustajem u 6 i 15..imam prakticno 350 sati mesecno(osim odmora) 11 meseci u godini..da vidim tog "ranoranioca" koji "napuca" tu satninu "na njivi"...
3500-3700... radnih sati i prevoza..."utroseno" za 4500 evra..neto..minus 1200 evra OBAVEZNIH troskova..plus 40-80% veci troskovi za HRANU...

Ti si jedan pa zaradjijes preko 4.200 evra minus troskovi, a gore je bilo napisano da cetvoroclana porodica moze da zaradi 3.000 evra - trroskovi, ali da svi rade i takodje 3.000 evra cetvoroclana porodica gde svi ne rade vec primaju socijalnu pomoc.

Nego, ne objasni ti nama koji su to kvaliteti gradskog zivota bili presudni pri izboru da se ti toliko zlopatis, umesto da u selu uzivas i ne radis nista za iste te pare?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 19:57 - pre 116 meseci
@Vladd znas li da je mesecna karta za 20 km relaciju oko 4000 din,i to je djacka,radnicka je oko 6000 din Ali ti sa markicom mozes da obidjes ceo Bg,a sa ovom mesecnom samo ta jedna relacija
Dakle,prevoz je jeftiniji.
Jel ti znas da mnoga sela nemaju skole pa deca mozda i nemaju bus da idu do skole nego ih voze roditelji-ovo je u pravim selima realnost.

Ti vladd u stanu uzivas u kratkim rukavima,a ljudi na selu to ne mogu,moraju da loze ceo dan i opet nemaju taj konfor Ok,imaju drva. Ali,ne zaboravite,drvo ne izraste za godinu dana,prosecno ljudi imaju 30-tak ara branika,i ako bi trosili bar 15 metara po sezoni za max 10 godina ne bi imali sta da odseku i onda bi morali da kupuju. Zato i ljudi na selu malo seku svoje,i dokupuju ugalj,isto kao i ljudi u gradu. Ima i onih koji imaju mnogo branika,i takvi uglavnom seku i prodaju drva
Koliko placas vodu? Jel to par stotina dinara mesecno? Toliko potrosi struje hidrofor za mesec dana.

Meni tetka zivi u Jajincima,i tamo kod njih ima neki prodavac koji ima cene za nijansu vece nego u Leskovcu,tako da ona kupuje mozda i jeftinije nego Leskovcani na pijaci

Ako ti je skupo u marketu meso uvek mozes da pokusas da cuvas svoju stoku i zivinu.

I sve u svemu,zaboravljas jednu stvar,bude losa godina,nepovoljni vremenski uslovi,u rod je upola manji minimum,naravno cena malo skoci,i opet na kraju neko radi sa upola manje zarade,i sta onda? A ti imas platu

Planiram da ako skupim neki veci kes pokrenem biznis svinja i prasica,ali ne da ja radim,vec da nadjem neke sto nemaju svoja imanja ni masine,i da mi za neki procenat od zarade odradjuju sve,ja samo da uzivam i cekam zaradu,naravno iz grada,nikako sa sela

Vladd,uozbilji se,sela su prazna zato sto je lakse i bolje u gradu,ko je sa sela otisao nije se vratio
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 20:04 - pre 116 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Problem ljudi na selu je sadrzaj (pogotovo mladjim). Moze se ziveti i jesti lepo, ali fali sadrzaj koji ubija iole kreativno i socijalno bice. Verujem da je to razlog bezanja i onih koji imaju zemlje.

Nije to motiv bezanja sa sela. Motiv je prosto i jednostavno zacudjujuca cinjenica opcinjenosti velegradom kod onih koji su sa sela, rodjeni na selu. To niko nije nikada mogao da istrazi tako da sa sigurnoscu potvrdi zasto je to tako.

Nikada mi nisu bili jasni ti koji odu sa sela u veliki grad i, po njihovim recima, daleko losije (kvalitativno) i teze zive, prolaze zivotom nego da su ostali tamo gde su rodjeni.

A puno puta sam od istih tih svojim usima cuo, na moje pitanje "pa zasto se ne vratite tamo gde je kako sami kazete bolje?" - odgovor, doslovce "pa necu makar crk'o"!

Pa sad...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 20:30 - pre 116 meseci
Citat:
Nije to motiv bezanja sa sela. Motiv je prosto i jednostavno zacudjujuca cinjenica opcinjenosti velegradom kod onih koji su sa sela, rodjeni na selu. To niko nije nikada mogao da istrazi tako da sa sigurnoscu potvrdi zasto je to tako.

Ok, sad, sve neka su oni rodjeni na selu iskompleksirani i umno poremeceni, ali zasto se neki dorcolac ne zezne da proda svoj stan, pa za te pare kupi kucu iste povrsine u selu i uz nju dobije naprimer 20 hektara zemlje, a na toliko hektara po teorijama gradskih momaka mogu ozbiljne pare mogu da se namlate?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 20:39 - pre 116 meseci
Citat:
Sceka: Nije to motiv bezanja sa sela. Motiv je prosto i jednostavno zacudjujuca cinjenica opcinjenosti velegradom kod onih koji su sa sela, rodjeni na selu. To niko nije nikada mogao da istrazi tako da sa sigurnoscu potvrdi zasto je to tako.

Mislim da nije to slucaj, vec mnogo veci stepen sloboda koje imas u gradu a koje proisticu iz vece privatnosti i anonimnosti.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.128.*



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 21:28 - pre 116 meseci
E sad necu da raspravljam sta ko misli da je u gradu bolje..ovde pricamo o POSLU i o ZARADI.
Bas me briga sto deca sa sela IDU u skolu..ne pricam O TOME..vec o PRIHODIMA I TROSKOVIMA nekoga ko ima porodicu.

Neko ko NA NJIVU ide autobusom, moze da se postavi u paralelu sa MOJIM odlaskom autobiusom na POSAO

I pustite tu pricu, "ja mogu" da se vozim svuda po Beogradu..teoretski MOGU i da letim na Mesec..ali prakticno je smesno drugacije. EM sto se nema vremena, em sto "vozikanje" oduzima strasno puno vremena..pa ne moze bas "svuda".
Jeste prevoz "placen" za svuda, ali je neupotrebljiva ta mogucnost..sta cu ja "svuda", i voleo bih da mogu da se pretplatim na 3 linije, a da me za SVE ostale bas briga..

Nije tema.

Nije "drustveni sadrzaj" problem. Problem je u MUVANJU. Izgleda da se velika vecina ljudi oseca LOSE, ako nesto NE MUVA..ne izvara nesto i ne dobije nesto sto mu ne pripada, "na foru"..

Postoji PROST odnos prema RADU, i zaradi, i sa druge strane postoji "pribavljanje prihoda" NA FORU.

E te "fore" su malo RAZNOLIKIJE , u gradu, nego na selu..pa stoga..
Uglavnom mislim na one sto dzabalebaroski, bez skole i volje za radom dolaze u grad..a takvih je povise. Ne mislim na one sto se skoluju, pa prosto na selu nema posla za doticnu skolu.

I treca opcija, oni kojima je "lakse" da raduckaju za sitnu kintu u gradu, a da imaju "bazu" na selu..to je jedini nacin "brzog" sticanja nekog novca za mladje ljude..ali s obzirom na stanje poslova, i to je sve teze..

NA ovo cu posebno da odgovorim, kome pocetak posta nije bio jasan.
Citat:
@Vladd znas li da je mesecna karta za 20 km relaciju oko 4000 din,i to je djacka,radnicka je oko 6000 din Ali ti sa markicom mozes da obidjes ceo Bg,a sa ovom mesecnom samo ta jedna relacija
Dakle,prevoz je jeftiniji.
Jel ti znas da mnoga sela nemaju skole pa deca mozda i nemaju bus da idu do skole nego ih voze roditelji-ovo je u pravim selima realnost.


Da ne budem sarkastican, ali doticni se moze voziti tom "relacijom" koliko hoce..mada mislim da je pre u pitanju..koliko moze.
Takva relacija se prelazi kolima..jeftinije. Ali, ako treba da prelazi 20km DO NJIVE..mislim da je taj primer..neobican, redak..

Ja do posla putujem 5km, 10km oba pravca..a placam 3500(kada placam)..to sto postoji teoretska mogucnost..ta mogucnost je ravna vikendu na Mesecu,,ajd, mozda je to malo manja verovatnoca, ali taman sam isto puta bio na Mesecu kao i u autobusu za Resnik...

Ali ja pricam o PUTU i TROSKOVIMA odlaska na POSAO(4500 evra i 11 meseci TRANSPORTA, i 11 meseci rada)...a poljoprivrednik sa svog HEKTARA ima ZARADU 8000 evra..ili 3000 evra sa 30 ari..sa kolikim troskovima U PERIODU "proizvodnje" tih 3000 evra?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.128.*



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 21:50 - pre 116 meseci
Ja razumem da nije lepo prebaciti "preko ruke" 20-50 tona stajnjaka, ali tih 50 tona je oko 200 evra, kolicinski puno, ali je cena bedna.
Oranje i zatrpavanje djubrivom, dve tri nedelje...
I jos koju tonicu sulfata...zalivanj i sunce(e na to je teze uticati)..i cekati trenutak intenzivnog posla.. 15-20 dana sazrevanja i berbe
Za 30 ari je sve 3 puta manje...oranje plitko, ima sitnog i lakog zezanja sa gladjenjem sadnica, nezne su i osetljive.

Znaci nista DRAMATICNO..a parica dobra. Dobije EVRO da "ne misli", ili DVA do tri ako donese "gradjanima" na pijac..po kili...
A ja sam kupio PAR "korpica" za po 80 din 200 grama..u zemlji gde se proizvodi najvise maline na Balkanu...
Mozda sam trebao da sljustim jedno 20 evra goriva, da "prodjem" jeftinije...???

Nisam nesto pametan za poljoprivredu, ali...umem da citam...
http://www.fb.org.rs/upload/co...ologija_proizvodnje_maline.pdf
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 22:00 - pre 116 meseci
Mislim da je pravo vreme da kupis desetak ari zemlje, pocnes da gajis te maline i pokazes da se moze ziveti od nerada na selu.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 22:27 - pre 116 meseci
Citat:
pctel: ..., ali zasto se neki dorcolac ne zezne da proda svoj stan, pa za te pare kupi kucu iste povrsine u selu i uz nju dobije naprimer 20 hektara zemlje, a na toliko hektara po teorijama gradskih momaka mogu ozbiljne pare mogu da se namlate?

Zato sto ga to ne zanima. Jos jasnije - nista ga ne zanima vezano za selo. Zasto bi se bilo ko zeznuo, to i mene zanima kad sam napisao moj prethodni post.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 22:39 - pre 116 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Ali zato kokoska kosta 6e=700 din :)
Ubaci to u racunicu :)
Rashod prevoznog sredstva za kupovinu koncentrata necemo racunati :)

Pa kokošku skuvaš, vredi te pare :)

Zar nema svako selo poljoprivrednu apoteku? Koncentrat možeš da staviš na bicikl ili da nosiš u onim zidarskim kolicima.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu03.09.2014. u 23:34 - pre 116 meseci
Citat:
Sceka:
Zato sto ga to ne zanima. Jos jasnije - nista ga ne zanima vezano za selo. Zasto bi se bilo ko zeznuo, to i mene zanima kad sam napisao moj prethodni post.

Aha... dodjosmo do zanimljivog zakljucka da se ljudi bave onim sto ih zanima? Znaci onaj ko radi na trafici za 15.000 dinara, radi to zato sto ga upravo to zanima i sa gnusanjem odbija mogucnost da radi nesto drugo za nekoliko puta vise novca? Mislim da stvari ne stoje bas tako - moze mene nesto da ne zanima bi bajmanje, ali ako je zarada dvostruka u odnosu na onu koju sada zaradjujem, iz momenta cu da se zainteresujem.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513969 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.