Darko Nedeljković
 Član broj: 191820 Poruke: 1760 *.thenetworkfactory.nl.
|
Bradzorf, placam jos jedno pivo da mi svojim recima prepricas danasnju glavnu vest iz Srbije, sa sve citiranjem ustava, jer je ako se ja razumem u zakone jedan deo Srbije povecao carinu za 100% za robu iz drugog dela Srbije?
Mislim da drzava srbija mora da bude svesna realnosti. Ne mislim na realnost o teritorijama, nego na realnost da drzava srbija lagano izumire na 90% svoje teritorije, a na jos 9% zive neki ljudi koji nece bas blagonaklono gledati na ogranicavanje prava na prevoz izmedju ostalih prava.
Ako treba, sad mogu da izadjem napolje i snimim jedn video kako izgleda selo u holandiji - nekoliko hiljada ljudi, autobus u svakom mogucem pravcu nailazi na svakih pola sata, a na svakoj stanici stoji digitalni displej i obavestava koliko je jos preostalo do dolaska kog autobusa. A i Holandija je ravnica, do sledeceg sela ili grada mozes i biciklom jer u svakom smeru smeru takodje postoji biciklisticka staza. A ako je grad veci, do obliznjih sela dolazi i metro. A i holandski novcanik je podeblji, pa ko hoce negde da ide moze da okrene telefonom da vozilo dodje po mjega. I na sve to, kad bi drzava Holandija zabranila neku vrstu prevoza doslo bi do revolucije jer bez obzira sto imaju 16 alternativa holandjani ne trpe da im neko nesto zabranjuje, narocito ne zato sto mu se moze, ili zato sto hoce da nabaci posao nekoj podobnoj ekipi.
Nasuprot tome, prosecno selo u srbiji nema dovoljno stanovnika da napuni jedan autobus cak i da se svi dogovore da krenu u isto vreme na isto mesto. A srbija je brdo, retko gde mozes voziti bicikl, a sve i da mozes nema biciklisticke staze. Metroa naravno takocje nema. Prosecan novcanik prazan, poljoprivredna penzija 11.000 dinara mesecno, bude za hleba i mleka, ali nema za taksi do prodavnice/lekara/apoteke. U takvoj situaciji linijski taksi je zivotna potreba, a neko se nadje pametan pa to zabrani, cvrsto uveren da toga nema u holandiji, pa shodno tome, jelte, ne treba da ima ni u Srbiji. Sve i da nema u holandiji, kakve to veze ima sa srbijom, kad te dve drzave uopste nisu uporedive? Srbija moze da se poredi sa drzavama po zivotnom standardu i saobracajnoj infrastrukturi slicnim sebi, a to znaci Afrika i Azija, pa samim tim da implementira resenja koja tamo daju dobre rezultate.
Od Africkih drzava najlakse je otici u Maroko. Viza 20 evra, povratna karta do budimpeste 50 evra, povratna karta budimpesta-maroko 60 evra, sa sve smestajem i hranom moze da se uklopi u 250 evra za nedelju dana. Odes tamo i izvidis situaciju, postoji mali taxi, naprimer Pezo 205, koji te vozi odakle hoces dokle hoces i veliki taksi naprimer Renault Kangoo, koji odredi koju liniju danas vozi i putnici placaju iznos neznatno veci od cene autobuske karte. Red je zaveden, obican taksi je jedne boje, a linijski druge, da se ne bi svi nasli pametni kad pada kisa da voze na taksimetar a kad ne pada kao linijski ili neke tako slicne domisljatosti. Broj taksista naravno nije limitiran, ili je mozda limitiran na naprimer milion njih, nebitno, bitno je da u kom god pravcu pogledas imas 300 taksista, sto vecih linijskih, sto manjih obicnih. To je vrlo logicno resenje za situacije gde imamo mnogo putnika, malo autobusa, mnogo automobila, malo parking mesta i metro koji ne postoji. U holandiji nemas primer grada sa takvom saobracajnom situacijom, pa nemas od koga ni da prepises resenje. Nasuprot tome, u Africi gotovo svaki grad po saobracajnoj situaciji podseca na beograd, pa je logicno usmeriti pogled tamo, videti koja resenja su dala najbolje rezultate i primeniti ista ta u Beogradu.
[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 21.11.2018. u 21:10 GMT+1]
|