Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 519532 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 14:59 - pre 83 meseci
@dule_ns - opet brkanje pojmova. Neces postati lopov ako se boris da te lopov, koji te je do sad krao 100%, krene da te krade samo 80% :D

Treba da se boris, jer se radi o tvojim sugradjanima, koji trpe nepravdu od strane sile kojoj nisu dorasli samostalno - to je, kao ona prica o solidarnosti, pravdi i pravnoj drzavi, na koju vecinu ljudi zaboli stomak od smejanja... Nek crknu - kad ja od toga nemam nista...

Drugi razlog je sto te tajkune interesuje samo kratkorocni profit, i ako ce zaraditi ove godine 10% vise, i pri tom unistiti svu proizvodnju paprike u Srbiji, oni ce to da i urade. Sledece godine zaradice tako sto ce uvesti papriku iz Holandije, njima je svejedno, ali tebi kao potrosacu nikako nije svejedno.

Odnosno da pojednostavim, tebi je to kao gradjaninu u interesu da propadne poljoprivreda, isto koliko ti je u interesu sa propadne bilo koja druga delatnost koju trenutno imamo u Srbiji, a koja nam defakto treba, i da sve uvozimo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 15:05 - pre 83 meseci
Citat:
Java Beograd:
Jedino što država treba - to je da kažnjava kartelsko udruživanje. Ništa drugo.

Dokazivanje kartelskog udruzivanja je nemoguca misija i za najorganizovanjije drzave na svetu.

Mene naprimer kopka pitanje da li je u redu da mozes legalno da uvezes poljske maline i da probas da ih uvalis strancima kao domace, pa ako uspes super, a ako ne uspes isto super, ne podlezes nikakvoj prekrsajnoj niti krivicnoj odgovornosti.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 15:45 - pre 83 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Dokazivanje kartelskog udruzivanja je nemoguca misija i za najorganizovanjije drzave na svetu.

Mene naprimer kopka pitanje da li je u redu da mozes legalno da uvezes poljske maline i da probas da ih uvalis strancima kao domace, pa ako uspes super, a ako ne uspes isto super, ne podlezes nikakvoj prekrsajnoj niti krivicnoj odgovornosti.


Ne mozes to legalno da uradis, to je zloupotreba sluzbenog polozaja u najmanju ruku. Kao odgovorno lice mozes ozbiljno da nadrljas (osim ako si mafijozo pa te briga sto ti nesto brane).
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 15:48 - pre 83 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Ivane, slazem se za jug i istok, nego je zapad tipicno malinarsko podrucje. Sustina je da se na ovoj temi okupila ekipa koja kao da je upravo pala sa marsa veruje da se u ruralnim predelima zivi iznad proseka Srbije, pominje se nekakav vrh piramide ili gornja polovina. A prosecna zarada u Srbiji je neki evro ispod 400 EUR i to neto, a bruto je blizu 600. Prosecan poljoprivrednik na brdskom podrucju (Medvednik, Povlen, Maljen, Suvobor, Tara i slicno) moze da inkasira mozda do 100 evra mesecno, ako se poklope rodna godina i dobra otkupna cena, dok u svakoj sledecoj situaciji njegova mesecna zarada konvergira ka nuli. Ako bih hteo da vredjam, koristio bih termine glupi, slepi, bezobrazni, lazljivi i slicno, a ja sam fino vaspitan pa ih nazivam samo neinformisanima i pristajem da im platim ekskurziju u te lepe predele. Ti im ne pomazes, jer ako tvrdis da su bili tamo i videli stanje i da pored toga tvrde da se na brdima istoka, juga ili zapada zivi iznad proseka Srbije, onda ostaje da su oni skroz skrenuli sa uma ili nas troluju. A ne lici na trolovanje, jer obicno na temi imas 20 ljudi normalnih zapazanja + 1 ili 2 trola, a ovde bi bilo ~2 coveka normalnih zapazanja + 20 trolova!


Nista to mene ne zanima iskren da ti budem. Isto tako znam mucenike sa severa Backe koji kad je psenica skupa prezive zimu a kad je jeftina seku ogradu da se ogreju preko zime. Nesto nisam video da jedu ghovna i blokiraju puteve. Kad je bilo sranja zbog subvencija to nisu shrali seljaci vec veliki posednici ogranizovali proteste. Seljaci jeli pili zajebavali se.

Ako malina ne ide, lepo neko rece, nek gaje kornisone pa nek prodaju na pijaci (ko sto smo mi).
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 15:50 - pre 83 meseci
Sto se tice onog baje iz Leskovca, znas li ti koliko je somun u Solunu? E a do Soluna 100 somuna. Znaju seljaci ovu izreku, samo je napravili samo jedu ghovna (malinari pretezno).

A za izvoz malina, koliko sam video ne treba posebna dozvola za izvoz mada sam mozda lose protumacio dokument. Cak i ako treba, svako moze da je dobije, danas kukuruz izvozi i kurta i murta a ne samo miskovic i ekipa.
 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 16:24 - pre 83 meseci
Dakle, kapitalizam, slobodno tržište i ostale aždaje su se okomile na malinare.

Ha, u Srbiji kapitalizam i slobodno tržište?

Znate šta?

Poverovaću u to kad se istom žestinom i strašću obrušite i na
- privilegije partijskog zapošljavanja
- privilegije stečene na partijskim sastancima za otkup zemljišta/pogona/fabrika.

Poverovaću onda kad bivši predsednik izgubi izbore i ode niz vodu umesto da dobije partijski skovan "savet" za odnose sa Rusijom i Kinom koji košta "tek" milion evra mesečno.
Svakako nije to nastavak političke karijere već "svečane i radne".


U medjuvremenu pljujte po malinarima ali maline trpajte u stomak.

PS: za dežurne botove: prvi ko prijavi ovaj tekst moderatorima ima sendvič.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 16:41 - pre 83 meseci
^ omasio si forum batice :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
212.200.65.*



+2283 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 16:56 - pre 83 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Ne mozes to legalno da uradis, to je zloupotreba sluzbenog polozaja u najmanju ruku. Kao odgovorno lice mozes ozbiljno da nadrljas (osim ako si mafijozo pa te briga sto ti nesto brane).

Evo bas pre par dana sam slusao o tome od pravnika - ne postoji nijedan propis koji bi te sprecio to da radis. Jedino Rusi ako ne vide na vreme da su prevareni mogu da probaju da te tuze parnicno kod ovdasnjeg pravosudja, ali oni naravno nisu toliko blesavi da trose vreme i novac na beskrajne sudske procese. I to je sve. Ako ih za'ebesh super, to sto posle nece vise ni s kim iz Srbije da saradjuju nije tvoj problem.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 17:12 - pre 83 meseci
Zloupotreba sluzbenog polozaja je ukinuta, europska tekovina.

Ne vidim u cemu je problem da drzava odredjuje ko ce sta da izvozi. Ja jedinu primedbu imam prema drzavi, sto partije kao pod namerno biraju nekvalitetne ljude za visoke pozicije. I deli odredjene monopole kao grantove lojalnosti, a ne kao poziciju za stratesko pozicioniranje.

Inace svuda drzave vode glavnu rec, ni Bil Gejts ne bi postao to sto jeste da ne stoji drzava iza njega. A drzava se ogleda, kod doticnih, u dve partije.. Tako da je "partijski uticaj" neizbezan u bilo kojoj drzavi razvijenog kapitalizma, komunizma, budizma..

Sreca je kada drzava ima ozbiljan i kvalitetan establisment, a ne krdo poltrona...

Ali to je druga tema, kako svet funkcionise su mnogi izmastali, kao iz filma.

Ako neko hoce da se ogleda na trzistu, neka se ogleda, ali neka ne kuka, pravila su poznata i jasna. Ili neka zavrsavaju fakultete, pa da rade malo slozenije poslove..

Ovako, ispada da su doticni malinari prakticno menadzeri aktivnosti na svojoj njivi, vidim silne troskove za najamnike, koje inace bedno placaju za rad na visokim temperaturama i nehumanim uslovima. Sta ako se dogodi povreda na radu, da li je placeno osiguranje? To treba da plate zaposleni od svojih dazbina na platu?

I jos bi da im hladnjacari budu pred nosom, i da se cena formira kao revija zelja, pa neka neko treci tamo posluje sa gubitkom dok malinari broje zeljeni prihod?

Jer, boze moj, oni su se upecali i bili poslusni, za neke politicarske floskule, "izvoz" i "preduzetnistvo", pa jos "proizvodnja"..Smejurija..
Pa sad, eto poslusni, traze ispunjenje nekih zelja?
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 17:43 - pre 83 meseci
Citat:
Bradzorf012:

Možete do sutra da "filozofirate", ali je primetno da ni na šta od onoga što sam rekao na prethodnoj strani niste odgovorili. Ništa, prazno, blank. Nema veze, .


Evo ti odgovor od 6:32 do 7:51







 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 17:44 - pre 83 meseci
Citat:
Bradzorf012:

Možete do sutra da "filozofirate", ali je primetno da ni na šta od onoga što sam rekao na prethodnoj strani niste odgovorili. Ništa, prazno, blank. Nema veze, .


Evo ti odgovor od 6:32 do 7:51







 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 20:02 - pre 83 meseci
^ivan.mojsilovic

Nisam ništa omašio jer sam se nadovezao na tvrdnje da je u Srbiji slobodno tržište.
Zapravo, u Srbiji je sve namešteno, pa i "slobodno tržište".

Pazi ovako:
Pre neki dan raspali oluja, gradonosni oblaci, led veličine oraha.
Sutradan prodjem kroz njive i imam šta da vidim, tačnije nemam šta da vidim.
Kukuruz izrešetan, repa je prošla kao da je bila na solunskom frontu.
Neki usamljeni kombajndžija navrat-nanos kosi ono malo pšenice što je "preživelo". Kao da su vanzemaljci sleteli i napravili one figure.
Odavno nisam video takav "pokolj" useva.
Pretpostavljam da je slično i sa malinjacima.

Ko je odgovoran? Bog! povikaće popovi.
Medjutim, u budžetskim foteljam su zavaljene i protivgradne službe. Bar se novac izdvaja od poreskih obveznika (pa i od malinara).
Na papiru, možete podneti zahtev u vašoj opštini za nadoknadu štete.
Naravno sve ostaje na papiru. Štetu nećete naplatiti (osim ako ste u pratijskom sistenu).

Ovi što rade za sendvič reći će da su malinari mogli osigurati malinjake - mogli su!
Mogli su osnovati svoje protivgradne sistema - jesu mogli?
Itd., itd.

Ali malinari (baš kao i ostali gradjani) su već sve to platili.


Neću da kažem da to što sam naveo predstavlja suštinski problem
ali ga odslikava.
A suštinski problem je što država neke privileguje
a neki moraju da se otimaju oko onoga što su platili.

Koga država privileguje? Onog od koga ministri imaju više novaca. To naravno nisu malinari jer oni rade za "siću".
I eto "slobodno tržište".
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu29.06.2017. u 22:20 - pre 83 meseci
Ali je ocigledno velika manjina nezadovoljna, a uvek ce biti nezadovoljnih. Velika vecina je glasala za ovaj sistem stabilokratije, i pre svega, rec nije rekla na ocigledne nekorektnosti.

Posto mnogima odgovara, valjda se nadaju da ce se umiliti ili iskukati svoj deo mrvica.

Sve je pitanje snalazenja, ocito nisu svi za biznis, pa makar i sazvakan kao uzgoj maline.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 00:38 - pre 83 meseci
vladd, ne vredi, možeš da ponavljaš do sutra, nema ko da čuje.

Darko, da li znaš šta je problem u celoj ovoj diskusiji? Seljački mentalni sklop. Pazi, rekao sam seljački, a ne seoski i to nema nikakve veze sa tim da li neko živi na selu ili je ceo život proveo na betonu. Imam utisak da me zahebavaš, a ako nije tako onda si vrlo naivan. Mene ova tema zanima kao lanjski sneg, niti imam maline, niti ću ih otkupljivati ili brati, ništa. Čista intelektualna vežba, malo razgibavanja za mozak, možda dođem do nekih novih uvida, samo to i ništa više. Nažalost, od onih koji podržavaju proteste malinara nisam do sada čuo ni jedan jedini valjan argument, a kako mi se čini to se neće ni desiti. Već si me malo umorio, kao jedan od najglasnijih, ali odgovoriću ti.
Citat:

Naprotiv, mislim da ti gresis sto ekonomsku i socijalnu politiku posmatras odvojeno, jer one su nerazdvojne, moraju da idu ruku pod ruku. Sve to mora da funkcionise kao celina, ili da uopste ne funkcionise, jedno bez drugog ne moze, ne mozes imati socijalnu politiku ako nemas ekonomsku i sa druge strane, ekonomska ti je gotovo nebitna ako nemas potrebu za socijalnom.

Niko ti ne brani da napišeš neki udžbenik ekonomije, dobro ti ide, to bi bilo prvoklasno humorističko štivo. Predlažem naslov "Kako povećati socijalnu pomoć tajkunima". Sve si pomešao i izmiksao do neprepoznatljivosti, mlataraš uokolo rukama u nadi da će neki zamah pogoditi i metu, ali sve što uspevaš je da se umoriš i da smoriš forum. Postaješ dosadan i neinspirativan. Tvoj problem.
Citat:

Primeri? Fiat dobija milijarde subvencija zbog ekonomske ili socijalne politike? Zbog celine koju cine ekonomska i socijalna politika, trebalo je uposliti hiljade radnika koji su ostali bez posla propadanjem Zastave. Ti tamo gde radis imas zakonom propisanu zagarantovanu minimalnu zaradu, zasto se tu socijalna politika mesa sa ekonomskom?

Bingo, dolazimo do jednog od ključnih problema. Jeste, radnik u fabrici radi za platu. On može da se pobuni ako su mu loši uslovi rada, ako mu je mala plata, itd. Ako je poslodavac ispoštovao zakonske norme u pogledu zaštite na radu i minimalne satnice, čist je pred zakonom i svakome kome se ne dopada može da pokaže vrata. Dakle, radnik radi za platu, a vlasnik kapitala(fabrike) ostvaruje profit. U tom natezanju svako može da izgubi, radnik da ostane bez posla, a investitor bez profita ili čak da pukne, bankrotira. Šta država može da uradi? Može da propiše minimalnu satnicu za one koji žive od svog rada i da ih zaštiti, što i čini. Ne postoji propis kojim država nekome garantuje profit, onda bi svi bili biznismeni. Ponoviću po hiljaditi put, u nadi da ćeš se potruditi da shvatiš. Malinari nisu radnici, nisu zaposleni i niko im ne može garantovati nikakvu cenu rada, kojom oni uzgred ne bi ni bili zadovoljni. Ne kažem da su tajkuni, ali oni ulažu u svoj posed i od njega ostvaruju profit. Shvataš?
Citat:

Zato sto su nerazdvojne, obavezno idu zajedno. Firme bi sigurno bile uspesnije kad bi se ukinulo penzijsko invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slucaj nezaposlenosti, onda ekonomska politika jelte treba da se zalaze za to - sta ce nam penzioneri, bolesni i nezaposleni, u interesu ekonomske politike je da oni pocrkaju, zar ne? Pre nekoliko decenija neko je dosao na ideju da beskorisne eliminise u gasnim komorama, kako bi ekonomija bolje napredovala, ti si na samo jedan korak od takvih ideja, tvoji stavovi naginju fasizmu. Ajd to i mogu da razumem (ne i da podrzim), ako si dosledan u svojim stavovima, pa propagiras ideje da drzava treba da brine samo o ekonomskoj politici a totalno zanemari socijalnu,...

Prvo, ja sam komunista u srcu i duši, od glave do pete. Tvoja opaska da moji stavovi naginju fašizmu je uvreda, ali mene to ne dotiče. Nisam pobornik takvih društvenih odnosa, verujem da bi svet bio mnogo bolje mesto za život kada ne bi postojala ta trka za profitom i zaradom. Smatram da bi civilizovano, savremeno društvo svakom pojedincu trebalo da pruži potpuno besplatnu zdravstvenu zaštitu, obrazovanje na svim nivoima i jednakost pred zakonom. Međutim, moje želje su jedno, a stvarnost nešto sasvim drugo. Ni kapitalizam, ni socijalizam, ni kao što reče vladd budizam, ni svi drugi izmi sa hiljadama varijacija na temu, nijedan od njih nije savršen, pa ni ovaj u kom živimo. Koliko god ne bio dobar ovaj naš lokalni izam, njegova pravila su vrlo jasna. Imaš dve mogućnosti. Prva, da prodaješ svoj rad za platu. Što više znaš, umeš i možeš bolje ćeš uspeti da se prodaš. Država garantuje minimalnu cenu rada i to je sve. Druga, da investiraš svoj kapital: novac, zemljište, nekretnine i živiš od profita. Tu ti niko ništa ne garantuje. Kao što rekoh, to se kosi sa mojim ubeđenjima, naročito ovo prvo da je rad roba, jer to vodi dehumanizaciji čoveka. Međutim, da ponovim, to šta se meni dopada je moja lična stvar, da ne kažem problem, a to kako svet funkcioniše je nešto sasvim drugo. Lupati glavom o zid je prilično neproduktivno, a ja mazohista nisam. Kao što rekoh, prilagodi se ili umri. Šta je ovde centralni problem? Šizofrenija u glavama malinara. Ne postoji garantovana otkupna cena za malinu, jer je to tržišna kategorija. Dakle, oni nisu tajkuni, već posednici, sitni, ali posednici i ulažu u svoj biznis, a žive od profita. Kao što sam već rekao, profit niko ne garantuje, a oni bi hteli upravo to: da im neko, u ovom slučaju država, garantuje profit kroz otkupnu cenu maline. Malo li je! Hoću i ja da budem bizMismen.
Citat:

bilo bi krajnje licemerno ako si sklon rezonovanju da drzava treba da brine o socijalnim potrebama roma, penzionera, nezaposlenih, radnika kojima se duguju plate/isplacuje im se manje od zagarantovanog i slicnog gradskog stanovnistva, a treba da pokaze totalnu kurcobolju za iste takve socijalne i egzistencijalne probleme seoskog stanovnistva?

Ovo je toliko teška brljotina, da mi prosto nije jasno kako si uopšte mogao da nešto ovako izjaviš? Da li ti uopšte slušaš sebe? Kakve hebene veze ima otkupna cena maline sa sirom i vojnom muzikom? Već ti je neko odgovorio da si sve pomešao ovde, u ugrožene društvene grupe dodao i malinare, na način kako samo ti to umeš, ali evo da i ja dodam. Država bi trebalo da podjednako brine o socijalnim potrebama svih, a naročito nezaposlenih, poslovno nesposobnih, samohranih roditelja, itd isl.

Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?

Citat:

Malinari su osetljiva/ugrozena kategorija stanovnistva iz nekoliko razloga:

Čekaj, a šta ćemo sa rudarima, programerima i kasirkama? Kategorija stanovništva? Hebote, moram da te pitam, jel ovo neki loš humoristički program? Prvo, po mojoj proceni oni uopšte nisu ugroženi, naprotiv dobrostojeći su. Drugo i mnogo bitnije, oni nisu nikakva kategorija stanovništva i tu se pokazuje tvoje očajno znanje, bolje reći neznanje. Dakle, ugrožene kategorije stanovništva mogu biti nezaposleni, penzioneri i zaposleni sa malim primanjima, samohrani roditelji, izbeglice, raseljena lica itd. To nema nikakve veze sa delatnošću kojom se ugroženi bave, a naročito nema nikakve veze sa cenom nekog proizvoda na tržištu. Možeš li ovo da shvatiš?
Citat:

1) u proseku su stari i slabijeg zdravlja

Nije tačno, a čak i da jeste, nisu jedini. Čak i da su svi stari i slabijeg zdravlja isključivo i samo malinari:
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

2) u proseku su neobrazovani i nesposobni da se bave odrzivim preduzetnistvom

Neobrazovani jesu i to se jasno vidi iz njihovog nastupa, ali nesposobni nisu. Čak i da jesu, nisu jedini, čak i da su jedini:
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

3) zaposlenje ne mogu naci

Mogu, ali ne ono što su izmaštali u svojim glavama, oni bi da budu gazde, kapitalisti. Čak i da ne mogu, nisu u tome jedini. Čak i da jesu:
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

4) ustedjevinu nemaju

Srce mi se cepa. Nisu jedini u tome. Čak i da jesu:
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

5) imovinu velike vrednosti nemaju

Odo da povratim. Imaju i to još kako. Čak i da nemaju, nisu u tome jedini. Čak i da jesu:
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

6) penziono osiguranje su najvecim delom poceli da placaju, pa nisu imali od cega da nastave, tako da nece sakupiti dovoljan broj godina za penziju

Baš mi žao.
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

7) potpuno su prepusteni na milost i nemolost izvoznickom kartelu, koji moze da im plati onoliko koliko im se cefne

E ovo ima veze sa otkupnom cenom maline, samo mi nije jasno zašto bi se to ticalo bilo koga drugog sem njih, tj. zainteresovanih strana? To je kao da izađeš na ulicu i zaustaviš saobraćaj zato što ti muž pije ili te tuče, žena ti zvoca ili te vara. Kakve hebene veze imaju drugi ljudi, kakve veze ima javnost sa tim? Sedite i dogovorite se kao ljudi, idite u savetovalište pa nastavite zajednički život, na sud pa se razvedite, šta god hoćete. Malinari, hladnjačari i izvoznici su poslovni partneri u nekom poslovnom poduhvatu. Ko je tu koga zahebo i kako, apsolutno se ne tiče nikoga drugog sem njih i nema nikakve potrebe da malo malo to predstavljaju kao svetski problem broj jedan. Ako se neka od zainteresovanih strana oseća oštećenom to je samo i isključivo njen problem. Za to postoje sudovi, a ako vam se ni sudovi ne dopadaju, šta da vam kažem. Niste jedini. Da su malinari zaposleni u tuđim malinjacima i hladnjačama i da su nezadovoljni svojim platama i uslovima rada, mogli bi i da blokiraju saobraćaj, možda bih im dao podršku. Na njihovu veliku žalost, oni to nisu, oni su poslovni partneri u jednom veoma unosnom poslu. Čak i da taj posao nije unosan, čak i da su prevareni i opljačkani, opet važi isto. Idite na sud, pa tamo rešavajte vaše probleme. Radnici, ponavljam, radnici imaju pravo na minimalnu zaradu, zakonski propisano radno vreme i mnoga druga prava regulisana zakonom, a naročito imaju pravo na štrajk. Uvek sam na strani obespravljenih i ugroženih, a takvih je danas mnogo. Ukoliko mogu, uvek im pružim podršku. Stotine i hiljade manjih ili većih biznisa se otvara čak i u ovoj zemlji, mnogi propadnu pre ili kasnije, neki uspeju, neki ne. Sve to se ne tiče nikog drugog već samo i isključivo onog ko je pokrenuo i vodi taj biznis, tj. poslovnih partnera u datom poslu. Ako neko u svemu tome nije zadovoljan, može da ide na sud. Javnost sa tim nema ništa, tj. može da razglaba ovako po forumima kao mi sad.

Evo, palo mi je na pamet jedno poređenje. Ko nije čuo, Opel je riknuo i kupili su ga Francuzi, tj. PSA. E sad, zamisli sledeće dve situacije. Prva. Radnici opela izađu na ulicu i počnu štrajk zbog malih plata ili nečeg drugog. Ovo je nšto sasvim uobičajeno. Druga. Menadžment i vlasnici izađu na ulicu i blokiraju saobraćaj sa zahtevom da kupci astru plaćaju sto hiljada evra umesto dvadeset kao do sada. Na šta bi to ličilo? To je onaj humoristički program, koji ti ovde pokušavaš da predstaviš kao rešenje za ekonomske socijalne probleme.
Citat:

Slazem se za 200 evra, ali kome je potrebno milion radnika i to matorih, neobrazovanih, bez radnog iskustva, loseg zdravstvenog stanja? Ili ih mozda sve treba prekvalifikovati da budu programeri? Mozda imas ideju da treba otvoriti hiljadu nekih novih Fiata po Srbiji i istima platiti hiljade milijardi evra sto su dosli? Da nije to za nekoliko redova velicina skuplje resenje od angazovanja po nekog agronoma/pravnika/ekonomiste/sociologa koji ce da se bave ovom osetljivom kategorijom stanovnistva?

Sa čim se slažeš, da je mnogo 200 evra? Ovo ostalo najbolje da ne komentarišem. Kao što rekoh, napiši neki udžbenik ekonomije, a možeš i da se kandiduješ na izborima pa da sprovodiš svoju ekonomsku politiku. Možeš i da pokreneš odgovarajuću temu, nemam ništa protiv.
Citat:

Ti uopste nisi odgovorio na moju ponudu da o mom trosku odes na mini eksurziju po selima zapadne Srbije?

Nisam ni majmun ni debil da neko mora da me vodi za ručicu, a još manje slepac kome će neko otvarati oči. Ako imaš argumente izvoli, ako nemaš nastavi da bacaš dimne bombe.
Citat:

Prvo da konstatujemo sta ljudi tamo voze,

Hoću mercedes c klase kupe, benzinac. Može i sa najslabijim motorom, ali amg paket opreme. U stvari, hoću bmw 428i, kupe naravno, m paket opreme se podrazumeva. Nikako da se odlučim, šta mi preporučuješ?
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.
Posedovanje automobila nije socijalna kategorija.

Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?

Citat:

kako zive, da li imaju zdravstvenu knjizicu, kad su poslednji put bili kod lekara/zubara/frizera, da li su ikada bili na letovanju/zimovanju, koliko % njih ima mokri cvor u kuci i slicno. Tek kada to sve konstatuejmo prelazimo na temu zasto ljudi zive tako bedno,

Ova priča važi za pola Srbije, ruralne ili urbane svejedno. To jeste problem o kojem bi trebalo pričati. Samo
Kakve hebene veze sa tim ima otkupna cena maline?
Citat:

kad kao sto ti tvrdis po satu zaradjuju otprilike kao profesori, inzenjeri i doktori.

Slažem se da sam dao odokativnu procenu, ali i dalje ostajem pri stavu da zarađuju, tj. profitiraju od svog biznisa mLogo dobro. Međutim, kako god da im ide(dobro ili loše), apsolutno mi kuca purac za to: njihov biznis, njihov profit, njihovi gubici.
Citat:

Na kraju prelazimo na izvodjenje konacne racunice - koliko su prihodi od malina, koliko troskovi, koliki je bruto profit, koliko je radnih sati utroseno na vezivanje, orezivanje, zalivanje, okopavanje i branje,

Kao što rekoh, apsolutno mi puca prsluk za njihov profit, utrošene radne sate, orezivanje, branje i ostale trice i kučine. Profit će me zanimati samo i isključivo kada budem investitor u nekom biznisu. Pošto će se to teško desiti u skorije vreme, jer na računu imam samo pedesetak hiljada pišljivih dinara i to duga, orijentisan sam na to da svoj rad što bolje naplatim. Ni manje ni više. Ti slobodno istražuj, možeš i neki naučni rad da objaviš.
Citat:

pa nam jos samo ostaje da profit podelimo sa brojem radnih sati i dobicemo rezultat koliko je vrednost bruto radnog sata prosecnog malinara u Srbiji. Ocigledno je da ti pretpostavljas da je to neki veci trocifren a ja da je manji dvocifren broj, a toliko neslaganje zahteva da se to pitanje ozbiljnije istrazi.

Ne, ja ne pretpostavljam ništa, nego ne mešam babe i žabe kao što ti radiš u svakoj rečenici. Po milijarditi put, investitor ulaže kapital u vidu novca, zemljišta, objekata, mašina i opreme i na osnovu toga očekuje neki profit tj. zaradu. Radnik ulaže svoj rad i za to dobija platu. Ne postoji zakon i ne postoji zemlja na ovom svetu u kojoj je profit zagarantovan. S druge strane, u većini zemalja postoji garantovana minimalna zarada.
Citat:

Dokazivanje kartelskog udruzivanja je nemoguca misija i za najorganizovanjije drzave na svetu.

Zabole me. Tzv. malinari su poslednji u ovoj zemlji koji bi trebalo da se žale.
Citat:

Mene naprimer kopka pitanje da li je u redu da mozes legalno da uvezes poljske maline i da probas da ih uvalis strancima kao domace, pa ako uspes super, a ako ne uspes isto super, ne podlezes nikakvoj prekrsajnoj niti krivicnoj odgovornosti.

U redu? Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj ne budi smešan.


@stopnarkomaniji
Obično imaš dobre uvide, ali si ovde omašio. Ne žale se oni na celokupan raspad sistema, zabole ih, ne žale se ni na to što su opljačkani, jer nisu. Oni se nama ovde žale što ne mogu da se uhvate u kolo sa najkrupnijim ribama, a za socijalnu ili neku drugu pravdu, zabole ih ko za lanjski sneg.
 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 05:33 - pre 82 meseci
Malo je čudno da se deklarišeš kao komunista
a istovemeno te "zabole" za probleme drugih.

O konfliktu malinara i otkupljivača ne mogu da puno kažem. Ono što mi (generalno) privlači pažnju je sledeće:

Takve okolnosti su razlog što sam se uključio u temu.

Ako je tačno da se radi o sukobu interesa onda bi trebalo da i ti (kao komunista) reaguješ.
Sukob interesa je nešto što obesmišljava sve napred navedene "ekonomske računice" i srž je problema ne samo u slučaju "otkupna cena malina" već stvara opšti haos u svim sferama ekonomije Srbije.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 07:31 - pre 82 meseci
Pa sta je tu sukob interesa. Resile dzuzde da "kazne" Radu jer im ne ispunjava zelje, pa izvadile iz asortimana opasnu rec, "sukob interesa".

Izgleda da za predsednicu privredne komore Uzica treba izabrati Slavicu Djukic Dejanovic, em nema "sukob interesa"(osim ako joj muzic ne krene u maline), em je strucna za neke pojave koje ispoljavaju "malinari"

Znaci privrednik ne sme da bude predsednik privredne komore, jer dzudze znaju "opasnu rec"?

Znaci jug Srbije je prodao malinu po 80-120 dinara, Macva po 120, a ercove udarila vrucina u glavu i traze 1,80 evra ili po mojoj racunici ISTU cenu kao i prosle godine...PLANIRALI su trosak, retardi bi sada da izvriste ceif? Posto ima nekih basni gde su oni "najpametniji" i uvek preveslaju nekog, kao narodni obicaj?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 07:59 - pre 82 meseci
Citat:
vladd: Ne vidim u cemu je problem da drzava odredjuje ko ce sta da izvozi.
Svašta ?! Kako to zamišljaš da država odredi ko šta izvozi ?!
Dakle, ja napravim seriju od 1.000 mikrokontrolera za inostranog kupca, i onda pitam državu "ko će ovo da izveze za mene" ?! I ti u tome ne vidiš problem ?!

Jedino, možda ima smisla, ako se radi o nekoj strateškoj robi, roba koja je pod posebnim režimom monitoringa, roba za koju se unapred dogovaraju kvote (i od strane kupca i od strane prodavca) i slično.

Malina - ne spada ni u jednu od ovihkategorija.




OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 08:10 - pre 82 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Mene naprimer kopka pitanje da li je u redu da mozes legalno da uvezes poljske maline i da probas da ih uvalis strancima kao domace, pa ako uspes super, a ako ne uspes isto super, ne podlezes nikakvoj prekrsajnoj niti krivicnoj odgovornosti.


Možeš sasvim legalno da uvezeš poljske maline i da ih prodaš svakome, ko god hoće da kupi. Pa i Poljacima.

Ako pokušaš da ih prodaš kao da su domaće, i u tome uspeš, onda tu ima više opcija (kao onomad kad je Kostić uvozio šećer od šećerne trske i prodavao u EU kao da je domaći od šećerne repe)

A. Kupac bio i ostao glup, nije provalio prevaru, prodao u maloprodaji - svi sećni i zadovoljni. A posebno ti.

B. Kupac provalio da je prevaren i traži pare nazad, pokušava da reši problem u duhu dobrih odnosa poštenih privrednika. Ti vratiš pare - on srećan i zadovoljan, ti skapiraš da si bio glup, postaješ malo pametniji.

C. Ti nećeš da vratiš pare, praviš se lud.
1. On pokreće postupak pred međunarodnom trgovinskom arbitražom, dokaže prevaru, i onda gudbaj tvoje pare. Opet je on srećan, a ti postaješ pametniji.
2. Prijavi te svojoj privrednoj / trgovačkoj komori i ovi te stave na crnu listu, i onda gudbaj biznis.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 09:16 - pre 82 meseci
Bradzorf012 ga je objasnio u detalj! Svaka čast.
Evo imam rešenje za malinare. Ja ću biti proizvođač malina, a oni mogu da dođu kod mene da rade kao zaposleni. Imaće zakonom zagarantovani minimalac, 8h radno vreme (sa pauzom od 30 minuta za topli obrok) 5 dana nedeljno, socijalno+zdravstveno. Sve što radniku zakonom pripada. Ja preuzimam rizik kako, kome i za koliko ću prodati malinu koju proizvedem. Ukoliko smatram da neko od radnika ne ispunjava svoje radne obaveze dobiće opomenu pred otkaz, a ako nastavi po svome - otkaz. Sve po PS-u.
Malinari su tada radnici i mogu slobodno da se žale ukoliko ja kao poslodavac ne ispunjavam svoje obaveze. Ne moraju više oni da skupo plaćaju berače, ja ću.
Usput, da li berači koji rade kod njih imaju ove uslove ili ih možda teraju da rade preko 12 sati i koliko dana u nedelji? Koliko znam naš zakon propisuje da je preko 8h prekovremeni rad koji se više plaća i tačno se zna koliko smeš prekovremenih sati da imaš dnevno, nedeljno i mesečno. Da li to poštuju kao poslodavci prema svojim zaposlenima?

Dok žele da budu poslodavci, a ne radnici, to im je što im je. Otkupna cena - dogovor između onog ko otkupljuje i ko prodaje. Neka ne mešaju u to niti nas niti naše puteve.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 10:10 - pre 82 meseci
Citat:
component: Bradzorf012 ga je objasnio u detalj! Svaka čast.

Jeste sve lepo objasnio, pod uslovom da zakoni tržišni preovladavaju, i otkupna cena maline zaista oslikava trenutnu ponudu i potražnju.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 519532 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.