Iza ulaska CR motora na evropsko tržiste krije se nemački Boš, a ne proizvođači automobila kao to novinari misle.
Fiat je od nemačkog Boša dobio “ekskluzivno pravo” da postane pokusni kunić čiji je zadatak manje više obavio. Prva generacija CR motora, za početak pripremna verzija motora 1.9 i direktnim ubrizgavanje koja se nalazika u modelu Croma (početkom devedesetih), a koja je trebala da postane prvi motor na kome bi se primenito CR sistem je propala, a sa njom je ceo projekat bio odložen do daljnjeg jer su investitori, u ovo sličaku italijanski proizvođač, ostali bez sredstava.
Drugim riječima, Fiat je platio ceh zbog svog avangardnog nastupa.
Nemački proizvodjači, medju njima i Folksvagen, držeći se tradicionalnog pragmatizma, nisu prihvatili ovakve egzibicije već su nastavili da prave motore po isprobanom receptu. MB je pravio po svom, BMW po svom, i Vagen takodje.
Već početkom drugog milenijuma CR je doživeo transformaciju, kada ga kao takvog prihvataju i drugi proizvođači. BMW i Mercedes to čine godinu-dve dana prije Vagena.
Vagen je Bošov CR sistem prvi put primjenio 2004. pod kodnom oznakom EDC16CP34, godinu dana prije BMWa čiji sistem nosio oznaku EDC16C31 na motorima iste zapremine, ali je zato BMW na motorima srednje zapremine sa ovim sistemom nastupio 2 godine prije, 2001. Takodje, BMW je godinu prije Mercedesa koji je još cekao “rasplet situacija” na polju CRa, i koji sa sistemom EDC16C2 nastupa godinu prije Vagena, 2003.
(BMW:2001.,
MB: 2002., a
VAG 2004.)
PSA i Fiat su sa CRom nastupili ranije. PSA je to uradio 2000. sa poznatim HDI-om, a Fiat 1999. sa motorom 1.9 kodne oznake sistema EDC15C5 koji se već na samom početku pokazao kao loš pa je već naredne godine ispravljen na EDC15C7 (77 na 81 KW). Ni jedan se od ova dva sistema u Fiatu nije proslavio.
Prvi nepokusni Fiat sa “krštenim” CR motorom pojavljuje se pod nazivom multijet 2005. godine koji pripada Bošovom sistemu EDC16C39, a koji preko italijanskog VM motorsa ulazi i u ostale proizvođače vozila kao što su Opel, KIA, HY, itd.
2009. Vagen počinje primenu motora sa CR sistemom i na motorima srednjih zapremina sa kodnom oznakom EDC17CP04/14, 10 godina nakon pokusnog Fiata, ali potpuno različitog i nekoliko generacija naprednijeg od tog u Fiatu.
Do danas je na “istoj” platformi u Vagenu napravljeno na desetine (vjerovatno stotine) različitih CR motora iste radne zapremine što većina novinara ne zna. Svake godine se u Vagenu napravi bar 10 različitih motora iste zapremine. Isto važi i za ostale nemačke proizvođače.
Da ogvorim i uvaženom forumašu:
Oba tunera, i onaj sa Pro i onaj sa Safe krilaticom zajedno, o poslu sa kojim se bave i od koga žive znaju srazmerno školiki koju su pohađali na livadi. Od dijagnostike znaju da pročitaju greske i to sa sumnjivim tumačenjem, ali ništa više od toga.
Takvima bi više priličio naziv Tutamuta čiptuning i to ispisan rukom na tarabi, no ove krilatice koje koriste.
Autodijagnostika je dvosemestralni predmet koji se izučava na specijalizovanim studijama i ne sastoji se samo od čitanja i brisanja grešaka. Praćenje parametara, njihov značaj i uticaj na rad motora je stručno-naučna kategorija koju ne mogu obavljati priučeni majstorčići.
Rad na korekciji mapa nije puko podizanje i kopiranje, vec podrazumeva rad po sistemu X-Y za koji ni oni, a ni oni kiji takve mape njima šalju nikada nijsu čuli. Posledice su nesagledive. Takvim svojim pristupom višestruko skraćuju vijek motoru.
Zašto X-Y?
Zato što pomeranje jednog parametra zahtjeva i korekciju drugih parametara po precizno odedjenoj formuli. Spomenuti tuneri, niti znaju o kakvim je parametrima riječ, niti znaju šta se u radu motora mijenja promenom jednog od parametara. Na postavljena pitanja lupetaju riječnikom koji se ne razlikuje od pijačnog.
Razlog zbog kojeg “umeju” da urade Fiata, a ne umeju nemačke autombile je taj što nemački automobili imaju 100 puta veći broj softvera pa se prostim kloniranjem ne mogu raditi.
Ako neko kupi DINO metar to ne znači automatski da je dobar poznavalac materije.
I Mišković može da kupi polovan kosmički brod što ga ne čini astronautom.
DINO metar treba umjeti koristi, a prije svega pravilno izbaždariti. Ništa od toga ne znaju. Samo lupetaju i gađaju se sa ciframa kao na pijaci, iako u svojoj blizini imaju čovijeka koji materiju drži u malom prstu i pored koga ste sa sopstvenim znanjem manji od miša.
(Možda su ga nešto i pitali, ali sigurno nijesu razumeli šta im ovaj govori jer oni još ne
znaju ni šta ne znaju.)
Odgovor moderator-u (-ima), a i ostalima
“Dizelgejt”
Dizelgejt sa PD motorima nema nikakve dodirne tacke. Amerikanci su napali SCR sistem kojeg u PD motorima ni nema.
Tačnije, izabrali su nešto što je u javnosti nepoznato, a na čiju kartu su zaigrali, dobili na vremenu, da bi već u sledecem koraku “problem” preselili u političke vode kada logika tehnike prestaje i na scenu stupaju druga pravila.
Nakon visegodisnjeg masakra u kojem Folksvagen do nogu potukao americke proiavodjače automoba (ne običnih no hibrida) po pitanju potrošnje goriva, performansama, ekonomičnosti, pre svega ekoloskoj ispravnosti kao i svemu ostalom, racunajući tu i krajnju cijenu, problem na relaciji kursnih razlika na kojoj američki dolar zauzima nerealno visoku poziciju, itd. američka administracija uz pomoc tehnolobista i elektrobotova, napada nesto sto se prakticno ne moze izmjeriti na prost način. A to je NOx. Ne moze to nikako izmeriti bez neizbežnog “ali”.
Pronalaze “rupu u sistemu”, prije svega protoku informacija, u kojem niko na svijetu ne umje brzo da odreaguje. A da umije, Amerika je Amerika, i nije baš pametno suprostavljati se.
Kolegu Marušica, i njemu slični, stručni, ali nedovoljno glasni i zastupljeni u medijima, politika (a ne snaga argumenta) potiskuje u treći plan. Bezglava Raja se po običaju peca ko som na durdubak i u sukobu politike i inzenjerskih argumenata, u trenutnom okruzenju u kakvom se civilizacija nalazi, pobijedjuje politika. To je cinjenica protiv koje se ne mozete boriti.
Jedino sto vam preostaje jeste da se isjmevate plitkoumnima koji nasjedaju na takav teror. Teror, jer drugo ne može biti.
Pitanje je veoma opširno, a diskusija bi se prošitila na stotine stranica. (Malo je nezgodno za Android. Mađarski carinici se ponekad sjete da trebaju raditi.

).
U svakom slučaju, dizelgejt nema nikakve veze sa onim kakvim ga novinari sa nedostatkom tehničke pismenosti, predstavljaju.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------