Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako kuhati hranu?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako kuhati hranu?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15176 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?14.06.2016. u 23:09 - pre 95 meseci
Pa krece se to polako ovde (oko Kalenic pijace) mada preferiram da ako si mi neki poslovni partner ili imam neku

uslugu od tebe,dobijas po ceni industrijskog (12-15 rsd/kom.).Ja imam drugi problem mada mi je opcija selo trenutno vikendaska,

da to u sledecih par godina ozbiljno konstruisem.Vec sam razglabao u par tema u poljoprivredi,ali posao,zeni posao nam ne dozvoljava

da predjemo na seljacizam,izvorni.Sto se tice omladine i pomoci,samo da se ima i izvlaci lova a da malo razmisle i pomognu,nema pojma.

Tako ostaje da dvojac bez pratecih kormilara napravi nesto po pitanju,ajde da ne kazem a jeste organska prica ali visoko kvalitetna (prirodna).
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?15.06.2016. u 09:34 - pre 95 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Lavlja_Jazbina, verujem da mozes naci dovoljno ljudi spremnih da plate ekstra za pile koje nije "industrijsko" - ima i u Srbiji dovoljno ljudi koji imaju prihode koji im dopustaju da plate ukusniju hranu vise, cak i dosta vise.

Drugo pitanje je distribucija. Da li si siguran da i u supermarketu vec nema seoskih free-range pilica koji su soobodno kljuckali prirodnu hranu?

Ja ne vidim nacina kako bi u Srbiji mogao da se zavede red po tom pitanju. Da podjemo od toga da je cena jajeta 0,08 evra, a u Nemackoj je verovatno 2,5x veca, a zitarice su otprilike isto ovde i tamo. Na pijaci imas neke prodavce koji odu na farmu i kupe jaja po 0,04 evra kom, pa ih prodaju po 0,08 kunuci se da su domaca. Ako imas prava domaca jaja, ne mozes ih prodati ni po ceni kostanja. A proizvodna cena je veca jer kokoske ne nose 250 jaja godisnje nego 120, od cega pola pokupe svrake i druge stetocine, a i svako malo nesto ubije kokosku (lisica, ptice grabljivice...), a zimi imas 2-3 meseca bez jaja a troskovi postoje. Iz takve startne pozicije nemas nikakve sanse da prikupis novac za uspostavljanje standarda kvaliteta i dobijanje sertifikata, nego mozes time da se bavis iskljucivo iz hobija, vikendaski, ako imas sa strane neku platicu ili penziju, za pokrivanje gubitaka koji nisu veliki, ali postoje i na nivou su svakog hobija - drzanja psa ljubimca, bavljenja sportom...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?15.06.2016. u 10:24 - pre 95 meseci
Cuj postavka je pogresna, ne mozes ti sa 10 domacih kokoski da konkurises industrijskim farmama sa hiljadama zivotinja. Mozes da se organizujes sa 20 drugih seljaka pa da uspostavite neku vrstu zadruge, da nabavljate hranu, pilice, aditive na veliko, da uspete da uspostavite stalan kvalitet i dostupnost proizvoda, ili da investiras i samostalno gajis na industrijskom nivou domaca jaja - mislim ako hoces da napravis od toga nesto vise od hobija.
Trziste postoji, pogotovo u Beogradu, ljudi koji imaju malo vise od minimuma, vole da kupe kvalitetnu hranu, mlade porodice - hranu za decu itd...
Pogledaj farmere mangulice - poprilicno su se organizovali, svinje su im 2.5X skuplje od obicnih svinja - a opet sve ih prodaju, i mesne preradjevine od mangulice se dobro plasiraju, znaci trziste postoji...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?15.06.2016. u 21:12 - pre 95 meseci
pa sta ja znam o tome, evo ovaj Lav moze da objasni kakva je sansa da se on pocne da drzi 5000 kokoski koje slobodno idu gde hoce i kljucaju sta hoce, ili eto ta druga varijanta - da se udruze njih 20, osnuju zadrugu i drze svaki po 250.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?15.06.2016. u 22:24 - pre 95 meseci
Uh,kako to lako napisati,5000 kom.To je vec za farmu.Pa zamisli kljucanje 5000 komada na livadi.Ko bi to kontrolisao?aju

Da se ima 4k kom.dnevno to je negde koliko i kosta tih 5k koka.Drugo.Domaca koka ako ne dobije ujuto psenicu nema od jaja nista.

Znaci treba nabaviti ili posejati psenicu.

Ta kombinacija po pitanju domaceg kako sam prikazao,otpada.

Varijanta zadruge,ha.Pa poceo sam da donosim i prijateljima i onda je bila opcija da ja zaradjujem a ja donosio koliko sam i placao.

Bolje je da ide za Kragujevac ili G.Milanovac,plati gorivo,pijacninu i bude u minusu.


Nego odosmo od teme , priprema hrane.Sto se tice jaja,ako se prze na masti nece da se zalepe kao kada se przi na ulju.

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?15.06.2016. u 22:35 - pre 95 meseci
Zašto naš čovek misli da se hrani zdravije od ostatka sveta?
Prvo to što naš seljak zove organskom proizvodnjom uopšte nije organska. Druga stvar je ako neko proizvodi hranu za svoje potrebe. Tu već možeš skoro kako hoćeš.
Dozvole za organsku proizvodnju su skupe, spore i ne verujem da su realni pokazatelj stanja hrane. Verujem da mladi parovi sa malo boljim primanjima koji žele da se hrane zdravo često ne dobiju to zašta su platili.
Verovatno se hranimo bolje od Amera (što i nije za utehu) ali ne verujem da smo visoko kotirani što se tiče "prirodne", "organske" hrane.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 07:34 - pre 93 meseci
Citat:
dusanboss: Zašto naš čovek misli da se hrani zdravije od ostatka sveta?


Mozda se tvrdi iz pogresnih razloga, ali sto se tice odnosa Srbija/NL to je 100% tacno.
Klopa u Srbiji, pogotovo meso je daleko daleko kvalitetnije i jeftinije nego u NL. Sezonsko voce i povrce isto tako. Neces verovati, ali sad su mi doneli iz Srbije domaci paradajz, i ovo su te 2 nedelje ove godine kad zaista ne jedem plasticno g* iz super marketa, sa pecatom organske proizvodnje, i paprenom cenom.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 08:41 - pre 93 meseci
to za hranu ce ti svaki stranac reci da je u njegovoj zemlji bolje! Grk za masline, Madjar za kobasice, Poljak za jabuke, Rus za vodku... eto ti kazes za paradajz. mislim da se tu ipak malo radi i o navici! eto, ja kad sam se preselio u Nemacku, jako mi je nedostajao jogurt, probao sam ovde razne mlecne proizvode slicne forme, ali mi je kravica bila ne zamenljiva i nikako nisam mogao da prihvatim jogurt koji ovce kupim moram da jedem kasikom, pa sam se posle nekog vremena navikao :)
sto se paradajza tice, u DE je u marketima paradajz bas takav isti kako si opisao da je u NL, ali ne mogu a da se ne setim da sam do pre par godina isti takav i u Maxiju kupovao, tako da mislim da se ne radi o tome sto je tvoj super-ukusni paradajz donet iz Srbije, nego sto je domaci! da ga tu kod tebe sam posejes, verujem da bi isto bio bolji nego taj iz marketa! ne znam da li si kao alternativu probao cherry paradajz? ja sam nasao od nekoliko proizvodjaca skroz dobar cherry, po ukusu mnogo blizi domacem...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 09:27 - pre 93 meseci
Pazi svakako su masline iz Grcke bolje od maslina iz Srbije ;)))))

Ali imas nekoliko generalnih kategorija, poput mesa, osnovnog povrca, mlecnih proizvoda, koje maltene svakodnevno koristis u ishrani i koje su jednostavno negde losije a negde bolje.

U Srbiji su te osnovne kategorije namirnica daleko bolje nego u NL.

U Nemackoj je bolja situacija nego u NL, tako da ne mogu tu da izvodim poredjenja Nemacka-Srbija.

I ne pricam o navikama na lokalni nacin ishrane, ja sam se isto navikao na gusti jogur i kiselo mleko sa velikim % masti (nesto izmedju naseg kiselog mleka i pavlake), koji su generalno kvalitetni u NL, ali drugaciji od onog sto smo navikli. Kupujem cherry paradajz i jos neke hibride kao malo boljeg ukusa, ali poenta je da si u Bgd-u, ako si hteo mogao da dodjes do kvalitetnog domaceg paradajza, koji je bez obzira sto nema bioloski pecat, 30 klasa iznad sveg sto sam nasao ovde.

Pricam o tome kad kupis svinjetinu u NL i krenes da je peces, ona pusti neki cudan vonj od koga se dize kosa na glavi. Ako ne kupis biolosko mleveno meso, punjene paprike mozes da bacis, mi smo se i malo navikli, ali kad nam dodju gosti i familija - ocigledno mogu da primete kako je kvalitet jednostavno los.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 10:14 - pre 93 meseci
Citat:
bananaphone:Mozda se tvrdi iz pogresnih razloga, ali sto se tice odnosa Srbija/NL to je 100% tacno.
Klopa u Srbiji, pogotovo meso je daleko daleko kvalitetnije i jeftinije nego u NL. Sezonsko voce i povrce isto tako. Neces verovati, ali sad su mi doneli iz Srbije domaci paradajz, i ovo su te 2 nedelje ove godine kad zaista ne jedem plasticno g* iz super marketa, sa pecatom organske proizvodnje, i paprenom cenom.

Pa tesko je ocekivati da ce "sezonsko" voce i povrce sa severa evrope biti isto kao isto iz juzne evrope. Nedostaje sunca. Isti taj domaci paradajz je isto tako ukusan i u Spaniji i Italiji. Ali tesko je ocekivati da ce "domaci" paradajz iz Svedske ili Holandije imati isti ukus.

Za meso je tesko biti objektivan, jer ima gomila faktora koji uticu na ukus, nije svaka farma ista, meso iz tesco-a je neuporedivo sa nekim lokalnim mesarom koji nabavlja sa proverene farme. U svakom slucaju nece se niko oduseviti sa mesom iz supermarketa.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 10:39 - pre 93 meseci
Pazi mozemo filozofirati oko mesa i u Srbiji, pa izmedju dva grada, pa izmedju dve mesare u istoj ulici.

Ali ako uzemmo prosek koji je dostupan na trzistu u NL i Srbiji, meso je objektivno bolje u Srbiji. Ovo je multi-kulti okruzenje, i ako pitas bilo pripadnika bilo koje druge nacije (Rumun, Francuz, Grk, Nemac) - reci ce ti isto - meso u NL je loseg kvaliteta.
Ustvari ne znam nikog tko je rekao da je kvalitet mesa u NL bolji nego u njegovoj zemlji. A situacija je bila mnogo mnogo gora pre 10-20g.

Sad mozes da odes i kupis biftek iz Juzne Amerike ±40e kg, ili jagnjetinu iz NZ ±30e kg i to je stvarno prva liga. Ali realno - kad hoces da napravis sladak kupus sa teletinom, normalna teletina koju kupujes u Srbiji, je u proseku bolja, svinjetina je neuporedivo bolja...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 11:57 - pre 93 meseci
Nemam pojma kako je u NL, verujem ti, ja ne pravim te nase recepte pa verovatno ne mogu da sudim. Sigurno da ne moze da bude istog ukusa.

Doduse kod mene je meso uglavnom odlicnog kvaliteta(naravno ako se zaobilaze supermarketi) pa i nisam nikad razmisljao o tome. Ovde svinjetina, a pogotovo teletina nije popularna kao govedina, pa je i ja slabo jedem. Mada meni meso bas i nije prioritet, mogu i bez njega. S vremena na vremena dobar biftek i meni dosta.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 11:57 - pre 93 meseci
Citat:
A situacija je bila mnogo mnogo gora pre 10-20g.

Ako je sada tako kako kazes (ne sumnjam ni trunku da je tako) kako li je to bilo ranije... ali mi je malo cudno da se nesto ne uradi po tom pitanju ako svi kazu da je lose (meso). A sta kazu "starosedeoci" a pod tim mislim na one koji su generacijama tamo ili mladji ali rodjeni tamo, kako oni komentarisu kvalitet mesa, namirnica...?

A sto se tice punjenih parika i slicno... dok sam bio u vojsci u Ljubljani sam se cudio kako to da neke stvari jednostavno nemaju isti ukus, mislim na pripremljena jela, kao kod kuce. Recimo sarma ni blizu onoj na koju sam navikao u Beogradu a isti recept i kompletna priprema jela identicna kao kod moje keve (U ljubljani sprema moja ujina...). Da bih to na kraju skapirao da nisu iste namirnice, njihov kupus i meso..., pa samim tim i skuvano jelo ne moze imati isti ukus na koji sam navikao.

A navika je cudo. Navika cesto ne dozvoljava realno sagledavanje stvari, ma o cemu se radi, pa cak i sprecava realno razmisljanje o necemu, hrani... Isto kao sto su neki obicaji nekome drugom neshvatljivi tako je rec i o hrani. I dan danas znam veliki broj ljudi koji ni za zivu glavu ne bi mesali slano i slatko i slicne kombinacije.

Ali svakako je, sto se kvaliteta tice, meso kvalitetnije kod nas nego u vecini drzava Evrope.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 11:58 - pre 93 meseci
Citat:
Sceka: A navika je cudo. Nacika cesto ne dozvoljava realno sagledavanje stvari, ma o cemu se radi, pa cak sprecava i realno razmisljanje o necemu, hrani... Isto kao sto su neki obicaju nekome drugom neshvatljivi tako je rec i o hrani. I dan danas znam veliki broj ljudi koji ni za zivu glavu ne bi mesali slano i slatko i slicne kombinacije.

Mislim da je je ovo najbolji odgovor, stvar navike.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 13:12 - pre 93 meseci
Što se tiče mesa u NL i SRB. Ne znam kakvo je u NL pa ću morati da se oslonim na to što bananaphone kaže. Moguće je da je sveže meso bolje kod nas. Za preradjevine čisto sumnjam. Ako se zna da se dobar deo njih pravi od godinama zamrznutog mesa iz nečijih rezervi (možda baš Holandskih) onda o kakvom kvalitetu da pričamo.

Čou sam još od par ljudi koji su otišli Nemačku da su salame čudnog ukusa. Verujem da je navika. Ukus se uči. 90% stvari koje jedemo kao mali nastavljamo da jedemo ceo život.

Evo sad sam pitao drugara koji je pre mesec dana otišao u Nemačku šta misli. Kaže da ne primećuje razliku i kaže da je jeftinija hrana.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 13:23 - pre 93 meseci
Pa starosedioci jedu bilo sta, uzivanje u hrani nije prioritet. Sendvic - dva parceta hleba, malo maslaca i tvrdi sir izmedju (bez mesa, salata, namaza, majoneza, grejanja...) je standardica za 12h. Imaju jedan topli obrok - u 5-6 popodne, smuti se nesto polu-gotovo i ide se dalje.
U vecim gradovima malo je veci uticaj stranaca pa se malo i lokalno stanovnistvo pomera prema uzivanju u hrani, za sta je opet potreban bolji kvalitet namirnica. Ja sam se isto pitao - kako je bilo pre 10-20g, ali cuo sam istu pricu od vise ljudi koji su 20+ godina u NL, tako da verujem da je moguce ;)

Jedino sto imaju dobro su mlecni proizvodi i riba - koja je stvarno sveza i dobra.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 14:58 - pre 93 meseci
Citat:
dusanboss:
Što se tiče mesa u NL i SRB. Ne znam kakvo je u NL pa ću morati da se oslonim na to što bananaphone kaže. Moguće je da je sveže meso bolje kod nas. Za preradjevine čisto sumnjam. Ako se zna da se dobar deo njih pravi od godinama zamrznutog mesa iz nečijih rezervi (možda baš Holandskih) onda o kakvom kvalitetu da pričamo.

Čou sam još od par ljudi koji su otišli Nemačku da su salame čudnog ukusa. Verujem da je navika. Ukus se uči. 90% stvari koje jedemo kao mali nastavljamo da jedemo ceo život.

Evo sad sam pitao drugara koji je pre mesec dana otišao u Nemačku šta misli. Kaže da ne primećuje razliku i kaže da je jeftinija hrana.


Pa preradjevine su uglavnom strane, imas italijanske salame, madjarske (cajna kobiasica), prsuta spanska i italijanska, imas i generickih lokalnih stvari poput stisnjene sunke i piletine, koje su uglavnom ok. Imas i sa nasih prostora ajvar i suseno meso, mislim nije problem, te stvari se dovuku kamionom i mogu da stoje 100g pa mogu da ih jeftino uvoze na kamione...

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 15:35 - pre 93 meseci
Imaš poentu.

Ja sam zgrožen kvalitetom hleba kod nas. Barem ovog narodnog. Sećam se vremen dok je bio 3 din i neupredivo bolji. Sad sam ručao, zube da plomim dok koricu sažvaćem. Sreća ima izbora pa možeš da kupiš ovaj tost na pračad u kesi koji je mnogo bolji mada ne znam koliko je zdrav. Taj koristim za sendviče. Ima ponegde dobar pravi crni hleb koji je malo skuplji ali vredi.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Kako kuhati hranu?11.08.2016. u 15:46 - pre 93 meseci
Citat:
dusanboss: Sreća ima izbora pa možeš da kupiš ovaj tost na pračad u kesi koji je mnogo bolji mada ne znam koliko je zdrav.

ma Duki, taj iz kese koji ima rok trajanja 2 god. ti je 100% zdraviji od svezeg leba iz pekare! samo ti krkaj tog iz kese i bez brige budi! :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako kuhati hranu?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15176 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.