Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kvalitet prikaza u beogradskim 3d bioskopskim salama

elitemadzone.org :: MadZone :: Kultura :: kvalitet prikaza u beogradskim 3d bioskopskim salama

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12308 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jojkic
Djordje Jojkic
Administrator mreze PC racunara
Beograd

Član broj: 70878
Poruke: 7
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: kvalitet prikaza u beogradskim 3d bioskopskim salama05.01.2013. u 00:04 - pre 137 meseci
Citat:
boyan3001:

Taj problem sa zamucivanjem pri brzim scenama nema veze sa 3D (kao sto je na kraju i primeceno pri obicnoj projekciji), nego sa najvecom boljkom TFT-LCD tehnologije sporog odziva piksela na promene. Projekotri su digitalni naravno.



Bojane, ovo što si spomenuo zvuči zanimljivo. Još sam malo tržio po drugim forumima, znači još ljudi ima isto mišljenje kao i ja, da za 2 D Hobite , makar na početku filma (koliko sam ja primetio) u bržim scenama, postoji osećaj kao da se gleda Div X . Pošto sam gledao u Cineplex-u , gde je naravno projektor digitalni, i po meni kvalitetniji je bioskop nego onaj u Ušću, mislio sam da je možda ili problem sa izoštravanjem slike na projektoru (pretpostavljam da u današnje vreme ,to projektor radi automatski, bez operatera) , da bih kasnije ipak pomislio da možda distributer u obradi filma (pri lepljenju titlova, i ko zna već čemu) ,je prežvakao film i oborio kvalitet.
Ovo mi je palo na pamet, jer sam nekada davno, rip-ovao filmove sa DVD originala tj. 9 GB na DVD - R 4,3 GB ... I svega sam se nagledao, od promenjive kompresije , promene rate-a , pa čak videh i neke filmove sa ispranim bojama ... ono po srpski dobijes DVD film , 4,3 GB, koji to naravno više nije DVD (kvalitet originala).

Medjutim ako nije problem, da napišeš koju reč više , o ovom problemu sa TFT - LCD tehnologijem , na filmskim projektorima ?

Da li to znači da u celom svetu postoji problem, ili su naravno projektori kod nas budjavi i zastareli, iako su digitalni ? Da li je možda bolje ipak film gledati u recimo Tuckwood-u ? , za taj bioskop nisam imao nikad ozbiljnih zamerki, osim možda preglasnog zvuka , i malo skučenih sala , više me nervira naći parking mesto u centru grada, pa je zbog toga moj izbor Delta ...
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: kvalitet prikaza u beogradskim 3d bioskopskim salama05.01.2013. u 01:01 - pre 137 meseci
LCD - Liquid Crystal Display tehnologija generalno, ma u kakvom obliku realizovana, pati od problema sporog odziva. TFT je tehnolgija izrade LCD-a i broji nekoliko razlicitih realzacija (TN film, MVA/PVA, IPS) koje postizu razlicite performanse. Tako TN film tehnologija ima najbrzi odziv od svih, ali zato osetno zaostaje na drugim poljima (kvalitet boja, ugao vidljivosti npr). Ipak odziv ovakvog displeja i dalje ne moze da se meri sa odzivom koji mogu da postignu CRT (Chatode Ray Tube) ekrani.

Projektori bazirani na LCD tehnologiji nisu nista drugo do displej u kakav vecina nas danas gleda za racunarom, s tom razlikom da se s jedne strane tog displeja nalazi veoma jaka lampa, a sa druge socivo koje sliku treba da usmeri i projektuje na platno ispred. Dakle sve mane i sve prednosti koje vidite na vasim monitorima su prisutne i na LCD projektorima.
Problem sporog odizva se manifestuje tako sto se slika blago zamucuje duz pravca kretanja objekta, aktera ili cele scene (svenk kamere). Ovo se najbolje vidi na nekom akcionom filmu ili u nekim FPS (first person shooter) igrama. Efekat koji opisujete u bioskopu, a koji sam i ja video bez greske je upravo to. Problem nastaje jer piksel ne moze da izvrsi promenu boje toliko brzo koliko se od njega to zahteva. Rezlutat je blago mesanje nove boje sa prethodnom. Slicna stvar se desava kada pokusate da slikate nesto sto se brzo krece sa ne dovoljno brzom ekspozicijom.

Postoje i neke druge tehnologije projektora sa svojim prednostima i manama. Ne razumem se nesto posebno u tu pricu, ali ovde se moze steci dobar uvid u problematiku:
http://en.wikipedia.org/wiki/V...jector#Projection_technologies
Ocigledno je da mi posedujemo u nasim bioskopima LCD projektore. Povoljni su za kvalitet koji pruzaju uz neke manje manjkavosti.
Realno...
 
Odgovor na temu

jojkic
Djordje Jojkic
Administrator mreze PC racunara
Beograd

Član broj: 70878
Poruke: 7
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: kvalitet prikaza u beogradskim 3d bioskopskim salama16.01.2015. u 08:54 - pre 112 meseci
Ovo je stara tema, ali nisam zaboravio diskusiju.
Konačno sam imao prilike da odgledam i Hobita 3 deo, u TC Delta, i to u novoj za nas tehnologiji 48 HFR.
Kvalitet se ne može porediti, sa onim što je kod nas običan 3 D.
Najednostavnije rečeno, zavalio sam se u bioskopsku stolicu, stavio 3 D naočare i odgledao film od početka do kraja
bez mrljanja slike, bez zamaranja očiju i ostalih problema koji se javljaju kod 3 D slika.
Fora je da je 48 HFR, u stvari slika sa 48 frejmova (slika) u sekundi, umesto standardnih 24 , sto je izgleda i potrebno za kvalitetnu 3D sliku.
Jednostavno fenomemalno, i obavezno probajte da gledate film u 3D , 48 HFR umesto običan 3 D, i sada sam definitivno svatio zašto ipak ljudi na zapadu se lože na 3D filmove, i da nam ovde jednostavno uvaljuju staru 3D tehnologiju, maltene na nivou filma Ajkula iz 1980-tih, i da nisu gledaoci problem, ono kao ne vide dobro 3 D u određenom procentu ljudi, već ne odgovarajuća tehnologija prikazivanja u bioskopu....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kultura :: kvalitet prikaza u beogradskim 3d bioskopskim salama

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12308 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.