Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513963 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

letic
u kuhinji

Član broj: 330284
Poruke: 15



+56 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 10:16 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd:
Jedino što država treba - to je da kažnjava kartelsko udruživanje. Ništa drugo.

to je ono sto malinari traze od drzave. istragu protiv kartela.

jer su cene dogovorene. to je jasno slepom. posle ovih skromnih pretnji pojavio se otkupljivac koji nudi 40% vece pare, ostatak kartela ne popusta.
tako je skoro svake godine. proizvodjaci protiv kartela i promena otkupne cene 100-400%.

nezadovoljstvo sopstvenim zivotom prosecnog srbende dovodi do toga da srbenda zeli da komsiji crkne krava.
ako je srbenda pismena, malo ce svoje niske strasti umotati u oblandu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 10:41 - pre 82 meseci
Ako nema raznolikosti u otkupnim cenama onda sigurno neki monopol stoji iza toga. A to je no no u postenom poslovanju.
Secam se cak u vreme SFRJ su bile raznolike otkupne cene. Recimo srpski Godomin ponudi duplo manju cenu nego slovenacki Fruktal.
I onda se Godomin doseti da udari na patriotizam: seljaci ne prodajte Slovencima, to nije patriotski. I onda Godomin patriotski preproda Fruktalu ;)
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 11:21 - pre 82 meseci
Citat:
letic:
to je ono sto malinari traze od drzave. istragu protiv kartela.


Promaklo mi je da to traže... Kažu ako cena ne bude x,y € blokiraćemo puteve. Znači hoće pare, a da li postoji kartel, to njih nije briga.

Zašto je gorivo na skoro svakoj pumpi u Srbiji približno iste cene? NIS se ne dogovara sa OMV-om ili MOL-om. Nego snižavaju jedni drugima cene dok se ne zaustave na njima ekonomski isplativnom minimumu (to što se država ugradi u većinu cene je druga priča). Isto važi za sve proizvode.
Moja majka prodaje na pijaci povrće. I krene sa cenom koja je tog dana kod ostalih prodavaca. Kako neko spusti, spusti i ona. Ako smatra da je njena roba bolja ostavi iznad drugih, ako smatra da je lošija spusti ispod proseka. I tako dok joj se isplati. Kada je cena previše niska ni ne prodaje. Pravi se zimnica, propadne povrće, baci se šta mora. Ne mogu da imam saosećanja prema malinarima jer nisu u pravu! Bar ne na način na koji pokušavaju da postignu svoj cilj.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 12:35 - pre 82 meseci
Da, ali kad klan preprodavaca na pijaci dobije uvozni paradajz, koji prodaju po 150,00 din, onda "lepo i kulturno šapnu na uvce" nezavisnim prodavcima, kao što je tvoja majka, da nije mnogo zdravo prodavati ispod 150,00
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 12:41 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd: Da, ali kad klan preprodavaca na pijaci dobije uvozni paradajz, koji prodaju po 150,00 din, onda "lepo i kulturno šapnu na uvce" nezavisnim prodavcima, kao što je tvoja majka, da nije mnogo zdravo prodavati ispod 150,00


10 Godina sam prodavao po pijacama i ovo mi se nikad nije desilo. Pistolji su se potezali kad nekome hoces da uzmes mesto na licitaciji, ali da me neko hebe po koliko cu da prodajem moju robu nikad niko.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 12:49 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd:
Da, ali kad klan preprodavaca na pijaci dobije uvozni paradajz, koji prodaju po 150,00 din, onda "lepo i kulturno šapnu na uvce" nezavisnim prodavcima, kao što je tvoja majka, da nije mnogo zdravo prodavati ispod 150,00


Nisam shvatio poentu pošto se ovo ne dešava u stravnom životu. Verovatno si hteo da aludiraš na nešto, ali nisam shvatio šta.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:19 - pre 82 meseci
Citat:
vladd:
Ovako, ispada da su doticni malinari prakticno menadzeri aktivnosti na svojoj njivi, vidim silne troskove za najamnike, koje inace bedno placaju za rad na visokim temperaturama i nehumanim uslovima. Sta ako se dogodi povreda na radu, da li je placeno osiguranje? To treba da plate zaposleni od svojih dazbina na platu?

I jos bi da im hladnjacari budu pred nosom, i da se cena formira kao revija zelja, pa neka neko treci tamo posluje sa gubitkom dok malinari broje zeljeni prihod?

Ukoliko beres maline sam, verovatno mozes obrati u proseku 30-40 kg dnevno imas na raspolaganju 10 dana i vrednost godisnjeg prinosa ti moze biti oko 400 evra. Ukoliko nadjes jos jednog beraca najamnika, godisnji prihod mozes povecati na 600 evra (kad od 400 koje ubere oduzmes 200 koje mu isplatis za nadnice). Sa 2 imas 800 evra, a sa 3 vec 1000 evra. Tri ti je otprilike i maksimum, jer u prolece ne mozes stici vise da podignes, povezes, orezes i okopas. Za to se ne uzimaju najamnici, radis sam, inace ides u minus. Nisam bio lenj, juce sam seo u auto, krenuo prema Divcibarama i zaustavio se na jednom otkupnom mesti i prikupio informacije, pa da vidimo kako izgleda biti menadzer aktivnosti 3 najamnika sa prihodom od 1600 evra godisnje:

1600 evra ukupan prihod
-500 evra svi materijalni troskovi (djubrivo, gorivo, sadnice...)
-500 evra najamni radnici za berbu (3 radnika x 10 dana)
-------------------------------------------------------
600 evra ostatak. Za tih 600 evra beres maline 10 dana + jos 40 dana obavljas pripremne i zavrsne radove u malinjaku (podizanje, vezivanje, orezivanje, okopavanje, proredjivanje, zalivanje, zastitu od korova, bolesti i stetocina, razvezivanje i uklanjanje suvih stabala...). Kad to sve saberes, provedes godisnje oko 600 sati u malinjaku za 600 evra i ne mozes da provedes 3000 sati za 3000 evra, jer se svaki posao mora raditi u tacno odredjeno doba godine. Po toj racunici (cena maline 120 dinara/kg) takodje za svoj rad ostvarujes 120 din/h, ali to je BRUTO, od cega treba da platis porez i doprinose koji su reda velicine 800 evra godisnje. Kako ces da platis 800, ako si inkasirao samo 600? Nikako. Neces uplacivati doprinose, neces imati zdravstvenu zastitu kad se razbolis, neces imati penziju u starosti, neces imati invalidsku naknadu ako ti masina odsece nogu. Kakav auto mozes da vozis? Onaj koji je pre 4 decenije bio srednja klasa. Tim vozilom ne mozes do grada, jer nemas pare da kupis akumulator, pa ga mozes voziti iskljucivo po brdskim predelima, gde ubacis u drugu, stisnes kvacilo, zaletis, pustis kvacilo i tako upalis. I to samo leti, jer imas celave gume, koje si pre vise godina kupio polovne od vulkanizera, gde ih je ostavio neki gradski vozac smatrajuci da su odsluzile svoje. Takodje auto nije ni registrovan, jer niti imas para za registraciju, niti moze da prodje tehnicki pregled sa gotovo nepostojecim kocnicama, signalizacijom i limarijom. Odelo ti isto veoma staro, izbledelo, kupljeno kod kineza ili second hand prodavaca na vasaru. To je slika i prilika srpskog poljoprivrednog proizvodjaca, neki bi rekli domacina, a neki "menadzera aktivnosti". Sinoc sam i fotografisao situaciju na otkupnom mestu, pa ako neko ne veruje mogu da postavim, ako ja lazem slike ne lazu.

E, da, to je sve izracunato uz relativno dobru cenu od 120 din/kg koju sam sinoc zatekao na otkupnom mestu. Dok ako je cena 80 din/kg, kao sto je bila pre nedelju dana, onda ti radni sat izadje 45 din/h bruto.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:26 - pre 82 meseci
Jasno je sigurno da nije lako. Verovatno je ta racunica i tacna.
Ali onda mi nije jasno, zasto ti "menadzeri aktivnosti" ne odu da beru kod drugog nadnicara da zarade vise uz samo 10 dana rada godisnje?

Pored seljaka ima jos mnogo primera iz razlicitih bransi koji imaju iste probleme.
Recimo, kasirka u maksiju (koju je neko pomenuo vec), kako uspe da hrani decu, placa komunalije, skolu i sve ostalo sa 24000 din mesecno? A pri tom ne moze da sadi hranu i da ustedi na taj nacin jer ne zivi na selu.
Zasto ona ne izadje ispred maksija da strajkuje?

Eto sad kad razmislim, nisu malinari krivi sto strajkuju, nego smo svi mi ostali krivi sto ne strajkujemo...
 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:36 - pre 82 meseci
E ta kasirka pored plate ima plaćen PIO, zdravstveno, regulisan porez, udobno radno mesto, klimu,
svaki dan ima bakšiš...
Nije ni čudo što ne štrajkuje.
A i da štrajkuje ostala bi bez partijske knjižice i naprasno postala tehnološki višak.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:37 - pre 82 meseci
Onoliki ljudi se namucise da naprave perpetuum mobile a primerci istog zapravo vec postoje i bave se proizvodnjom malina, sudeci po ovom gore racunu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:43 - pre 82 meseci
Na netu sam nasao podatak da su beracima malina placali 1500 din za 12 sati dnevno 2015. Ako je kilogram malina 100 din a naberes 40kg za 12 sati onda zaradis 4000 din dnevno od cega ti plate 1500 din.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:47 - pre 82 meseci
Citat:
Bradzorf012:
E ovo ima veze sa otkupnom cenom maline, samo mi nije jasno zašto bi se to ticalo bilo koga drugog sem njih, tj. zainteresovanih strana? To je kao da izađeš na ulicu i zaustaviš saobraćaj zato što ti muž pije ili te tuče, žena ti zvoca ili te vara.

Opet nisi doslovno rekao da li osporavas pravo bilo kome da izadje na ulicu i odrzi paradu ili samo malinarima? Kad gejevi smatraju da su ugrozeni, oni mogu da izadju na ulicu, setaju i blokiraju saobracaj i nikom nista. Prosle godine, ako se dobro secam advokati su smatrali da su necim osteceni, pa su blokirali saobracaj i takodje blokirali pravo drugih ljudi na presudu u razumnom roku. Posle toga, neko nekom srusio nelegalno izgradjenu stracaru, pola beograda izadje i blokira saobracaj i to svi precutno podrzavaju i odobravaju. I tako dalje, da ne nabrajam, znas ti to sigurno jako dobro. Jedino malinari nemaju pravo na jednu paradu, kako je to moguce?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:54 - pre 82 meseci
Citat:
Shadowed:
Onoliki ljudi se namucise da naprave perpetuum mobile a primerci istog zapravo vec postoje i bave se proizvodnjom malina, sudeci po ovom gore racunu.

A kad idu da beru maline, ustaju iz kreveta dva sata ranije nego sto su legli.

Kad se Darko dohvati digitrona, zabava je zagarantovana.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 13:56 - pre 82 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Posle toga, neko nekom srusio nelegalno izgradjenu stracaru, pola beograda izadje i blokira saobracaj i to svi precutno podrzavaju i odobravaju.


Kakav spin, tabloidi da pozavide.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 14:03 - pre 82 meseci
Samo brat i ja smo ko mali brali visnje i nosili gajbice ali nismo ni blizu zaradili za ferari ko Marko Milosevic ;p
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 14:10 - pre 82 meseci
Citat:
Radnici, ponavljam, radnici imaju pravo na minimalnu zaradu, zakonski propisano radno vreme i mnoga druga prava regulisana zakonom, a naročito imaju pravo na štrajk. Uvek sam na strani obespravljenih i ugroženih, a takvih je danas mnogo

Ali cemu diskriminacija, zar tvoji ideali ne teze ravnopravnosti svih ljudi?

Citat:
Slažem se da sam dao odokativnu procenu, ali i dalje ostajem pri stavu da zarađuju, tj. profitiraju od svog biznisa mLogo dobro. Međutim, kako god da im ide(dobro ili loše), apsolutno mi kuca purac za to

Ja samo ne volim da neko bude neinformisan, u danasnje doba gde su ti informacije na jedan klik. Imam fotografije od sinoc, mogu da ih postavim, mozemo da konstatujemo da ti ljudi zive na ivici egzistencije i da zive neuporedivo losije od radnika koji radi za minimalac. Kad to konstatujemo, ja uopste necu dalje da se borim protiv toga sto tebi "kuca purac" niti da pokusavam to da promenim. Tvoje je pravo kako da osecas solidarnost sa socijalno ugrozenima tako i da budes potpuno operisan od tog osecaja.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 14:24 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd:
2. Prijavi te svojoj privrednoj / trgovačkoj komori i ovi te stave na crnu listu, i onda gudbaj biznis.

A to je ogroman problem ili...? Danas se firme osnivaju za 100 evra ili manje, zaduze koliko mogu proglasi stecaj i niti vise nekom nesto dugujes, niti te zabole za kojekakve crne liste. Ne mozes fizicko lice staviti na crnu listu, vec samo pravno, a i ti i ja od jedne svoje plate mozemo otvoriti po 5 firmi pa nek 4 stane na crnu listu, a sa petom cemo posle raditi.

Mogu sad da objasnim kako je prema malinarima u republici Srpskoj prose godine izvrsen ja bih rekao ekonomski terorizam - njima je neka firma ponudila ugovore da od nje kupe sadnice maline po pola evra komad, a da ce im ona posle otkupljivati maline po 2,5 evra kilogram. To su u tom trenutku sve bili buduci malinari, niko se tim ranije nije bavio. Ishod: Prodali su milione sadnica, zaradili milione evra, a cena maline 0,5 evra. Sad se ti pitas kako 0,5 kad u ugovoru lepo pise 2,5? Pa eto, tako, lepo, izvlacenje para, stecaj i uz to sve sto ide, a onda druga firma od istog gazde nudi novi ugovor sa 5x niom cenom.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 14:29 - pre 82 meseci
Citat:
component:
Evo imam rešenje za malinare. Ja ću biti proizvođač malina, a oni mogu da dođu kod mene da rade kao zaposleni. Imaće zakonom zagarantovani minimalac, 8h radno vreme (sa pauzom od 30 minuta za topli obrok) 5 dana nedeljno, socijalno+zdravstveno. Sve što radniku zakonom pripada. Ja preuzimam rizik kako, kome i za koliko ću prodati malinu koju proizvedem. Ukoliko smatram da neko od radnika ne ispunjava svoje radne obaveze dobiće opomenu pred otkaz, a ako nastavi po svome - otkaz. Sve po PS-u.
Malinari su tada radnici i mogu slobodno da se žale ukoliko ja kao poslodavac ne ispunjavam svoje obaveze. Ne moraju više oni da skupo plaćaju berače, ja ću.
Usput, da li berači koji rade kod njih imaju ove uslove ili ih možda teraju da rade preko 12 sati i koliko dana u nedelji? Koliko znam naš zakon propisuje da je preko 8h prekovremeni rad koji se više plaća i tačno se zna koliko smeš prekovremenih sati da imaš dnevno, nedeljno i mesečno. Da li to poštuju kao poslodavci prema svojim zaposlenima?

Ovo bi bilo sjajno component. Srpska brdska sela vape za bilo kakvim investicijama koje bi stvorile radna mesta i time bi zivot u tim sredinama bio odrziv. Sigurno ce svima biti zadovoljstvo da zasnuju radni odnos kod tebe, jer ovako imaju 10 dana berbe i to im je to za celu godinu, a ti bi im ako sam dobro razumeo organizovao neke radne zadatke za svih 12 meseci?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 14:31 - pre 82 meseci
Samo 10 dana berbe? Pazi ti hoces da kazes da u prosecnom malinjaku ima samo tona i po malina?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu30.06.2017. u 14:39 - pre 82 meseci
@Darko,

Ma da, samo otvoris firmu za 100 EUR i odmah pravac u banku po 10 miliona kredita. Oni samo skoce, prosto ne znaju sta ce sa parama i samo cekaju neku virtuelnu firmu da joj udele pare. A i ti malinari, siguran sam da ce odmah da ti "prodaju" hiljade tona na "mame mi".
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513963 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.