Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26884 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 10:20 - pre 232 meseci
Citat:

Obrati paznju na paragraf c, poslednja stavka.
Programi za kompjutere ne mogu biti smrtani za izum ( invention )....
Jel zna neko vise o tome?


Tako je bilo do pre nedelju dana ;)

Od sada vise nije tako.

Citat:

Elem sofverski ( i svaki drugi ) patenti sluze iskljucivo da bi covek zaradio sa strane a da ne mrdne dupetom.....nije sad to rudar pa da posteno radi celog zivota...;)


Netacno - patenti sluze kako bi izumitelj otvorio svoj pronalazak svetu i za 20 godina ga prosledio u javni domen. To sto ti uzimas najgori moguci slucaj samo govori o kvalitetu tvojih dokaza ;-)

Ne znam zasto vi ljudi podcenjujete ideju toliko i smatrate da je nebitno stititi je...

Uostalom, sta god da vi izmislite pod hitno lepo to objavite negde, i recite da je public domain, i eto - nema patenta na to.

A ljude koji zele nesto drugo da postignu u zivotu pustite da patentiraju nesto sto su oni izumeli.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 11:14 - pre 232 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne znam zasto vi ljudi podcenjujete ideju toliko i smatrate da je nebitno stititi je...
Nemoj da izvrces stvari. Meni lici da svi mi ovde postujemo i ideje i privatno vlasnistvo i zivot na osnovu sopstvenog rada i sve ostale principe normalnog drustva. Ja licno, a sticem utisak i druge kolege, smatram da su mnogi od tih mehanizama za patentiranje, zastitu privatne svojine itd., itd., nedoreceni, nedovrseni, loshi, nekog stite, nekome su maceha. Lici na komunizam gde su svi bili jednaki, ali su mnogi bili "jednakiji". Kako je moguce da se u takvom okruzenju desi Enron, da uniste egzistenciju velikog broja ljudi, a sve po zakonu? Onda ili nije po zakonu, a vlast nije pravilono kontrolisala, ili ZAKON NE VALJA. Drugi bizarni detalj: prilikom gradnje onog cuvenog mosta u LA, Golden Gate, svakog dana je po neko padao sa njega, gubio zivot a sledeci nezaposlen radnik dobijao posao, sve dok nisu stavili mrezu! Zasto mreza nije stavljena od pocetka, ciji interesi su tu sticeni? Titanik - broj mesta u camcima za spasavanje manji od broja putnika! Sve to lici na nase "cuvene" tehnicke specifikacije, koje su neko vreme bile obavezne i sve licile jedna na drugu, ko jaje na jaje, u svojoj besmislenosti i beskorisnosti: "Kad sijalicu upalite, ona svetli. Ako ne svetli, onda je neispravna."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.3.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 11:14 - pre 232 meseci
@axez ovo ima lose strane, ali gledaj to i sa pozitivne... Ako i ti patentiras nesto, moci ces i ti da zivis, tako kako si opisao da zive te, da citiram: "par*zitske firme"... A do sada, ti si mogao da izmislis nesto i da taj neko krade tvoje ideje. E pa, ne moze to tako... VISE... :)

Mada, ovo tebe verovatno pogadja, jer si navikao na OSS pod GPL-om, i eventualno neki BSD licencirani software...

Ovime se samo cini evolutivni korak dalje, ka postovanju intelektualne svojine...

P.S. I meni ta linux zajednica zbog GPL-a lici na "radnicko samoupravljanje". Cak vise cenim FreeBSD zajednicu, gde postoji sloboda u pravom smislu te reci...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 11:53 - pre 232 meseci
Citat:
tdjokic: Ja licno, a sticem utisak i druge kolege, smatram da su mnogi od tih mehanizama za patentiranje, zastitu privatne svojine itd., itd., nedoreceni, nedovrseni, loshi, nekog stite, nekome su maceha.


A lijepo nas služe već par stotina godina. Svaki sustav ima nedostataka, samo postaje problematičan kad nedostataci počnu parirati po broju sa prednostima. Problem linux zealota jest što je njima nedostatak (u ovom konkretnom slučaju plaćanje autoru patenta) ono što je inherentno u samom patentnom sustavu prednost.

Ako fino patenti funkcioniraju na knjige, glazbu, TV program, umjetnost i ostale apstraktne p.m. po kojoj ti to logici zaključujučuješ da su neaplicibilni na softver?

Citat:
Lici na komunizam gde su svi bili jednaki, ali su mnogi bili "jednakiji".


ccc. Liči na kapitalizam ideja gdje se potiče originalnost i inventivnost ideja. Ova analogija sa komunizmom je prestrašna.

Citat:
Kako je moguce da se u takvom okruzenju desi Enron, da uniste egzistenciju velikog broja ljudi, a sve po zakonu?


Odakle ti to da je Enron propao "po zakonu"?

Citat:
Onda ili nije po zakonu, a vlast nije pravilono kontrolisala, ili ZAKON NE VALJA.


I pick first two.

Citat:
Drugi bizarni detalj: prilikom gradnje onog cuvenog mosta u LA, Golden Gate, svakog dana je po neko padao sa njega, gubio zivot a sledeci nezaposlen radnik dobijao posao, sve dok nisu stavili mrezu!


Da, istina. I kad su gradili Empire S.B. za svaki kat je bar jedan radnik izgubio život padom sa skele.

Citat:
Zasto mreza nije stavljena od pocetka, ciji interesi su tu sticeni?


Ne znam, reci ti meni kakve to ima veze sa softverskim patentima, pa možda smislim odgovor.

Citat:
Titanik - broj mesta u camcima za spasavanje manji od broja putnika! Sve to lici na nase "cuvene" tehnicke specifikacije, koje su neko vreme bile obavezne i sve licile jedna na drugu, ko jaje na jaje, u svojoj besmislenosti i beskorisnosti: "Kad sijalicu upalite, ona svetli. Ako ne svetli, onda je neispravna."


Besmislene analogije bez kraja i konca...Pravo što netko iz linux tabora nije u nedavnom tsunamiju vidio "profiteering gluttons" i korporativne interese. Ma sigurno su ga amerikanci napravili da mogu glumiti dobročinitelje...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 12:46 - pre 232 meseci
@tdjokic,

Mislim da je sa tobom jako tesko voditi diskusiju jer primenjujes sistem koji ja zovem "drvo potpuno besmislenih analogija"

Dakle, kad mi pricamo o patentima, tvoje drvo seze cak do Enrona, Portugalaca i osvajanja Amerike i sl... cak da stavimo po strani to da nisi u pravu oko Enrona (ceo upravni odbor i CEO su pod istragom i vrlo verovatno ce svi biti kaznjeni zatvorom i novcanim kaznama zbog toga, kao i revizorska kuca koja im je radila knjigovodstvo) a ni oko Portugala -

Good point comes here - kada bi neko krenuo da ti objasnjava da nisi u pravu oko necega sto vec nije tema, ti bi ga zasuo novim "drvetom potpuno besmislenih analogija" (sto si vec uradio - gradjenje Golden Gate mosta, gradjenje ESB-a u NYC-u, itd...) i, uopste, cela diskusija bi se pretvorila u jedan balkanski buckuris gde se ne zna ni ko je sta poceo ni sta je uopste cilj i ideja diskusije, ali bi smo se svi svadjali i zauzimali strane u milionu "nodova" koje si ti svojim drvetom posadio ;-)

Ne shvati me pogresno - nije to nikakva uvreda na tvoj racun ili nesto lose, vec samo mislim da sa takvim nacinom diskusije ovo samo moze da preraste u mnogo rasprave oko necega sto bas i nema puno veze sa patentima.

Da se vratimo na patente - da, oni imaju mana, ne - ni jedna mana nema veze sa tim o cemu GPL tabor prica. Problem prevelikog broja patenata je problem administracije na kome se vec duze vremena radi - taj problem bi bio tu sa ili bez softverskih patenata, zato sto je uopste proces pronalazenja postao brzi, a budzeti i ljudski resursi patentnih zavoda su manje-vise isti u poslednjih par decenija.

Primeti takodje, da veliki broj pronalazaka uopste ne dolazi iz velikih firmi, vec iz manjih start-upova koji bivaju kupljeni kasnije - nije li to cilj, pronalazac si... zaradis finu lovu, a za 20 godina to sto si izmislio i ovako i onako postaje javno dobro i mozes da se ponosis time da si unapredio svet...

Poenta je da je besmislenih patenata bilo i pre softvera i softverskih patenata, i nisu bas nesto onemogucili razvoj - imate lepe kompjutere sa novim ultra 3D-mega-giga gadgetima, a nije se desila patentna katalklizma da neke zle korporacije sputaju razvoj svega - jer je to opsti nonsens: patenti i sluze da pronalasci postanu javni i da koriste drustvu.

Naravno da ima oportunista - firmi koje samo zaradjuju fabrikovanjem patenata koji mogu biti interesantni korporacijama - ali ajde da budemo jednom realni, koliki je to procenat ukupnog broja patenata? Koliki je to procenat novca u kompletnoj svetskoj ekonomiji? Naravno, next to nothing... a GPL ziloti dizu frku samo zato sto im nije omoguceno da kradu tudje kao sto su uspeli da zaradjuju na tudjem radu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 14:39 - pre 232 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Netacno - patenti sluze kako bi izumitelj otvorio svoj pronalazak svetu i za 20 godina ga prosledio u javni domen. To sto ti uzimas najgori moguci slucaj samo govori o kvalitetu tvojih dokaza ;-)


O silly me...ja sam bio u ubedjenju da se patenti koriste iskljucivo u cilju monetarnog dobitka...:)
Pa sto ga ne otvori odmah, sto da ceka 20 godina...:)
Kvalitet mojih dokaza je takav, kakav je ali reci mi zar stvarno mislis da uvodjenje patenata na softver nije doneseno iskljucivo i samo iskljucivo na dobrobit velikih korporacija dok ce manje kompanije se naci u velikim problemima zato sto nece moci da plate sve to?
Da ne govorimo o Open Source-u, otkud bas sad toliko insistiranje ( uglavnom microsofta ) na patentima...sto nisu pre 10-15 godina?
Da nisu uvideli da ne mogu drugacije nikako da zaustave sirenje open source softvera?

Citat:
Ivan Dimkovic:
Primeti takodje, da veliki broj pronalazaka uopste ne dolazi iz velikih firmi, vec iz manjih start-upova koji bivaju kupljeni kasnije - nije li to cilj, pronalazac si... zaradis finu lovu, a za 20 godina to sto si izmislio i ovako i onako postaje javno dobro i mozes da se ponosis time da si unapredio svet...


Pa navedi mi koliko ima pronalazaca koji mogu da se nadaju da ce se fino prodati.
Zar velika vecina kompanija ne koristi vec postoje tehnologije.
Kako se neko moze uopste nadati da ce uspeti da razvije svoj posao ako ga hiljade patenata sprecavaju u tome?


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 14:49 - pre 232 meseci
Citat:

O silly me...ja sam bio u ubedjenju da se patenti koriste iskljucivo u cilju monetarnog dobitka...:)


O silly you :)) Patenti se koriste kako bi pronalazacu dao razlog da otvori svoj pronalazak a da ipak zaradi, tj. da unovci vreme neophodno za razvoj pronalaska kako bi i drugi imali interes da inoviraju. Tako dobijaju svi - i pronalazac, i covecanstvo.

Nisu svi pronalazaci kao GPL mucenici, pa da poklanjaju svoj rad svima sakom i kapom.

Cak se ti koji poklanjaju rad i ne bune.. najvise se bune oni koji tudj besplatan rad preprodaju.

Citat:
Pa sto ga ne otvori odmah, sto da ceka 20 godina...:)


Hleb, zena, deca, porodica, renta za kucu? :) Zasto bi razvijao nesto full-time ako od toga ne moze ni stan da unajmi :)

Citat:
Kvalitet mojih dokaza je takav, kakav je ali reci mi zar stvarno mislis da uvodjenje patenata na softver nije doneseno iskljucivo i samo iskljucivo na dobrobit velikih korporacija dok ce manje kompanije se naci u velikim problemima zato sto nece moci da plate sve to?


Reci ti meni, dobri Axez, koliko je to malih kompanija u USA propalo zbog krsenja softverskih patenata velikih korporacija... kako to da su u periodu od 1998-2001 nikli startupi ko pecurke posle kise sa sve ludim idejama, a da ih nije sasekao noz Microsofta, Amazona, Yahoo-a i IBM-a alltogether.. kako to da USA sa sve sw patentima od pamtiveka ima najjace softversko trziste i najkrace vreme od inovacije do proizvoda... stvarno kako? :)

To sto ti pricas mi tako lici na fatalizam... jao sad ce svi da propadnu.

Drugo.. odakle ti ideja da patentni zakon dozvoljava nekom da sputava inovaciju i dere ljude - vecina patenata se licencira na fer i ne-diskriminatorskoj bazi, obicno kao revenue-share. Ako neko namerno sputava inovaciju patentom, moze doci i do oduzimanja prava / osporavanja patenta, sto se desilo vec dosta puta.

Citat:
Da ne govorimo o Open Source-u, otkud bas sad toliko insistiranje ( uglavnom microsofta ) na patentima...sto nisu pre 10-15 godina?


Zato sto se promenio model inovacije i softver je postao dovoljno kompleksan da zavredjuje i patentnu zastitu... to se zove evolucija.

Citat:
Da nisu uvideli da ne mogu drugacije nikako da zaustave sirenje open source softvera?


Ma kako da ne... sve sto opensource softveru smeta da unisti Microsoft sve ovo vreme su patenti... :))))) Kako dobro to zvuci.. no dobro, ko gubi ima pravo da se buni ;)

Koliko je Microsoft opensource projekata ugasio patentima? :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 15:09 - pre 232 meseci
Citat:
axez: Da ne govorimo o Open Source-u, otkud bas sad toliko insistiranje ( uglavnom microsofta ) na patentima...sto nisu pre 10-15 godina?


Zato što MS, kako tržište softvera raste, sve više ulaže u R&D kako bi ostao konkurentan, samo prošle godine 6 milijardi $, više nego ostatak softverske industrije skupa, i ima goddamn right da zaštiti svoje inovacije od armije OSS klonera koji bi to za dž.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 16:25 - pre 232 meseci
Citat:
Sundance: Zato što MS, kako tržište softvera raste, sve više ulaže u R&D kako bi ostao konkurentan, samo prošle godine 6 milijardi $, više nego ostatak softverske industrije skupa, i ima goddamn right da zaštiti svoje inovacije od armije OSS klonera koji bi to za dž.


Ma kako to za dzabe...:)

Ja ne kontam tu vasu logiku....ko to za dzabe uzima od open source programera?
Ljudi pisu sami svoj kod od A do S...nije sad da su imalo od nekud da prepisu ili nedaj boze ukradu, zar ne?
Sta su to oni dobili za dz ili nedaj boze uzeli od nekoga?

Primere molim.

E da, i kako to misle da naplate te patente od open source programera ako ih oni sami daju for free, tj softver je dostupan svima bez nadoknade?

edit: E da sundance, kazi mi molim te sta je to inovativno m$ doneo pored svog tog ogromnog novca ulozenog a sto nije postojalo vec ranije?

 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 16:32 - pre 232 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma kako da ne... sve sto opensource softveru smeta da unisti Microsoft sve ovo vreme su patenti... :))))) Kako dobro to zvuci.. no dobro, ko gubi ima pravo da se buni ;)

Koliko je Microsoft opensource projekata ugasio patentima? :-)



Pa evo polako pokusava da unistava...zato i ne treba da im damo da prodje ovo sa patentima.

Sta mislis Ivane, dali bi Linux postao kakva takva alternativa microsoftu da ga je razvijala jedna firma?
Mislis li da ne bi bila unistena, kupljena, iskasapljena dok trepnes?

Samo zato sto je open source i sto nema centralizovane uprave koju mozes uceniti, kupiti, podmitii i sta ti ja znam, Linux opstojava na trzistu danas.

Koliko jos konkurenata postoji a da su vlasnistvo jedne kompanije?

MacOS, ali to je skroz drugacija arhitektura....sve sto je postojalo na x86 trzistu je progutano i unisteno.


Kakav bi to bio svet gde postoji jedan OS, jedan Office paket, jedan web server, jedno razvojno okruzenje.......?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 16:49 - pre 232 meseci
Citat:

Ma kako to za dzabe...:)


Pa vrlo lepo za dzabe... ti napises jako fin program koji je open-source, recimo za obradu slike. Ti si to uradio zato sto volis, i uploadovao si projekat na, recimo, sourceforge i to je jako fino od tebe, ti si jako dobar, samosvestan, human i nadasve open-minded primerak ljudskog roda.

Onda neko iz SuSE, RedHat ili takvih korporacijica koje rade na hard currency i to im je cilj - strpa tvoj program na njihovu distribuciju i, pazi sad - tu je catch, tvojom aplikacijom, dodaju vrednost ($$$) svojoj distribuciji i ta vrednost zavrsi gde? Pa u njihovim dzepovima, naravno a ti od toga imas sta? Slavu... bravo!

Citat:

Pa evo polako pokusava da unistava...zato i ne treba da im damo da prodje ovo sa patentima.


Kako to polako pocinje da unistava? Kad je to pocelo.. i kojim merama oni unistavaju open-source komjuniti?

Citat:
Sta mislis Ivane, dali bi Linux postao kakva takva alternativa microsoftu da ga je razvijala jedna firma?
Mislis li da ne bi bila unistena, kupljena, iskasapljena dok trepnes?


Zaboravio si kljucnu stvar - izgubila u trzisnoj utakmici jer nije imala konkurentan proizvod.

Ne znam zasto to tako boli da se kaze - OS/2 nije bio konkurentan proizvod, niti DOS WordPerfect - jednostavno, Windows je bio bolji jer je MS imao viziju pruzanja i office aplikacija za graficki OS mnogo pre drugih, na otvorenoj (PC) platformi. Tako i oni istali window manageri - sve su to bile igracke bez aplikacija - MS je pruzio i jedno i drugo i to ne u kutiji koja kosta $10000 kao sto su kostali prvi mekovi, vec na jeftinim PC racunarima.

Ko je losiji - gubi naravno... sta tu da se radi.

Citat:
Samo zato sto je open source i sto nema centralizovane uprave koju mozes uceniti, kupiti, podmitii i sta ti ja znam, Linux opstojava na trzistu danas.


Pa kad je nesto besplatno tesko se moze meriti "opstanak na trzistu" - jednsotavno Linux opstaje jer uvek postoji niche market koji voli da koristi nesto takvo - i tako je vec poslednjih 10 godina, uvek izmedju 0% i 5%... ako uzmes 100 korisnika PC racunara koje poznajes, tacno njih od 1 do 5 tacno upadaju u taj profil.

Sta Linux "komjuniti" radi da to promeni? Evo vidimo,... napada bilo koga ko zeli od Linuxa da napravi platformu sa proizvodima... sic.

Citat:
Koliko jos konkurenata postoji a da su vlasnistvo jedne kompanije?


Iz analize svih njih mogu samo da zakljucim da su jednostanvo bili losiji ili nisu imali platform+product strategy koji je objedinjavao prohteve vecine trzista - i to se vrlo lako dokazuje primerom koga smo vec davno razradjivali ovde. Moramo li opet?

MS je ljudima pruzio ono sto zele u pravom vremenu - to je caka. Kloneri ne prolaze, osim ako su jako uspesni i jako jeftini - a Linux je samo ono drugo za sad, mada bih i ja voleo da se to promeni cisto zbog trzista.

Citat:
MacOS, ali to je skroz drugacija arhitektura....sve sto je postojalo na x86 trzistu je progutano i unisteno.


Zato sto Apple nije imao viziju 80-tih da napravi PC operativni sistem vec su slusali svog CEO-a koji se tripovao na Mac-only proprietary svet, zbog toga su 95-te dosli do ivice bankrota i ko ih je spasio... hmmmm :) Da su imali bolju viziju, danas ne bi bilo MS-a... no opet, ti bi verovatno danas pljuckao Apple kao velikog Sotonu ;-)))

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 17:06 - pre 232 meseci
Citat:
axez: edit: E da sundance, kazi mi molim te sta je to inovativno m$ doneo pored svog tog ogromnog novca ulozenog a sto nije postojalo vec ranije?


Odi si sam na MS Research i vidi šta ima novoga :>

Ali nije ovako zabavnije...ajd...reci ti nama što je to linux tako inovativno i genijalno donio čovječanstvu, a da prije toga nije postojalo ni ne postoji na MS/Windows platformi.

Molio bih da me poštediš uopćenih apstraktnih fraza tipa "sloboda izbora" i sl.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 17:43 - pre 232 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa vrlo lepo za dzabe... ti napises jako fin program koji je open-source, recimo za obradu slike. Ti si to uradio zato sto volis, i uploadovao si projekat na, recimo, sourceforge i to je jako fino od tebe, ti si jako dobar, samosvestan, human i nadasve open-minded primerak ljudskog roda.

Onda neko iz SuSE, RedHat ili takvih korporacijica koje rade na hard currency i to im je cilj - strpa tvoj program na njihovu distribuciju i, pazi sad - tu je catch, tvojom aplikacijom, dodaju vrednost ($$$) svojoj distribuciji i ta vrednost zavrsi gde? Pa u njihovim dzepovima, naravno a ti od toga imas sta? Slavu... bravo!



Pa nebitno..ja da se ne slazem sa time ne bih dao softver pod GPL licencom npr.
Ja dobijam na drugoj strani ( pored slave naravno )
Naprimer tu istu distru uvek mogu da skinem for free kao lepo upakovan proizvod i da je umnozavam, prodajem, radim sta hocu dalje.


Citat:
Ivan Dimkovic:
Kako to polako pocinje da unistava? Kad je to pocelo.. i kojim merama oni unistavaju open-source komjuniti?


Pa evo recimo, napujdali su SCO da utuzi IBM kao najveceg OSS backera.
Naravno jos direktno ne napadaju proizvodjace Open Source softvera ali to samo ceka da se desi.
Ja tipujem na OpenOffice.org

Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa kad je nesto besplatno tesko se moze meriti "opstanak na trzistu" - jednsotavno Linux opstaje jer uvek postoji niche market koji voli da koristi nesto takvo - i tako je vec poslednjih 10 godina, uvek izmedju 0% i 5%... ako uzmes 100 korisnika PC racunara koje poznajes, tacno njih od 1 do 5 tacno upadaju u taj profil.

Sta Linux "komjuniti" radi da to promeni? Evo vidimo,... napada bilo koga ko zeli od Linuxa da napravi platformu sa proizvodima... sic.


Da, samo sto pre 10 godina mozda je bilo 10.000 korisnika Linuxa a danas ih ima preko 20 miliona sto bas i nije toliko niche.

Sto se tice proizvoda...ej, ja sam skroz za to.......daj boze da svi prave i Linux verzije svog softvera, i Adobe, i Macromedia i Corel i svi proizvodjaci igara.....to je onda prava stvar i ja cu prvi kupiti neki softver od tih da mi zatreba a OSS ne zadovoljava moje potrebe.
Evo i Ahead je takodje poceo...:)


Citat:
Ivan Dimkovic:
Iz analize svih njih mogu samo da zakljucim da su jednostanvo bili losiji ili nisu imali platform+product strategy koji je objedinjavao prohteve vecine trzista - i to se vrlo lako dokazuje primerom koga smo vec davno razradjivali ovde. Moramo li opet?


Pa nije moguce da su svi bili losiji?
ili mozda nisu imali mamu koja je u pravo vreme znala nekoga iz IBM-a...ajde molim te.
Sta bi sa BeOS-om>
Jel se seca neko njega...odlican mali OS, cak fenomenalan.
Strava za multimediju, nije bio ni skup.....a sta je danas ?
Nema ga...zasto?
Zato sto nisu bili dovoljno mocni da se odupru microsoftu...zato sto nisu stigli da narastu.

Jednom steceni monopol se koristi za unistavanje svega i svacega sto iole podseca na konkurenciju i to je po vama u redu?

Taj microsoft bi trebalo zakonski zabraniti


Citat:
Sundance: Odi si sam na MS Research i vidi šta ima novoga :>

Ali nije ovako zabavnije...ajd...reci ti nama što je to linux tako inovativno i genijalno donio čovječanstvu, a da prije toga nije postojalo ni ne postoji na MS/Windows platformi.

Molio bih da me poštediš uopćenih apstraktnih fraza tipa "sloboda izbora" i sl.



Opet nisi nista rekao......daj mi navedi sta je to inovativno microsoft uveo a da se sad svakodnevno koristi?
Nemoj da ja trazim po njihovim serverima, znas da ne koristim IE a njihovi webmasteri su nesposobni da napisu html po standardu da mogu svi da citaju...:)

A sto se tice slobode izbora...da to je veoma valjan razlog za mene.
A koliko vidim i za gomilu drugih ljudi.
Plus, Linux je inovativno doneo ono sto ne postoji na windozi a to je stabilnost, nepostojanje virusa.
Prvi windows vredan pomena je w2k a kad je napravljen?
2000-te..a kad je microsoft nastao...1970 i neke..ne znam sad tacno.

Koliko godina im je trebalo da naprave pristojan OS..od 1970 i neke do danas?
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 17:51 - pre 232 meseci
Citat:
axez: Linux je inovativno doneo ono sto ne postoji na windozi a to je stabilnost, nepostojanje virusa.


Šta želiš reći da onih registriranih 500-ak komadića malware-a za linux su virtualni, dio nečije imaginacije?

A o stabilnosti znamo tu već priču....Svaki mjesec-dva par kritičnih rupa u kernelu :)
O aplikativnom softveru da i ne pričamo...

Citat:
Prvi windows vredan pomena je w2k a kad je napravljen?
2000-te..a kad je microsoft nastao...1970 i neke..ne znam sad tacno.


Zašto bi on bio prvi win vrijedan spomena? Prvi NT je izašao '93 i imao je ono što je linuxu trebalo 13 god da dobije: preemptive i HAL.

 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
213.244.208.*

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 18:59 - pre 232 meseci
Neću ulaziti u offtopic. Izneću neka moja razmišljanja i analogije, i želeo bi da čujem da li su i zašto su pogrešna.

Softver, kao takav je intelektualna svojina, kao što su i knjige, filmovi itd, i zato će sva poređenja u daljem tekstu biti samo u odnosu na druge oblike intelektualne svojine.

Sva intelektualna svojina ima copyright, i on omogućava da se zaštite prava autora, i da se autoru njegov trud isplati.

Sad, uzmite dva filma, koji su veoma slični po tematici, i uzmite dva računarska programa slična po radnji koju obavljaju.

Ta dva programa će morati da imaju neke slične delove, da bi obavljali sličnu radnju, kao što će ta dva filma imati neke slične ideje ili čak slične delove.

Sad dolazim do pitanja, zašto neko ne bi mogao da patentira "originalnu" ideju svog filma kojom će unaprediti užitak kod ljudi, kao što softver unapređuje produktivnost?

Očekujem odgovor i na ovo pitanje.
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 19:38 - pre 232 meseci
Citat:

Pa nije moguce da su svi bili losiji?
ili mozda nisu imali mamu koja je u pravo vreme znala nekoga iz IBM-a...ajde molim te.
Sta bi sa BeOS-om>
Jel se seca neko njega...odlican mali OS, cak fenomenalan.
Strava za multimediju, nije bio ni skup.....a sta je danas ?
Nema ga...zasto?


Axez... preporucujem neku dobru knjigu o proizvodnoj strategiji. Pogotovu pojmove poput: "market platform plan", "product platform strategy", "product line strategy" i "corporate strategic vision"

Poenta je, tebi se BeOS svidja... i meni se dopadao... ali to je mali % onoga koji neki proizvod i njegova proizvodna linija/platforma treba da imaju da bi bili uspesni, a takodje i da je sve to ispunjeno korporacijska strateska vizija mora biti dovoljno dalekovida i pametno smisljena kako bi se optimalno pozicionirala firma na trzistu i napravili uspesni proizvodi.

Sorry ako je ovo gomila mumbo-jumbo price, ali ako mozes da primetis, cinjenica da nesto "lepo izgleda" uopste ne znaci i nuzan uspeh tog proizvoda na trzistu, da skratimo pricu.

Dakle, all in all, Microsoft je upravo imao odlican balans svega onog gore od onih pojmova koji nekom izgledaju kao psovke :)


Corporate Strategic Vision - odlicno srocena, i izvrsena - da budu lider na trzistu PC softvera kroz izuzetno dobru strategiju platformi i softvera koji se na tim platformama vrti - i, isto vrlo bitno - otvorenost za dinamicne promene strategije platformi koje prate trziste.

Market Platform Plan - strategija formiranja proizvodnih linija i cenovne politike, segmentacija trzista na Server, Client i Embedded delove kao i Business aplikacije - isto jako dobra kako se pokazuje.

Product Line Strategy - Efikasna kontinualnost u razvoju proizvoda, nove verzije i sl.. Odlicna povezanost proizvoda OLE/DCOM mehanizmima, ideja da office aplikacije treba da budu integrisane u jednu celovitu grupu. Ideja dokument-centricne arhitekture kao dela svih proizvoda i njihove medjusobne veze.

Product Strategy - recimo MS-OS-evi, XP je jako dobar operativni sistem, sta god ti pricao o njemu - mozda nije najbolji u svemu, ali za desktop je ipak odlican i sadrzi osobine koje dobro uocena ciljna grupa trazi - ovo vazi i za ostale proizvode. Konstantno pracenje stanja tehnike i pazljiv odabir sta treba da udje u koju verziju proizvoda.

Sve ovo + jos mnogo toga - cini jednu kompaniju i njene proizvode dugo uspesnim ne samo to "sto im trenutni proizvod dobro izgleda i nista mu ne 'fali"

Sta je BeOS imao od svega ovoga?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.12.15.tuwien.teleweb.at.



+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 20:59 - pre 232 meseci
Intresantan je porast broja patenata od 1985. :)



Angemeldet - prijavljeni
Bewiligt - odobreni

Izvor : http://www.uspto.gov/web/offices/ac/ido/oeip/taf/h_counts.htm


Izgleda da dosta informaticara pokusava prijaviti "gluposti" .
Free advice is seldom cheap.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 21:22 - pre 232 meseci
Citat:

Intresantan je porast broja patenata od 1985. :)


Citat:

Izgleda da dosta informaticara pokusava prijaviti "gluposti" .


Mozda samo softverska industrija raste? :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 22:13 - pre 232 meseci
Samo cu reci jedno Ivane...microsoft je posle skoro 30 godina najzad uspeo da napravi OS koji ajde moze da dobije neku prolaznu ocenu. Od tih 30 godina preko 20 su skoro imali nesmetan monopolski polozaj gde su mogli da ucvrste sve svoje pozicije kako god su hteli.
Hardware vendori su drhtali pre m$-om.

E sad, kako ti uopste mislis da neko razvije svoju strategiju poslovanja i nastupa na trzistu ako nije ni pod razno mogao da dobije ugovor sa nekim vendorom da isporucuju njihov OS na novim kompovima.
Hardverasi su propadali ako nemaju m$ u ponudi a nebi imali m$ ako bi slucajno ponudili jos nesto....sta ja to pricam, ne bi dobili nikakve uslove ako bi se usudili da prodaju hardver bez ikakvog softvera a kamoli neki drugi konkurentni.

E takvo ponasanje je unazadilo industriju 100 godina jer ljudi ionako misle da je m$ jedini , da nije bilo nista pre njega a da ce nastati smak sveta posle njega.

Na svu srecu situacija se donekle menja u poslednje vreme tako da microsoft ne sme vise da se bahati toliko ali taj decenijski monopol jos uvek pokazuje svoje lice i itekako utice na nas u negativnom smislu naravno.

 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.12.15.tuwien.teleweb.at.



+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 23:27 - pre 232 meseci
Svakako da i to ima "malo" uticaja. ;)

Ali razlika u broju i prijavljenih i prihvacenih patenata ipak raste dosta nesrazmerno oko 2000.

EDIT : Ne podrzavam ni jednu stranu u ovoj diskusiji ,jer mislim da obe imaju dosta argumenata na svojoj strani .
Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26884 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.