Uh, vreme baš leti (a i zimi, takođe

). Prođe 15 dana od poslednjeg javljanja.
Elem, pošto smo konačno imali par dana zime, evo podataka o stanju grejanja kod mene.
Uploaded with
ImageShack.us
Tokom rada radijatori su nakon 30-40 minuta dostizali 40 stepeni, a potom je u njima održavano između 45-50 stepeni, uz temperaturu kotla od 60 stepeni.
Tokom grejanja u prizemlju se postignu temperature od 23-25, a na spratu 19-21.
Mogu reći da sam za sada zadovoljan grejanjem u ovih par hladnijih dana (krajem prošle nedelje i za vikend) i prosečnom potrošnjom (koja je grubo računata prema nivou peleta u spremniku, mada sam se trudio da bude što tačnije izmerena potrošena količina).
Ima tu stvari koje se moraju dodatno uraditi (dopunska izolacija pojedinih delova na spratu kuće, zatvarači na radijatorima u prizemlju), ali će to sačekati kraj grejne sezone.
Citat:
zmajdin:
Budući da je kotao najsrećniji kad radi na optimalnoj temperaturi, dobro je da gorionik startuje na nekoj većoj snazi, pa da, kako se približava zadatoj, koja je recimo 75, još bolje 80 stepeni, sukcesivno snagu smanjuje sve dok ne dostigne balans proizvodnje i potrošnje, ili se ugasi, jer je (recimo) i ona najmanja snaga u stvari previše za date okolnosti. Dobro je da je vreme rada gorionika na pojedinim snagama obrnuto proporcionalno snagama - na većoj snazi što kraće, na manjoj što duže. Osnovni zadatak elektronike gorionika je da to obezbedi: po meni, jedini reper za promenu/smanjenje snage je razlika između zadate i (trenutno) postignute temperature, ovog puta u direktnoj proporcionalnosti - što je razlika manja, to je manja i snaga.
E sad, pitanje je koja je to "veće snaga"? Na to pitanje nema univerzalnog odgovora: zavisi od koncepcije elektronike, zvisi koliko je, ako je, a obično jeste, sistem predimenzionisan, zavisi od spoljne temperature... Najjednostavnije je da se proba.
Vreme postizanja optimalne temperature biće nakraće ako se do nje zagreva samo kotao, pa tek kad ona - optimalna temperatura, bude postignuta "počne grejanje". Najjednostavniji način da se to dobije je da se cirkulaciona pumpa uključuje tek po postizanju te temperature u kotlu, a da početak redukcije snage bude na 10 stepeni ispod zadate. Recimo da pumpa počne da radi na 65 stepeni, a da ciljana temperatura bude najmanje 75, još bolje 80, a da histereza pumpe bude najviše 5 stepeni, tako da kad voda u kotlu padne na ispod 60 stepeni prestane sa radom. To će usporiti hlađenje kotla što je blagotvorno za sledeći start - dodatno će skratiti ono "predgrevanje" kotla do optimuma. Ovaj način - uklj/isklj pumpe dovoljno je efikasan u "horizontalnom razvodu", jer nema temo-sifonskog efekta.
U vertikalnom razvodu pothlađivanje kotla se (najefikasnije) sprečava "zatvaranjem" mešnog ventila, tačnije razdvajanjem kotlovskog od radijatorskog kruga. I u tom slučaju nije zgoreg da se pumpa isključi. To je razlog što onaj TrmRglt ima ugrađen i taj modul. Onaj čije sam slike nekidan "okačio" eksperimentalno radi ovih dana u mojoj kotlarnici: ne mogu reći da sam nezadovoljan, mada mi se rađaju nove ideje - isto to, samo (malo) bolje.
[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 15.11.2013. u 14:36 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 15.11.2013. u 14:37 GMT+1]
Zorane, hvala puno na ovim pojašnjenjima, jer su mi zaista bila potrebna. Do sada nikako da ih primenim, jer nisam mogao odvojiti dovoljno vremena u kotlarnici da posmatram ponašanje aparature pri ovakvim podešavanjima (privatne i poslovne obaveze). Probaću ih za vikend, pa javljam utiske.
Uzgred, šta konkretno znači termosifonski efekat u mom slučaju kuće na sprat? Znači li to da, po okončanju rada gorionika, treba mešni ventil u potpunosti zatvorim?
A glede TrmRglt, on dolazi sa elektropogonom za pomeranje mešnog ventila ili ne?
p.s. NAKNADNA IZMENA PORUKE 1.
u vezi priložene tabele, moguće da postoji greška u navedenoj količini potrošenog peleta, jer po ovim podacima ispada da mi kilo peleta proizvodi 5,3kw (nerealno). Recimo da je potrošnja bila 85, umesto 80kg. Prosek po satu je onda 2,74kg
p.s.2 NAKNADNA IZMENA PORUKE BR 2.
Mada, ako laže koza, ne laže rog. Od 19.10.2013. godine do 1.12.2013. (do 15h) potrošeno 595 kilograma peleta na 228 sati rada (iz 93 paljenja). Prosek: 2,61 kg/h. (recimo da je snaga prosečna snaga oko 13,5kw)
[Ovu poruku je menjao djunis82 dana 02.12.2013. u 14:57 GMT+1]