Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 29099 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 18:01 - pre 101 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Nope, samo je postojala armija partijskih aparatcika kao i gomila onih koji nisu "dobili" stan ali su vredno "doprinosili" ceo svoj radni vek.

Ta "armija partijskih aparatcika" nije imala više od 20% u odnosu na ostale.
I to vrlo retko.

Direktor preduzeća je imao manju platu od KV radnika na terenu.

Naravno postojale su i strogo partijske firme, na primer JAT. Baš kao i danas pa su tokom privatizacije JAT deonice vredele 500-600 dinara da bi što više ostalo partijskim članovima (danas).
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 18:33 - pre 101 meseci
Citat:
2012
Sustina problema i osnova raspada SFRJ je nacionalizam koji se i danas odrzava na nepotrebno visokom nivou.


Sustina SFRJ je antisrpski ustroj, i samo je bio potreban jedan cinican aparatcik koji sad lezi pod lipom da iskoristi taj sentiment, ostalo je historija. Onog trenutka kad je aparatcik hteo ili je stvarno to mislio da dominira nad ostalima, SFRJ se raspala. Dok su Srbi cutali i drugi narodi i narodnosti dominirali nad njima, sistem je bio ok, odrzavao privid stabiliteta.
Mislim da ono sto je propalo, za tim nema potrebe zaliti, niti pevati hvalospevke, tocak historije se ne vraca nikad u nazad.
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 18:46 - pre 101 meseci
Citat:
branko tod:
Citat:
zica49:

U kojoj republici osim Srbije je jos bila potrebna autonomna oblast a nije napravljena ?


Ne bih sa tobom da polemišem po ovom pitanju, jer mi je prijatnije da džakamo o struji.
Ali šta misliš kako bi bilo sasvim normalno da su postojale AP Krajina i AP Slavonija.


Stariji si od mene i najvjerovatnije znas podatak da li su ikada Srbi (pravoslavci) u Krajini,Slavoniji,BiH ili drugdje trazili autonomiju?

O svemu i svacemu normalni i kulturni ljudi mogu raspravljati :)
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 18:51 - pre 101 meseci
Citat:
zica49: Stariji si od mene i najvjerovatnije znas podatak da li su ikada Srbi (pravoslavci) u Krajini,Slavoniji,BiH ili drugdje trazili autonomiju?

O svemu i svacemu normalni i kulturni ljudi mogu raspravljati :)



Kako da traze autonomiju kad im je i kulturno drustvo bilo zabranjeno? First things first, zar ne?
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 18:52 - pre 101 meseci
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
2012
Sustina problema i osnova raspada SFRJ je nacionalizam koji se i danas odrzava na nepotrebno visokom nivou.


Sustina SFRJ je antisrpski ustroj, i samo je bio potreban jedan cinican aparatcik koji sad lezi pod lipom da iskoristi taj sentiment, ostalo je historija. Onog trenutka kad je aparatcik hteo ili je stvarno to mislio da dominira nad ostalima, SFRJ se raspala. Dok su Srbi cutali i drugi narodi i narodnosti dominirali nad njima, sistem je bio ok, odrzavao privid stabiliteta.
Mislim da ono sto je propalo, za tim nema potrebe zaliti, niti pevati hvalospevke, tocak historije se ne vraca nikad u nazad.


Dusane svaki narod ili narodnost koja je zivjela u SFRJ za istu moze reci da je bila "anti njih " ustroja.


Meni je u SFRJ bilo bolje nego sto je danas u ovoj nekoj demokratkoj kur*evoj BiH gdje je skoro postao dio folklora da neko uzme kalasnjikov i roka okolo po ambasadama ili ljudima.

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
+1

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 18:55 - pre 101 meseci
Citat:
zica49: Dusane svaki narod ili narodnost koja je zivjela u SFRJ za istu moze reci da je bila "anti njih " ustroja.


Meni je u SFRJ bilo bolje nego sto je danas u ovoj nekoj demokratkoj kur*evoj BiH gdje je skoro postao dio folklora da neko uzme kalasnjikov i roka okolo po ambasadama ili ljudima.



Ne bih bas rekao da je za vecinu SFRJ bila protiv, mozes li mi objasniti to? Na koji je nacin SFRJ bila recimo protiv Slovenaca?
Finta je sto su skoro svi osim Srba Ustav 1974 gledali kao nukleus razvoja svoje nacije na putu za samostalnost, dok su Srbi imali iluziju da imaju drzavu.
U pravu si sto kazes da Srbi nisu trazili autonomiju, ali ja mislim da bogami nisu ni smeli..
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 19:05 - pre 101 meseci
A kako su smjeli Albanci i Vojvodjani?


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 20:04 - pre 101 meseci
Citat:
zica49: A kako su smjeli Albanci i Vojvodjani?



Broz je tako aminovao?
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike01.12.2015. u 21:54 - pre 101 meseci
Citat:
zica49:

Stariji si od mene i najvjerovatnije znas podatak da li su ikada Srbi (pravoslavci)?? u Krajini,Slavoniji,BiH ili drugdje trazili autonomiju?

O svemu i svacemu normalni i kulturni ljudi mogu raspravljati :)


Vidi, ako uđemo u polemiku sleduje mi 15 do 30 dana apsa.
Samo ovo:
Majka mi je pobegla aprila 1941 iz Slavonije, znaš i sam zašto. Ujak mi
je početkom maja 1941 prvi podigao ustanak u Hrvatskoj koji nije priznat
jer je bio otpor Srba protiv koljača, a to se nije uklapalo u KPJ sliku.
Komuniste je sreo tek pri kraju 42 na Papuku.
A taj prvi okšaj je bio u gostioni na putu Uljanik Garešnica.

Ali o tome nećemo. Više bih voleo da popijemo po ladnu pivu.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
+2

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 01:14 - pre 101 meseci
Mislim da je priča plasirana do skoro kako nas je TITO zadužio pa eto mi jadni sad moramo da vraćamo, jedna velika laž i opravdanje države da se zadužuje sve više.
Ne verujem da su Srbi kao najbrojniji narod u SFRJ bili nešto ugroženi. Normalno bili su ugroženi oni koji su otvoreno izražavali nacionalizam ali, to je bio slučaj i sa drugim narodima bivše SFRJ. Dok su takvi lupali kamen na golom otoku imali smo veliku,jaku i stabilnu državu iz koje si uzdignute glave mogao da kažeš da si Jugosloven. Kada su sa tucanja kamena prešli u fotelje imali smo rat.
Ja danas ne mogu uzdignute glave da kažem da sam Srbin.

Problem u SFRJ je bila centralizacija (ni blizu ovoj koju imamo danas). Slovenija je ekonomski bila razvijenija zbog povoljnog geografskog položaja a, ne zato što je neko upumpavao navac tamo. Čak šta više mislim da se najviše vuklo za Beograd.

Nisam bio rodjen dok je Tito bio živ i mali sam bio do raspada da bih kapirao stvari. Na osnovu priča ljudi starijih od mene zaključujem da se tada mnogo bolje živelo nego u bilo kom priodu naše istorije.
70ih-80ih je moglo je bez problema da se ode u Nemačku, Austriju i da se legalno radi za lepu svotu novca. Ipak ljudi nisu masovno odlazili jer su ovde dobijali nešto manju svotu za mnogo manje uloženog rada (to je bio jedan od problema SFRJ).

Dali bih se ja danas dvomio 5 min ukoliko bih imao priliku da odem i legalno radim u Nemačkoj?
Ma prodao bih i kravu da je imam.
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 01:16 - pre 101 meseci
Citat:
zica49
O svemu i svacemu normalni i kulturni ljudi mogu raspravljati :)



Potpuno se slazem :-) Samo sto neko izgubi brzo strpljenje i pocne da etiketira..



Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 01:26 - pre 101 meseci
Citat:
dusanboss: Dok su takvi lupali kamen na golom otoku imali smo veliku,jaku i stabilnu državu iz koje si uzdignute glave mogao da kažeš da si Jugosloven



Mislim da gresis. Dosta je ljudi zbog besmislica islo da guli zatvor, a neko ce reci da je ok sto su na primer IB-ovci ( stvarni ili nabedjeni) bili zatoceni na Golom otoku. Mislim da cak ni to nije bilo u redu. Evo recimo velikom IB-ovcu Vladi Dapcevicu Belgija je dala politicki azil, znaci zemlja koja je na drugoj strani borbe protiv komunizma, sto licno mislim da je za postovanje, a niti su propali zbog toga. Pored izrazite antisrpske politike, mislim i da je JBT i njegovi naslednici bio dosta rigidan prema politickim protivnicima, nebitno koje nacije, sto isto ne pije kod mene vode u historijskoj citanki..


EDIT: Da ne zaboravim likvidacije od strane Staneta Dolanca politickih protivnika osamdesetih, od kojih su gro bili samo piskarala protiv rezima, sto je maltene dovelo do cini mi se oznake US State Departmenta SFRJ kao zemlje koja podrzava terorizam, podsecam i na aferu sa otmicom broda "Achille Lauro" kada PLO ekipa bezi uz pomoc JAT-ovog aviona sto je ogromna blamaza..
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 07:38 - pre 101 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Nope, samo je postojala armija partijskih aparatcika kao i gomila onih koji nisu "dobili" stan ali su vredno "doprinosili" ceo svoj radni vek.

Jbg, nisu imali srece sta da se radi, njihova kinta je skucila nekog "ravnopravnijeg".

Da je taj ekonomski sistem bio efikasan kao sto se pominje u bajkama, danas ne bi bio istorijski kuriozitet.

Na zalost socijalista, produkti njihovog sistema su bili sve samo ne efikasni i cim su bili izlozeni konkurenciji ili obicnom testu vremena pukli su k'o tikva.

Ljudi su glasali - sto glasovima to i novcanicima i taj sistem je zavrsio isto kao i ptica dodo.




Stanovi su se gradili za radničku klasu i velika većina ljudi je došla do stana, e sad što ti kažeš gomila, koliko je to u procentima (gomila može biti i deset ljudi na gomili). Ako deset ljudi nije dobilo stan to je stvarno sistem za srušiti.

Proizvodilo se sve živo, izvozilo se čak i vojno noružanje po bliskom istoku, tada smo bili na dobrom putu da postanemo nuklearna sila... oh wait!

Ljudi glasali, misliš kao što su ukrajinci glasali.



@DusanSukovic eto sad imaš svoju državu, uživaš li na tom krevetu?


SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
0

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 07:55 - pre 101 meseci
Slažem se da je bilo i nivnih ljudi tamo. Siguran sam da je dobar deo bio sa razlogom na golom otoku. Navodno se zbog pevanja pesama moglo završiti u zatvoru. To je ponekad verovatno bilo tačno ali, su uglavnom bile blaže mere ukoliko je u pitanju bilo samo pevanje u kafani.
Znam za primer kada su moj deda i njegov brat pevali četičke pesme u kafani. Privedeni su , verovatno malo prevaspitani ali, nije bilo kaznene mere.
Dok je brat drugog dede završio u zatvoru (ne znam koliko vremena) ali, držao je brebernicu u kojoj su se skupljali "Beli Orlovi" . Nravno bio je član i ne znam šta još je tu bilo. Moram da ispitam tetku ona to zna.
Priču da je Broz bio protiv Srba sam čou nebrojano puta. Dali je tačna ili je nastala 90ih ne znam.
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 08:21 - pre 101 meseci
[quote]dava:
Citat:

@DusanSukovic eto sad imaš svoju državu, uživaš li na tom krevetu?




Uzivam 90 %, imas li jos koje pitanje?
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 08:24 - pre 101 meseci
Citat:
dusanboss:
Priču da je Broz bio protiv Srba sam čou nebrojano puta. Dali je tačna ili je nastala 90ih ne znam.




Sta ce ti prica moja da li je bio protiv Srba ili ne. Ja samo diskutujem. Mogu biti i 100 % u pogresnom ubedjenju. Ali dovoljno da pogledas da je u Srbiji pravio autonomije, a drugde *nije*, autonomije od kojih je jedna zavrsila nezavisnoscu, meni je indikator da je pod Brozovim vaktom za Srbe nesto gadno smrdilo. Znaci JBT od predratnog poklica KPJ da je Kraljevina Jugoslavija jedna Velikosrpska tamnica i da je treba federalizovati, ide do toga da federalizuje i samu Srbiju. Bolje nismo ni mogli ocekivati od K.u.K feldwebella?
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

Nika Matejic

Član broj: 322052
Poruke: 18
130.0.238.*



+433 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 11:08 - pre 101 meseci
Citat:
dava: Stanovi su se gradili za radničku klasu i velika većina ljudi je došla do stana, e sad što ti kažeš gomila, koliko je to u procentima (gomila može biti i deset ljudi na gomili). Ako deset ljudi nije dobilo stan to je stvarno sistem za srušiti.


Šansa da Ivan Dimković navede samo jedno ime i prezime nekoga ko je ceo radni vek radio u društvenoj organizaciji i izdvajao od plate u stambeni fond, a da je penzionisan bez rešenog stambenog pitanja, je ravna nuli. Dakle ta njegova "gomila" = 0.
Sa druge strane na hiljade je onih (invalida, socijalnih slučajeva, "slobodnih" umetnika, sportista, nezaposlenih samohranih majki, dece bez roditelja itd) koji nisu izdvojili ni jedan dinar u nikakav stambeni fond, a kojima je rešeno stambeno pitanje, kao i na hiljade nedodeljenih stanova koji su pretekli "komunizam", a koje su posle oslobodioci od komunizma podelili sami sebi.
Osim toga i danas je na primer na hiljade onih koji od svoje plate izdvajaju u zdravstveni fond, a nikada ne potroše ni jedan dinar odatle, ili onih koji izdvajaju u penzioni fond, a nisu u braku i ne dožive penziju, pa to ništa ne smeta da ovaj sistem bude "najbolji".
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 11:26 - pre 101 meseci
Za vreme Josipa Broza Kosovo je bilo deo Srbije.
A od kad je zavladalo blagostanje demokratije od Kosova je ostao samo partijski grabež za foteljama.

Što se tiče stanova.
Stanove je dobijao svaki malo vredniji radnik (ako nije imao rešeno stambeno pitanje). I nije morao imati partijsku knjižicu.
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 11:52 - pre 101 meseci
Citat:
hotchimney: Za vreme Josipa Broza Kosovo je bilo deo Srbije.


Opet mislim da gresis. Mislim da su i za vreme Ustava 1974 i Kosovo i Vojvodina samo *formalno* bili delovi Srbije.

Case in point:

Epidemija Variola Vere u Srbiji:

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1041070

Citat:

Rad Republičke zdravstvene inspekcije ograničavao je amandman 18 na Ustav SFRJ, po kome su pokrajine imale svoje zdravstvene službe, pa prema tome i svoje sanitarne inspekcije. To znači da pokrajinske zdravstvene vlasti nisu bile podređene republičkim, već direktno saveznim. Zbog toga je Republička zdravstvena inspekcija na Kosovu mogla da deluje tek posle intervencije kod saveznih organa. Da ironija bude veća, republički sekretar za zdravlje bio je kadar iz Vojvodine, a njegov zamenik kadar sa Kosova.



Znaci srpska zdravstvena sluzba je prvo morala da kosultuje savezne organe da bi sprovela neke stvari na Kosovu..jadan mi je to suverenitet :)

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike02.12.2015. u 12:27 - pre 101 meseci
Šta ti znači fraza "formalno"?
Kosovo je bilo sasatavni deo Srbije.
Sada nije ni formalno.
Na Kosovo si mogao otići kad god si hteo i ko je hteo.
Nisi morao da se izuvaš niti da pitaš za dozvolu.

Kosovo kao sastavni deo Srbije ti je u amanet ostavio Josip Broz.
Što si ti spisko zemlju posle njega nemoj kriviti pokojnika.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ste i kako ste proslavili 29. novembar - Dan Republike
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 29099 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.