Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513966 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu01.07.2017. u 16:29 - pre 82 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
vladd:
Kakvih crnih 100000, koliko smo zakljucili, to je jedna grupica bandita iz okoline Uzica...

vladd, ja ni u jednoj svojoj poruci nisam komentarisao nekakve promile malinara, vec situaciju u kojoj se nalazi 99% njih, pa tako nastavljam i ubuduce. Mozemo da pricamo o hiljadama, desetinama hiljada i stotinama hiljada, a ne o redu velicine broja gostiju u jednoj vecoj kafani.



Vidi, nemam ja antipatiju prema svim malinarima, vec prema ovim spomenutim dziberima, koji vec vredjaju inteligenciju, banda okolouzickih malinara koja bi da se kartelizuje sa par desetina hiljada evra kapitala, cak su institucionalno pokusali da se "obezbede", pa ih predstavnik "izdao".

Naravno da je situacija teska, i da treba pomoci, ali ne razbojnicima i ne na takav nacin. Ni paprikama nije garantovana cena, jug Srbije je oduvek siromasan. pa se ne zaustavlja saobracaj..
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu01.07.2017. u 18:47 - pre 82 meseci
Citat:
vladd:
Citat:
Nisi jos uvek odgovorio zasto je bitno EU, da se odredi minimalna cena otkupa proizvoda kod proizvodjaca.


Pitanje je izrazito glupo,...


Izrazito je glupo pitanje zasto EU pokusava da nametne minimalnu otkupnu cenu na osnovne poljoprivredne proizvode, u kontekstu ove teme gde pricamo o tome da seljaci u Srbiji zele da definisu minimalnu otkupnu cenu maline :D?


Citat:
vladd: Na ovu glupu dilemu da pokusam da odgovorim, mislim, odgovor je nesvidljiv, posto se ocekuje resenje kao odgovor, da se uspostavi nekakva "minimalna cena" za labilnu vocku..

Pa ni cena banana, kafe ni pasulja nije ista, nebitno da li postoji minimalna..

Ko bi onda placao vecu od minimalne?

...


Nisi se potrudio da procitas dva pisljiva reda na ovu temu... Ocigledno je da resenje sa minimalnom cenom vec postoji, i koristi se, i nije neka novotarija, i da su odgovori na ova osnovna pitanja vec dati... Samo tebe mrzi da otvoris wiki i procitas...

Ajde prosta stvar - jel moze minimalna otkupna cena da bude funkcija prodajne cene?

Recimo da bude 15% od cene te iste maline u supermarketu? Jel bi to tebi bilo fair-deal, da se recimo malina - koja se prodaje u NL za 20e/kg, mora platiti minimalno 3e/kg proizvodjacu u Srbiji?

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu01.07.2017. u 21:33 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
Shadowed:
Sto se tice toga da ce tad biti vreme da se prebace na neku drugu delatnost, slazem se. Bice. Al' nece se prebaciti. Kao sto nece ni sada. Radice isto sto i sada, blokirace puteve i traziti nesto novo a sto je najverovatnije garantovani otkup.
I kako se to resava sirom sveta. Kazem ti, ne radi se o mojoj nekoj pameti, nego cisto vidi sta se desava u svetu po tom pitanju, i procitaj zasto je to tako, nista ti ne treba, samo Internet i osnovno znanje engleskog jezika.

Jeste, tako ce i ti malinari koji sad blokiraju puteve da procitaju kako je u ostatku sveta pa ce kad se propise minimalna cena i niko im ne otkupi maline odustati od proizvodnje iste :) Nece, ici ce da blokiraju puteve i traze nesto novo.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu01.07.2017. u 21:35 - pre 82 meseci
@Darko

Citat:

To sto su ljudi...

Ne, to nije dodatni već suštinski problem, ali nije tema.

Citat:

To bi bilo isto super. Takva prava ima i radnik - ili ce mu poslodavac platiti 186 din/h bruto, ili uopste nece raditi. To sto bih ja sad mogao da uposlim milion radnika i da im platim 30 din/h drzavu ne treba da interesuje, nego ili 186 bruto, ili ti radnici sede na birou, odmaraju, traze neki drugi posao, smisljaju neke ideje, bave se svojim hobijima, sta god, samo ne mogu raditi kod mene za naknadu ispod propisanog minimuma. Da drzava ukine minimalnu zaradu, znas za kolko bi se veliki poslodavci dogovorili? U ponedeljak ujutro bi polovini Srbije plata bila 50 evra mesecno. Isto je tako sa malinarima.

Objašnjeno ti je dva miliona puta, ali tebi to nikako ne ulazi u glavu. Tzv. g*****i nisu zaposleni ni kod jednog poslodavca. U svakoj civilizovanoj zemlji na svetu radnik ima neka prava, pa i pravo na minimalnu zaradu. Ni u jednoj zemlji na svetu nikom se ne garantuje profit. Razlika je suštinska, ali je ti ne primećuješ.

Citat:

Sve ovo od reci do reci ja takodje mislim o tebi. Nebitno, ali mozda ti je promaklo pa da napomenem.

Ono što sam rekao se odnosi na tvoje očajne kognitivne sposobnosti, to su činjenice, a ne moje mišljenje. Šta ti misliš o meni, zabole me.

Citat:

Cekaj, ciga je vec dobio neka specijalna prava ...

Koja specijalna prava? Uspeo si da u priču o ceni nekog voća uvedeš advokate, derepe, cigane. Čoveče, da li ti čuješ sebe? Kada ti je na sve taksativno odgovoreno, malo si se ućutao oko nekih, ali o cigama i dalje drviš i melješ. To se zove ksenofobija. Sada bi trebalo da opet kao u prethodnim postovima citiram povelje i konvencije ujedinjenih nacija, ustav i zakone Srbije, da ti crtam da bi ti opet u stilu nekog nezrelog deteta počeo da zapitkuješ: "a kako ovo", "a zašto ono"... Čoveče, da li ti je dobro, kako stojiš sa zdravljem?

Citat:

pored "prihoda od investicija"

Kao što u dosadašnjih dva miliona puta nisi primetio, ne postoji niko na ovom svetu, ni osoba ni propis koji će ti garantovati uspeh u poslu. Utuvi već jednom to u glavu. Znam, tvoja mašta može svašta, ali to je samo mašta, to nije stvaran svet.

Citat:

ima pravo na redovnu pomoc 12 meseci godisnje

Kao i svaki drugi građanin ove zemlje, po uslovima koji su propisani od strane ministarstva za socijalnu politiku. Kome se ta politika ne dopada uvek može da se kandiduje na izborima i da je menja.

Citat:

vanrednu pomoc kad mu kao treba da kupi drva

Ako smatraš da neko zloupotrebljava fondove socijalne zaštite, onda pokreni novu temu, predlažem naslov: "Isterajmo cigane iz zemlje, otimaju nam iz usta".

Citat:

nekoliko hiljada evra godisnje ako resi da svoj posao legalizuje, besplatnu struju i vodu, upis dece na fakultet bez prijemnog ispita i sta ja znam jos sta sve, svakako moze da se iskopa na google.

Nije mi baš najjasnije o kakvim kamionima i avionima se radi, ali se ne sećam da negde ima besplatne struje i vode. Ako misliš da neko krade, onda pokreni temu: "Cigani kradu struju". Pa da, da citiram Batu Stojkovića: "Pa, zna se ko ovde krade".
Što se tiče upisa na fakultet, da postoje olakšice i za srednju školu i za fakultet, ne znam baš da li je oslobađanje od prijemnog. Za to postoji dobar razlog. Ako ti se ne dopada politika ministarstva prosvete uvek možeš da se kandiduješ na izborima i da je menjaš. Predlažem temu: "Cigani uzimaju našoj deci mesta na fakultetima, dokle ćemo da trpimo?".

Citat:

Zato malinar protestuje, a ciga ne.

Ne, malinar je u protestu jer ne ostvaruje dobit izmaštanu u svojoj praznoj glavi koja bi zadovoljila njegovu pohlepnu guzicu.
Uzgred, po hiljaditi put, romi su nacionalna manjina, osetljiva društvena grupa i naše komšije, a ovo što ti propagiraš je ksenofobija. Malinari nisu nikakva društvena grupa, kao što to nisu ni rudari, ni lekari, ne pekari, ni apotekari, ni programeri, ni advokati. Toliko si se izblamirao svojim neznanjem, da je to prosto strašno.

Citat:

Kad se izjednace, onda cemo videti.

Pa da, rekoh ja, mašta može svašta. Dao si mi ideju, idući put kada bude popis u rubrici nacionalnost staviću malinar. Vidiš li koliko ispadaš smešan, čoveče smešan si ko bioskop.

Citat:

I btw, licno mislim da bi se drzavi vise isplatilo da cigi garantuje otkupnu cenu gvozdja i papira nego sto mu ovo sve dodatno daje, ali to je vec prica za neku drugu temu, a sa druge strane je i bas za ovu temu, jer je pravo pitanje sta se drzavi dugorocno najvise isplati da uradi sa malinarima koji zive ispod granice siromastva.

Moje lično mišljenje je da ne bi trebalo da se više javljaš na ovu temu. Toliko neznanja i blama na jednom mestu, pa to prosto boli.
Uzgred, pošto sam siguran da nisi shvatio ni ono za derepe, da ti nacrtam. Pomešao si pojmove protest i parada, to ni približno nije isto. Pomešao si pojmove diskriminacija i prevara. Sve što ti radiš na ovoj temi ja da mlataraš ručicama levo desno.

Na kraju, ti svojim stavovima koje ovde iznosiš uopšte ne štitiš interese malinara, ali uopšte iako si ubeđen u suprotno. Ti i grupica bukača brukate poštene ljude koji žive od svog rada. Da sam malinar, tražio bih da prestaneš da me braniš i zastupaš.

@stopnarkomaniji

Citat:
Sa slike se vidi da kad donesu na pijacu dobijaju 300 dinara.

Nemam ništa protiv da prodaju i za 3 dinara i za 30 hiljada dinara. Njihov proizvod, njihovi gubici, njihova zarada.

Citat:
I to je daleko ispod kalifornijske otkupne cene.

Neka idu u Kaliforniju da prodaju.

Citat:
Malo je cinično pričati o pismenosti seljaka kad se škole po selima zatvaraju,
seljak iscrpljuje niskim vrednovanjem rada.

Nije u pitanju samo pismenost, već pre svega alavost.

Citat:
Kako da kupi hladnjaču ili postrojenja za preradu malina
kad jedva sastavlja kraj s krajem?

Kako ja da kupim porše, kada jedva sastavljam kraj sa krajem?

Citat:
Plus treba da plati obuku.
Od čega?

Plus bi trebalo da platim gorivo i osiguranje. Od čega?

@stopnarkomaniji

Citat:
Desiće se da će nakupci iz Kalifornije doći u Srbiju zaobilazeći "midleman" (tzv. otkupljivači u Srbiji)
i kupiti maline po $4.5/kg umesto da u Kaliforniji plaćaju $6.55/kg.

To sve omogućava činjenica da je u Srbiju "slobodno tržište" :)

Tržište u Srbiji nije ništa manje slobodno nego u EU, Rusiji, USA, Kini, Japanu ili bilo gde na ovom svetu. Drugi je par rukava što je par vukohebinskih džibera umislilo da može da se igra akcijama na Njujorškoj berzi.

@banana

Citat:

Izrazito je glupo pitanje zasto EU pokusava da nametne minimalnu otkupnu cenu na osnovne poljoprivredne proizvode, u kontekstu ove teme gde pricamo o tome da seljaci u Srbiji zele da definisu minimalnu otkupnu cenu maline :D?

Ključna reč: "osnovne", da podebljam osnovne poljoprivredne proizvode. Dakle, Srbija još uvek nije u EU, ali bez obzira na to, ono na šta se pozivaš postoji decenijama unazad i nema nikakve veze sa Srbijom, EU ili nečim petnaestim. Malina ni pod razno ne spada u tu grupu.

Citat:

Ajde prosta stvar - jel moze minimalna otkupna cena da bude funkcija prodajne cene?

To uopšte nije tako prosta stvar kako je ti zamišljaš. Već ti je objašnjeno.

Citat:

Recimo da bude 15% od cene te iste maline u supermarketu? Jel bi to tebi bilo fair-deal, da se recimo malina - koja se prodaje u NL za 20e/kg, mora platiti minimalno 3e/kg proizvodjacu u Srbiji?

Može da bude i 99%, nemam ništa protiv. Može i 100%, može i 200% ako se kupcu veletrgovcu isplati da dotira proizvođača. To je isključivo i samo njihova stvar i njihova pogodba.

Na kraju, u vezi ovoga šta je fer, pošteno, ko se koliko muči ili radi, predlažem naslove za teme:

"Žena mi ne da ni jednom nedeljno. Da li je to pošteno?"

"Komšija Pera sa petog sprata vozi porše, a ja nemam ni biciklu. Da li je to pošteno?"

"Direktor ima deset puta veću platu od mene. Da li je to fer?"
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu01.07.2017. u 21:39 - pre 82 meseci
Ne bi bilo ni fer ni nikakav deal.

Tamo gde postoje propisane cene, postoje i propisane "krivine banane", nivo kvaliteta, ma koliko to smesno zvucalo.

Moze da se propise cena, ali mora da se propise i fi maline, i tezina po komadu i celovitost..a to je malo nezgodan posao..za proveriti
A drob sa dna gajbe ne moze da ima cenu 4 evra...

Cena paprike je 20-30, ponekad 50 dinara u Leskovcu, a na pijaci, ne u marketima, kada stigne do Beograda je preko 150..pa kada se zatrpa trziste, sidje ispod 100...

I sta sad, u Solunu dinar somun, do Soluna sto somuna?

Jednostavno je nemoguce klasifikovati maline na veliko, proces zahteva vreme, a sa malinom nema puno vremena niti je dobro da se previse prevrce po rukama.

I to sto se placa u otkupu i ide u hladnjacu, to nije ekskluzivna malina u malenim pakovanjima za desert. Pa je svako poredjenje cene, ili ceznjivo posmatranje doticne, blago receno smesno.
Na tako glupe predloge, postoji glupo resenje, neka je nose u Kaliforniju, ili jos bolje Kanadu(tamo je 90% izvoza iz Kalifornije),pa ce imati super cenu..u Uzicu, Arilju, Macvi.. NE...

I kao najbitnije, nije svaki posao u svakom trenutku maksimalno isplatljiv, varira margina profita, pocesto ide i u minus. A narocito za jednostavne poslove sirovinske proizvodnje(zatopreporucujem i pekmeze i sokove, ali se to ne zeli, to je rad za lenstine) sa niskim obrazovanjem i malom kolicinom truda ili vestine. Od tog pravila se ne moze pobeci ni silom drzave..

Jedna je cena grozdja u otkupu, a druga je cena dobrog vina...i nije neisplatljiv posao..ali zahteva vestinu, uslove, i tada nije svaka godina sampionska..
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu01.07.2017. u 23:37 - pre 82 meseci
Ne vredi - ego i duboko usadjena zelja da komsiji crkne krava, prevazilazi zelju da se stvari pogledaju iz drugog ugla...

Evo poslednji put FAQ ako se iko usudi da klikne na njega: http://www.fairtrade.org.uk/What-is-Fairtrade/FAQs

 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 02:36 - pre 82 meseci
@banana

Umesto parola i zatrpavanja teme beskorisnim linkovima, možeš li da napišeš nešto konstruktivno? Samo izvoli, verujem da možeš.

Citat:

Pobogu covece, jel moguce da te mrzi da malo procitas nesto na ovu temu, pre nego sto se izlupetas...

Ako bi bio ljubazan da nam pokažeš gde se to izlupetao? Porediš naftu i maline, oće to u praznim tintarama, kažem ja da bi oni da žive kao teksaški magnati ili arapski šeici, ali od "crvenog zlata". Na njihovu veliku žalost, ne postoji nikakvo "crveno zlato" osim u njihovim praznim glavudžama.

Koliko mešaš babe i žabe, što je omiljena disciplina na temi, pa to je za plakanje. Da li ti uopšte imaš makar blagu predstavu šta je nafta i koliki je njen značaj, ekonomski, politički svaki mogući za celu planetu? Od San Franciska do Vladivostoka i od Murmanska do Oklanda. Od domaćice koja peče lebac u šporetu na gas do šefa svemirskog centra koji lansira satelit u orbitu. To nije samo saobraćaj, kako to obično misle nafta botovi(da da postoje i takvi) koji misle da čim padne cena nafte na berzi, za isto toliko u roku od odmah bi trebalo da padne i cena neke čorbe na pumpi. Nisu svesni u svojoj neukosti, da je ta čorba na pumpi jedan od milion produkata one "nafte" na berzi. Nisu svesni u svojoj neukosti, da čitave grane industrije i čitave delatnosti zavise od nafte.

Sutra da nestane nafte, ladno nastaje apokalipsa, čak i da imamo rešeno pitanje prevoza/transporta. Zbog te "nafte" se vode ratovi, a Putin i Tramp drže prst na obaraču i ne oklevaju mnogo da polome koske bilo kojem paceru koji pokuša da se qrči ili da im uđe u zabran. Čisto da se zna, gde je kome mesto. A malina, koga briga za to? Sutra da nestane, ko bi to primetio? Kome bi nešto nedostajalo? Ali vukohebinski džiber, koji bi kako reče vladd, da usred Kremlja objašnjava Putinu genezu svetske ekonomske krize ne može to da shvati. Hebiga, naučio čovek makroekonomiju u Mrduši Donjoj, pa bi sada motikom da ide na Njurošku berzu. Nema on vremena za dau jones, nikkei, nasdaq, motiku bre u ruke i pravac na Tokijsku berzu ili bar u Frankfurt.

Nego, kada smo već kod nafte, znaš li ti koji su biznisi na ovom lepom svetu najunosniji, sa najvećim profitnim stopama koje takorekuć lete u nebo? Ne sećam se tačnog redosleda, ali ubedljiva trojka na vrhu su: nafta, oružje, narkotici. Dakle, na ova tri mesta ima ubedljivo najviše krema. Vidim predloge, kupite hladnjače, pravite džemove i rakiju, ovo ono. Gluposti. BuIIshit. Da sam na mestu malinara pucao bih na jedno od ova tri. Iskrčite vi lepo malinjake i posadite naftu, pa da vas Bog vidi. Živećete ko teksaški magnati ili ovi arapski šeici, sve prema ličnim preferencijama, kako se kome više dopada koji stil.


P.S. Pretpostavljam da je oglašavanje na forumu zabranjeno, ali valjda se moderatori neće ljutiti.

Prodajemo sadnice nafte tipa Brent i sadnice nafte tipa Ural. Cena po sadnici 1 evro. Na veće količine odobravamo popust.

Za sadnice nafte tipa Ural odobravamo specijalan popust od 50% za sve kupce koji nose majice sa likom Putina.

Bradzorf Petroleum Corporation
Mrduša Donja
Šeika bin Zaheba 59

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 02.07.2017. u 05:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 07:46 - pre 82 meseci
Takav teatralni formalizam u zaključivanju je smejurija.

Oće to u praznim tintarama.

Kad ćeš izneti neke stavove koji će odslikavati tvoju komunističku orjentaciju?
Mogao bi da napišeš nešto o klasnoj borbi radnika i seljaka s jedne strane protiv kapitalista s druge strane.
I da se posebno osvrneš na najveća zla poput korporativnog udruživanja i sl.

I ne zaboravi buržoaziju.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 08:01 - pre 82 meseci
@Bradzorf012 - trolu smrdljivi, naftu je pomenuo vladd a ne ja. Na sta sam mu ja odgovorio...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 08:29 - pre 82 meseci
Ne mozes svoditi razgovor na glupardiju "da komsiji crkne krava" ili da mu "krava bude ko civava", vec je rec o tome da komsijska krava ne moze da bude mis univerzuma...a ni nobelovac kojem sleduje definisani grant.

Ja sam pomenuo naftu a tebi preporucujem da ti neko prevede tekst sa linka koji si dao.
npr
Citat:
By requiring companies


Pa kada par okolouzickih gegula budu "compani" a ne kompanjoni, da krenemo da primenjujemo sta se da primeniti.
Npr, kakve gegule uslove daju svojim beracima, zasto SAT rada iznosi 200 din, kada je minimalni sat za lake poslove 4,5$, a za teske 8$, u Kaliforniji, Zasto ne beru u rukavicama, vez oznojeni, a babe skidaju zvale rukom? Imaju li sistematski pregled ili vukljaju neke boleti u berbu?

I npr, sta cemo sa tom "minimalnom cenom", ali rada,.... u Kaliforniji?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 08:42 - pre 82 meseci
Mislim, moze i varijanta da im drzava pokloni sadnice i agrotehniku za koliko treba ari, koliko mogu da obradjuju, i da su duzni da predaju drzavi, da nemaju trosak, vec samo ulozen rad, nekih 300-400kg po aru, i za to da dobiju minimalac za tri cetiri meseca, koliko traju aktivnosti....

Pa ako proizvedu vise, da dobiju povisicu 20-30%, ili prodaju na pijaci?

Da ne sastavljaju kraj sa krajem...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 09:41 - pre 82 meseci
@vladd - mozes da vrtis koliko hoces. Sva tvoja pitanja vec imaju odgovor, nije cilj da se postave univerzalna primanja za seljaka ista u celom svetu, nego da taj seljak ima lokalna primanja koja ga nece odvesti u dugove i koja ce omoguciti prosperitet lokalne zajednice (odnosno da se omoguci rast u svakom smislu).

Poenta je da minimalna cena odkupa nije neka novotarija u svetu, tako da malinari ne traze nesto sto je potpuna novotarija i ne postoji nigde u svetu, vec upravo obrnuto.

Poenta je da je minimalna cena uvedena zbog kartelsko-spekulantskog spustanja cene proizvodjacu od strane posrednika, sto upravo mozemo da vidimo u Srbiji.

Poenta je da mnoge zemlje pokusavaju da spasu proizvodjaca od propasti izazvane spekulacijama posrednika (odnosno onog sto uzivo gledamo da se desava sa srpskim selom), tako sto ce taj seljak moci da zivi od svog rada na selu.


Realno ja nemam nikakav narocit razlog da podrzavam malinare vise od uzgajivaca paprike ili kornisona ili psenice ili ovaca ili bilo kog drugog poljoprivrednog proizvoda u Srbiji. Voleo bih da svi izadju zajedno i izbore se za bolji zivot pa da ne gledamo svake godine priloge o tome kako se seljaku ne isplati da pobere kupus, jel je odkupna cena kupuja manja od cene da se pobere, ili kako ljudi sasipaju paradajz u reke ili prosipaju mleko ili svake godine ovo s*anje sa malinama itd.

I nemam ja neke romanticne poglede na seljaka, potpuno je jasno da postoji dosta korova i medju seljacima, i da se pojedini protesti dizu zbog dnevno-politicke situacije (da se zabije gol lokalnoj upravi ili sta god) i nemaju veze sa poljoprivredom, ali potpuno je jasno da, koji god da je razlog nekog protesta, zahtevi stoje 100%.


P.S. Nema veze sto si pomenuo naftu, meni ne smeta, i onako vecina tema ovde ide u teski oftopic - pa se niko ne buni, nego je ova trolcina Bradzorf012 napisala ceo esej, poducavajuci mene da ne poredim naftu i maline, a realno ti si uveo naftu u pricu, ja sam samo odgovorio na tvoj post i dodao da nije vreme i mesto da pricamo o toj temi ovde :D

 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 10:07 - pre 82 meseci
Bananaphone, vladda kad žena pošalje po paradajz, krastavce, luk, jagode, tresnje, dinje, on se vrati kući sa kilom banana. Pa je l' sam tako rekao. Ustvari on je trebao da uzme tvoj nick.

P.S. Ćuti, dobro je dok limun nije toliko jeftin
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
212.200.65.*



+2282 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 11:01 - pre 82 meseci
Citat:
Bradzorf012:"Komšija Pera sa petog sprata vozi porše, a ja nemam ni biciklu. Da li je to pošteno?"

"Direktor ima deset puta veću platu od mene. Da li je to fer?"

Interesantno - zar nisu ova pitanja sustina komunizma, a ti ih ovde navodis u ironicnom i podrugljivom kontekstu. Itd unosis podele po nacionalnoj osnovi, sto je suprotno stavovima internacionale, ja ovde danima objasnjavam da je ciga koji sakuplja sekundarne sirovine isto sto i prosecan malinar, a obojica isto sto i obespravljeni radnik na crno kome se ne uplacuje penziono osiguranje, tera se da radi vise od zakonom propisanog maksimuma i ne daje mu se minimalno propisan godisnji odmor. I sva trojica su vrlo slicno sto i neki gej dok mu neki sumanuti navijac lupa samare jer se nije obukao po navijackoj modi. Zar nisu sva cetvorica prezreni na svetu, suznji koje mori glad (ovog poslednjeg batine ali je sustina ista). Zar ne treba svi da ustanu protiv tlacitelja svog, koji im proliva krv i znoj? Ja sam zbunjen i zatecen situacijom, ne znam kako da odgovorim na gomilu besmislica koje prosipas na forumu ti koji se deklarises kao komunista, a stavovi ti puni fasizma a sa komunizmom nigde dodirnih tacaka, dok cak i mene optuzujes da sam fasista, dok se zalazem za jednakost i bolji polozaj potlacenih i obespravljenih. Na kraju ce ispasti da sam ja komunista, a nisam jer da jesam ja bih pozivao na oruzanu borbu protiv krupnog kapitala, ali mi je to previse radikalno, maksimum koji podrzavam su blokade puteva i ulicni protesti ispred drzavnih institucija u beogradu.
 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 11:11 - pre 82 meseci
Citat:
vladd

i za to da dobiju minimalac za tri cetiri meseca, koliko traju aktivnosti....

E pa to u poljoprivredi očigledno tako ne može!
Raspitaj se malo zašto.
A evo ti odgovora: poljoprivreda je vezana za sezonske aktivnosti i tu se ništa ne može promeniti.

Kad bi bilo tako kako ti kažeš onda ni univerzitetski profesor ne bi primao platu svih 12 meseci
nego samo 3-4 meseca jer 8-9 meseca ništa ne radi (a i onih 3-4 meseca "radi" al na asistentkinjama)!
Osim toga ni profesor nema plaćen sistematski pregled.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 11:43 - pre 82 meseci
Citat:
stopnarkomaniji: E pa to u poljoprivredi očigledno tako ne može!
Raspitaj se malo zašto.
A evo ti odgovora: poljoprivreda je vezana za sezonske aktivnosti i tu se ništa ne može promeniti.

Kad bi bilo tako kako ti kažeš onda ni univerzitetski profesor ne bi primao platu svih 12 meseci
nego samo 3-4 meseca jer 8-9 meseca ništa ne radi (a i onih 3-4 meseca "radi" al na asistentkinjama)!
Osim toga ni profesor nema plaćen sistematski pregled.



Izmislice se 1000 "boljih" nacina, pre nego sto se razmisli o resenjima koja se vec primenjuju u svetu...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 12:50 - pre 82 meseci
Profesor ima placen i obavezan sistematski pregled, procitaj zakon o radu.

Tako da je situacija da neko drugi mora da ispliva iz maste u ralnost i da svet nije onakav kakav je zamisljen iz fotelje, vec postoje neke cinjenice.

Evo predlazem da napravite fondaciju fer kupovine, kada se vec prate besmisleni inkovi koji lice na temu, ili drustvo za zastitu malih proizvodjaca i da pozovete drustveno odgovorne kompanije da ucestvuju. Pa ih dotirajte...a prodavci ce da imaju ekstra markicu da kupuju "humanitarnu robu"..

Postoje nekakve minimalne cene, od slucaja do slucaja, ali za strateske proizvode. I sada treba da zazmurimo na cinjenicu da malina to nije i da papagajski ponavljamo nebulozne primere..

E da, obicaj je kada se spomene nesto, da se raspravlja oftopic. Pa evo da pitam kolika je plata profesora u Kaliforniji?
Da odredimo minimalnu profesorsku platu, ili da ih ukinemo, posto je kopanje baste par meseci u rangu doticne, ko je lud da gubi vreme sa knjigom..

Moze lokalna zajednica da se bavi tim poslom koji zagovarate, ali neka to gegule same rasprave, na sastancima, neka se tako bezobrazni ne pojavjuju u javnosti.
Drzava sa njima treba da ima isti odnos kao prema svakom gradjaninu, sa ili bez biznisa. Po ustavu..

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 12:58 - pre 82 meseci
Je l' treba da ima isti odnos kao i prema tebi, da te plaća dok ladiš jaja u klimatizovanom prostoru u nekom državnom institutu koji ja plaćam, i od mojih para kojima ti plaćam internet piskaraš po forumu, i da na kraju meseca dobijaš platu koju ti ja obezbedim, a koju realno nisi zaradio?

Ili red, rad i disciplina prestaju da važe na vratima tvoje kancelarije?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 13:43 - pre 82 meseci
Citat:
vladd:
Postoje nekakve minimalne cene, od slucaja do slucaja, ali za strateske proizvode. I sada treba da zazmurimo na cinjenicu da malina to nije i da papagajski ponavljamo nebulozne primere..



Ne znam sta je strateski proizvod u agraru za Srbiju... Druga stvar je sto mozes da pogledas spisak proizvoda koji su obuhvaceni ovom inicijativom o minimalnoj otkupnoj ceni, i "strateski" je maltene svaki agrarni proizvod... Normalno i dalje je lakse filozofirati nego procitati to o cemu pises komentar.

Evo sta kazu Novosti: http://www.novosti.rs/vesti/na...-Od-agrara-stize-32-milijarde-

Citat:


... poljoprivreda i prehrambena industrija u 2016. godini ostvarili izvoz u vrednosti od 3,2 milijarde dolara ...

... agrarni sektor u ukupnom robnom izvozu, učestvovao je sa nešto više od 21 odsto ...

Vrednost izvoza kukuruza prošle godine bila je 314 miliona evra, cigareta 250 miliona evra, malina 223, pšenice 120, jabuka 113, šećera 112, jestivog suncokretovog ulja 56 i sojinog sirovog ulja 46 miliona evra...

... Problem je i to što tržište poljoprivrednih proizvoda ne "radi" kao uobičajeno tržište, odnosno, imamo istu cenu pšenice i kukuruza u celoj zemlji. Da tržište živi, sigurno bi negde cena bila viša, ili niža...



Sad reci ces ti - pih, sta je to - po ovom clanku, malina predstavlja ±1.5% naseg ukupnog izvoza, 1.5% gore-dole, nek cupaju malinu ko ih hebe to nije strateski izvozni proizvod za Srbiju :D
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu02.07.2017. u 13:52 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone:
........................................... poducavajuci mene da ne poredim naftu i maline, a realno .........................................



Bradzorf012 , ovaj opet o nafti ?
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513966 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.