Darko Nedeljković
 Član broj: 191820 Poruke: 1760 185.13.106.*
|
Evo, hrvati dele moj stav, krivac za događaj koji se desio kao i za one koji još nisu je AirSerbia. Moraju proveravati kvalitet pilota i aviona tih malih kompanija, sklonih svakakvim marifetlucima, ako vec prihvataju saradnju sa svakim.
https://zamaaero.com/28/02/202...sto-air-serbia-toliko-riskira/
28.02.2024
00:21
Zašto Air Serbia toliko riskira
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Marathon
OK, Marathon je kompanija Europske Unije, on ima niz kontrola Europe. No, budimo realni, u Europi radi više stotina kompanija, manjih ili većih, neki više ili manje poštuju pravila, neki više ili manje pokušaju uloviti u mutnom. I kao u svakom ogromnom sustavu, a Europska Unija sa skoro pola milijarde stanovnika i 27 država članica, ima svega i svačega. I da u svakom žitu ima i kukolja. Nemalo je aviokompanija Europske Unije koje su opako uprskale, koje su izgubile AOC, koje su bankrotirale. Velik sustav koji ima svega i svačega.
I upravo zato svaka kompanija koja angažira neku drugu kompaniju mora paziti sa kim i kako radi. To se posebno odnosi na male kompanije poput Air Seribe. Ona mora imati poseban sustav kontrole, audita, brifinga, ona mora pazit koga i kako angažira.
No, je li to u zadnjih dvije godine radila Air Serbia? Ona je napravila enormnu ekspanziju, u dvije godine povećala je broj linija za 100%. I pritom nije imala dovoljno svojih kapaciteta, pa je masovno posegnula za iznajmljivanjem kapaciteta drugih kompanija. Čak i zimi Air Serbia je imala brdo aviona u wet leasu. To istinski ne radi nitko. Hajde ljeti kada je load faktor ogroman, ali zimi? Nemalo kompanija je letjelo za Air Serbiu samo par tjedana ili čak par dana. Brdo ACMI kompanija je prošlo kroz Air Serbiu u posljednjih par mjeseci, poglavito u VI. mjesecu kada je kompanija istinski imala ogroman broj kašnjenja i otkazivanja letova, te manjka kapaciteta. Pa je uzimala sve i svašta da to koliko-toliko naknadi.
Marathon je tu izgledao bajkovito. Imao je avione koji su i te kako trebali Air Serbiji, Embraer E190 i E175, a bio je voljan nabaviti i E195. No, kompanija je radi Air Serbie povećala flotu za 100%, te u godinu dana morala pribaviti gomilu pilota, čak 130% više pilota nego je imala prije, njih 40. A svi znamo koliko je manjak pilota u Europi. Njih jednostavno nema. Pa je kompanija posegnula za hitnim zapošljavanjem pilota od svakud nekud. Čak je i prilično pilota zaposlila iz Crne Gore, ali i iz Ukrajine i drugih zemalja trećeg svijeta. I sve je izgledalo super, no budimo realni Maraton je potpuno nepoznata kompanija, koja je imala jako malo aviona, koja je vrlo mlada jer radi tek 6 godina. On nije imao nikakvih iskustava u operacijama za veće prijevoznike.
Ovdje bi se podsjetio i fijaska sa AirConnectom kompaniji čije je sve avione, tj. 100% flote iznajmila Air Serbia. AirConnect je toliko loše radio, toliko griješio, toliko ubijao operacije Air Serbie da je Air Serbia netom pred glavnu sezonu morala raskinuti ugovor i potjerati AirConnect. Pobogu! Pa zar Air Serbia nije mogla isto prevenirati, znati da je AirConnect nepouzdan, loš. Supermlada kompanija sa majušnom flotom. Pa to urla do neba da je riskantno. No, u slučaju AirConnecta Air Serbia je reagirala na vrijeme, prije nego se nešto desilo, ali u slučaju Marathona nije. Zašto do vraga?
Prošlog ljeta za Air Serbiu su letjeli KlasJet, Dan Air, Leav Aviation, Air Horizont, DAT, AirConnect, Avanti Air i Marathon. Uz to brdo kompanija je uletjelo na tek par dana (Trade Air, ETF, Air Montenegro, Carpatair…). Za Air Serbiu su letjeli i A319, A320, A330, B737-400, B737-800, ATR 72-600, ATR 72-500, Dash 8-400, E175, E190, E195. Za niz kompanija sa ove liste nikada nisam ni čuo. Leav aviation radi tek 3 godine u floti ima samo 2 aviona, Dan Air radi tek 5 godina i u floti ima tek 4 aviona, Air Horizont radi tek 8 godina u floti ima samo 5 aviona, Avanti Air u floti imat tek 2 aviona. Iskreno, je li pametno surađivati sa takvim kompanijama? Kakav je sustav njihovih kontrola, školovanja, kakve su njihove operativne mogućnosti, gdje i kako rade maintenance…
Ove zima Air Serbia angažirala KlasJet, Dan Air i Marathon, sveukupno 9 aviona. Ogromna brojka. Air Serbia se po otkazivanju ugovora sa Marathonom snalazi svakako nekako. Jako se trudi nabaviti avione, otkazuje letove, nije lako naknaditi pet aviona koje ste izbacili iz flote. No, hoće li se slučaj sa Marathonom ponoviti? Hoće li biti još incidenata? Kompanija i dalje radi sa upitnim, malim i novim kompanijama. Kompanija i dalje ima puno aviona u wet lesau. I pritom previše riskira?
Da nisu isto piloti Air Serbie i ovih minijaturnih kompanija koje angažira srpski nacionalni prijevoznik. Air Serbia ima jaku selekciju, rigorozno školovanje, doškolovanje, kontrolu. Imaju li to i sve kompanija koje rade za Air Serbiu na istom nivou Air Serbie? Stoga se tu nema što raspravljati, Air Serbia je krivac što se desio incident 18.2. koji na sreću nije imao žrtava. Ona je trebala bolje birati kompanije sa kojima surađuje, ona je trebala imati bitno žešći audit, vršiti konstantne i jake kontrole, raditi brifinge posada, vršiti sve moguće supervizije. Kompanija se jednostavno prezaigrala sa ekspanzijom i previše olako pristupila operacijama i svojim partnerima.
|