Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56545 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)27.02.2005. u 18:59 - pre 233 meseci
U K u odnosu na K znači, na primjer- na Zemlji u odnosu na Zemlju, u K' u odnosu na K' znači- u vozu u odnosu na voz (za razliku: na Zemlji u odnosu na voz, ili u vozu u odnosu na Zemlju).
M.M – ima jedna „precizna definicija“ (u „relativističkoj algebri“): F∙ct = mc2, F∙vtv = mv2, F∙2l0 = m0c2, F∙2ct' = m'c2.
Slažete li se da je u konkretnom primjeru za l0 = PO = 3m, i v = 0,8c, c = c , ct' = 5m, vt' = 4m , ( što se tiče Ajnštajnovog vremena t' i t0 zaključujte iz : l0/c = t'/c. Zar ovo nije i jasnije za izvesti i lakše za razumjeti?)?
Što se tiče „skraćivanja dužine“, e tu bi morali otići korak dalje.


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 28.02.2005. u 03:57 GMT+1]
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)27.02.2005. u 21:42 - pre 233 meseci
E samo mi još objasni šta to znači na Zemlji u odnosu na voz.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 05:04 - pre 233 meseci
Isto što i u vozu u udnosu na Zemlju , samo zamjena posmatranog i poredbenog , l0 = t', potpuno ravnopravno, ako u jednom računaš l0, a u drugom t', važi i obratno.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 07:23 - pre 233 meseci
Dobro, a koja je razlika racunanja u jednom sistemu (u odnosu na samoga sebe),
prema racunanju u drugom sistemu (u odnosu na samoga sebe)?
Koje relacije postoje izmedju velicina sa unutar prvog sistema prema velicinama u drugom sistemu?
Koje relacije postoje izmedju njih i velicina iz treceg i cetvrtog sistema dobijenog mesanjem velicina iz prva dva sistema?
Koji od tih sistema su inercijalni, a koji nisu?

Posmatrano i poredbeno nisu precizni pojmovi, molio bih neke matematicke relacije ili izraze
koji povezuju 4 sistema referencije koje ti koristis.
Ako vec koristis 4 referentna sistema, bilo bi lepo da ih jasno oznacis razlicitim indeksima,
bojma, fontovima ili na neki drugi nacin, da se nedvosmisleno razlikuju.
Nije bitno to sto smatras da su neke velicine i izrazi nezavisni od referentnog sistema, bitno je za
nedvosmislenost izraza koje koristis.




#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 10:02 - pre 233 meseci
Još nisu (muzikanti) zasvirali muziku za „vrzino kolo“. Još je aktuelan post ZZ (vidi tekst), slike uz taj tekst (vidi slike), fizički događaji:
1. Sferno širenje svjetlosti u vakuumu,
2. Relativno (inercijalno) kretanje brzinom v ,
i moja tvrdnja: Ni za jedno od njih dvoje (Klinca ili Klinku) se ne obistinjuje trajanje navedenih fizičkih zbivanja ni kraće ni duže od t' = PO/ = PS/c.
Nadam se da ti sada nema ništa ne jasno?
-----
Prostor poruke zahtijeva da neke stvari koristimo iz tekstova koji su negdje drugo navedeni i pojašnjeni, a pretpostavljamo da smo ih (bar većina) čitali.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 10:55 - pre 233 meseci
Citat:
fizički događaji:
1. Sferno širenje svjetlosti u vakuumu,
2. Relativno (inercijalno) kretanje brzinom v ,
i moja tvrdnja: Ni za jedno od njih dvoje (Klinca ili Klinku) se ne obistinjuje trajanje navedenih fizičkih zbivanja ni kraće ni duže od t' = PO/ = PS/c.
Nadam se da ti sada nema ništa ne jasno?


Fizicki dogadjaj je odredjen mestom i trenutkom desavanja za svaki dogadjaj postoji jedinstveni
odgovor unutar jednog ISR na pitanje "Kad i gde se desio?". Fizicki dogadjaj je jedna tacka u 4D
prostoru. Sferno sirenje svetlosti kao i kretanje je skup dogadjaja.


Ti tvrdis da je t'2 - t'1 = t"2 - t"1 izmedju dogadjaja svetlost je krenula sa poda (r'1,t'1) tj, (r"1,t"1)
i svetlost je udarila u plafon (r'2,t'2) tj, (r"2,t"2)?

Ako tako mislis, zasto tako mislis?
Iz koje formule odnosno fizickog principa si izveo pomenutu jednakost?
Kojim eksperimentima je proverana pomenuta jednakost?
Pozivanje na svakodnevno iskustvo, zdravu pamet i slicno, ne prihvatam kao valjan odgovor.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 17:38 - pre 233 meseci
Citat:
Sprečo:
Od drveća ne vidite šumu, izađite iz te magle kojom ste opsjednuti, i koja vam ne da razmišljati vlastitom pameti, gledati vlastitim očima. Zar niste u stanju zamisliti sferno širenje jednog običnog balona ili mjehura od sapunice (sa centrom sfere u P) i postepeno obuhvatanje pokretne dužine P'S = d = l0 ,( tog otsječka x' ili z' ose) , unutrašnjošću balona, brzinom (okomitog smjera u odnosu na pravac kretanja „klinke“), a ne brzinom c.


wtf. are you talking about?

Citat:

Napravite sebi film-strip view - animaciju tih kretanja. Zar vam je tako teško prihvatiti istinu:
t' = ?
Ako si mislio na moje „pogrešne postavke“ (n<m) navedi konkretno bar jednu!


spreco, u takve diskusije sa tobom nema smisla ulaziti posto izgleda nemas dovoljno dobar matematicki aparat i svo vreme se vrtis oko pogresnog "filosofskog" tumacenja veoma jednostavnog diferencijalnog racuna. drugim recima, man I have a job to do, samo me iritira spekulisanje jednostavnim i osnovnim postulatima moderne fizike. ako vec hoces da se igras osporavanja specijalne teorije relativnosti, tj. njenog osnovnog "filosofskog" tumacenja, baci se na citanje o procesnoj fizici.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 18:24 - pre 233 meseci
Pošto si se i ti izjasnio da ne priznaješ tačnim jednakosti (ma gdje i ma kad se desio „skup događaja“, pitaj onog ZZ na kojem kolodvoru, kojeg dana i u koje vrijeme se to desilo):
PO = P'S , PS = OP' , PS = ct', PP' = vt', (ct')2 – (vt')2 = (P'S)2 iz koje (na osnovu zdrave pameti i hiljadugodišnjeg iskustva , pohranjenog u ljudskoj svijesti) slijedi jednakost: t' = P'S, a iz ove (čista ko suza) nova jednakost: t' = P'S/, konstatujmo da se u tome ne slažemo i idemo dalje. Ti ostani pri svojim oznakama i matematici koju primjenjuješ, pusti mene da ostanem pri svojoj matematici.
Ti tvrdiš da će se onaj tvoj foton ispaljen iz P identično P' pod uglom od 90° kretati i za Klinca i za Klinku pravolinijski, ja tvrdim da je to nemoguće , i opet konstatujmo da se u tome ne slažemo i idimo dalje.
To što sada nisam pomenuo ni K ni K', ni ISR , ni posmatrano ni poredbeno , nikako neće uticati da me do u detalje shvatiš šta sam izrekao (nema potrebe da glumimo nerazumijevanje). Način računanja takođe neće izmijeniti ništa iz fizičke stvarnosti opisanih fizičkih događaja. Srđanu sam u obavezi predložiti neku od mogućnosti za eksperimentalnu provjeru navedena dva događaja ( ma kakve skupove fizičkih događaja svaki od njih sadržavao). Tu bi mi sada mogao pomoći stručnjak za lasere – Milan R. Pavlović, pa sa neke visine PO, gađati P identično P' , pa da vidimo hoće li i za Klinku i za Klinca jedan te isti događaj obistiniti se po tvojoj ili po mojoj matematici.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 20:03 - pre 233 meseci
Sprečo, još ne reče kakva je razlika između dešavanja (ili merenja) u vozu u odnosu na voz i dešavanja (ili merenja) na zemlji u odnosu na voz.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.02.2005. u 20:23 - pre 233 meseci
Citat:
Ti tvrdiš da će se onaj tvoj foton ispaljen iz P identično P'
pod uglom od 90° kretati i za Klinca i za Klinku pravolinijski

Ne, nikada nisam tvrdio tako nesto.
Foton ce se kretati pod uglom α'=90° odn α"=90°+arcsin(v/c)
(prema mojim ranijim postavkama v'O" > 0 )

Citat:
Način računanja takođe neće izmijeniti ništa iz fizičke stvarnosti opisanih
fizičkih događaja.

Tacno, ovo je veoma bitna stvar.
Nacin racunanja i kvantitativni opis dogadjaja je razlicit za svaki ISR.
TR upravo to i tvrdi,nacin racunanja i kvantitativni opis dogadjaja je razlicit za svaki
ISR
, da za svaki ISR postoji nacin racunanja zasnovan na ponasanju instrumenata,
da je relativna brzina svetlosti u svakom ISR jednaka c,
ali da su jednacine medjusobno ekvivalentne i da imaju isti oblik.

Jos uvek nisi odgovorio zasto smatras da se vrememski interval u oba sistema
izrazava istom velicinom, racuna na isti nacin i meri duz istog pravca u
4D prostoru dogadjaja? Eksperimenti pokazuju drugacije, da vreme za razlicita tela
tece u razlicitim pravcima u 4D.

Citat:
Ti ostani pri svojim oznakama i matematici koju primjenjuješ, pusti mene da ostanem pri svojoj matematici.

Moje oznake i matematika koju primenjujem je eksperimentalno proverana teorija
relativnosti koju ti kritikujes da je pogresna.
Ako vec kritikujes TR i trazis da se preispita njena tacnost, ne vidim kako je to
moguce bez koristenja definicija i jednacina na kojima se ona zasniva, a jos manje
kako je to moguce ignorisanjem eksperimentalnih rezultata, koristenjem jedino
"zdrave pameti i hiljadugodišnjeg iskustva , pohranjenog u ljudskoj svijesti" koji se
odnose na male brzine i vrednosti sa relativistickim korekcijama bar 3 reda velicine
manjim od klase tacnosti instrumenata.





#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.03.2005. u 06:03 - pre 233 meseci
Zar su brzine „male“: c = 3∙108m/s, v = 0,8c = 2,4∙108m/s ?
Zar za PO = 3m, i opisanim kretanjima u postu ZZ , nije istinito: (ct')2 – (vt')2 = (P'S)2 ?
Hoćete li reći da PO nije jednako P'S = t'?
Hoćete li reći da će eksperimenti utvrditi neke druge dužine: PO = P'S = 3m. PP' = OS = 4m. PS = OP' = 5m.?
Čini mi se da sam davno napisao: Ne želim osporavati STR, ni OTR A. Ajnštajna, već ukazati gdje nam se podmeće „istina“ pod istinu, želim je osvijetliti (staviti pod lupu), iznošenjem konkretnih činjenica i proračuna. Želim ukloniti tajanstvenost sa Ajnštajnovih i Lorencovih formula, predložiti jednostavniji (shvatljiviji i logičniji) način računanja. U tom smislu insistiram na Ajnštajnovoj vezi između t' i t0 preko jednakosti: PO/c = t'/c, te na to ukazujem: slikom, brojem i riječima.
Šta će to tvoji eksperimenti, tvoji koordinatni sistemi i način računanja pokazati drugačije od navedenog? Ako nemate primjedbi na gore napisane matematičke i geometrijske istine – idemo dalje.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.03.2005. u 06:06 - pre 233 meseci
Zar su brzine „male“: c = 3∙108m/s, v = 0,8c = 2,4∙108m/s ?
Zar za PO = 3m, i opisanim kretanjima u postu ZZ , nije istinito: (ct')2 – (vt')2 = (P'S)2 ?
Hoćete li reći da PO nije jednako P'S = t'?
Hoćete li reći da će eksperimenti utvrditi neke druge dužine: PO = P'S = 3m. PP' = OS = 4m. PS = OP' = 5m.?
Čini mi se da sam davno napisao: Ne želim osporavati STR, ni OTR A. Ajnštajna, već ukazati gdje nam se podmeće „istina“ pod istinu, želim je osvijetliti (staviti pod lupu), iznošenjem konkretnih činjenica i proračuna. Želim ukloniti tajanstvenost sa Ajnštajnovih i Lorencovih formula, predložiti jednostavniji (shvatljiviji i logičniji) način računanja. U tom smislu insistiram na Ajnštajnovoj vezi između t' i t0 preko jednakosti: PO/c = t'/c, te na to ukazujem: slikom, brojem i riječima.
Šta će to tvoji eksperimenti, tvoji koordinatni sistemi i način računanja pokazati drugačije od navedenog? Ako nemate primjedbi na gore napisane matematičke i geometrijske istine – idemo dalje.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.03.2005. u 07:14 - pre 233 meseci
Za sada je jedino osporavam tvoju predrasudu da je vreme isto u svim inercijalnim sistemima.
Sa kolikom pouzdanoscu mozes svoje svakodnevno iskustvo da primenis na velike brzine reda
0.8c kojima se nikada nisi kretao?

Citat:
Ne želim osporavati STR, ni OTR A. Ajnštajna, već ukazati gdje nam se podmeće „istina“
pod istinu, želim je osvijetliti (staviti pod lupu), iznošenjem konkretnih činjenica i proračuna.

Mislim da ni sam ne znas tacno sta hoces.
Citat:
Želim ukloniti tajanstvenost sa Ajnštajnovih i Lorencovih formula, predložiti jednostavniji
(shvatljiviji i logičniji) način računanja.

Nema tu nikakve tajanstvenosti, samo predrasude, nepoznavanje i nerazumevanje.
Ko ne razume da redosled dogadjaja u dva ISR moze biti razlicit, ce postaviti potpuno
besmisleno pitanje "kome vreme tece brze, a kome sporije" i tvrditi da smo mi ti koji presudjuju.
Sto se tice tvojih jednacina sa duzinama, one zavise od izbora referentnog sistema.
Posto ti nisi u stanju da iste izraze napises odvojeno za svaki sistem posebno i onda ih medjusobno
uporedis i pokazes koje relacije vaze izmedju velicina u jednom i drugom sistemu, samo potvrdjujes
svoje nepoznavanje teorije koju pokusavas "staviti pod lupu".

Ti koliko sam uspeo da shvatim pokusavas da osporis zakljucke koji slede iz zadatog skupa
definicija uvodjenjem drugog skupa definicija u odnosu na koga prethodno izvedeni zakljuci ne
vaze, tvrdeci da iz toga sledi da ne vaze prvobitne definicije.


(p => q i (r => !q )) => !p

Da li je ovo tautologija?

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.03.2005. u 09:45 - pre 233 meseci
U navedenom konretnom primjeru hoćeš li ti dobiti neku drugu vrijednost za Ajnštajnovo t' od ove navedene vrijednosti: t' = P'S/? Ako ćemo dobiti iste vrijednosti , prihvati to kao jednu od mogućnosti izračunavanja t' (ravnopravno sa Ajnštajnovom formulom za t'), jer je lakša za razumjeti i primijeniti.
Što se tiče „iskustva“ tu smo ravnopravni sa Ajnštajnom (nema ni on neko drugo iskustvo).
U „prvom koraku“ konstatujem da se ne slažemo u tumačenju i primjeni „postulata 2.“, striktno primijenjenog na jednakost: P'S/c = t'/c . Ja ne prihvatam da će u posmatranim fizičkim sadržajima koje je ZZ opisao za Klinku proteći vrijeme d/c (ti prihvataš, odnosno preciznije kazano , ti tvrdiš da će njen sat izmjeriti vrijeme = d/c). Svoje tvrdnje si mnogo puta obrazložio, obrazloženja sam mnogo puta iščitavo i u drugim tekstovima, te ostavimo moje „ne razumijevanje“ i „ne shvatanje“ kao argument u diskusiji. Bez ikakve „ljutnje“ konstatujmo neslaganje i krenimo na sljedeće korake.
Kako su tvoje postavke ispisane , opisane i objašnjene u mnogo literature (udžbenika), nema potrebe da ih ponavljaš, te dozvoli da idemo na sljedeće korake:
Hoće li vrijednost omjera Ajnštajnovih dužina: ct0/ct' imati vrijednost /c ili neće? U konkretnom slučaju je to vrijednost sinusa ugla P'PS.
Možemo to provjeriti i na nekom drugom konkretnom primjeru.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.03.2005. u 10:36 - pre 233 meseci
Citat:
Hoće li vrijednost omjera Ajnštajnovih dužina: ct0/ct' imati vrijednost ili neće?
Možemo to provjeriti i na nekom drugom konkretnom primjeru.

Hoce jer je u konkretnom primeru zrak ispaljen ortogonalno na pravac kretanja racunano iz prvog ISR.
Pokazi na primeru zraka ispaljenog pod nekim uglom u odnosu na pravac kretanja razlicitim od 90o.
http://www.elitesecurity.org/poruka/636774
Ja sam dao brojne vrednosti vremena, ako iz tvog nacina racunanja na prost nacin slede iste
brojne vrednosti, pokazi kako.


Citat:
Ja ne prihvatam da će u posmatranim fizičkim sadržajima koje je ZZ opisao za Klinku proteći

vrijeme d/c ... da će njen sat izmjeriti vrijeme = d/c.

Eksperimenti (GPS, sateliti sa casovnicima u orbiti) pokazuju da casovnici u medjusobno relativnom
kretanju pokazuju razlicite brojne vrednosti, dok kada su medjusobno relativnom mirovanju jedan
pored drugoga pokazuju iste brojne vrednosti. Ako se postulira da svima njima tece isto vreme,
jedino moguce objasnjenje je da su svi casovnici osim jednog, dekretom izabranog, netacni.

Bez ljutnje, samo jedno pojasnjenje, molicu lepo.
Eksperiment pokazuje da su utvrdjene razlicite brojne vrednosti na casovnicima.
Ti tvrdis da ne vazi:
1. njen casovnik pokazuje drugu vrednost zato sto za nju vreme tece drugacije
da li ti tvrdis:
2. da ce njen sat pokazati drugu vrednost zato sto je netacan
ili
3. da ce njen sat pokazati drugu vrednost zato sto je ona manipulisala eksperimentalnim rezultatima.

Tumacenje eksperimenata osim ova tri odgovora nema alternativu.
Koji je po tebi odgovor 2. ili 3. verovatniji, posto ne prihvatas odgovor 1. ?





#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.03.2005. u 14:15 - pre 233 meseci
Dužine ct' i vt' su „međuzavisne“ , i ne možemo tek tako promijeniti ugao među njima, a da ozbiljno ne narušimo geometriju prostora. Taj odnos vt'/ct' moramo poštovati , ako hoćemo imati tačnu geometriju (narušimo li taj odnos nema ni tačne geometrije prostora, tu je jedan od uzroka „dilatacije“ i „kontrakcije“, posljedica metoda računanja, ali to nije uzrok Ajnštajnove ideje). Kako je t' takođe uslovljeno izmjerenom dužinom l0, onda nikakva druga slika nije moguća (osim one nacrtane) za c = 3∙108m/s, v = 0,8c, i PO = 3m, ct' = 5m i vt' = 4m. Nikakvo zakretanje smjera u navedenom konkretnom primjeru ne dolazi u obzir. Manje ili veće vt' (za v = 0,8c) zahtijeva i odgovarajuću promjenu PO. Drugačije PO dat će i druge vrijednosti za ct' i vt' (ali nikad drugačiji ugao od onog čiji je sinus jednak relativističkom faktoru).
Budem li odgovarao na ovo 1. 2. ili 3. otići ćemo u sasvim drugom smjeru (zar je važno šta ja mislim? Drugi su rekli svoje o tome drži se toga i prati na šta te navodim).
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.03.2005. u 00:29 - pre 233 meseci
Kolika je brzina kamiona koji se vozi po zemlji brzinom od 100 km/h 10 sekundi???
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.03.2005. u 00:33 - pre 233 meseci
A da ga promatrate na jednom mirnom mjestu izvan galaksije,u podrucju gdje je prrostor-vrijeme "ravan"?i kolika je sada brzina a koliko tih 10 sekundi.???
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.03.2005. u 01:56 - pre 233 meseci
Pokusat cu biti sto jednostavniji.Radi lakseg razumjevanja slijedecih izjava,mozda tekst bude malo opsirniji pa se i udalji od teme.(nista od navedenog ne mora biti tocno).Poceo bih od velikog praska,njega bi objasnio ovako,sam centar tog dogadjaja zamislimo kao harpun,prostor kao spagu koja povezuje harpun s nozem na vrhu(ne mogu se sjetiti kako se to zove)e a nek taj noz predstavlja gravitione,koji se po mom misljenju prenose u svjetlosnom spektru,u kojemu ta svjetlost siri prostor,a gravitioni ga odmah zakrivljuju,zamislite da imamo bezbroj harpuna u svim smjerovima,posto je brzina svjetlosti konstantna u svakom datom trenutku za razlicitu stazu bi se mogla opisati "kruznica",ja smatram da se sve galaksije krecu po tim kruznicama,naravno da se mogu i gibati po kruznicama tako da se udaljavaju od centra velikog praska zbog promjene brzine,raznih gravitacijskih međudjelovanj,i ostalih energija.Galaksije blize centru velikog praska,gdje je logicno gravitacija jaca se gibaju i brze pa posto su ti krugovi koje galaksije opisuju ogromnog opsega,jedno vrijeme(jakoooo dugo vrijeme)bi nam izgledalo da se vecina galaksija udljava od nas(bas kako je i sada)ali za glavni uzrok tome ja nebi uzeo sirenje svemira,vec zakrivljenost prostora koje je prouzrocio veliki prasak..Sada bih nesto rekao o prostoru,Jedan te isti prostor se moze savijati vise puta,ali da starija zakrivljenost vlada mlađom,a iz same teorija gravitacije najjaci i najstariji je obicno u centru galaksije(crne rupe)..E sad da to malo pojasnim,Big bang(veliki prasak),savije prostor(savija ga i danas jer se svemir siri,ali to nije glavni razlog udaljevanja galaksija) i taj savijeni prostor ostaje nepromjenjen,međutim uz pojavu neke teske mase,ona savije prostor nekih dimenzija i neke zakrivljenosti za druga tijela koja ce se naci u tom podrucju,ali sama biva zatocenik prvog zakrivljenja(prije objasnjenog kod big banga),isto tako neka zvijezda opet zakrivljuje prostor za druge komete,planete...ali sama vec ima od starije zvijezde "izcrtan" put,iz mog razmisljanja se dade lako zakljuciti da najstariji objekt(zvijezda,crna rupa)mora biti u sredistu galaksije ili mahom blizu njega.Ne mogu bas reci da sam sve rekao ali idemo dalje.E sada kada je pretpostavljam,da se sam centar pocetak svemira ne krece,a znamo da se "prostor" krece s masom,prati ju,mogli bi nekako na osnovu zakjlucka da onaj prostor izvan nase galaksije ostaje uvijek nepomican u odnosu na sve ,izracunat put koje mi (u raketi)predjemo u odnosu na samog sebe,kada bi mogli nekako nesto zabit u prostornu rupu,znam da zvuci kao SF-ali to je po meni jedini nacin za gibanje koje nije relativno,vec onakvo kakvo je u odnosu u ono jedino u svemiro sto miruje,(sav prostor medju galksijama).Taj prostor miruje ali zbog istog razloga zbog kojeg se bilo kakav predmet izbaci u zemljinu orbitu pocinje gibati oko zemlje,tako bi se i taj predmet poceo gibati,pa bi nam opet mirovanje tog prostora postalo relativno,e tu je problem.....
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.03.2005. u 02:47 - pre 233 meseci
Shvatio sam sta spreco hoce reci,mislim da jesam,pa kako i ja imam neku svoju verziju a posto vidim da ne moze sam sada cu mu pomoci u "istini"...Sada napregnite mozdane vijuge(tj sutra kada budete citali) imamo voz,u njemu klinku,ona ima lampicu,a mi sjedimo negdje na cistini uz prugu...Ta curica nece bacati niti loptu,niti ce je ispustiti,niti nikakav drugi "masivan" predmet,ona ce se igrati s lampicom(foton)Mozda se sad pitate zasto sam to napisao,e sada cu da vam kazem:Zamislite da se vozite u vlaku koji vozi konstantnom brzinom,i vi se ustanete dignete ruku s lopticom do plafona i pustite ju ona ce za vas pasti pravolinijski,dok ce za mene koji se nalazim negdje vani na cistini i gledam taj dogadjaj to izgledat kao dijagonala s lijeva na desno ako je vas smjer bio u desno...E sad ako taj vlak u kojem se nalazite u tom trenutku u kojem vi s vrha plafona vlaka ispustit lopticu a on krene ubrzavat akceleracijom "A" za isti iznos koliko treba loptici vremenski da padne a taj vlak ubrza od one konstantne brzine koju je imao za toliku ce razdaljinu ta loptica pasti unatrag od okomitog mjesta od kojeg ste ju pustilu,unatrag :znaci suprotan smjer kretanja od vlaka.Znaci vi sad vidite nesto drugaciju situaciju loptica za vas nije presla put od plafona do poda,nego nesto vise,za mene vani je situacija medjutim sada opet slicna prvoj ali i ja jasno vidim da unatoc dijagonali mogu zakljuciti da ta loptica nije udarila okomito od mjesta gdje je ispustena,cak bi mogao zakljucit da je vlak ubrzao i izracunat mu akceleraciju ..No međutim za svjetlost ovo nebi trebalo vazit(koliko sam shvatio to spreco oce da kaze)znate kada bi ta klinka upalila tu lampu taj foton bi udario u plafon ne bas okomito od mjesta gdje je pusten(uzimamo u obzir onaj foton koji se krece okomito gore pod pravim uglom) trebali bi da uzmimo u obzir smjerove(vektore) i brzine zemlje oko sunca,pa sa suncom oko apeksa i sa galaksijom ka negdje(ne znam di ide,znam samo da je u krug,tj.mislim da znam),pa vidit koliko ima metara do plafona,pa izmjerit vrijeme koje je potrebno svijetlosti da dodje do plafona ,pa zatim sve one brzine i vektore pomnozit s tim vremenom,pa za koliko se zemlja u tom vremenu pomakne u smjeru X taj foton ce u smjeru -Xako uzmemo u obzir da je taj foton pusten u vremenu Y..(iz mjesta koje odgovara Vremenu nula i putu nula),dobijamo da su razdaljine Y:X=Y:-X samo suprotnog smjera,to je u slucaju nas koji to promatramo izvan vlaka,a u vlaku je situacija utoliko drugacija sto uzimamo u obzir i smjer i brzinu vlaka,to nemjenja puno situaciju.Mislim da ce sada i spreco vidjeti neke stvari koje je on propustio shvatiti o ovoj mozda tocnoj mozda netocnoj prezentaciji ..Kada ovo moje nebi bilo tocno tada bi morali brzinu svjetlosti zbrajat sa brzinom ili putem koji predje zemlja u toj jedinici vremena koja je potrebna svjetlosti da lupi u plafon od mjesta pustanja,e tada nastupa i dilatacija,kontrakcija,relativisticko zbrajanje brzina,medjutim ako se pokaze da sam ja u pravu imamo samo jednu istinu svjetlost se siri pravocrtno u odnosu na onaj prostor opisan kod big banga(veliki prasak)i iz samog tog zakljucka dolazimo do njene konstanstnosti u vakumu,samo moramo pomesti specijalnu teoriju relativnosti....Toliko od mene...
 
0

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56545 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.