Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?

elitemadzone.org :: MadZone :: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74807 | Odgovora: 217 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 00:32 - pre 111 meseci
To je takva kao na slici sa imenom sampita.jpg (i soljica kafe je na slici). Pravog izgleda. Ja nisam voleo sampite. Previse, previse slatko i lepljivo.

Sledeca slika je dosta posle doba o kome pricam, mnogo moderniji i kolaci i rashladna vitrina.




Ono o cemu ja pricam, kad je boza u pitanju je ovo:



Tako se sipala i bila cuvana. Slika je dosta modernija, vidi se po rashladnim vitrinama (takva vaga nije bila ni u masti) - ali sto se boze tice, ono o cemu govorim, je to tacno tako. U svakoj Poslasticarnici, pa jedna poluga za limunadu (opet, iskljucivo od limuna) a druga rucka za bozu. Boza se daleko teze "pumpala"...

Dok ne nadjem sliku stare Poslasticarnice...

Klaker i kabeza se nalazila kod "sodadzije" iskljucivo.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 01:44 - pre 111 meseci
Dodji u KG, vodim te u siptarsku poslasticarnicu :)
Ako sutra budem isao do grada, slikacu je.
Pre toga moze i na siptarski hamburger :)
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 06:04 - pre 111 meseci














Citat:
Sceka:
Da, to sto si napisao je Pelivan, i jos postoji.


Drug mi je pričao pre jedno 10-tak godina da je taj Pelivan ( kod Skupštine ) prodat nekim Arapima, da l' iz Libana ili Sirije, ili tako nešto. Da li je tačno, to ne znam. Sećam se da se svojevremeno kada sam bio klinac, tu leti čekao red za sladoled. Imali su mnogo dobar sladoled i onaj veliki kornet.

Citat:
dejanet:

Inace na bulevaru ima poslasticarnica Jadran u tom starom fazonu, medjutim mislim jedva opstaju..


Pre par dana baš prođoh pored. Onako neugledna, nikad renovirana. Baš ispred mene 2 lika uđoše, i obratim pažnju. Oni imaju baš taj fazon kolača: krempite, šampite, tulumbe, baklave...


Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ne, najbolje da sam sacuvao neku.



Pitaj mishayamaha ( http://www.elitemadzone.org/t4...21-Jugoslavija-decja-radosnica ) možda ima u nekom šteku krempitu iz osamdesetih. :D


Citat:
Sceka:
Ono o cemu ja pricam, kad je boza u pitanju je ovo:



Tako se sipala i bila cuvana.


Gde je bilo ovakva fenserica? Ja se sećam samo nekih staklenih akvarijuma ( :D ) koji visili i iz nje su sipali bozu i limunadu. http://www.vreme.com/cms/view.php?id=870754


Citat:
vladd:

Zaista vrh vrhova, ni domaci nisu tog kvaliteta



Auuu Vladd svaka čast na ovome: http://www.kokikafa.rs/kategorija/torte-na-parce Torte na parče mu izgledaju hebeni vrh i na slici. Mogu misliti kako su tek ovako. E ovo moram da overim!!!!

 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 06:05 - pre 111 meseci
Citat:
Sceka:
Da, to sto si napisao je Pelivan, i jos postoji.


Drug mi je pričao pre jedno 10-tak godina da je taj Pelivan ( kod Skupštine ) prodat nekim Arapima, da l' iz Libana ili Sirije, ili tako nešto. Da li je tačno, to ne znam. Sećam se da se svojevremeno kada sam bio klinac, tu leti čekao red za sladoled. Imali su mnogo dobar sladoled i onaj veliki kornet.

Citat:
dejanet:

Inace na bulevaru ima poslasticarnica Jadran u tom starom fazonu, medjutim mislim jedva opstaju..


Pre par dana baš prođoh pored. Onako neugledna, nikad renovirana. Baš ispred mene 2 lika uđoše, i obratim pažnju. Oni imaju baš taj fazon kolača: krempite, šampite, tulumbe, baklave...


Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ne, najbolje da sam sacuvao neku.



Pitaj mishayamaha ( http://www.elitemadzone.org/t4...21-Jugoslavija-decja-radosnica ) možda ima u nekom šteku krempitu iz osamdesetih. :D


Citat:
Sceka:
Ono o cemu ja pricam, kad je boza u pitanju je ovo:



Tako se sipala i bila cuvana.


Gde je bilo ovakva fenserica? Ja se sećam samo nekih staklenih akvarijuma ( :D ) koji visili i iz nje su sipali bozu i limunadu. http://www.vreme.com/cms/view.php?id=870754


Citat:
vladd:

Zaista vrh vrhova, ni domaci nisu tog kvaliteta



Auuu Vladd svaka čast na ovome: http://www.kokikafa.rs/kategorija/torte-na-parce Torte na parče mu izgledaju hebeni vrh i na slici. Mogu misliti kako su tek ovako. E ovo moram da overim!!!!

 
Odgovor na temu

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 07:06 - pre 111 meseci
Bio sam u Sapcu "kod Rajka" vrh:

http://www.oceni.rs/restorani-...arnica-visnja-kod-rajka-sabac/

https://www.facebook.com/PoslasticarnicaVisnja/info?tab=page_info

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 07:49 - pre 111 meseci
@zutokljunac

Ovo je za overu, torte su odlicne ali je sitnjurija jos bolja.

http://www.kokikafa.rs/kolaci

Sto se Pelivana tice

Citat:
Raspadom nekadašnje velike države došli su teški dani za poslastičarnicu. Tokom ratova, posao je nastavila ćerka Seija i njen muž Ahmad, Sirijac, koji je 1980. godine došao u Beograd da studira medicinu. Besparica je uticala i na obim posla. Međutim, poslednje dve godine situacija se promenila. Posao su ambiciozno preuzela trojica braće Bara, Suhaib i Musab Alšukeir.

http://www.novosti.rs/vesti/be...nja-sladoleda-stara-162-godine

Mislim da je na tu pricu stavljena tacka. I to trapavo. BTW, sada se vec na vise lokacija mogu naci italijanski sladoledi, koji su na vrhu kvaliteta. Daleko od nekadasnjih zaledjenih sokova.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4618
*.dynamic.sbb.rs.



+312 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 08:23 - pre 111 meseci
Kod doma omladine jos uvek ima Boza.
Trovac u Prizrenskoj, sad se drukcije zove, ima bas kvalitetne kolače, 250 din.
Petrovic u Sremskoj.
Petrovic u Zmaj Jovinoj.
Pored Šarana bila eksta poslastičarnica.
Nevasinjska na cosku kod opstine.
Tron u YU B.centru ekstra kolači, u čaši.
Moskva.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 09:40 - pre 111 meseci
Citat:
žutokljunac.....Pitaj mishayamaha možda ima u nekom šteku krempitu iz osamdesetih.


Pokusao sam da nadjem fotke drinka ali sve nesto moderno ili proces pravljenja kabeze.Sto se tice sampite,nisam bas nesto preterivao i jeo sam samo sredisnji deo

dok korica je mozda stradala neki put ali mi je kvarila uzitak.Sampite sam manje preferirao za razliku od gospodina ispod...



DEO AMBIJENTA POSLASTICARNICE.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 12:02 - pre 111 meseci
Zna l' ko ima li negde u Novom Sadu boza i kabeza? Nisam ih nikada pio, a hteo bih da probam. Tacnije, jednom sam nasao recept za bozu pa pravio sa dedom (od kojeg sam i cuo za istu) i njemu se svidelo a meni bilo gadno. Ali ne znam da li sam ja lose pravio (ili po pogresnom recptu) ili je stvarno takva.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 12:02 - pre 111 meseci
Anči, Pančevo - super kolači, niks margarin
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 13:32 - pre 111 meseci
Citat:
test1234:
Trovac u Prizrenskoj, sad se drukcije zove, ima bas kvalitetne kolače, 250 din..

Nekad smo kao klinci od para za uzinu kupovali po 2-3 kolaca (niko nije kupovao po 1) a sad te ta 3 kolaca kosta ko rucak u restoranu...nije ni cudo da se zatvaraju.

Citat:
Shadowed: Zna l' ko ima li negde u Novom Sadu boza i kabeza? Nisam ih nikada pio, a hteo bih da probam. Tacnije, jednom sam nasao recept za bozu pa pravio sa dedom (od kojeg sam i cuo za istu) i njemu se svidelo a meni bilo gadno. Ali ne znam da li sam ja lose pravio (ili po pogresnom recptu) ili je stvarno takva.

Meni se to nikad nije ni svidjalo, verujem da je to taj ukus koji si vec probao kada kazes da ti se nije svidelo.
Malo je to precenjeno.

Citat:
branko tod: Anči, Pančevo - super kolači, niks margarin

Nema kolaca bez margarina, i to ni pocemu ne treba da bude lose.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 13:38 - pre 111 meseci
Margarin=FUJ

Naravno, za dobro prase, nema losih pomija, pojasce se i takvi, ali puter i maslo koje koriste bas za doticne istocnjacke djakonije su nezamenljivi.

Jos kada cujem da "domacice" umuvaju malo prezli umesto mlevenih oraha..lepse mi je da pojedem cokoladu za kuvanje, nego doticne "supstitucije"

Kad se pojede dobro parce postene reforme(ima jos par mocnih torti), moze rucak da se preskoci
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 14:43 - pre 111 meseci
Citat:
bakara:

Citat:
branko tod: Anči, Pančevo - super kolači, niks margarin

Nema kolaca bez margarina, i to ni pocemu ne treba da bude lose.

Kada sam ja bio mali i kada je moja majka pravila kolače, postojao je samo puter.
Krem sa margarinom nikad nije kao sa puterom, Može za vanilice i nizašta više.
A bozu sam pravio i uvek je bila super. Možda je napravim opet da se podsetim.

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

wujaymarkoff
Starac Vujadin
CEO, Pimp Inc. - Belgrade Shtajga
Belgrade, Serbia

Član broj: 228941
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.rs.



+49 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 15:38 - pre 111 meseci
Puno se poslastičarnica pogasilo odlaskom starih majstora.
Ili su pomrli ili su otišli u penziju a nije imao ko da ih zameni.
Ovo što je ostalo, naslednici su mnogo počeli da fušare.
Ne važi samo to za poslastičarnice, pekare su tek posebna
tema, a o roštilju tek da ne pričamo.






"Ne moze danas svaka gologuzija da snima filmove" (Radomir Belacevic)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 15:50 - pre 111 meseci
Citat:
Shadowed:
... Nisam ih nikada pio, a hteo bih da probam. Tacnije, jednom sam nasao recept za bozu pa pravio sa dedom (od kojeg sam i cuo za istu) i njemu se svidelo a meni bilo gadno. Ali ne znam da li sam ja lose pravio (ili po pogresnom recptu) ili je stvarno takva.

Ne znam za N.S. ima li i gde. Ali za bozu je nekako vazilo kao neko "pravilo" - nekome je odvratna i nema sanse da je ikada nakon probanja ponovo ni lizne a nekima je fenomenalno pice (narocito leti, ohladjena).

Ovo sada flasirano je samo u tragovima boza. I nikako ne valja ova "novotarija" da se boza drzi u onim staklenim rashladim 'elektricnim' kockama koje stalno mesaju. Boza se promesa neposredno pre sipanja u casu i pije odmah jer se brzo talozi i poprima temperaturu okoline sto menja ukus. Zato se i danas moze (retko ali ima) videti "ona naprava" koja je u stvari obicna posuda za tecnost okruzena "rashladnom spravom/uredjajem..." a pumpa se rucno. I to tesko ide jer se brzo slegne i onda je gusto na dnu gde je otvor... Uglavnom je imala jedna drvena poluga, slicna varjaci ali velika, pored pa se sa tim promesa, sipa nekoliko puta u casu i vraca u posudu pa kad bude na oko dobaro promesano onda se sipa musteriji u casu. BTW, zdrava je po mnogim karakteristikama, svojstvima.


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 15:50 - pre 111 meseci
Da je sve to tako bilo dobro kako vi pricate, opstalo bi i danas. Pre ce biti da je i tada bilo fuseraja koliko hoces.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 16:00 - pre 111 meseci
Citat:
wujaymarkoff:
Puno se poslastičarnica pogasilo odlaskom starih majstora.
Ili su pomrli ili su otišli u penziju a nije imao ko da ih zameni.
Ovo što je ostalo, naslednici su mnogo počeli da fušare.
Ne važi samo to za poslastičarnice, pekare su tek posebna
tema, a o roštilju tek da ne pričamo.



Ispade sada da su se se pre u poslastičarnicama pravili bolji kolači. Baš i nisu. Imaš po gradu super kolača, samo je problem jer su realno skupi za srpsku platu. Mene je posle škole keva kao dete vodila na kolače, pa se ja onesvestim od kolača, uzmem po 2 ili 3. A danas da neki student izađe sa ribom na po jedan kolač i po Coca - Colu, to ga košta soma dinara. Što neko reče, za 750 din. imaš ručak. Evo baš sam skoro bio u jednom restorančiću u centru. Restoran na glasu, super sređen, i imaju foru dnevnog menija, tako da za 500 din. ti nude domaću supu ili čorbu, salatu i plietinu sa krompirom ( u životu bolju piletinu nisam jeo ), a umesto hleba dobiješ neke njiohove domaće vruće kiflice sa susamom. Obimna porcija, full klopa, restorančić na glasu, super sređen, bogatiji svet izlazi. Tako da, jesu kolači skupi, a narod nema para i zato se gase, a ne zbog majstora ( + svaki bolji kafić ima tiramisu ili panakotu u ponudi ).
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 16:09 - pre 111 meseci
Citat:
DaliborP
Da je sve to tako bilo dobro kako vi pricate, opstalo bi i danas. Pre ce biti da je i tada bilo fuseraja koliko hoces.


Potpuno nebitno ali 'ajde...

Naravno da je bilo fuseraja, uvek i bice uvek. Razlika je u tome sto se prica generalno o nestanku nekih stvari, kolaca i napitaka a ne u fuseraju kao pojmu (bilo kada).

Poredjenje nekadasnjih lokalnih Poslasticarnica sa sadasnjim nema skoro nikakve osnove jer je sve drugacije. Pocev od osnovnih sastojaka, namirnica, za izradu kolaca i napitaka preko promene nacina rada u "radionicama za izradu" (kuhinja ili kako bi se to vec nazvalo) pa sve do trenutnih potreba koje diktiraju musterije a uslovljeno novim vremenom pa samim tim i novim ukusima po osnovnim pitanjima.

Kao kod Pekara. Danasnje peci, industrijsko tehnoloskog dizajna..., nemaju nikakve veze sa nekadasnjim "furunama" na drva a nekada je svaka Pekara iskljucivo tako pekla hleb i ostalo. Danasnje pogacice koje su od lisnatog testa se ni na koji nacin ne mogu porediti sa nekadasnjim koje su rucnim slaganjem bile u sustini "lisnato testo" ali prakticno "nidje veze".

Tako i kolaci u Poslasticarnicama. @bakara pomenu Margarin. To je svojevrsno "svetogrdje" kad se prica o ishrani uopste a nikako ne stoji u istoj recenici sa Kolaci.

Sladoled je tek posebna prica...

I tako...


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 16:12 - pre 111 meseci
žutokljunac

Normalno da su se pravili pre bolji kolači. Kreneš u bioskop a devojkom, i kažeš
Bona, ajmo na tulumbe i krempite. Pa onda klopaš sa njom kolače pa joj daš malo
svoje krempite svojom kašikicom , a ona samo trepće i prevrće okicama...
Ni ne stignete do bioskopa...
I kako nisu bili bolji nekada kolači, bili su bolji !
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 16:20 - pre 111 meseci
Citat:
Sceka:
Naravno da je bilo fuseraja, uvek i bice uvek. Razlika je u tome sto se prica generalno o nestanku nekih stvari, kolaca i napitaka a ne u fuseraju kao pojmu (bilo kada).

Pa to i kazem, da su ti kolaci bili toliko dobri, i da je bila tolika potraznja, nikad ne bi nestali. Kao i te stare poslasticarnice. Imas iste te stare kafane i poslasticarnice u Becu(odakle smo i kopirali kolace), i evo i dan danas postoje na istom mestu, i kolaci su i dalje odlicni. Razlika ocigledno postoji.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74807 | Odgovora: 217 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.