Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Science VS Religion

[es] :: Nauka :: Science VS Religion

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 28098 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Elect

Član broj: 72466
Poruke: 96
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Science VS Religion31.12.2005. u 00:07 - pre 223 meseci
Citat:
A kako će onda da dobije potomstvo par ljudi suprotnog pola koji su neupućeni u biologiju i biohemiju?

Kakav je ovo odgovor??? Da li je ovo objasnjenje na pitanje kako je beba rodjena ali ne i stvorena???
Ovakav odgovor je uvrjedljiv... Zasto ne pustite nekog drugog da odgovori na pitanje na koje je vas odgovor, u najbolju ruku, bezsmislen.
Citat:
Nisam siguran da je Slonova bilo u Mesopotamiji koja je za pisca bila "ceo svet". Opet vadiš priču iz konteksta u kome je pisana.

@nedeljko Vi stvarno ne znate sto pricate...
Citat:
Možeš li pojasniti u kom smislu se pogrešno koristi reč ''Tvorac,bojim se da te nisam najbolje razumeno?
Rijec "Tvorac" religija neumoljivo koristi kao argument za sve procese koji bi naucnim dokazivanjima poljuljali ekskluzivnu istinu koju predaju sveta pisma. Da bi se izbjegla monotonija u davanju prostih odgovora tipa "tako je tvorac htio", uvode se nemastoviti termini "stvoren", "stvaranje" itd...


[Ovu poruku je menjao Elect dana 31.12.2005. u 01:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SilveRomeo

Član broj: 32285
Poruke: 63
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Science VS Religion31.12.2005. u 01:14 - pre 223 meseci
Bojim se da nisam shvatio odakle ti ideja da ja predlažem ''izglasavanje Novih Božjih zapovesti''.
To što sam napisao su moja razmišljanja,konstatovanja.
Nisam siguran da sam negde napisao fundamentalne izmene.

Citat:
Nedeljko:Pišeš kao anarhista. Ponudi alternativna rešenja.


Naravno da nisam anarhista.Ne nudim nikakva rešenja.Kao što sam već rekao,to su moja razmišljanja.

Citat:
Nedeljko:Treba li ljudi da se poubijaju oko prestola?


Zašto postavljaš glupa pitanja?

Citat:
Nedeljko:A danas ljudi kao fol sve znaju. I to što znaju koriste prvenstveno za ubijanje, osvajanje i otimanje.
Protiv ljudskih poriva znanje ne pomaže.


Naravno da na znaju sve,ali daleko su obavešteniji zahvaljujući savremenim informacionim tehnologijama.A možda su naši askurdedovi tipkali po ES-u...;-)



Citat:
Nedeljko:Valjda i popovi od nečega treba da žive. Da li je bolje da daje ko koliko može, ili da se crkva pretvori u nekakvu firmu, pa da u izlogu piše: Krštenje toliko, seča slavskog kolača toliko. Ne kažem da toga nema, ali smatram da je prva opcija daleko više u duhu vere koja treba da bude dostupna svakome. Vernik će da pomogne da crkva i dalje postoji. Ostale niko ne tera da prilažu bilo šta. U čemu je problem?


Naravno da treba.
Ne znam kako je kod Vas,ali je kod nas ''standardno'' tj.u većini mesta u sremskom okrugu su cene fiksne i kod pravoslavnoh i kod katoličkih popova(a koliko saznajem i šire).
Nisam baš primetio da popovi žive od milostinje.Uglavnom je svaki pop ''dooobro'' stojeći.
Da li se slažete sa tim?

Citat:
Nedeljko:Evo, možda bi SilverRomeo znao kako da stvori jednu bebu.


Čemu ovaj sarkazam?
Vrlo nevaspitano sa tvoje strane.

Citat:
Nedeljko: Da bi nauka napredovala, neophodno je vršiti opite, uključujući i one nad živim ljudima.


Naravno da ne treba vršiti eksperimente na živim ljudima,ali se to ipak radi.
Radilo de i na leševima.Znaš li za Rembrantovog ''Časa anatomije''?

Nauka se suprostavlja religiji tj religija nauci, u mnogome,a od čoveka zavisi da li će to da prihvati onakvo kakvo jeste ili će prihvatiti onako kako mu odgovara.

ZAŠTO SU POSTOJALE DOGME?
Zašto je religija kočila razvoj nauke?
Zašto to radi sada?
Zašto se crkva protivi kloniranju?
...

Još jednom kažem da nisam nikakav sektaš i da ne stojim iz svojih tvrdnji 100% jer nemam konkretne dokaze za to.
To su samo neka moja razmišljanja.
Mislim da ni ti nemaš dokaze za suprotno.

Samo želim da nastavimo sa ovim : ''Svakog dana,u svakom poledu,sve više napredujemo''.

[Ovu poruku je menjao SilveRomeo dana 31.12.2005. u 02:15 GMT+1]
SilveRomeo
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Science VS Religion31.12.2005. u 09:45 - pre 223 meseci
privremeno zakljucano dok se ne smire strasti!
 
Odgovor na temu

alefshin
Goran Zivkovic
Lapovo

Član broj: 37291
Poruke: 2
212.62.51.*



Profil

icon Re: Science VS Religion08.02.2007. u 00:45 - pre 209 meseci
Svako koga interesuju razlozi zbog kojih je evoluciona hipoteza pogresna moze da postavi pitanje g-dinu Miroljubu Petrovicu

edit: uklonjen link

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 08.02.2007. u 21:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.121.*



+4 Profil

icon Re: Science VS Religion08.02.2007. u 00:54 - pre 209 meseci
A, ko želi da zna pravu istinu o njegovim tlapnjama, najbolje da pogleda predavanje Kennetha Millera "The Collapse of Inteligent Design".
Može se naći na P2P mrežama, a i na Youtube.

BTW, evolucija nije hipoteza, nego teorija.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Science VS Religion08.02.2007. u 13:04 - pre 209 meseci
Po meni je alefshin zreo za ban. Tri identična posta, od kojih dva u mrtve teme, pa još sa linkom na drugi forum...
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Science VS Religion09.02.2007. u 20:23 - pre 209 meseci
Citat:
Nedeljko: No, gde je tu humanost? Naučnim putem ne samo da se ne može stići do nekih osnovnih principa humanosti, već su neki od tih principa u direktnoj suprotnostima sa zaključcima koji slede iz naučnih stavova. Drugim rečima, ne može nauka da podmiri sve potrebe čoveka i ljudskog društva. Ne postoji univerzalna alatka za rešavanje svih problema.


Čovjek je automat.

Moral, humanost, altruizam i ostali ljudima-svojstveni viši misaoni procesi su imali određenu evolucijsku prednost, i stoga su se formirali i održali. I kod drugih vrsta viših primata (npr. čimpanza) jest pokazano postojanje npr. osjećaja za nepravdu. Nisu to transcedentni apstraktni pojmovi izvan dohvata znanosti (nauke).

Možda bi bilo bolje da za početak nešto rigoroznije definiraš humanost, odnosno principe humanosti koji su izvan dohvata znanosti.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
212.200.179.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Science VS Religion10.02.2007. u 16:47 - pre 209 meseci
Covek nije automat

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Science VS Religion10.02.2007. u 17:45 - pre 209 meseci
Uh, sad jedan kaze da jeste, jedan da nije. Pa kako ja sada da znam ko je u pravu?
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
212.200.180.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Science VS Religion10.02.2007. u 18:03 - pre 209 meseci
Pa,ako si automat zasto mislis da trebas da znas?
Tvoj program ti ne dozvoljava da znas.
Meni moj to omogucava. ;-)
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Science VS Religion10.02.2007. u 20:14 - pre 209 meseci
Zapravo nisi nista rekao. Na osnovu cega baziras misljenje da covek nije automat. Mada, ne bi bilo lose prethodno definisati sta se podrazumeva pod automatom. Tj. sta si ti podrzumevao pod automatom kada si rekao da covek to nije.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
212.200.179.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 09:50 - pre 209 meseci
NAravno da nisam nisam nista rekao.
Niti je reako nesto onaj koji kaze da je covek automat.
Samo me je potaklo da tvrdim suprotno.
Automat nema slobodno izrazenu volju.
A ja volim da verujem da je imam.
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 10:31 - pre 209 meseci
Slazem se, ni cinique nije obrazlozio svoje misljenje vec ga (gledajuci samo taj post) koristio kao aksiom.

Mogao bih da se slozim (za potrebe diskusije) da ni jedan automat kojeg je covek napravio nema slobodnu volju.
To sto volis da verujes u nesto ne cini tu stvar obavezno i tacnom :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 14:39 - pre 209 meseci
Citat:
dalibord5: NAravno da nisam nisam nista rekao.
Niti je reako nesto onaj koji kaze da je covek automat.
Samo me je potaklo da tvrdim suprotno.
Automat nema slobodno izrazenu volju.
A ja volim da verujem da je imam.


To što ti nazivaš slobodnom voljom je rezultat kompeticije raznih misli iz tvoje podsvijesti, i one za koje se procjeni da su najrelevantnije na trenutno stanje (informacije koje imaš pohranjene u svom mozgu, trenutno stanje organizma), te ovisno o informacijama dobivenim iz okoline preko osjetila, odabire se najrelevantnija koja sačinjava ono što ti misliš da je slobodna volja. Prirodna je selekcija mehanizam prisutan u mnogim oblicima samoorganizirajućih struktura sačinjenih od ogromnog broja zamjenjivih sastavnih komponenti, ne neko isključivo svojstvo same evolucije. Jednostavno predstavlja sa energetskog stajališta najoptimalniji mogući odabir.

novo stanje mozga = f(ulaz, trenutno stanje).

Poznajemo svojstva svake diferencijalne jednadžbe koja opisuje dinamiku propagacije električnog impulsa u čovječjoj neuralnoj mreži. Tvoje subjektivno mišljenje o nekoj slobodi izbora je samo iluzija - savršeno je moguće programski simulirati i rekonstruirati tvoj odabir, replikacijom "snapshota" stanja tvog mozga kojeg bi hranili istim ulazom.

Koliko mi je poznato, nijedan od zagovornika "weak AI" teorije nije dosad uspio dokazati da je ljudski mozak funkcionira hiperalgoritamski. Ne znam jesi čitao od Rogera Penrosea "Carev novi um" (Emperor's new mind) - ali i tamo možda jedan od najpametnijih osporavatelja čovjek-kao-stroj hipoteze priznaje da još uvijek nije dokazano postojanje "sjedišta svijesti", u kojem se odigrava "kvantna koherencija u velikim razmjerima".

Možda bi za početak najbolje bili da definiraš donji prag složenosti koji organizam mora zadovoljavati da bi imao slobodnu volju. Djeluje li slobodno, bakterija, ameba, plankton, spužva, biljka, meduza, koralj, školjka, gušter, niži sisavci? Koliko obiman mora biti velik prostor izbora da bi se odabir mogao kvalificirati kao slobodan?

Citat:
Shadowed: Mogao bih da se slozim (za potrebe diskusije) da ni jedan automat kojeg je covek napravio nema slobodnu volju.


Sloboda je jedan od onih višeznačnih pojmova koji imaju arbitrarno značenje ovisno o kontekstu i odgovarajućim ideološkim uvjerenjima :)

Možda nijedan automat koji čovjek jest napravio ne posjeduje svijest u uobičajeno prihvaćenom značenju tog termina, ali ja sam spreman reći da je čovjek konstruirao automate koji su složeniji i "svjesniji" od mnogih oblika života.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
212.200.179.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 15:03 - pre 209 meseci
Covek je uslovljen spoljnim podsticajima i u stalnoj korelaciji sa fizickim svetom.
On donosi odluke koje su automatizovane u nekoj meri.Mozda zbog smanjenog utroska energije koji se moze ostvariti samim automatizmom.
Ali to nije dovoljno da bi se tvrdilo da je covek automat.
Sa gledista samoodrzanja potpuno su nepotrebne neke kategorije koje je covecanstvo razvilo.
Moral,pravda,emocija...
I izvedeno:umetnost,poezija,apstraktni pojmovi...
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 15:21 - pre 209 meseci
Slazem se sa svim sto je cynique rekao. BTW, imas li tu knjigu u elektronskom obliku mozda. Na Sr, Hr... ili na kraju krajeva i eng. jeziku?

dalibord5 stvari koje si nabrojao su svakako potrebne (ili su bar bile) za opstanak. Mozda ne najbitnije, ali svakako bitne. Vise su prezivljavale one jedinke/grupe koje su imale emotivne veze sa pripadnicima iste porodice, copora, grupe ili sta vec. Kako se delila podela uloga, tako su se razvijale kultura i moral a sve u cilju boljeg samoodrzanja.
Umetnost i sl. su stvari koje coveku pruzaju zadovoljstvo uglavnom "govoreci" (znaci, podsticuci misljenje) o pojmovima koje coveka cine zadovoljnim a to su stvari koje su nastale prirodnim razvitkom kroz razne prakticne zivone potrebe.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
212.200.179.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 15:28 - pre 209 meseci
Mislim da je sve to pojednostavljivanje slike...
I da je rezultat "elektronske" ere,koja sve pokusava da podvede pod analogiju sa racunarima.
I meni takvo tumacenje izgleda primamljivo,ali nisam ubedjen da je tacno.
Mislim da je sve mnogo kompleksnije nego sto izgleda.
U tom slucaju,vrlo brzo bi se priblizili Orvelovoj 1984-toj...
Nestali bi izbor,demokratija,slobodna volja...apstraktni pojmovi na kojima pociva cela civilizacija.
Od Velike Francuske Revolucije 1789 napravljen je veliki skok u r azvoju drustva.
Teorija o automatizmu bi vratila civilizaciju u kameno doba...

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 17:29 - pre 209 meseci
[digresija]
Polako ali sigurno uplovljavamo u novu eru. Nekad razmisljajuci sta ce najvise u periodu koji sledi izmeniti svet, pomislio sam da je to nanotehnologija ali nesto mi govori da ce Ai da zada najvece promene, promene koje retko ko moze da shvati, ako uopste i moze da shvati.
[/digresija]

Citat:

Nestali bi izbor,demokratija,slobodna volja...apstraktni pojmovi na kojima pociva cela civilizacija.


A zasto bi nestali? (mada se i ja plasim da bi)
Zar jedna informacija o samom coveku moze toliko da poremeti covecanstvo, info da je covek deterministicke prirode i da to onda gubi svaki smisao zivota. Problem je sto ljudi ne vole ogranicenja, ne volim ih ni ja, ali to ne znaci da ona ne postoje.

Zameni Covek sa Kompjuter u svojoj sledecoj recenici i videces da sve ono o slobodnoj volji i odlukama vazi i za njega
Citat:

Covek je uslovljen spoljnim podsticajima i u stalnoj korelaciji sa fizickim svetom.



Citat:

cynique:
novo stanje mozga = f(ulaz, trenutno stanje).


Ti bas resio da sve dokazes kroz prizmu turingove masine
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Science VS Religion11.02.2007. u 19:12 - pre 209 meseci
dalibord5, nisi u pravu jer nije u pitanju tvrdjenje da se mi trebamo ponasati sto vise nalik jednostavnim automatima vec da ovo kako se sada ponasamo zapravo jeste ponasanje koje odgovara ponasanju (vrlo slozenog) automata.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
212.200.180.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Science VS Religion12.02.2007. u 08:08 - pre 209 meseci
Pa,lici...
I onda se pojavi Adolf i kaze sad cu sve da vas programiram i upregnem u realizaciju moje ideje.
Kada bi sebi,konacno,priznali da slobodna volja ne postoji,morali bi da priznamo da niocemu u svom zivotu sami ne odlucujemo...
Da je sve uslovljeno hemijskim reakcijama naseg mozga na spoljne podsticaje,a da je svaki bljesak reakcije koji iskace iz sablona(iznenadni herojski cin ili odbacivanje materijalnih vrednosti) samo bag u programu i da "ostecenu" jedinku treba sto pre ukloniti da ne zarazi ostale delove sistema.
Drustvo bi postalo uniformno i jednoobrazno,jer bi ,pre ili kasnije,drustvo bilo uredjeno po principima jedne centralne jedinice koja bi odredjivala sve procese u jednom drustvu,ocenjujuci sta je najbolje za celinu.

Pitanje o kom diskutujemo je jako staro i mnogi veci umovi od nasih nisu ustanju da daju konacan odgovor(ako je uopste moguce dati takav odgovor)
Ideja koju izlazete ima neke logicne elemente .
Medutim,ja sam po prirodi i vokaciji sklon drustvenim naukama.
Mozda se zbog toga ne slazemo u misljenjima...

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Science VS Religion

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 28098 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.