Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sirotinjo i bogu si teska !

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Sirotinjo i bogu si teska !

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32272 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-123.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:08 - pre 152 meseci
drago mi je sto si uspeo, al ne i sto je tako trnovit put bio, samo jedno pitanje, dok si cekao x meseci da ti legne plata, od cega si ziveo? od cega si placao stan?
pitanje je malo indiskretno, pa ne moras odgovoriti
zanima me samo jesu ti neki ljudi finansijski pomogli (npr. tvoji)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:28 - pre 152 meseci
Citat:
Horvat:
pa koliko su stvarne plate za obicne ljude (znaci ne one koji sede u upravnim foteljama, niti koji su jedini u svojoj struci i po znanju u okrugu od 100km)?
znam da su u su oko 20-25 000 max, a oni nizi poslovi idu i tu oko 17-8 (tj minimalac)

Konkretna visina plate za nekvalifikovanog radnika na jugu Srbije (Leskovac) je 20.000 dinara za 6 sati radnog vremena, oni koji rade 8 sati imaju 24.000 dinara, dok isti taj radnik u Beogradu ima platu 30.000 dinara za 8 časovno radno vreme.

Radnik u Beogradu ima 25% veću platu nego radnik u Leskovcu, ali zato 100% veće životne troškove. Samo što taj deo ljudi van Beograda ne vide, a kod komšije je trava uvek zelenija.

(ovo su cifre za apsolutno nekvalifikovane radnike koj maltene mogu biti nepismeni, dovoljno da umeju da raspoznaju brojeve.. Nešto ekvivalento radniku na kasi u megamarketu)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:41 - pre 152 meseci
Citat:
ventura:

(ovo su cifre za apsolutno nekvalifikovane radnike koj maltene mogu biti nepismeni, dovoljno da umeju da raspoznaju brojeve.. Nešto ekvivalento radniku na kasi u megamarketu)

Ni u megamarketu ne ides odmah na kasu a i ne radis za 30k, vec se popunjavaju rafovi za oko 25k

LM...ja sam i poslodavac i u neku ruku radnik, i u stvari je istina negde izmedju...
tacno je da je tesko naci dobrog radnika, i sto taj radnik nikada nece biti zadovoljan platom, ali sa pozicije radnika poslodavac nikada ne moze da mu da dovoljno da on dobro zivi od te svoje plate.

Radnikov je posao da zaradi za poslodavca pa onda za sebe, jer da bi se izdigao iznad ostalih neko treba da radi za tebe.

Zakon o radu, kakav je mislim da u opste nije los, sa pozicije poslodavca jako je nezgodno sto prakticno pozakonu je nemoguce otpustiti radnika koji ne radi a da nemas obavezu da ga materijalno obezbedis ili snosis sankcije.

Zbog ovoga se poslodavci snalaze pa prave ugovore o delu, rad na odredjeno vreme ili obezbedjuju blanko otkaz, tako da je radnik u malo boljoj poziciji i ako se to na prvi pogled ne cini tako.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:47 - pre 152 meseci
Citat:
Zakon o radu, kakav je mislim da u opste nije los, sa pozicije poslodavca jako je nezgodno sto prakticno pozakonu je nemoguce otpustiti radnika koji ne radi a da nemas obavezu da ga materijalno obezbedis ili snosis sankcije.


da li bi mogao da potkrepis ovu tvoju tvrdnju ? Meni ovo deluje neverovatno !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:47 - pre 152 meseci
Citat:
Horvat: drago mi je sto si uspeo, al ne i sto je tako trnovit put bio, samo jedno pitanje, dok si cekao x meseci da ti legne plata, od cega si ziveo? od cega si placao stan?
pitanje je malo indiskretno, pa ne moras odgovoriti

Najjednostavnija varijanta - od prethodne :)

Citat:
Horvat: zanima me samo jesu ti neki ljudi finansijski pomogli (npr. tvoji)

Ne. U tome i jeste poenta. U se' i u svoje kljuse, ali kada postignes nesto, osecaj je daleko bolji :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-123.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:52 - pre 152 meseci
u leskovac onda bolje plate nego u subotici

evo jedan podatak, radnik "prodavac" (po potrebi ga seljakaju iz odeljenja u odeljenje) u jednom veletrgovini u subotici (koja ima prodavnice i u drugim gradovima, necu navoditi ime), ne dobija ni 19 000 din, nocne smene se ne placaju dodatno, a i zadesi se da se i po nedelju dana radi nocna smena, slobodni dani su misaona imenica...

(zaboravih 8 sati radno vreme)

kad vec pominjes veletrgovine

Citat:
ali zato 100% veće životne troškove

skuplji je hleb u bg nego u le?
skuplji je benzin?
skuplja je voda?
skuplja je hrana?
skuplji je gradski prevoz?

verujem da je skuplji smestaj, sve ostalo, bas i ne

edit:@shadowed, drago mi je sto si uspeo i nesto ustediti, al mi je to nepojmljivo za platu od ~200e, a da si pri tome samac, i placas smestaj
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 09:55 - pre 152 meseci
@anakin14
Citat:
Ne, ljudi hoce da radi za platu koju su oni zamislili da ce im obezbediti minimum prezivljavanja a ne za realno minimalno prezivljavanje, a kada neko bude odgovorio da nije fer prema radnicima da rade za 100e, ja kazem da mora od necega da se pocne, bolje i 100e nego 0.
Mislis da volontiraju, dok se gazda bogati?
Citat:
A da se vratimo na temu to je upravo i problem u glavama ljudi, svi traze posao da SREDE ZIVOT, da odma ima za sve, da se ususka i onda da hibernira do kraja zivota, usadjeno im je dugorocno razmisljanje na 40 godina koje ne moze biti dobro jer se trziste menja ali tada pre 40 godina neko im je obecao da u 19 dobiju posao i u 60 idu u penziju, resen problem.
Pa sta je lose u tome ako ljudi zele da imaju srecan i stabilan zivot?
Citat:
I sad kada rezimiramo problem nije u poslu, posla ce uvek da ima, nego u predefinisanim kriterijumima zivota i sta srpski mediokritet ocekuje od zivota, ocekuje utopiju u kojo ne mora da misli, ne mora da radi, zivi celog zivota na jednom mestu bez trunke rizika, i za sve sto mu fali tu je drzava da sredi...i posle je lemming losa rec? problem je sto se ovde sve sto je pozitivno smatra za negativno i za plod stranih okupatora koji nas unistavaju i tog ozoglasenog kapitalizma, previse dugo je narodu usadjivano u glavu da ce drzava sve za njih zavrsiti on samo trebaju da (NE)rade... i sada kada se pojavi jedan kako ja to volim da nazovem BUDAN covek, koji resi da ulozi u posao, pre svega da RIZIKUJE, i pored toga sto ga drzava gleda kao DRZAVNOG NEPRIJATELJA jer ima u sistem usadjene mehanizme da bukvalno odbacuje preduzetnike,mala i srednja preduzeca, ti jos dobijes rulju lemminga koja nece u svom zivotu nista da rizikuje i da menja a ni da radi da te klevetuje kako si kriminalac jer imas pare. A posle se ljute sto odes u drugu zemlju kazu nisi patriota... Hebote ova zemlja (ali ne zbog onih stvari koje vi opisujete bezakonje i to,nego zbog mentaliteta naroda) podseca na africko pleme.

To je prilicno iskrivljena percepcija trenutnog stanja. Mozda bi ovo i bilo donekle tacno pre jedno 30 godina, ali danas stvari stoje sasvim drugacije.

Danas posla nema, fizicki ne postoje radna mesta i firme koje mogu da zaposle sve ljude koji traze posao. S druge strane, a to ni jednom nisi pomenuo (osim ako si mislio na onog BUDNOG), stoje polupismene gazde koje su 90-tih dosle do nekih para i pozicija u drustvu, i koje zele da za par godina postanu milioneri. U ekonomiju i poslovanje se bas i ne razumeju previse pa uspeh poslovanja prvenstveno vide u teskom iskoriscavanju ljudi koje su zaposlili (valjda ovi treba da im podignu spomenik, sta li?) za platu od 150 evra, redovnu samo onda ako negde ne mora da plati kaznu za utajen porez ili mu zatreba novi dzip. E takvima najvise odgovara da pricaju gore citirane pasuse, da su Srbi lenji, da hoce da zive bar pristojno od svoje plate, i da je bolje poceti sa 100evra nego sa 0. Opasna taktika.:D

@Bakara
Citat:
Radnikov je posao da zaradi za poslodavca pa onda za sebe, jer da bi se izdigao iznad ostalih neko treba da radi za tebe.

To je vidjenje iz ugla poslodavca. Medjutim, o profitu treba da razmislja gazda a ne radnik. Gazda vodi poslovanje i treba da bude odgovoran za uspeh, radnik je dosao da radi za platu. Sta u situaciji kada radnik uradi svoj posao ali gazda napravi pogresan poslovni potez? Da ne isplati plate da bi pokrio gubitke?
Citat:
Zakon o radu, kakav je mislim da u opste nije los, sa pozicije poslodavca jako je nezgodno sto prakticno pozakonu je nemoguce otpustiti radnika koji ne radi a da nemas obavezu da ga materijalno obezbedis ili snosis sankcije.

Zbog ovoga se poslodavci snalaze pa prave ugovore o delu, rad na odredjeno vreme ili obezbedjuju blanko otkaz, tako da je radnik u malo boljoj poziciji i ako se to na prvi pogled ne cini tako.

Zakon se iz godine u godinu menja, uglavnom na stetu radnika a u korist poslodavaca. A ne vidim da to pomaze u bilo cemu osim u sve vecoj komociji poslodavaca da mogu da postupaju sa radnicima kao sa obicnom robom.
Stvar je u preuzimanju odgovornosti za poslovanje. Lakse je prebaciti krivicu na slabiju stranu.

@ventura
Citat:
Ako neko neće da radi, odnosno daje od sebe čist minimum, džabe ti je da daš koliku god hoćeš platu takvom radniku, on se neće promeniti.

Ja radnicima dajem onoliko koliko vrede, a samim tim rade prilično kvalitetno.

Realno i posteno.


[Ovu poruku je menjao DrFill2Good dana 30.10.2011. u 11:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 10:23 - pre 152 meseci
Citat:
Braksi: da li bi mogao da potkrepis ovu tvoju tvrdnju ? Meni ovo deluje neverovatno !

Ne znam sta ti je neverovatno?

Radnik prakticno nije odgovorno lice, i za njega prakticno vazi ona: ne mogu oni mene toliko malo da rade koliko ja mogu malo da radim, kako poslodavac da ga kazni?

Da ga otpusti ne moze.
Da smanji platu, ne moze ispod zakonskog minimuma.
Ne moze ni da mu ne da platu.
Godisnji mora da mu da.
Moze da ga premesti na drugo radno mesto i to je to...

Naravno ima i bahatih poslodavaca ali oni mogu da snose sankcije ako ima iole inteligentnog radnika.

Citat:
DrFill2Good: @Bakara
Citat:
Radnikov je posao da zaradi za poslodavca pa onda za sebe, jer da bi se izdigao iznad ostalih neko treba da radi za tebe.

To je vidjenje iz ugla poslodavca. Medjutim, o profitu treba da razmislja gazda a ne radnik. Gazda vodi poslovanje i treba da bude odgovoran za uspeh, radnik je dosao da radi za platu. Sta u situaciji kada radnik uradi svoj posao ali gazda napravi pogresan poslovni potez? Da ne isplati plate da bi pokrio gubitke?

Pa budi ti poslodavac, vrlo je prosto smislis koncept da zaradis prvo za druge pa za sebe...ili treba obrnuto?
Ko snosi odgovornost ako radnik napravi dobar posao?
Radnik dobije dogovorenu platu, a gazda dobit.
Ko snosi odgovornost ako radnik ne uradi dobro posao, pa firma izgubi?
Radnik dobija dogovorenu platu, a gazda...?

Citat:
Zakon se iz godine u godinu menja, uglavnom na stetu radnika a u korist poslodavaca. A ne vidim da to pomaze u bilo cemu osim u sve vecoj komociji poslodavaca da mogu da postupaju sa radnicima kao sa obicnom robom.
Stvar je u preuzimanju odgovornosti za poslovanje. Lakse je prebaciti krivicu na slabiju stranu.

Kako to zamisljas, i kakvu to vecu komociju ima poslodavac?
Ti kao radnik mozes da budes bolestan da javis da ne mozes da dodjes, da odes na godisnji i iskljucis telefon, mozes da das otkaz bez ikakve odgovornosti...
Sta od toga moze poslodavac?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 10:29 - pre 152 meseci
Citat:
Ne znam sta ti je neverovatno?

Radnik prakticno nije odgovorno lice, i za njega prakticno vazi ona: ne mogu oni mene toliko malo da rade koliko ja mogu malo da radim, kako poslodavac da ga kazni?


ovo nije odgovor, ovo je tvoje vidjenje stvari. Ono sto ja trazim od tebe je da predstavis zakon o radu gde si to procitao ili kolektivni ugovor.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 10:34 - pre 152 meseci
@DrFill2Good

Soc-komunisticko bulaznjenje.

Svako treba da je odgovoran sam za sebe i za nikog drugog.
Kome je lose, neka nadje nacina da sebi popravi stanje, a ne da trabunja kako neko drugi treba da obezbedi uslove da bi njemu bilo bolje.

Poslodavac radi to sto radi radi sebe, a niko normalan ne osniva firmu sa ciljem da bi zaposljavao i pomagao one koji misle da bi neko drugi trebao da uradi nesto na popravljanju njihovog zivota dok oni sjede kuci i odbijaju da ista rade dok se svijet ne promjeni tako da odgovora njihovim ocekivanjima.

Citat:
DrFill2Good:Pa sta je lose u tome ako ljudi zele da imaju srecan i stabilan zivot?

U zeljenju nema nista lose, isto kao sto nema ni nista dobro.
Problem je sto oni to zeljenje produzuju na ocekivanje, a to je vec psihicki poremecaj.
Nema ni u tome nista lose, sve dok nekom ne padne na pamet da im uplacuje neko socijalno i sl. koje ide od para onih koji umjesto zeljenja i ocekivanja - rade.

Citat:
DrFill2Good:Danas posla nema, fizicki ne postoje radna mesta i firme koje mogu da zaposle sve ljude koji traze posao.

Posla ima za sve, ali nema za sve onakvih poslova kakve oni prizeljkuju i na koje bi pristali.
A dok god neko ima izbora da li ce da radi za 150€ ili nece da radi uopste - nema potrebe da se sekiramo oko takvih, jer dok god neko ima takav izbor, to ga jos uvijek svrstava iznad 80% stanovnistva ove planete, tako da nema na sta da se zali.



 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 10:57 - pre 152 meseci
@bakara
Citat:
Radnik prakticno nije odgovorno lice, i za njega prakticno vazi ona: ne mogu oni mene toliko malo da rade koliko ja mogu malo da radim, kako poslodavac da ga kazni?

Da ga otpusti ne moze.
Da smanji platu, ne moze ispod zakonskog minimuma.
Ne moze ni da mu ne da platu.
Godisnji mora da mu da.
Moze da ga premesti na drugo radno mesto i to je to...

To nije tacno. Po zakonu, poslodavac moze da optusti radnika ako ovaj ne ispunjava ugovorenu radnu obavezu. U tom slucaju radnik nema prava na otpremninu i socijalna primanja preko biroa. Problem koji postoji da bi se ovo primenilo je u Ugovoru o radu koji je poslodavac napravio sa radnikom. Obicno je ugovor takav da radnik moze da bude angazovan na xy razlicitih poslova prema ukazanoj potrebi, a svrha je da ga gazda sto vise iskoriscava za iste pare. Ali, u takvom slucaju tesko je utvrditi koju to ugovorenu obavezu radnik nije ispunio. A sto se kazni tice, pa radniku je vec dovoljna kazna sto radi za takvog poslodavca. Ili mislis da mu je to privilegija?

Citat:
Pa budi ti poslodavac, vrlo je prosto smislis koncept da zaradis prvo za druge pa za sebe...ili treba obrnuto?
Ko snosi odgovornost ako radnik napravi dobar posao?
Radnik dobije dogovorenu platu, a gazda dobit.
Ko snosi odgovornost ako radnik ne uradi dobro posao, pa firma izgubi?
Radnik dobija dogovorenu platu, a gazda...?

Upravo je to poenta - ako mislim da nisam sposoban kao gazda (poslodavac) necu to ni da budem. Ali ako vec resim da budem, onda moram da prihvatim odgovornost i za sebe i za radnika.

Posto je rad roba na trzistu ima i trzisnu cenu (kako Braksi rece) onda da to i posmatramo na taj nacin:

Kad kupis neku robu sta ti ocekujes od te robe?
Da ona razmislja kako i gde da se proda?
Ako se ne proda onda ne moras da je platis?
Ako se dobro proda da li je roba zasluzna za to ili prodavac?
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:00 - pre 152 meseci
Citat:
Odin D.: @DrFill2Good

Soc-komunisticko bulaznjenje.


Imas typo gresku u recenici, na kraju si trebao da stavis dvotacku (:) umesto tacke (.)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:01 - pre 152 meseci
Citat:
Horvat:
skuplji je hleb u bg nego u le?
skuplji je benzin?
skuplja je voda?
skuplja je hrana?
skuplji je gradski prevoz?

verujem da je skuplji smestaj, sve ostalo, bas i ne

Pa za početak, hrana nije najveća stavka u kućnom budžetu. Stan za koji ti u Beogradu treba 250-300 evra da iznajmiš, u Leskovcu ćeš iznajmiti za 80-100 evra. Hrana na pijaci je 50% skuplja u Beogradu u odnosu na recimo Leskovac, meso je sigurno skuplje 20-30% u Beogradu, komunalije su skuplje; u Beogradu moraš da koristiš (i plaćaš) gradski prevoz, u Leskovcu možeš peške (evenutalno biciklom).. A što se tiče benzina, ti koji rade za takve pare, poslednja stvar o kojoj treba da razmišljaju je auto i benzin..


Citat:
Braksi:
da li bi mogao da potkrepis ovu tvoju tvrdnju ? Meni ovo deluje neverovatno !

Pročitaj Zakon o Radu (http://www.svos.org.rs/pdfs/zakon_o_radu.pdf)

Ja sam naveo primer da su dve radnice ukrale nekoliko hiljada evra iz kase firme. To po zakonu nije bio opravdan razlog da iste automatski dobiju otkaz jer im je to bio prvi 'prekršaj' za koji su trebale da dobiju pismenu opomenu + eventualno minimalnu kaznu. Pa ako to još jednom ponove, onda sledi druga opomena + disciplinska komisija + nešto veća kazna, a tek treći put ako ponove imaš pravo da im daš otkaz pod uslovom da si odradio svu papirologiju u prethodna dva puta.

Pored tih stvari imaš i nebuloze tipa da je firma ZAKONSKI OBAVEZNA da ti da regres tj. džeparac za godišnji odmor, da ti godišnje da slobodno 12 radnih dana ako si redovan davaoc krvi (4 x 3 radna dana), godišnji odmor od NAJMANJE 20 radnih dana, 7 radnih dana za sklapanje braka, rođenje deteta, teža bolest člana uže porodice itd. što se može dokazati, a i dokazuje se na "časna pionirska", 2 radna dana za slavu + slobodne dane na osnovu bolovanja što uz jedan viski dobiješ kod bilo kog lekara opšte prakse.. Dakle radnik u Srbiji godišnje ima pravo na 41 slobodan radni dan bez bolovanja. To ti je neka 2 MESECA slobodnih dana + 10tak radnih dana na osnovu državnih praznika... Ako vežeš vikende i praznike slobodnim radnim danima kao što to obično rade to ti onda dođe 3 MESECA godišnje slobodno... Ja sam imao jednog radnika kod mene koji je na tu foru stalno uzimao dane od odmora... Uzme 5 dana, spoji dva vikenda i to mu je 9 dana... Onda dođe na posao pa za nedelju-dve opet uzme tako.. Zakonski sve legalno, a to što posao snosi posledice to nema veze..

Dalje, kao poslodavac radniku si u zakonskoj obavezi da platiš prevoz do posla, i da mu daš džeparac (regres) kada on ide na godišnji odmor.

Što se tiče otkaza, zaposleni ima jedinu obavezu da svoj otkaz poslodavcu najavi 15 dana unapred, sa druge strane poslodavac ima da rodi mečku ako planira da da otkaz zaposlenom. Uostalom, pročitaj zakon o radu koji se odnosi na taj deo pa ćeš i sam videti.. A i pored svega toga uvek postoji mogućnost da je poslodavac nešto prevideo u celom tom procesu, pa makar to bila i samo formulacija jedne jedine rečenice u nekoj tamo odluci ili aktu, pa da advokat otpuštenog to iskoristi i izdejstvuje nadoknadu zarada.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:30 - pre 152 meseci
Citat:
ventura:To ti je neka 2 MESECA slobodnih dana


Nije. Pored godisnjeg odmora na razna davanja krvi, zenidbe, radjanje dece, selidbe, odmore, ispite za fakultet i slicno mozes da dobijes maksimalno 7 radnih dana, ne mozes da ih sabiras. U stvari mozes , ali to ne sme da predje tih 7 dana.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:33 - pre 152 meseci
Citat:
3way: Nije. Pored godisnjeg odmora na razna davanja krvi, zenidbe, radjanje dece, selidbe, odmore, ispite za fakultet i slicno mozes da dobijes maksimalno 7 radnih dana, ne mozes da ih sabiras. U stvari mozes , ali to ne sme da predje tih 7 dana.

Odakle ti to?

Zakon lepo kaže da za te raznorazne namene imaš pravo na 7 radnih dana slobodno. Takođe za svako davanje krvi imaš slobodno 2 radna dana ne računajući onaj dan kad si davao krv. Zdrav muškarac može 4 puta godišnje da da krv što je 12 radnih dana, zajedno sa onih 7 za razno to je ukupno 19 radnih dana, još jedan ceo godišnji odmor.

Evo i konkretnog Člana 77. u zakonu o radu:
Citat:

Član 77.
Zaposleni ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) u ukupnom trajanju do sedam radnih dana u toku kalendarske godine, u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge, teže bolesti člana uže porodice i u drugim slučajevima utvrđenim opštim aktom i ugovorom o radu.

Vreme trajanja plaćenog odsustva iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opštim aktom i ugovorom o radu.

Pored prava na odsustvo iz stava 1. ovog člana zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo još:
1) pet radnih dana zbog smrti člana uže porodice;
2) dva dana za svaki slučaj dobrovoljnog davanja krvi, izuzimajući dan davanja krvi.

Članovima uže porodice u smislu st. 1. i 3. ovog člana smatraju se bračni drug, deca, braća, sestre, roditelji, usvojilac, usvojenik, staratelj i druga lica koja žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu sa zaposlenim.

Opštim aktom i ugovorom o radu može da se utvrdi pravo na plaćeno odsustvo u trajanju dužem od pet radnih dana, u smislu st. 1. i 3. ovog člana.

Dakle maksimalno 7 radnih dana za svrhu razno (sklapanje braka, rođenje deteta, bolest člana porodice, selidba itd.)
Plus 5 radnih dana za smrt u porodici (ajd, ovo bi bilo isuviše morbidno da neko lažira), i kao što rekoh 2 radna dana za svako davanje krvi (ne računajući onaj dan kada daješ krv, jer tada ne dolaziš na posao) što godišnje može biti maksimalno 12 radnih dana.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:38 - pre 152 meseci
7 dana, ali se slobodni dani ne akumuliraju. Na primer, ako iskoristis 5 dana za zenidbu, onda za rodjenje deteta ili bilo sta drugo mozes da iskoristis jos samo 2 dana, bez obzira sto to rodjenje 'nosi' 4-5 dana.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:40 - pre 152 meseci
Citat:
3way: 7 dana, ali se slobodni dani ne akumuliraju. Na primer, ako iskoristis 5 dana za zenidbu, onda za rodjenje deteta ili bilo sta drugo mozes da iskoristis jos samo 2 dana, bez obzira sto to rodjenje 'nosi' 4-5 dana.

Da, to stoji. 7 dana ukupno na te svrhe.

I moja računica je i dalje ispravna:
7 dana na razno
12 dana na davanje krvi
20 dana na godišnji odmor
2 dana na slavu (spada u verske praznike)
Ukupno 41 radni dan slobodno + svi državni praznici
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:41 - pre 152 meseci
@Ventura

Tako kako si predstavio moze da deluje kao opterecenje na poslodavca, ali te troskove poslodavac mora da uracuna u ukupne troskove poslovanja. Zakon u Srbiji nije nista povoljniji nego u drugim evropskim zemljama (npr. Italija, Nemacka, o skandinavskim zemljama da i ne govorim). Ono sto razlikuje nas od tih zemalja je sprovodjenje zakona.

Problem nastaje kada tip poslodavaca koje sam opisivao u predhodnim postovima radi suprotno zakonu (nema slobodnih dana, placenih odmora, neplacen prekovremeni rad, plate ispod minimalaca) bez sankcionisanja, a svojim poslovanjem utice na formiranje cena usluga i robe. Radi se o tolerisanju nelojalne konkurencije od strane drzave. Korektni poslodavci, da bi opstali u toj situaciji, prinudjeni su na slicno ponasanje. Pogresno je svaljivati krivicu za takvo stanje na radnike. Ovde nije rec o nekim nerealnim ocekivanjima i "mastanjima" vec o obavezi drzave da uvede red i postovanje zakona za sve.

Posebna prica je doniranje radnih mesta (sa po 5000 evra) stranim firmama koje pocinju posao u Srbiji, davanje zemljista za gradnju fabrika u bescenje, olaksana i ubrzana procedura za dobijanje dozvola, i slicno. Ne kazem da je to lose, ali zasto to da vazi samo za STRANE firme? Kako domace onda mogu da budu trzisno ravnopravne i konkurentne?

Ali, najlakse je udariti po radnickim ledjima, oni su uvek krivi za sve.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 11:56 - pre 152 meseci
Citat:
DrFill2Good: To nije tacno. Po zakonu, poslodavac moze da optusti radnika ako ovaj ne ispunjava ugovorenu radnu obavezu. U tom slucaju radnik nema prava na otpremninu i socijalna primanja preko biroa. Problem koji postoji da bi se ovo primenilo je u Ugovoru o radu koji je poslodavac napravio sa radnikom. Obicno je ugovor takav da radnik moze da bude angazovan na xy razlicitih poslova prema ukazanoj potrebi, a svrha je da ga gazda sto vise iskoriscava za iste pare. Ali, u takvom slucaju tesko je utvrditi koju to ugovorenu obavezu radnik nije ispunio. A sto se kazni tice, pa radniku je vec dovoljna kazna sto radi za takvog poslodavca. Ili mislis da mu je to privilegija?

Radnik cim dolazi na posao on ispunjava radnu obavezu!
Ako radnik dolazi na posao ne moze biti otpusten, tek ako pet uzastopnih dana ne dodje na posao moze da dobije otkaz, ako dolazi 3 dana u nedelji ne moze mu niko nista, osim da ga otpusti a radnik moze da ga tuzi.

Verovatno si mislio na situaciju da poslodavac moze da otpusti radnika ukoliko ovaj nema potrebna znanja i sposobnosti?
To je tacno, ali cak i tada radnik ima pravo na nadoknadu.

Radnik nema pravo na naknadu i otpremninu samo ako sam potpise resenje o prestanku radnog odnosa.

Citat:
Upravo je to poenta - ako mislim da nisam sposoban kao gazda (poslodavac) necu to ni da budem. Ali ako vec resim da budem, onda moram da prihvatim odgovornost i za sebe i za radnika.


Odgovornost poslodavca nikad nije ni bila sporna, on moze na razne nacine da odgovara, kakva je odgovornost radnika?


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Sirotinjo i bogu si teska !30.10.2011. u 12:04 - pre 152 meseci
Citat:
DrFill2Good:Tako kako si predstavio moze da deluje kao opterecenje na poslodavca, ali te troskove poslodavac mora da uracuna u ukupne troskove poslovanja. Zakon u Srbiji nije nista povoljniji nego u drugim evropskim zemljama (npr. Italija, Nemacka, o skandinavskim zemljama da i ne govorim). Ono sto razlikuje nas od tih zemalja je sprovodjenje zakona.

Da upravo tako...mora, i tako i rade, tako kako rade.

Evo nece me mrzeti da ti navedem par realnih situacija, a ti mi reci sta treba da radi poslodavac:

-radnik svake nedelje (petak ili ponedeljak) pozove telefonom i kaze da nece doci jer je dete opet bolesno, a ti imas ukupno 3 radnika.
-radniku ukradu lap top vrednosti 120 000 din dok je izasao (na zakonsku) na pus pauzu.
-radnik polupa jedini kombi u firmi, on je kriv.
-radnik se uspavao i nije otvorio firmu.

To je samo par situacija u kojima poslodavac dozivi nervni slom i objasni mi kako poslodavac da ukalkulise ovo u troskove poslovanja?

Da podsetim da vecina poslodavaca nema neogranicene resurse.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Sirotinjo i bogu si teska !

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32272 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.