Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622997 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 07:34 - pre 130 meseci
@ivan.mojsilovic
Ako rukovodilac nije u stanju da vidi smicalice i na vreme reaguje nije dobar rukovodilac. Ako je greška nastala zbog toga što rukovodilac nije znao da organizuje proces, onda je pravična kazna ako kazniš rukovodioca a ne radnike, jer će taj rukovodilac i te kako sledeći put razmisliti kako da organizuje proces. Ako radnici vide iste aršine, biće zadovoljni, ako vide da samo na njih se odnose kazne biće ne zadovoljni. Ono što si prevideo je zadnja rečenica, da se tačno ustanovi gde je uzrok greške... Što je rekao Ivan tvoj imenjak i rukovodioci su radnici i trebalo bi da se podvode pod iste aršine...
 
Odgovor na temu

vos
Novi Sad

Član broj: 285814
Poruke: 134
*.dynamic.sbb.rs.



+91 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 08:00 - pre 130 meseci
U Holandiji pauza ne ulazi u radno vreme. Nisam 100% siguran za ostatak EU ali verujem da je tako u vecini zemalja.

Nema nikakvog smisla da se pauza racuna u placeno radno vreme ako u ugovoru o radu pise da se radi 40h nedeljno. Prakticno se kod nas ne radi 40h nedeljno iako tako pise u ugovoru od radu. Klasicni ostatak iz komunistickog perioda koji je sada nemoguce promeniti jer te toliko duboko usadjeno u svest ljudi kao nesto posteno.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 08:12 - pre 130 meseci
@vos
Zavisi kako gde. U nekim državnim firmama/službama se ne radi sigurno 40 sati, ali u većini privatnih firmi se radi i to da se sve puši. Jako mnogo ljudi rade mnogo više od 40 sati, šta više i ja sam sam radio i po 70 sati nedeljno u jednoj firmi. Dakle veoma rastegljivo je to tumačenje da nam je to zaostavština iz komunističkog vremena. To su sada već prazne fraze, jer onaj ko je 90tih imao 40 godina (recimo da je to neka generacija koja je još mogla da oseti "blagodeti komunizma" i zapamti ih) sada ima 63 godine i u penziji je ili je pred penzijom. Omladina to ili nije osetila ili je samo slušala u nekim pričama, i što je najgore najčešće u pričama poslodavaca koji ovo sve vreme pričaju da bi prikrili maksimalno eksplatisanje svojih radnika...
 
Odgovor na temu

vos
Novi Sad

Član broj: 285814
Poruke: 134
*.dynamic.sbb.rs.



+91 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 08:28 - pre 130 meseci
@vladared
Ja pricam o zakonu. Slazem da je u praksi u nekim firmama situacija ovakva ili onakva i da se zakon ne postuje uvek. Ali kod nas pauza od 30min ulazi u 8h radno vreme po zakonu sto nema bas nikakvog smisla. To nase firme na medjunarodnom trzistu cini manje konkurentnim. Ili neka se lepo promene ugovori o radu tako da pise da se kod nas radi 37.5h nedeljno pa da svi mi a i celi svet budemo svesni da ustvari radimo manje (po zakonu).
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 08:39 - pre 130 meseci
U Francuskoj "pauza" ne ulazi u radno vreme. Moja koleginica Stefani dolazi na posao u 11h i ide u 19h, ima sat vremena pauzu. S tim da je u Francuskoj radna nedelja 35 sati.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 09:05 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
Ako rukovodilac nije u stanju da vidi smicalice i na vreme reaguje nije dobar rukovodilac. Ako je greška nastala zbog toga što rukovodilac nije znao da organizuje proces, onda je pravična kazna ako kazniš rukovodioca a ne radnike, jer će taj rukovodilac i te kako sledeći put razmisliti kako da organizuje proces. Ako radnici vide iste aršine, biće zadovoljni, ako vide da samo na njih se odnose kazne biće ne zadovoljni. Ono što si prevideo je zadnja rečenica, da se tačno ustanovi gde je uzrok greške... Što je rekao Ivan tvoj imenjak i rukovodioci su radnici i trebalo bi da se podvode pod iste aršine...


U svim firmama treba da postoji neka hijerarhija i svako treba da odgovara "onome iznad" a svi zajedno vlasniku. Menadžeri i direktori itekako snose odgovornost prema vlasnicima samo ti to ne vidiš (ako si radnik) i ne treba da vidiš. Nije uobičano da se oni "ribaju" pred radnicima.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 09:24 - pre 130 meseci
Nisam rekao da riba, jer nije normalno ni radnika da riba pred drugim radnicima, nego snošenje krivice i kažnjavanje.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 09:27 - pre 130 meseci
Citat:
madamov: U Francuskoj "pauza" ne ulazi u radno vreme. Moja koleginica Stefani dolazi na posao u 11h i ide u 19h, ima sat vremena pauzu. S tim da je u Francuskoj radna nedelja 35 sati.


Ovo sa radnim vremenom i pauzama vam je nepotrebna rasprava. To je samo stvar forme, tj. terminologije. U Srbiji se odmor računa u okviru radnog vremena, dakle 8 sati sa sve odmorom. To znači da je 7.5 sati rad plus 0.5 odmor. U drugim državama je to drugačije formulisano. Dakle polemišete o istoj stvari samo drugačije nazvanoj. Suština je da odmor postoji i treba da postoji a kako se formuliše to je manje bitno. Radno vreme od 8 sati sa sve odmorom je formulacija koja je vrlo u duhu prosečne srpske firme i radnika jer je vrlo teško razlikovati kad je odmor a kad rad.



 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 11:26 - pre 130 meseci
^ Sajo, ja znam da je vama racunovodjama to tako, ali nije. Kod nas se po zakonu radi 37.5 sati nedeljeno, dok kod, kao sto vos rece, holandjana radi 40. U tome je razlika a ne u terminologiji.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 11:59 - pre 130 meseci
Citat:
Vidi,treba prvo da poradis malo na svom vaspitanju u nacinu obracanja prema drugim osobama,pa tek onda da polemises
po forumima.

Pusti ti moje vaspitanje. Moji odgovori nemaju veze sa vaspitanjem, nego sa time ko kakav odgovor zaslužuje. Svaka akcija ima jednaku reakciju. Ako hoćeš da ti se neko obraća sa poštovanjem, onda i ti moraš da pokažeš poštovanje tako što ćeš barem da pročitaš šta je neko napisao, pa tek onda odgovaraš. A ako ćeš ti da odgovaraš na nešto što nije napisano, e pa izvini, ali kakvu reakciju očekuješ ? Da si lepo pročitao moj post u kome je jasno i nedvosmisleno objašnjeno da pauzu ne treba ukidati, već je ne treba računati u radno vreme, znao bi da je i tvoj post neprimeren i da predstavlja svojevrsno vređanje. Pa ako tebi nije problem da vređaš, zašto bi nekome bio problem da ti kaže da ke*aš ?
Citat:
Dokle god nam vode drzavu takvi kao ti ovde nece biti bolje a ni mladi nece imati volju da rade.

Ja ne vodim državu, niti imam takvih ambicija. Tako da, pomešao si me sa nekim.
Citat:
Momci vi i dalje polemisite zasto mladi nece da rade,ali eto vam konkretan primer doticnog gospodina koji nezna
ni cemu sluzi pauza u toku radnog vremena a ovde prosipa pamet.

Gospodin vrlo dobro zna šta je pauza i čemu služi. Sigurno ne služi tome da manje radiš, već služi tome da ne bi radio 8 sati neprekidno... bez doručka, ručka i kratkog odmora od posla... i bez pauze se svakako ne može. Tako da nije problem u tome što ja ne shvatam čemu služi pauza, već ti ne shvataš čemu služi radno vreme.
Citat:
Iskljucujem se iz dalje diskusije.

Pametno. Podržavam u potpunosti.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 12:16 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
^ Sajo, ja znam da je vama racunovodjama to tako, ali nije. Kod nas se po zakonu radi 37.5 sati nedeljeno, dok kod, kao sto vos rece, holandjana radi 40. U tome je razlika a ne u terminologiji.


Pa dobro, kod njih se radi 40 sati, kod nas 37.5 sati, kod nekog trećeg 30 sati itd... to ne menja poentu. Nemam ništa protiv da se zakon promeni pa da glasi "puno radno vreme je 37.5 sati nedeljno" iliti "7.5 sati dnevno" samo što će onda opet neko da se javi sa konstatacijom kako mu je čudno da radno vreme iznosi 7.5 sati a on mora da provede 8 sati "na poslu". Kako god da okreneš, ne gine ti objašnjavanje. Ko želi da bude informisan sve se lako može rastumačiti. Po meni je najbitnija suština: da odmor postoji.

Meni je pre odmor deo radnog vremena nego onog drugog. Ipak ti ideš na posao da "odradiš" taj odmor, nije to tvoje slobodno vreme koje si mogao da provedeš kući radeći šta želiš. Slažem se da se na odmoru ne radi ništa produktivno ali zapravo i radiš (povezano je sa radom), ti odmaraš kako bi bio odmorniji i efikasniji za vreme efektivnog rada.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 14:02 - pre 130 meseci
Kako "pa dobro" ? I kako to ne menja poentu ? Upravo u tome i jeste sva poenta. Prosečan radnik u Srbiji više energije ulaže u to kako da zakine koji minut ili sat rada, nego u sam rad. Ne daj bože da zakon kaže da radno vreme može da traje 37.5 sati, a da se to ne iskoristi. Kad neko ima neki problem, obavezno je da ga donese na posao i opterećuje svoje kolege time što će da priča o tome, oduzimajući i njima deo radnog vremena, jer to je jelte ljudski. A kad te poslodavac zamoli da odradiš nešto što smatraš da nije u opisu tvog radnog mesta, obavezno se buni i izgubi još malo vremena, umesto da odradiš to i da nastaviš dalje sa svojim poslom. Nema veze što u većini ugovora u radu postoji stavka "i ostali poslovi po potrebi", što u suštini znači da šta god ti poslodavac zada da uradiš, to i jeste tvoj posao, osim ako se radi o nečem nelegalnom. I onda se posle neko pita zašto je plata 200 evra, dok se ekvivaletno radno mesto u nekoj razvijenoj zemlji plaća 5 puta više ?

Ne kažem, sve to spada u sasvim razumne radničke želje, ali Srbija nema taj luksuz. Ekonomska situacija to ne dozvoljava. I umesto da svaki radnik gleda kako da zapravo radi više od svog parnjaka "na zapadu", pa da za 10-20 godina možda i dođemo do takvog standarda, radi se upravo suprotno, tj. gleda se kako da se i tih standardnih 40 sati (standardno u većem delu EU), smanji koliko može. Shodno tome, na posao se dolazi tačno u minut, pa čak i kasni, a isto tako odlazi sa posla, umesto da se dođe 15 minuta ranije, a ode 15 minuta kasnije kako priprema za rad i priprema za odlazak ne bi oduzimali od radnog vremena, a o pauzi i da ne pričamo. I kako onda neko očekuje da radi sat-dva manje dnevno nego "zapadni kolega", a da ima istu ili veću platu ?

I onda su poslodavci krivi što standard nije bolji i što od minimalca ne može da se živi ?

Nema toga. Niko još standard nije stvorio maksimalnim smanjenjem radnog vremena, nego upravo suprotno, maksimalnim povećanjem istog, do granice izdržljivosti. Tako je Nemac izgradio svoju ekonomiju, tako je Amerikanac izgradio svoju, a tako će morati i Srbin ako misli da jednog dana ima standard kakav priželjkuje. Neće ga sigurno Marsovci stvoriti.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 14:27 - pre 130 meseci
Marko_L, ti ko da nisi u Srbiji, a ako jesi, prošetaj malo međ' običan svet.


A taj običan svet radi 8 sati dnevno, ali zvanično, na papiru, dok je u praksi 9 - 10, ima jedan slobodan dan u nedelji, a to NE znači da će biti nedelja, državni praznici za njega ne važe, a godišnji odmor ako ima, ima 15 dana, ali da napomenem da to nije 15 radnih dana, već samo 15 dana.

I sve to za "magičnu" platu od 20000, pa do 35000 ko ima sreće.

Rad u smenama se podrazumeva, plata delimično ide na tekući račun, a onaj ko dobija onih 35k, minimalac mu ide na račun, a ostatak na crno.

Sa tim minimalcem, može da očekuje istu takvu penziju - minimalnu (pod uslovom da je dočeka).

Uslovi rada nikakvi, mobing pljušti samo tako, raznorazna šikaranja, a pedala se dobija na jedan, bez ikakve otpremnine.

U Tehnomaniji recimo ne smete da sednete za vreme osmočasovnog radnog vremena. NEMA sedenja! Iako nema ni jednog kupca u radnji, vi NE smete da sednete! Priča sa kolegom je zabranjena, pauza je ako imaš sreće i moraš da jedeš ili napolju ili STOJEĆI u nekoj prostoriji da te ne vide. Plata mizerna, ali svaki mesec dobijete bonus, ali u minus na ime izmišljenih manjkova i kazni zato što ste pogledali kroz prozor ili pitali kolegu š'a ima... Šlag na torti jeste što njihov call centar nema slušalice sa mikrofonom, već običan telefon. Tako da ako radite u call centru, očekujte upalu mišića i krive prste na rukama, jer non stop držite slušalicu u ruci. Ako ne spustite slušalicu kako treba, bonus u minus na platu je od 15 - 30%! Dakle, samo to je čist mobing i maltretiranje zaposlenih, jer jajara neće da kupi telefone koji imaju ulaz za sluške sa mikrofonom...

I ako mislite da je to samo do jedne radnje / šefa, e nije, svi su isti, gamad se razmožava.

Da li je drugačije u Delezu, Ideji (ovi su najgori) ili drugim marketima? Nije.

Da li je drugačije ko privatnika jajara? Nije.

E, vidiš, ovo je realnost u Srbiji i nemoj da mi pričaš kako ovde niko neće da radi, kako svi zabušavaju i gledaju da "skrate" radno vreme, jer to jednostavno nije istina.

Lepo je biti administrator sistema, mreža, programer, freelancer i ovde prosipati pamet, ali je realnost malo drugačija.


[Ovu poruku je menjao bachi dana 17.08.2013. u 15:41 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 15:20 - pre 130 meseci
E, ajde mani tu jeftinu demagogiju. Šta ti znači prošeteti "međ običan svet" ? Pa šta sam ja onda ? Vanzemaljac koji se kreće "međ neobičnim svetom" u galaksiji daleko, daleko odavde ? Ne bratac, i ja sam taj isti običan svet, a hranu, odeću, higijenska sredstva, tehničku robu i sve ostalo takođe nabavljam tamo gde i svi drugi, u prodavnicama i radnjama u kojima radi takođe sasvim običan svet. Zato i pričam to što pričam, jer znam iz prve ruke.

Evo ti konkretnih primera. Juče baš sam svratio do prodavnice (nebitno sad koja je, ali se nalazi u lancu prodavnica koji si pomenuo), otišao do vitrine sa mesom, i bez obzira što nije bilo nikoga od mušterija u tom trenutku, čekao sam 3 minuta da radnica koja je trebalo da me usluži završi razgovor sa koleginicom i primeti da stojim tu i čekam. A to nije prvi put. Dešavalo se više puta i u više razlitih prodavnica. Tako da, tu nema ni traga o toj disciplini o kojoj ti govoriš. I koju platu onda hoće, a ne obraća pažnju na moje izgubljeno vreme ? Pa za takve je i minimalac mnogo.

Isto tako pre neki dan bio u restoranu... 15 minuta sam čekao konobara, samo da se udostoji pojavljivanja, a pošto isti nije bio siguran čega ima u kuhinji, a čega nema, pet puta je odlazio i vraćao se da bismo kompletirali porudžbinu. Znači, ja sam izgubio više od 30 minuta, samo da bih naručio nešto. Jel to dobar radnik ? Ne, to je neradnik koji nije našao za shodno da se pripremi za rad tako što će prvo da se informiše šta ima u ponudi, pa tek onda da nudi ? I kakvu platu on onda zaslužuje kada je upravo svom gazdi oterao mušteriju iz restorana zauvek ?

Da ne nabrajam koliko sam puta u poslednjih nedelju-dve ušao tako u neku prodavnicu tehničke opreme recimo gde sam od prodavca tražio nešto, tipa neki ruter, svič, bateriju, šta god da mi je u tom trenutku trebalo... i on/ona pojma nema da li to ima, nego uzme da pretura po kutijama, pa po magacinu... i nakon 20 minuta konstatuje da nema to. Pa nije li osnovni posao prodavca da zna šta ima u radnji ? A ne zna zato što nije odvojio vreme da napravi popis gde šta stoji. Kakvu platu on/ona zaslužuju ?

Ovo su neki najsvežiji primeri, a svakako nisu usamljeni slučajevi. To viđam i doživljavam na redovnoj bazi. Možda ima savesnih, disciplinovanih radnika, ali svakako nisu u većini. Da jesu, češće bih naletao na takve, a ne na ove druge.

Tako da, mani te priče o jadnom, neshvaćenom srpskom radniku. Ne sumnjam da ima onih koji su u lošoj situaciji zbog nesrećnog spleta okolnosti i šta ti ja znam, ali većina je tu gde jeste zahvaljujući samom sebi. Ne možeš ti nekome oduzeti 3, 20 ili 30 minuta vremena bespotrebno, pogotovo ako je to klijent tvoje firme, a očekivati da neko to nagradi. To može samo loše da utiče na firmu, a ako firma lošije posluje, onda ne može ni da raste, pa nema rasta ekonomije i samim tim nema povećanja plata. Sve je to povezano.

A ako nekome treba da se objašnjava zašto je problem nekome oduzeti i 3 minuta vremena bespotrebno, onda taj ima problem sam po sebi.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 15:37 - pre 130 meseci
Citat:
bachi: ... ali je realnost malo drugačija.


Naravno, da je drugacija, samo je izgleda malo ko od radnika uzima u obzir, pa se misli da se sa opstom domacom ekonomskom realnoscu bez problema moze imati licna zapadnoevropska radnicka realnost.

Na osnovu cega vi ocekujete da u poluraspadnutoj zemlji, gdje pola ljudi uopste nema nikakav posao i gdje je ukupna privredno-ekonomska situacija maltene nikakva, svaki obican radnik moze da zivi lagodno i dostojanstveno, da je plata sasvim dovoljna za normalan zivot, pri cemu se pod 'normalan' zivot ne podrazumjeva ono sto je normalno za poluraspadnutu zemlju u dubokoj krizi nego ono sto je normalno za dobrostojecu zemlju bez ikakvih problema?!

Na osnovu cega dovodite u vezu raspadnutu realnost sa idealizovanim polozajem radnika?

Kad bi to moglo da se sastavi i kad bi funkcionisalo - u cemu bi onda bila razlika izmedju poluraspadnutih zemalja u krizi i dobrostojecih zemalja?!?!


 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 15:44 - pre 130 meseci
@Marko_L
O, kako ti pričaš nebuloze, gde li je tome kraj!?

Buniš se što ti prodavačica nije prišla čim si prišao vitrni sa mesom, a nas 90% pizdi kad ih prodavci "smaraju" čim uđu sa "Izvolite, mogu li da vam pomognem?"! Bilo ti je ispod časti da je pozoveš?

Dalje, to što prodavačica ne zna šta ima u radnji nego pretura po magacinu, ko je za to krv?! Ona? Ne, nego neko ko treba da napravi bazu artikala i stanja, ili da je kupi. Prodavačica treba da pravi popis?! Slabo se ti razumeš u poslovanje, vidim. Popis se radi planski, periodično i po zahtevu menadžmenta. Dakle, lako je okriviti prodavačicu što neki njen nadređeni nije uradio svoj posao, i što, na kraj krajeva, vlasnik nije uveo pravila o elektronskom vođenju stanja artikala u radnji.

Nego, imam utisak da ne voliš baš mnogo ljude sa kojima radiš. Svaka druga rečenica ti je kako su lenji, kako ceo dan smišljaju kako da zakinu na radnom vremenu, kako da kasnije dođu a ranije odu, kako otaljavaju posao... Nisi razmišljao da batališ taj posao kad ti pravi tolike probleme i kad postaješ toliki mizantrop? Kad si išao na godišnji odmor?

I ta šuplja priča o potrebi da srpski radnik radi više da bi Srbija (možda) procvetala za 15-20 godina, to je najveća besmislica koju sam pročitao. Da li ti pristaješ da deo svojih prihoda izdvajaš za bolju budućnost zemlje? Ne bi, jer je tvoj interes - profit. Zašto misliš da bi onda radnik trebalo da brine o toj istoj ekonomiji, od čijeg će napretka najviše koristi imati baš poslodavci. Isti oni koji su puni ideja kako tuđim parama oživeti privredu. Ali, nemoj neko da im pomene njihove prihode i način raspodele, za to seku desnu ruku!
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
46.42.169.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 16:17 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L: E, ajde mani tu jeftinu demagogiju. Šta ti znači prošeteti "međ običan svet" ? Pa šta sam ja onda ? Vanzemaljac koji se kreće "međ neobičnim svetom" u galaksiji daleko, daleko odavde ? Ne bratac, i ja sam taj isti običan svet, a hranu, odeću, higijenska sredstva, tehničku robu i sve ostalo takođe nabavljam tamo gde i svi drugi, u prodavnicama i radnjama u kojima radi takođe sasvim običan svet. Zato i pričam to što pričam, jer znam iz prve ruke.

Evo ti konkretnih primera. Juče baš sam svratio do prodavnice (nebitno sad koja je, ali se nalazi u lancu prodavnica koji si pomenuo), otišao do vitrine sa mesom, i bez obzira što nije bilo nikoga od mušterija u tom trenutku, čekao sam 3 minuta da radnica koja je trebalo da me usluži završi razgovor sa koleginicom i primeti da stojim tu i čekam. A to nije prvi put. Dešavalo se više puta i u više razlitih prodavnica. Tako da, tu nema ni traga o toj disciplini o kojoj ti govoriš. I koju platu onda hoće, a ne obraća pažnju na moje izgubljeno vreme ? Pa za takve je i minimalac mnogo.

Isto tako pre neki dan bio u restoranu... 15 minuta sam čekao konobara, samo da se udostoji pojavljivanja, a pošto isti nije bio siguran čega ima u kuhinji, a čega nema, pet puta je odlazio i vraćao se da bismo kompletirali porudžbinu. Znači, ja sam izgubio više od 30 minuta, samo da bih naručio nešto. Jel to dobar radnik ? Ne, to je neradnik koji nije našao za shodno da se pripremi za rad tako što će prvo da se informiše šta ima u ponudi, pa tek onda da nudi ? I kakvu platu on onda zaslužuje kada je upravo svom gazdi oterao mušteriju iz restorana zauvek ?

Da ne nabrajam koliko sam puta u poslednjih nedelju-dve ušao tako u neku prodavnicu tehničke opreme recimo gde sam od prodavca tražio nešto, tipa neki ruter, svič, bateriju, šta god da mi je u tom trenutku trebalo... i on/ona pojma nema da li to ima, nego uzme da pretura po kutijama, pa po magacinu... i nakon 20 minuta konstatuje da nema to. Pa nije li osnovni posao prodavca da zna šta ima u radnji ? A ne zna zato što nije odvojio vreme da napravi popis gde šta stoji. Kakvu platu on/ona zaslužuju ?

Ovo su neki najsvežiji primeri, a svakako nisu usamljeni slučajevi. To viđam i doživljavam na redovnoj bazi. Možda ima savesnih, disciplinovanih radnika, ali svakako nisu u većini. Da jesu, češće bih naletao na takve, a ne na ove druge.

Tako da, mani te priče o jadnom, neshvaćenom srpskom radniku. Ne sumnjam da ima onih koji su u lošoj situaciji zbog nesrećnog spleta okolnosti i šta ti ja znam, ali većina je tu gde jeste zahvaljujući samom sebi. Ne možeš ti nekome oduzeti 3, 20 ili 30 minuta vremena bespotrebno, pogotovo ako je to klijent tvoje firme, a očekivati da neko to nagradi. To može samo loše da utiče na firmu, a ako firma lošije posluje, onda ne može ni da raste, pa nema rasta ekonomije i samim tim nema povećanja plata. Sve je to povezano.

A ako nekome treba da se objašnjava zašto je problem nekome oduzeti i 3 minuta vremena bespotrebno, onda taj ima problem sam po sebi.

Kad napišeš post,da li pročitaš to što si napisao? Pa vređaš zdrav razum!
Idi ti radi kod nekog za procvat srpske ekonomije .. u narednih iks godina...
Da da,treba svi da lete kad tebe vide! Prodavac da napravi popis? Ti više od besa ne znaš šta bi napisao druže!
Ti si duboko u sebi ko zna čime nezadovoljan! Možda nemaš devojku?! Da pomognemo nekako?
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 16:30 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L:
Evo ti konkretnih primera. Juče baš sam svratio do prodavnice (nebitno sad koja je, ali se nalazi u lancu prodavnica koji si pomenuo), otišao do vitrine sa mesom, i bez obzira što nije bilo nikoga od mušterija u tom trenutku, čekao sam 3 minuta da radnica koja je trebalo da me usluži završi razgovor sa koleginicom i primeti da stojim tu i čekam. A to nije prvi put. Dešavalo se više puta i u više razlitih prodavnica. Tako da, tu nema ni traga o toj disciplini o kojoj ti govoriš. I koju platu onda hoće, a ne obraća pažnju na moje izgubljeno vreme ? Pa za takve je i minimalac mnogo.

Znas kako, zbog takvog mentaliteta gazde "i minimalac je mnogo" se ona bas tako i ponasa.

Taj gazda je izrabljuje 10 sati dnevno iako joj je radno vreme zvanicno 8, radi i na toj mesari, radi i kao cistacica, radi i u magacinu naravno kad treba nesto da se pretovari, a vozi i viljuskar po potrebi... posle toga ponovo dodje u mesaru da te usluzi... i to sve za minimalac.

Da li ti je palo na pamet kako bi se ponasala da joj je se postuju osnovna prava radnika i da je tretiraju kao ljudsko bice?

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 16:37 - pre 130 meseci
Citat:
Buniš se što ti prodavačica nije prišla čim si prišao vitrni sa mesom, a nas 90% pizdi kad ih prodavci "smaraju" čim uđu sa "Izvolite, mogu li da vam pomognem?"! Bilo ti je ispod časti da je pozoveš?

Ko kaže da se ja bunim ? Šta ja imam da se bunim. Kada negde nisam zadovoljan uslugom, imam običaj da pružim drugu, pa i treću šansu. Ako je suluga konstantno loša, onda jednostavno prestanem da odlazim tamo. Vrlo prosto. Eventualno ako sam baš dobre volje, skrenem menadžeru pažnju na to šta mu se dešava u radnji, pa nek on vidi šta će sa svojim radnicima. Ako je njemu svejedno, meni je još "svejednije". A to što 90% vas smara kada je prodavac uslužan, samo znači da 90% vas ima viška slobodnog vremena koje će da gubi po prodavnicama. Ja nemam.
Citat:
Dalje, to što prodavačica ne zna šta ima u radnji nego pretura po magacinu, ko je za to krv?! Ona? Ne, nego neko ko treba da napravi bazu artikala i stanja, ili da je kupi. Prodavačica treba da pravi popis?! Slabo se ti razumeš u poslovanje, vidim. Popis se radi planski, periodično i po zahtevu menadžmenta. Dakle, lako je okriviti prodavačicu što neki njen nadređeni nije uradio svoj posao, i što, na kraj krajeva, vlasnik nije uveo pravila o elektronskom vođenju stanja artikala u radnji.

Nije tačno. Prodavac je taj koji treba da se organizuje kako ne bi mušterijama bespotrebno oduzimao vreme. Da li će da traži vlasniku da nabavi neki softver koji će u tome da pomogne ili će ručno da popiše gde je šta je potpuno nevažno. Dakle, menadžment je tu da odluči šta će se u radnji prodavati, po kojoj ceni, koje će biti radno vreme, da obezbedi nabavku robe, da se bavi marketingom i sličnim stvarima. A na prodavcu je da zna šta prodaje, koliko i koje robe fali u radnji, a pogotovo da zna gde mu šta stoji...
Citat:
Nego, imam utisak da ne voliš baš mnogo ljude sa kojima radiš. Svaka druga rečenica ti je kako su lenji, kako ceo dan smišljaju kako da zakinu na radnom vremenu, kako da kasnije dođu a ranije odu, kako otaljavaju posao... Nisi razmišljao da batališ taj posao kad ti pravi tolike probleme i kad postaješ toliki mizantrop? Kad si išao na godišnji odmor?

A ko priča o ljudima sa kojima ja radim ? Kod mene takvi ni ne mogu da rade, jer forsiram skroz drugačiju metodologiju rada. Ja isključivo mogu da sarađujem sa ljudima koji su preduzimljivi, samoinicijativni, koji umeju sebe da organizuju, koji ne gledaju na radno vreme i koji se fokusiraju na rezultat. Tako da, kod mene čak i ne postoji striktno radno vreme, pauze, slobodni dani, niti bilo šta od toga. Svako to određuje po sopstvenom nahođenju i meni je potpuno svejedno da li će neko da radi 2 sata, 4 sata ili uopšte neće doći na posao... sve dok su ispoštovana 2 vrlo jednostavna pravila, a to se planirani posao odradi na vreme i da su klijenti usluženi svetlosnom brzinom. Oni koji to mogu da ispoštuju, ostaju, dok oni drugi odlaze. A ja da nekoga teram da radi da bi sebi zaradio novac, ne pada mi napamet. Vrlo jednostavno i nema nerviranja.
Citat:
I ta šuplja priča o potrebi da srpski radnik radi više da bi Srbija (možda) procvetala za 15-20 godina, to je najveća besmislica koju sam pročitao. Da li ti pristaješ da deo svojih prihoda izdvajaš za bolju budućnost zemlje? Ne bi, jer je tvoj interes - profit. Zašto misliš da bi onda radnik trebalo da brine o toj istoj ekonomiji, od čijeg će napretka najviše koristi imati baš poslodavci. Isti oni koji su puni ideja kako tuđim parama oživeti privredu. Ali, nemoj neko da im pomene njihove prihode i način raspodele, za to seku desnu ruku!

Ne mislim ja ništa. Samo navodim činjenično stanje. I poslodavci i radnici zavise od ekonomske snage tržišta na kome posluju. Poslodavac će uvek zarađivati više, i treba da zarađuje dosta više, nego što zarađuje radnik. Zato je i poslodavac jel. To je nepromenjiva. A od ekonomije samo zavisi koliki će to iznosi biti. Ako radnik ima 200 evra platu za neki posao, a njegov poslodavac recimo 5.000 evra, u jačoj ekonomiji će se jedino promeniti da radnik za isti taj posao ima 1.000 evra, a poslodavac 25.000 evra. Pa sad, ako bi radnici radije radili za 200 evra samo da njihov poslodavac ne bi zarađivao više od 5.000, onda ok. A zašto je na radnicima da rade na poboljšanju ekonomije ? Pa zato što ih ima mnooooogo više nego poslodavaca.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao17.08.2013. u 16:55 - pre 130 meseci
Citat:
Ko kaže da se ja bunim ? Šta ja imam da se bunim.

Pa buniš se ovde što je takvo stanje. I ne, nije samo zapažanje, jer tvoj komentar na pojavu sasvim jasno pokazuje da se buniš.
Citat:
A to što 90% vas smara kada je prodavac uslužan, samo znači da 90% vas ima viška slobodnog vremena koje će da gubi po prodavnicama. Ja nemam.

A tebi piše na čelu da li imaš vremena ili ne, i da li prodavačica treba da te pusti da pogledaš šta je u ponudi ili da trči da te usluži čim joj uđeš u vidno polje?
Citat:
Prodavac je taj koji treba da se organizuje kako ne bi mušterijama bespotrebno oduzimao vreme. Da li će da traži vlasniku da nabavi neki softver koji će u tome da pomogne ili će ručno da popiše gde je šta je potpuno nevažno.

Kako znaš da prodavačica nije iznela predlog vlasniku? I da ju je ovaj odhebao, jer je to preveliki trošak? Da ručno popiše gde je šta?! U 21. veku, u prodavnici tehničke opreme? Ja bih takvu prodavnicu zaobilazio. I to ne zbog prodavaca.
Citat:
A ko priča o ljudima sa kojima ja radim ?

A kako onda znaš kako zaposleni u drugim firmama provode ceo svoj radni dan? Pretpostavljaš ili se informišeš preko foruma? U svakom slučaju, procene su ti neutemeljene na direktnom saznanju, pa su samim tim i nepouzdane, proizvoljne.
Citat:
Ako radnik ima 200 evra platu za neki posao, a njegov poslodavac recimo 5.000 evra, u jačoj ekonomiji će se jedino promeniti da radnik za isti taj posao ima 1.000 evra, a poslodavac 25.000 evra.

Aha, vidim da su u svim zemljama koje su prošle tranziciju plate zaposlenih porasle a prihodi vlasnika pali. Daj, budimo ozbiljni.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622997 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.