Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206928 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 12:56 - pre 41 meseci
Država je rešila da oprezuje frilensere. Ima da plate 5 godina unazad sve što su nezakonito stekli. Odličan potez države! Na ovaj način se podstiče borba za državnim poslovima, što znači da će pojačana konkurencija dovesti do povećanja kvaliteta (ne)radne snage u državnom sektoru. Još jedan pozitivan efekat je kratkotrajno povećanje priliva novca u državnu kasu, pa onda sledi kratkotrajno smanjenje priliva, pa onda iseljavanje ljudi. Ti ljudi koji se isele ima da šalju novac starim roditeljima i da za godišnji odmor dođu u Srbiju, a to znači novi priliv deviza! U svakom slučaju jasno je da je država rešila duradi nešto. Ovaj moj pokret još uvek ne postoji, ali postoji pokret sa suprotnim ciljem. To je smešan pokret koji je u startu osuđen na propast:

NE UNIŠTAVAJTE FRILENSERE
Ovo je njihov predstavnik, potpuno nespreman došao na interviju:



Od para koje se skupe od frilensera mogla bi da se finansira jedna lepa fabrika za motanje kablova i da se svako radno mesto subvencioniše sa 10ke, a da se ti isti frilenseri zaposle da rade za 50000din. Ma kojih 50000, ima da rade za 31.747,36din. neto ako nisu sposobni da nađu lepo državni posao i (ne)rade za duplo veći novac.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 12:59 - pre 41 meseci
Zasto bi oni placali porez, kada trose veliku lovu, koja sva ostaje u zemlji? Nepravda.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 13:05 - pre 41 meseci
Što se mene tiče mogu slobodno da se odsele iz zemlje. Zbog njih ima naša zemlja da izbije na loš glas. Izgledamo kao neki slepci kojima je potreban novac iz inostranstva. Ma neka idu frilenseri u to inostranstvo, pa neka tamo plaćaju porez ako im je ovde mnogo. Da se ja pitam, ja bih plaćao strancima i više od 10000e po radnom mestu, da se vidi ko smo mi! Ne treba nama neka crkavica iz inostranstva. Ko dođe kod nas ima mi njemu da platimo i još ćemo da radimo za njega i to besplatno!

P.S.
A ove što će kao da idu... idite slobodno, zamenićemo vas izbeglicama.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 13:12 - pre 41 meseci
Ala su alavi, a kao Srbija zemlja sa malim porezima... reklamiranje...
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 13:19 - pre 41 meseci
Porezi nisu veliki (odnosno kako za koga), ali mora se nekako stati na put onima koji bi hteli da budu samostalni. Ne može to tako. Ako hoćeš da radiš, zna se, firma, radno vreme minimalno 8 sati, a po mogućstvu 12 sati. Ako nećeš da radiš može i to, tu je državni posao, (ne)radno vreme 8 sati, ne moraš da radiš, ali sve je u redu jer nisi samostalan. Mora da se zna neki red! Frilenseri me posebno nerviraju jer misle da su nešto posebno. Kao oni prodaju pamet. Ajd da te vidim sad, ne možeš ti da budeš pametniji od Njega, pa da si 3x frilenser.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 14:04 - pre 41 meseci
Da mogu, nasli bi posten posao sa redovnom platom. Ali zivot kosta. Moraju ljudi od necega da zive.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 14:39 - pre 41 meseci
Naravno da mogu da nađu pošten posao, ali njima je ispod časti da se učlane u stranku, da lepe plakate... ne nego oni bi da se prave pametni. Ako hoćete da se pravite pametni, gospodo frilenseri, e, sad lepo platite.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.cpe.sn.co.rs.



+10242 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 17:13 - pre 41 meseci
Citat:
BuzzLightyear:Država je rešila da oprezuje frilensere.
WTF?!? A što da ih ne oporezuje?

Aj' nemoj da platiš porez u USA pa onda pljuj po državi kako je lopovska.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 17:19 - pre 41 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Država je rešila da oprezuje frilensere.

Ispravka: Drzava je odlucila da vise ne pusta frilensere da ne placaju porez i doprinose.
Citat:
Ima da plate 5 godina unazad sve što su nezakonito stekli.

Uh, kako bi bilo lepo da je ovo tacno :)
Da je ovo tacno, platili bi porez ni na sta - jer nista od toga nije nelegalno steceno. Samo nije placen porez/doprinosi.

Ajde da prvo resimo neke stvari koje ce zatruti temu samo:
- Drzava je bezobrazna. Mogla je ranije da opominje javno, da se ljudi spreme. Jeste ovo po zakonu, i gledalo se kroz prste, ali isto tako znali su da vecina ljudi stvarno nema predstavu da treba da placa porez. (iz nekog mog iskustva dosta inspektora cak ne zna da treba da se plati porez na takve zarade :))
- Frilenseri su bezobrazni. Misle da treba da se ne placa porez samo zato sto novac ulazi u drzavu? Pa sta? Gde to mogu da zive i da ne placaju porez nikakav porez i da ne placaju porez na ono sto im dolazi iz inostranstva? Nigde. Da mogu, vec bi otisli.

OK, ispljuvao sam obe strane, da se uklone nebuloze.
Ajmo sada da da vidimo sta da se konkretno uradi, da frilenseri ipak udju u redovno placanje poreza/doprinosa, a da drzava ne bije po usima 5 godina unazad (ili vise?) samo zato sto joj treba novac?


U stvari, ovo nema veze sa punjenjem drzavne kase. Suma koja moze uci u kasu je mizerna. Ono sto je ideja ovde je da se ubije svaki vid pojedinca koji moze da zivi od svog posla, vec da mora da zavisi od nekoga!
Isto kao sto je radjeno sa Zakonom o porezu na dohodak gradjana pre marta, pa sada ne mogu preduzetnici tako lako da funkcionisu. (mozda ce neko reci, zasto ne budu firma/doo, ali onda su em veci porezi, obaveze, em ne moze doo da se pauzira i ne placa porez neko vreme).

^ovako treba tretirati trenutnu scenu! Neko u ovoj drzavi hoce jos jadnika (ne radnika, nego jadnika) pod svoje jato, da moze uzimati procente (debele) na konto njihovog rada. Ne zanima njih drzavna kasa.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 17:29 - pre 41 meseci
Samo me zanima na konto cega uzima porez i na sta? Nisam pratio, ali recimo neko radi za prekookeanskog poslodavca, koji sve legalno odradi u USA, i tebi uplati honorar na devizni, na konto cega i po kom osnovu i koliko
naplacuju porez?
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 17:30 - pre 41 meseci
@Dexic, i onda kada se svi oni presele u zemlje u kojima se ne placa porez, drzava nece dobiti ni cvancika, niti ce imati jadnike.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 17:47 - pre 41 meseci
Citat:
Java Beograd:
Aj' nemoj da platiš porez u USA pa onda pljuj po državi kako je lopovska.


Nikada nisam platio porez u USA i mislim da USA jeste lopovska država koja je omogućila nekim našim frilenserima da tamo otvaraju offshore firme i izbegavaju plaćanje poreza u Srbiji. I ne samo što omogućavaju evaziju poreza, ti tzv. "rajevi" omogućavaju i jednostavnije poslovanje! Ja bih nekako ako bi država mogla da oporezuje sve za koje postoji sumnja da su frilenseri. Na primer radiš test i ako se utvrdi da znaš nešto da radiš onda te oporezuju, jer samo je pitanje vremena kada ćeš to znanje da upotrebiš. To bi na primer mogao da bude paušalni porez na znanje. Da ne bi bilo varanja, ako padneš test, opet plaćaš porez jer si pao. Bitno je samo nekako napraviti razliku između frilensera i normalnih poštenih građana koji imaju odgovarajuću funkciju.

Pored ovoga doneo bih i Lex Specijalis po kojem bih oporezovao Đokovića. On je tipičan primer frilensera sa ofšor kompanijom u Monaku.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 18:02 - pre 41 meseci
Mene nervira što se spinuje i prebacuje loptica sa jedne na drugu stranu, a nigde u medijima da vidimo TAČNE procente i jedan reprezentativni primer. Na primer, ako za mesec dana prihodujem 1000 evra preko PayPal ili direktno na račun u banci, KOLIKO treba da platim državi sve ukupno: PIO, zdravstveno, porez, itd. Ko god da diskutuje kao neki predstavnik jedne ili druge strane, frlja se ciframa. Ono što sigurno mogu da tvrdim je da porez trenutno nije 50%, jedino ako računaju da je neto prihod 150%, pa kad im ostane 100% u odnosu na neto, računaju da je državi otišlo 50%, a u stvari je 33%.

Ovaj lik lepo priča sve dok ga voditeljka nije pitala koliki je trenutno porez za frilensere, tu je počeo da zamuckuje, te nešto PEDESET procenata... i KAMATE su velike! Koje KAMATE? Očigledno on ništa nije ni plaćao državi, ili je prijavljivao neke minimalne prihode, pa nema pojma o kolikim brojkama se radi.
Ja da sam nekog meseca prihodovao 2000€ od frilensinga, pa državi dao 700€, sigurno bih zapamtio taj primer. I da sam prihodovao 100€, pa državi od toga dao 50€, i to bih zapamtio, ne bih morao da se frljam i pričam kako nemam tu uz sebe papire sa tačnim brojevima!


Sad se priča o 57%, to možda u odnosu na neto, što znači da je bruto u odnosu na net 157%, odnosno da su ukupno svi porezi i doprinosi oko 36%, što je tek nešto malo više od ukupnih poreza i doprinosa koje plaćaju zaposleni. Pored toga, frilenseri imaju pravo na odbitak od bruto prihoda pre obračuna poreza i doprinosa zbog troškova koje imaju zbog takvog načina poslovanja, i taj odbitak je od 20 do 50%. Dakle, ako sam prihodovao 1000€, mogu od 200 do 500€ da odbijem kao troškove poslovanja (grejanje stana, internet, laptop/desktop, itd.), jedino što država nije baš najpreciznije uredila kako i šta se može smatrati troškovima (da li je to npr. i gorivo za auto, da li mogu da priložim račun za novi TV, jer navodno TV koristim kad pričam sa klijentima preko Skajpa).


Nego, postoji jedan drugi problem, ako ste za mesec dana prihodovali samo 100€, a hoćete da plaćate penziono i zdravstveno, onda ne možete da platite 20-300€, nego morate da platite onoliko koliko je predviđeno za minimalnu platu, pa ispadne da vam država uzme 70€, odnosno da je porez 70%.



Sa druge strane, ni država ne prilazi problemu kako treba, jer samo preti inspekcijama, kontrolama i kaznama.
Umesto da progresivno oporezuju Bajatovića koji mesečno prima 2.000.000 dinara, sad će da se navrzu na nekoga ko mesečno zaradi možda 100 ili 200 evra, ili na nekoga ko zarađuje 2-3000 evra, ali će ako krenu da mu uzimaju trećinu te sume, lepo da spakuje torbu i ode negde gde su porezi manji.

Evo, treba firlenseri da pitaju da li je onaj "baka prase" platio državi porez na prihode od Youtube i KOLIKO je platio?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 18:10 - pre 41 meseci
Ma kako ce da naplate porez kada prosto imas racun i neko ti uplati odredjenu svotu. Na papiru nema nicega osim te uplacene sume? Koja razlika ako meni tetka iz Engleske uplati na racun ili odradim posao za Joe Englisha koji
mi identicno uplati na racun? Gde je drzavi papir da ima osnov za naplatu poreza?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 18:13 - pre 41 meseci
@mjanjic
Onaj lik uopšte ne priča lepo. Nastup mu je katastrofa! Pominješ penziono i zdravstveno... ne bih rekao da frilenseri to imaju.

@Branimir
Oporezuju se sve tekte (osim tetke iz Kanade).
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 18:17 - pre 41 meseci
Buzz:"@Branimir
Oporezuju se sve tekte (osim tetke iz Kanade). "\

To znaci da oporezuju uplate iz inostranstva sto je krajnje bezobrazno i prava otimacina. To znaci onda da lepo otvoris racun u Madjarskoj ko u starim dobrim 90im, pa onda lepo odes u Madjarsku i dignes
kes i drzavi cvonjak.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 18:25 - pre 41 meseci
Buckaju, pa ako izostane ozbiljna rekacija, onda gaze.
U sustini, vecina je cutala na proslogodisnji zakon o preduzetnicima, sada su jedni (od tih cutologa) dosli na red.

Mogu da se kladim, da ce pravi udar doci na doo firme sledece godine.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 18:41 - pre 41 meseci
Osnovno je da se ovde ne radi samo o Porezu , kako Fl predstavljaju , vec i o zdravstvenom i penzijskom osiguranju . Porez je u sustini uz zdravstveno najmanja stavka .

Takodje je istina sto je neko napisao da je "drzava" zmurila na ovo pitanje i pustala da Fl ne placaju nista , iako i sadasnji zakoni , bez nekih izmena omogucavaju naplatu dazbina .


Osnovna tvrdnja FL kao opravdanje i protivljenje je da " drzava " im nista nije pruzila , a trazi dazbine ? To je jalovo opravdanje jer im pruza isto kao i hiljadama drugih koji NE rade u drzavnim firmama , a placaju dazbine , bez da ih neko pita da li zele ili ne !

Jednostavno onaj koji radi , nije po zakonu u mogucnosti da kaze , Necu da placam zdravstveno ili Penzijsko ! Vec poslodavac obracunava i isplacuje Neto platu !


Sta je Nama koji ne radimo u Drzavnim firmama , drzava obezbedila ? Nista tj. isto kao i FL pa se placaju dazbine .

Tako da sa bilo kog aspekta , Zakonskog , Moralnog , Fantazijskog ne postoji nikakvo opravdanje , zasto FL ne bi placali dazbine kao i ostali koji rade !
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 19:02 - pre 41 meseci
Ne vidim zašto odvajati privatne i državne firme, ima masa ljudi koja radi posao u nekom tamo Vodovodu ili Komunalcu za minimalac, rmbači svaki dan kad negde pukne cev ili se radi planska zamena cevi, ili ovi što prazne kante za smeće, i sad su oni k'o "bubreg u loju", a ovi kod privatnika izginuše. A znam firmu koja se bavi stolarijom, majstori na mašinama imaju oko 1000€ platu, što i nije neka plata za takav posao, ali treba imati u vidu da je to neto plata i da takav radnik tu firmu realno košta oko 1600€ mesečno, a gde su tek troškovi tih mašina, hala i grejanje tokom zime, transport, i ko zna šta sve još. I onda neki frilenser kuka kako mu država nije dala ništa, pa šta je dala tom privatnom preduzetniku? Ljudi se pre 30-40 godina bavili lamperijom i brodskim podovima, ali nisu spucali svu zaradu na nekog "nemca" da se šepure po gradu, nego malo po malo širili firmu, da bi danas imali što imaju - ni njima država nije dala ništa.


Nego, treba tražiti samo NORMALNO oporezivanje, da se prvo sredi problem to što sa nekim državama nemamo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, pa da npr. frilenseri koji rade za kljiente u SAD ne plaćaju tamo 30%, bolje da plaćaju taj porez ovde u Srbiji, i da za početak bude manje od toga, kako bi bili konkurentni npr. frilenserima iz Rumunije.


A sad tek videh u nekom komentaru negde na netu za ovu KAMATU, radi se o tome da država hoće da naplati za PET godina unazad porez frilenserima, ali da se SAMI prijave!?
Evo, vidim, sve trče da se prijave... jedini je problem ako država bude od banaka tražila izveštaje o svim uplatama... ali, sad će da juri nekog Pericu programera za par hiljada evra, dok gomila povlašćenih "biznismena" u Srbiji ne plaća porez, a uz to još truje narod preko svojih medija.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere17.10.2020. u 19:12 - pre 41 meseci
Ja zaista ne znam o cemu vi pricate? Kakvi doprinosi? Na sta? Frilanser pre svega *nije zaposlen*, i nema na papiru nigde platu da provlaci pa da drzava uzme 67%. Ja zaista mislim da ovo nece da radi pre svega,
zato sto ako krenu u oporezovanja uplata iz inostranstva, ljudi ce se dovijati, recimo gorenavedenim otvaranjima racuna u drugim drzavama...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206928 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.