Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27139 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?04.05.2013. u 12:36 - pre 132 meseci
Pričaću u svoje ime iako mislim na rođenog brata koji je malo mlađi od mene ima 29 godina i živi na selu.

Dakle, brat ima 29 godina. Gradsko je dete, odrastao na asfaltu, bio veoma problematičan do pre neku godinu i non stop u "kontaktima" sa policijom i sudovima...

Na kraju da bi se sklonio iz tog društva, odlučio je da se odseli kod ćaleta koji je penzionisan, kupio neku kućicu na selu u vojvodini i sad žive tu zajedno.
Brat je tu sa njim već 3-4 godine radi u stolarskoj radionici za nekog gazdu kao crnac i plata mu je 17000 din. Inače ni on ni ćale nemaju nikakvog iskustva što se tiče poljoprivrede. Ćal je vojni penzioner i ima za sebe nije mu ni potrebno da radi više od toga.

Sve ovo deluje da nema veze sa temom, ali pokušavam da dočaram celu njegovu situaciju.
U principu jako je vredan, ali zadnjih godina strašno bezvoljan. Inače selo u kom živi je jako veliko, par hiljada stanovnika, ali nema mladih. Svi mladi su u NS ili BG.
Nema devojaka, društvo su mu puno stariji od njega koji takođe žive u siromaštvu...

Moje mišljenje jeste da da se vrati kod mene u KG opet će ga odvući društvo biće problematičan, i voziće taxi kao i do sada za smešne novce.
I mišljenje mi je da treba da se vodi onom poslovicom "U Rimu budi Rimljanin" odnosno nekako da se prilagodi tom životu na selu i da izvuče ono što je najbolje...

E sad konačno tema...

Dakle ono što nema:

1. Nema nikakvo imanje.
2. Nema nikakva finansijska sredstva
3. Nema nikakvu školu
4. Nema nikakvu mehanizaciju.
5. Nema stalni posao niti mogućnost za kreditom.

Dakle nema ništa :)

Ono što ima

1. Ima odličan komšiluk. Prvi komšija koji ga je krstio pre par godina je inače jako dobar kućni prijatelj. Nije ni on nešto finansijski dobrostojeć, ali ima nekoliko jutara zemlje, štalu sa 3-4 krave od kojih su 2 valjda muzare i solidno se pati sa uzgojem....
2. Komšinica preko puta koja je krstila mog ćaleta takođe pre par godina, starija žena inače solidno imućna, bavi se izvozom pšenice, kukuruza, pojma nemam čega sve, malo malo pa kupi neku njivu ali se ne bavi proizvodnjom jer nema vremena. Komšinica je ponudila mojima 1 do 2 jutra zemlje da obrađuju za sebe i žive od toga.
3. Prethodno pomenuti imaju već blizu 60 godina, a nemaju nikakve naslednike što za ovo podneblje nije čudno jer selo umire...
4. Pored komšije sa štalom moji imaju neki matori voćnjak od 5-6 jutara.

E sad, ono što je meni prošlo kroz glavu, a vidim da se brat ne bi preterano bunio, jedino što je bezvoljan da sam nešto smisli nego mu je eto lakše da putuje 30km dnevno, stopira, do posla i nazad za platu od 17000 din...

Mislio sam da nekako (tu ste vi da predložite kako) dođe do 3-4 krave za početak i pita komšiju da ih čuva u štali sa njegovim kravama. Štala ima kapacitet valjda i preko 10 krava.
Pa možda da ovaj voćnjak počupa spoji sa štalom, stavi neku nadstrešnicu i krave da budu tu na otvorenom. Valjda bi bilo 5-6 ari dovoljno za desetak krava, iako bi i onako bile samo u štali...
Za uzvrat da pomogne komšiji oko čuvanja njegovih, oko pomaganja na njivama sa detelinom, muže... ne znam ni čega sve. Znam samo da čovek ima već 60 godina, nema dece, nema uslova za penziju i da će mu kad tad trebati pomoć i da verovatno postoje šanse da pristane...

Pored toga, od druge komšinice bi verovatno mogao da dobije na korišćenje ta 2 jutra, možda i više pa tu da sadi kukuruz ili detelinu... za potrebe tih par kravica...
Ono što je najbitnije, od komšije sa kojim bi to radio bi verovatno mogao da pokupi mnogo znanja i radnih navika za takav tip življenja.
Ne očekujem da bi mogao da se obogati, ali verujem da bi vremenom živeo mnogo bolje nego što živi sad.

Šta biste vi na mom mestu, tj. njegovom mestu?
Da li je bolje potruditi se oko ovoga, ili nastaviti svojim bezvoljnim životom crnčiti za malo novca za nekog drugog?

Kako doći do 3-4 kvalitetne krave muzare i da li od njih može da se zaradi plata? (ovaj komšija živi od tih krava i znam da mu jedna daje 35 a druga do 50l mleka dnevno)
Da li postoje neki krediti pod subvencijom za pomoć "mladima da ostanu na selu"?
Ako postoje, šta treba da bi se steklo pravo na takav kredit?


Izvinjavam se na predugačkom postu, pa ako neko bude imao volje dajte neki predlog u kom smeru razmišljati


 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?04.05.2013. u 14:10 - pre 132 meseci
Ne puca se veliko s praznom puškom!
Počet iz 0 možeš sitnim kao živina, zečevi, baštovanstvo.
Puno posla sigurnija zarada - manji gubitci zbog neiskustva, neprepoznavanja bolesti, životinja ne kaže sta je boli.

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+363 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?04.05.2013. u 22:44 - pre 132 meseci
Moze se poceti baviti i pcelarstvom. Ulaganja svakako manja nego za par krava, a posto je na selu, ne bi mu oduzimalo mnogo vremena, a koristi bi svakako bilo
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?04.05.2013. u 23:05 - pre 132 meseci
Pa za zivinu i zeceve mu takodje treba ulaganje, i ne bi imao od koga da nauči kako i sta. Za krave bi imao servirano znanje i pomoc. Najlakse bi mu to bilo. Jedini i najveci problem je kako nabaviti krave :-)
Što se tiče pčelarstva čini mi se kao dobra ideja, ali ovih dana sam prvi put primetio koliko se panično boji osica i pčela. Tako da to otpada. Jedino da mozda caleta ubedim u to :-) on obožava pčele
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?04.05.2013. u 23:36 - pre 132 meseci
Kreni odavde:
http://uap.gov.rs/
 
Odgovor na temu

Pajica Ristic
Novi Sad

Pajica Ristic
Član broj: 87871
Poruke: 306
*.mediaworksit.net.



+27 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 01:21 - pre 132 meseci
kao prvo, pitanje je sta ce raditi sa tim mlekom od tih krava. ako u selu postoji otkupno mesto neke mlekare, treba se raspitati kolika je cena mleka, i koliko su redovni sa isplatom.
kod nas u selu je prvo bila šabačka mlekara i kasnili su sa isplatom i po 4-5 meseci, a za onoga ko nema puno, i ko zivi od toga, to je svakako nepodnosljivo. posle je dosla druga mlekara, i oni su za sada tacni "u minut" sto se tice isplate.

da bi od krave dobijao 35-50l mleka, rasa mora biti vrhunska, kao i hrana. cini mi se da kod nas retko koji manji proizvodjac mleka koji ima do 10 krava, ima u proseku do 25l po grlu, a oni koji cuvaju krave u ispasi, imaju 10-15l, zavisno od rase. treba tu uzeti u obzir i da se krave ne muzu cele godine, oko mesec dana (ili vise) pred telenje, prestaje se sa muzom, i prvih desetak dana kada se oteli, mleko nije ni za sta drugo osim za tele. treba tu uzeti u obzir i kojekave bolesti i svasta nesto, dakle, nije 100% sigurno. najjeftinije je kupiti zensko tele dobre rase, pa sacekati da to postane krava, jer za neku bolju kravu treba dati i preko 2000€.
da bi krave bile zdravije, i da bi "duze trajale", najbolje je da im se napravi napolju neki prostor gde ce moci da setaju, ali i da imaju izobilje hrane.
svakako je pozeljno pratiti desavanja na sajtu min.poljoprivrede, jer bude po nekad nekih podsticajnih sredstava koji bi se mogli iskoristiti za uzgoj krava.
kod nas u opstini su pretprosle godine delili visokosteone junice uvezene cini mi se iz holandije. uslov je bio registrovano poljoprivredno gazdinstavo i bar jedna krava u stali. tako da zavisi malo i do opstine, posebno su darezljivi pred neke izbore.

da li je isplativ posao i da li od toga moze da se zivi ? da, ako imas bar 10 krava, par jutara (min4-5) zemlje, pasnjak... i obavezno osiguranje krava ako ti budzet ne moze podneti da ti ugine 1 ili dve krave.
moze se poceti i sa npr 2 zenska teleta, ili visokosteone junice, za par godina, bice ih puna stala. zensku telad je najbolje ostaviti pa ako mu ne treba vise, moze da proda kao visokosteonu junicu ili kasnije kao kravu sa teletom, ili kako god. uvek bude i po neko musko tele, koje ili moze da se proda dok je malo, ili da se proda kasnije kada bude bik od 600-700 kg. ali nista ne moze preko noci.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 09:40 - pre 132 meseci
Te krave treba i da jedu.A tu se mora imati onda i svoja zemlja koja se obradjuje.Troskovi.
@coyote....Sam znas kakva je situacija u okolini KGa , da se neka sela gase i svi beze u grad.
Elem,za vrednost tih krava kupiti koke nosilje,odvojiti za hranu,pa to poceti.Jaja su po 8-9-13 dinara komad.


edit tekst.dodata rec gase.

[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 05.05.2013. u 10:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 09:48 - pre 132 meseci
i ja mislim da je lakše početniku sa kokama nego kravom!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 15:31 - pre 132 meseci
džabe nam pisati odlučio se za muzare i treba mu auditorium
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.30.*



+784 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 15:55 - pre 132 meseci
Otac jednog prijatelja zivi u klasicnom brdskom selu,i naravno ima nekoliko krava
On ne prodaje mleko na otkup,vec od tog mleka i od mleka koje on otkupi u selu pravi kackavalj
Covek je radio u jednoj poznatoj mlekari nekoliko godina i zna da napravi kackavalj extra
Treba mu oko 10kg mleka za kg kackavalja a isti prodaje za 500-550 din
A kackavalj je ukusan extra
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 16:23 - pre 132 meseci
Hvala svima na odgovorima.

@Horvat ne znam čemu taj ton :).
Moj prvi post je predugačak i mislim da sam jasno napisao celu situaciju. Jasno sam napisao šta imam, a šta nemam. Pored ostalih jako bitnih stvari novac je nešto što nemam.
Jasno sam napisao i šta me interesuje. Tema ima jasan naziv.

Dakle, ako možeš pomoći argumentovanom raspravom uključi se. Naravno da jako poštujem i ostale predloge i interesujem se, ali diskutujemo.
Ako ti predložiš koke, ja objasnim zbog čega ne mogu jer nemam od koga da naučim šta i kako, niko ne gaji u mojoj blizini u nekim većim količinama. Nemam bukvalno nikakav objekat za koke nosilje kao što nemam ni novca da napravim te objekte. Čak ni ne znam koliko koštaju objekti takvi da se naprave... To ne znači da sam "odlučio" i da mi treba auditorijum. Daleko sam od neke odluke...

Plašim se da sam pomenuo u naslovu "uzgoj koka nosilja" da bi odgovor bio, sedi kući blej u TV manji je trošak :).
Čak je i Ventura da koristan link, kratko, jasno odgovoreno na srž mog pitanja...

Elem, predložio si pčele, svidela mi se ta ideja :). Sad sam se bacio i u čitanje toga.


Lave, 2 jutra jel dovoljno za 3-4 krave? :). Ako nije verujem da ako do svega toga dođam da ću se snaći za još hrane.

@Pajice, komšija bukvalno išao tom metodom kojom kažeš. Na kredit je kupio tri jako kvalitetne visokomlečne krave. Jedna mu je već dala posle par teljenja oko 50l dnevno. Jedino ako laže. Nisam merio... Druge dve je puštao da se tele da bi sačuvao od njih telad i povećao svoje "stado". Obe su dale po bika koje je prodao... Posle drugog teljenja kod te dve jedno tele je sačuvao, a od druge opet dobio bika. Na žalost ta druga mu je uginula zbog ketoze šta god da je to. Zadnjih par godina to je druga krava koja mu je uginula zbog ketoze. Pretpostavljam da negde greši...
U svakom slučaju tom jednom je pokušavao da zaradi za život, a sa drugima da poveća stado.. od tih sada krava što ima, malopre mi je rekao da 2 trecine mleka proda po 50 dinara okolnim domacinstvima, a jednu trecinu vozi negde gde podaje po 33din. Osigurane su mu bile te krave koje su uginule i dosta se mučio da dobije novac, i dobio je. Jedini problem je što su sad te krave trebale davati solidnu količinu mleka... U svakom slučaju vidim da nije lako.
Ali takođe vidim da je i jako tvrdoglav i da se koristi nekim metodama od pre 40 godina. Da ne sluša tuđe savete. Jedino sluša veterinara svog :)
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 20:10 - pre 132 meseci
Životinje se ne žale šta ih boli,treba prepoznati.
Kod papkara tok bolesti je brz, iskustvo je bitno, neiskusan kad već primeti bolest kasno je za veterinara.
Živina i zečevi su JEVTINIJI pa čak i ako ti stvarno ugine 10% po normi neće te ubiti.
Kod njih se bolesti laganije razvijaju imaš vremena zvati veterinara ili iskusnijeg pilićara.
U gradu se lakše prodaje roba sa sela.
Pišem sa iskustvom samo krupnu stoku nisam imao, sad već imam i stručni nadzor ćeri vet.tehničara.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 20:21 - pre 132 meseci
Citat:
Lave, 2 jutra jel dovoljno za 3-4 krave? :). Ako nije verujem da ako do svega toga dođam da ću se snaći za još hrane.

Nisam mislio da je malo zemlje,nego ne raste samo od sebe.Nisi pomenuo da ima traktor,seme za detelinu,kukuruz i ostalo sto prati.
Treba poznjeti,odraditi silazu,imati mesta ( objekte ).Nemoj da mislis da nisam procitao,mada me je vise pogodila prica sto nista nema
nego sta bi radio.Sorry.
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
81.93.86.*



+726 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?05.05.2013. u 20:34 - pre 132 meseci
1. najbitnije je da ima veliku zelju, energiju i ambiciju da se dugorocno bavi poljoprivredom, ako toga nema, dzaba krave, pcele, kokosi.
kada kreces od nule, uspeh ne dolazi preko noci. posebno ne u maloj poljoprivredi od koje svi beze.

kazes da se bavi stolarijom, ako voli i zna taj posao, mozda da trazi buducnost u tom poslu, da se osamostali, zapocne nesto...
a usput neka krene da se bavi poljoprivredom od nule, pa ako se pronadje i vidi da ima racunice, nek se presalta.

stoka je svakodnevna obaveza, ne mozes da odmoris od tog posla. kazes da imate vocnjak na nekoliko hektara, ako je to vocarski kraj mozda da krene da radi u tom pravcu.
napravi nov zasad...

sta god da odluci trebace mu jaka volja i zelja za ucenjem.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?06.05.2013. u 07:29 - pre 132 meseci
Citat:
CoyoteKG:

Dakle nema ništa :)

Ono što ima

1.Ima odličan komšiluk. Prvi komšija koji ga je krstio pre par godina je inače jako dobar kućni prijatelj. Nije ni on nešto finansijski dobrostojeć, ali ima nekoliko jutara zemlje, štalu sa 3-4 krave od kojih su 2 valjda muzare i solidno se pati sa uzgojem....
2. Komšinica preko puta koja je krstila mog ćaleta takođe pre par godina, starija žena inače solidno imućna, bavi se izvozom pšenice, kukuruza, pojma nemam čega sve, malo malo pa kupi neku njivu ali se ne bavi proizvodnjom jer nema vremena. Komšinica je ponudila mojima 1 do 2 jutra zemlje da obrađuju za sebe i žive od toga.
3. Prethodno pomenuti imaju već blizu 60 godina, a nemaju nikakve naslednike što za ovo podneblje nije čudno jer selo umire...
4. Pored komšije sa štalom moji imaju neki matori voćnjak od 5-6 jutara.

E sad, ono što je meni prošlo kroz glavu, .....

Mislio sam da nekako (tu ste vi da predložite kako) dođe do 3-4 krave za početak i pita komšiju da ih čuva u štali sa njegovim kravama. Štala ima kapacitet valjda i preko 10 krava.

Za uzvrat da pomogne komšiji oko čuvanja njegovih, oko pomaganja na njivama sa detelinom, muže... ne znam ni čega sve. Znam samo da čovek ima već 60 godina, nema dece, nema uslova za penziju i da će mu kad tad trebati pomoć i da verovatno postoje šanse da pristane...

Pored toga, od druge komšinice bi verovatno mogao da dobije na korišćenje ta 2 jutra, možda i više pa tu da sadi kukuruz ili detelinu... za potrebe tih par kravica...
Ono što je najbitnije, od komšije sa kojim bi to radio bi verovatno mogao da pokupi mnogo znanja i radnih navika za takav tip življenja.
Ne očekujem da bi mogao da se obogati, ali verujem da bi vremenom živeo mnogo bolje nego što živi sad.


Da li je bolje potruditi se oko ovoga, ili nastaviti svojim bezvoljnim životom crnčiti za malo novca za nekog drugog?

Kako doći do 3-4 kvalitetne krave muzare i da li od njih može da se zaradi plata? (ovaj komšija živi od tih krava i znam da mu jedna daje 35 a druga do 50l mleka dnevno)
Da li postoje neki krediti pod subvencijom za pomoć "mladima da ostanu na selu"?
Ako postoje, šta treba da bi se steklo pravo na takav kredit?


Izvinjavam se na predugačkom postu, pa ako neko bude imao volje dajte neki predlog u kom smeru razmišljati

Citat:
Šta biste vi na mom mestu, tj. njegovom mestu?

Evo ja bih te prvo upitao nisi li ti implicitno sam i ponudio, u datim okolnostima, JEDINO MOGUĆE REŠENJE ?
Sa pripadajućim nijansama.
Ni u kom slučaju ego tvoj brata ne treba da se suprotstavlja poštenom najamničkom odnosu, za početak, jel, koji će vremenom najverovatnije prerasti u nešto mnooogo kvalitetnije.
I još jedna stvar, neka istraživanja pokazuju da depresivnih stanja kod seoske populacije gotovo da nema, a da i eventualno neke depresivnosti bivaju veoma brzo sanirane takvim načinom rada i konačno života.
Ne treba se samo opirati, već jednostavno poći putem koji je pred nama.
Ludost i hrabrost tom brata ne manjkaju, a to je za početak možda i najvažnije.
Ne možda , već sigurno.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?06.05.2013. u 21:15 - pre 132 meseci
@milivoje, nemamo imamo voćnjak na par ARI :). Kakvi crni hektari. Čini mi se da bih bio milioner u tom slučaju :)

Vaso, mislim da to i jeste jedino moguće rešenje do kojeg je jako teško stići...

Ono što znam jeste da brat ima volje ali nema ideje. A nema ideje jer
Citat:
1. Nema nikakvo imanje.
2. Nema nikakva finansijska sredstva
3. Nema nikakvu školu
4. Nema nikakvu mehanizaciju.
5. Nema stalni posao niti mogućnost za kreditom.

A ja eto za razliku od njega provodim dosta vremena na forumima, i zato dođoh ovde za savet...
Da se razumemo, gde ću naći bolji info i savet nego na IT forumu :).
To što se ponekad ne slažem sa nečijim mišljenjem i ulazim u konfliktne rasprave, to ne znači da ne cenim sagovornika...
Ovde cenim da ima puno pametnih, obrazovanih i iskusnih ljudi u svim granama života zato i postavih pitanje...

Sve to što si boldovao mi se čini kao prednost za te muzare... Najviše to što ima od koga da nauči pomažući. I što će taj komšija pomoći njemu maksimalno jer će istovremeno čuvati i svoje i njegovo na istom mestu...
Jedino što se tom komšiji zadnjih godina dešavaju pehovi, crkavaju mu te krave... Ali mislim da je razlog njegova tvrdoglavost, neinformisanost, nenačitanost, neškolovanost i SUJETA pa iz tog razloga kao i većina ostalih seljaka ne napreduje u svom poslu... Kad mislim na "napredovanje" ne mislim samo na broj grla, nego na nova saznanja...
Zato mislim da smo u maloj prednosti u odnosu na njega jer imamo gde da se raspitamo

Inače, kad bih uspeo da ubedim ženu mislim da postoje velike šanse da odlučim suludo pa bih prodao ovu garsonjeru za 30K eura i otišao rado gore na selo...
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?07.05.2013. u 06:18 - pre 132 meseci
Još jedna stvar je bitna, možda najbitnija u čitavoj priči, a to je da NIKOME ne treba nametati bilo kakve ideje, već mu samo omogućiti da bez straha i zaziranja ispolji SEBE i ono nešto što čuči negde duboko i tiho u njemu samome.
Svako ponaosob ima neki svoj put u životu i mora njime poći i proći.
Čak sam spreman da kažem da greške u životu ne postoje, postoje samo lekcije za savladavanje.
Kastaneda je puno na tu temu pisao.
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?07.05.2013. u 22:25 - pre 132 meseci
Citat:
CoyoteKG:
@milivoje, nemamo imamo voćnjak na par ARI :). Kakvi crni hektari. Čini mi se da bih bio milioner u tom slučaju :)

pise u prvom postu vocnjak na 5-6 jutara, sto dodje oko 2-3 hektara. ako ne gresim oko interpretacije "jutra"...



 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
*.teol.net.

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?09.05.2013. u 11:01 - pre 132 meseci
Citat:
Horvat I:
džabe nam pisati odlučio se za muzare i treba mu auditorium


upravo tako...ima tu posla i dobrog ulaganja a i iste ne mogu zivjeti od vazduha...da je napisao o pocetku neke plastenicke proizvodnje il neke zivine pa hajd...
www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.30.*



+784 Profil

icon Re: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?09.05.2013. u 12:58 - pre 132 meseci
Prijatelj je cuvao odnosno tovio bikove,od 5-9 kako kad je imao. Skoro je prodao sve i lepa je to para.
ALI,on ima 2 traktora,mnogo imanja i cim dodje sa posla ruca i pravac njive
Plus u tome su mu pomagali otac i majka,od skoro u penziji.
Sve u svemu ima tu mnogo posla.
Setih se,deda u selu ima jednu kravu i samo za nju jedva obezbedjuje hranu,ipak je penzioner i nema snage kao mladji covek
Tako da,ima tu dosta ulaganj i mnogo posla i nek dobro razmisli. Deda ima svoje imanje,pored morave,i to radi mnogo godina unazad
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Uzgoj krava muzara - šta biste vi na mom mestu?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27139 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.