Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Daljinsko grejanje stana

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Daljinsko grejanje stana
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8878 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada.vreoci
penzioner
penzioner
Lazarevac, Srbija

Član broj: 320659
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Daljinsko grejanje stana09.03.2014. u 14:16 - pre 123 meseci
Stanujem u novoj zgradi gde se koristi daljinsko grejanje iz toplane. Od nedavno je počelo naplaćivanje prema izmerenoj potrošnji energije, pa su računi poveliki. Merenje se vrši u podstanici za celu zgradu, pa se posle deli na stanove prema površini. Ja bih hteo da merim potrošnju energije samo za moj stan, pa me interesuje koji kalorimetar da nabavim, da je pouzdan a da nije preskup. Takođe me interesuje kako najlakše da regulišem potrebnu temperaturu jer bih želeo da smanjim temperaturu kad nisam u stanu.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana09.03.2014. u 16:07 - pre 123 meseci
namontiraš termo glave , al ne znam kako bi reagovao kalorimetar , kako to radi ...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana09.03.2014. u 21:52 - pre 123 meseci
Ako je nova zgeada onda verovatno ima jedan piključak za sve radijatore gde se može staviti kalorimetar. Košta oko 50evra.
Treba prvo proveriti da li tako postavljeni kalorimetar ovi u toplani priznaju i po tome naplaćuju. Da ne bude investicija uzalud.
Termo glave na radijatorima su obavezne, a svako smanjenje potrošnje kalorimetar beleži bez problema.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana10.03.2014. u 06:05 - pre 123 meseci
EDIT: Ceo moj post je vezan za Beograd! Ukljucujuci i kalorimetre kakvi se nude/stavljaju.

Nazalost, mozes ti staviti kakav god zelis kalorimetar i opremu (i priznace samu opremu mozda), medjutim dok se cela zgrada ne slozi da se delu po pravoj POTROSNJI, a ne po kvadraturi, nece se nista promeniti. To mora biti regulisano na nivou zgrade, ne na nivou stana.

Ono sto je problem sa kalorimetrima i nakon toga je sto nisu prave termo glave, niti rade kako mislis kod nas.
Konkretno, ja sam hteo da se preselim u noviju zgradu gde se meri po pravoj potrosnji grejanje, ne po kvadraturi.

Medjutim, kalorimetri samo mere PROTOK. Imas ti ventile na radijatoru, ali, oni isto samo menjaju PROTOK, ne mere temperaturu. (npr. komsija i na 10*C i na 0*C ima istu potrosnju preko daljinskog grejanja da bi bilo 21*C i tacka).


Od pravih termoventila ne znam da igde kod nas stvarno radi nesto - cak i kad radi, nije samo problem u stanu, vec i sto se na vecoj spoljnoj temperaturi temperatura vode koju toplane puste kroz zgradu primetno smanji - ali kalorimetri ne skljocaju manje zbog toga, vec rade po principu PROTOKA, bez obira sto ti dobijes manje toplote, oni naplate istu kolicinu kWh za isti protok.


Inace, pazi, racuni su po ovoj metodi naplate veci zimi - ali nisu i leti, kada se placa samo fixni deo koji iznosi oko 30din/m2 ili oko 250din/kWh, zavisi kako se placa (kod vas je sigurno po m2).
To je prevelika cifra, i pisao sam u drugoj temi da sam zbog toga odustao od selidbe, kad me vise izadje taj fixni deo nego celokupna potrosnja energenata u UK sto bi me izasla godisnje. A ne moze da se otkaze daljinsko u takvim zgradama :(

Imaj na umu doduse da komsije manje placaju godisnje po potrosnji nego stanove iste kvadrature u mojoj zgradi gde ide pausalno placanje.
Verovatno i vi na godisnjem nivou placate manje, jer bez obzira sto je naplata po potrosnji, vi ipak ne mozete da se grejete koliko hocete, ako vam nije neko nastimovao kotlarnicu :) Tako da opet postoji limit koliko moze toplote da se isporuci, a to je otprilike koliko maximalno moze da bude isporuceno po pausalnoj potrosnji.
Sve u svemu, ukupni racuni bi opet godisnje trebali biti manji.

Rezime:
1. Moraju svi stanovi da se sloze da se postave kalorimetri po stanu, inace ti ne znaci nista.
2. Racuni nisu veliki cele godine, vec samo tokom grejne sezone
3. Ukupni racuni bi trebali biti manji nego sto bi bili po pausalnoj potrosnji. AKo nije tako, neko vam je skoro sigurno nastelovao kotlarnicu i vi imate mogucnost za mnogo veci protok i/ili vecu temperaturu vode (opet veci racuni..).
4. Merenje po "potrosnji" u stvari ne postoji kod nas (barem ne u Beogradu), vec je to merenje u stvari po PROTOKU, sto znaci da se mnogo vise placa na visim temperaturma nego na nizim.

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 10.03.2014. u 19:27 GMT+1]
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana10.03.2014. u 15:49 - pre 123 meseci
Ovde nema vredjanja.

Hvala!

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana10.03.2014. u 21:16 - pre 123 meseci
Citat:
Dexic:
EDIT: Ceo moj post je vezan za Beograd! Ukljucujuci i kalorimetre kakvi se nude/stavljaju.


Ono sto je problem sa kalorimetrima i nakon toga je sto nisu prave termo glave, niti rade kako mislis kod nas.
Konkretno, ja sam hteo da se preselim u noviju zgradu gde se meri po pravoj potrosnji grejanje, ne po kvadraturi.

Medjutim, kalorimetri samo mere PROTOK. Imas ti ventile na radijatoru, ali, oni isto samo menjaju PROTOK, ne mere temperaturu. (npr. komsija i na 10*C i na 0*C ima istu potrosnju preko daljinskog grejanja da bi bilo 21*C i tacka).

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 10.03.2014. u 19:27 GMT+1]


Kao prvo-- " kalorimetar " nije isto sto i " termo glava ".
Kao drugo-- " termo glava " regulise temperaturu u prostoriji i na osnovu toga " otvara " ili " zatvara " kako bi ti rekao regulise " protok ".
Kao trece-- " kalorimetar " belezi vrednost " toplote " koja je prosla kroz njega - odnosno- kolicina toplote koja je potrebna za zagrevanje objekta.
Kao cetvrto -- da bi " toplota " dospela do stana , mora da postoji PROTOK !!!!!!

Sta mislis da li je ista kolicina toplote dospela u objekat ako je n.p.r
100 l vode na 50 c
200 l vode na 50 c
proslo kroz radijatorski sistem u objektu ??????

A postoje i " delioci toplote " za starije zgrade gde mora da postoji saglasnost stanara.
I nemoj da menjas ono sto si vec jednom napisao.


 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana10.03.2014. u 21:27 - pre 123 meseci
Menjao sam samo EDIT deo gde sam dodao da se odnosi na BG.

Pisi sta hoces, i sta mislis da jeste, ali ovo sto si rekao nije u praksi tako.
Meri se PROTOK kod nas, a ne temperatura. Tvoj problem ako ne prihvatas. Stici ces jednom prilikom do zdravog razuma.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana10.03.2014. u 22:40 - pre 123 meseci
Citat:
Dexic:Ono sto je problem sa kalorimetrima i nakon toga je sto nisu prave termo glave, niti rade kako mislis kod nas.
Konkretno, ja sam hteo da se preselim u noviju zgradu gde se meri po pravoj potrosnji grejanje, ne po kvadraturi.

Medjutim, kalorimetri samo mere PROTOK. Imas ti ventile na radijatoru, ali, oni isto samo menjaju PROTOK, ne mere temperaturu. (npr. komsija i na 10*C i na 0*C ima istu potrosnju preko daljinskog grejanja da bi bilo 21*C i tacka).

Od pravih termoventila ne znam da igde kod nas stvarno radi nesto - cak i kad radi, nije samo problem u stanu, vec i sto se na vecoj spoljnoj temperaturi temperatura vode koju toplane puste kroz zgradu primetno smanji - ali kalorimetri ne skljocaju manje zbog toga, vec rade po principu PROTOKA, bez obira sto ti dobijes manje toplote, oni naplate istu kolicinu kWh za isti protok.
Ja stvarno ne znam šta ti podrazumevaš pod kalorimetrom, ali na http://www.grejanje-expont.rs/multical-401.html lepo piše da ima 2 senzora temperature (senzori se i vide na slici, dolazne i odlazne vode), merač protoka i elektroniku koja računa koliko je to kalorija tj kw. To je dovoljno da se dobije razlika temperatura pa puta protok i eto potrošenih kilovata.
Svakako se meri protok, temperatura polazne vode i temperatura odlazne vode.


Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
+1

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 06:44 - pre 123 meseci
Kakva je to cena?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

deki111
Beograd, Srbija

Član broj: 305965
Poruke: 617
*.adsl-1.sezampro.rs.



+613 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 07:04 - pre 123 meseci
Pa u bodovima.

Staviš u korpu i izađe cena.
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 08:48 - pre 123 meseci
@Dexico

Ja se nadam da si uspeo da shvatis kako radi kalorimetar.Ako nesto neznas bolje pitaj ima ovde ljudi koji mogu da ti pomognu da nesto i naucis.Bolje je da naucis nego da pricas nesto sto nije tacno.
Na osnovu protoka i temperature vode se odredjuje koliko je toplote dospelo-ostalo u objekat.
Topla voda je NOSILAC toplote koju predaje objektu kroz sistem radijatora,podnog grejanja ....itd.Meni stvarno nije jasno kako ti zamisljas da treba kalorimetar da radi.Ako mozes ajde napisi kako ti mislis da treba da radi kalorimetar bas bih voleo da cujem.


 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 09:37 - pre 123 meseci
Citat:
tihi2:
Ja stvarno ne znam šta ti podrazumevaš pod kalorimetrom, ali na http://www.grejanje-expont.rs/multical-401.html lepo piše da ima 2 senzora temperature (senzori se i vide na slici, dolazne i odlazne vode), merač protoka i elektroniku koja računa koliko je to kalorija tj kw. To je dovoljno da se dobije razlika temperatura pa puta protok i eto potrošenih kilovata.
Svakako se meri protok, temperatura polazne vode i temperatura odlazne vode.


Mozda u teoriji ali gde sam pogledao u praksi ljudima je samo meren protok (prikaze u kWh ali to nikako nije isto).
Tipa, ne moze biti potroseno isto kWh da bi se odrzala temperatura na 10*C i na -10*C - medjutim izmereno u praksi, ljudima je bila ISTA "potrosnja". Podjednako otvoreni ventili na radijatorima, radijatori mnogo hladniji na 10*C naravno. Dakle, meri samo protok.

Gledao sam u primeni kako je radio :(
Ako ste videli u praksi, dakle u zgradi gde ima grejanje na daljinu i naplata po pravoj potrosnji po stanu (a ne deljenje potrosnje cele zgrade), isprobajte dva primetno razlicita dana koliko okrene kalorimetar stana.

Znas onu ideju da ti smanje napon pa ti "vise trosis"? E za grejanje je stvarno tako preko daljinskog :)

Da li nesto izmene prilikom montaze, ili je nesto drugo u pitanju ne znam - ali u praksi ne mere kolicinu toplote vec protok samo. Nemoguce je fizicki da se ista kolicina toplote potrosi da se odrzi temperatura stana na 10*C i na -10*C.

Pa i kod mene, gde je pausalna potrosnja je koji stepen veca temperatura u stanu kada je -10*C napolju, nego na 10*C.


Manite se teorije u Srbiji, ljudi, pogledajte sta je praksa. Naravno da znam da se kWh-ima meri energija, a ne "protok". Ali nekako su nastimovani da mere protok, tj. da ignorisu temperaturu vode.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 10:18 - pre 123 meseci
Kalorimetar može da radi tako ako je loše (nestručno ili namerno) postavljen.
U NS ima takvih merenja (video sam u Petrovaradinu) ali mislim da su se svi posle prvog računa vratili na plaćanje po kvadratu. Naravno, zato što 1kw energije iz Toplane košta TRI puta više nego što ga ja proizvedem kod kuće. To nema veze sa kalorimetrom već sa zdravom pameti. Ili nedostatkom, kako god već.
Moj prijatelj ima kuću delu grada kod Željezničke stanice, postavio je kalorimetar i držao ga 2 meseca pa se vratio na plaćanje po kvadratu (pre 2 zime). Drugi mesec smo smanjili potrošnju za oko 20% u odnosu na 1. mesec (kada je bilo kao i pre ugradnje kalorimetra). I pored toga, račun je bio skoro duplo veći nego za plaćanje po kvadratu, to ni smanjen letnji račun ne može kompenzirati pa je ukupan godišnji račun sa kalorimetrom ipak veći. Objekat je pristojno izolovan (5cm Demit fasada). Ako se to ne isplati za takvu kuću, kome se isplati?
Hoću da kažem da sam video kako ugrađeni kalorimetar radi i da zaista meri različito. Temperatura u kući je smanjena sa 25*C na 22*C i to se odrazilo na merenje kalorimetrom.


Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 11:20 - pre 123 meseci
Po meni svaki kalorimetar bi morao da meri i temperaturu jer ako meri samo protok onda bi naplaćivali i kad puste hladnu vodu zar ne ? Mislim nebi me čudilo al ....
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 13:06 - pre 123 meseci
Ma naravno da MORA DA POSTOJI TEMPERATURA VODE jer bez tog parametra kalorimetar gubi smisao.Predpostavljam da je @Dexico sve ovo napisao iz svog NE-ZNANJA.Mada je mozda pomesao i sa "vodomerom" koji sluzi za merenje potrosnje vode u domacinstvu.
Ali mozda u Engleskoj postoje neki drugaciji kalorimetri za koje mi nemamo pojma a @Dexico zna za njih.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 14:25 - pre 123 meseci
Citat:
tihi2:
Kalorimetar može da radi tako ako je loše (nestručno ili namerno) postavljen.
U NS ima takvih merenja (video sam u Petrovaradinu) ali mislim da su se svi posle prvog računa vratili na plaćanje po kvadratu. Naravno, zato što 1kw energije iz Toplane košta TRI puta više nego što ga ja proizvedem kod kuće. To nema veze sa kalorimetrom već sa zdravom pameti. Ili nedostatkom, kako god već.
Moj prijatelj ima kuću delu grada kod Željezničke stanice, postavio je kalorimetar i držao ga 2 meseca pa se vratio na plaćanje po kvadratu (pre 2 zime). Drugi mesec smo smanjili potrošnju za oko 20% u odnosu na 1. mesec (kada je bilo kao i pre ugradnje kalorimetra). I pored toga, račun je bio skoro duplo veći nego za plaćanje po kvadratu, to ni smanjen letnji račun ne može kompenzirati pa je ukupan godišnji račun sa kalorimetrom ipak veći. Objekat je pristojno izolovan (5cm Demit fasada). Ako se to ne isplati za takvu kuću, kome se isplati?
Hoću da kažem da sam video kako ugrađeni kalorimetar radi i da zaista meri različito. Temperatura u kući je smanjena sa 25*C na 22*C i to se odrazilo na merenje kalorimetrom.


O tome i pricam - kod nas to ne funkcionise kao sto treba.
Kako mislis vratili ste se "po kvadraturi"? Mislis vratili ste se na pausalno, gde su racuni fixni svih 12 meseci, ili si presao na neki cetvrti nacin obracunavanja?

Postoje sledeci nacini, za koje ja znam:
- pausalno, procena po m2 stana, fixni trosak svih 12 meseci (+/- mozda 1%, ali tu je negde). Ovako se placa u vecini slucajeva, i do pre nekoliko godina se tako, koliko znam opet, svugde naplacivalo
- po potrosnji, po stanu, plus kWh odobrene snage. Ovde se odobri odredjena maximalna snaga, za koju se placa kao fixni deo (250din/kWh), plus sama potrosnja po stanu. Ovo je kao najpravilnije, jer svako placa svoju potrosnju, ali je cist bezobrazluk sto ima ovaj fixni deo koji je veci nego sto bi mnogima bilo potrebno za grejanje cele godine!
- po potrosnji, po kvadraturi, mislim da bese 40din/m2 (ima cenovnik na Infostanovom sajtu) za fixni deo, PLUS raspodeljena potrosnaj CELE zgrade po kvadraturi. Ovo je najveci bezobrazluk, jer em ima veliki fixni deo, em neko ko i ne bude u stanu i iskljuci grejanje ima da plati kroz nos za one koji odvrnu do kraja grejanje.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 14:27 - pre 123 meseci
Citat:
boree:
Po meni svaki kalorimetar bi morao da meri i temperaturu jer ako meri samo protok onda bi naplaćivali i kad puste hladnu vodu zar ne ? Mislim nebi me čudilo al ....

Ne naplacuju jer tada zatvore ventile skroz, pa nema protoka.
Isto vazi i nocu kada se ne greje - nema protoka, pa se zato ne meri.
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 15:05 - pre 123 meseci
Citat:
Dexic:
Postoje sledeci nacini, za koje ja znam:
- pausalno, procena po m2 stana, fixni trosak svih 12 meseci (+/- mozda 1%, ali tu je negde). Ovako se placa u vecini slucajeva, i do pre nekoliko godina se tako, koliko znam opet, svugde naplacivalo







Moram da te ispravim jer GRESIS.Nigde se ne placa grejanje po " m2 " nego se naplacuje grejanje po " m 3 " odnosno " zapremini " prostora.Ti pricas o necemu - grejanju- a ne posedujes elementarno znanje o istom.Stalno iznosis netacne informacije.Znaci placa se po m3 prostora.Procitaj kako se izracunava zapremina prostora i ja se nadam da ces shvatiti...........jednostavno i vrlo logicno.


 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 15:14 - pre 123 meseci
Citat:
Dexic:
[
Ne naplacuju jer tada zatvore ventile skroz, pa nema protoka.
Isto vazi i nocu kada se ne greje - nema protoka, pa se zato ne meri.



@Dexico
Nisi nam jos rekao kako po tebi treba da radi kalorimetar.Objasni nam tvoju viziju rada kalorimetra bez postojanja parametra TEMPERATURE vode.Verujem da to mozes da objasnis.

 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Daljinsko grejanje stana11.03.2014. u 16:15 - pre 123 meseci
Citat:
anon3017188:
Moram da te ispravim jer GRESIS.Nigde se ne placa grejanje po " m2 " nego se naplacuje grejanje po " m 3 " odnosno " zapremini " prostora.Ti pricas o necemu - grejanju- a ne posedujes elementarno znanje o istom.Stalno iznosis netacne informacije.Znaci placa se po m3 prostora.Procitaj kako se izracunava zapremina prostora i ja se nadam da ces shvatiti...........jednostavno i vrlo logicno.

Ne pricaj gluposti i lazi samo da bi rekao suprotno od mene ;)
Evo ti zvanicna informacija pa raspravi sa samim sobom gde je tvoj problem :)
http://www.infostan.rs/racuni/sistem-objedinjene-naplate/cenovnik
Citat:

01. 02. 2013.

Grejanje

114 din/m2

10%


I potvrda za cene koje sam rekao za grejanja po potrosnji:
Citat:

01. 10. 2012.

Grejanje prema potrošnji

- instalirana snaga po kWh
255,11 din/kWh
- instalirana snaga po m2
40,12 din/m2
- utrošena energija
6,70 din/kWh



Kakvi sve lupetari dodju na forumu samo da konkradiktuju drugima ;)
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Daljinsko grejanje stana
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8878 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.