Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589240 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 14:03 - pre 106 meseci
superbaka@ osnovna analiza ti nece pomoci da imas vece prinose. Ventura je rekao koliko kosta prava analiza!

ni pravno ni fizicko lice koje ima preko 20ha dobice subvencije samo DO 20ha.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 14:08 - pre 106 meseci
Pa ok, ne bave se svi ratarstvom pa da moraju da imaju preko 20 hektara. Sa par hektara intenzivnog zasada neke voćke može solidno da se živi a subvencije tu predstavljaju značajan procenat prihoda.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 14:09 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Obična analiza nekoliko uzoraka košta par stotina evra.

Da li je to analiza koju si par poruka iznad kritikovao da ne treba tako raditi, ili je to varijanta kako treba, poljoprivrednik plati par stotina evra za to i ti ga posle pohvalis na forumu kako je taj deo proizvodnje odradio vrhunski, onako kvalitetno kako se radi tamo gde se postizu oni visoki prinosi o kojima govoris?

Bilo kako bilo, to je red velicine 2 tone psenice, tj. godisnje potrebe hleba za jednu povecu porodicu koja se bavi socijalnom poljoprivredom, da ne pominjemo sto posle verovatno treba kupovati neka fensi skupa djubriva tacno odredjenog hemijskog sastava, umesto tri petnestice, koje je, ne znam ali pogadjam, ubedljivo najjeftinije?

Obrati paznju na sledece reci jer zvuce cudno ali su istinite - vrhunski rezultati nemaju ekonomsku opravdanost.
Evo konkretnog primera - ja poznajem coveka koji je odgajio bika od 2.5 tone, koji je upisan u Ginisovu knjigu rekorda. Iz Srbije, a ne Nemacke ili USA. Covek se bavi tim poslom decenijama, kombinuje najnovija znanja i tehnologije sa svojim bogatim iskustvom i eto, dokazao je da moze da postigne rezultate kakve niko drugi na svetu ne moze. Medjutim, nisu vrhunski rezultati ono sto je najprofitabilnije, vec je profitna margina barem u tom slucaju pomerena dosta na levo - najveca profitna margina postize se osrednjim rezultatom. Ako hoces vrhunske rezultate, onda rashodi mnogo brze rastu od prihoda. Vrhunski rezultati se ne postizu zbog profita, vec zbog nekog statusa, prestiza, marketinga, dokazivanja i slicno. Sta, sad mi Srbi treba da kazemo Nemcima i Amerima "mi gajimo bikove od 2.5 tone, a vama je problem i pola od toga, niste vi za stocarstvo"? Ne, ne ide to tako. Nama su problem mali posedi i uopste visak zaposlenih u bukvalno svim zanimanjima kojima se ljudi mogu baviti, pa nemamo gde da prelijemo ove sitne socijalne poljoprivrednike kako bi se poljoprivredna gazdinstva malo ukrupnila i ucinila sopstveni opstanak laksim. Problem nam je sto prosecno srpsko poljoprivredno domacinstvo sa prihodima od ~2.000 evra godisnje ne moze da bude konkurentno prosecnom americkom poljoprivrednom gazdinstvu sa prihodima od ~200.000 evra godisnje. Problem nam je sto ne mozemo profitabilno da proizvodimo mleko, kad u drzavu stize tako mnogo visokosubvencionisanog mleka iz drugih drzava. Problem je sto taj covek, koji je upisivanjem u Ginisovu knjigu dokazao da zna znanje, danas ne nalazi ekonomske logike za bavljenje stocarstvom u Srbiji. A rezultate za Ginisa ako nam nekada za nesto budu trebali, to mozemo da postizemo, to nije problem, tu smo se vec dokazali.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 14:15 - pre 106 meseci
jnk@ od 1ha moze VEOMA lepo da se zivi ako se radi kako treba !
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
95.180.115.*



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 14:15 - pre 106 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Da li je to analiza koju si par poruka iznad kritikovao da ne treba tako raditi, ili je to varijanta kako treba, poljoprivrednik plati par stotina evra za to i ti ga posle pohvalis na forumu kako je taj deo proizvodnje odradio vrhunski, onako kvalitetno kako se radi tamo gde se postizu oni visoki prinosi o kojima govoris?

Za par stotina evra odradiš testiranje gomile uzoraka ne samo jednog... A sa 2000 evra ti pokriješ parcelu od 30-50 hektara sa bukvalno najdetaljnijom mogućom analizom i testnim uzgojem bilja u laboratoriji, i tu vrstu analize svakako ne moraš da radiš svaku godinu već možda jednom u 5 ili 10 godina.

Ali to je samo jedan deo priče. Za vrhunsku tehnologiju treba raditi i analizu lista i na osnovu toga praviti plan doziranja prehrane i mikroelemenata, ali to je već sci-fi za uslove u Srbji...

Sa prvim delom priče se bez problema mogu targetirati prinosi do 15 tona po hektaru i tehnikom koja je uobičajena... A ako se hoće preko toga, onda mora dosta toga dodatno da se radi.

Citat:
Darko Nedeljković:
Bilo kako bilo, to je red velicine 2 tone psenice, tj. godisnje potrebe hleba za jednu povecu porodicu koja se bavi socijalnom poljoprivredom, da ne pominjemo sto posle verovatno treba kupovati neka fensi skupa djubriva tacno odredjenog hemijskog sastava, umesto tri petnestice, koje je, ne znam ali pogadjam, ubedljivo najjeftinije?

Ne moraš da kupuješ nikakva fensi đubriva, nego ako ti analiza pokaže da imaš toksične nivoe fosfora jer ti je zemljište isuviše bazno i biljke ne mogu da usvajaju fosfor, onda nećeš još dodatno bacati tri petnaestice i unositi dodatne količine fosfora već ćeš kupiti đubrivo koje nema fosfora u sebi ili ćeš baciti pojedinačno komponente samo koje ti trebaju. To ne samo da nije skuplje, nego je naprotiv jeftinije, jer bacaš samo ono što je potrebno, a postićićeš bolji prinos jer dodatno ne zagađuješ zemlju onim što biljka ionako ne može da usvoji.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 16:41 - pre 106 meseci
Citat:
superbaka:
ne mogu da verujem sta citam!

drzava o trosku poreskih obveznika dala strucni savet u vidu poljoprivrednih inzenjera, ali to je teorijska primena, nije prakticna?! kad ste u zivotu platili bilo kakav strucan savet pa da uopste odredjujete sta je prakticno a sta ne, @!#!@$%$ #@!#!$!@~! sram vas bilo!!!

mnoge opstine dotiraju poljoprivredne stanice koje posluju potpuno neprofitno, pa je stoga i osnovna analiza zemljista potpuno besplatna... i sta sad jos zelite, da neko pokupi zemlju sa vasih oranica i odnese je na analizu umesto vas?! ovo je vrhunac vaseg bezobrazluka...


Superbako zašto si kivna toliko na seljane ? Od stručnih saveta najviše koristi imaju upravo ti savetodavci koji su dobili posao koji inače ne bi imali (I treba, zamiso je dobra samo treba još poraditi na tome). Poljoprivredniku jedna kiša u pravo vreme znači više nego svi saveti i napredne tehnologije koje evntalno primenjuje zajedno .
Kako ne kapiraš da poljoprivreda mora da se pomaže inače ćeš jesti hleb od 200 din i piti mleko od 500 a meso ćeš imati na stolu za uskrs i božić.
U celom normalnom svetu se to radi . Mi zaostajemo po tom pitanju i za zemljama iz regiona a ne za zapadom.
Nije mi jasno zašto imaš problem sa tim ?
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 16:52 - pre 106 meseci
Darko lepo si rekao ovo za ekonomsku neopravdanost vrhunskih rezultata. Treba naći taj idealan odnos uloženog / vrćenog novca. Dobar primer si naveo sa bikom.Tu je to jasno uočljivo mada je tako sa svim pp granama. Tako da su ljudi po selima ranije, ja iz priča znam,tovili bikove da budu ok 1500kg samo da bi bili baje po selu. bez obzira što je taj bik kada predje nekih 700-800 kg čist trošak. Jede ogromne količine hrane a sporo napreduje. Danas mislim da nema toga pošto si veći baja ako imaš keš nego bika kapitalca :)
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
176.106.120.*



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 19:16 - pre 106 meseci
Danas su baje one grupice poljoprivrednika koje u nekoj tamo državi se potrude i isprate agrotehniku do kraja i dobiju odlične prinose pa im one još veće baje vazduhoplohovi zatvore izvoz pšenice jer su se pekari žalili da im je skupa pšenica. Sledeće godine ta ista grupica opet odradi agrotehniku al ih vremenski uslovi spreče u trci za prinosom pa opet bude loša cena i loš prinos pa je i manjak roda na tržištu al ovaj put baje vazduplohovi uvlače vrat i pričaju o nekoj tamo tržišnoj utakmici pa opet bude loša cena i baje opet završe praznih ruku. E te baje nisu retardirane pa neće treći put da nameštaju svoju pozadinu na tuđi nišan.
Na kraju se misle jel to samo druge godine bila utakmica a prethodne godina bila van sezone ili možda ipak tu neko nekome čuva leđa a nekome uništava volju za radom.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

mrIronMan

Član broj: 327770
Poruke: 146
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 19:45 - pre 106 meseci
Ventura cega 15 tona po hektaru ??? psenice pa nadji mi drzavu u evropigde imaju prosek preko 10 ?? taj prinos moze da se ostvari na prvoj klasi zemljista, dok na 2 i 3 gotovo je nemoguce. kako da se poveca rod kad je seme zarazeno bolestima ili su te bolesti dosle iz vazduha jedno od toga jeste ???
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 19:58 - pre 106 meseci
Citat:
mrIronMan: Ventura cega 15 tona po hektaru ???

Kukuruza. Pšenicu svuda u svetu gaji samo onaj ko mora jer je to najneprofitabilnija kultura.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 20:56 - pre 106 meseci
Citat:

Od stručnih saveta najviše koristi imaju upravo ti savetodavci koji su dobili posao koji inače ne bi imali (I treba, zamiso je dobra samo treba još poraditi na tome).


oni bi imali posao i da 8h ne rade nista... zasto su oni uopste isli na fakultet ako poljoprivrednicima ne trebaju njihovi saveti?
evo jednog dogadjaja kojem sam prisustvovao - dolazi baba u polj. apoteku da kupi jedan herbicid... radnik (inzenjer) je pita zasto joj taj preparat treba, jer mu je cudno da to trazi... ona mu kaze, a on joj objasni da to ne ide za to sto hoce... baba se okrece bez reci i pravac u apoteku preko puta gde kupuje to sredstvo da je niko nista nije pitao... u prevodu, inzenjer nema pojma...

Citat:

Kako ne kapiraš da poljoprivreda mora da se pomaže inače ćeš jesti hleb od 200 din i piti mleko od 500 a meso ćeš imati na stolu za uskrs i božić.


budalastina... ima mnogo zemalja koje uopste nemaju razvijenu poljoprivredu pa jedu hleb i piju mleko jeftinije od nas... osim ako nisi mislio na svetsku poljoprivredu generalno, pri cemu bi mi opet bilo bolje da finansiram razvijene poljoprivrede, jer bi mi krajnji proizvod opet bio jeftiniji...

u ranijim postovima sam objasnio da ja nemam problem da se poljoprivrednicima daju subvencije, ali imam problem da se isplacuju onima sto bi ventura rekao, hobistima... i ti hobisti bi mi zacepili 1000 dinara za kg paradajza kad bi mogli, bez da trepnu... imas kravu, hoces da imas dve, nemam problem da ti daju subvencije... a hoces subvencije da bi odrzao stanje sa tom jednom kravom?! idi radi kao pop, i oni ne placaju porez a dobijaju pomoc od drzave...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 21:16 - pre 106 meseci
Citat:
cika dacha:
jnk@ od 1ha moze VEOMA lepo da se zivi ako se radi kako treba !

Da, prosle godine je neko ovde opisao analizu kako od jednog hektara zasada krastavaca moze veoma lepo da se zivi, milion ljudi to procitalo i sad krastavci u leskovcu 2 dinara
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 21:43 - pre 106 meseci
Citat:
budalastina... ima mnogo zemalja koje uopste nemaju razvijenu poljoprivredu pa jedu hleb i piju mleko jeftinije od nas... osim ako nisi mislio na svetsku poljoprivredu generalno, pri cemu bi mi opet bilo bolje da finansiram razvijene poljoprivrede, jer bi mi krajnji proizvod opet bio jeftiniji...

Ne znam da li ces tako na to gledati ako/kada ti budes u takvoj situaciji. Evo konkretno na sta mislim - Srbija ce tokom narednih par godina prihvatiti naprimer 300.000 azilanata. Oni ce biti rasporedjeni po srpskim selima i subvencionisani sa 300 evra mesecno. Medju njima ce naravno biti i veterinara. Mislim da ces prvi put kad neki azilant ode da izleci govece i to naplati 5-10 evra imati vrlo neprijatan osecaj tipa "uh, bilo bi lepo da me drzava nekako malo pomogne, da mi ne pocrkaju deca od gladi", a mi ovde na forumu se sastanemo pa diskutujemo "sta da pomazemo superbaku, sitnog veterinarcica, da je otvorio veterinarski institut i zaposlio 100 ljudi pa da i razmislimo, ovako kad nije nek crkne, to je svakako dobro jer ce stocari imati jeftinije veterinare..."
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2015. u 22:26 - pre 106 meseci
kako da ne, veterinari nemaju nelojalnu konkurenciju u vidu nezaposlenih vet. tehnicara, priucenih seljaka, prodaje injekcionih vet. lekova na svakom cosku itd... samo ste vi ugrozeni...
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
176.106.120.*



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2015. u 01:03 - pre 106 meseci
Kako i da nemaju kada svaki put posle svake stavke na računu upišu i prevoz.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2015. u 03:09 - pre 106 meseci
Super bako primer te bake (super ili ne) nije slika svih poljop i a ni isvih ljudi. I ne znam zašto posebno izdvajaš poljoprivrednike kada je to mahom pojava medju celim narodom, da se prave pametni itd.
Većina će prihvatiti savet stručnjak i iskusnijeg (barem većina koja razmišlja). To sa savetodavcima je posebna priča objasnio sam zašto.
Svuda ima prostih ljudi , možda medju seljacima više ali taj broj nije tako drastičan da bi se ti zgrožavao.

Naravno da ima zemalja koje jedu jeftiniju hranu a da nemaju razvijenu pp, ali te zemlje imaju jaku ekonomiju od koje to mogu da finansiraju.
Koliko kapiram ti bi pusto da tržište uradi svoje. Da se dozvoli slobodan uvoz pp proizvoda iz zemalja sa neuporedivo višim subvencijama ,mada tu činjenicu zanemaruješ a ističeš ovu da oni koriste napredne tehnologije i imaju veće prinose a mi eto nećemo da se odreknemo "rala i volova" jer smo emotivno vezani za volove :) i gadimo se klimatizovanog traktora.
I šta bi se nakon toga desilo , koliko novih socijalnih slučajeva? Šta bi onda sa njima ? Subvencija je ipak jeftinija nego socijalna pomoć.
Izostavljaš i činjenicu da hrana postaje bitan resurs i da nije zanemarljivo to što jedna zemlja može da prehrani svoje stanovništvo.

Ti hobisti koje pominješ (nisu hobisti objasnio sam šta znači reč hobi ) nisu nikakvo veliko opterećenje za budzet , izračunaj koliko subvencija dobiješ za jedan hektar i jednu kravu . To je mizerija a stvarno ne znam koliko ih ima. Mozda je kod vas u centaralnoj Srbiji drugačije nego u vojvodini.
Ovde takvih ljudi koji se neozbiljno bave poljoprivredom skoro da i nema.
Ima ovih što rade za svoje potrebe ali oni i ne konkurišu za subvencije. Znam da ovde ljudi pizde kad se "Srbijanci" bune, a bune se mnogo više nego ovi ovde, jer hoce da žive od 10 ara malina.
Ne znam možda je situacija drugačija kod vas.

Mislim da se ti iznerviraš kad obilaziš te poljoprivredike, vidiš koliko zaradjuju , vidiš da nerade ništa da se osavremene, i još se stalno bune . A ti sa završenim faksom imaš manja primanja od njih . Ako je tako ok i ja bi popizdeo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2015. u 07:23 - pre 106 meseci
Citat:
superbaka:
kako da ne, veterinari nemaju nelojalnu konkurenciju u vidu nezaposlenih vet. tehnicara, priucenih seljaka, prodaje injekcionih vet. lekova na svakom cosku itd... samo ste vi ugrozeni...

E, znaci vec ima, samo jos da se uveca i da neko pocne debelo da ti subvencionise konkurenciju pa cekam tvoj stav da li bi smatrao da i tebe onda treba subvencionisati, ili si vise u fazonu "neka, ne treba, ja cu da porastem i otvorim veterinarski institut, pa eventualno posle"
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2015. u 07:38 - pre 106 meseci
Citat:
dusanboss:
Znam da ovde ljudi pizde kad se "Srbijanci" bune, a bune se mnogo više nego ovi ovde, jer hoce da žive od 10 ara malina.

U Srbiji ima minimum 10.000 porodica koje uzgaju 10 ari malina sa kojih svi oni zajedno uberu 5.000 tona malina. Mene zivo interesuje misljenje takvih sta je resenje:
1) da udesetostruce proizvodnju i time udvostruce nacionalnu proizvodnju malina, pa da posle bacimo pola nacionalne proizvodnje jer trziste toliko ne moze da prihvati
2) da se ta socijalna poljoprivreda ukine i prebaci na socijalnu pomoc, nek sede u hladovini i uzivaju, sto da se muce, a nama nek smanje platu i povecaju doprinose za socijalno
3) da proizvode nesto drugo, naprimer one krastavce cija je proizvodnja vec duplo veca od one koju trziste moze da prhvati
4) da napravimo neki mini rat ovde dok madjari jos nisu napravili zid, pa svi kolektivno preko granice na azil u Nemackoj

Mnogo je lako kritikovati, a mnogo tesko naci bolje resenje.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
95.180.115.*



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2015. u 07:40 - pre 106 meseci
Citat:
dusanboss:
Ti hobisti koje pominješ (nisu hobisti objasnio sam šta znači reč hobi ) nisu nikakvo veliko opterećenje za budzet , izračunaj koliko subvencija dobiješ za jedan hektar i jednu kravu . To je mizerija a stvarno ne znam koliko ih ima. Mozda je kod vas u centaralnoj Srbiji drugačije nego u vojvodini.

Krava po krava, i dođeš do toga da država godišnje na subvencionisanje poljoprivrednika potroši 350 miliona evra. To je otprilike više nego što ministarstvo zdravlja, ministarstvo energetike i ministarstvo kulture dobiju, zajedno! Vojska dobija tu negde koliko i poljoprivreda... Pa ti onda vidi kako ti hobi seljaci nisu nikakvo opterećenje za budžet.

Citat:
gigamg1:
Kako i da nemaju kada svaki put posle svake stavke na računu upišu i prevoz.

A inače koriste teleport da bi stigli do tebe, pa ih prevoz ne košta ništa?

Citat:
Darko Nedeljković: U Srbiji ima minimum 10.000 porodica koje uzgaju 10 ari malina sa kojih svi oni zajedno uberu 5.000 tona malina. Mene zivo interesuje misljenje takvih sta je resenje:
...

Rešenje je sve samo nije novčano dotiranje tih porodica kako bi mogli da rade to što rade i od čega ne mogu da žive, kako bi se održavao status quo.

Može i sledeća varijanta:
- Onima koji žele ozbiljno da se bave uzgojem maline pružiti neka bespovratna sredstva za kupovinu mehanizacije i zasada (za koja će naravno odgovarati svojom ličnom imovinom), ili im obezbediti jefitne kreditne linije sa malim ili nikakvih učešćem, i pustiti ih da rade tržišno.
- A onih preostalih 9900 porodica neka ide da se snalazi kako zna i ume. Njih 8000 će pronaći neki drugi posao, otvoriti možda neke druge biznise i postati korisni članovi društva, a tih preostalih 1900 ćemo staviti na socijalnu pomoć dok se ne snađu.

Kad se sve sabere, tih 10 hiljada porodica bi verovatno u tom obliku mogli i da unesu nešto u budžet države a ne samo da crpe iz njega.

 
Odgovor na temu

mrIronMan

Član broj: 327770
Poruke: 146
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2015. u 09:12 - pre 106 meseci
Aj mi molim te reci koliko drzava zaradi na poljoprivredi ?. Gde ces da zaposlis tih 8000 kad i ovako ima previse nezaposlenih? gde si nasao taj iznos od 350m evra u budzetu za 2015 stoji oko 234m evra ili 28.063.951.000 din. Ti bi tim ljudima zabranio da proizvode i stvorio jos 9900 socijalnih slucajeva ok ako je to drzavi isplativije neka bude.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589240 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.