Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Investicije - podeljena javnost

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29

[ Pregleda: 75646 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.01.2019. u 01:50 - pre 63 meseci
Nevezano mnogo za temu Zrenjaninci su se ovih dana začudili da je po prvi put otkako znaju za sebe potekla bezbojna voda sa česmi...navikli su bili na neku čudno obojadisanu vodu koja je bila gadna i za pogledati a kamoli koristiti za piće.

A u vezi sa naslovom teme, ja sam nekako navikao na značenje izraza "investicija" ono iz stare Jugoslavije, moglo je da se investira u školstvo, zdravstvo, vodoprivredu, elektroenergetski sistem itd, sama investicija je podrazumevala neku drugačiju dobit, a ne samo finansijsku ili ne bar direktnu.

Pokušavajući da izbegnem one što nude mlm posao nisam uspeo da izbegnem da mi pozajme na čitanje jednu od onih "Obogati se juče bez rada" knjiga, i u varijanti tog autora on ne investira u restoran svog prijatelja iako je izračunao da će mu se uloženo vratiti sa zaradom, ali tek kroz dve godine, i tu objašnjava da on ne želi da postane kafedžija i drži restoran dve godine, jer bi inače kupio restoran pa ga vodio da tako želi, nego da želi da ostane "investitor" a to je da on kao poslovna ajkula uloži milion i da mu se vreti milion i dvesta kroz dva meseca, otprilike kao ovi naši kad kupe (otmu) nešto nekad društveno/državno/nedefinisano sa fiktivnim dugovima, i posle na parče i samo plac prodaju za mnogo veće pare. Nekako mi njihovo vidjenje termina investicija i naše se malo maše u značenju. Nadam se da imamo dobre prevodioce za kineski.

I u Kinu su nekad ulagali drugi i držali proizvodnju kod njih zbog jeftine radne snage, kao Ericsson, ali je Kina vredno kopirala i unapredjivala i posle par godina napravila Huavej i slično.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.01.2019. u 08:11 - pre 63 meseci
Odrastao sam na toj vodi, meni je voda sa drugih vodovoda, kad sam negde putovao, bila ogavna. Moc navike. Pitam se gde ce odlagati sve te hemikalije koje ostanu posle procesa, pogotovo cuveni arsen. Da li ce ga jednostavno kroz kanalizaciju ispustiti u Begej?

MLM je piramida, ma kako gledao. Jedna koleginica se trudila da mi objasni da nije, vec je levak koji usmerava deo prihoda ljudi koje ukljucis u rad, prema tebi.

A Kina ima neke druge prednosti nad nama. To je da ima centralizovanu kontrolu privrede i mnooogo ljudi. Oni kad rese da kupe neku tehnologiju (kupovinom firme koja je poseduje, poput Volvo-a), za cas mogu da skupe novac. Takodje, niko od njih ne moze da kupi, em su zakoni vrlo limitirajuci, em drugi jako tesko mogu da skupe toliko novca. Uz to, nikad ne znas sa Kinom, svoj kapital ne mozes da zastitis preko medjunarodnih institucija.

Pre mnogo godina, jedno 15-16, na jednom skupu u nezvanicnom razgovoru je pomenuto da ce stranci u pogone sa visokim tehnologijama poceti da kod nas grade posle poprilicno vremena. Nemamo ljude za to, iako je nas mit da smo mi najsposobniji, najsnalazljiviji, najobrazovaniji, najvredniji, naj... Prvo ce doci investitori slicni nama - Italijani, Grci,... sa pogonima manufakture - sivenje, poljoprivreda,... Onda ce doci motanje kablova, pa polako sve visi tehnoloski nivo uz sve visu zastitu kapitala, sve vise Nemci, Englezi, Francuzi. Takodje, prvo ce biti ograniceni na BGD i mesta uz autoput, a onda ce polako ici u dubinu. Sve ce to morati da prati izgradnja infrastructure i zakonske izmene.

Kao sto kazes, pojam investicije moze da se gleda razlicito. Posao drzave je da investira u poslovno okruzenje (infrastruktura, obrazovanje, zakonodavstvo, kvalitet zivota), dok je posao firmi da donose dobit. Nije cilj firmi velika proizvodnja, naprotiv. Mnoge firme su proizvodile ogromne kolicine robe uz gubitke. Vlasnici kapitala nemaju interes za to, vec da imaju sto veci prinos na svoj kapital. Upravni odbori u firmama nisu zaduzeni da sire proizvodnju, zadrze broj radnika, otvaraju pogone,... Iskljucivi cilj je da na kraju godine vlasnicima kapitala isporuce dobit u sto vecem obimu, kako direktnu dobit kroz dividend, tako dobit kroz povecanje vrednosti akcija.

Zamislite firmu koja proizvodi neku verziju aspirina. Proizvode ih na milione dnevno, konkurencija ogromna, trziste zasiceno, zarada minimalna. To sto ce 1000 radnika na opremi vrednoj 10 000 000 € da na kraju godine donese profit od 20 000 € se smatra neuspehom. Mendzment ce biti smenjen, novice otpustiti 900 radnika, rasprodati opremu, smanjiti platu, kupiti novu za 2 000 000 € i poceti da prizvodi neki specijalizovani lek koji donosi neuporedivo vise, na primer 4 000 000 € godisnje. To se smatra uspesnom firmom po merilima investitora. Po merilima onih 900 otpustenih radnika + 100 sa smanjenim platama bas i ne. Onih 100 ce biti primorani da slusaju price o korporativnom duhu, team buildingu, uspesima firme, zahvalnosti menadzmenta na zrtvovanju, ocekivanjima da se u buducnosti jos vise zalazu u zajednicku buducnost, pohvale i tapsanje po ramenu...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.01.2019. u 09:08 - pre 63 meseci
Citat:
cika dacha:
vladd@

Brze, jace, bolje!



Mjok, gluplje, bezobraznije i nasilno.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.01.2019. u 23:42 - pre 63 meseci
Izvini, nije mi bila namera da vredjam za vodu, ali takvo nešto sam samo u Zrenjaninu video i nigde drugde. MLM je za mene ovako i onako povlačenje za rukav ljudi i rođaka bilo piramida ili levak dosadni su. Mada neke koje reklamiraju kao MLM smatraju baš za prevaru, HerbaLife samo posluje bez magacina i zakupa poslovnog prostora i to je sve.
Nisam hteo da poredim Kinu i Srbiju, nego ako si već preskočio 10 - 15 godina u razvoju, ne moraš baš da otkrivaš toplu vodu i sve korake ispočetka, ako već dođe neka aktuelna proizvodnja i proizvod možeš makar neke korake da kopiraš, unapređuješ, ne moraš sve od početka da savladavaš, ili osvajaš sopstvenim snagama, samo to.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost03.01.2019. u 08:23 - pre 63 meseci
Nema potrebe da se izvinjavas, nisam to ni shvatio kao uvredu. Jednostavno, ono sto je drugima bilo cudno, meni / nama je bilo sasvim normalno.
MLM zasluzuju posebnu temu.
Slazem se sa hvatanjem koraka, treba preci na industriju 4.0. No, da bi to postigli, treba nam mnogo kapitala, a trebaju nam i ljudi koji mogu da to razvijaju. Trenutno imamo malo i jednog i drugog.
Otprilike je prica da je Prva industrijska revolucija nastala sa parnom masinom, druga je nastala kad je uvedena elektrifikacija i pokretne trake. Treca revolucija je nastala kada su masine automatizovane, mogle su da samostalno ponavljaju isti postupak, a cetvrta je sad u toku, kada je sve to uvezano u system, gde se sa jednog mesta sve kontrolise.
Na primeru struga je mozda najlakse objasniti. Prva revolucija je bila kada strug vise nije bio pokretan snagom misica, vec parne masine. Druga revolucija je bila kada je povezan na elektro motor, a mastor je imao one dve rucice za noz, da ga pokrece napred - nazad i levo desno. Od vestine majstora je zavisila preciznost rada, kolicina skarta, produktivnost,... Treca revolucija je nastala kada se strugovi automatizovani. Majstor ih je programirao, brinuo se o snabdevanju materijalom i nadgledao. Masina je sama ponavljala identicne, programirane operacije, radila identicne delove u istim vremenskim intervalima. Cetvrta nam donosi strugove koji su vezani za centralni system. Materijal automatski dolazi po potrebi, program za obradu se ucitava automatski, strug je prakticno ne vise zasebna masina, vec deo sistema. Da li ce svi izradjeni delovi biti unikati ili identicni vise nije briga operatera, kao ni programiranje, vec centralnog sistema. Jedan operater vise ne nadgleda jedan ili dva struga, vec celu farmu strugova. On ih vise ne opsluzuje. On je vise mehatronicar koji ih odrzava i popravlja, a ne majstor koji upravlja njima. Strug vise nije masina za obradu nekog dela, vec samo jedna od tacaka za izradu krajnjeg proizvoda.
Ovo nije za male radionice, vec masovne proizvodnje, u hiljadama ili milionima komada. Uredjaji ne mogu da se nadju polovni, vec moraju da budu savremeni i pouzdani. Na osmisljavanju Sistema moraju da rade timovi strucnjaka, pocevsi od tehnologa, elektricara, elektronicara, do programera i automaticara. Nema mesta za gresku, uska grla ili predimenzionisanje. Mi jos uvek imamo premalo ljudi spremnih da se uhvate u kostac sa ovakvim problemima, a uz to nemamo ni malo onih koji imaju bogata iskustva. Uopsteno, u svetu ima malo takvih ljudi.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost04.01.2019. u 02:42 - pre 63 meseci
Pa ako ćemo tako onda je kod nas u toku industrija 5.0 jer mi smo uvek nekako bili napredni i zadavali smo domaći, a druge nacije su nekako kasnile za nama, suština 5.0 je da sve to što si opisao u 4.0 sad daš budali ali da ne može da upropasti, znači mora da ima imitaciju realnosti da redovno dolazi na posao, da je neophodan, da nešto zavisi od njega, da dobije ukor ako loše radi, ali da ima i fleksibilno radno vreme za svoje privatne obaveze, da uzme slobodan dan kad hoće i trudničko ali da mu se ne odrazi na platu mnogo, da dolazi na posao tek toliko da ne protestvuje na ulici, ali da koliko god kliktao na zeleno i crveno dugme ne može da pokvari mašinu.

Trenutno smo to ostvarili samo u birokratiji, čak donekle i koče progres koliko ih ima, umesto da pojednostavljuju i pomažu generišu baš dosta ispisanih papira, ali polako, i druge industrijske grane su u planu.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost04.01.2019. u 08:35 - pre 63 meseci
Majore, ovde su najavljivane mnoge investicije i "investicije". Do mnogih nije ni doslo. Mnoge su davno zaboravljene, neke su kao i pocele, pa nikako da prorade, u narodu postoji mnogo skepticizma.
Na ovom forumu samcesto pominjao investiciju Linglong u Zr, kao i puteve BG-ZR i NS-ZR. Uveren sam da ce biti ostvarene, ne yato sto bih ja to voleo, ili je nasa Vlada na sve strane kokodakala o tome, vec yato sto je neko sa strane stao iya toga i gura li gura. Vremenom oni sve vise drye Srbiju u saci. Kada dodju i kayu da nesto mora da bude uradjeno, to ce tako i biti. A sta su im sve nasi obecali i bez da su pitani, ne znam. Znam da ce nas ta fabrika puno kostati, toliko da je pitanje isplativosti za nas. Kinezima ce se sigurno isplatiti. Dali smo im zemljiste, sto je mozda i najmanja stavka. Placacemo puteve Koje ce oni kreditirati i izgraditi - ovo cemo i mi koristiti, a privucice i neke druge investitore. Mi cemo morati da dovucemo nove dalekovode - trosice struje kao ceo Zrenjanin. Isto je i sa gasom, moracemo da uradimo novi gasovod, da pojacamo kapacitete. Sta je sa otpadnim vodama? Sada se direktno izlivaju u Begej, svakako bi morali da uradimo preciscavace. Dajemo im zemljiste za stanove Koje ce graditi, oko 300, obezbedjujemo infrastrukturu za njih. Morace jos mnogo sta da se spremi i opremi da bi ovo radilo, u vrlo kratkom roku. Posto mi nismo bas sposobni da to bryo uradimo, desice se da oni to preuzmu i naplate. Evo, na primer, pre mesec i po su najavili da ce se raditi autoput Borca-ZR, a sad najavljuju da ce gradnja poceti krajem godine. Pa jos ni trasa nije utvrdjena! Tek onda sledi planiranje, projektovanje, otkup zemljista,... Ako se postuje zakonska procedura, gradnja ne moze poceti bar 3-4 godine. A Kinezima se zuri. Nasi su najavljivali pocetak radova u aprilu, oni u februaru. Navikao sam da su nasi ti koji daju optimisticnije procene. Usput, da bi poceli da rade, i njihovi kooperanti moraju da izgrade svoje kapacitete. Jois uvek su "razgovori u toku".
Meni je zanimljiv jos jedan podatak. Svuda se pominje da je investicija vredna oko 1 milijarde, dok je slicna fabrika Linglonga na tajlandu (isti kapacitet) kostala oko 350-400 miliona, ako se ne varam. Zasto tolika razlika u ceni?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost04.01.2019. u 09:22 - pre 63 meseci
E što si sročio post, pun poluinformacija, sve nešto "znaš" i nešto "ne znaš".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost04.01.2019. u 10:08 - pre 63 meseci
Pa to je ono sto nam daju, samo poluinformacije, delici slagalice koji im odgovaraju. Klasican primer je ugovor za Fiat. Svi ga finansiramo, a niko ne zna sta je u ugovoru, osim onog sto su nam plasirali, van konteksta.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost05.01.2019. u 00:32 - pre 63 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Majore, ovde su najavljivane mnoge investicije i "investicije". Do mnogih nije ni doslo. Mnoge su davno zaboravljene, neke su kao i pocele, pa nikako da prorade, u narodu postoji mnogo skepticizma.


A kad vi ne znate kako neko drugi da zna, tražite im ugovor na uvid ako uopšte postoji neki ugovor, ili plan ako postoji plan, kod nas u lokalu par njih je započelo akciju, lapili su bili neku sića lovu 4 miliona dinara za neki most, a nisu izgradili, a reka da je prekoračiš, protesti neki, pa se slikali, pa slike na fejsbuk, pa onda neki bilbord u centru grada bez dozvole, sve to u početku bilo smešno jer su se ovi više kerebečili i roštiljali uz pivo nego što su stvarno protestvovali, ali zato sada svako malo priprete "protestima" i zakažu vanrednu sednicu skupštine, gde skupštinari (neki pohapšeni zbog trošenja love na putovanja) crvene, znoje se i pravdaju svaki dinar, naravno krupnije ribe se provuku nekako (brana Stubo Rovni) ali ne može sve odjednom...

http://lokalnifront.rs/

Citat:
SunnyBoy:
Svuda se pominje da je investicija vredna oko 1 milijarde, dok je slicna fabrika Linglonga na tajlandu (isti kapacitet) kostala oko 350-400 miliona, ako se ne varam. Zasto tolika razlika u ceni?


Nisam stručnjak za ekonomiju, meni te cifre deluju kao žvaka, da možeš da je razvlačiš i predstavljaš čas kao trošak, čas kao zaradu ako hoćeš, pogotovu ako nemaš šta kome da pravdaš.






Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost28.01.2019. u 12:40 - pre 62 meseci
Citat:
Nisam stručnjak za ekonomiju, meni te cifre deluju kao žvaka, da možeš da je razvlačiš i predstavljaš čas kao trošak, čas kao zaradu ako hoćeš, pogotovu ako nemaš šta kome da pravdaš.


Mene licno nije briga koliko ce nesto da kosta, dogod to nema uticaja na mene i ljude oko mene. Budzet je zajednicki novac, tako da me to interesuje. Sa druge strane, koliko ce Linglong da zaista ulozi u tu fabriku, da li ce na WCima da stavlja zlatne kvake, dogod je od njihovog novca ne interesuje me.

Ono sto me jos interesuje je kako ce to da utice na ljude oko mene, pocevsi od ekoloskog uticaja (hemijsko zagadjenje, zvucno, vazdusno,...), preko broja radnih mesta, povecanja tranzita, do novca koji ce se vracati gradu na razne nacine.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost28.01.2019. u 17:30 - pre 62 meseci
Analize su ti površne i patetične. Širiš temu u beskonačnost, obilaziš oko iste, sve nešto ko kiša oko Kragujevca, nikako da pogodiš u metu, šta god da je ta meta. Ugovor sa fijatom? Šta sa tim? Nepovoljan je za Srbiju? Slažem se, verujem da je tako i da je u celom tom poslu izborna kampanja gospodina manekena bila jedan od motiva pokretača. Ko zna, možda je od svega ispala i neka korist od toga za KG i Srbiju, a opet me ne bi iznenadilo ni suprotno. Samo ne znam i nije mi jasno, šta fijat ili sada kinezi imaju sa tim? Ni Tadića tada, ni Vučića danas niko nije primoravao da prihvate bilo koju investiciju, niko im nije prislonio cevku na čelo i ljubazno zamolio da potpišu. Upravo je obratno, tj. i jedan i drugi su molili i mole za te investicije. Tadić ipak malo dostojanstvenije, za razliku od Vučića koji se ponižava, a time ponižava i državu Srbiju i njene građane, ali to je neki petnaesti par opanaka.

Nije mi namera da skrećem temu na (dnevnu) politiku, ali se to prosto nameće. Sa jedne strane, revoltiran sam investicijama u kojima se radnici u radno intenzivnim uslovima plaćaju kao u Bangladešu, što predstavlja svojevrsno izrabljivanje, da ne kažem robovlasništvo. Sa druge strane, kada malo bolje razmislim, zaista mi nije jasno šta bih sam uradio da sam u nekom slučaju na mestu onoga ko donosi odluke. Ima li Srbija industriju? Nema. Ima li neku tehnološku bazu? Nema. Ima li ljudske i stručne potencijale da napravi konkurentan proizvod za svetsko tržište? Nema. Na kraju, ima li novca da finansira sve te projekte? Nema.

Nemam jasan pregled makroekonomske situacije u Srbiji, trebalo bi mi malo vremena da ukrstim podatke i sve to istražim. Nije da nema načina da se ekonomija pokrene, sigurno da imamo potencijala u nekim oblastima, ali to je sve samo (neiskorišćen)potencijal. Tako dolazimo do porazne činjenice da je jedino što umemo da prodajemo manuelni i jednostavni, niskoplaćeni rad ili prirodne resurse.

Šta da radimo? Da sedimo, blejimo i krademo bogu dane, da li je to rešenje? Indusi, a naročito Kinezi poslednjih godina ulažu kao suludi u Evropu. Već su pokupovali neke poznate brendove u auto industriji. Baš me zanima, da li u Švedskoj plaču za volvoom, kao mi ovde za nekim svojim preduzećima? Hej, ne znam šta je bilo sa tom prodajom kada su kinezi hteli da kupe nemačku visokotehnološku firmu, ali se sećam da su se nemci bunili. Ono što znam, kineski investitor je kupio deset posto akcija mercedesa. Mercedesa! Nas će da kupe za siću.

To što smo spali tako nisko da nas neko kupuje za siću, e pa to je samo naš problem i neka stošesnaesta tema.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost29.01.2019. u 07:32 - pre 62 meseci
Citat:
Bradzorf012: ... revoltiran sam investicijama u kojima se radnici u radno intenzivnim uslovima plaćaju kao u Bangladešu...
Dok god ne postoji državni dekret da se pod prisilom radi na motanju kablova - tvojoj revoltiranosti nema mesta. Imaš slobodu izbora: da se zaposliš na motanju kablova za platu koja se nudi, ili da se samozaposliš u svojoj firmi, agenciji, dućanu, da obrađuješ zemlju, voziš kamion (izuzetno traženo zanimanje) i tako dalje i tako dalje.

Ima i opcija, ako malo sačekaš, počeće da otvaraju fabrike za motanje kablova a radnike će da plaćaju kao inženjere u Nemačkoj. Ali kapiram da će onda biti neke revoltiranosti zarad nečeg.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost29.01.2019. u 20:58 - pre 62 meseci
Prvo, ako ti je bila namera da izvlačiš stvari iz konteksta, onda si uspeo. Ne moraš da citiraš ceo post, ali ne moraš ni rečenicu koja sama za sebe ima sasvim petnaesti smisao bez one koja sledi.

Drugo, ti si u pravu, stvar se može i na taj način posmatrati, ali to nije baš tako jednostavno. Nepostojanje dekreta ne isključuje prinudu, koja može biti prilično skrivena, skoro pa nevidljiva, formalno nepostojeća, a ipak jaka. Čemu uopšte tema ako se tako postavimo?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.01.2019. u 08:04 - pre 62 meseci
Uopšte nije izvučeno iz konteksta, nego pogađa samu srž problematike. Upravo se o platama radnika diskutuje na, evo već 27 stranica.

1. Domaći bruto proizvod je srozan. Kako, zašto, ko je to uradio - duga priča. Preduga za ovu temu.

2. Činjenice:

- Propustili smo istorijski trenutak. Srednje razvijena SFRJ sa (u to vreme) moćnom proizvodnjom, iskusnim inženjerima, kvalifikovanom radnom snagom čak i za sofisticirane proizvode je propala.
Investitori celog sveta, a pre svega EU su umesto u SFRJ - upumpali velike milijarde evara u Poljsku, Slovačku, Mađarsku i ostale zemlje istočnog bloka već prebegle u EU i Nato.
Mi dolazimo pred kraj žurke. Jbg. Žurka je prošla.

- Okruženje, region, je već u EU. EU investitoru je mnoooooooooogo lakše da investira u Bugarsku i Rumuniju nego u Srbiju. I to i rade
- Kad već sve ovo znamo znamo, onda ostaje:

3.1. Opcija jedan: bleja i neaktivnost. Gudanje u gusle i busanje u grudi junačke uz psovke prema pede rima u Holandiji.
3.2. Opcija dva: aktivan angažman da se stvari pokrenu sa mrtve tačke

4. Opet činjenice: nemamo više inženjere, nemamo tehnologe, metalurge. Sve visokoškolske ustanove koje su školovale takav kadar su odavno srozane. Sve i kad bi, eto BMW poželeo da u Srbiji otvori, ne pogon za motanje kablova, već pogon za razvoj novih tehnologija - jbg - nema ko da radi. Ajd, nađi deset visokostručnih mašinskih inženjera, sa bogatim CV-jem u Leskovcu, koje bi BMW zaposlio! Nije plata problem, BMW bi to platio i 3 - 4 i više hiljada. Ali nema. U Kruševcu ? Nema. A bilo je.

Šta ostaje, osim kuknjave i bleje?
Krenuti od početka. Od prostih fabrika, od jeftine radne snage. Tu i tamo zaposliće se i poneki mladi inženjer, steći će iskustvo, pa za njim i još neki.
Tu i tamo, ako se nastavi ovim tempom, zafaliće radne snage pa će poslodavac morati da ponudi nešto malo više od bangladeša.

Ugovor sa ovim ili onim?!? Pa i gimnazijalcu je jasno da moramo da ponudimo više i bolje da bi investitor investirao baš kod nas a ne u Rumuniju, Poljsku, Bugarsku, Hrvatsku.
Neki ugovor je bolji, neki lošiji. Nekad je investitor Turčin, nekad Nemac, nekad Kinez, nekad Italijan.

Bitno je da investicije postoje, da se krenulo napred sa mrtve tačke.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.01.2019. u 09:54 - pre 62 meseci
Java, slazem se sa tobom.

Hteo bih samo da dodam nekoliko napomena zasto kod nas dolaze samo "motaci kablova".
- Mogu da nadju lokalno stanovnistvo da radi taj posao.
- Mogu da nadju dovoljno ljudi koji bi radili taj posao.
- Za rad na motanju kablova ne treba nikakvo predzananje / obrazovanje ili iskustvo. Skoro svako moze to da radi.
- Obuka za rad traje par sati, za pratece sluzbe dosta vise, ali zahteva manje ljudi.
- Cena manualnog rada u ukupnoj ceni proizvoda ucestvuje u visokom procentu, sto svaku ustedu na ceni rada cini veoma isplativom.

Zasto ne dolaze HiTec proizvodjaci?
- Ne mogu da nadju lokalno stanovnistvo da radi taj posao, ne postoje ljudi na lokalu koji imaju dovoljan nivo obrazovanja i iskustva.
- Ne mogu da nadju dovoljno ljudi koji bi radili taj posao, ni na lokalu, ni iz inostranstva. Ko bi se preselio u SER da radi, doveo svoju porodicu tamo gde nema uslove za skolovanje, nizak je kvalitet zivota, korupcija,...
- Za rad na visokim tehnologijama treba veliko predzananje / obrazovanje ili visegodisnje iskustvo, makar za rukovodeci kadar na svim nivoima. Potencijalni izbor zaposlenih je veoma uzak.
- Obuka za rad traje ponekad i godinama.
- Cena rada u ukupnoj ceni proizvoda ucestvuje u malom procentu, usteda na ceni rada ima mali uticaj na krajnji proizvod.

Ono sto se moze ocekivati je da ce sve vise da se otvaraju firme sa visim nivoom tehnologije, radnici koji su dostigli odredjeni nivo obuke i iskustva ce migrirati prema novim "izazovima" i visim platama.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.01.2019. u 10:39 - pre 62 meseci
... i da nastavim ...

Prateći šta i kako ljudi komentarišu, dal' uživo ili preko društvenih mreža, često se može čuti kako, eto, umesto da "država pokrene proizvodnju" fabrike prodaju stancima. Sram gi bilo.

I onda skapiram da ljudi zapravo nemaju pojma šta je to "proizvodnja". A još manje šta je to "savremena proizvodnja"



Evo na primer, "država reši da pokrene proizvodnju" u IMT-u. Hipotetički.

- Zatečeno stanje u IMT: oronule prazne fabričke hale koje prokišnjavaju. Tu i tamo poneka presa, od 4 prese 3 ne rade, u alatnici poneki strug, od deset strugova 8 ne radi. U fabričkom krugu gomila otpada, krša.
- Zatečen kadar: omanji broj žena u nekom računovodstvu, tu i tamo neki tehnolog sa višom školom u nekom pogonu. Par momaka tek svršenih srednjoškolaca, zalutali. I desetak matorih KV radnika pred penziju.

(Ovo je, manje-više i slika Zastave pre prodaje Fiatu.)


I sad? Može li se ovde proizvesti savremeni traktor? Ajde, realno.

Sve i kad bi hipotetički država htela da uloži mnogo para.
- gde da nađeš mašinske inženjere sa iskustvom da projektuju motor za traktor? Nigde. Postojeći kadar u IMT-u nije u stanju da sastavi oglas za posao za takav kadar.

Kupiš licencu? Može. Gde ćeš da instaliiraš mašine? U postojeće hale? Ha, ha, ha. Ko će da rukovodi linijom proizvodnje motora?

I tako dalje i tako dalje ....



Koja je realna opcija?
- Središ infrastrukturu: dobro snabdevanje strujom, tehničkom vodom, gasom. Moraš da napraviš par dobrih saobraćajnica, da bi išta moglo da se započne.
- Uđeš u dil sa nekim velikim brendom, renoviraš hale shodno njegovom zahtevu, omogućiš instalaciju njegovih mašina, proizvodnih traka.
- On dovede svoje stručne ljude, ti zaposliš najbolje šta imaš i nadaš se da će posao da krene.



I na kraju čitaš po društvenim mrežama kako je "država sve rasprodala, umesto da pokrene proizvodnju", kako "je država previše uložila a malo joj se vraća", kako "radnici mnogo rade a imaju male plate", i na kraju se postavlja pitanje "da li uopšte dozvoliti strane invsticije".

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 30.01.2019. u 11:49 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.01.2019. u 11:26 - pre 62 meseci
java,

Srbija (Jugoslavija) je bila komunisticka zemlja. Mnogi se sad vade da nije bila u istocnom bloku, ipak bila je komunisticka. Mozda i vise nego neke zemlje bloka, gde su komunalce odrzavali tenkovi zdelani v SSSR, a Jugoslavija je bas bas volela Tita, komunizam, srp i cekic i pljuvala majku kapitalisticku.

Yellowstone nije proradio, a komunizam je propao. Dakle Srbija je 45 godina radila na projektu koji je propao. Zato smo propali.

A u Beogradu i dalje stoji Kuca cveca, jer nam to nije opomena ?




I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.01.2019. u 15:25 - pre 62 meseci
Meni je zanimljiva i lokalna opcinjenost poljoprivredom.
Na sve strane se tvrdi da je nasa buducnost u poljoprivredi, pre svega proizvodnjom zita i kukuruza.
Pre svega, intenzivna proizvodnja se ne vrsi angazovanjem velikog broja radnika, vec primenom savremenih agrotehnickih mera, koje zahtevaju sve mkanje ranika, sve vece parcele i sve vecu mehanizaciju. I tu postoji granica. Zito nece dati dva ili tri roda godisnje, njive ne mogu da se podignu na sprat.

U najboljem slucaju, mozemo da u poljoprivredi na savremen nacin angazujemo do 5% stanovnistva. U slucaju prelaska na radon intenzivnije vrste proizvodnje, poput plastenika, mogli bi da uposlimo mozda i 60%. Iz iskustva mogu reci da je za radnike ta proizvodnja na nivou motaca kablova.

Ne znam da postoji neka zemlja koja je prvenstveno poljoprivredna i razvijena. Naprotiv. Poljoprivreda je najrazvijenija u zemljama koje su industrijski razvijene, pa ta industrija subvencionise poljaprivredu. Kod nas je uvek bilo suprotno, preko jeftinih poljoprivrednih proizvoda se cuvao socijalni mir.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.01.2019. u 16:03 - pre 62 meseci
SunnyBoy neverovatno koliko ljudi misli da je muguće uposliti pola države u poljoprivredi. Aj da razumem nekog ko nije izašo iz BG 10 god nego i ljudi koji su direktno uključeni u poljoprivredne delatnosti imaju istu zabludu. Kao da ljudi ne vide gde je polj. proizvodnja otišla u odnosu na neki period sa sredine prošlog veka kad se još uvek pretežno radilo sa konjima i gde je za 1 ha obradive zemlje bilo potrebno agažovati istu količni ljudskih resursa koji bi danas obradjivali 100 ha bez da se pošteno oznoje.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29

[ Pregleda: 75646 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.