Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622744 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.175.*



+69 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.09.2013. u 21:07 - pre 129 meseci
ok, bez nastave, prakticno cuvanje malisana.

Citat:
Što se ove računice o 40000 za efektivno tri sata tiče, ako taj učitelj tako radi, a ne radi i između časova, onda mu je i 15000 malo, ja mu ne bih da ni toliko.

tako ispadne kada se uzme prosjek (prosvetni radnici). Da li je malo ti si u situaciji da bolje procijenis.


l.p.
:D
 
Odgovor na temu

zlobnino1

Član broj: 275438
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 07:27 - pre 129 meseci
Citat:
Andrej013:
Ono sto je meni interesantno je to da ljudi koji se najvise zale na visoku nezaposlenost, uglavnom zdusno podrzavaju sindikate, visoke minimalne plate i sl ne shvatajuci da su najveci neprijatelji nezaposlenima upravo sindikati.
Sindikati uglavnom usporavaju posao, cine poslovanje skupljim, onemogucavaju prilagodjavanje firme turbulencijama koje se desavaju na trzistu a svaka od ovih stavki sprecava firmu da zaposli nove radnike i na kraju smanjuje kolicinu novca koja ostaje u drzavi ili se sliva u nju iz inostranstva.

npr firma ima 100 radnika sa znanjem da proizvedu X i 100 radnika sa znanjem da proizvedu Y jer joj je to potrebno na trzistu. za mesec dana, X postaje nepopularan na trzistu a potraznja za Y poraste 200%. zbog ogranicenja u poslovanju koje sindikati i drzava namecu, firma ne moze da otpusti 50 radnika za X, i zaposli 100 radnika za Y, a to bi smanjilo ukupnu nezaposlenost.
tada firma mora da drzi visak radnika za X, i zaposli npr 20 radnika za Y koje mora da izrabljuje sto je nepovoljno po atmosferu na radnom mestu. tada ona mora ili da posluje u minusu i da uzima kredite, ili da poskupi proizvod i time izgubi udeo na trzistu ili da placa silne pare za prekvalifikaciju radnika za X ili da smanji plate nepotrebnim radnicima. Smanjenje plata je onemoguceno zbog sindikata tako da je firma u corsokaku. konacni proizvod je neuspesna firma od 220 zaposlenih sa velikim troskovima i viskom zaposlenih koja ukupno zaposljava manje ljudi od firme koja je mogla da bude, a mogla je da bude uspesna firma od 250 zaposlenih da je omogucena sloboda u poslovanju.

slicna prica je sa zakonom koji ti ne dozvoljava da otpustis radnika ma sta on radio i ma koliko nepoterban bio.
Na primer, firmi je potrebno 20% vise radnika jer je prosirila udeo u trzistu. Menadzeri ce morati prvo da budu 101% sigurni da ce drzati veci deo na trzistu u narednih npr 10 godina(sto je malo verovatno, niko ti to ne moze garantovati) jer ukoliko se desi da oni zaista zaposle 20% vise ljudi, a za 2 godine im udeo na trzistu padne, oni moraju da otpuste tih 20% radnika koje su prethodno zaposlili. to je nemoguce po zakonu, sto znaci da se firmi smesi bankrot. to vodi ka teznji da se ljudi nikako ne zaposljavaju sem ako nisi 100% siguran da ti je neko potreban na duzi rok, sto je retka situacija, a to je za uzvrat nepovoljno po drustvo.

sve u svemu, sindikati, nerealno visoka minimalna plata, zakon koji ti brani da otpustis nepotrebnog radnika mesecima/godinama su najstetniji po drustvo, kompanije, bruto domaci proizvod, ukupnu privredu zemlje i zaposlenost.


[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 03.09.2013. u 01:15 GMT+1]


Mislim da ovo firme elegantno rešavaju zapošljavanjem po ugovoru. Produžavaju ih dok im odgovara a posle ćao. To je tek glupost koja ne bi trebalo da postoji. Ako ti treba radnik trebalo bi da moraš da ga zaposliš kao ravnopravnog, sa plaćenim svim doprinosima, pa makar i na jedan dan. Procedura zasnivanja i prekida radnog odnosa da ne traje duže od 15 min.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 14:10 - pre 129 meseci
Gazda bežao sa Roštiljijade da ne bi platio radnike
Citat:
Vlasnik restorana „Kamiondžije“ iz Knjaževca Ljubiša Milisavljević juče je pokušao kamionom da pobegne iz Leskovca kako ne bi isplatio dnevnice unajmljenim roštiljdžijama, konobarima i kuvarima.

Sukob se dogodio oko 12.30 sati, a radnici su od dva ujutru čekali da ih gazda isplati kako je obećao.

- Čekali smo i čekali, a on nije dolazio. Sramota. Radili smo kao crnci. Nije nam davao ni sok ni kiselu vodu da popijemo, a da ne bismo crkli od gladi, morali smo kradom da štrpnemo poneko parče mesa - jada se roštiljdžija Milutinović, kome se ovakva situacija desila prvi put u životu.

„Kamiondžije“ su zakupile dva najveća štanda sa ogromnom šatrom koja je svake noći bila puna ponajviše zbog go-go igračica. Domaćini su im kao dobrom klijentu ustupili i dečje igralište gde je postavljen luna park.

- Ne znamo koliko je zaradio ali znamo da nismo stali. Ja sam noćas od premora pala u nesvest i bila četiri sata u urgentnom centru na infuziji. Kada sam došla, vidim da njega nema, a moje kolege skoro da plaču - priča Zorica Mijajilović iz Guče.
...
Dnevnice unajmljenih radnika ugovorene su na 5.000 dinara. Osim roštiljdžija, svi su došli iz raznih krajeva Srbije.
- Ni dinar nam nije dao, nemamo čime da se vratimo kućama - tvrde radnici...


Da ne ispadne da sam samo preneo vest, bez komentara, evo i par reči: ljudi se snalaze, dolaze iz raznih mesta, nije im teško da rade i danju i noću, dakle sve po savetima sa ove teme. I onda se nađe baraba (ovo je jedna o kojoj se piše, ko zna koliko ih ima a da nisu izašli u novinama) da 'ladno pobegne ostavivši ljude koji su njemu zaradili pare - bez plate.
Posle dva tri ovakva ili slična iskustva, ko bi radio kod ovakvih buzdovana i pilićara.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 03.09.2013. u 15:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 17:36 - pre 129 meseci
Znate šta me meni najtužnije kod te vesti sa roštiljijade? Pogledajte te radnike na slikama - svi izgledaju stari oko 40 godina

Zar nije sad bolno očigledno ko hoće a ko neće da radi?
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 19:21 - pre 129 meseci
upravo se u toj cinjenici da svi imaju +40 i krije odgovor na pitanje teme.

Naime, radi onaj ko mora jer ocajno mu treba pare za decu i kucu. A onaj ko ne mora kao mladi nece to da radi, i evo kako vidimo u pravu je.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:01 - pre 129 meseci
Citat:
SlobaBgdGazda bežao sa Roštiljijade da ne bi platio radnike

Da ne ispadne da sam samo preneo vest, bez komentara, evo i par reči: ljudi se snalaze, dolaze iz raznih mesta, nije im teško da rade i danju i noću, dakle sve po savetima sa ove teme. I onda se nađe baraba (ovo je jedna o kojoj se piše, ko zna koliko ih ima a da nisu izašli u novinama) da 'ladno pobegne ostavivši ljude koji su njemu zaradili pare - bez plate.
Posle dva tri ovakva ili slična iskustva, ko bi radio kod ovakvih buzdovana i pilićara.


Vidi Slobo, ova gore citirana poruka na ovoj temi ne bi bila glupa kad bi za vreme trajanje te rostiljijade jedno 66.7% svih kuvara, rostiljdzija, konobara i sl. ugostiteljskih radnika u Srbiji ostalo na isti nacin bez svojih zarada, pa da se to onda uzme kao neko pravilo kako mlad covjek prolazi kad hoce da radi.

Tog dana je u Srbiji bilo znatno vise saobracajnih nesreca nego neplacenih rostiljdzija, prema tome mogao si komotno linkovati par vijesti o saobracajnim nesrecama i reci kako mladi nema razloga da uopste izlaze iz kuce i da idu da rade - kad ce, jel'te, stradati ili poginuti u saobracaju.
Poslije dva-tri takva ili slicna iskustva, tesko da bi ostali u jednom komadu.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:03 - pre 129 meseci
ti zivis u Srbiji ?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:06 - pre 129 meseci
Citat:
Da ne ispadne da sam samo preneo vest, bez komentara, evo i par reči: ljudi se snalaze, dolaze iz raznih mesta, nije im teško da rade i danju i noću, dakle sve po savetima sa ove teme. I onda se nađe baraba (ovo je jedna o kojoj se piše, ko zna koliko ih ima a da nisu izašli u novinama) da 'ladno pobegne ostavivši ljude koji su njemu zaradili pare - bez plate.

Hmmm... iz iste vesti

Citat:
Nije nam davao ni sok ni kiselu vodu da popijemo, a da ne bismo crkli od gladi, morali smo kradom da štrpnemo poneko parče mesa - jada se roštiljdžija Milutinović, kome se ovakva situacija desila prvi put u životu.

Citat:
Bilo je svađe, gurkanja i psovanja, policija je stigla, ali on je uspeo da pobegne. Mi smo mu potom zaplenili kombi i neće ga dobiti dok nas ne isplati.

A po svemu sudeći, izgleda da su posao radili na crno, bez namere da plate porez na to što su zaradili.

Dakle, bez ikakve želje da branim tog "poslodavca", jer je očigledno da se radi o nekom pilićaru, nije baš da su i ti radnici naivni, jer su krali meso, otuđili automobil i zakinuli državu za porez. Samo taj kombi, kakav god da je, sasvim sigurno vredi više od njihovih dnevnica. Jeste, opravdanje može da bude da je ovaj njih prvo zakinuo za dnevnice, ali u normalnoj državi nije dozvoljeno "naplatu" vršiti na svoju ruku, zaplenom stvari ili batinama, već se to radi preko suda. Tako da, ovde i "poslodavac" i "radnici" treba da se nađu na udaru zakona i da svako odgovara za svoje. U pravnoj državi bi tako i bilo, a u Srbiji verovatno niko od njih neće odgovarati za svoja nedela.

Plus ovo što Odin kaže. Ne može se od jednog slučaja, ili dva ili tri, tvrditi da je to neko opšte pravilo. Na toj roštiljijadi je ostalih 99% radnika verovatno uredno dobilo svoje dnevnice. I na čemu ćeš onda da gradiš sliku o tome šta je uobičajeno? Na osnovu tih 1% ili na osnovu preostalih 99% ?
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:12 - pre 129 meseci
haluciniras.

Obaveza je poslodavca da regulise status radnika, a pravo na obrok postoji.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:21 - pre 129 meseci
Ma naravno. Isto kao i pravo da ukradeš kombi ako ti neko duguje pare. Sve po zakonu. Još kad bi bio ljubazan da citiraš član po kome građani imaju pravo da naplaćuju potraživanja zaplenom robe, bio bih ti jako zahvalan. Imam nekoliko nenaplaćenih faktura i baš bi mi dobro došlo, pogotovo na ovu krizu, da im zaplenim vozne parkove, a da ne odgovaram posle za to.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:24 - pre 129 meseci
A jel' se slažete vi sa mnom da mladi danas nemaju posao, uglavnom, zbog političke elite?
about:networking
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 20:26 - pre 129 meseci
Citat:
plus_minus: A jel' se slažete vi sa mnom da mladi danas nemaju posao, uglavnom, zbog političke elite?


slazem se. Politicka "elita" je glavni krivac svega sto ne valja u zemlji iz prostog razloga jer je sve zivo uzurpirala i ne moze se sada amnestirati ni od cega.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 21:06 - pre 129 meseci
Citat:
Marko_L:
Citat:
Da ne ispadne da sam samo preneo vest, bez komentara, evo i par reči: ljudi se snalaze, dolaze iz raznih mesta, nije im teško da rade i danju i noću, dakle sve po savetima sa ove teme. I onda se nađe baraba (ovo je jedna o kojoj se piše, ko zna koliko ih ima a da nisu izašli u novinama) da 'ladno pobegne ostavivši ljude koji su njemu zaradili pare - bez plate.

Hmmm... iz iste vesti

Citat:
Nije nam davao ni sok ni kiselu vodu da popijemo, a da ne bismo crkli od gladi, morali smo kradom da štrpnemo poneko parče mesa - jada se roštiljdžija Milutinović, kome se ovakva situacija desila prvi put u životu.

Citat:
Bilo je svađe, gurkanja i psovanja, policija je stigla, ali on je uspeo da pobegne. Mi smo mu potom zaplenili kombi i neće ga dobiti dok nas ne isplati.

A po svemu sudeći, izgleda da su posao radili na crno, bez namere da plate porez na to što su zaradili.

Dakle, bez ikakve želje da branim tog "poslodavca", jer je očigledno da se radi o nekom pilićaru, nije baš da su i ti radnici naivni, jer su krali meso, otuđili automobil i zakinuli državu za porez. Samo taj kombi, kakav god da je, sasvim sigurno vredi više od njihovih dnevnica. Jeste, opravdanje može da bude da je ovaj njih prvo zakinuo za dnevnice, ali u normalnoj državi nije dozvoljeno "naplatu" vršiti na svoju ruku, zaplenom stvari ili batinama, već se to radi preko suda. Tako da, ovde i "poslodavac" i "radnici" treba da se nađu na udaru zakona i da svako odgovara za svoje. U pravnoj državi bi tako i bilo, a u Srbiji verovatno niko od njih neće odgovarati za svoja nedela.

Plus ovo što Odin kaže. Ne može se od jednog slučaja, ili dva ili tri, tvrditi da je to neko opšte pravilo. Na toj roštiljijadi je ostalih 99% radnika verovatno uredno dobilo svoje dnevnice. I na čemu ćeš onda da gradiš sliku o tome šta je uobičajeno? Na osnovu tih 1% ili na osnovu preostalih 99% ?


Au, što volim ovu demagogiju!
Pa, majku mu, puna su vam usta priča kako ste kao mladi bili vredni i angažovani, radili ste stotine poslova da bi se izdržavali, plaćali fakultet, udžbenike i smeštaj, kako ste nosili klavire, cepali drva, hebali babe, zidali kuće, konobarisali... I svuda ste bili prijavljeni, je l' da?! A ako gazda nije hteo da vas prijavi za sledećih desetak dana koliko ste se zadržavali na tom poslu, vi ste išli u inspekciju i sa gnušanjem odbijali takve poslove, je l' tako bilo?!
Dajte, ne prodavajte ovde jajca za bubrege.

I nije ovo jedan slučaj, izgleda da nemate pojma gde živite. Ovo je paradigma stanja u Srbiji. To se, na ovaj ili onaj način, radi u ogromnom broju slučajeva. Izađite malo, pitajte neke koji nisu programeri i web dizajneri.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 21:26 - pre 129 meseci
Zamisli, zaplenili mu kombi! Šta je trebalo da urade, da konfiskuju masne tepsije? Ili da se obrate advokatskoj kancelariji, dok on odlazi daleko od mesta zločina svojim pošteno stečenim kamionom, dok ga prati podignuta prašina i neka onako adrenalinska muzika iz akcionih filmova?
I zamisli, krali su hranu! Da ih je plaćao, ne bi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 21:39 - pre 129 meseci
Iz cele te price se samo moze videti da je nasla krpa zakrpu - kakav poslodavac takvi i radnici.

Samo je jos 'falilo da su se pobili i poubijali. Kakvi advokati, sudovi, kakvi bakraci - stanglu i to je to.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 22:48 - pre 129 meseci
Citat:
Pa, majku mu, puna su vam usta priča kako ste kao mladi bili vredni i angažovani, radili ste stotine poslova da bi se izdržavali, plaćali fakultet, udžbenike i smeštaj, kako ste nosili klavire, cepali drva, hebali babe, zidali kuće, konobarisali... I svuda ste bili prijavljeni, je l' da?! A ako gazda nije hteo da vas prijavi za sledećih desetak dana koliko ste se zadržavali na tom poslu, vi ste išli u inspekciju i sa gnušanjem odbijali takve poslove, je l' tako bilo?!

Ne znam za ostale i ne mogu da pričam u njihovo ime, ali ja lično jesam radio na crno, gomilu poslova. S obzirom da su to bile devedesete, manje više se sve radilo na crno ili na sivo, retko šta na belo. Ne ponosim se nešto time, niti se toga stidim... naprosto prihvatam to kao tadašnje činjenično stanje, radilo se ono što se moralo. I da, dešavalo se da "gazda" ne isplati pare, ali nisam zbog toga krao cigle, aute, ili šta već, niti bih se time hvalio (ili žalio) po novinama da jesam. Jednostavno sam prihvatao rizik kada sam radio na crno da neću imati pravnu zaštitu u slučaju da se pare ne isplate (ne bih je imao ni ovako, al ajde) i nastavljao dalje. Ipak, većina je uredno, kao i danas, isplaćivala zarade, bez obzira što se radilo na crno.

Tako da, ne znam koja je poenta tvog posta.
Citat:
Zamisli, zaplenili mu kombi! Šta je trebalo da urade, da konfiskuju masne tepsije? Ili da se obrate advokatskoj kancelariji, dok on odlazi daleko od mesta zločina svojim pošteno stečenim kamionom, dok ga prati podignuta prašina i neka onako adrenalinska muzika iz akcionih filmova?
I zamisli, krali su hranu! Da ih je plaćao, ne bi.

Ne znam čemu služi ovo hiperbolisanje, ali ako misliš da ispadaš zanimljiv, grešiš. Činjenica je da oni nisu isplaćeni za ono što su radili (i za to, bez sumnje, treba teretiti "gazda Ljubišu"), ali je isto tako činjenica da su oni krali meso (sami priznali), ukrali automobil (sami priznali) i verovatno radili na crno (moja pretpostavka). Dakle, ako ćemo da gledamo strogo po zakonu, a u svim normalnim državama se tako gleda na ovakve stvari, ti radnici su ispali veći kriminalci od samog "gazde". I tu nije bitno šta su oni trebali da urade, ili šta bih ja uradio. Otkud znam, možda bih uradio isto iz očajanja. Ali, onda ne treba kukati na standard i plate od 200 evra. Hebi ga, bolji standard zahteva i bolji, odnosno kultivisaniji narod, a to podrazumeva da se neisplaćena potraživanja naplaćuju preko suda, a ne u sopstvenoj režiji i pogotovo ne krađom automobila, štanglama, preko novina i šta ti ja znam.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 22:53 - pre 129 meseci
Ovo oko kombija...

Moj brat od ujaka pre xy godina radio je za jednog gazdu. Vozio je sleper 40t. I taj gazda resi da se pravi lud i da ne placa platu, kao nema, a sam pun rezervoar kosta vise od plate. Nas deda kaze bratu da posle posla dotera kamion u dvoriste i tu da ga zakljucaju dok ovaj ne plati sve.

Evo ti ga gazde, a lopova u pokusaju, posle par dana sa sve novcem i izvinjenjem. Burazer je nastavio da radi kod njega jos neko vreme, a onda je zbrisao u Holandiju, bas kad je poceo rat. Bilo je to 1991.

E tako se to radi !
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao03.09.2013. u 23:12 - pre 129 meseci
Citat:
Ne znam za ostale i ne mogu da pričam u njihovo ime, ali ja lično jesam radio na crno, gomilu poslova. S obzirom da su to bile devedesete, manje više se sve radilo na crno ili na sivo, retko šta na belo. Ne ponosim se nešto time, niti se toga stidim... naprosto prihvatam to kao tadašnje činjenično stanje, radilo se ono što se moralo. I da, dešavalo se da "gazda" ne isplati pare, ali nisam zbog toga krao cigle, aute, ili šta već, niti bih se time hvalio (ili žalio) po novinama da jesam. Jednostavno sam prihvatao rizik kada sam radio na crno da neću imati pravnu zaštitu u slučaju da se pare ne isplate (ne bih je imao ni ovako, al ajde) i nastavljao dalje. Ipak, većina je uredno, kao i danas, isplaćivala zarade, bez obzira što se radilo na crno.

Tako da, ne znam koja je poenta tvog posta.


Aha, ti si imao svoje razloge da radiš na crno, a i bilo je drugo vreme.
A sada nema razloga da se radi na crno, gazde uslovljavaju da te prijave, a i vreme je drugo, berićet, blagostanje, ma komunizam bre!

I koja je poenta mog posta? Ima ona izreka o trunu u tuđem oku i iveru u svom...
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
195.78.86.*



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao04.09.2013. u 09:48 - pre 129 meseci
@Marko_L
Ja te stvarno ne razumem:
1) prijavljivanje radnika - obaveza gazde a ne radnika
2) kombi - gazda nije ispoštovao dogovor - bio on pismeni ili usmeni. To što su ti ljudi uradili sigurno nije po zakonu ali ne vidim da su u zemlji sa ovakvim sudstvom mogli nešto drugo da urade. Da će imati problema sada - verovatno da hoće, i to i on i oni, ali opet se vraćam na prvobitno - gazda nije ispoštovao ugovor.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao04.09.2013. u 13:49 - pre 129 meseci
Citat:
Aha, ti si imao svoje razloge da radiš na crno, a i bilo je drugo vreme.
A sada nema razloga da se radi na crno, gazde uslovljavaju da te prijave, a i vreme je drugo, berićet, blagostanje, ma komunizam bre!

I opet ti praviš neke svoje projekcije. Jeste, bilo je drugo vreme. Ipak, pričamo o vremenu neposredno nakon ratova i sankcija u kome je kompletna privreda bila potpuno zaustavljena, plate su bile nekoliko maraka, svaka druga radnja je imala čuveni natpis "lokal u pripremi", iako je ista uveliko radila, gro male privrede su činili šverc benzina, cigareta, čokolada, gaća, čarapa i razne druge robe koja se mahom prodavala po improvizovanim tezgama i kartonskim kutijama, ništa od toga nije bilo prijavljeno... sve i da si hteo nisi mogao da radiš na belo, jer je bilo nemoguće prijaviti radnika na kartonsku kutiju. Porediti to vreme sa današnjim je otprilike kao praviti poređenje Konga i Nemačke na primer.

No sve to nije bitno, jer ja svakako nigde nisam tvrdio da je tada rad na crno bio legalan. Jednostavno, rad na crno je bio jedini moguć, dok je alternativa bila nemanje posla i crkavanje od gladi. Danas to svakako nije tako i rad na crno u najvećem broju slučajeva predstavlja želju za više novca u svom džepu, a manje u državnom. Naravno, daleko od toga da danas nema ljudi koja iz bilo kog razloga nemaju drugih opcija nego da rade na crno, ali je to u daleko manjem broju nego što je bio slučaj u onim vremenima. To je sve normalno. Uostalom toga ima i u USA. Recimo, svi oni silni ilegalni emigranti iz Meksika ili šta znam odakle, šta će drugo nego da rade na crno dok ne srede papire. Međutim, ni sve to nije preterano bitno za ovu diskusiju, jer ja nigde nisam osuđivao nečiji rad na crno, niti imam nešto protiv da onaj kome je tako bolje ili mu je jedini izbor rad na crno, to i radi. Ali raditi na crno, naplaćivati zaostala potraživanja štanglama, a očekivati pravnu državu i poštovanje svih radničkih prava je smešno.
Citat:
I koja je poenta mog posta? Ima ona izreka o trunu u tuđem oku i iveru u svom...

Ajde ne izmišljaj. Šta ja to vidim kod drugoga, a ne vidim kod sebe? Jesam li ja igde tvrdio da je u redu to što sam ja radio na crno? Nisam. Jesam li igde tvrdio da nije u redu danas raditi na crno? Nisam. Hej, ja čak ne tvrdim ni da nije u redu zapleniti nečiji kombi ako ti taj neko nije isplatio zaradu. Uostalom, ko sam ja da određujem šta je u redu, a šta nije. Ja samo objašnjavam šta su posledice takvih delovanja. Dakle, činjenica je da je rad na crno nelegalan i da se time oštećuje država, pa samim tim i društvo u celini. Činjenica je da je naplata potraživanja u sopstvenoj režiji (zaplenom, krađom, otuđivanjem, nazovi kako hoćeš, vozila) nelegalna i da predstavlja korak dalje od pravne države koja je preduslov za ostvarivanje prava radnika. A vidiš, oni koji najviše kukaju na male plate i nepoštovanje radničkih prava su upravo oni koji najviše doprinose tome da stanje bude takvo kakvo jeste. To je ponašanje u narodu poznatije kao licemerje.

Dakle, u konkretnom slučaju, ja ne znam da li je to što su ti radnici uradili u redu ili nije u redu. To ponajviše zavisi od ugla gledanja i toga kakav je nečiji sistem vrednosti. Međutim pošto se država ne može bazirati na takvim subjektivnim stvarima, već isključivo na objektivnim poput važećeg zakona, onda strogo zakonski gledano, ti radnici su prekršili više zakona nego taj njihov tzv. "gazda" kojeg napadaju po novinama. I to je činjenica. A što je najtužnije, većina radnog sveta koja pročita taj članak će na prvu loptu osuditi ponašanje "the gazde", a pohvaliti ponašanje "the radnika", iako su svojim postupcima isti ti radnici načinili veću štetu društvu, pa samim tim i njima, nego ovaj pilićar. Naravno, objasniti to plebsu je nemoguća misija.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622744 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.