Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589118 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 15:08 - pre 106 meseci
Ventura nemožeš porediti nas i ameriku iz 101 razloga , navešću samo razliku u površini i broju stanovnika.
Ako je podatak da je prosek zemlje kod nas 4,5 ha (vrlo moguće da jeste ) on je takav zato što u njega ulaze i ljudi sa baštama a i ljudi koji zemlju daju u zakup.
Retki su oni koji imaju manje od 5 ha i sami sa svojom mehanizacijom obradjuju tu površinu. 20 ha je neki minimum (za ratarstvo) da bi poljoprivrednik mogao da opstane. Idealno bi bilo 200-300 ha tako da bi porodica mogla lepo da živi čak da zaposli i ponekog radnika . Ali problem nastaje kada neko sa svojih 20 ha pokuša da kupi još zemlje . Koliko god da je uspešan ,podučen,primenjuje savremene tehnike on nemože da se takmiči sa tajkunom koji ima 2 000 ha pa do 50 000 ha .Možda neko ima i više ali to nećeš naći jer je to uredno prevedeno na treća lica . I jedan i drugi moraju da izdvoje ,ne znam , recimo 5 000 e za hektar. Za ovog sa 20 ha to je jako velika stavka i opterećenje budzeta dok je za tajkuna to kusur od kupovine kombajna.
Opet navodim da tajkuni toliko zemlje nisu prigrabili zato što su bili uspešni poljoprivrednici već verovatno sumljivom kupovinom propale zadruge ili ko zna već na koji način.
Inače sada posle tih sumljivih privatizacija i kod nas je pušteno da "tržište odradi svoje"
Naveo sam već da veći de subvencija završava u rukama tih tajkuna što za posledicu ima smanjivanje subvencija i proteste.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 15:23 - pre 106 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Sad objasnjavaju u jednoj poljoprivrednoj emisiji da je u drzavama severno od Srbije neizbezno da ce uvek imati 10%-20% vece prinose, uz identicni kvalitet zemljista i identicne agrotehnicke mere. Razlog - oni imaju duze dane! Naprimer u Finskoj trenutno svetli deo dana traje oko 22 sata, a u Srbiji oko 16 sati. Nemacka i Francuska imaju verovatno dodatna 2-3 sata u odnosu na Srbiju.

Zanimljivo. Ne znam koliko je tačno , moguće da nekog uticaja ima, verovatno varira u zavisnost od biljne kulture.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 18:03 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
mrIronManhttp://ec.europa.eu/agricultur...pdf/PO0202_direct_payments.pdf 22 strana ne mogu sad da citam ceo tekst, to su samo direktni podsticaji a postoje i indirektni

I dalje mi je neverovatno da ti neko tek tako pokloni 400-600-800 evra po hektaru godišnje, i kaže lepo se provedi...

Neka "kvaka 22" mora da postoji...

Pa naravno VENTURISKA DA TE ZANIMA.SVOJIH 800Ha sa po 500 subvencije,vremena za filozofiranje na pretek.

Shadowed
Meni samo nije jasno kako niko ne kupi mleko za 30din i proda ga za 55din i pokupi sve musterije i namlati se para vise od ostalih.

Ma da.Kamion za saklupljanje,cisterna i ostali troskovi kod tebe ne postoje.

p.s.Shadowed,mani se corava posla i poljoprivrede.Posalji mi na pp koliko bi kostao sajt tipa kupujem prodajem ili polovni automobili.Ozbiljno.

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 18:56 - pre 106 meseci
Evo kako drzava voli da keca,odnosno pojedinci-placenici.

Citat:
Gajba paradajza od desetak kilograma u Strumici u Makedoniji košta jedan evro zbog veoma niske otkupne cene i nekontrolisanog uvoza iz Albanije.

Citat:
U Savezu sindikata proljoprivrednih proizvođača iz Strumice kažu da je do sada u Makedoniju uvezeno oko dve hiljade tona paradajza, piše skopski „Utrinski vesnik“.

Dragi Pamukov iz Poljoprivredne zadruge „Vege freš“ kaže da je izvoz paradajza ove godine minoran i navodi podatak da je do sada na tržišta bivše Jugoslavije plasirano oko 4.500 tona.

“Naš paradajz je jeftin budući da se u zemljama na Balkanu koje nemaju sopstvenu proizvodnju, kao što je slučaj sa BiH i Crnom Gorom, uvozi paradajz iz Albanije i Turske“, naveo je Pamukov.

Prema njegovim rečima, Makedonija više nije jedini proizvođač paradajza iz plastenika na Balkanu, jer sličnu proizvodnju njihovoj imaju Srbija i Hrvatska.

Makedonski ministar poljoprivrede Mihail Cvetkov tvrdi da je u Makedoniju iz Albanije stiglo samo šest kamiona sa paradajzom.

Osim paradajza, niske otkupne cene imaju i krastavac, krompir i paprika.

Paradajz se kupuje po ceni od četiri do 10 denera po kilogramu, krompir od pet do osam, a paprika za 20 denera po kilogramu. Jedan evro vredi 61 dener.

(B92)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 20:04 - pre 106 meseci
Citat:
dusanboss:
Ali problem nastaje kada neko sa svojih 20 ha pokuša da kupi još zemlje .
...
Koliko god da je uspešan ,podučen,primenjuje savremene tehnike on nemože da se takmiči sa tajkunom koji ima 2 000 ha pa do 50 000 ha.Možda neko ima i više ali to nećeš naći jer je to uredno prevedeno na treća lica . I jedan i drugi moraju da izdvoje ,ne znam , recimo 5 000 e za hektar. Za ovog sa 20 ha to je jako velika stavka i opterećenje budzeta dok je za tajkuna to kusur od kupovine kombajna.

Prvo, da se ne frljamo ciframa, ne postoji osoba/firma u Srbiji koja poseduje ili obrađuje 50.000 hektara. A verujem da se na prste jedne ruke mogu prebrojati oni koji poseduju više od 5000 hektara, a nije mnogo više onih koji imaju preko 1000 hektara.

Drugo, cenu zemlje i samo tržište su upropastili upravo ti mali poljoprivrednici koji ne kupuju vladajući se ekonomskom logikom već emocijama i inatom (ko sirotinja, daj 5 karata!). Tajkuna nećeš nikad videti da će hektar platiti 10 ili 15 hiljada evra jer zna da to u dva života ne može isplatiti, ali će zato onaj sirotanović koji je odvajao od usta bez problema dati te pare da kupi hektar ili dva, da se zna ko je gazda u selu!

Ista je situacija i sa zakupom zemlje, mali upropastiše sve. Frljaju se sa nekim ciframa koje nemaju nameru da plate, a i ako plate to im pojede sav profit, a ovi veliki moraju da se povuku jer nemaju lukzus da ako ne plate iduće godine registruju gazdinstvo na strinu, pa opet licitiraju.

Citat:
dusanboss:
Naveo sam već da veći de subvencija završava u rukama tih tajkuna što za posledicu ima smanjivanje subvencija i proteste.

Kod tajkuna teško da završe subvencije jer oni nemaju pravo na njih. A to što se poneko dovija pa zemlju daje u zakup radnicima ili pušta da drugi licitira umesto njega, to su mahom teški hazarderi, jer dovoljno je samo da bilo ko prijavi inspekciji da zakupodavac, pa da sebi napravi ogroman problem, ogromne kazne i doživotni gubitak prava licitacije. Ali kao što uvek imaš određen procenat ljudi koji svesno rizikuju zatvorske kazne švercujući drogu, tako imaš određen procenat likova u poljoprivredi koji svesno rizikuju velike kazne i posledice zbog relativno male dobiti.

 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
176.106.120.*



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 20:22 - pre 106 meseci
A ček kakvo je sad ovo lupetanje?
Prvo - "Mali treba da propadnu jer neće da se šire" pa onda posle nekoliko reči "Mali su budale jer kupuju zemljište i žele da se šire".

Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.32.*



+83 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 20:36 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:


Prvo, da se ne frljamo ciframa, ne postoji osoba/firma u Srbiji koja poseduje ili obrađuje 50.000 hektara.



Postoji, postoji, zove se Srpska pravoslavna crkva.

:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 21:13 - pre 106 meseci
Citat:
gigamg1:
A ček kakvo je sad ovo lupetanje?
Prvo - "Mali treba da propadnu jer neće da se šire" pa onda posle nekoliko reči "Mali su budale jer kupuju zemljište i žele da se šire".

Nisu budale jer kupuju zemlju, ali su budale jer kupuju po svaku cenu.

Računica koliko realno vredi hektar zemlje je vrlo prosta. Ako je arenda hektara 200 evra onda hektar vredi 2850 evra (računamo da zemlja niti dobija niti gubi na vrednosti, tako da je trošak samo kamata od 7%). Na to dodamo premiju od 10% jer ti vlasništvo sopstvene zemlje daje mogućnost meliorativnih zahvata, kvalitetnijeg đubrenja itd, što znači da je realna cena za taj hektar cca 3100 evra. Sve preko toga ne isplati se kupiti. Nema ekonomskog smisla.

Najskupnja arenda za koju ja znam je 400 evra po hektaru, i to baš za ultra dobru zemlju, što znači da ta zemlja realno vredi 6000 evra po hektaru, a u ovom trenutku ti isti likovi za taj hektar traže sigurno 15.000 evra (ako neću ja ima ko hoće, arapi sve pokupovaše, samo što nisu).

A inače ta zemlja koja se renta za 200 evra, i koja je pre 4-5 godina koštala 2500-3500 evra, danas nakon ovih priča sa arapima niko neće da čuje da proda ispod 7000 ... I tako već godinama, svi čekaju arape, drže cene, al nikako da se pojavi neki arapin...

[Ovu poruku je menjao ventura dana 28.06.2015. u 22:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 21:52 - pre 106 meseci
Ventura ako ne grešim ti poseduješ ili imaš bliske veze sa nekim ko poseduje veću površinu zemlje ?
Nevezano za to , za frljanje ciframa . Rekao sam od 2000 do 50000 stvarno ne znam da li neko ima 50000 ,ali znam da ima oko 40000 tako da baš i nije frljanje. Evo sad i proveravam :

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/25805/Njiva-od-30000-hektara

http://www.ekapija.com/website...va-za-titulu-novog-Dunđerskog

Naravno da su ovakvi malobrojni . Ali i ovi bliži 2000 ha ne vidim da propadaju i prodaju zemlju već se šire.
To što kažeš da je neko iz inata kupio zemlju po nerealno visokoj ceni a pritom je mali proizvodjač verujem da je retka pojava i pitam se šta se desilo sa tim ljudima ako su za to izdvojili sumu koja će ih dovesti blizu bankrota.

Ovo što kažeš da subvencije ne završavaju u rukam tajkuna molim te da opravdaš barem jednim primerom gde je sankcionisan zbog toga.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 22:04 - pre 106 meseci
Te cifre koliko poseduje Nicović, Mišković, Kostić, Matijević to sve uključuje i zemlju nad kojom oni imaju pravo prečeg zakupa, a u čistom vlasništvu je verovatno 50% tih hektara (što nije malo uopšte).

A ti koji kupuju zemlju po ovim cenama uopšte nisu retki, naprotiv, maltene svi oni koji su kupili zemlju u poslednjih nekoliko godina su debelo preplatili.

Subvencije ne završavaju u džepovima tajkuna jer se subvencije ne dodeljuju pravnim licima. A ti koji mogu da muljaju da preko fizičkih lica dolaze do subvencija teško da su tajkuni na koje ti misliš, to su ljudi koji imaju maksimalno par stotina hektara zemlje. Da ti navodim imena niti želim, niti ima poentu. Nego ti lepo kad čuješ za tako nekog tajkuna koji se bogati preko subvencija, okreneš lepo inspekciju, i eto njih odmah da provere o čemu se radi.. jedva čekaju te pametne.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.06.2015. u 23:02 - pre 106 meseci
Stvarno ne znam gde završavaju subvencije ali sam ubedjen da većina ne odlazi tamo gde je zakonom propisano
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 00:19 - pre 106 meseci
subvencija se dobija samo do 20ha. mozes imati i 1000ha a dobices samo za 20ha.

ventura@

Rekao si da veliki nasi igraci ne pretplacuju zemlju tj ne kupuju ono sto je skupo, ali da ti kazem pre oko mesec dana kod Ceneja je platio nas veliki igrac 15.000eur/ha :-) mislim da je bila parcela od 72ha 1-2 klasa, video sam overenu kopiju ugovora. Prodavac je imao vise ponuda. Advokat od prodavca koji je i ucestvovao u solemnizaciji ugovora castio sladoledom nas par jer je dobio proviziju:-) Kupovina zemljista je placena preko racuna.

Moj drugar kod Sivca ima njivu, sa leve strane mu je komsija Arap a sa desne Jevrej platili po 12.000, isto su vece parcele :-) 2-3 klasa. Prosle godine kupljeno. Tako da ima stranih kupaca.

Najskuplja arenda je tamo u Sremu gde su duvandzije oko 600eur. A oko NS je 350-400-450eur. Becej 200e. Prigrevica 350-450. Kula 250-380e. itd...

A cena zemlje na zapadu ?! Kako se njima tako skupa zemlja isplati ?!?

Tako da nije bas onako kako pricas. Za neke stvari su u pravu i ponekad poucno pricas.
I verujem da je u Banatu drugacija situacija ali je i drugacija zemlja.




Isto da kazem, mnogi jaci igraci kod nas su kupovali zemlju kad je bila komesacija i tad su je uzimali za tepsiju ribe... To je davno bilo a mnogi su zaboravili...


 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
176.106.120.*



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 00:49 - pre 106 meseci
ohoho
Bilo je slučajeva u prošlosti da su sami sebi prodavali zemlju i dobijali za to podsticaje od države a bilo je i kada su zakupi državnog zemljišta bili manji od subvencija po hektaru pa je nekima ostajalo pola subvencije u džepu kada plate zakup pa sada se tuku, skaču jedni drugima za vrat na licitacijama. Naterivaju se na 60-70 hiljada po hektaru. Gladno.
A i nisu džabe gladni kada vide kako neki prepošteni privrednici ih guše dok im braća obavljaju mandat. Svi mi hoćemo da živimo dobro.
Zna se do koje cifre hektara je normalan i dobar život a sve ostalo je alavost.
Alavost proizvodi tuđu glad jer oduvek je za sve bilo dovoljno al nekima je i to malo pa otmu onom što je dovoljno da bi oni kao hrčkovi se spremili za budući vek. Tom što su oteli, taj je sada i lud i glup i retardiran jer je smešan što od nule ne ume da napravi imperiju.

Zna se zašto je zemlja skupa. Sve šta je u deficitu je skupo. Skupo je jer su neki šakom i kapom grabili.
Te sa dubokom kapom muče more jer iza ovih omraženih stoji tradicija sticanja imanja a iza njih alavih samo masan dosije.
Plaše se jer su svesni da kada padnu kule, oni neće znati da ih ponovo izgrade jer ih nisu nikada gradili dok ove druge bije glas o dobrom poznavanju tog posla.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 01:19 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Drugo, cenu zemlje i samo tržište su upropastili upravo ti mali poljoprivrednici koji ne kupuju vladajući se ekonomskom logikom već emocijama i inatom (ko sirotinja, daj 5 karata!). Tajkuna nećeš nikad videti da će hektar platiti 10 ili 15 hiljada evra jer zna da to u dva života ne može isplatiti, ali će zato onaj sirotanović koji je odvajao od usta bez problema dati te pare da kupi hektar ili dva, da se zna ko je gazda u selu!

Ovo trazi pojasnjenje - sta znaci kada kazes da je cena "upropascena". Logicno bi bilo, posto jelte volimo da se poredimo sa Nemackom i USA, da to i sada ucinimo pa da kazemo da su nase cene skroz upropastene u odnosu na njihove, jer tamo ne postoji nikakav hektar zemlje ispod 25.000 evra.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 02:16 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Prvo, da se ne frljamo ciframa, ne postoji osoba/firma u Srbiji koja poseduje ili obrađuje 50.000 hektara. A verujem da se na prste jedne ruke mogu prebrojati oni koji poseduju više od 5000 hektara, a nije mnogo više onih koji imaju preko 1000 hektara.

Zar ne reče pre koju godinu da 25.000 hektara i nije neko neverovatno veliko imanje, i da znaš dosta ljudi koji toliko imaju? Evo citata:
Citat:
ventura:
Ako misliš da je tih 25 hiljada hektara tolika katastrofa za domaću privredu, ja ću ti nabrojati bar pet ljudi u Srbiji koji danas imaju tolika imanja.


Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 06:55 - pre 106 meseci
25 je isto sto i 50??
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 07:03 - pre 106 meseci
^

E, izvuko si se....
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 11:11 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Taj stručnjak je zaboravio da uzme u obzir sitnicu kao što je temperatura tla... Kod nas kukuruz možemo da posejemo u Aprilu, a u Finskoj kad, Jun, Jul? Tako da će mu teško ta računica piti vodu. Naravno, oni će imati veće prinose jer se tamo poljoprivredom bave ljudi koji znaju svoj posao, a ne zbog toga što im je duži dan ili mesec u strelcu.

To strucnjak ne bi mogao da zaboravi, nisam zaboravio cak ni ja, ali evo zasto nisam pomenuo:
Pre svega nisi govorio o prinosu kukuruza, nego psenice, a razlika je drasticna - kukuruz je tropska biljka sa dugim periodom vegetacije koju po Finskoj i nisam nesto mnogo vidjao. Ali, zato psenice ima koliko hoces (unapred se izvinjavam sto se ne razumem u te vrste zita tipa jecam, ovas, raz, heljda i slicno pa za potrebe ovog razgovora mozemo zanemariti te razlike i smatrati da je to sve psenica). Njihova psenica je mnogo kraca od nase, ali je stablo deblje i jace, nosi vise zrna i nikakvog poleganja nema. Ja sam stekao utisak da psenica vise voli 20 sati dnevne svelost uz temperaturu 25C, nego 15 sati dnevne svetlosti uz temperaturu 35C. Prosle godine sam bio tamo krajem jula i psenica jos zelena, gura i raste, a nasa je bila potpuno suva i poznjevena pre vise od mesec dana. Ne zelim ja sad da tvrdim da je Finska neka zitnica evrope, ali bi zato moglo biti da Nemacka ima idealnu kombinaciju klime i duzine dana za uzgoj psenice. Meni je potpuno logicno da na zemljinoj kugli postoji pojas idealnih uslova za gajenje psenice, a odatle bilo da ides na sever ili na jug, prinos opada. Da li to po tebi nema nikakve veze pa Nemacka i Srbija sasvim podjednako odgovaraju psenici?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 11:30 - pre 106 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Zar ne reče pre koju godinu da 25.000 hektara i nije neko neverovatno veliko imanje, i da znaš dosta ljudi koji toliko imaju? Evo citata:


Neverovatno, kako uspes da zapamtis sta je ko izjavio na forumu pre nekoliko godina
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.06.2015. u 11:49 - pre 106 meseci
^
Pa Bojan je u pitanju
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589118 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.