Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589168 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 00:25 - pre 106 meseci
Citat:
mrIronMan:
Mkaras da li mislis da su evropski poljoprivrednici bolji od nasih / imaju vise zannja e pa moracu da te razocaram po zapadnoj evropi poljoprivrednik sam ne popravlja masine, drzava mu je obezbedila agronoma koju mu pruza savete, subvencije su daleko vece. Nek nasim poljoprivrednicima drzava da subvencije od 300e-700e po hektaru, nek ogranice rok trajanja mesa koje se uvozi da bude isti kao i u evropi, nek uvedu bolje kontrole proizvoda koje su uvoze( mleko / jaja /beli luk u prahu, raznih otpada od mesa koje se kod nas naziva 3 klasa) i niko se nece zaliti.
Do tad ti kupuje jeftinije meso koje u evrpi ne moze da se proda jer mu je po njihovim zakonima istekao rok trajnja, jedi GMO hranu. Nek drzava otvara ludnice posto je bolest ludih krava prisutna verovatno ce uskoro preci i na coveka pa da spremno doceka taj prelazak.


Ne mislim. MIslim da su naši previše lenji da se obrazuju. Svaki koji shvati da mora da razmišlja i da iz godine u godinu pravi novi plan proizvodnje da što više iskoristi resurse taj nema problema ni sa proizvodnjom ni sa prodajom. Uvek će proizvoditi optimalnu količinu i neće praviti viškove koje nema kome a proda.

Od moje izjave da ću uvek kupiti nešto istog ili boljeg kvaliteta pa bez obzira na poreklo dođosmo do ludnica, GMO, nekog đubreta od mesa. Budalaština i komentar onih koji i ne čitaju ono šta je napisano. Ko je lud da to kupuje. Ili je to ono ako ne kupuješ od mene onda sve što kupuješ je đubre?

Kada poljoprivrednik bude poštovao mene kao kupca onda ću i ja poštovati njega kao proizvođača. A do tada ću sa uživanjem kupovati makedonski paradajz papriku i lubenice. Em lepše i bolje em jeftinije. Da ne nabrajam dalje šta je sve mnogo bolje i jeftinije i pored prevoza nego domaće (mislim na bližu i širu okolinu Beograda) i gde su na pijacama takvi da će radije baciti nego malo spustiti cenu da mogu i oni siromašniji da kupe. Nekada je toga bilo. Sada se samo trulo deli, čak mislim da neki i prodaju. To je sramota.

Opet pitam u kojoj delatnosti država isplaćuje subvencije i garantuje zaradu? Da nije malo bezobrazno tražiti tako nešto od jedne veoma osiromašene države?

Mi smo sada u liberalnom kapitalizmu i to samom začetku. Kada je iko u istoriji u toj fazi dobijao subvencije? A sami smo to tražili.

@cika dacha Shvatam ja i te kako ekonomski patriotizam ali ne shvatam da on treba da važi samo za mene koji dajem pare a ne i za onog ko nudi robu. Valjda je bitno da bude obostrano zadovoljstvo u trgovini, da su zadovoljan i kupac i prodavac ili ja tu negde grešim.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 07:40 - pre 106 meseci
Lepo kaže Marko Karas. Samo ako su zadovoljni i kupac i prodavac - trgovina može da bude uspešna.

Vidim da ovde ima ne mali broj "busača u grudi". Ali, slaba vajda od busanja. Slaba vajda i od deklarativnog patriotizma. Slaba vajda i od ničim potkrepljene floskule "kupujmo domaće". Svi ti belosvetski primeri neznamnijakakvog patriotizma tipa , Finska (?!) i neko pomenu Alzas (!?!?). Možda finac plaća 20 € kutijicu jagoda, zato što nema alternativu. Kad bi u supermarketu stajale dve kutijice jedna za 20 € druga za 5 €, jasno je šta bi kupio prosečan Finac. Mojne da se lažemo.

Uostalom, zašto potencirati lokal-patrotizam i "kupujmo domaće" samo kad je hrana u pitanju? Što ne bi neko kupio Zastavu 101 za 12.000 € ? Mislim, patriotizam, ovoono, Serbski radenik, i taj fazon.
Vidim, cela Srbija se već danima sprda sa Vučićevom idejom "Letujmo u Srbiji".

Ne zaboravimo, i pored toliko pominjanih patrotizama u Europi, čitave grane industrije su zatvorene. Gde god se pojavila jeftinija i bolja uvozna roba - gotovo !

Verujem da isti taj poljoprivrednik, čiju kao skuplju i lošiju robu treba ja da kupujem, vrlo rado kupi bolji i jeftiniji traktor iz uvoza. IMT ? Zaposleni radnici koji izdržavau porodice ? Žao nas je.

Ekonomija ne trpi emocije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mrIronMan

Član broj: 327770
Poruke: 146
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 07:41 - pre 106 meseci
Koja drzava isplacuje subvencije? Svaka uredjena zapadna drzava daje subvencije poljoprivredi i to od 300-700e po hektaru za mala gazdinstva a kod nas 70e pa sad mi ti reci jel moze neko biti konkurentan sa tolikim razlikama u subvencijama???, ako uzmemo da je cena proizvodnje ista onda zapadni proizvodjac ne mora da bude na dobitku od proizvedene robe vec na nuli i imace dobru zaradu a kod nas je opet obrnuta situacija. Sto se tice cene na pijacama tu su vecinom nakupci koji kupe na veliko po niskoj ceni i onda prodaju na pijacama po vecim cenama, ali kad uporedis cene u inostranstvu videces da se one ne razlikuju jer su isti imputi i sve sto je potrebno za poljoprivrednu proizvodnju se uvozi. Strani poljoprivrednici se opet bune svake godine i svake godine dobijaju jos bolje uslove npr kamatu od 2% a kod nas banke traze 7-10%.
Kako drzava ima novca da subvencionise neuspesna preduzeca koja ni teoretske sanse nemaju da prorade ???? pa zbog ocuvanja socijalnog mira, a za poljoprivredu nema. Samo na osnovu budzetskih priliva od poljoprivrede moze da se naprave dovoljne subvencije i jos da ostane novca za investicije, ali drzava to mora da spiska u javna preduzeca da bi "gradjani "mogli lepo da zive .
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 09:06 - pre 106 meseci
Citat:
mrIronMan:.... Sto se tice cene na pijacama tu su vecinom nakupci koji kupe na veliko po niskoj ceni i onda prodaju na pijacama po vecim cenama ...

Meni lično mnogo idu na živce večite jadikovke i floskule ovog tipa. Mislim, dokle ?

Pa ako je toliko dobro i lako kupiti na veliko od seljaka i prodati skupo na pijaci, pa zašto onda taj isti seljak ne proda skupo na toj istoj pijaci ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mrIronMan

Član broj: 327770
Poruke: 146
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 09:17 - pre 106 meseci
Pa recimo taj seljak nema vremena da stoji ceo dan na pijaci jer neko mora da vodi proizvodnju, ali i sam nema dovoljno razlicitih proizvoda tokom godine da bi mu se to isplatilo jer je zakup tezgi skup a ako nemas dovoljno proizvoda neces moci da pokrijes tu cenu. Nakupci razlika u ceni je dovoljna da nakupac zaradi mesecnu platu( jer zakup tege kosta dosta u Sremskoj Mitrovici je bio 150 000 din u vecim gradovima je to jos veca cena, pa svaki dan se placa neka taksa, pa ono sto se ne proda propadne, pa cena padne i ono sto je do tad zaradio izgubi ....) i ono nije bilo jadikovanje nnego samo objasnjenje zasto je na pijacama sve skuplje nego kad kupujes direktno
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 09:40 - pre 106 meseci
Lol, kad bi kod nas bile subvencije 500e (prosek od 300-700), ne bi se ljudi ni gnjavili da obradjuju tu zemlju :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 09:40 - pre 106 meseci
Citat:
cika dacha: Shadowed@ pa ima takvih malih mlekara !!! evo upravo danas sam uzeo pavlaku od domace mlekare da je ne reklamiram (4 slova zenskog imena) em jeftinija em masna :-)

OK, znaci ljudi su idioti pa kupuju skupo mleko?
Posto u suprotnom te male mlekare ne bi vise bile male.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 09:41 - pre 106 meseci
Citat:


Stvarno ne znam odakle si na koju pijacu ideš, kao gde idu ostali. Ali znam da na Đermu
više od 60% posto prodavaca prodaje svoju robu. Na Skadarskoj pijaci je nešto manji
procenat, dok je na Kaleniću taj procenat verovatno oko 25. To je što se zeleniša tiče,
dok je na mlečnim proizvodima na Đermu i Kaleniću taj procenat znatno veći. Te tri
pijace poznajem i apsolutno je tako.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 10:03 - pre 106 meseci
Citat:
mkaras:
Opet pitam u kojoj delatnosti država isplaćuje subvencije i garantuje zaradu? Da nije malo bezobrazno tražiti tako nešto od jedne veoma osiromašene države?

Mi smo sada u liberalnom kapitalizmu i to samom začetku. Kada je iko u istoriji u toj fazi dobijao subvencije?


Evo ti za pocetak jedna, pa ako nastavis da pitas mogu ti nabrojati jos 50 - italijanska kompanija FIAT atomobili Srbija. U toj kompaniji radi neouporedivo manje zaposlenih nego sto ima ljudi koji se u Srbiji bave poljoprivredom, a godisnja iznos subvencija ovoj kompaniji ima 10 cifara. Po iznosu drzavne pomoci tu u stopu je sa devetocifrenim iznosima prate americka kompanija Kuper Tajer, francuska kompanija Snajder elektrik, italijanska Andrea Konfecioni, slovenacka AHA Mura, takodje slovenacka Gorenje, danska firma Grundfos, italijansi Beneton, nemacki Dreksmajer. Sve ove kompanije zajedno ne uposljavaju ni isti red velicine ljudi koliko ih zivi od poljoprivede, a sve ove kompanije ojedinacno su primile devetocifren do desetocifren iznos pomoci. Pomalo licemerno od "veoma osiromasene drzave" mkaras, zar ne?


Citat:
Verujem da isti taj poljoprivrednik, čiju kao skuplju i lošiju robu treba ja da kupujem, vrlo rado kupi bolji i jeftiniji traktor iz uvoza. IMT ? Zaposleni radnici koji izdržavau porodice ?
Da, to i ja upravo hocu da kazem - poljoprivrednik ce kupiti kineski traktor za malo nizu cenu, a taj radnik IMT ce kupiti argentinsko meso, isto za malo nizu cenu. Kratkorocno, obojica ce biti srecni sto su prosli malo jeftinije, a dugorocno obojica ce postati socijalni slucajevi. da li su napravili pametan izbor? Ne bih rekao.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 10:16 - pre 106 meseci
Citat:
cika dacha:
mkaras@ ti kad svoje pare potrosis na strani proizvod npr za proizvod iz USA taj novac odlazi tamo, i nece biti potrosen na Srpske proizvode ili usluge koje ti ''proizvodis'' nego ce amer kupiti neki proizvod u L.A. i tako TI kupovinom stranih proizvoda sam sebe unistavas...

Kad budes shvatio sta je ekonomski patriotizam kao npr Alzasani onda ce ti sutra za 5-6god biti bolje!


'Oće, al' sutra. Kao srpski proizvod, a uvezli i prepakovali i novac na kraju verovatno završi na nekom Kipru ili Kokosovim ostrvima. Takođe kvalitet proizvoda idi mi dođi mi. Kad kupim npr. Saniper (sredstvo za čišćenje), skoro je podvig naći bocu koja ne curi, koliko je komplikovano napraviti plastičnu bocu koja je zatvorena kako treba? I srpski se piše malim slovom.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:08 - pre 106 meseci
Nije problem napraviti nego je to verovatno šart iz proizvodnje pa umesto da bace/recikliraju, prodaju po nekoj nizoj ceni.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:11 - pre 106 meseci
Citat:
mrIronMan:
Koja drzava isplacuje subvencije? Svaka uredjena zapadna drzava daje subvencije poljoprivredi i to od 300-700e po hektaru za mala gazdinstva a kod nas 70e pa sad mi ti reci jel moze neko biti konkurentan sa tolikim razlikama u subvencijama???

Prvo, to sa tolikim subvencijama su lovačke priče.

Drugo, i da je istina to sa subvencijama, pa to je fenomenalno. Naši poljoprivrednici neka okače ključeve traktora o klin, i daj da kupujemo jeftinu hranu iz Nemačke i Francuske, da se hranimo na njihov račun!

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:12 - pre 106 meseci
Ja nikada ranije nisam gledao mesto proizvodnje pre kupovine proizvoda, ali eto, posle druzenja sa fincima poceo sam malo da razmisljam ko je tu glup a ko pametan. Pitao sam ih ko ih je naucio da tako rade, kazu niko, to e ne uci ni u skoli ni na fakultetu, oni se radjaju sa osecajem da je solidarnost sa lokalnom zajednicom jedini nacin opstanka. Ocigledno je da su ljudi ovde skloni misljenju da su Finci glupi, a Srbi pametni. Mozda je najbolje da se nadjemo na ovom forumu ponovo za 5-10 godina pa vidimo gde je Fince odvea njihova glupost, a gde nas nasa pamet.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:15 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Prvo, to sa tolikim subvencijama su lovačke priče.

Da si rekao da je lovacka prica to da su ameri bili na mesecu, pa da i razumem, ovako...

Citat:
Drugo, i da je istina to sa subvencijama, pa to je fenomenalno. Naši poljoprivrednici neka okače ključeve traktora o klin, i daj da kupujemo jeftinu hranu iz Nemačke i Francuske, da se hranimo na njihov račun!

Pa to i radimo. Odakle pare? Pa uzmemo kredit od te Nemacke i Francuske, pa njihovim parama platimo i pojedemo njihovu hranu. Divota jedna, koji su to glupaci pa rade dok mi sedimo, zar ne, ventura?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:17 - pre 106 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Da si rekao da je lovacka prica to da su ameri bili na mesecu, pa da i razumem, ovako...

Voleo bi da mi neko linkuje dokument koji govori kolike su subvencije u Nemačkoj/Francuskoj/Holandiji, a ne ovako paušalno 700/1500/7000/800000000 evra subvencije po hektaru.

Citat:
Darko Nedeljković: Pa to i radimo.

To je onda fenomenalno. Treba da ćutimo i koristimo to dok se budale ne opamete.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:21 - pre 106 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Evo ti za pocetak jedna, pa ako nastavis da pitas mogu ti nabrojati jos 50 - italijanska kompanija FIAT atomobili Srbija. U toj kompaniji radi neouporedivo manje zaposlenih nego sto ima ljudi koji se u Srbiji bave poljoprivredom, a godisnja iznos subvencija ovoj kompaniji ima 10 cifara.

Darko, da li ti to misliš na Srbiju? Ona isplaćuje subvenciju Fijatu sa deset cifara, znaš li
ti koliki te to iznos? Minimalno 1.000.000.000 evra ( milijarda ). Baš ga pretera, to izađe
da ako proizvedu 100.000 vozila dobiju po vozilu 10.000 evra.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:27 - pre 106 meseci
Citat:
ventura:
Koja drzava isplacuje subvencije? Svaka uredjena zapadna drzava daje subvencije poljoprivredi i to od 300-700e po hektaru za mala gazdinstva a kod nas 70e pa sad mi ti reci jel moze neko biti konkurentan sa tolikim razlikama u subvencijama???
Prvo, to sa tolikim subvencijama su lovačke priče.

Drugo, i da je istina to sa subvencijama, pa to je fenomenalno. Naši poljoprivrednici neka okače ključeve traktora o klin, i daj da kupujemo jeftinu hranu iz Nemačke i Francuske, da se hranimo na njihov račun!


Ventura, trebalo bi da si ok ( pametan ) čovek. Pročitaj one pdf-ove koje sam prikačio.
Evo ti iznos subvencija za 2008 godinu:
Visina subvencija

Grčka:
852 eura/hektar (spending per hectare); direktna pomoć farmerima 70%; ruralni razvoj 25%; eksportne subvencije 0%;

Holandija:
505 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 81%; ruralni razvoj 4%; eksportne subvencije 9%;

Danska:
434 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 83%; ruralni razvoj 9%; eksportne subvencije 6%;

Nemačka:
388 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 80%; ruralni razvoj 13%; eksportne subvencije 1%;

Austrija:
375 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 58%; ruralni razvoj 39%; eksportne subvencije 2%;

Francuska:
338 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 81%; ruralni razvoj 10%; eksportne subvencije 2%;

Mađarska:
116 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 80%; ruralni razvoj 24%; eksportne subvencije 3%;

Bugarska:
82 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 40%; ruralni razvoj 57%; eksportne subvencije 0%;

Rumunija:
76 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 41%; ruralni razvoj 54%; eksportne subvencije 0%;
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:32 - pre 106 meseci
Citat:
branko tod: Ventura, trebalo bi da si ok ( pametan ) čovek. Pročitaj one pdf-ove koje sam prikačio.
Evo ti iznos subvencija za 2008 godinu:

Video sam to što si okačio, samo mi nije jasno zbog čega bi trebao da pomislim da su te cifre uopšte relevantne? To je opet neki freestyle tekst domaćeg autora koji nam prepričava kako je u EU sve sjajno i bajno i lova raste na drvetu. Daj da vidimo neku konkretno EU uredbu, gde se konkretno kaže koliko se subvencije dobije, pod kojim uslovima, itd.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:35 - pre 106 meseci
Citat:
Shadowed:
Lol, kad bi kod nas bile subvencije 500e (prosek od 300-700), ne bi se ljudi ni gnjavili da obradjuju tu zemlju :)


Moras da obradjujes zemlju da bi te isplatili.
Da ljudi su idioti da placaju skuplje mleko a cena otkupa je pala. I te male mlekare polako rastu.

Miroslav Jeftić@ Pricam ti o kupovini od nasih seljaka, a on sigurno nema offshore :-)

ventura@ http://poljoprivreda.info/?oid=12&id=917 stoji okaceno u ranijim postovima. imas jos jedan link.




Trzisna utakmica na nasem ili eu trzistu izmedju nasih i eu seljaka izgleda kao trka na 100m, stim da nasi pocinju da trce od pocetka staze a eu seljak pocinje od 50m. ocigledno je ko ce pobediti...








 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja25.06.2015. u 11:36 - pre 106 meseci
Pročitaj tekst na engleskom, pa vidi koliko se od budžeta odvaja za poljoprivredu.
A i engleski ti ide dobro pa možeš da nađeš originalna dokumenta ako sumnjaš
u ove domaće izvore.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589168 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.