Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cureći ventil za prepotopski bojler...

elitemadzone.org :: TechZone :: Cureći ventil za prepotopski bojler...

[ Pregleda: 7426 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 14:41 - pre 142 meseci
U stanu koji iznajmljujem ima neki ventil ispod bojlera na kome pise da ce voda iz toga ventila polako kapati u vremenu dok bojler zagrijava vodu.
Međutim, koliko se sjećam - on je stalno kapkao. Ali u poslednje vreme stalno curi i - shodno tome - iritirajuće šušti, bez obzira da li bojler zagrijava ili ne, čak i kada se bojler potpuno isključi. Povr svega toga izgleda mi da se curenje pojačava, a iz one čašice ispod nekud još i curi, pa stalno ispod ima vode.

Na priliženoj fotografiji vidi se kako to sve izgleda.
Zna li neko da kaže da li je ovom ventilu odzvonilo, ili je bojleru odzvonilo ili nešto treće?
Može li se ovaj ventil nekako pritegnuti ili nešto slično tome.
Kad lagano mrdnem onu gore crnu kapicu na ventilu - voda dolje počne da šiklja i pršće, pa se ne usuđejem da zapinjem jače.
Šta bi trebalo da se dešava kada zavrćem/odvrćem onu bijelu ručicu na kojoj je crvena naljepnica?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 15:29 - pre 142 meseci

Ja prvi put vidim ovako nesto,( taj ventil nije sa naseg trzista), ali sigurno kako si opisao, ventil i nije ispravan. Pored toga, cev od njega sto ide ka bojleru, kolko vidim je "pancirna". Takva cev moze lako da pukne, jer trpi veliki pritisak. Pod hitno menjaj i taj ventil i stavi normalan sigurnosni ventil koji se koristi na nasim prostorima. Takodje, pri tome promeni i cevi ka i od bojlera.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 15:50 - pre 142 meseci
Ne bilo ti zapoveđeno, prepiši ovamo tekst sa te crvene nalepnice, jer sam uspeo da "dešifrujem" samo reč entlastventil, pa bih po tome rekao da je taj deo klasičan ventil za zatvaranje dovodne/hladne vode u bojler, dakle ako njega zavrneš ne bi trebalo da imaš tople vode na slavini, a takođe bi trebalo da prestane i kapanje/curenje sa te pipe, ako bojler nije uključen na napon.
Pošto je ovo sve još uvek samo pretpostavka daj prvo taj tekst.
Ovaj gornji, desni deo sa crnom kapicom je, po svemu sudeći, sigurnosni/jednosmerni ventil koji je odslužio svoje pa bi to trebalo menjati, ali kako stvari tu stoje on je integrisan sa dovodnim ventilom, pa to onda ide u kompletu, ako se još uvek taj standard negde uopšte i može naći.
Šteta što nisi uslikao i priključak na sam kazan bojlera, bila bi kompletnija i jasnija slika situacije.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 16:14 - pre 142 meseci
Citat:
Vasastajić:prepiši ovamo tekst sa te crvene nalepnice

Na crvenoj naljepnici piše u prevodu upravo ono što sam gore napisao: da će iz njega pomalo kapati za vreme dok bojler zagrijava vodu.
Kroz taj ventil dolazi hladna voda u bojler.

Citat:
Vasastajić: Šteta što nisi uslikao i priključak na sam kazan bojlera, bila bi kompletnija i jasnija slika situacije.

Nema drugo ništa zanimljivo da se slika: ono pancirno crevo koje se vidi na priloženoj fotografiji samo ulazi u bojler na jednu stranu, a sa druge izlazi cijev sa toplom vodom koja vodi na tuš bateriju. Nema više nikakvih "krivina" ni dijelova na ostatku šklopocije.

Samo mi nije jasno kog đavola nisu stavili neko crevo sa ovog ventila u onu dolje odvodnu čašicu, da ne pršće voda naokolo, nego ovako napravili ovu debilnu fontanu da pršće vodu naokolo...
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 18:02 - pre 142 meseci

Samo se ti dopisuj, i gubi vreme. Bolje poteraj gazdu, da ti to sredi, inace cuvaj stvari visoko.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 18:17 - pre 142 meseci
Pa dopisujem se da bi saznao sta treba da radim. Najlakse mi je da pozovem dezurnu sluzbu na broj tel. iz novina, oni dodju za pola sata, poprave za 20 minuta i kazu "300 evra".
A od gazde stana nema nista, medju nama je dil da ja popravljam ono sto se kvari od instalacija, a sto nije unutar zidova.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 18:38 - pre 142 meseci
Dobro, da ne dužimo dalje, to sve treba menjati, e sad ako to hoćeš sam da uradiš trebaće ti dve osnovne stvari za taj zahvat, jedan običan vodovodni ventil od 1/2 cola sličan ovom na slici, samo što ćeš ga nadograditi spolja, na cev koja izlazi iz zida, a na kojoj je prethodno bila montirana čitava ova skalamerija koja curi

ovaj ventil zato što nisam primetio da li postoji već neki za tu namenu na zidu, ako postoji i vodu možeš da zatvoriš, onda on ne treba

druga stvar je sigurnosni ventil za bojler


kojeg ćeš sada montirati ovako

[img]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-m4u9Z_e0RR85pnZ37e5HlFJsP_qOrlyKKFX3pd09KmezTDf1_3PHpWZj[/img]
(ne umem da otvorim ovu sliku, pa poplavi link)

i sve to onda ponovo povezati pancirnim crevom, ali uzmi i to novo, jer staro hoće da popusti kod ponovne montaže.

E sad, šta će ti sve trebati od mufova i niplova, zavisi od situacije, teflon traku ti ne bih preporučio,već običnu, večitu i nezamenjivu,sitno vlačenu kučinu.

Od alata trebalo bi da jedne jače papagajke zadovolje potrebe.

P.S.
Prvo ćeš monirati na bojler sigurnosi ventil, ali računaj da će ti trebati jedan manji čep, kojim ćeš začepiti cev od bojlera dok na nju ne namotaš kučinu i namažeš je malo nekim šamponom.Kada si to pripremio, izvadiš čep i brzo prineseš sigurnosni ventil i zavrneš ga do kraja.
To sve zato da ne bi morao da prazniš bojler od vode, jer kroz ventil voda ne može nazad .


[Ovu poruku je menjao Vasastajić dana 28.07.2012. u 19:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 18:58 - pre 142 meseci
Moze li neko pojasniti sta radi taj "naš" sigurnosni ventil za bojler koji mi predlažete?

Po mojoj pretpostavci, ono što radi ovaj ventil kod mene je to da smanji pritisak u bojleru kada ovaj pređe neku dozvoljenu vrednost, a povećanje pritiska se javlja usljed zagrijavanja vode. Smanjenje pritiska se vrši tako što ovaj ventil ispusti određenu količinu vode iz bojlera.

E sad, zašto se javlja povećani pritisak u bojleru, nemam pojma, mozda zato sto u njemu negdje ima vazduha, ko će ga znati. Uglavnom, treba računati sa tim da je to takav bojler, čim na ventilu piše da ce iz njega da kaplje kad bojler grije vodu u normalnoj situaciji, a ne samo u nekom kvaru.

Gledajući ovaj predloženi ventil, ja ne vidim da on negdje otpušta vodu, pa pretpostavljam da on u problematičnim situacijama jednostavno prekine dovod vode u bojler, što je možda dovoljna mjera za neki tip bojlera kome rast pritiska nije problem. Ali šta sa ovim mojim bojlerom kome nije dovoljno samo prekinuti dovod vode, već mu treba i smanjiti pritisak, jer on izgleda može sebi da nabije pritisak i sa onim što je u njemu?

Bojim se da ovaj moj bojler nije tog tipa kod koga bi taj ventil vršio posao. Jer ako je tako, ko je onda lud da ugrađuje ovu skalameriju i kopa još jedan kanal u zidu da bi u njega postavio odvodnu cijev kroz koju otiče ova voda koju ovaj ventil ispušta, ako se sve to rješava ovom drugom vrstom ventilčića?!
Meni to ne zvuči logično...
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 19:03 - pre 142 meseci
menjaj ga nije nista komplikovano crkao je.
inace to je rasteretni ventil koji sluzi za odrzavanje odredjenog pritiska u bojleru zato na pocetku curi dok se bojler ne zagreje,medjutim i kad je pritisak hladne vode u mrezi malo veci on konstantno curka.
Ranije su ovi ventili bili obavezni za bojlere sa plasticnim kazanom i ima ih koliko hoces po Becu tamo sam se prvi put
i sreo sa ovim tipom ventila
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 19:12 - pre 142 meseci
^ Ok, znači da stavim isti ovakav, da ne ugrađujem nešto drugo?
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 21:09 - pre 142 meseci
Pa pazi, ako možeš da nađeš istovetan to bi bilo najbolje zbog nekih činjenica koje nam nisu poznate, od recimo, toga da li je plastičan kazan u pitanju, što je mugi pomenuo, da li je to bojler tipa kao ovi tiki-kuhinjski bojleri, koji nisu predviđeni za rad pod pritiskom i td.
Uloga tog sigurnosnog ventila sa slike, koju sam okačio, je ta da propušta vodu samo u jednom smeru i to ka bojleru, a suprotno ne i dodatna uloga mu je i obezbeđivanje zaštite od prekomernog pritiska do koga može doći kako od zagrevanja vode tako i zbog kolebanja pritiska u instalaciji.
On takođe može da ispusti višak vode i to kroz onaj mali odušak desno ispod crvene kapice .
No u svakom slučaju ovakav tip sigurnosnog ventila je predviđen SAMO za bojlere koji rade pod pritiskom, što za ovaj tvoj ne znamo pouzdano.
Svaki bojler ima tzv.vazdušni jastuk čija je uloga ta da kompenzuje porast pritiska do kojeg takođe može doći iz već pomenutih razloga.
Jednostavno,vazdušni jastuk u bojleru je prazan prostor iznad vode koja je u nivou cevi kroz koju izlazi topla voda i to je prostor od nekih 10-tak-15-tak cm njegovog gornjeg dela.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...28.07.2012. u 22:39 - pre 142 meseci

Pa, vidi...Odin D, sve je u redu to sto ti kazes, ali vise je nego ocigledno da si u panici, a da o svemu ovome nemas pojma. Vasastajic te dobro savetuje, ali ti ne kaze koliko to sve moze da bude teska intervencija i za iskusnog majstora, a kamoli za nekog neiskusnog kao ti. Prvo, to sve moze jako da zapekne, pa obicne papagajke tu ne mogu pomoci, zatim treba znati i koliko kucine upotrebiti, pa koliko zategnuti i sl. Za zamenu ventila za vodu moras zatvoriti vodu u celoj vertikali ili zgradi, u zavisnosti kako je razvedena instalacija i sl. Takva popravka nikako ne moze da kosta 300 evra, al te moze kostati vise ako to ne resis u najskorije vreme. Evo, ja sam ovog meseca promenio ceo bojler. Nov bojler domace proizvodnje od 80l kosta 12000 ( uz njega dobijas sigurnosni ventil), nove cevi koje se prave po meri su nekoliko stotina dinara (zaboravio sam koliko, ali neka sica), ruke majstora 2000 din. Znaci, u vr glave 150 evra. ako vec imas dogovor sa gazdom, onda to uracunaj u sledecu stanarinu i miran si.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Cureći ventil za prepotopski bojler...29.07.2012. u 00:22 - pre 142 meseci
Citat:
pajapop: Pa, vidi...Odin D, sve je u redu to sto ti kazes, ali vise je nego ocigledno da si u panici,

Nema nikakve panike. Postoji glavni ventil u stanu, ako se bilo sta desi treba mi 5 sekundi da zavrnem kompletnu vodu u stanu.
Kad nisam u stanu zavrnem ventil za svaki slucaj dok ne rjesim ovaj problem. Zasto bi panicio?!

Citat:
pajapop: a da o svemu ovome nemas pojma.

Sad imam. Procitao sam u medjuvremenu kojecega sto sam nasao na internetu, tako da sam u medjuvremenu od postavljanja teme pa do sada postao strucnjak za bojlere i sigurnosne ventile.
Nisam bas toliko neiskusan koliko ti mislis, jer sam preko ruku preturio vecinu gradjevinskih radova od temelja do krova uceci samostalno.

Citat:
pajapop: Takva popravka nikako ne moze da kosta 300 evra,

U Austriji moze.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Cureći ventil za prepotopski bojler...

[ Pregleda: 7426 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.