Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fon Burg ide iz Srbije

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Fon Burg ide iz Srbije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129281 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 00:41 - pre 149 meseci
Citat:
milanche: @vladd

mislim da se dzabe batrgas sa racionalizacijama.

U ovom pogledu jako dobro znam o cemu govorim. Prosao sam i sam (iako kao ne-genijalan) taj sistem, i sam
proveo vreme na jednom od overall tech top 10 univerziteta.

Stipendija sa Harvarda, doktorat na istom, danas radi nesto classified za NASU.


Ne branim ja uspeh, svaka cast, ali zar mora iz zajednickog budzeta Srbije da pravimo nasine (sa)radnike?

JA takodje znam nekolicinu, koji su zavrsili grozne fakultete u Beogradu, sa dobrim prosekom, i nastavili doskolovavanje po celom svetu..i nisu trazili stipendiju plus, bili su (malo) zadovoljni onim sto im se pruza, to scepali i iz tog blata postali profesori, saradnici, a jedna ozbiljna naucnica i akademik...

Ako moze, hoce i ima prolaz neka ide, od Srbije je dobio toliko, da li ima korupcije i nepotizma, pa ima, kao sto i po vrhunskim skolama ima nepotizma..

ON ne treba da pljuje sistem, moze neko ko nije koristio taj valov i ima saznanja da nesto nije dobro..njemu je pruzeno koliko je moglo u ovom trenutku i to nije "nista" vec nesto, ako mu treba JOS neka se snalazi...to JOS je njegov prevelik problem.

Poz
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 01:40 - pre 149 meseci
Citat:
ali zar mora iz zajednickog budzeta Srbije da pravimo nasine (sa)radnike?


Pa upravo to se i ja pitam...dokle vise ?

Jednom mora da se stane i stavi prst na celo.
 
+1

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 08:21 - pre 149 meseci
Srbiju su nekad napustali oni sto 'oce da rade u NASA-i.
Srbija je propustila da stavi prst na celo zbog mnogo ozbiljnijih stvari:
-> danas Srbiju napustaju zidari, moleri, tesari, frizeri, pekari, strugari, varioci, kuvari, cak i zemljoradnici (kojima bi ovo "trebao" biti raj na zemlji, jer kazu da barem plodne zemlje ima kol'ko oces)..., izgleda da su svi poceli da kopaju rukama i nogama da odu...

Zbog ovih gore Srbija bi trebala da stavi prst na celo, a povodom odlaska talentovanih pojedinaca Srbija sada moze staviti prst samo u dupe.

Ustvari, jedina pametna stvar koju moze da uradi i tako doprinese ukupnom napretku covjecanstva, a time posredno i sebi, je da - kako i koliko moze - pomogne tim ljudima da napreduju u svojoj struci koliko mogu u Srbiji i pomogne im da odu tamo gdje mogu napredovati dalje i praviti nesto korisno za ljudski rod uopste, ako to ne mogu u Srbiji.
Ni kompjuter, ni rentgen, ni struja, ni pencilin, ni aspirin nisu izmisljeni u Srbiji pa svejedno imamo od toga koristi i u Srbiji.

Jedan vrstan matematicar ne moze trenutno u Srbiji da radi nista drugo sem da zadaje studentima zadatke i dezura na ispitima hvatajuci one sa puskicama. Nije potrebno biti Gaus za takvo nesto. To moze da radi i sasvim prosjecan ili ispod-prosjecan matematicar. Gaus i njemu slicni mogu se pametnije iskoristiti...

Vremena kada je talentovani pojedinac mogao nekim izumom u nerazvijenim zemljama da pokrene neku industriju su odavno prosla (npr. kao kad je njemacka optika eksplodirala na matematickim otkricima koja su joj prethodila, ali i tada je trebalo imati industriju koja moze stati iza toga).
Danas to vise ne ide tako. Nema vise "garazne" nauke. Danas je za iole ikakvu ozbiljnu inovaciju potrebno imati vrhunski institut. A vrhunski institut se u danasnje vreme ne dobija tako sto u neki kabinet od 15 kvadrata, opremljen drvenim stolom i stolicom i radnom lampom smjestis genijalca, pa cekas da izmisli nesto genijalno, nego tako sto zaradis pare motikom, lopatom, cekicem i mistrijom, pa onda kupis vrhunski institut i onda ga nastanis genijalcima. (Neki fizicar - zaboravih kako se zove - je rekao: "Nekad je drugorazredni fizicar lako mogao napraviti prvorazredno otkrice, a danas je i prvorarzrednom fizicaru veoma tesko da napravi cak i drugorazredno otkrice").

A do tada, najpametnija stvar koju moze da uradi je da pomaze potencijalnim genijalcima koliko moze i trudi se da im ostane u dobrom sjecanju, jer prije ili kasnije svaki normalan covjek dobije zelju da se oduzi kad nesto postigne u zivotu...
 
+6

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 12:53 - pre 149 meseci
^ iksujem.
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 15:04 - pre 149 meseci
A oni koji gaje stoku se ne odužuju državi?

Pa Amerika je "sazidana" na kaubojskim rančevima i uzgajanjem goveda.

I dok se Amerika gradila za to vreme neki su se zaglupljivali "genijalcima", "Teslama" i nadmudrivali se "ko ima veći nos". Kod zgubidana je palamudjenje jalovih "teoretičara" najomiljenije zanimanje. I svi su "teoretičari". Xa Xa Xa
 
+2

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 17:01 - pre 149 meseci
Citat:
Srbiju su nekad napustali oni sto 'oce da rade u NASA-i.
Srbija je propustila da stavi prst na celo zbog mnogo ozbiljnijih stvari:
-> danas Srbiju napustaju zidari, moleri, tesari, frizeri, pekari, strugari, varioci, kuvari, cak i zemljoradnici
(kojima bi ovo "trebao" biti raj na zemlji, jer kazu da barem plodne zemlje ima kol'ko oces)..., izgleda da su
svi poceli da kopaju rukama i nogama da odu...


Ti isti profili su napustali zemlju su jos ranih sedamdesetih, odlazili u gastarbait-ovanje. Nista novo.

Citat:
Vremena kada je talentovani pojedinac mogao nekim izumom u nerazvijenim zemljama da pokrene neku industriju
su odavno prosla (npr. kao kad je njemacka optika eksplodirala na matematickim otkricima koja su joj prethodila, ali i tada
je trebalo imati industriju koja moze stati iza toga).


Hmmmm....pominjao sam vec u onoj prosloj temi....kad je IT u pitanju za razliku od samo nekih 15-20 godina, stvari su dosle
do tacke da bilo gde na svetu (pa i u Srbiji), cak i privatni pojedinac moze sebi da priusti sav hardver koji je potpuno na nivou
najrazvijenijih sredina.

Pominjao sam Igora Levickog, koji iz Beograda popravlja Intelov dizajn. Pomenuo sam firmicu od njih cetvoro zaposlenih +
genijalni vlasnik koji su svojim izumom u oblasti video kompresije napravili profit koji je pojam i za > 50% startup-a u Dolini.

Zapravo, u tom jednom segmentu industrije (ako vec ne u nuklearnoj fizici, recimo) jedino sto zapravo tragicno nedostaje je
ispravan mentalni stav okruzenja - hoce li posvetiti pravu paznju onome ko dokazano nesto moze da uradi, hoce li rascistiti
teren/otvoriti sirok put za najsposobnije, i hoce li se sinhronim i smislenim ponasanjem udruziti u zajednicki poduhvat u kojem
ce te najsposobnije upregnuti u prave stvari.

Sa cistom matematikom, ako je verovati Bojanu Basicu, stvari su jos laganije.





Dakle, ako je materijalna strana tu (bar za IT), ocito je da se doslo do tacke u kojoj se najdirektnije moguce suocava sa pravim proporcijama
stete proizasle iz pakosti, naopakosti, nedostatka vizije.




Citat:
A do tada, najpametnija stvar koju moze da uradi je da pomaze potencijalnim genijalcima koliko moze i trudi se da im
ostane u dobrom sjecanju, jer prije ili kasnije svaki normalan covjek dobije zelju da se oduzi kad nesto postigne u zivotu...


Neka je sve sto sam predhodno napisao u ovom postu iluzija, bezvezarija, neostvarivo.

Cak i tada, u ovome sto si naveo u toj poslednjoj recenici ipak nismo morali da omanemo.

 
+1

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 17:55 - pre 149 meseci
Citat:
milanche:Ti isti profili su napustali zemlju su jos ranih sedamdesetih, odlazili u gastarbait-ovanje. Nista novo.

Novo je samo to sto je tipican profil gastarbajtera iz 70-tih bio lik iz neke seoske zabiti, gdje ne znaju sta znaci rijec "fabrika" i koji u zivotnoj perspektivi ima da bira izmedju:
1. prijave na radnu akciju da bi otisao iz sela i vidio neko vece mjesto ili grad,
2. skupljanja pecuraka i puzeva za seosku zadrugu,
3. hvatanja poskoka i prodavanja italijanskim farmaceutima,
4. karijera centarfora u seoskoj ligi.

Ti su profili isli napolje. Oni nisu bili zidari, moleri i frizeri prije odlaska, nego su to tamo postajali.

A danas zaustavi 10 zaposlenih ljudi (dakle 10 ljudi koji imaju posao) na Terazijama i 9 od njih ce ti reci da hoce napolje.
To je novo.

Citat:
milanche: Pomenuo sam firmicu od njih cetvoro zaposlenih +
genijalni vlasnik koji su svojim izumom u oblasti video kompresije napravili profit koji je pojam i za > 50% startup-a u Dolini

E sad, kad bi porazgovarao sa tom cetvoricom i pitao ih zasto ih je samo cetvoro, a ne cetiri stotine, kad im tako dobro ide, mislim da bi razumio sta ja pokusavam da kazem.

Citat:
milanche: Zapravo, u tom jednom segmentu industrije (ako vec ne u nuklearnoj fizici, recimo) jedino sto zapravo tragicno nedostaje je ispravan mentalni stav okruzenja

Tragicno je sto to nedostaje u svakom segmentu zivota u Srbiji. Kad ja dodjem u opstinu da izvadim papiric - jesam li ja stoka koja je dosla da uzurpira neciji popodnevni odmor ili sam ja covjek koji je dosao da zavrsi neki posao? Kad trazim gradjevinsku dozvolu - treba li da cekam 20 godina ili ne? Kad dodjem da registrujem auto - treba li ispred SUP-a da me biju preprodavci brojeva za cekanje?
Pa pogledaj na temi elektronika: ljudi vracaju pisljive free semple chip-ove od par desetina centi jer ih carina zaejbava za neke carine?!
99% online prodavnica nece da salje robu u Srbiju zbog sveopsteg ludila. Pa o kakvom mi to naukovanju u Srbiji govorimo onda?!
Ja sam ovdje (Austria) narucio bio neke AD konvertore od TI-ja, preko 350$ dolara komad, kao besplatne samplove, stigli mi u postansko sanduce za 2 dana bez da me je iko ista pitao. Zbog cega bih ja onda kao elektronac izabrao Srbiju za rad?

Mogu ja biti neznamkakav genije za matematiku, ali ako ja provodim dane u opstini vadeci papirice i godine ganjajuci gradjevinsku dozvolu, i ako visim nocima u redovima ispred SUP-a da bi registrovao auto, i pregonim se povazdan sa carinicima oko carina za knjige, i sjedim u tapaciranom ormaru jer ne mogu nista da ucinim protiv buke od lika koji u susjednom stanu pusta tehno na 300W, i drzim stipaljku na nosu zbog komsinice koja u stanu ispod ima copor pasa i copor macaka koje hrani smrdljivim iznutricama... ono, a ko ce meni svu tu zajebanciju sa drzavom i okolinom u medjuvremenu da placa i kad cu ja stici da se bavim tom matematikom?

Ne pravi se kuca od krova. Bilo bi super da mi mozemo sada poslati Srbina na Mjesec, ali bilo bi jos bolje kad bi ga uspjeli poslati vozom do Nisa, a da ne kasni.
 
+3

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 18:00 - pre 149 meseci
Citat:
Odin D.
A danas zaustavi 10 zaposlenih ljudi (dakle 10 ljudi koji imaju posao) na Terazijama i 9 od njih ce ti reci da hoce napolje.

Zato što na zapadu pare rastu na drvetu, samo ubereš kolko ti treba..
 
+3

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 18:02 - pre 149 meseci
^^Ne bih rekao da je razlog zapad, nego Srbija...
 
+1

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 18:12 - pre 149 meseci
Citat:
milanche

Pominjao sam Igora Levickog, koji iz Beograda popravlja Intelov dizajn. Pomenuo sam firmicu od njih cetvoro zaposlenih

Dakle celih 5 (komada). Eh, ti iz San Francisco-a nisi upoznat sa stanjem u Srbijici gde je nekoliko miliona besposlenih "teoretičara". Njima ne pomaže traženje igle u plastu sena.

Eto računari su lako dostupni pa je svima (potencijalno) na raspolaganju IT kolač multimilijarderske vrednosti. Pošto na sve strane vrvi od "genijalaca" nema razloga da prose od siromašne države. Dovoljno je da "zasuču IT rukave" i neće znati šta će s novcem.

Ko malo bolje pamti setiće se da je slična situacija bila 1980-godina kada su Spectrum i Commodore64 preplavili svet. Dovoljno je bilo napisati "šarenu pucačinu" za Spectrum i naravno za Commodore i dostaviti Englezima bankovni račun. Novac vam se slivao u kamarama.

E sad, ono što je poznato, bilo je pojedinaca koji su unovčili po neki program. Nije poznato da su kmečali za nekom stipendijom a u svakom slučaju su nadprosečni bar kad je IT u pitanju.

Medjutim, sve su to samo pojedinačni slučajevi i kao takvi nemaju značaj za državu u celini.
 
+2

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 18:17 - pre 149 meseci
[quote]Odin D.: ...Ja sam ovdje (Austria) narucio bio neke AD konvertore od TI-ja, ...
Ne pravi se kuca od krova. Bilo bi super da mi mozemo sada poslati Srbina na Mjesec, ali bilo bi jos bolje kad bi ga uspjeli poslati vozom do Nisa, a da ne kasni.[/quote]

Boldovano - Sto rece neko "pravo u metu", ali pravije ne moze biti!

Podvuceno - (OT) Ima li to neke veze sa AD konverterima u Audio domenu? (End OT)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 19:01 - pre 149 meseci
Citat:
Sceka: Podvuceno - (OT) Ima li to neke veze sa AD konverterima u Audio domenu? (End OT)

[off Topic] Ne narocito - to su bili neki od 500 MSample/s. Nizam ni znao sta narucujem, ja klikno' na najbrze sto su tada imali, tek kasnije sam vidio kolika je cijena kada mi nisu poslali pet (koliko sam trazio) nego dva, pa sam se cudio u fazonu "sta sad ovo treba da znaci" :)
Nije meni uopste trebala bas tolika brzina, nego se rukovodio sa "od viska glava ne boli", pogotovo kad je dzaba... [/Off Topic]
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 20:14 - pre 149 meseci
mislim da su i 70tih odlazili intelektualci, ali manje, jer ih je manje bilo.
 
0

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije15.01.2012. u 20:18 - pre 149 meseci
Citat:
Odin D.: [off Topic] Ne narocito - to su bili neki od 500 MSample/s. Nizam ni znao sta narucujem, ja klikno' na najbrze sto su tada imali, tek kasnije sam vidio kolika je cijena kada mi nisu poslali pet (koliko sam trazio) nego dva, pa sam se cudio u fazonu "sta sad ovo treba da znaci" :)
Nije meni uopste trebala bas tolika brzina, nego se rukovodio sa "od viska glava ne boli", pogotovo kad je dzaba... [/Off Topic]

Ja mislio da su konverteri za ono sto ja radim pa me interesovalo zbog cene koja "zvuci" povoljno... :) (End Off Topic)


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 15.01.2012. u 22:02 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije16.01.2012. u 09:36 - pre 149 meseci
Citat:
Braksi: mislim da su i 70tih odlazili intelektualci, ali manje, jer ih je manje bilo.


Ne bih bas rekao da ih je manje bilo. Verovatno ih je u kvantitatnivnom smislu bilo manje ali to nema veze jer ti danas koji prave brojnu razliku izmedju broja intelektualaca danas i juce sigurno ne mogu da odu u inostranstvu jer imaju taman onoliko znanja koliko i slucajna cigla na trotoaru. Ne znam zasto bi neko hteo pre 30 godina da napusti zemlju kada je bilo posla za sve struke i kada se u nasoj zemlji proizvodilo sve sto i u zapadnoj Evropi. Pocev od televizora, mostova, elektrouredjaja, bele tehnike, putnickih i teretnih vagona, komponenata za automobile, poljoprivrednih masina... Mislim, i danas se nesto od toga pravi ali to nije ni za goli q. Goša je pre 30 godina pravila aklimatizovane putnicke vagone koji su se izvozili kojekude, a ovi "intelektualci" danasnji ne mogu ni teretni da naprave, a da im ne vrate bar tri puta na doradu.

Nemci vratili vagone

I sad pazi ti tu veliku dilemu danasnjeg inzenjera elektrotehnike/masinstva u odnosu na pre 30 godina. Voleo bih da vidim koliko njih je spremno danas iz Beograda da se preseli u Kraljevo da projektuju ove vagone i mozemo li ih zbog toga kriviti? Moja baba je u Smederevskoj Palanci pre 30 godina iznajmljivala sobe i imala non stop punu kucu inzenjera iz raznih krajeva SFRJ koji su dolazili da bi radili u Goši. Danas ti inzenjeri grabe napolje.

 
+1

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije16.01.2012. u 11:58 - pre 149 meseci
Citat:
Kuburimo s majstorima. Nema zavarivača od struke. Desilo nam se da nam je Nemac 2010. na jednom vagonu obeležio 400 mesta na kojima varovi nisu bili dobri. Deca koja dolaze da rade su dobra i hoće da uče, ali prolaze kurseve od dva-tri meseca. Za to vreme nemoguće je naučiti da variš vagon - kaže naš sagovornik

Pa eto, umesto da bacaju novac na jalova takmičenja bolje da su škole opremili odgovarajućim aparatima te da djaci dodju već obučeni u preduzeće. Naravno, pod uslovom da tokom školovanja rade svoju struku a ne da bubaju šta su to grupoidi, prsteni, polja i ostale beskorisne gluposti.
 
+1

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije16.01.2012. u 16:40 - pre 149 meseci
Tdusko. inženjer nije isto što i majstor zavarivač. Dzaba si ti isprojektovao kako treba ako to nije realizovano kako treba. Mada nije smeo da pusti bez kontrole loše zavarene spojeve. Kandorus, troluješ.
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije16.01.2012. u 17:15 - pre 149 meseci
^Izgleda da nisi procitao tekst detaljno jer greska je urpavo nastala u fazi projektovanja.

Citat:
Greška je nastala u projektovanju tako da kompanija kojom upravlja država od raskida ugovora sa „Azov impeksom“ iz Ukrajine ima rok da do kraja februara greške ispravi ili da reciklira vagone.


- Vagone je trebalo da isporučimo 3. januara, ali je komisija kupca pronašla brojne greške na konstrukciji. Radi se o specijalizovanim platformama na koje treba da budu montirane dizalice za postavljanje pragova i šina i o vagonima nosačima za druge potrebe - ispričao nam je jedan od radnika.


I drugi naši sagovornici kažu da je u projektovanju napravljeno mnogo grešaka i da će konačna proizvodna cena teško dostići ugovorenu.


Doduse, citajuci ovaj tekst mogu se naci i reference na neke predjasnje incidente gde su krajnji korisnici kontrolom kvaliteta nasli i po 400 gresaka u varenju na jednom vagonu. Dolazimo do tuzne istine da nema ni inzenjera ni varioca ni kontrole kvaliteta kako treba

 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije16.01.2012. u 17:27 - pre 149 meseci
^stil
Samo nek nam se ti držiš teme.

Citat:
Dolazimo do tuzne istine da nema ni inzenjera ni varioca kako treba

Nema ih u državnim firmama jer se tu posao dobija ne po stručnosti već po partijskom zadatku. Zato nema ništa čudno u vezi vagona. To se moglo očekivati. A baš se pitam, ako nisu bili na obuci u Nemačkoj, gde su ti "inženjeri" mogli naučiti kako se radi taj konkretan posao vezan za vagone? Na matematičkim olimpijadama jer se tamo "puno računa"?
 
+1

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije16.01.2012. u 17:36 - pre 149 meseci
Citat:
tdusko: ^Izgleda da nisi procitao tekst detaljno jer greska je urpavo nastala u fazi projektovanja.



Doduse, citajuci ovaj tekst mogu se naci i reference na neke predjasnje incidente gde su krajnji korisnici kontrolom kvaliteta nasli i po 400 gresaka u varenju na jednom vagonu. Dolazimo do tuzne istine da nema ni inzenjera ni varioca ni kontrole kvaliteta kako treba


Pročitao sam.

Citat:
- Kuburimo s majstorima. Nema zavarivača od struke. Desilo nam se da nam je Nemac 2010. na jednom vagonu obeležio 400 mesta na kojima varovi nisu bili dobri.


Kontrola kvaliteta očigledno nije dobra.

Citat:
kandorus:
Nema ih u državnim firmama jer se tu posao dobija ne po stručnosti već po partijskom zadatku. Zato nema ništa čudno u vezi vagona. To se moglo očekivati.


Ovde može biti istine.

Citat:
A baš se pitam, ako nisu bili na obuci u Nemačkoj, gde su ti "inženjeri" mogli naučiti kako se radi taj konkretan posao vezan za vagone? Na matematičkim olimpijadama jer se tamo "puno računa"?


Inženjeri kod nas mogu da nauče mnogo jer se koriste sve savremene metode i alati za projektovanje. Profesori su u stalnom kontaktu sa njihovim kolegama u Nemačkoj. Tako da tu nije problem.

Što se tiče matematičkih olimpijada i inženjera. Za konstruisanje vagona se koriste prilično složene matematičke procedure. Pogotovo kod dinamike. A za njihovo nastajanje su odgovorni matematičari. Da nije bilo njih ne bi bilo ni tih vagona.


[Ovu poruku je menjao stil dana 16.01.2012. u 18:50 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Fon Burg ide iz Srbije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129281 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.