Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 26861 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 04:51 - pre 230 meseci
Citat:
degojs: Imaš IDE alate koji nisu iz MS, a koliko pratim, nisu uopšte loši. Od već pomenutog i besplatnog SharpDevelop, pa do onih koji nisu besplatni, a cene su im različite. Dalje, MS nudi čitavu svitu IDE alata po različitim cenama, a ove godine ćeš moći da kupiš i Express verzije, za pišljivih $49 po komadu.

Dodatno, već su ti rekli: MSDN imaš i online. Ali imaš i SDK.. sa svom dokumentacijom. What is the problem? :)


Problem je sto ja, ocigledno, tu oblast nijesam ispratio od pocetka i nijesam imao pojma. Ne bi me ni zainteresovala da ovdje ne reklamira kao buducnost po Microsoftu (MS pricu sam znao, ali je realnost druga stvar od reklame). Trebalo da mi odmah izlistas skup ekvivalenata MSDN i VisualStudio i nikakvog "inacenja" ne bi ni bilo. Rekao bih ti hvala, kao sto ti to i ovom prilikom kazem.

Ja na pocetku rekao "cini mi se da tome bez VisualStudio.NET i MSDN pretplate nema sanse da se pristupi", ti se motas ovoliko vremena da mi kazes prosto "ima jeftini ekvivalent, aplikacija XYZ u kombinaciji sa besplatnim MSDN". Svima nama trebaju jeftini alati (toliko zardjao nijesam da jebeni modal dijalog box ne mogu da izbacim u njusku korisniku ili obavim kakav sitan poslic kad mi zatreba) a MS umrijeti sjutra nece. U tom svijetu je toliko konkurenata MS pobrisano, da je fer postaviti pitanje "a ko ostade da ponudi alternativu u ovoj najnovijoj iteraciji redefinicije platforme koja se najavljuje".

To sa MSDN koji je potpuno dostupan na mrezi mi jos uvijek nikako u glavu ne ulazi, da me ubijes. Jos uvijek nude pretplatu na to, i to ne za dzaba (ostavio link). Sta to ljudi koji kupuju tu pretplatu imaju ekstra sto na mrezi nema? Pa neka dodatna vrijednost (mimo vasljivog DVD-a na kome je to sve sakupljeno) jednostavno MORA da postoji?

Citat:
Mislim, što ne pitaš lepo "Koji je dobar (besplatan) firewall?"


Zato sto to nije pravo pitanje, degojs. Ja ne znam koji je to firewall na Windows koji efikasno zatvori portove koje otvore dodatni (ja mislim nepotrebni) Microsoft servisi i na taj nacin podigne default Windows sigurnost. Ja koliko sam shvatio ni Microsoft firewall ne sprijeci (svoje sopstvene) servise i aplikacije da pristupaju mrezi, vec peca "strane" aplikacije. Norton imam, 2005, radi na masini kad se digne pod Win.

Te bazicne firewall-e, koji rade na principu "port taj i taj, adresa ta i ta, zatvori" je zamijenila druga generacija softvera, koja pride analizira i aplikaciju koja tome pristupa i na taj nacin definise visi nivo sigurnosti.

E ti sto analiziraju aplikaciju, sto "uce" usput, sto su danas siroko rasprostranjeni i valjda pozeljni jer su (opet valjda) bolji od onih starih, svaki pusta Microsoftove servise, a ja sto ih znam. Firewall kao rijesenje za zakljucavanje MS servisa (a ukljucis firewall?, tvoje rijeci), to prvi put ovdje cujem (sto je OK), ne inatim se vec te pitam koji to firewall tako radi. Ti to bre navodis kao opstepoznatu stvar, koliko sam shvatio?

Cekaj, poenta ovog ovdje mjesta i jeste da razbija soroko rasprostranjene zablude, ne samo moje, vec i svih koji ovo citaju?

Je l' se ja kao sagovornik vracam na diskusije koje si sa mnom vodio i gdje sam cuo tvoju argumentaciju? Je li ovo nesto sto smo vec ja i ti pricali? Mislim, ako to ne radim, daj mi barem "benefit of doubt" da se ne inatim vec trazim argumentaciju koja je opipljivija. Ne bih trosio vrijeme da je od tebe ne dobijam, sem kad pocnes da se nerviras, a hoce to da ti se desi, iako ja to ne zelim da izazovem.

Citat:
Šta je sledeće, neko će da pita što ovaj-ili-onaj program radi ili ne radi ovo-ili-ono? Pa to ti pitaj proizvođača tog softvera.. Šta *Microsoft* ima sa tim?


Microsoft definise okruzenje i diktira "ideal" dobro napisane aplikacije. Ja ne pljujem Microsoft sto drugi proizvodjaci ostavljaju smece iza sebe kad de-instaliras aplikaciju, ja znam da to nije Microsoftova krivica, jer Microsoft kaze "sve svoje smece pokupi sa sobom". Dovoljno, nije MS-ovo da progoni lose napisan softver.

Ali ova je drugacije. Zasto Microsoft po defaultu ne instalira korisnike koji nijesu administratori, to nece biti krivica ekipe okolo, vec to Microsoft svjesno gura nesigurni mod kao "default" okruzenje. Da se Joe Sixpack (recimo poslije Service Pack II) po defaultu nadje u okruzenju gdje ima samo korisnicke privilegije, a da je administrator samo korisnicko ime "Administrator", pa da Warcraft III ne radi, Blizzard bi to popravio, da ti se zakunem. I to ocas. Nego Blizzardu moze bit da izbaci dijalog box "pokreni ovo pod administratorskim nalogom" kad 90% PC-a tako i radi.

To ce bit Microsoftovo maslo, degojs. Pricam o Microsoftu ondje gdje vjerujem da je to direktno pod njihovom kontrolom. A nemaju malu kontrolu u tom njihovom svijetu.

Citat:
Fakat je da na Windowsu imaš sve što i na Linuxu, a obrnuto nije slučaj.


Imam (ako platim ili ukradem), degojs, to niko ne negira. Mene ono na Linux-u ne kosta (sem to vremena da ga nasetujem i naucim kako se s time radi, ako ne znam) a radi mi.

Da nema price o poprilicno razlicitim konceptima ne samo okruzenja na nasim masinama (big deal), vec od uticaja na dalji tok moje (a valjda i tvoje) karijere i industrije, sva bi ova prica bila poprilicno neinteresantna, meni bar. Ja o razlicitim Linux distribucijama ne diskutujem na ovaj nacin, cesto konstatujem "ulazimo u pitanje ukusa o kojima se ne raspravlja" i izvucem rep. Prelistaj moje postove na linux forumu, ovdje. Ako laze koza, rog ne laze.

Ovo nije taj domen, dosta je vazno za buducnost i ja hocu da razumijem sto ta buducnost nosi. Ove diskusije su od direktne koristi, meni bar. Ja sam inzenjer, a svi inzenjeri su nauceni da samo koncepti koji su prosli provjeru (i napad) vodu nose, mogu ja da snijevam sto hocu dok je kontra-argumentacija moja sopstvena (jaka kontra-argumentacija).

Da znam zasigurno ne bih bio ovdje, kakva korist od ovog mjesta ako ce vjecita istina da se prodaje? Da se osjecam superiorno sto nadpricah drugog covjeka? Pa licim li ja tebi, na osnovu ovog sto pisem, na takvog junosu i drkadziju, majke ti?
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 05:35 - pre 230 meseci
Citat:
degojs: Big fakin dil, evo i zašto:


Eeee, pa sad se vec foliras i to ljuto. :))))

Jeste big fucking deal, ne pricamo ovo prvi put, tek sad si se sjetio rijesenja. Mojne te fore.

Citat:
degojs:Pokreni Warcraft pod privilegijama admina i kraj priče. Desni klik na shortcut, pa Run As.. i to je to.

U čemu je problem?


Problem je sto smo u ne tako davnoj proslosti (ZNAM da se zaboravilo, ima ko nije ;) ), a prije service pack 2, ostat od virusa i napasti nije moglo.

Pa su se ukidali servisi.

Pa je "Secondary Login", kome u opisu servisa stoji "Enables starting processes under alternate credentials." bio posebno sumnjiva kategorija.

Pa je, (ne mogu da probam, pod Linux sam) to dovelo do toga da se doticna opcija u meniju ne pojavljuje.

Fino, bar onom razbojniku mogu da pustim internet, kad se nakanim da provucem zicu.

Then again... ;>>>>
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 06:06 - pre 230 meseci
Citat:
Jeste big fucking deal, ne pricamo ovo prvi put, tek sad si se sjetio rijesenja


Da nećeš možda linkove na moje poruke u nekim drugim forumima na ES, a na tu temu? Registri i obezbeđivanje ključeva (regedt32, odnosno regedit)? Ili temu gde sam pominjao programčić "TcqRunAs"?

Nego pazi, neću ja tebi da otkrivam .NET SDK i MS SQL Dev. Ed., ako si ti već napisao da si radio neko polu-istraživanje na tu temu i saopštio nam da nema ni jedne linije koda bez par hiljada $$$.

Što se firewall-a tiče, ne znam šta pričaš, ozbiljno. Dok sam koristio Zone Alarm Free, nije se desilo da je neka konekcija otišla van ili došla, bilo sa lokalne mreže ili Interneta, a da me nije pitao da li je to OK.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 06:23 - pre 230 meseci
Citat:
Problem je sto smo u ne tako davnoj proslosti (ZNAM da se zaboravilo, ima ko nije ;) ), a prije service pack 2, ostat od virusa i napasti nije moglo.
Pa su se ukidali servisi.


Stvarno? Znaš li ti koliko mi ovde već trubimo da firewall postoji i u Windowsu XP, bez SP1 ili 2? Samo nije uključen po difoltu, treba da se klikne par puta i uključi :)) Ima i u Windowsu 2000, nameštanje jeste malo teže, ali nije da nema.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?16.05.2005. u 09:47 - pre 230 meseci
Citat:
Apatrid: Problem je sto smo u ne tako davnoj proslosti (ZNAM da se zaboravilo, ima ko nije ;) ), a prije service pack 2, ostat od virusa i napasti nije moglo.


Oh really? Kako to da postoje normalni, prosječni korisnici koji samo rade 4-5 bezbolnih praksi pri surfanju i nikad nisu pokupili malware?

Ne pričam o budaletinama koje surfaju po XXX/warez sajtovima i klikaju na apsolutno svaki attachment, jer zbog tih budala i win jest na lošem glasu.

Danas je puno bolje, većina ISP-ova na svojim gatewayima filtrira i spam i viruse i puno više ljudi ima (bar neki besplatni) AV.

Citat:
Pa su se ukidali servisi.


?

Citat:
Pa je "Secondary Login", kome u opisu servisa stoji "Enables starting processes under alternate credentials." bio posebno sumnjiva kategorija.


Zašto? Bez tog procesa ti ne radi runas komanda, koja stvara JOB objekt sa proizvoljno reduciranim privilegijama pod alternativnom logon sesijom.

Taj "sumnjivi" servis ti recimo omogućava da pokrećeš sumjive programe i one koje ne želiš pokrenuti pod Administratorskim/svojim privilegijama (browser i sl.) pod access tokenom sa ograničenim pristupom sistemskim resursima.

Evo 99% malware (i virusa i crva i spyware-a) ti neće dobro radit ako ne može pisati po registryu i kopirat se u %windir% :)

Citat:
Pa je, (ne mogu da probam, pod Linux sam) to dovelo do toga da se doticna opcija u meniju ne pojavljuje.


Nemoj raditi stvari koje ne razumiješ što znaće. Imaš fancy alatiće tipa XP Manager koji ti slikovito objašnjavaju što znači kad ugasiš koji servis.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?16.05.2005. u 10:14 - pre 230 meseci
Citat:
Apatrid: To sa MSDN koji je potpuno dostupan na mrezi mi jos uvijek nikako u glavu ne ulazi, da me ubijes. Jos uvijek nude pretplatu na to, i to ne za dzaba (ostavio link). Sta to ljudi koji kupuju tu pretplatu imaju ekstra sto na mrezi nema? Pa neka dodatna vrijednost (mimo vasljivog DVD-a na kome je to sve sakupljeno) jednostavno MORA da postoji?


Pa najjeftinija varijanta MSDN pretplate ($99 IIRC) dobiješ isto to što je online, ali samo na CD-ovima :)

Mada na Internetu kolaju "u dobro poznatim krugovima" linkovi na direktan download iso-ova MSDN cd-ova :) MS ih nije džaba omogućio za download bilo kome nautoriziranom :)

Znaš, jedan od razloga kapitulacije OS/2 jest i što je njegov SDK koštao $xyz, dok je MS svoj nudio džabe.

Platform SDK ti je džabe (više od gigabajta biblioteke, headeri, primjeri + dokumentacija), možeš odvojeno skinuti 4free i MS-ov kompajler + dodatne primjere, besplatni su i SDK i za DirectX, .NET, te i ona beta SDK za LH koja je online :) Na sajtovima poput codeproject i codeguru imaš više kodova za naučit nego što možeš u životu pročitat...

Nadalje, tu je još i gomila (što free, što ilegalnih) e-books iz kojih možeš učit. Dokumentacija ti ionako dođe kao referenca, učiš iz knjiga.

MS jako voli svoje developere i mislim da ti argument da moraš dobro platiti da bi bilo što ozbiljnije radio na windozima ti nema smisla. Imaš i besplatne (relativno kvalitetne alate), ako si student najvjerojatnije pod MSDNAA možeš i VS i windoze i sve dobiti za dž, a jednom kad počneš radit ionako ti to sve firma osigurava.

Citat:
Ja ne znam koji je to firewall na Windows koji efikasno zatvori portove koje otvore dodatni (ja mislim nepotrebni) Microsoft servisi i na taj nacin podigne default Windows sigurnost. Ja koliko sam shvatio ni Microsoft firewall ne sprijeci (svoje sopstvene) servise i aplikacije da pristupaju mrezi, vec peca "strane" aplikacije.


Možeš si u konfguraciji WF spriječiti i svoje i MS-ove servise. Evo ti 2 korisna linka:

http://www.cert.hr/filehandler.php?did=50

http://www.elitesecurity.org/poruka/516986

Citat:
Zasto Microsoft po defaultu ne instalira korisnike koji nijesu administratori, to nece biti krivica ekipe okolo, vec to Microsoft svjesno gura nesigurni mod kao "default" okruzenje.


Nope, pri završetku instalacije winXP korisnik svjesno podešava svoja prava i dodaje korisničke račune.

Citat:
Da se Joe Sixpack (recimo poslije Service Pack II) po defaultu nadje u okruzenju gdje ima samo korisnicke privilegije, a da je administrator samo korisnicko ime "Administrator", pa da Warcraft III ne radi, Blizzard bi to popravio, da ti se zakunem. I to ocas. Nego Blizzardu moze bit da izbaci dijalog box "pokreni ovo pod administratorskim nalogom" kad 90% PC-a tako i radi.


U tom slučaju Warcraft III nije Windows Logo certificirana aplikacija i Blizzard bi se trebao sramit zbog toga.

Već smo pričali o ovome i dao sam neke linkove...nije MS kriv za ovo, ovo je inercija još od win9x i DOS-a kad je korisnik po defaultu imao max. moguće privilegije. Jako je loše što ljudi danas pribjegavaju raznim anti-* rješenjima umjesto da samo surfaju pod smanjenim privilegijama. Za ovo su prije svega krivi developeri koji pišu kod koji zahtijeva privilegije koje nema LUA.

LH će i to dosta promijeniti. Čak će imati implementiran "dummy" mod za aplikacije koje zahtijevaju administratorske privilegije, a koje će se izvršavati u nekoj vrsti sandboxa. Recimo aplikacija će dok bude pokrenuta zaista i misliti da ima pravo pisanja u Program Files direktorij te u HKLM, a u stvari će imati svoj lokalni view na filesystem i registry ključeve (sl. kao što imaju WoW64 aplikacije), ali stvarni HKLM i Program Files će biti totalno nepromijenjeni.

Slažem se da ovako nešto odaaavno nedostaje :)

Nije MS-ov problem štu su developeri takvi kakvi jesu - zaboli ih džon za sigurnost i koda i OS-a i korisnika u konačnici.

LH ima priliku (pošto je po svojoj prirodi/filozofiju/kontekstu dosta revolucionaran), da izmjeni ta legacy sranja, i nadam se da hoće.


 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?16.05.2005. u 10:51 - pre 230 meseci
Citat:
Apatrid:

- Tvrdim da smo na pragu "post-PC" vremena i da ce cijela racunarska industrija proci kroz tektonske promjene koje su slicne lomovima kad se pojavio Microsoft i koncept PC-a koji je izveo revoluciju.


PC neće propasti još barem 5 godina, pa svim mogućim analizima i statistikama PC tržište samo bilježi rast :)

Samo što će uređaji postati, kako se ono kaže, ubiquous. Možda neće biti tako dominantan kao nekad, ali propasti -> no way.

Za 10 god nitko ne zna što će biti.

Citat:
Ciljna kategorija je da, kad kupis igru, kupis CIO HARDVER i vidis samo igru, Joe Sixpack-a ne interesuje operativni sistem. Ako radi video editing, oce da vidi samo interfejs koji je vezan za tu aplikaciju.


A gdje ti vidiš linux u cijeloj toj priči? Gdje ti vidiš sigurnu, trusted platformu između onih koji prave softver i hardveraša koji na njemu zarađuju?

Trebao si kao preduvjet za ovakav scenarij navesti: Propast kapitalizma u IT industriji kakvu danas poznajemo.

Citat:
Microsoft, bez velikih lomova, NEMA infrastrukturu da tu revoluciju sprijeci ni da ljude natjera da njemu placaju pare za OS


MS je puno više od MS Windows :) Valjda su skužili kad se Halo 2 u par dana prodao u više primjeraka nego winXP u par mjeseci, što je budućnost...MS je tu da pruža usluge, jer pružanje usluga krajnjim korisnicima jest budućnost general-purpose OS-eva. Kao i naravno odgovarajuća infrastrukutura (u softveru i hardver).

MS nema infrastrukturu? .NET + NGSCB + LH

Vjerojatno tek za 2-3 godine će to zaživiti kako MS misli, ali zaživjet će...Ili MS-a neće više biti :) We'll see...

Citat:
- "Open source" koncept je vrhunska (ultimate, izdaje me jezik) standardizacija koja zadovoljava sve te potrebe. Operativni sistem koji svi po malo odrzavaju, kosta najmanje svakog pojedinacnog igraca.


open source standardizacija? :>

Zašto onda ima po 2-3 verzije paketa za svaku od distribucija, koji su samo parcijalno binarno kompatibilni? Gdje je taj famozni LSB?

Citat:
Pojava kutije gdje je softver vjencan za hardver na kome trci razresava sve IP probleme. IP-a u zajednickom kernelu NEMA
.

...i tako propade pravo na originalnost i ideju :) Goodbye MS....šmrx, i miss windoze already :)

Citat:
nekad vjerovao da je VMS i VAX-ovi usud vjeciti i da cu cijelu karijeru provesti na tome. A i volio sam platformu, ako ces mi vjerovat.


Evo, ako nisi znao, NT kernel po svojem dizajnu i filozofiji je praktično VMS reimplementiran (i to puuuno bolje :), jer su ga dizajnirali bivši DEC-ovci, a i sam arhitekt je glavni arhitekt VMS-a, gospo'n David N. Cutler himself.

Tako da ako si volio VMS, trebao bi voliti i windoze :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 26861 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.