Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65374 | Odgovora: 270 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 08:07 - pre 116 meseci
Citat:
shadow-bg:
Jel mozes samo da mi objasnis kako? Nemoj samo da mi pricas o pesacenju/pedalanju sa kraja na kraj grada, pogotovo po kisi/oluju/snegu. Ta opcija moze da prodje kod malog procenta populacije.


Nikako.
Opste poznato je da je u Beogradu nemoguce doci sa jednog mesta na drugo, osim ako se ne ide autobusom i ako se karta ne plati.
Svaki pokusaj placanja karte ili pedalanja do cilja ce biti osudjen na propast.

....

A ta opcija moze da prodje kod malo veceg procenta populacije, da ne kazem znacajnog procenta...Ona ne prolazi zato sto su ljudi lenstine i sto smatraju da je ici biciklom na posao klosarska rabota.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 12:07 - pre 116 meseci
Citat:
3way
A ta opcija moze da prodje kod malo veceg procenta populacije, da ne kazem znacajnog procenta...Ona ne prolazi zato sto su ljudi lenstine i sto smatraju da je ici biciklom na posao klosarska rabota.


Ne znam kakva je situacija trenutno, možda je bolje, ali ranije dok sam živeo u Bgu tako nešto je bila naučna fantastika, Beograd je (bio) odvratno mesto za vožnju bicikla.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 12:26 - pre 116 meseci
Situacija je takva da moze. Daleko je od onog kako bi trebalo da bude, ali moze.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

ekof9

Član broj: 126138
Poruke: 753
*.opera-mini.net.



+197 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 13:51 - pre 116 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
3way
A ta opcija moze da prodje kod malo veceg procenta populacije, da ne kazem znacajnog procenta...Ona ne prolazi zato sto su ljudi lenstine i sto smatraju da je ici biciklom na posao klosarska rabota.


Ne znam kakva je situacija trenutno, možda je bolje, ali ranije dok sam živeo u Bgu tako nešto je bila naučna fantastika, Beograd je (bio) odvratno mesto za vožnju bicikla. :)

I dalje je! A sto 3way tvrdi bas i nema veze sa zivotom.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 14:03 - pre 116 meseci
Kada se pomene bicikl 99% ljudi odjednom postaje bolesno, staro, slabo, daleko im, kisa im, sneg, zive na 210km od posla i to uzbrdo, itd.

To sto sto ja tvrdim i te kako ima veze sa zivotom, a mislim da znam sta govorim, jer svaki dan vozim bicikl. Uostalom, nije mi namera da opet zagovaram voznju...Ja sam lepo predlozio, pa molim lepo...Ko hoce da vozi, taj ce da vozi. Ko nece, taj ce vecito da kuka kako mu je daleko, kako ce zimi, gde ce tako znojav, kako ce kroz saobracaj, gde ce da ostavi bicikl, itd...Zahtevace od grada da to resi, pa ce onda da sedne da vozi. Drugim recima, izmislja gluposti. Isto kao sto ljudi sada obecavaju da ce da placaju karte cim pojeftini, cim postanu bolji autobusi, cim na vlast dodje neko drugi, itd...Ono, svodi se na cekanje da neko drugi nesto uradi, jer rado bi ti vozio bicikl, ali nemas uslova...Malo sutra...

Po pitanju biciklizma smo na nivou kamenog doba. Kada ljudima kazes da se vozis biciklom na posao, prvo te gledaju u neverici, onda misle da zivis na 200-300 metara, a onda te jedan deo proglasi za budalu, a drugi deo ti se divi, jer poduhvat je to...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 14:20 - pre 116 meseci
Citat:
3way: Kada se pomene bicikl 99% ljudi odjednom postaje bolesno, staro, slabo, daleko im, kisa im, sneg, zive na 210km od posla i to uzbrdo, itd.

To sto sto ja tvrdim i te kako ima veze sa zivotom, a mislim da znam sta govorim, jer svaki dan vozim bicikl. Uostalom, nije mi namera da opet zagovaram voznju...Ja sam lepo predlozio, pa molim lepo...Ko hoce da vozi, taj ce da vozi. Ko nece, taj ce vecito da kuka kako mu je daleko, kako ce zimi, gde ce tako znojav, kako ce kroz saobracaj, gde ce da ostavi bicikl, itd...Zahtevace od grada da to resi, pa ce onda da sedne da vozi. Drugim recima, izmislja gluposti. Isto kao sto ljudi sada obecavaju da ce da placaju karte cim pojeftini, cim postanu bolji autobusi, cim na vlast dodje neko drugi, itd...Ono, svodi se na cekanje da neko drugi nesto uradi, jer rado bi ti vozio bicikl, ali nemas uslova...Malo sutra...

Po pitanju biciklizma smo na nivou kamenog doba. Kada ljudima kazes da se vozis biciklom na posao, prvo te gledaju u neverici, onda misle da zivis na 200-300 metara, a onda te jedan deo proglasi za budalu, a drugi deo ti se divi, jer poduhvat je to...


Naravno da smo na nivou kamenog doba, ali zato su najmanje krivi ljudi. Bicikli se kradu samo tako, a kad ga ukradu možeš se pozdraviti s njim, to je jednostavno činjenica, nije nikakav izgovor. Uostalom ovaj članak dovoljno govori o rizicima, jeste da je iz 2007, ali čisto sumnjam da je situacija u međuvremena postala drastično bolja:

Citat:
Prošle godine u Beogradu je poginulo troje biciklista (Ripanj, Mladenovac i Voždovac), a 141 je teže i lakše povređeno.


http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...znja-bicikla-zdrava-ali-opasna
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 14:29 - pre 116 meseci
Nacelnik saobracajne policije skoro rece da Beograd nije biciklisticki grad:
http://www.24sata.rs/vesti/beo...rad-za-bicikliste/146458.phtml

Ako tako razmisljaju nadlezni, meni to ne uliva poverenje da ce se situacija poboljsati.
 
Odgovor na temu

ekof9

Član broj: 126138
Poruke: 753
*.opera-mini.net.



+197 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 15:40 - pre 116 meseci
^ Naravno da nije i svako ko drugacije tvrdi je nerealan, da ne upotrebim neku goru rec. Konfigracija terena, losa infrastruktura, lopovi....
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 16:02 - pre 116 meseci
Takodje i postovanje saobracajnih propisa i opsta kultura u saobracaju.
Ali poenta ja da iz ovakvih izjava nadleznih proizilazi da nece uraditi nista kako bi se situacija promenila.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 16:31 - pre 116 meseci
Citat:
ekof9:
Ako 90% stavki koje si naveo nije valjan razlog za nevozenje bajsa, onda ti samo teras kontru i inat. Ok, ti si mozda supermen, ali >95% ljudi nije i po Bg je apsolutno nemoguce teranje bajsa.

Ako sam dobro razumeo, ti koji ne voziš bajs ubeđuješ njega koji vozi svaki dan kako je to nemoguće.

Vrlo interesantno.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 16:38 - pre 116 meseci
Citat:
jablan: Ako sam dobro razumeo, ti koji ne voziš bajs ubeđuješ njega koji vozi svaki dan kako je to nemoguće.

Vrlo interesantno.


Naravno da nije nemoguće, npr. moj kolega redovno vozi 30-40 km kozijim stazama po Fruškoj gori, tako da skoro nema mesta gde nije moguće ići biciklom. Međutim, o tome uopšte nije bilo reči, jedno je moguće, a sasvim drugo je nešto što bi bilo pogodno i izvodljivo za veći broj ljudi. Dovoljno je pogledati Novi Sad, koji ima daleko bolji teren i bolju infrastrukturu i razlika je očigledna, mnogo više biciklista, iako se takođe krade poprilično.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 16:55 - pre 116 meseci
[molim moderatora da odvoji ovo u novu temu ako nađe za shodno]

Citat:
Miroslav Jeftić: Međutim, o tome uopšte nije bilo reči, jedno je moguće, a sasvim drugo je nešto što bi bilo pogodno i izvodljivo za veći broj ljudi. Dovoljno je pogledati Novi Sad, koji ima daleko bolji teren i bolju infrastrukturu i razlika je očigledna, mnogo više biciklista, iako se takođe krade poprilično.

Šta uopšte znači "veći broj ljudi"? 1%? 5%? 50%? Kakvi su to ljudi? Koji deo Beograda? Hajde da razgovaramo konstruktivno na ovu temu. Da li znaš modal share u npr. Kopenhagenu i Novom Sadu? Koliko prostora tu ima za promenu? Koliko se krade? Kakva je bila zaštita na biciklima koji se ukradu?
 
Odgovor na temu

ekof9

Član broj: 126138
Poruke: 753
*.opera-mini.net.



+197 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 17:08 - pre 116 meseci
Citat:
jablan:
Citat:
ekof9:
Ako 90% stavki koje si naveo nije valjan razlog za nevozenje bajsa, onda ti samo teras kontru i inat. Ok, ti si mozda supermen, ali >95% ljudi nije i po Bg je apsolutno nemoguce teranje bajsa.

Ako sam dobro razumeo, ti koji ne voziš bajs ubeđuješ njega koji vozi svaki dan kako je to nemoguće.

Vrlo interesantno.

Vozim rekreativno. Da li ti vozis, gde? Upravo se slazem sa Miroslavom. Postoje ljudi koji skacu po zgradama i krovovima. Da li cete i to proglasiti za alternativu JGP?
Koja je to vecina? Apsolutna, ogromna, jer bajs ovde moze koristiti za svakodnevne potrebe samo mali broj ljudi.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 17:14 - pre 116 meseci
Citat:
jablan:Šta uopšte znači "veći broj ljudi"? 1%? 5%? 50%? Kakvi su to ljudi? Koji deo Beograda? Hajde da razgovaramo konstruktivno na ovu temu. Da li znaš modal share u npr. Kopenhagenu i Novom Sadu? Koliko prostora tu ima za promenu? Koliko se krade? Kakva je bila zaštita na biciklima koji se ukradu?


Nemam konkretne podatke i nisam siguran da takvi podaci uopšte i postoje (možda Parking servis ili neko sličan ima nešto za internu upotrebu), ali dovoljno je pogledati Beograd i Novi Sad i primetiti razliku "golim okom" što se kaže. Opet, što se tiče krađe i to malo podataka što ima je prilično poražavajuće:

Citat:
Godišnje se od 1.000 ukradenih biciklova pronađe tek oko stotinu.

U Novosadskoj biciklističkoj inicijativi smatraju da je broj ukradenih bicikala čak i dva puta veći, jer mnogi takve krađe ne prijavljuju. Iz ovog udruženja savetuju Novosađanima da kupuju kvalitetne brave i da ih vezuju po mogućstvu na mestima koja su osvetljena i pod video nadzorom.


http://www.021.rs/Novi-Sad/Ves...popisuje-ukradene-bicikle.html

Kao što vidiš, baza podataka ukradenih biciklova je tek u eksperimentalnoj fazi, a samo 10% se nađe od prijavljenih krađa. U Beogradu verovatno ne postoji ni kao eksperiment. O čemu onda pričamo? Koja su to osvetljena mesta i sa video nadzorom, a sa prostorom za bicikl? Takvih mesta je jako, jako malo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 17:22 - pre 116 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Nemam konkretne podatke i nisam siguran da takvi podaci uopšte i postoje

Pitao sam te u kontekstu toga što si rekao "izvodljivo za veći broj ljudi". Prvo moraš da vidiš koliki broj ljudi tu očekuješ, kad kažeš veći broj.

Naravno da ne postoje podaci, kao što ne postoje ni čuvani parkinzi sa video nadzorom, niti sertifikovane brave, niti posebno osiguranje protiv krađe bicikla, niti statistika o kradenim biciklima, niti statistika o saobraćajnim zločinima (koje neki zovu "nesrećama", kao da se dešavaju same od sebe). To su sve stvari na kojima treba raditi, umesto sedeti i tvrditi kako je bicikliranje u Beogradu "nemoguće". Jer nije nemoguće. I nije potrebno biti superčovek za to. Ne poznajem 3waya, ali svakodnevni biciklisti koje znam se većinom ne bi baš mogli podvesti pod kategoriju "supermena".

Ali džabe pričam, dovoljno je da se nađe jedan pametan koji kaže nemoguće je, e ako on kaže, onda je nemoguće, dakle svi treba da se švercuju u prevozu. QED
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 17:58 - pre 116 meseci
Citat:
ekof9:

@3way
Ako 90% stavki koje si naveo nije valjan razlog za nevozenje bajsa, onda ti samo teras kontru i inat. Ok, ti si mozda supermen, ali >95% ljudi nije i po Bg je apsolutno nemoguce teranje bajsa.


Nije. Ja sam isto tako razmisljao...bukvalno isto, sve dok jednog dana nisam odlucio da vozim, pa sta bude. Ispostavilo se da svi ti problemi imaju mnogo laksa resenja nego sto se to cini posmatracu.

Daleko od toga da sam supermen ili avanturista...jednostavno, probao sam, video sam da to moze - i nastavio.

Uostalom, ko nece da vozi bajs, ne mora...samo nek kaze: "ja to necu" i gotova stvar...ovako kad svi izmisljaju razloge protiv, to lici na cirkus...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 18:24 - pre 116 meseci
Citat:
jablan: Pitao sam te u kontekstu toga što si rekao "izvodljivo za veći broj ljudi". Prvo moraš da vidiš koliki broj ljudi tu očekuješ, kad kažeš veći broj.

Naravno da ne postoje podaci, kao što ne postoje ni čuvani parkinzi sa video nadzorom, niti sertifikovane brave, niti posebno osiguranje protiv krađe bicikla, niti statistika o kradenim biciklima, niti statistika o saobraćajnim zločinima (koje neki zovu "nesrećama", kao da se dešavaju same od sebe). To su sve stvari na kojima treba raditi, umesto sedeti i tvrditi kako je bicikliranje u Beogradu "nemoguće". Jer nije nemoguće. I nije potrebno biti superčovek za to. Ne poznajem 3waya, ali svakodnevni biciklisti koje znam se većinom ne bi baš mogli podvesti pod kategoriju "supermena".

Ali džabe pričam, dovoljno je da se nađe jedan pametan koji kaže nemoguće je, e ako on kaže, onda je nemoguće, dakle svi treba da se švercuju u prevozu. QED


Auh, kakav non sequitur. Podrazumeva se da se karte plaćaju, a bez obzira na to da li se 0,9 ili 99% posto ljudi vozi biciklom, isto kao što u pekari plaćaš hleb itd. Mogu i ja da bude maliciozan i da tražim da objasniš kako tačno da mi ovde počnemo da vodimo statistiku o saobraćajnim nesrećama, kako da pravimo parkinge po gradimo i uvodimo im video nadzor i slično.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 18:53 - pre 116 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Mogu i ja da bude maliciozan i da tražim da objasniš kako tačno da mi ovde počnemo da vodimo statistiku o saobraćajnim nesrećama, kako da pravimo parkinge po gradimo i uvodimo im video nadzor i slično. :)

Ne znam zašto misliš da bi bio maliciozan. Isto kao i svuda drugde u svetu - građanskom inicijativom i aktivizmom. Ako si mlad, zdrav, prav, živiš na manje od 10km od posla, nema razloga da ne razmišljaš o biciklu kao alternativi za prevoz. Ako nešto vidiš kao prepreku tome, svakako je bolje da radiš na tome da se ukloni nego da sediš i kukaš kako je nemoguće voziti bajs (ne govorim sad ovo tebi lično, već uopšte, našem narodu koji je, kad neko pokuša da ispuzi iz blata u kome se nalazimo, skloniji da ga povuče nazad nego pogura van).

Evo npr. ovaj cosmo_im, ma u kolikoj deluziji živeo što se tiče funkcionisanja gradskog prevoza i njegove cene, ipak se bori, advokatiše, sigurno je nekoliko ljudi ovde ubedio da se švercuju (ili im barem olakšao savest, a oni se ionako švercovali). Ne možeš da kažeš da je svaki trud uzaludan. :)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 20:05 - pre 116 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Kao što vidiš, baza podataka ukradenih biciklova je tek u eksperimentalnoj fazi, a samo 10% se nađe od prijavljenih krađa. U Beogradu verovatno ne postoji ni kao eksperiment. O čemu onda pričamo? Koja su to osvetljena mesta i sa video nadzorom, a sa prostorom za bicikl? Takvih mesta je jako, jako malo.

Ako te razumem ti ne bi vozio biciklu u Beogradu zato sto se krade i sto ocekujes od nekog drugog da ti obezbedi osvetljen parking sa video nadzorom? Gde na svetu to ima? Kao da se bicikle inace ne kradu u tolikoj meri u drugim gradovima? Jedan U-lock i jedan lanac i miran si.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu12.09.2014. u 20:32 - pre 116 meseci
Pa što da ne, ako je voljan da plati:

http://www.vecernji.hr/bicikli...-cuvani-parking-u-gradu-928960
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bicikl kao prevozno sredstvo u gradu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65374 | Odgovora: 270 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.