Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206940 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 00:34 - pre 41 meseci
Citat:
ademare

Receno ti je da je to u startu nelegalno cak je nelegalno imati i otvoren racun u bilo kojoj drzavi sveta ako si drzavljanin i rezident Srbije !

Ako je tako u tom slučaju kako (ozbiljna) država da ti naplati porez na nešto nelegalno?
Nelegalno je i prodavati kokain po školama, zar ne?
Ako ti "država" naplati porez na zaradu od prodaje kokaina šta je tu legalna država?

Da bi naplatio freelance posao moraš imati otvoren račun van srbije.
A to je "nelegalno".
To znači da prvo mora da se donese Zakon po kome je otvaranje računa u inostransrvu legalno.
Ima li takvog zakona na vidiku?

E, ako se donese takav zakon onda mogu da otvorim račun da se kladim na BWin, zar ne?
Jer i to je freelance biznis.

Tu će skočiti kladioničarski lobi srbstva - ne može BWin ima da se kladi kod nas.

I tako.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 00:37 - pre 41 meseci
Srbija tolerise taksiste i advokate, a ovamo hoce ljudima da uzima novac ni za sta ;)
Mislim, smejurija ;)
Ej ne smes da otvoris u inostranstvu ;)
Mozda ne smes da otvoris ni firmu u inostranstvu ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 00:51 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Znas kako, placanje poreza i doprinosa na uplatu novca na racun je novitet od juce. Naime Srbija nema ama bas nista sa time ko ti uplacuje na racun sve dokle taj posao nema nikakve veze sa Srbijom.


Ovo je nesto najnaivnije sto sam ikada cuo.

Mozda je Srbija tretirala rad za klijente iz inostranstva bas tako, ali to je drugi tip problema.

Obaveza placanja poreza na prihod od rada proizilazi od samog rada za novac. Apsolutno je irelevantno gde ti se nalazi klijent, ako si ti poreski rezident Srbije.

Sve te za*ebancije sa karticama su nista drugo nego utaja poreza, koja tebi deluje OK zato sto se uklapa u neki tvoj sistem vrednosti (koji je, u principu, "to su moje pare"). Obrati paznju, nemam ja nista za ili protiv utaje poreza od strane trecih lica - "da se ja pitam" (TM) ukinuo bih vecinu istih i zamenio ih necim drugim, ali se ja ne pitam :-) Da li ces postovati zakone ili neces je tvoja stvar, ne moja. Ako hoces da ih krsis, samo napred.

Ali nemoj, molim te, da se pravis naivan i da druge isto tako smatras naivnim, pa da mislis da odjednom tvoj prihod od radazapravo nije prihod od rada zato sto je uplacen na magican PayPal racun van Srbije.

Sta je sledece, ako je prihod od C programa, onda drzava tebi da plati? Ako je JavaScript, onda mora mali porez, 5%? WTF?

Sve dok si poreski rezident Srbije, Srbiji si duzan da prijavljujes porez na prihode od tvog rada.

Jedini LEGALNI nacini da ovo izbegnes su:

a) Da prestanes da budes poreski obveznik Srbije
b) Da postanes konzularni ili diplomatski radnik sa statusom koji te oslobadja od placanja ovog tipa poreza
c) Da postanes organizacija koja je prema zakonima Srbije oslobodjena od placanja poreza na dobit (mada ces kao pojedinac i dalje morati da platis porez u momentu isplate bilo kakve naknade za tvoj rad)

d) Da je taj rad izveden u inostranstvu, u zemlji koja sa Srbijom ima sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i da je, naravno, u toj drugoj zemlji placen porez (u ovakvim slucajevima obicno pitaju i hoce potvrdu, ne veruju na lepe oci :-)

Sve ostalo sto ukljucuje tebe koji primas kintu za tvoj rad izveden iz Srbije i gde ti ne placas porez (because "tetka", zato sto je rad placen BitCoin-ima, sisarkama, zlatnim polugama, ...) je utaja poreza. Ako imas srece, bices ispod radara i nikog nece biti briga. Ako nemas srece jednog dana, mozes imati manje ili vece probleme.

Citat:

Mene samo zanima otakd je to donositi novac nezakonito,


Nije donositi novac nezakonito. Stavise, ne samo da nije nezakonito, vec drzava to vidi kao dobru stvar.

Nezakonito je ne placati porez. Obaveza placanja poreza proizilazi iz samog rada za novac i bivanja poreskim rezidentom.

Citat:

i 2. na koji nacin drzava moze da me spreci da emigriram


Zasto bi te drzava sprecavala da emigriras? Ako emigriras kako treba, prestajes da budes poreski obveznik i to je to.

Citat:

ili da otvorim racun u inostranstvu


Otvaranje racuna u inostranstvu te ne oslobadja obaveze placanja poreza.

Znas kako bi to lepo bilo, neko te juri za porez, a ti otvoris racun u Madjarskoj.

Da li ti citas sta si napisao jbt?

Citat:

na osnovu cega je to nezakonito?


Na osnovu zakona koji regulisu pitanje placanja poreza gradjana i pravnih lica.

Citat:

Mislim da je ovde drzava ta koja se ponasa kao mafijaska organizacija.


Mozda, mozda ne. Svako ima pravo na misljenje.

Sa druge strane, zakoni su takvi kakvi jesu. Mozes da ih krsis ako hoces, ili da se boris da se promene, ili da emigriras.

Ali naivni argumenti "zasto da platim porez na uplatu iz inostranstva" nisu na ozbiljnom nivou.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:02 - pre 41 meseci
Ivan:"Ovo je nesto najnaivnije sto sam ikada cuo."

Najnaivnije je misliti da mozes da naplacujes poreze i doprinose domacicama ciji muzevi salju novac iz inostranstva...

"Mozda je Srbija tretirala rad za klijente iz inostranstva bas tako, ali to je drugi tip problema."

Onda kada socijala bude 600 evra ili kada drzava bude obezbedjivala stan i hranu nezaposlenima, onda
cu misliti na taj tip problema...

"Obaveza placanja poreza na prihod od rada proizilazi od samog rada za novac."

Znas kako ako ne radis u drzavi Srbiji, a ne radis nego placas porez recimo u USA, dok si fizicki prisutan
u Srbiji ne obavezuje te da placas porez i Srbiji. Tim pre sto ti ne ide staz niti si medicinski obezbedjen
niti ces imati penziju od Srbije....

"Apsolutno je irelevantno gde ti se nalazi klijent, ako si ti poreski rezident Srbije."

A sta znaci poreski rezident Srbije? Zapravo sam poreski rezident USA, ne Srbije...
To sto se fizicki nalazim ovde, a nemam nista od Srbije ne cini me poreskim rezidentom
Srbije... Dakle, placas porez tamo gde radis, a to je recimo USA. Da se posao odvija u Srbiji
onda bi svakako Srbija uzela porez, ne USA.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:16 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Najnaivnije je misliti da mozes da naplacujes poreze i doprinose domacicama ciji muzevi salju novac iz inostranstva...


Jbt. Ne pricaj kojesta.

Kakvi crni doprinosi za domacice? Doprinosi za sta jbt? Ako si u braku, ti i tvoj bracni partner imate nacin da adekvatno regulisete poreske obaveze na najbolji nacin po vas. U najvecem broju slucajeva nema dvostrukog oporezivanja, sto vrlo verovatno ukljucuje i tu tvoju domacinu, osim ako muz ne radi na crno u inostranstvu u kom slucaju bilo koja od 2 zemlje moze da ih analno siluje bez vazelina. To je cena rada na crno jbg, ali nema nikakve - ama bas nikakve, veze sa ovom pricom.

Ti poredis takve situacije sa izbegavanjem placanja poreza na prihod od rada?

Probaj ponovo.

Citat:

"Mozda je Srbija tretirala rad za klijente iz inostranstva bas tako, ali to je drugi tip problema."

Onda kada socijala bude 600 evra ili kada drzava bude obezbedjivala stan i hranu nezaposlenima, onda
cu misliti na taj tip problema...


Ma misli ti na sta god hoces i koliko hoces - to je tvoja sloboda. Ali ako drzava sutra odluci da sprovodi svoje zakone i na tebi, nemas nikakve sanse.

Osim ako ne zivis u tudjem stanu/kuci, nemas nikakvih vecih izdataka u Srbiji, ne radis sa bankama i sl. (prakticno si "duh" sto se finansijskog sistema tice) - pre ili kasnije ces dobiti pismo gde ce ti biti trazeno da objasnis kako zivis bez da radis. "Tetka" mora da postoji, i mora da bude u stanju da da izjavu i da posalje potvrdu o razlogu doznake. Ako ne postoji, stvar je laka. Ako neko planira da izmisli tetku, pre toga bi valjalo jako dobro razmisliti da li je vredno, posto izmisljanje tetke i laznih "doznaka" vec prelazi u kriminal. Ako vec ide ka tome, onda bolje da se predje na cist kes.

Sve to su bukvalno price kako mali Djokica zamislja stvar. OK, cela ta "freelance" IT industrija je bila potpuno nebitna vlastima, ali ako neko misli da je tezak posao da se to dovede u red bukvalno u roku od nekoliko meseci, debelo se vara.

Btw, i te z*ebancije sa racunima, ne znam gde je dosla Srbija sa razmenama podataka sa EFTA zemljama ali to mozes ocekivati 100% u sledecih 5 godina. Kad do bude uvedeno, svi tvoji racuni u EFTA zoni na tvoje ime i prezime ce biti poznati vlastima u Srbiji. Nece moci da vide individualne transakcije, ali ce imati uvid u godisnji presek.

Posle toga ti samo ostaju racuni u USA, bliskom istoku, Rusiji, Singapuru, Hong Kongu... ako mozes tako da zivis i da u Srbiji nemas nikakav "footprint" svaka cast. Ali ako je tako, ti svakako nisi cilj ovakvih mera.

Citat:

"Obaveza placanja poreza na prihod od rada proizilazi od samog rada za novac."

Znas kako ako ne radis u drzavi Srbiji, a ne radis nego placas porez recimo u USA, dok si fizicki prisutan
u Srbiji ne obavezuje te da placas porez i Srbiji. Tim pre sto ti ne ide staz niti si medicinski obezbedjen
niti ces imati penziju od Srbije....


Ako placas porez u USA (mada, kako si ovo izveo ako si fizicki prisutan u Srbiji? O kakvom porezu pricas uopste? Kako placas USA porez na prihod ako nisi poreski rezident USA? Ako si poreski rezident USA kako si, takodje, poreski rezident Srbije, WTF?), nemas nikakav problem.

USA i Srbija imaju sporazume o izbegavanju duplog oporezivanja.

Sve sto treba je da Srbiji pokazes dokaz da si u USA platio porez.

Ali mi se nesto cini da onda ne bi imalo nista da se prica, zar ne?

Citat:

"Apsolutno je irelevantno gde ti se nalazi klijent, ako si ti poreski rezident Srbije."

A sta znaci poreski rezident Srbije? Zapravo sam poreski rezident USA, ne Srbije...


Ako si poreski rezident USA a ne Srbije, Srbija ne moze da ti naplati porez (osim na rad izveden u Srbiji, u kom slucaju su stvari regulisane sporazumom).

Ovo su bukvalno elementarne stvari.

Citat:

To sto se fizicki nalazim ovde, a nemam nista od Srbije ne cini me poreskim rezidentom


Za najveci broj ljudi, pitanje poreske reziedencije je vrlo jednostavna stvar: gde zivis 183+ dana u godini.

Manji broj imaju malo komplikovaniju situaciju (medjunarodni brakovi, visestruka drzavljanstva, vezanost za zemlje koje osim 183+ pravila rade i test centra socijalnog zivota, itd.)

Ali, znas kako, ako si u ovoj grupi, uzmi bato medjunarodnog poreskog savetnika - trebace ti.

Ali ako si u ovoj "lakoj" grupi, nema sta da se filozofira. Porez placas tamo gde si radio u 99% slucajeva.

Citat:

Srbije... Dakle, placas porez tamo gde radis, a to je recimo USA. Da se posao odvija u Srbiji onda bi svakako Srbija uzela porez, ne USA.


Porez placas gde si poreski rezident, osim ako rad nije izvrsen u zemlji koja uzima porez za rad na njenoj teritoriji. U tom slucaju moras da radis dvostruku prijavu i da konsultujes sta te zemlje imaju kako bi izbegao dvostruko oporezivanje.

Ako sedis u Srbiji i radis softver za bilo koga na planeti zemlji, medjunarodnoj svemirskoj stanici ili dalje - placas porez na prihod od rada Srbiji.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:25 - pre 41 meseci
Ivan: "Kakvi crni doprinosi za domacice? Doprinosi za sta jbt?"

Procitaj o cemu se radi, tj informisi se malo pre nego uletis u diskusiju...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:30 - pre 41 meseci
Sta, domacice su freelanceri?

Nemoj da me zajebavas. Nema sta da citam, to je ili neki za*eb zato sto doznake ili ne dolaze od ciste love, ili neko nesto ne tumaci kako treba (ili je stvarno neki za*eb, ali onda to nema veze ni sa cim o cemu ovde pricamo).

Cela ideja uplitanja brakova gde bracni partneri zive u 2 zemlje u ovu pricu je nista drugo cisto trolovanje (ne mislim na tebe, vec na koga god da je ovo uveo u pricu).

Klasicna taktika mucenja vode i ubacivanja 10000 potpuno irelevantnih stvari koje zvuce kao da mogu da pomognu politickoj poruci. Domacice... joj.

Ako je Srbija zaista napravila takav idiotizam da domacice moraju duplo da placaju porez na novac na koji je vec placen porez u inostranstvu, to je izmedju domacica i Srbije da isprave.

Siguran samo da ima advokata koji ce rado da se sa ovim zabave zbog karijere. Ovo je odskocna lestvica i za politicko delanje.

--

>ALI<

Neko ko taji porez na prihod od rada apsolutno veze sa tim nema.

Sve i da su domacice zaista ostecene, one su onda zrtva zakona.

Utajivaci poreza nisu nikakva zrtva zakona bog te mazo, vec su budale svi ostali ljudi koji placaju porez na svoj rad. To je OK? Jeste malo sutra OK.

Iskreno, moj stav oko ovakvih stvari je vrlo pragmatican: ako hoces da tajis porez, necu suzu pustiti za drzavu (bilo koju). Tvoja stvar, ako si dovoljno pametan - svaka cast, uzivaj u kinti koju nisi dao drzavi.

Ali, brate, nemoj te tugaljive pricice o domacicama molim te. Nisi Tony Soprano, ali nisi bre ni domacica kojoj drzava 'oce uzme koru hleba'.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:31 - pre 41 meseci
Ko misli da je srbija ozbiljna naivan je ko bebina zvečka.
Citat:
„Tetka iz Kanade“ platila Vulinu stan

Ministar odbrane Aleksandar Vulin ne može da dokaže poreklo više od 200.000 evra kojima je kupio stan. Agenciji za borbu protiv korupcije dao je neuverljivo objašnjenje da je novac pozajmio od suprugine tetke iz Kanade. Zbog sumnje da je počinio krivično delo, Agencija ga je prijavila tužilaštvu koje je dve godine kasnije obustavilo postupak.

Kao što čitate "postupak obustavljen".

Citat:
Vulin rekao je kako je u Srbiju nezapaženo uneo tetkinih 205.000 evra – u delovima po 9.000

Aleksandar Vulin rekao je kako je u Srbiju nezapaženo uneo tetkinih 205.000 evra – u delovima po 9.000 čime je izbegao da suma bude prijavljena carini

Nije platio porez na ogromnu sumu novca
pa što i drugi ne bi imali ista prava?

U vreme kad je Branimir (nelegalno) imao račun u Madjarskoj
Mira Marković i Marko Milošević su iznosili milione iz Srbije na isto tako nelegalne račune u inostranstvu.
Šta ćemo sa njima?

Početkom 1990-tih Vučić i Šešelj su se dernjali protiv "retroaktivnih" primena zakon.
Jelte to je socijalističko maslo.
Porez može da se naplati 5 godina unazad.
Ali kako retroaktivno legalizovati otvaranje računa u inostranstvu?


Zato mirno spavajte.
Vučić neće dozvoliti da se njegovi "vanzemaljci" uznemiravaju.
Jer i on ima ko zna koliko tetki i računa po inostranstvu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:36 - pre 41 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sta, domacice su freelanceri?

Nemoj da me zajebavas. Nema sta da citam, to je ili neki za*eb zato sto doznake ne dolaze od ciste love, ili neko nesto ne tumaci kako treba.

Cela ideja uplitanja brakova gde bracni partneri zive u 2 zemlje u ovu pricu je cisto trolovanje (ne mislim na tebe, vec na koga god da je ovo uveo u pricu).

Ako je Srbija zaista napravila takav idiotizam da domacice moraju duplo da placaju porez, to je izmedju domacica i Srbije da isprave.

--

Neko ko taji porez na prihod od rada apsolutno veze sa tim nema.

Sve i da su domacice zaista ostecene, one su onda zrtva zakona.

Utajivaci poreza nisu nikakva zrtva zakona, vec su ostatak ljudi koji placaju porez budale ako bi trebalo to da puste.

Iskreno, moj stav oko ovakvih stvari je vrlo pragmatican: ako hoces da tajis porez, necu suzu pustiti za drzavu (bilo koju).

Ali, brate, nemoj te tugaljive pricice o domacicama molim te. Nisi Tony Soprano, ali nisi bre ni domacica kojoj drzava 'oce uzme koru hleba'.


Ovo kaci sve koji imaju priliv iz inostranstva... Na koju foru mislis da naplate porez, posto apsolutno nema dokaza da si radio za nekog?
Drugo drzava tolerise taksiste i advokate koji isto ne placaju porez pa nikom nista.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:36 - pre 41 meseci
Citat:
Al Imam
pa što i drugi ne bi imali ista prava?


Iz istih razloga zasto "svi ne bi mogli da budu silovatelji" ako je neki visoki politicar negde prosao bez kazne za silovanje.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:45 - pre 41 meseci
Ovo nije silovanje nego pljacka.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:47 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Ovo kaci sve koji imaju priliv iz inostranstva... Na koju foru mislis da naplate porez, posto apsolutno nema dokaza da si radio za nekog?
Drugo drzava tolerise taksiste i advokate koji isto ne placaju porez pa nikom nista.


Ajde ovako, posto vidim da ti treba mali refresher oko elementarnih stvari oko zakona i obaveza.

Procitaj vrlo pazljivo pre nego sto odgovoris, molim te. Ovo su elementarne stvari.

--

Tvoja obaveza da placas porez proizilazi iz rada koji si naplatio (ili drugih prihoda na koje si duzan da platis porez, ali to je off-topic)

Obrati paznju na podvuceno: tvoja obaveza.

Ta tvoja prica "na koju foru mislis da naplate porez" je potpuno naopaka. Ne bih se ja brinuo za drzavu i "na koju foru" ce da naplate porez. Za ovakve stvari to uopste nije tesko, nije ovo neka kompleksna struktura za koju bi im trebali medjunarodni timovi da otkriju kako si ih za*ebao. Ovo je bukvalno na nivou "sakrio sam les u frizider kod komsije - znad kad ce da traze tamo!".

Kao puni poreski obveznik, ti si duzan toj drzavi da prijavis i eventualno platis porez (osim ako nije odbijen itd.) na prihod stecen na celoj planeti, kapiras? Ako to nisi uradio, u tom momentu si samo mozda u prekrsaju zato sto nisi podneo prijavu. U tom momentu drzava i dalje pojma nema da li i sta krijes, dakle nema jos nicega krivicnog.

Da li ce taj prekrsaj postati krivicno delo zavisi sta ce se desiti kasnije.

Drzava nema potrebe da trazi nekakve dokaze da li si ti radio za nekog.


Znas sta ce drzava da uradi?

Osim ako nisi isposnik ili neki "digitalni nomad" bez ikakvog finansijskog footprint-a, kao osoba koja nema posao ali ima racune sa stalnim prilivima garantovano pre ili kasnije stizes na sto nekog u poreskoj ko ce da pregleda stvar. Pre ili kasnije ce drzava da stekne dovoljno podataka o tebi da vide da imas stalan priliv novca iz inostranstva i da su ti parametri trosenja konzistentni sa zivotom coveka koji radi i zivi od svog rada.

Ups.

Kljucne reci: stalni prilivi; trosenje konzistentno sa zivotom coveka koji radi i zivi od svog rada - u tom momentu, drzava i dalje ne zna sta je tacno to sto ti omogucava prilive, da li su prihodi ili ne. Da li je poklon, da li je pozajmnica od tetke, da li ti je umro daleki rodjak i ostavio kintu, da li se neko mozda za*ebo i za stalno placanje greskom ukucao tvoj racun...

Ili, recimo... si radio za kintu!

OK... sta sad?

Pa nista, drzava ce da ti posalje pismo gde ce da traze da im objasnis poreklo sve te kinte i kako to da mesecima / godinama na racun ti leze kinta uporediva sa platom.

U tom momentu imas konacni izbor:

a) Da kazes istinu (i platis porez)
b) Da slazes i da od tog momenta tajis porez - kad budu to utvrdili, to ce ti na listu problema dodati i krivicno delo

Ne znam kako je u Srbiji, ali za ovo poslednje drzave obicno mnogo vole da te rebnu - kako gde, negde ide i do 3x + kamata + naravno kazna koja moze biti i zatvorska.

Da li je jasnije sad?

Mislis da si pametniji od njih? Onda znas sta ti je ciniti.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:50 - pre 41 meseci
Ivan: "Da li je jasnije sad?"

Tebi ocigledno nije jasno. Drzava ne naplacuje porez od ljudi cije aktivnosti ne moze da dokaze.
Kako misli to da izvede? Sigurno ne onako kako ti shvatas... to jednostavno nije tako inace
sad ovo ne bi bilo tema. Da li je jasnije sad?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 01:59 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Tebi ocigledno nije jasno. Drzava ne naplacuje porez od ljudi cije aktivnosti ne moze da dokaze.
Kako misli to da izvede? Sigurno ne onako kako ti shvatas... to jednostavno nije tako inace
sad ovo ne bi bilo tema. Da li je jasnije sad?


Jedina stvar koja meni nije jasna kako da odrasla, pametna i ozbiljna osoba koja radi godinama kao sto si ti, moze da ima ovakvu rupetinu u razumevanju elementarnih gradjanskih obaveza.

ALO!

Drzava nece juriti da dokazuje tvoje PayPal/Skrill/Bitcoin budalastine tek tako. Cim drzava nanjusi da ih radis, navucice te a onda ce ti staviti jaj*a u procep.

Kako?

Drzava ce prvo, sasvim civilizovano, da te pita odakle ti pare koje trosis u Srbiji je*ote.

Ti ces nesto da im odgovoris. Ako imas nameru da ih slazes, veruj mi, osim ako to nisi uradio na DALEKO pametniji nacin od nekakvih madjarskih kartica, bukvalno si im dao osnov da angazuju tim za istragu i da vrlo brzo zatvore slucaj.

Znaci, ako si im rekao da dobijas kintu od tetke - pitace te za tetku.

Ta tetka mora da ima ime, prezime, pasos, ako je srpski drzavljanin mora biti u bazi gradjana, ako nije mogu da zatraze preko MIP-a podatke od strane zemlje (poreske sluzbe saradjuju). Trazice se od te tetke da da izjavu koja je overena i notarizovana sto znaci da mora da se pojavi negde kod notara, da da izjavu za koju ce ona moci da odgovara (mislim, sve to mozes da za*ebes - da platis nekog da ti glumi tetku, da ti za kintu da laznu izjavu, ali bato - za*ebi onda programiranje i baci se odmah na gudru, posto neces bolje proci i ovako i onako, bolje gledaj da zaradis max. kintu, tog momenta si vec usao u kriminal i broj ljudi koji za to znaju vise nije 1 = naje*aces pre ili kasnije).

Ako si im rekao neku drugu budalastinu, pitace za racune, transakcije. Ako odbijes da im bilo sta das, znas sta ce da se desi? Automatski ce kintu smatrati za prihod, game over.

Ili sta, sve ces da slazes i falsifikujes?

Brate mili, mislim da ti nije jasno koliko je to naivno i koliko ce biti lako da padnes.

Znas postoje razlozi zasto ozbiljni kriminalci imaju ozbiljne advokate i lance "shell" kompanija, direktore koje drze sa boga pitaj cim na lancu. Ti ces da se izvuces sa par kartica i PayPal-om? Ili mozda virtuelnom tetkom?

Au...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 02:03 - pre 41 meseci
Ivan:"Drzava nece juriti da dokazuje tvoje PayPal/Skrill/Bitcoin budalastine tek tako. Cim drzava nanjusi da ih radis, navucice te a onda ce ti staviti jaj*a u procep."

"Jedina stvar koja meni nije jasna kako da odrasla, pametna i ozbiljna osoba koja radi godinama kao sto si ti, moze da ima ovakvu rupetinu u razumevanju elementarnih gradjanskih obaveza."

Ivane procitaj prvo, pa drugo sto si napisao. Ej, cemu sva ova frka ? Da li taksiste nanjusi? Nanjusi i zna se : ne placaju porez? Advokati? Nanjusi , pa i dalje ne placaju porez.
Frilanseri? Ne placaju porez.

O cemu mi ovo raspravljamo? *Sta je tema*?
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 02:03 - pre 41 meseci
Valjda ce, dok Branimir, sitna riba, dodje na red, drzava prvo resiti hiljade pevaljki, sportista, biznismena, politicara, koji vrte daleko vecu lovu.
Pa ce imati heads-up.
Jer, u ozbiljnoj drzavi, nema selektivne primene zakona.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 02:03 - pre 41 meseci
Neki još uvek na shvataju da
kad bi se doslovce primenio bilo kakav Zakon
Vučić (ili bilo koji prezident srbije)
bi ostao bez hiljada i hiljada najvernijih saradnika.

Bilo da razgovaramo o porezu na zarade u inostramnstvi
ili o bilo kakvoj vrsti kriminala.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 02:07 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Ivane procitaj prvo, pa drugo sto si napisao. Ej, cemu sva ova frka ?

O cemu mi ovo raspravljamo? *Sta je tema*?


O "frilenserima" ili utaji poreza koja je prolazila zato sto su IT-ovci ocigledno bili ispod radara.

Znas kako, ako tako ostane, super. Isreno IT-ovcima u Srbiji zelim da nikad ne plate porez. Kad moze u UAE-u, sto ne bi i u Srbiji. Jos kad bi bilo i deo neke smislene strategije pa da aplicira za sve u ICT-u, a ne samo na "freelancere", pa da prakticno cela bransa bude jeftinija od okruzenja. Ali mislim da nemas ni najmanjeg pojma koje probleme bi to stvorilo (sto je i razlog zasto se niko nije setio toga u Evropi), ali stagod.

Ali posto ja nisam niti drzavljanin Srbije, niti poreski obveznik, moje misljenje ne bi trebalo da ima apsolutno nikakvu tezinu. Ne bih ni trebao da imam misljenje, razlog zasto imam neko je samo zato sto sam u istoj bransi i sto sam nekada davno ziveo tamo. Ali, opet, nista od toga ne cini to ni za milimetar relevantnim.

Jedino misljenje koje vredi je misljenje poreskih obveznika srbije.

Znas, onih ljudi koji PLACAJU poreze i nemaju izbor. Nesto mi se cini da njih ima MNOGO vise od "freelancera" i da sasvim sigurno imaju nesto da kazu o svemu tome. Znaci ti i tvoj kolega koji nije "freelancer" zivite u Srbiji i radite isti posao, koristite puteve, infrasrukturu, imate pravo na esencijalne servise (hitnu pomoc, socijalno, ...) imate pristup sudstvu, skolstvu - ali ti ne placas porez. WTF? To je tebi OK?

Stvarno?

Citat:

Da li taksiste nanjusi? Nanjusi i zna se : ne placaju porez? Advokati? Nanjusi , pa i dalje ne placaju porez. Frilanseri? Ne placaju porez.


OK. I sta sa tim? To utaju poreza u drugoj bransi cini, sta tacno? Ne-utajom? WTF?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 02:09 - pre 41 meseci
Citat:
scoolptor:
Valjda ce, dok Branimir, sitna riba, dodje na red, drzava prvo resiti hiljade pevaljki, sportista, biznismena, politicara, koji vrte daleko vecu lovu.
Pa ce imati heads-up.
Jer, u ozbiljnoj drzavi, nema selektivne primene zakona.


Nema sta da dodjem na red, 20 godina radim kao zaposlen u Srbiji i ovde placam porez, nisam frilanser ;)

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere18.10.2020. u 02:14 - pre 41 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Branimir Maksimovic
Ivane procitaj prvo, pa drugo sto si napisao. Ej, cemu sva ova frka ?

O cemu mi ovo raspravljamo? *Sta je tema*?


O "frilenserima" ili utaji poreza koja je prolazila zato sto su IT-ovci ocigledno bili ispod radara.

Znas kako, ako tako ostane, super. Isreno IT-ovcima u Srbiji zelim da nikad ne plate porez. Kad moze u UAE-u, sto ne bi i u Srbiji.

Ali posto ja nisam niti drzavljanin Srbije, niti poreski obveznik, moje misljenje ne bi trebalo da ima apsolutno nikakvu tezinu.

Jedino misljenje koje vredi je misljenje poreskih obveznika srbije.

Znas, onih ljudi koji PLACAJU poreze i nemaju izbor. Nesto mi se cini da njih ima MNOGO vise od "freelancera" i da sasvim sigurno imaju nesto da kazu o svemu tome.

Citat:

Da li taksiste nanjusi? Nanjusi i zna se : ne placaju porez? Advokati? Nanjusi , pa i dalje ne placaju porez. Frilanseri? Ne placaju porez.


OK. I sta sa tim? To utaju poreza u drugoj bransi cini, sta tacno? Ne-utajom? WTF?


Ti i dalje ne kapiras. Cemu ovo od juce? Nikakva utaja poreza nije. Frilanseri ne postoje u zakonu... dakle ne postoji nikakva regulativa
pa ni sama naplata poreza od frilansera. Do juce. A kako to misle da regulisu? Tako sto ce naplacivati poreze i doprinose na priliv novca
ma od koga bio... tu upadaju i domacice...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206940 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.