radojko2 Bivsi TV serviser Pancevo
Član broj: 107079 Poruke: 181 *.dynamic.sbb.rs.
|
AHA a zasto mi po toj analogiji ne naplacuju domaci gas jeftinije nego po istoj ceni kao i ruski??Nije meni skupo i to da placam nego mi je lose sto me lazu i varaju na sve nacine...Grejem se na struju,i da bi doskocio ovima uveo sam jos jedno brojilo ,izolovao kucu i ove godine jos zamena prozora i vrata,ugradnja toplotne pumpe i meni nema zime ni sa strujom.Od pre 35 godina do danas nisu ulozili ni 1 dinar u mrezu do mog naselja i kuce(moj otac platio ne znam koliko metara zice i bandera kada se gradilo naselje,a ja im sada kupio sve za jos jedno dodatno brojilo i platio taksu svwe skupa120000din a oni su vlasnici ormana i instalacije)Ova ista ministarka pre par godina(dok nije bila na vlasti) pisala za ENERGYOBSERVER a najvaznija jePOSLEDNJA RECENICA...
A samo pre nekoliko godina nasa vrla ministarka je pricala drugu pricu...
U Srbiji cena struje kao u SAD
Izvor: Energyobserver Beograd -- Građani Srbije plaćaju približnu cenu električne energije kao i američki potrošači, piše dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.
Srbija među zemljama koje troše najviše energije po jedinici BDP
Ako pažljivo analizirate račun za električnu energiju za prethodni mesec, možete doći do rezultata da je cena po kilovatčasu čak 5,18 evrocenta ili 6,82 dolarskih centi.
To se kosi sa izjavama zvaničnika EPS-a da je cena električne energije u Srbiji 4,5 evrocenta po kilovatčasu, a da će najavljenim poskupljenjem biti pet evrocenti po kilovatčasu, kaže dr Zorana Z. Mihajlović Milanović, ekspert za energetiku.
Podaci su neumoljivi, i oni govore, da je na primer prosečna cena u Sjedinjenim Državama na gotovo istom nivou kao i u Srbiji (5.1 /kWh), kao i da je prosečan mesečni račun za utrošenu električnu energiju oko 80 dolara. Ipak, niko ne spori da je cena električne energije u Srbiji u periodu do 2000. godine zaista bila depresirana, odnosno na veoma niskom nivou, zbog čega se ovaj vid finalne energije nemilice trošio, posebno u industriji, povećavajući neefikasnost i nekonkurentnost naših preduzeća.
Zbog toga se Srbija našla na čelu kolone zemalja koje su trošile najviše energije po jedinici BDP, ali i na čelu zemalja sa gotovo najnižom cenom električne energije.
Danas, sedam godina posle, cena električne energije više nije depresirana, što je značajno za našu privredu i budući razvoj. Ipak, nastavilo se veoma visoko trošenje električne energije po jedinici BDP, što ne mogu izdržati ni mnogo jače ekonomije od srpske, piše u analizi dr Zorane Z. Mihajlović Milanović za Enerdžiobzerver. Ovo je dokaz da se u Srbiji mora dozvoliti ulazak nezavisnih proizvođača električne energije, kao i nezavisnih distributera. Ovo više nije pitanje opstanka EPS-a, već pitanje funkcionisanja elektroenergetskog sistema Srbije.
Ako bi govorili o vremenskom intervalu u kojem se to mora uraditi, onda je to „hitno“. Jer, EPS ne može biti država u državi, niti poslovodstvo EPS-a može biti jače od premijera, niti pojedinci-radnici mogu doći u situaciju da uruše imidž ove kompanije svojim neprofesionalizmom. Da li će doći do povećanja cene električne energije jasno je da zavisi od delovanja Elektromreže Srbije, EPS-a, Regulatorne agencije za energetiku i Vlade Srbije, što prevedeno na jezik običnog potrošača znači da zavisi od dogovora političkih stranaka i njihove potrebe da ova javna preduzeća tretiraju kao popunjavanja svojih stranačkih fondova, zaključila je dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.
|