Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?

elitemadzone.org :: MadZone :: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74778 | Odgovora: 217 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:01 - pre 111 meseci
"DANAŠNJI Beograd ima malo istorijskih niti koje ga povezuju sa Knjaževinom Srbijom, iz ere ustavobranitelja. „Najslađa“ kopča savremene metropole i kasabe iz 19. veka nalazi se na početku Bulevara kralja Aleksandra, gde je poslastičarnica „Pelivan“.

Majstori, u ovom najstarijem prestoničkom hramu sladoleda, kolača i torti, pune 162 godine, s kolena na koleno, ljubomorno čuvaju recepturu poslastica, kao najveću tajnu. Prva slova ove slatke bajke ispisao je, davne 1851. godine, Mustafa Pelivan, Goranac iz Dragaša, koji se posle rvačke karijere okrenuo pravljenju sladoleda. Poslasticu je pravio u čabru sa ledom."

Kabeza i klaker su bile neke obojene vodice i prodavale su se u flašama. Meni je ostala u sećanju radnja
na ćošku Maršala Tolbuhina i Katanićeve, koja je punila i sifone sa sodom.



Bozu imate flaširnu na Dušanovcu blizu Robne kuće u poslastičarnici koju drži Srbin šesdesetak godina.
To je jedina flaširana boza bez konzervansa.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:10 - pre 111 meseci
@branko tod - Kadaif, da, bre! To je bilo jako ukusno...

Ako si rodjen tada kako si naveo u profilu onda si stariji od mene, sto je neverovatno! A mator sam samo tako.

U to vreme, koje sam opisao izgledom i desavanjima u Poslasticarnicama, nema sanse da je neki Srbin drzao Poslasticarnicu. Iz prostog razloga. Pokusaja je bilo ali su svi redom zatvarali ubrzo jer nije bilo musterija. "Pa kakva je to Poslasticarnica kad je drzi Srbin?! Ne moze to dobro da bude, Siptari to drze i zakon su" - tako se govorilo kad je neko od Srba to pokusao.

Davno je to bilo... a pamti se po stvarno specificnom dozivljaju a sam dozivljaj odlaska u Poslasticarnicu je bio isti u ma koju da se uslo.

Cuveno "žito sa šlagom" je bilo u Sremskoj ulici (od Albanije prema Zelenom Vencu, sa desne strane - jel' tako bese?!), poslasticarnici koja je bila poznata po zitu sa slagom toliko da su bili redovi... ali samo to. Ostalo se nije ni narucivalo.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:20 - pre 111 meseci
Da, to sto si napisao je Pelivan, i jos postoji. Za mene najbolji sladoled na svetu. Ali to nije ono sto ja opisujem i o cemu pricam. A opisujem i pricam o velikom broju "lokalnih" Poslasticarnica. Svaki kraj je imao barem po jednu "na nekoliko ulica" I listom sve su drzali Siptari. Isto namesten prostor, gotovo isto posudje i u "radnji" i u radionici koja je po pravilu bila iza. Pa zamirise i tacno znas da je gotova baklava, sad ide zaliv pa se izlozi i kupuje za par sati kad se o'lade...

A ne znam da je bilo nesto drugo za pice osim casa vode koja se svakome donosila pod obavezno i moglo je da se naruci limunada i boza. Limunada iskljucivo od limuna. A boza, pre svakog tocenja se pumpa par puta u casu pa se vrati pored poluge pa tek nakon par puta sipa/napumpa u drugu casu pa gostu. Spricer je bio pola, pola. Pola limunada a pola boza. Ja sam vise voleo bozu.

Flasirana boza, probao sam mnoge pa i tu na Dusanovcu - nije to to.

I znali su sve traceve u kraju. I znali su svakoga u kraju. I bili posteni i vrlo radni ljudi. I bili veoma cenjeni u kraju.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:30 - pre 111 meseci
Citat:
Sceka:
@branko tod - Kadaif, da, bre! To je bilo jako ukusno...

Ako si rodjen tada kako si naveo u profilu onda si stariji od mene, sto je neverovatno! A mator sam samo tako.
Cuveno "žito sa šlagom" je bilo u Sremskoj ulici (od Albanije prema Zelenom Vencu, sa desne strane - jel' tako bese?!), poslasticarnici koja je bila poznata po zitu sa slagom toliko da su bili redovi... ali samo to. Ostalo se nije ni narucivalo.
Pozdrav!

Na žalost istina je

Zlata kod Slavije u Maršala Tita , u Prizrenskoj , u Sremskoj, na Dušanovcu, Mita trovač kod Kalenića, sve Srbi. Pelivan Goranac.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:52 - pre 111 meseci
Sto "nazalost"? Ja se ponosim svojim godinama i prozivljenim do sada, vrlo. Ne zalim ni za cim a godine, pa to je nesto neminovno i realno...

U stvari zalim. Zalim sto nema pravih krempita u Beogradu sada. Sa pravom korom, odozgo sa puno secera u prahu, krckava... milina. Ja ne volim secer u prahu pa sam uvek to skidao, otresao i sa uzivanjem pojedem onako, bez secera u prahu. Pa onda dalje... "Miso, naplati dve krempite i spricer pa d'idem..." Dok pisem imam ukus u ustima...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:57 - pre 111 meseci
Voleo bih da imam 20 manje, a šta da radim.

A krempita ima savršenih, skoro sam jeo. Fil pravi, korice hrskave. Milina.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 21:59 - pre 111 meseci
Kao mali sam zdrao sudzuk(nije kobasica) po tim starim poslasticarnicama, lici na puding.
Posle 100 godina naletim u Skoplju na poslasticarnicu koja ga je imala i nije bilo bas to sto cega sam se secao.

Inace na bulevaru ima poslasticarnica Jadran u tom starom fazonu, medjutim mislim jedva opstaju..
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 22:19 - pre 111 meseci
Citat:
branko tod:
A krempita ima savršenih, skoro sam jeo. Fil pravi, korice hrskave. Milina.

Tacnu adresu, molim.


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 22:43 - pre 111 meseci
Može samo ovako, dođeš po mene i odemo na po krempitu. Ako ti se
dopadne ti plaćaš, a ako ne ja plaćam
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 22:46 - pre 111 meseci
Mnogo dvoje su se tako smuvali :)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 23:03 - pre 111 meseci
Citat:
branko tod: Može samo ovako, dođeš po mene i odemo na po krempitu. Ako ti se
dopadne ti plaćaš, a ako ne ja plaćam

Moze. Ali tek krajem nedelje. Ako bude vremena tokom dana ranije, javljam.

@Dexic - vidimo i tebe, ti placas. Moze?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 23:37 - pre 111 meseci
Dogovor, a Dexica vodimo da bude lokomotiva

Šalim se, ko hoće, otvoreno mu je srce.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 23:48 - pre 111 meseci
Nije moj tip trojke. Baklava, tulumba i gnezdo:)
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 23:50 - pre 111 meseci
Da probaš krempitu, super je.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?16.02.2015. u 23:54 - pre 111 meseci
Prica na suvo.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 00:05 - pre 111 meseci
To su te kore. Sampita nije bila takva nego mnogo veca, odnosno "visocija" od krempite koja je bila otprilike kao na slici a sa bas takvom korom i secerom u prahu koji sam uvek "eliminisao" jer ne volim taj ukus...

Boza iz flase, to nije to o cemu pricam.

Kabeza nije postojala u Poslasticarnicama o kojim pricam. Narocito ne ova sa slike, to je slika neke otmene varijante prostora. Tako nesto nikada nisam video u Poslasticarnicama o kojima govorim.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 00:10 - pre 111 meseci
Ne, najbolje da sam sacuvao neku.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 00:13 - pre 111 meseci
Bg pel...... poslasticarnica.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3936



+9457 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 00:15 - pre 111 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Prica na suvo.



Kabeza je kod nas bila nešto drugo. http://sh.wikipedia.org/wiki/��abesa
Pogledaj i srbsku verziju.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?17.02.2015. u 00:16 - pre 111 meseci
Krusevac PCELA.





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Krempita, šampita, tulumbe i grčka baklava u Beogradu - ima li?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74778 | Odgovora: 217 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.