Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201372 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ludak1
Batajnica

Član broj: 82473
Poruke: 170
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.01.2021. u 12:55 - pre 38 meseci
Toby 12, temp. dimnih gasova ne prelazi 60°C!
To znači da, ako je temp. vode + delta flame off veća od t dimnih gasova, kotao izbacuje poruku da nema goriva i ide u gašenje.

Isto tako neće da prebaci sa "raspaljivanje goriva" na "stabilizacija plamena" ako je t vode > od 60°C.

Pelet isti od početka sezone, turbulatori čisti, dimovodne cevi čiste, čak i sonda t. dimnih gasova stavljena nova.
Sve radilo par godina, sada problem.

Neko ideju šta dalje da pokušam?


 
Odgovor na temu

Tuzor
Gradska uprava grada Kraljeva
Kraljevo

Član broj: 346028
Poruke: 6
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.sloven.org.rs


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.01.2021. u 07:39 - pre 38 meseci
Koristim etažnu peć Commo21. Imam kuću zidanu kvalitetnom ciglom, gore, na ploču, stavio sam tri sloja mineralne vune od po 5cm, metalna ulazna vrata zamenio sam PVC-vratima, izveo dihtovanje drvenih prozora aluminijumskim trakama, dakle - sve osim spoljne izolacije kuće (to bih svakako želeo da izbegnem, ne toliko zbog cene koliko zbog drugih stvari). Imao sam problem zbog prevelike širine zidanog odžaka, rešio sa to posebno izrađenim gornjim suženjem sa "kapom", za sada šljaka bez problema, u gorioniku je sada stanje normalno, nema "ludiranja" i "uktanja" plamena, a serviser je za stepen smanjio ventilaciju.

U tim uslovima, zadovoljan sam kvalitetom peleta Bioenergy Point, koji se proizvodi u Boljevcu. Nema ostataka i "zgure", pepeo je fin i jednačit, a spolja gledano, tokom gorenja peći, iz odžaka se izvija plavičasti dim. Imao sam prilike da razgovaram sa ljudima koji obezbeđuju drvo za proizvođače peleta, oni govore da je u srednjoj klasi to sve mahom isti kvalitet, što se tiče bukovog peleta. Nažalost, koliko znam, trenutno nijedan proizvođač ne ispunjava visoke standarde EU u pogledu kvaliteta, čak ni oni izvikani koji nude hrastov pelet. Bitno je da pelet koji se nabavlja bude bez kore, ali garancija za to nije baš pouzdana.

Peć uključujem na 21,5 stepeni ujutru, u 4,30, počev od 10,00 časova dignem na 22 stepena, a uveče, oko 22,00, smanjim na 19. U tim uslovima, počev od oktobra 2020.godine pa do sada, potrošio sam nepune 2 tone, grejući 70 m2 (doduše, ne greju se kvadrati, nego zapremina, a visina do plafona je 2,70m, kuća K5). U ovoj godini nameravam da ugradim ili trokraki mešni, ili nepovratni ventil (nije mi jasno zašto mi ni majstori ni serviser nisu to preporučili na vreme), a razmišljam i o tome da u kuhinji sa nišom u kojoj je etažna peć (površine oko 22m2) stavim radijator. Do sada nije bila neka jača zima, ali iskusni mi preporučuju ipak jedan radijator sa nešto manjim brojem rebara (ploča, pošto su to aluminijumski Global radijatori), s obzirom na površinu. Inače, pokrenuo sam posebnu temu u vezi sa mogućnošću priključivanja peći na UPS uređaj.

Interesuje me kakva su vaša iskustva sa peletom Bioenergy Point.

Melanholični satiričar
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.02.2021. u 20:28 - pre 38 meseci
Ventilator dimnih plinova
"Zima",napolju dnevna temperatura 10-15-18 stepeni
Pravo vrijeme za "zez" ko ima problem sa dimnjakom i potpritiskom u opšte
Neki i ne sumnjaju u postojanje problema dok se on ne pojavi na velika vrata
O ovoj temi se raspravljalo površno pa prilažem video koji bi nekom mogao probuditi dobru ideju a nekom, možda i riješenje problema
Pogledajte,komentarišite, pitajte, unapredite
Ja sam to riješio ovako, a vi?
https://youtu.be/oUkP5HNs9w8
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2021. u 14:04 - pre 38 meseci
Ma pravio sam i sam .Ima i slika .Ali mi nije pokazao neki efekat u izvlacenju dima u podpali.U nekoj izvedbi od gorionika cumurasa sto licno smatram skroz pogresnim konceptom .Imao sam namjeru da gorionik bude izvirujuci ali i niz problema sto sam morao da odklanjam.Prvo taj gorionik je bio namijenjen za sitan ugalj grah ali niz niz nedostataka po mome misljenju.Prvo sto kroz spiralu dozatora tece zrak .Pa kad nestane vise od pola kosa vise duva u sam kos nego na resetku. Podigne prasinu.

Drugo je sama resetka sa onoliko doziranjem zraka da duva sve ko kosava a i konstrukciski feler je taj da kad neduva zacepi vazdusne kanale.Ono sto sam ispravio je sve to sa zrakom ali podpala je malo kriticna jer je ventilator dima malo daleko od gorionika a nisam imao namjeru da sa gorionika potiskujem .Ma da je konstruktor tako zamislio.Sad radi sa veoma malom tem dima .Sa dobrim sagorevanjem bez onoliko zraka .Neznam samo zasto je toliko potrebno da se ubacuje toliko vazduha i dali je to ko mjerio . Sad je sve drukcije ali sam morao da rijesim opasnost samozapaljenja jer pelet nije ko cumur sklon je brzem paljenju.
Tako kad se sve zbroji.Bilo je posla.

Ona tvoja elisa na jednu stranu uzima a na drugu potiskuje.Moja izvlaci iz kotla dize gore i tad ga potiskuje. Kao slovo Z.Nesmetano dim moze da radi bez ventilatora kad povuce.Ali da imam bar 200 mm elisu sve bi bilo bolje.Sad je 160 mm .Vuce ali je daleko od gorionika .

Koristim samo kad je prva podpala ujutro u sest .Termostat je tako podesen .Posle se nepali ili bas redje sad kad je napolju 15 stepeni pa gorionik vise neradi.
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
77.243.27.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 05:36 - pre 38 meseci
Zadihtuj poklopac kosa i napravi baj pas od dela gde ti ide vazduh do kosa.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 09:27 - pre 38 meseci
Zadihtovan je poklopac ali kako mislis bajpas da pravim.Dva dozatora ili ona klapna sto sprecava pozar.Problem je da ako zatvorim dozator sa zrakom onda podpala zadimi.Ako stavim dozator i otvore od resetke onda nedimi ali ima previse zraka u sagorevanju.A mislio sam dim da izvlacim sa dimnjace ali je predaleko od gorionika jer je izmjenjivac dogradjivan da bi povecao povrsinu.
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 11:11 - pre 38 meseci
Imas ovako nesto
https://youtu.be/mubssirpnoY?t=29
Ili ovako nesto
https://youtu.be/8NkYK5ny33g
Ili nesto trece? Ako je bilo koje od ova dva potreban je baj pas od izlaza primara iz ventilatora do sanduka sa ugljem....da se izjednaci pritisak.

Na prvom snimku se na 0.44 vidi crevo za vodu koje sprecava pozar i treba da bude jos jedno crevo ubodeno pored njega koje ubacuje vazduh u sanduk
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 11:36 - pre 38 meseci
Citat:
GMN:

Koristim samo kad je prva podpala ujutro u sest .Termostat je tako podesen .Posle se ne pali ili bas redje sad kad je napolju 15 stepeni pa gorionik vise neradi.


Kod mene u komsiluku je covek kupio automatski kotao na ugalj i nema potpaljivanja, osim na pocetku sezone ili kad ima pauzu duzu od 9 sati. Moze i duze ali mu je 9 sati sigurica. Veoma jednostavan sistem. Ulaz spirale i vazduha sa bocne strane, gorionih preko cele sirine kotla, ispod pepeljara u koju sve mora da propadne. Jednom dnevno ili jednom u dva dana napuni ugalj, pepeljaru samo izvuce napolje i ubaci rezervnu i dovidjenja prijatno. turbulatore protrese kad se seti. Kotao pravi neki lokalni bravar.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 11:53 - pre 38 meseci
Ako imas volju da mi objasnis to crevo 0.44 sto ubacuje vazduh u kos. Jel to mora zbog vakuma .Ja sam probo to da zatvorim pa dobijem dim u kosu.Ali imam utisak da mi je previse pa dize prasinu kad otvorim kos i na jednom mestu stalno pirucka.Sve ocistim ono poprasi od nekud.Isto tako kad ga zatvorim sreda u gorioniku slabije gori sa istim parametrima.

 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 12:05 - pre 38 meseci
E, pa to je problem...ima negde u uputstvu sitnim slovima napisano- rukovanje gorionikom se ne preporucuje osobama sa kosom. Na 0.44 je crevo kroz koje se pusta voda u cev gde se nalazi spirala i termodavac koji otvara termostatski ventil. Na nekim modelima sam video i crevo koje ubacuje vazduh u kos, a prikljucak za crevo je u tom delu gde vazduh opstrujava oko cevi dodavaca goriva. na to sam ti samo skrenuo paznju gde da ubodes crevo na tvom gorioniku. Kad bi pustio par slika bilo bi daleko lakse za objasnjavanje gde sta i kako.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 12:07 - pre 38 meseci
Citat:
duca011:
Citat:
GMN:

Koristim samo kad je prva podpala ujutro u sest .Termostat je tako podesen .Posle se ne pali ili bas redje sad kad je napolju 15 stepeni pa gorionik vise neradi.


Kod mene u komsiluku je covek kupio automatski kotao na ugalj i nema potpaljivanja, osim na pocetku sezone ili kad ima pauzu duzu od 9 sati. Moze i duze ali mu je 9 sati sigurica. Veoma jednostavan sistem. Ulaz spirale i vazduha sa bocne strane, gorionih preko cele sirine kotla, ispod pepeljara u koju sve mora da propadne. Jednom dnevno ili jednom u dva dana napuni ugalj, pepeljaru samo izvuce napolje i ubaci rezervnu i dovidjenja prijatno. turbulatore protrese kad se seti. Kotao pravi neki lokalni bravar.


Pali se sam .Ima neka poljska regulacija sto radi odrzavanje zara .I mozes da stavis da zar odrzava na koliko hoces i mjesec ako ima struje.Ali ovo sa ovim zrakom u kosu mi nije jasno .

Dobra je to izvedba samo ne moze bas pelet i sitan ugalj grah .Jer imaju drugaciju brzinu sagorevanja.Pelet moze na prvoj slici a ugalj na drugoj sa onom tutom inace se nece zar odrzavati.A pelet sa tutom oce da prodje kroz dozator i da se upali u kosu dok ugalj teze ili nikako.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 12:16 - pre 38 meseci
[quote]duca011:
Na nekim modelima sam video i crevo koje ubacuje vazduh u kos, a prikljucak za crevo je u tom delu gde vazduh opstrujava oko cevi dodavaca goriva. na to sam ti samo skrenuo paznju gde da ubodes crevo na tvom gorioniku. Kad bi pustio par slika bilo bi daleko lakse za objasnjavanje gde sta i kako.

Sad je jasno zasto sluzi.Moze se umanjiti ono crevo isto radi samo kad zatvorim skroz onda je problem.
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 12:21 - pre 38 meseci
Pod sitan ugalj sam mislio na granulaciju od oko 20 mm u precniku, otprilike. Ma kod njega je to uprosceno do maksimuma. Tajmer pali gasi sve komplet(obican, mehanicki..nesto ovako https://www.winwin.rs/mehanick...-mini-hama-121950-6767361.html ), termostat na polaznom vodu koji namesti po potrebi, dvovremenski rele i vozi Misko. Prakticno mu gorionik uvek radi istom snagom. Komsija zadovoljan sa potrosnjom od 3 tone uglja (Soko) za dva stana od 50 kvadrata.

Dovedes primar u kos. Taj vazduh potisne dim koji se vraca kroz spiralu. Islikaj tvoj kos i gorionik i nacrtacu ti gde sta da ubodes i da vise nemas dim u kosi, a da ne moras da se sisas do glave.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 12:43 - pre 38 meseci
Ma nista .Osalo mi je da zadhtujem kos i sve reseno .Jer kad je kos pun sve je dobro a ako ima malo u kosu onda prasina ako zatvorim onda dim.Da je direktno na kosu nebi prasinu dizo a ovako kroz dobavljac mi neprakticno.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 12:52 - pre 38 meseci
Jel to samo cev dobavljaca roz koju ide spirala, da nema unutra jos jedna cevka?
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 13:51 - pre 38 meseci
Ma nema ali mi je bezveze sto ide kroz dozer .Jer sve je dobro dok je kos pun a kad je manje od pola i jos manje imam utisak da previse duva u kos.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 15:15 - pre 38 meseci
20% od ukupnog zraka uvesti u dozator što bliže izlazu na rešetku, ostatak direktno ispod rešetke.
Ako zadimi ili produva na koš pojedem ga dok je žar u njemu
Sva crijeva sa vodom i baypasi su preventiva i zaštita i nisu neophodni za rad
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 18:13 - pre 38 meseci
Ili da kolega resi da ide redovno kod frizera na skracivanje siski ;) ;) Salim se malo. Video sam 2 snimak gde je vatra po gasenju "uspuzala" do kosa. Ne znam kako ,ali je dopuzala. Otad i ugradjuju taj dodatak da ispuste vodu iz kanistera ukoliko vatra krene gde joj nije mesto.. Meni se isto desilo sa mojim gorionikom na piljevinu. Sva sreca da sam bio u blizini. Dok sve sam ubacivao sitnu piljevinu sve super. Donese mi komsija krupnu ,sa abrihtera, i vatra uspuzi pored spirale i zapali preostalu piljevinu u kosu.
Zato mi se svidja to sto je Dusan napravio-pad peleta sa visine i jos jedan transporter koji svo gorivo odgura u gorionik.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.02.2021. u 21:26 - pre 38 meseci
Ma stavio sam vodu i termicki sa sondom .Cim podigne tem gorionik ide u opciju dodavanja i valjda ugasi plamen a voda ide u dozer.Ali mislim da je bolje ona klapna sto vrti .Mislim sigurnija .
 
Odgovor na temu

Marly
Blagojević Boban
Jagodina

Član broj: 346079
Poruke: 29
185.34.94.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.02.2021. u 10:27 - pre 38 meseci
Pre svega pozdrav za forumase. Potrebna mi je pomoc oko izbora kotla dvoumim se između toby b 21-3 kw i kepo mc20. Ako neko ima iskustva molio bih za pomoc, hvala unapred i nadam se da nisam promasio temu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201372 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.