Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27295 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 10:45 - pre 132 meseci
@CoyoteKG : Kao i za sve u poljoprivredi, treba ti zemlja, a ona je u Vojvodini dosta skuplja nego u Sumadiji. Ako ste razmisljali o stocarstvu, obidji malo svoj kraj, narocito deo ka Raci Kragujevackoj ili Rekovcu. Videces koliko je jeftina zemlja u Bosnjanu, Djurdjevu, Mirasevcu, Borcima... Citava domacinstva sa njivama se mogu kupiti jako jeftino. Cak ispada da je kupovina polovnog traktora sa prikljucnim masinama skuplja nego to. Kod mene u selu, koje je malo dalje od bas tog kraja skoro je otislo komplet seosko domacinstvo, sa sredjenom dvospratnom kucom gradjenom 1990. + 5 hektara zemlje za 5.000 eur. Ar zemlje kosta 20-30 eur, pa i manje, zavisno od blizine puta.

Rekao si da pcelarstvo ne dolazi u obzir jer se brat plasi pcela/osa i slicnog, ali ja bih se najpre za to uhvatio. Pocetna ulaganja nisu toliko velika, imas stimulacije od drzave i sto je jako bitno, za kosnice treba samo ar-dva zemlje. Ostalo rade one same! Imas danas moderne "skafandere" gde si zasticen potpuno, pa cak i da se ceo roj sruci na tebe nece ti se nista desiti. Pride sto rad sa pcelama smiruje zivce, popravlja razpolozenje - jednostavno pozitivno utice na coveka. Moj brat je alergican na ujed pcele, ali radimo to vec dugo godina - bez straha. Potraznja za pravim medom je ovde velika, a da ne pominjemo maticni mlec, polen i druge stvarcice koje ti divni insekti sakupe.

Imas tu i uzgoj peradi, ali i uzgoj zacinskih i lekovitih biljaka, kao i onih za kojima je stalna potraznja kao sto je lavanda npr! Ne treba velika povrsina i posebno veliko odrzavanje, ali je zato profit sasvim solidan.

Na kraju mozemo mi ovde da pametujemo do sutra, ali ono sto on odluci i cega se prihvati - treba ga podrzati u tome i pomoci koliko god je moguce.

Jbg... Ja sam ove godine prvi put otisao ozbiljnije u ratarstvo, zasejao prilicne povrsine kukuruza, ali koliko vidim, bice i ova godina slaba i susna (kod mene nije pala kisa jos od 18 Aprila) zemlja vec dobro ispucala, i iako je kukuruz lepo nikao i krenuo kako treba vec polako pocinje da posustaje i ko zna sta ce biti! Poljoprivreda je cesto lutrija i nikad nista nije 100% sigurno
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 11:33 - pre 132 meseci
Citat:
FoghornLeghorn:
Jbg... Ja sam ove godine prvi put otisao ozbiljnije u ratarstvo, zasejao prilicne povrsine kukuruza, ali koliko vidim, bice i ova godina slaba i susna (kod mene nije pala kisa jos od 18 Aprila) zemlja vec dobro ispucala, i iako je kukuruz lepo nikao i krenuo kako treba vec polako pocinje da posustaje i ko zna sta ce biti! Poljoprivreda je cesto lutrija i nikad nista nije 100% sigurno :(

Koliko imaš kukuruza?

Ako nemaš šta pametnije da radiš kupi neki tifon i malu pumpu i lagano se zezaj na njivi... Bez navodnjavanja danas teško da možeš da računaš na bilo šta.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 13:02 - pre 132 meseci
FoghornLeghorn@ 5000e za kucu tj celo domacinstvo i 5ha zemlje? STVARNO ?
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 13:55 - pre 132 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
FoghornLeghorn:
Jbg... Ja sam ove godine prvi put otisao ozbiljnije u ratarstvo, zasejao prilicne povrsine kukuruza, ali koliko vidim, bice i ova godina slaba i susna (kod mene nije pala kisa jos od 18 Aprila) zemlja vec dobro ispucala, i iako je kukuruz lepo nikao i krenuo kako treba vec polako pocinje da posustaje i ko zna sta ce biti! Poljoprivreda je cesto lutrija i nikad nista nije 100% sigurno

Koliko imaš kukuruza?

Ako nemaš šta pametnije da radiš kupi neki tifon i malu pumpu i lagano se zezaj na njivi... Bez navodnjavanja danas teško da možeš da računaš na bilo šta.


4 ha za pocetak. Imam jos 6 ha koje sam kupio, ali cekam da izadju zakupci na jesen pa da udjem ja! Zakupci su pod znacima navoda posto se zemlja izdaje ovde samo za placanje poreza Platis nekom porez za tu godinu za tu parcelu i radis je... Neki daju samo da ne raste korov

Sto se zalivanja tice, imam 2 ha u dolini jedne recice, sa dva bunara tako da cu tu od sledece godine posto je pre par godina otac dao to nekom liku za 50 eur po godini Za ovo drugo tek treba da busim sondazne rupe da vidim kako ce to izaci!

@Cika Dacha : Ima toga koliko hoces... dobro to je bila dobra pogodba obzirom da je u pitanju selo od 4000 stanovnika relativno blizu grada! Pa ja sam placao 1000 eur hektar solidne zemlje (nije bas ko vojvodjanska, ali ovde je sva takva) Jedan prijatelj mi se pre dve godine odselio negde na Vujan. Platio je 4 hiljade eur komplet domacinstvo sa rekom koja protice ispod kuce (ima i stara vodenica) + 4 ha sume, 4 ha pasnjaka i 2 ha obradive zemlje

Centralna Srbija je propast, narocito manji gradovi. Kod mene u gradu (25.000 stanovnika) je nedavno otisla kuca (dobro, ona sa kraja 60-tih, u "G" sa jos jednom istom takvom samo manjom, na 4,5 ara placa, 300 m od centra grada za 5,500 eur i to na dve rate!!! Sve uknjizeno i bez sporova... Ovde vise nema ljudi, narocito mladjih - sve je to otislo za BG ili negde u inostranstvo. Penzioneri i nesto mladjih kao sto sam ja, ako racunas konjine od 44 godine u mladje ljude.

ps - evo sad pade kisa... sedam na bicikl i nadam se da cu da zateknem kaljave njive
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 14:18 - pre 132 meseci
FoghornLeghorn@ gde su ta sela? daj bre nesto takvo da kupim!
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 14:32 - pre 132 meseci
Krenes od Kragujevca ka Raci Kragujevackoj, Natalincima, Velikoj Plani, Palanci... Prodji tim selima, narocito kraj oko Race Kragujevacke (Djurdjevo, Bosnjane, Mirasevac, sela ispod brda Visak iznad Race Kragujevacke) pa ces videti sta je sve na prodaju. Uglavnom prodaju naslednici kuca koje su se zatvorile - a tu je cena najmanja.

E, 'ajd javicu se kasnije... moram da idem. Neki cudan oblak je bio - moram da obidjem njive da vidim da nije slucajno lupao grad, mada mi se cini da je otisao u susedni atar!
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?22.05.2013. u 19:10 - pre 132 meseci
Zamalo... na kilometar od mojih njiva grad pocistio sve... k'o buldozerom da si prosao Kod mene malo proletelo sitnih kuglica ali nije ostecen kukuruz Sad mi je lakse!

@Cika Dacha: Ako volis brdske ili planinske predele, kreni od Topole ka G. Milanovcu preko Rudnika. Kad prodjes selo Vinca koje je jako bogato i ima intenzivnu proizvodnju voca, sve dalje ka Rudniku je "propas'" Od Satornje pa nadalje - pustara, narocito po onim brdima. Mozda nije lose da prodjes trasom stare pruge Ljig-G.Milanovac (imas skretanja sa magistrale desno kad ides od BG - Mutanj, Cerova, Davidovica, Nakucani, Ljutovnica... to je sve skoro pusto!

 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?23.05.2013. u 12:59 - pre 132 meseci
^
Ove božje suze zlata vrede...
...deda mi je uvek govorio da svaka majska kiša vredi po jedna kola kukuruza više.
Ubeđen sam da i tvoj kukuruz blagonaklono "gleda" na ovo "tiho plakanje"...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?23.05.2013. u 15:06 - pre 132 meseci
FoghornLeghorn@ aj baci koju sliku! i stvarno su takve cene?
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?23.05.2013. u 16:22 - pre 132 meseci
Uglavnom prodaju naslednici pa su zato i takve cene... Ovih dana idem do GM pa cu slikati usput. Inace, ja bas i nemam naviku da slikam okolo, vec ako nesto vidim pre zapisem broj telefona

Imas i dole na jugu - izmedju Bojnika i Prokuplja (Zlata, Gornja i Donja Macina... pustara... sela sa po par stanovnika )

Gde je ogromna ponuda a traznja nikakva i cene su jako male!
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?23.05.2013. u 17:17 - pre 132 meseci
Ja ne mogu da poverujem da je 5 hektara 5K eura :). Mislim da su to samo price...

Koliko god to zvucalo dobro, evo ako nadjes tako nesto kupujem gde god da je :).
Ici cu biciklom na posao i podici cu kredit da doplatim za tako nesto...

 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?23.05.2013. u 20:27 - pre 132 meseci
E moj Coyote, kad naslednici prodaju ono sto im je 200 km od kuce cena bude jako mala. Bukvalno daj sta das.

Ima nekih koji su culi i znaju kolika je cena zemlje u Vojvodini pa hoce za te iste pare ili upola da prodaju ovde - nema sanse - znaju seljaci za koliko se zemlja ovde prodaje.

Na kraju, Bosnjane i Djurdjevo su ti blizu, sedi u kola i gde god vidis znak pored puta da je nesto na prodaju ti pozovi pa pitaj. Tunel u Djurdjevu koliko mi je poznato (mozda se nesto promenilo u poslednje 2 godine) i dalje zvrji prazan, a tamo su se 80-tih proizvodile ogromne kolicine sampinjona - idealni uslovi, troskovi proizvodnje jako niski, ali opet zvrji prazno!

Ali... (uvek ima ali!), kad uletis u selo i trazis sta je na prodaju, ocas ce svi da se okupe oko tebe i nude, ali po njihovoj ceni! Kao sto prase na pijaci recimo kosta 300 din/kg, a kad odes kod seljaka na kapiju i pitas ima li prasice i posto su on ce ti odmah reci 350 din/kg!

Tako i za zemlju - cekas da neko ponudi na prodaju ili se preko prijatelja i poznanika raspitas ko i zasto prodaje. Tako dodjes i do dobre cene.

Ja ne trazim da kupim, nego cekam da neko ponudi!

Ako ti je za poredjenje, moj pokojni deda je krajem 70-tih godina kupio njivu od 90 ari pored raskrsnice regionalnog i magistralnog puta, na samom obodu grada (danas je to kao neka industrijska zona) sa potokom koji protice donjom ivicom njive i to platio tadasnjih 100.000 DM! Ogromne pare i za to vreme. Nadao se da ce kad-tad dobro da je preproda jer su tu bile u planu neke obilaznice, benzinske pumpe i razna cuda... Elem, deo njive koji je pored puta mogu da prodam za 200 eur po aru (tri placa po 10 ari), dok deo ispod toga, ka tom potoku vredi oko 30-40 eur po aru. Sve skupa, prosecna cena je nekih 80-90 eur po aru, pored puta, sad je vec gradsko gradjevinsko zemljiste i kostalo bi u najboljem slucaju 8-10 hiljada eur
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 13:14 - pre 132 meseci
Je l' vrede necemu ovi orasi? To sto su 30 godina stari je l' prednost ili mana?

http://kragujevac.olx.rs/prodaja-plantaze-oraha-iid-499195511

Moja "zrela" racunica :)
70 drveta x 25kg ociscenih oraha x 5E = 2 godine se isplati plac :)
mada procitah da orasi radjaju od 40 do 70hg :) odnosno od 4t-7t po ha.

Naravno, nemojte da se hvatate za moju racunicu jer sam svestan da ona nema veze sa zivotom :). Pitam samo da li je ovo sto ovaj trazi 14000E mnogo za ovako nesto?
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 18:11 - pre 132 meseci
:)))

ne znam da li je cena velika, al par stvari sam primetio, kao laik, da ti fale u racunici:

-fale ti u racunici troskovi
-70 stabala na hektar je bas retko sadjeno, prilicno sam siguran da orah ide sa preko 100 sadnica/ha
-30 godina stare, ne znam sta to znaci za tu sortu, grubo receno stabla su na pola zivitnog veka
-koja je cena ploda te sorte
-nemas blage veze u kakvom su stanju stabla, da li ih izjeda neka bolest, kako su pazena, da li ih je przio mraz, lomio grad, kakav je prilaz placu, trebace ti tamo neki objekat, oprema, mehanizacija, izvor vode, ako nemas kucu u blizini...

ono sto vidim na slici je relativno zapusten vocnjak, vidi se da neko vreme nije kosen, trava je polegla, a rastu mladice od palih plodova...

ako oces pare od vocke ta prica ne mora da se obradjuje i prska pesticidima, veze nema sa zivotom. moras da prskas te vocke, vocnjak kosis, obradjujes i djubris...

 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 19:16 - pre 132 meseci
bar sam te nasmejao :)
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 19:43 - pre 132 meseci
:) jesi, al nema u tome niceg loseg. cak sta vise, da bi doneo kvalitetnu odluku treba razmisliti o svim alternativima.

vocarstvo, sto da ne, cujem da u srbiji mnogi lepo zive od visnje. kao i svakoj drugoj maloj poljoprivredi nikada nisi siguran kako ces proci i kakav ce ti plasman biti. losa strana je sto ne mozes kao u ratarstvu svake godine da promenis kulturu. ali opet se vracamo na ono, ako se pronadjes i volis nije tesko, a moze i da se zaradi.

moj pokojni deda je napravio vocnjak na jednom placu od oko 1-1.5ha, vise od 100 stabala koje je sam zasadio i kalemio, odrzavao i pazio. iz ljubavi. na placu bez kuce, vode i mehanizacije. a on je rodjen i ziveo je u gradu 20km od tog placa, a imao je porodicu i troje dece. ali je pasionirano voleo to sto radi...

gore sam zaboravio da napomenem nesto, mozda i mozes da zaradis pare bez pesticida, ako uspes da plasiras svoje proizvode kao organsko voce. a kod nas je potraznja u stalnom rastu. ali to ne znaci da neces obradjivati vocke, kositi vocnjak i mozda prskati prirodnim pesticidima dozoljenim u organskoj prozivodnji.

kada bi me neko pitao koje voce bi ja zasadio, verovatno bih rekao sljivu i od te iste sljive bih pravio visokokvalitetnu rakiju i pokusao na taj nacin da zaradim. imam prijatelje koji su stomatolozi iz cacka, a na svom seoskom imanju na takav nacin svake godine zarade lepe pare, a za sve radove angazuju lokalane seljake, rakiju godinama prodaju istim ljudima... istina imaju nekoliko hektara pod sljivom i odlicna komsiluk...



 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 22:12 - pre 132 meseci
Ma nesto definitivno hocu. Odlucio sam sigurno.
Temu sam otvorio prvenstveno da se raspitam da nesto predlozim mojima, ali danas shvatih da je to verovatno nesto sto ja hocu da radim pa namecem drugima.

Stoga sam se odlucio za pcele. Za pcele mogu da zivim i u stanu i radim licno :). A pored toga obozavam med. Mislim da imam dovoljno znanja. Znam da pcele daju med :P i zive u kosnicama, i znaju da ubodu...


Regovah se na SPOS pa cu da vidim kad su neka druzenja, okupljanja pcelara da odem da ih davim malo pitanjima i nudim da volontiram da vidim kako to izgleda iz prve ruke :)
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 22:19 - pre 132 meseci
gde su slike tih predela?! pare nestrpljivo cekaju :-)
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?25.05.2013. u 23:28 - pre 132 meseci
900E hektar :)
verovatno ima prostora i za cenkanje...


http://kragujevac.olx.rs/20-he...vna-gora-prodaja-iid-290968045
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?26.05.2013. u 13:49 - pre 132 meseci
pa to je dzabe... Eto me na Ravnoj gori :-) samo da bradu pustim!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27295 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.