Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako obični ljudi posmatraju programere?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako obični ljudi posmatraju programere?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 75122 | Odgovora: 474 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 08:48 - pre 66 meseci
Nekome pogresan put i lupanje glavom u zid moze da lici na "razmisljanje"..
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 08:57 - pre 66 meseci
"Proba i pogreška" je metod pri rešavanju matematičkih problema .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:11 - pre 66 meseci
Citat:
Everx:
Neke životinje mogu zaista da razmišljaju i sve one imaju nešto zajedničko, imaju svoj jezik (koji nije deo firmvera :)! To je na primer slučaj sa delfinima i primatima. Vrste koje ne mogu da razviju svoj jezik imaju toliko sužen repertoar razmišljanja da za takvo "razmišljanje" koristimo drugu reč: instinkt.

Citat:
Ali ne bih ja odbacivao ni manje zivuljke tek tako, na primer jedan mali skakajuci pauk (jumping spider: https://news.nationalgeographi...mping-spiders-animals-science/) planira napade unapred i bira kompleksne rute ako je neophodno, cak i zastaje da razmisli ako ga 'zbunis' sto ukazuje da se ocigledno nesto jako zanimljivo desava 'unutra' iako mu je mozak velicine naseg vizuelnog korteksa koji procesira par "piksela".


Mogao bih da napravim sličan sistem koji bi se sastojao od mikrokontrolera, par senzora i elektromotora, koji bi radio isto to. Da li bi taj sistem umeo da razmišlja?


Ne bi mogao.
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:13 - pre 66 meseci
Misliš ne bih mogao baš ja ili ne bi mogao nijedan čovek?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.speed.planet.nl.



+7177 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:21 - pre 66 meseci
Citat:
Everx
Mogao bih da napravim sličan sistem koji bi se sastojao od mikrokontrolera, par senzora i elektromotora, koji bi radio isto to. Da li bi taj sistem umeo da razmišlja?


Ne znam.

Posto ne znam koji su zahtevi za subjektivnu percepciju ili slobodnu volju ne mogu da kazem nista o tom tvom sistemu osim "mozda da, mozda ne".

Primeti da to isto ne mozemo da kazemo ni za koga drugog osim za same sebe, ali uzimamo kao konvenciju da >bar< organizmi identicni nama (drugi ljudi) imaju mogucnost razmisljanja i da, verovatno, bar neke zivotinje imaju iste mogucnosti. Ali to je stvar dogovora posto direktnu validaciju tudje subjektivne percepcije nemas (bar trenutno, a mozda i nikad).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:27 - pre 66 meseci
Ako tako razmišljaš onda možda i kamen može da razmišlja. Posmatrano sa strane meni ne izgleda tako, ali mi izgleda da ti možeš. To je moje subjektivno mišljenje, moguće je da grešim. Takođe, kada poredim pauka i čoveka, eto, na primer tebe, čini mi se da ipak postoji neka suštinska razlika u načinu "razmišljanja".
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:44 - pre 66 meseci
Citat:
Everx: Ako tako razmišljaš onda možda i kamen može da razmišlja...


Magnum opus - jesi gledao ti Harry Potter Harry-a? Desetero dece na letecim metlama ne mogu da navataju kamen mudrosti koliko je brz i pametan!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:49 - pre 66 meseci
Citat:
Everx:
Misliš ne bih mogao baš ja ili ne bi mogao nijedan čovek?


Ne zna se ni sta je misao ni kako funkcionise te stoga dok to ne provalis ne bi mogao.
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 09:59 - pre 66 meseci
@bananaphone

Nije to kamen već Snitch. Kamen je previše mudar da bi se jurio sa dečurlijom.

@Branimir

Ne razumem šta si hteo da kažeš. Da se ne može napraviti mašina koja bi oponašala pauka skakača, ili da ta mašina ne bi mogla da misli? Ja mislim da je takvu mašinu moguće napraviti i da se za takvu mašinu ne bi moglo reći da ume da razmišlja, kao što se ne može reći ni za pauka skakača. Mašina bi mogla da nalazi i bolje strategije prilikom lova, ali to nije razmišljanje.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:02 - pre 66 meseci
Podseti me na stih iz Radovana III, "kamen ne zna da je kamen" :)

BTW, jedan odlican snimak, neiseckan, pravi dozivljaj kakve su predstave bile.
https://www.dailymotion.com/video/x52en93
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:07 - pre 66 meseci
Citat:
Everx:
@bananaphone

Nije to kamen već Snitch. Kamen je previše mudar da bi se jurio sa dečurlijom.

@Branimir

Ne razumem šta si hteo da kažeš. Da se ne može napraviti mašina koja bi oponašala pauka skakača, ili da ta mašina ne bi mogla da misli? Ja mislim da je takvu mašinu moguće napraviti i da se za takvu mašinu ne bi moglo reći da ume da razmišlja, kao što se ne može reći ni za pauka skakača. Mašina bi mogla da nalazi i bolje strategije prilikom lova, ali to nije razmišljanje.


Masina ne bi bila ni prineti pauku, zato sto masina nema potrebu da jede...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:11 - pre 66 meseci
Ajde bre 'Amerkanci naucili kompjuter da igra saha, nedavno je polozio i vozacki, jos neko vreme da slusa Sinana i vozi po Bgd-u razvice mu se i stav i moci ce da zameni beogradskog taksistu, a da ne mogu da naprave racunar koji ce zameni pauka...
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:14 - pre 66 meseci
@Branimir
Kakve to veze ima sa sposobnošću za razmišljanjem? Mašina sledi algoritam, pauk instinkt. Posmatrač može da poredi mašinu i pauka i kroz proces razmišljanja izvede zaključak da li mašina i pauk takođe umeju da razmišljaju. Recimo da je mašina autonomna i da energiju za baterija dobija iz insekata koje lovi. Da li to nešto menja stvari?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:15 - pre 66 meseci
Igranje saha nije isto sto i naci hranu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:21 - pre 66 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Igranje saha nije isto sto i naci hranu.


Da si ucio decu do 3 godine da igraju sah znao bi da je proces igranja saha i pronalazenja hrane moze biti vrlo slican, posto bi figurice morao da vadis detetu iz usta.

Anyway - kod odraslih osoba proces igranja saha zaista nije isti kao proces pronalazenja hrane. Ali recimo proces igranja saha je isti kao proces igranja saha, samo sto sa jedne strane imas racunar a sa druge strane imas coveka koji misli. Kao sto je proces vozenja automobila slican procesu vozenja automobila, samo u jednom slucaju je to proces razmisljanja covekolikog primata zvanog taksista, a u drugom racunara.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7177 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:27 - pre 66 meseci
Citat:
Everx:
Ako tako razmišljaš onda možda i kamen može da razmišlja. Posmatrano sa strane meni ne izgleda tako, ali mi izgleda da ti možeš. To je moje subjektivno mišljenje, moguće je da grešim. Takođe, kada poredim pauka i čoveka, eto, na primer tebe, čini mi se da ipak postoji neka suštinska razlika u načinu "razmišljanja".


Ja ne znam ni jedan poznati zakon prirode koji kamen sprecava da ima sposobnost razmisljanja ili slobodnu volju.

Ja ne znam da li kamen ima subjektivna stanja ili nema, ne znam ni za tebe; znam samo za sebe.

Ali zbog tvog ponasanja slicnom mom i tvojoj prijavi da posedujes subjektivna stanja, uzimam za tacno da ih posedujes. Mozda je moguce napraviti masinu koja bi mogla da te laze da ima subjektivna stanja i da bude potpuno identicna u ponasanju sa ljudima u kom slucaju bi imali problem, ali sustina je da osim verovanja na rec nemas neku drugu mogucnost da proveris da li drugi objekti imaju subjektivna stanja ili nemaju, ukljucujuci i kamen :-)

Sto se pauka tice, i ja isto verujem da je njegov nacin razmisljanja drugaciji od naseg posto mu je nervni sistem bitno drugaciji ali ne bih a-priorno odbacivao mogucnost da pauk razmislja.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:30 - pre 66 meseci
Postoji bitna razlika između čoveka i računara. Čovek može da napiše program za rešavanje novog domenskog problema, a računar, odnosno program ne može.

Citat:
Ja ne znam ni jedan poznati zakon prirode koji kamen sprecava da ima sposobnost razmisljanja ili slobodnu volju.


Sva naša znanja su subjektivna i svode se na aproksimacije. Bilo ko može uvek da se pozove na to i da obesmisli bilo šta, zato onaj koji ništa ne zna, ne treba ni da učestvuje u bilo kakvoj raspravi.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:31 - pre 66 meseci
Citat:
Everx:
@bananaphone

Nije to kamen već Snitch. Kamen je previše mudar da bi se jurio sa dečurlijom.

...


Zaheban si igrac - provalio si da nisam bas pratio radnju dok su klinci gledali Harija :D. Cito' sam Bibliju i Prorocanstva Tarabica...

Citat:
Everx:
Postoji bitna razlika između čoveka i računara. Čovek može da napiše program za rešavanje novog domenskog problema, a računar, odnosno program ne može.


Teo si da napises: ... a racunar, koliko ja znam jos uvek, ne moze...
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:38 - pre 66 meseci
Sumnjam da će sa postojećom arhitekturom ikada moći. Mislim da bi mogao da bude veoma blizu... ali nikada fleksibilan u onoj meri kao ljudski mozak. Mislim i da će računari u budućnosti imati mnogo drugačiju arhitekturu i da će u svemu nadmašiti čoveka. Moje pojednostavljeno predviđanje je da će ličiti na mozgove u tegli, a da će programiranje biti nalik pisanju DNK sekvenci.
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?12.11.2018. u 10:42 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone

Citat:
Everx:
Postoji bitna razlika između čoveka i računara. Čovek može da napiše program za rešavanje novog domenskog problema, a računar, odnosno program ne može.


Teo si da napises: ... a racunar, koliko ja znam jos uvek, ne moze...

"Teo" si da napišeš nikad neće moći jer za mašinu je nerešiv problem samoprimenljivosti. Tj. "napisaće" mašina program ali u opštem slučaju neće moći da utvrdi da li program daje tačno rešenje.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako obični ljudi posmatraju programere?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 75122 | Odgovora: 474 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.