cozmo_im Ivan Miladinovic Direktor svemira i galaktickih postrojenja Zemun
 Član broj: 31495 Poruke: 5566 *.dynamic.sbb.rs.
|
Moram da razjasnim neke stvari, vidim da pisete napamet.
Vojska IMA kapacitet za ovo. Dakle, Mi17 je bio opremljen za nocno, instrumentalno letenje, kao sto rekoh: ILS/VORDME/NDB plus radio-radarski visinomer, GPS moving map. Takodje bio je opremljen za transport ovakvih pacijenata. Posada je bila OBUCENA za instrumentalno, nocno letenje. I radila je to vise puta. Sada vam iznosim podatke neke iz istrage. Vojni podaci su baza oblaka na 200 ft (60m) i horizontalna vidljivost - 800m. Brzina udara u zemlju oko 220kmh. Ono "djubre" sto vidite na trupu helikoptera (na slici) je ustvari kokpit helikoptera, toliko je jak udar bio. Sva tri prilaza su uradjena po ILS-u, do praga piste bez problema. U prva dva prilaza zbog poznate surcinske klime nije bilo moguce BEZBEDNO sleteti (uspesno je izvrsio navigaciju navodjen radarski i ILS-om) plus su bili avioni u prilazu. Aerodrom je bio normalno otvoren za saobracaj. Kada govorim mikroklima, mislim da iako je bila vidljivost 800m u horizontali dolazi do tzv. slepljenosti oblaka i u delovima aerodromske zone do trenutne nulte vidljivosti. Takodje, Mi17 IMA opremu za instrumentalno lebdenje (to sam saznao takodje). Takodje, nije zakacio dalekovod nikakav. Treci prilaz je odradjen skolski po ILS-u do praga piste a onda je nesto krenulo po zlu. Iako posada zna odlicno Batajnicu, Nikola tesla je odabrana zbog sve moguce opreme.
Dakle, u tom trecem prilazu su postojali uslovi za normalno sletanje. Goriva je bilo do 00.15, Dakle jos za oko sat i 45 minuta leta. Helikopter je bio APSOLUTNO ispravan u momentu poletanja. Vremenski uslovi su OMOGUCAVALI bezbedno izvrsenje zadatka i u reonu Nikole Tesle, iako su bili slozeni vremenski uslovi. Pilot je pravilno postupio u prva dva ILS prilaza kada zbog smanjenje vidljivosti nije moglo biti izvrseno sletanje pa je isao na trece kada se nesto desilo. Sama brzina helikoptera govori da je nesto krenulo po zlu. Da je pao prilikom sletanja, preziveli bi. Sto se tice svetala na stadionu, posto postoje prilazne procedure za sletanje na Nikolu Teslu za koje je posada obucena, nikako nije smelo da se rizikuje da se slece negde u gradsku zonu kada je losija vidljivost. Takodje, helikopter je bio prepun snage za zadatak jer nije bilo nikakvog tereta unutra, te je i potrosnja goriva bila na minimalnom nivou za tu letelicu.
Sto se tice istrage i obavestavanja javnosti to ne ide tako kako vi zamisljate. Postoji tri komisije. Prva je ova za vanrednu situaciju koja je podnela tuzilastvu svoj izvestaj. To su samo generalije: istorijat posade, njihova dokumentacija, dokumentacija o helikopteru, dosadasnji zadaci posade, obucenost, skolovanje i slicno. Dakle suve cinjenice. Druga je vojno-tehnicka komisija koja je pozvala i strane strucne sluzbe i koja tek radi na istrazi. Treca je vojno policijska komisija koja nadgleda sve.
Dakle, ne mozemo govoriti nista o izvestajima dok sve tri komisije ne urade svoj posao, sto je i logicno.
Dakle, zasad se zna da je treci prilaz vrsen uspesno kao i prva dva ali je u trecem bilo bezbedno za sletanje i tad je doslo do faktora koji su doveli do nesrece. Da li je to neki otkaz (elektronike ili neceg drugog), da li je opet doslo do uletanja u slepljeni oblak i nulte vidljivosti ili nesto trece, pokazace istraga.
Ono sto mogu da kazem je da je RTS, 20 minuta po poletanju poslao linkove na Nikolu Teslu i u Institut za majku i dete. Te politicke odluke ostavljam za dalje razmisljanje.
|