Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1215578 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 09:39 - pre 40 meseci
Citat:
GMN: Nekoliko zapazanja.
Da se skine jedno rebro i osjeti bolitak nebi se slozio.To je ona prica o predimenzionisanom kotlu.A ja tvrdim drugacije.A moja tvrdnja je da je to bio trud uzalud.Dobicete odgovor AT.Smo da naznacim da to sto pise na kotlu da je 25 kw nemora da znaci da ce proizvoditi toliko ako se nelozi kvalitetnim energentom.Prica o gorioniku na kospice.Moras pronaci gorionik sto moze da radi na 2.5 kw mozda ekopel b-maks ako ima neki mali mesni cetverokraki i neku od regulacija .Kazem mesni jer je dobar za postizanje temperature zastitu povrata i regulisanje potrosnje.
Gorionik ili kotao sto moze da radi modularno i na maloj snazi .Jer prica o radu na punoj snazi pa akumuliraj nije se pokazala .Nekako je bolje da se sto manje vode grije i sa sto manjom snagom ali konstantno.Da se dogrijava samo ono sto se izgubi .Nista preko.

A za tako malu kvadraturu sve bi odradila klima jedna ili dvije .

Iz ove perspektive vidim i ja da nisam dobio ništa naročito ni u pogledu čađavaljenja kotla niti kondenzacije time što sam izbacio jedan članak. Znam da bih sigurno nešto postigao nekim AT ali to mi liči kao na održavanje problema u životu jer imam rešenje za problem koji održavam u životu. Preko svega toga prostor za AT pa i sada za spremnik peleta mi ne pretiče. Sve moram da složim kao u vojničkoj kaseti.
Ovo je jedan od prvih konkretnijih odgovora.
Koliko sam ja proučio do sada i ja planiram ovaj gorionik B-max zbog svoje modularnoti. Nremački burnik radi 5-30 kW čini mi se ali ima 3 strprns izmreeđu, Fderoli je od 13,7-34,1 KW što mi se čini da je mnogo za mene, ovaj B-max od 12-30 KW čini mi se i ima pet stepena između. Eh sad...da li stvarno može da mu se ta modularnost smanji do 2,5 KW kako kaže GMN ne znam ali da je "modularniji" od nekih drugih izgleda mi da ipak jeste.
Ono što ne bih voleo da drugi članovi koji se uključuju u raspravu oko ovoga ne zaborave da je u igri kao opcija i kupovina novog kotla, specijalizovanog za pelet kakav je kepo ili mareli...što zbog servisne mreže šro zbog cene...Alfa plam mi ne odgovara, ne zato što je kotao loš nego zato što u mom mestu nema servisera i čeka se po 15-ak dana da dođe serviser da ga pusti u pogon a nedaj Bože da se nešto razdesi tokom zime to je tek Jack pot kombinacija.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 09:58 - pre 40 meseci
Citat:
GMN:
Citat:
dusanmijat:

Pri hladnom startu dogodi se da dimnjak ne povuce.Pritisak nadpritissak hladan dimnjak ili sta vec.Neznatno zadimi na vratica .Kakvo resenje kad vec imas istrumente.Ventilator i termometar ili nesto drugo.Kod toplog dimnjaka nema samo pri hladnom startu

Ja sam to riješio ventilatorom na dimnjači
Radi dok je u najvećoj snazi, za to vrijeme progrije dimnjak, podigne temperaturu u kotlu i ustabili sistem. Poslije toga više ne ide u najveću snagu niti uključuje ventilator
Venturi je čudo
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 10:09 - pre 40 meseci
Mislim da ekopel iz guce moze da super modulira i da drzi na 2.5 kw .
Druga je stvar kupovina kotla ali sa samociscenjem i vbr izmjenjivacem ne cumuras ali opet sa malom snagom .

Tebi treba max 10 kv a takog nema .A sa ovim novim nacinom sa mesnim to nije toliko ni bitno dali je 10 ili 25 jer se digitalno odredjuje potrosnja.A ta prica o predimenzionisanom kotlu je zastarela kao i ona sa AT.Sad digitalno mozes da uskladis proizvodnju i potrosnju.Meni se pokazala opcija odrzavanja potrosnje rentabilnom .Za katran ili cadz u kotlu je kriv mokar energent i nizak povrat .Kad je radna tem 70 -80 to nema .Na cumurasu to odradjuje termicki ventil mehanicki .A pelet potrebuje elektroniku.I digitalnu kontrolu.To je neophodno
 
Odgovor na temu

Vidimir1971
Zajecar

Član broj: 345924
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 10:46 - pre 40 meseci
Pozdrav svima, nadam se da ćete mi pomoći da rešim jedan problemčić ili barem posavetovati šta dalje.
Što se tiče grejanja, totalni sam laik. Pre dvadesetak dana usled kvara klasičnog kotla, prešao sam na kotao na pelet. U pitanju je Mareli SNB-35 Ecostar Auto. Kupljen je u Termokonvoju i njihovi montažeri su izvršili zamenu kotlova, a serviser je podesio kotao i pustio ga u rad.
Što se tiče kotla sve je o.k. sem hlađenja radijatora. Problem koji mene muči je taj što kada temperatura u sobi dostigne zadatu na sobnom termostatu (22C), nastupi zahlađenje u sobi, radijatori su totalno hladni i dok kotao ponovo krene, prođu dobrih četrdesetak minuta
relativno hladnog perioda. Koje je najbolje rešenje da radijatori budu barem mlaki, to jest da se izbegne to veoma primetno zahlađenje, da li prepodešavanjem kotla, ili ugradnjom četvorokrakog mešnog ventila sa elektronikom, ili digitalnog regulatora grejanja ili akumulatora toplote ili nečeg drugog ? Hvala unapred...
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 10:49 - pre 40 meseci
Kod mene je pumpa uključena preko termostata non stop tj danonoćno jer je cevni tzermostat na 0 C i to tako od oktobra do marta-aprila. Kotao jeste učađavljen ali nikada ne curi ništa iz njega. Imam termo glave. U zavisnosti od hladnoće napolju pojačavam ili smanjujem loženje. Temperatura u kotlu je oko 40 C tokom većeg dela zime. Kako se zahladjuje napolju ja tako povećavam temp. u kotlu ali gotovo nikad preko 65 a to je kad je napolju debeli minus jer za tim nemam potrebe. Termoglave u kući odrade svoj deo posla. Uveče ili tokom noći kad se kotao zagasi, pumpa rashladi vodu i iz bojlera u kupatilu i razvede je po kući. Bojler se greje spiralom koja je strane tako da koliko toliko imam bolje iskoriošćenje. Mana je što ujutru rano nemam toplu vodu u bojleru ali ajd sad...ista se zagreje oko pola sata po paljenju kotla za šta je zadužena moja majka koja je u pristojnim godinama i delom zbog toga počinjem da razmišljam o peletu.
Moja, možda pogrešna percepscija je velika prednost livenih kotlova u odnosu na čelične a kako su gotovo svi ovi kotlovi na pelet čelični imam utisak da ovaj moj viadrus ima da sahrani dva kotla na pelet iako je radio u nepovoljnom režimu. Uostalom od 2006 godine do sada dva čelična kotla bi do sada izgorela sigurno jer ih prave od katastrofalnog materijala. Lično sam video da jedna meni poznata firma je pre nekoliko godina kupoila cisternu za prevoz goriva i od materijala koji je dobila sečenjem te cisterne napravila kortao. Kvalitet još malo pa kao da su ga napravili od drveta. Uveren sam da zato proizvođači čeličnih kotlova insistiraju na mešnim ventilima ali uđoh sad i ja duboku filozofiju...
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 10:52 - pre 40 meseci
Citat:
Vidimir1971:
Pozdrav svima, nadam se da ćete mi pomoći da rešim jedan problemčić ili barem posavetovati šta dalje.
Što se tiče grejanja, totalni sam laik. Pre dvadesetak dana usled kvara klasičnog kotla, prešao sam na kotao na pelet. U pitanju je Mareli SNB-35 Ecostar Auto. Kupljen je u Termokonvoju i njihovi montažeri su izvršili zamenu kotlova, a serviser je podesio kotao i pustio ga u rad.
Što se tiče kotla sve je o.k. sem hlađenja radijatora. Problem koji mene muči je taj što kada temperatura u sobi dostigne zadatu na sobnom termostatu (22C), nastupi zahlađenje u sobi, radijatori su totalno hladni i dok kotao ponovo krene, prođu dobrih četrdesetak minuta
relativno hladnog perioda. Koje je najbolje rešenje da radijatori budu barem mlaki, to jest da se izbegne to veoma primetno zahlađenje, da li prepodešavanjem kotla, ili ugradnjom četvorokrakog mešnog ventila sa elektronikom, ili digitalnog regulatora grejanja ili akumulatora toplote ili nečeg drugog ? Hvala unapred...

Zemljače mislim da ti termostat ima prevelik histerezis i to toliko veliki da ti osećaš zahlađenje...pokušaj da to podesiš nekako...
Ajd napiši iskustva, koliko si čega trošio pre instaliranja marelija, a koliko sada. koliku kvadraturu greješ, kakva je izoilacija itd.
Pozz
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 10:52 - pre 40 meseci
Citat:
dusanmijat:
Citat:
GMN:
Citat:
dusanmijat:

Pri hladnom startu dogodi se da dimnjak ne povuce.Pritisak nadpritissak hladan dimnjak ili sta vec.Neznatno zadimi na vratica .Kakvo resenje kad vec imas istrumente.Ventilator i termometar ili nesto drugo.Kod toplog dimnjaka nema samo pri hladnom startu

Ja sam to riješio ventilatorom na dimnjači
Radi dok je u najvećoj snazi, za to vrijeme progrije dimnjak, podigne temperaturu u kotlu i ustabili sistem. Poslije toga više ne ide u najveću snagu niti uključuje ventilator
Venturi je čudo

Ventilator na dimnjaci sam napravio ali nisam dobio zeljeno resenje .Razlog sto je predaleko od gorionika .Pravio sam ventilator da moze dim kad neradi nesmetano da ide a kad radi da izvlaci .Kad dodje do podpale nekako mi ventilator zakasni sa izvlacenjem pa nekad pokaze na vratica.Sad imam drugu ideju da da sondu stavim u dimnjak nek prati kad je hladan a ventilator da pokusam potisni .Onaj je usisni ali je daleko.Mislio sam onaj od gorionika i taj sto izvlaci da ce raditi dobro ali imam neki dio kasnjenja .


Gdje ima veci propejler da se kupi .Ovaj je 150 cm ocito nedovoljan da izvlaci i brzo reaguje.

[Ovu poruku je menjao GMN dana 26.12.2020. u 15:15 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 11:22 - pre 40 meseci
Citat:
KBDNK: Ono što je moja dilema je da li kupiti kotao na pelet i "upetljati" ga nekako u postojeći sistem sa ili bez mešnog ventila i napraviti pravu pravcatu skalameriju od sistema koja će mi omogućavati da biram koji kotao koristim ili je pak ipak bolje da kupim gorionik (kakv je feroli, b-max, termis ili sl.) i priključim ga na postojeći kotao koji nije u lošem stanju iako ima pristojne godine. Preko svega toga ideja mij e da za grejanje nabavim ne pelet nego koštice višnje koje su osetno jeftiije od peleta.


Po potrošnji energenta si godišnje oko 15500kwh.Toliko ćeš trošiti i peleta a to je oko 4t.Može na viadrusa gorionik sa setom za pelet.Koliko mali gorionik možeš naći i koliko dobro on modulira to je sad pitanje.Dnevno prosečno bi trošio 77kwh a ako greješ 12h to je 6,5kw snage.Uhladnijim danima će on raditi na većim snagama ali je u sezoni mnogo vise ovakvih dana kao sada što imamo pa će on raditi na 2-3-4 kw a to je dosta sitno za valjan rad gorionika.Ako gorionik to može da savlada super ali velika većina nemogu pa troše više.Neko veću potrošnju plati i ne smatra ploblemom,glavno da je toplo,a neko traži rešenje i da je toplo.AT i sva automatika uz njega je za nekoga rešenje ali ono košta.AT 500-600€,3K mešni ventil 100€,motor mešnog 50€,ekspanziona posuda veća,cevi,fiting,majstor i još nešto neplanirano ili zaboravljeno,pa oko 1000€ plus gorionik i set za pelet ili ceo kotao na pelet.Kotao na pelet je bolje rešenje jer ima bolje iskorišćenje ali je skuplje.Onih 1000€ je ulaganje potrebno ako ostaneš i na drva ili ugalj jer ćeš manje potrošiti ogreva a komotnije i bolje se ogreješ a i manje ćeš zagađivati vazduh.Ovim ulažeš u budućnost,svoju i drugih!
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 11:36 - pre 40 meseci
[quote]KBDNK:
Kod tebe je sve naopako .Ako mislis da lozis drva onda stavi termicki ventil i povecaj tem kotla min 70 c.Mozes dalje sa termickim glavama regulisat .Pumpa radi stalno .A zasto ti sluzi taj termostat.To treba napraviti tako da se pali na 60 c pumpa ili ugraditi termicki.

Kotao ne moze raditi na 45 to je ubitacno .Neznam dal se salis ili je zaista tako .

Ali to tako neide.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 12:24 - pre 40 meseci
Da nije naopako n bi bio ovde. Ako bi povećao termostat na 65 verrovatno bi povećao potrošnju, a prostor za at gotovo i da nemam...



 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 13:13 - pre 40 meseci
Potrosnju neces povecati ako povecas na 70 min Na vise je bolje.75 C KOTAO A cevni termostat stavis da ti se pumpa pali na 60..Uzmes suve hrastovine pa nalozis da izgori bitumen natalozen na stjenke .Radijatori tebi trose a ne kotao .Ti smanji radijatore a kotao pusti da radi na radnoj temper. a TO JE 70-90 ima ti u upustvu pise.
Jednostavno tako neide.Pumpa se nesmije paliti prije 60 c a i to je lose .Termicki ezbe to najbolje odradi sa ampulon 60 zato jer polako pusta a pumpa sokira ali taj ventil je 60 evra. AT ti ja nisam ni preporucio i da imas gdje staviti.
 
Odgovor na temu

Vidimir1971
Zajecar

Član broj: 345924
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 15:58 - pre 40 meseci
Citat:
KBDNK:
Citat:
Vidimir1971:
Pozdrav svima, nadam se da ćete mi pomoći da rešim jedan problemčić ili barem posavetovati šta dalje.
Što se tiče grejanja, totalni sam laik. Pre dvadesetak dana usled kvara klasičnog kotla, prešao sam na kotao na pelet. U pitanju je Mareli SNB-35 Ecostar Auto. Kupljen je u Termokonvoju i njihovi montažeri su izvršili zamenu kotlova, a serviser je podesio kotao i pustio ga u rad.
Što se tiče kotla sve je o.k. sem hlađenja radijatora. Problem koji mene muči je taj što kada temperatura u sobi dostigne zadatu na sobnom termostatu (22C), nastupi zahlađenje u sobi, radijatori su totalno hladni i dok kotao ponovo krene, prođu dobrih četrdesetak minuta
relativno hladnog perioda. Koje je najbolje rešenje da radijatori budu barem mlaki, to jest da se izbegne to veoma primetno zahlađenje, da li prepodešavanjem kotla, ili ugradnjom četvorokrakog mešnog ventila sa elektronikom, ili digitalnog regulatora grejanja ili akumulatora toplote ili nečeg drugog ? Hvala unapred...

Zemljače mislim da ti termostat ima prevelik histerezis i to toliko veliki da ti osećaš zahlađenje...pokušaj da to podesiš nekako...
Ajd napiši iskustva, koliko si čega trošio pre instaliranja marelija, a koliko sada. koliku kvadraturu greješ, kakva je izoilacija itd.
Pozz

Sa klasičnim kotlom (Radijator-33) trošio sam po sezoni, u zavisnosti od vremenskih uslova 8-10t uglja i 12-15m drva. Bilo je odlično. Za dvadesetak dana i na trenutnim temperaturama, koliko radi Mareli, potrošnja je 30-33kg peleta dnevno. Kotao radi od 10.00h-23.30h i zadata temperatura na termostatu je 22c. Grejem dve kuće (jedna sa izolacijom), oko 280 kvadrata, 15 radijatora (4 zatvorena, 3 na trojci i 8 na petici jačine) sa termo glavama i dva bojlera priključena na mreži. U sobi gde je termostat, je o.k., sem tog perioda hladnih radijatora. U ostalim sobama, je hladnije, sigurno barem za tri stepena niže. Mislim da bi to bilo podnošljivije kada se radijatori ne bi toliko hladili kod tog procesa. Termostat je podesen na 22C, kotao prestaje da greje na 23C a aktivira se ponovo kada sobna temperatura padne na 21C. A tada su radijatori bukvalno ledeni i sobna temperatura je sigurno i niža. Granična temperatura kotla je podešena na 65C a kada je na termostatu 21C, na kotlu je 22-26C, kako kad.
Od prethodnog kotla (13 godina radeo do curenja) su zadržani pumpa i mešni ventil. Termostat je model Prosto DST-W11. Pumpa je dobra, relativno nova. Za mešni ventil i nisam siguran koliko je dobar. Ipak je to montirano za klasičan kotao a ne za kotao na pelet. Za tri dana sam morao da rešim pitanje kotla kada je prethodni procureo, pa i nisam imao vremena za bolje upoznavanje sa principima rada kotlova na pelet i šta treba menjati ili dograđivati u sistemu, da bi zadovoljio potrebe. Pa zato mi i trebaju saveti, šta da se uradi da bi grejanje bilo približnije klasičnom.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo26.12.2020. u 23:06 - pre 40 meseci
Citat:
GMN:
Citat:
dusanmijat:
Citat:
GMN:
Citat:
dusanmijat:

Pri hladnom startu dogodi se da dimnjak ne povuce.Pritisak nadpritissak hladan dimnjak ili sta vec.Neznatno zadimi na vratica .Kakvo resenje kad vec imas istrumente.Ventilator i termometar ili nesto drugo.Kod toplog dimnjaka nema samo pri hladnom startu

Ja sam to riješio ventilatorom na dimnjači
Radi dok je u najvećoj snazi, za to vrijeme progrije dimnjak, podigne temperaturu u kotlu i ustabili sistem. Poslije toga više ne ide u najveću snagu niti uključuje ventilator
Venturi je čudo

Ventilator na dimnjaci sam napravio ali nisam dobio zeljeno resenje .Razlog sto je predaleko od gorionika .Pravio sam ventilator da moze dim kad neradi nesmetano da ide a kad radi da izvlaci .Kad dodje do podpale nekako mi ventilator zakasni sa izvlacenjem pa nekad pokaze na vratica.Sad imam drugu ideju da da sondu stavim u dimnjak nek prati kad je hladan a ventilator da pokusam potisni .Onaj je usisni ali je daleko.Mislio sam onaj od gorionika i taj sto izvlaci da ce raditi dobro ali imam neki dio kasnjenja .


Gdje ima veci propejler da se kupi .Ovaj je 150 cm ocito nedovoljan da izvlaci i brzo reaguje.

[Ovu poruku je menjao GMN dana 26.12.2020. u 15:15 GMT+1]

Ne treba ti veći propeler od 150 mm
Nađi aluminijumski ili siluminski propeler sa nekog elektro motora, postavi ga kao vodeničko kolo tako da propeler ulazi u dimnjaču oko 40 mm.
Motor nemora biti direktno vezan sa propelerom. Kardanska veza može biti malo čvršće gumeno crijevo
Motor 150-200w obrtaji 2000-2500 ob/min.
Javi rezultat
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 08:38 - pre 40 meseci
Sta bi dobio da stavim potisni ventilator i neku diznu odma iznad plamena .Pa kad podpali da toplotu i dim pogura u dimnjak .Onaj na dimnjaci je bas osmisljen ali je daleko pa kasni .Iskopiro sa ga dobro od ovog na slici .Negrije motoric izvlaci na Z princip .Znaci iz kotla izvuce u kuciste pa onda potis u dimnjak.Forma elise je dobro napravljena to je od termofuksa.Vise elisa sam probo pa nekako duvaju na obje strane .Ovaj bas izvlaci i potiskuje.
Taj exsperiment moram probat dok pronadjem elisu od nekog motora .


Sve nadjem neke elise sto samo hlade ili slicno ova bas vuce kako zelim ali nestigne .Prije pocne podpala da se razvija pa stucne na vratica .Ne puno ali nepozeljno.

[Ovu poruku je menjao GMN dana 27.12.2020. u 09:49 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kavic
Djordje Mileusnić
Da da
Jakovo
Beograd, Srbija

Član broj: 339565
Poruke: 71
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 08:55 - pre 40 meseci
Citat:
GMN:
Potrosnju neces povecati ako povecas na 70 min Na vise je bolje.75 C KOTAO A cevni termostat stavis da ti se pumpa pali na 60..Uzmes suve hrastovine pa nalozis da izgori bitumen natalozen na stjenke .Radijatori tebi trose a ne kotao .Ti smanji radijatore a kotao pusti da radi na radnoj temper. a TO JE 70-90 ima ti u upustvu pise.
Jednostavno tako neide.Pumpa se nesmije paliti prije 60 c a i to je lose .Termicki ezbe to najbolje odradi sa ampulon 60 zato jer polako pusta a pumpa sokira ali taj ventil je 60 evra. AT ti ja nisam ni preporucio i da imas gdje staviti.

A kako se nece povecati potrosnja, to mi nikad nije jasno kad pisete ovde. Ja sam testirao na dnevnom nivou, iste spoljne temperature ista unutrasnja temperatura. Kad kotao radi na 60 stepeni i kad radi na 80 i 70, kad se poveca temperatura kotla poveca se i potrosnja za pola dzaka na 70, a na 80 i vise... Veca temperatura izduvnih gasova, vise se gubi... Ja samo ne znam kako vasi kotlovi isto trose na vecim temperaturama.. Moj radi na 60 i 65...
Kotao na pelet, Radijator kraljevo 25 kw, jedna kuca 120 m2
radijatroskog grejanja, druga kuca 60 m2 podnog grejanja,
Hidraulicka skretnica oko 100 litara, danfusova elektronika
pracenja spoljne i unutrašnje temperature. Izolacija na
jednoj kuci 5 na drugoj 10 cm stiropora, na ploci na tavanu
10 cm stiropora. Od 06 do 23- 26 stepeni, od 23 do 6h - 19
stepeni
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 09:26 - pre 40 meseci
Citat:
GMN:
Sta bi dobio da stavim potisni ventilator i neku diznu odma iznad plamena .Pa kad podpali da toplotu i dim pogura u dimnjak .Onaj na dimnjaci je bas osmisljen ali je daleko pa kasni .Iskopiro sa ga dobro od ovog na slici .Negrije motoric izvlaci na Z princip .Znaci iz kotla izvuce u kuciste pa onda potis u dimnjak.Forma elise je dobro napravljena to je od termofuksa.Vise elisa sam probo pa nekako duvaju na obje strane .Ovaj bas izvlaci i potiskuje.
Taj exsperiment moram probat dok pronadjem elisu od nekog motora .


Sve nadjem neke elise sto samo hlade ili slicno ova bas vuce kako zelim ali nestigne .Prije pocne podpala da se razvija pa stucne na vratica .Ne puno ali nepozeljno.

[Ovu poruku je menjao GMN dana 27.12.2020. u 09:49 GMT+1]

To je pufovanje kotla.
Ranije smo pričali o tome da bi ti dobro došla još jedna manja snaga gorionika.
Pri potpaljivanju bi trebalo biti manje zraka
Nikako ne duvati u ložište
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 09:36 - pre 40 meseci
Citat:
kavic: A kako se nece povecati potrosnja, to mi nikad nije jasno kad pisete ovde. Ja sam testirao na dnevnom nivou, iste spoljne temperature ista unutrasnja temperatura. Kad kotao radi na 60 stepeni i kad radi na 80 i 70, kad se poveca temperatura kotla poveca se i potrosnja za pola dzaka na 70, a na 80 i vise... Veca temperatura izduvnih gasova, vise se gubi... Ja samo ne znam kako vasi kotlovi isto trose na vecim temperaturama.. Moj radi na 60 i 65...

Kavic, i moj kotao izgleda da se ne ponaša "po uputstvu" odnosno to sam nebrojano puta primetio i ja...Ako neko zađe u neke moje ranije komentare u temi koja se odnosi na način loženja uglja i ekonominost videće da sam to i ja tada pisao ali sam posle toga sasvim sigurno proverio to što sam tvrdio i video da to i nije baš tako...barem kod mene.
Takav način održavanja teneperature u kotlu, po meni sada, (iz ove perspektive) ima jedino smisla ako imaš AT da preuzme taj višak a i čuvanje tople vode u AT, kako god da je AT toplotno izoliran sa sobom nosi gubitke (veće ili manje ali nosi) tako da...Najbolje je pom eni kad bi čovek imao sistem koji bi stvorio onoliko toplote koliko mu je trenutno potrebno i koje može da utroši odmah ali...to je izgleda dobro ali nema nigde...
Temperaturne oscilacije su velike tokom grejne sezone. Kod mene je prosečna temperatura tokom grejne sezone 4,7 C...Provereno u Toplani. Zna da odei do 15 u plusu i isto toliko u minusu a ponekad i više u minusu...doduše ne traje dugo. kakav sistem omogućava takvu elastičnost. Održavati temperaturu u kotlovskom krugu od 65 C je po meeni diskutabilno. sad rizikujem da me napadnu zbog ove tvrdnje. Imati AT je rešenje za problem ali da li je pametno stvarati problem pošto za taj problem imamo rešenje ili pak izbeći problem?
Odoh u filozofiju...a interesuju me neke sasvim druge praktične stvari i zato sam ovde...Isčitavam danima ovaj i drugi forum u nadi da ću naći odgovor a ako ne uspem postaviču pitanje ovde pa ako dođem do odgovora od nekog ko ima iskustva sa tim dobro je ako ne...šta da radim...
Pozz
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 10:04 - pre 40 meseci

To je pufovanje kotla.
Ranije smo pričali o tome da bi ti dobro došla još jedna manja snaga gorionika.
Pri potpaljivanju bi trebalo biti manje zraka
Nikako ne duvati u ložište
[/quote]

Da tacno je to da sve treba manje a i onako je malo .Nije to neka kolicina da zadimi ali smeta .Samo kad maglustina stusti .Nekako dimnjak ima pritisak na dole mjerio sam papirom i svijecom .Onako od oka .Kad plane nema .Znaci treba toplotu natjerat u dimnjak.Ali kako.Termofuks ima veliki ventilator usisni ali 150 €. Ja imam motor i lima ali elisa je problem .
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 10:35 - pre 40 meseci
Citat:
kavic:

A kako se nece povecati potrosnja, to mi nikad nije jasno kad pisete ovde. Ja sam testirao na dnevnom nivou, iste spoljne temperature ista unutrasnja temperatura. Kad kotao radi na 60 stepeni i kad radi na 80 i 70, kad se poveca temperatura kotla poveca se i potrosnja za pola dzaka na 70, a na 80 i vise... Veca temperatura izduvnih gasova, vise se gubi... Ja samo ne znam kako vasi kotlovi isto trose na vecim temperaturama.. Moj radi na 60 i 65...


Mozes ti da stavis na malu tem .Ali si narusio pravila igre.Istina je to da ce manje potrositi trenutno ali dugorocno zaprljas stjenke .Druga je stvar kad je pola kotla hladno pola toplo i rad sa prekidima .Najmane trosi kad se regulise polaz po potrebi i proizvodi po potrebi .Meni je konstantno oko 70 c° i to mi nekako drzi kotao cist i polaz bez oscilacija.Kad kotao ima radnu tem i samo dopunjavas potrosnju to je bolja varijanta od AT i rada na najvecoj snazi pa ugasi cekaj .A i sve je drugo ako ti kotao na 70 c° u dimnjacu gura 250 c°

U tome i jeste stvar jer kod tebe da bi imao 70 mora da radi na vecoj snazi .A kod mene na maloj skoro najmanjoj ima 70 to odrzava potrosnja se zadovoljava a energent je minimalan. To da kotao radi na 40c° i lozi se na drva ugalj.Neka fala na ideji a jos vise da pumpa radi stalno .


 
Odgovor na temu

kavic
Djordje Mileusnić
Da da
Jakovo
Beograd, Srbija

Član broj: 339565
Poruke: 71
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.12.2020. u 10:59 - pre 40 meseci
@GMN moj kotao radi 24 h ne gasi se. Regulisan polaz elektronikom. Znaci odstupanja u temperaturi 0 i prica pola hladan pola topao ne postoji . Nece raditi u 6 snazi kad dodje na 70 stepeni, nego ce da ga prebaci u manju snagu, ako zadam 70 on kad dodje do 70 radice u 1.snazi...kotao ima 6 snaga i modulaciju. Ali gubici su mnogo veci na visokim temperaturama. A nisam primetio sad nesto da ne mogu da ga ocistim... Ne znam, mozda gresim i ne vidim gde kupi naslage...
Kotao na pelet, Radijator kraljevo 25 kw, jedna kuca 120 m2
radijatroskog grejanja, druga kuca 60 m2 podnog grejanja,
Hidraulicka skretnica oko 100 litara, danfusova elektronika
pracenja spoljne i unutrašnje temperature. Izolacija na
jednoj kuci 5 na drugoj 10 cm stiropora, na ploci na tavanu
10 cm stiropora. Od 06 do 23- 26 stepeni, od 23 do 6h - 19
stepeni
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1215578 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.