Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 26859 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 14:07 - pre 231 meseci
su
eject
passwd

nemogu vise da se setim :) prvi da user dobije root acces (ako zna root password), drugi da izbaci cd, treci da promeni password

Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 15:46 - pre 231 meseci
Citat:
caboom: o cemu ti zapravo pricas? "riznica koda" i otvorenog koda u ogromnim kolicinama i code reuse postoji jos od kraja 60ih na berkeley-u. nadam se da necemo sada posezati za tim katastrofalno zloupotrebljavanim keyword-om "code reuse". ili je otvoren kod samo onaj koji je pod GPL licencom? u tom slucaju se bavimo ideologijom, a ni to nije my cup of tea...


Uzecu da odgovorim samo na ovo pitanje, jer ocigledno ne uspijevam da prenesem svoje misli. A dokaz da ne uspijevam je sto si premnogo poceo da koristis imenicu ideologija i pridjeve izvedene iz toga, ova meni interesantna diskusija prijeti da se prevede u lijepljenje etiketa koje je tradicionalni manir ovdje, a mene to pretjerano ne interesuje. Interesuje me da cujem kontra-argumentaciju, vidim gdje grijesim. Nigdje spomenuo GPL nijesam, koristim ISKLJUCIVO OSS, kao nesto sto je superset i GPL-a (i izvedenica) i BSD (i izvedenica) licenci. Ono sto je zajednicko je da je kod otvoren, samo me ta komponenta interesuje.

U konciznoj formi, teze:
- Tvrdim da smo na pragu "post-PC" vremena i da ce cijela racunarska industrija proci kroz tektonske promjene koje su slicne lomovima kad se pojavio Microsoft i koncept PC-a koji je izveo revoluciju.
- Tu revoluciju ne pokrece otvoreni kod, to je samo jedna od komponenti. Primarna komponenta je pojeftinjenje hardvera koje ce dovesti do pojave "kutijica" koje se prodaju po bagatelnoj cijeni, ali koje ce bit brojne u domacinstvu potrosaca. U globalnom smislu, novac koji se trosi na racunare ce porasti.
- Revolucija ce se desiti zbog sustinskih principa zasto Microsoft kontrolise trziste danas: jednostavnosti upotrebe. Kutija, koja obavlja samo jednu (ili par) funkcija je mnogo jednostavnija za upotrebu. Korisnik ne vidi operativni sistem, samo UI koji mu aplikacija nudi (vidi pod home router i web interfejs). Ciljna kategorija je da, kad kupis igru, kupis CIO HARDVER i vidis samo igru, Joe Sixpack-a ne interesuje operativni sistem. Ako radi video editing, oce da vidi samo interfejs koji je vezan za tu aplikaciju.
- Microsoft, bez velikih lomova, NEMA infrastrukturu da tu revoluciju sprijeci ni da ljude natjera da njemu placaju pare za OS. Cijena hardvera i sistemskog softvera da bi proizvodjac igre (ili jeftine video editing kutije za siroku potrosnju) imao interes da to napravi mora da bude ekstremno mala.
- Windows XP nema sanse u okrsaju sa tim "kutijicama", sa konceptom appliance-a. Operativni sistem je postao grozomorno veliki za Joe Sixpacka, njemu na ganglije idu i virusi, i antivirusi i patchevi i MS update. Oce da ukljuci kutiju i da to radi.
- To sto Microsoft kontrolise enterprise, je situacija ekvivalentna onoj kad je taj isti Microsoft, prilagodjen novoj (hardverskoj) vrsti koja se pojavila u racunarskoj evoluciji (i postala dominantna) ignorisao pozicije IBM, koji je enterprise dugo drzao pod svojom sapom. IBM nije crkao, nece ni Microsoft.
- Standardizacija operativnog sistema, i bagatelisanje troskova infrasrukture kriticna su komponenta da se ta promjena izvrsi. To je potreba INDUSTRIJE i potreba proizvodjaca, a, sto je najvaznije, i potreba potrosaca.
- "Open source" koncept je vrhunska (ultimate, izdaje me jezik) standardizacija koja zadovoljava sve te potrebe. Operativni sistem koji svi po malo odrzavaju, kosta najmanje svakog pojedinacnog igraca.
- Linux i OSS u danasnjoj formi, u cijeloj toj prici, samo je alatka koja omogucava tranziciju, primarno za komercijalne igrace. Eto, danas koriste sto ima, cilj postignut jos uvijek nije.
- Teatralne najave "kompanija XY prelazi na Linux, radi ovo ili ono sa Linux-om" su od interesa kao deklaracija da su spremni da pristupe takvim standardizacijama.
- Operativni sistem koji ce zadovoljiti potrebe o kojima pricam ce se naci, potpuno je nebitno da li ce to biti Linux, micro ili pravi BSD, Hurd (koji je mikrokernel), ili ce QNX otvoriti svoj mikrokernel.
- Pojavu kvalitetnog kernela garantuje kvalitet igraca u igri (komercijalnih kompanija), ne neminovno OSS zajednice kakvu je danas znamo.
- OSS zajednica je, definisuci principe akumulacije rada svih, otvorila vrata za pojavu krajnje slike, vjerovatno oni kljucnu igru odigrati nece, ali ce zasigurno ostati otvoren prostor da oni igraju u buducnosti (korisnik koji nije Joe Sixpack ce moc da kutijicu napuni cime umije).
- Pojava kutije gdje je softver vjencan za hardver na kome trci razresava sve IP probleme. IP-a u zajednickom kernelu NEMA.

Ja ne vidim sto je ovdje ideologija. Evo teza, koncentrisanih.

Zato OSS, zato Linux danas.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 00:28 - pre 231 meseci
Citat:
Zato OSS, zato Linux danas


Kako ovo povezati sa onim gore o black-box uređajima?

Znači ajd da danas koristimo Linux, zato što ćemo sutra kupovati kutijice za koje nećemo imati ni pojma ni potrebe, a neće nas ni zanimati šta joj je u osnovi (softverskoj)? Pa šta me boli uvo onda i za Linux i za Windows danas?

Pa isto možeš da kažeš, ajd da onda danas koristimo Windows, ionako me neće biti briga šta će biti softverska osnovica kutijice sutra.

Ko zna, možda će kutijica sa igricom imati u osnovi nekog rođaka Windows-a i DirectX-a. Ops, XBOX? XBOX2?

Ili te nisam ni najmanje razumeo.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 00:38 - pre 231 meseci
Citat:
Joe Sixpack-a ne interesuje operativni sistem. Ako radi video editing, oce da vidi samo interfejs koji je vezan za tu aplikaciju.


A šta ako Joe Sixpack hoće i igricu i video editing i muziku? Tri kutijice?

Ali, ona kutijica sa igricom nije baš tako dobra jer ima nova na kojoj je grafika nešto neviđeno do sada. Ali je i skuplja. A onda kad ta kutijica postane jevtina, Joe hoće onu što daje 3D prikaz ratne zone iz igrice, u sred sobe. Kad i ta kutijica postane jevtina, Joe hoće kutijicu što ima i prepoznavanje govora, a posle.., pa posle..

Kutijicama cena pada, a kompjuter snova i dalje na nekih par iljada $$$. I tako već godinama..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 01:09 - pre 231 meseci
E, moram da se ispravim, vezano za programe koji ne rade dobro kad korisnik nema dozvolu za pisanje u Program Files. Imam 2 takva, WinAmp i Maxthon. Olakšavajuća okolnost: nisu čudo, ima zamena, a i traže dozvolu za pisanje samo za svoj folder, gde su instalirani, unutar Program Files (što sam i uradio davno kada sam ih instalirao).

Sundance, ovaj Maxthon sve gori i gori :)) WinAmpu još i da oprostim, čisto iz poštovanja za starinu :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 15:00 - pre 231 meseci
Citat:
degojs: Kako ovo povezati sa onim gore o black-box uređajima?

Znači ajd da danas koristimo Linux, zato što ćemo sutra kupovati kutijice za koje nećemo imati ni pojma ni potrebe, a neće nas ni zanimati šta joj je u osnovi (softverskoj)? Pa šta me boli uvo onda i za Linux i za Windows danas?


Ne, degojs. Ni ti ni ja nijesmo Joe Sixpack. Da jesmo, ponasali bi se bas tako, nema Joe-a ni od korova na Advocacy forumu :).

Ekvivalent ekipe kao ja i ti, kad su se pojavili PC-evi, a kad ih je neko pitao, rekla bi da su to igracke, u ona doba. Znam, ja sam bre pricao :). Tooo? To ima za dovijek da ostane terminal emulator, eto to je upotrebna vrijednost TOGA za biznis. A terminal je jeftiniji, pa ko ce to da kupi? A onda se, jednog lijepog dana, pojavio Lotus 123...

S pravom. Ta ekipa nije ostala bez posla, sve do nedavno je zena koju ja znam pisala COBOL, CICS, svaki nacin. Na starim IBM serverima. Jos uvijek je radio posao, taj prepotopski softver.

Ne. Mi smo zanemarljivi dio populacije, ti i ja. Da je drugacije, broj linux korisnika bi bio veci, ne cini li ti se? ;)

Potreba za masinom opste namjene nece nestati preko noci, za mene i tebe koji od toga zivimo nece nestati NIKAD, ali ce njen uticaj na gro industrije postati marginalizovan. Nijesu ubijeni ni serveri, zar ne? Ali oni danas ne definisu industriju, nego neku sobu u IT cumezu.

Mene i tebe, kutijice ce dotaci utoliko sto ce koncept PC kartice i periferala uopste (disk, media reader/writer, video/TV/muzika) zamijeniti kutijica, omogucivsi nam jednostavnije rekonfigurisanje naseg hardvera, te diobu istog preko mreze, a izmedju vise masina. To je odavno praksa u nasim firmama, nasa upotreba u kuci samo ceka da to postane bagatela.

Citat:
degojs: Pa isto možeš da kažeš, ajd da onda danas koristimo Windows, ionako me neće biti briga šta će biti softverska osnovica kutijice sutra.


Mozes, ti to uostalom i kazes, i ne moze ti niko nista. Suludo je, bre, ocekivati da ti bacis toliki trud, energiju i vrijeme koje si utkao u gradjenje svoje (specijalizacije i) karijere. To tebe niko ne moze da nagovori, kad ti spomene to te ljuti, i to je vrlo prirodno i normalno. Ti ces, ako i kad, to uraditi sam ne zbog ljubavi za Linux, nego samo ako te situacija na poslu na to natjera. Zar ne? Ja nekad vjerovao da je VMS i VAX-ovi usud vjeciti i da cu cijelu karijeru provesti na tome. A i volio sam platformu, ako ces mi vjerovat. Sa sjetom se sjecam kontekst-senzitivnog editora (koji je bio nadogradnja nad legendarnim EDT), a koji je bio pametan mimo bilo cega sto sam dan danasnji (cak i u usminkanom MS svijetu) vidio. Zaljuljano carstvo survalo se s njima... Kad je Compaq kupio DEC, tri puta sam covjeka iz cijih sam to usta cuo pitao da li je zamijenio ko je koga tu kupio.

Otislo, odnio vjetar.

Za OSS je primarno bitna koncentracija ljudi koji doprinose, za mene je veoma bitno da se sto prije u taj "tor", tor shvatanja pristajanja i prihvatanja nove realnosti okupe svi igraci kojima MS ni danas ne kroji kapu, a pomalo i onih kojima MS kroji kapu.

Komercijalne kuce, jer tamo je organizovani potencijal koji VISE stvarnog posla moze da oposli. Recenica "zato linux danas i ovdje" je skracena verzija "zato sam ja na linuxu danas i ovdje i zato svi inzenjeri_a_izvan_MS_svijeta tamo treba da budu, ne samo kao individue vec i sa njihovim kompanijama".

Citat:
degojs:Ko zna, možda će kutijica sa igricom imati u osnovi nekog rođaka Windows-a i DirectX-a. Ops, XBOX? XBOX2?


Male su sanse, mada su igracke konzole prve laste koje su tu najavile proljece i ni one umrijeti instant nece. Koncept konzole, iako je pojednostavljenje situacije u odnosu na PC (manje varijacija, otud manje i glavobolje za pisanje), jos uvijek softverske kuce tjera da izdaju svoju igru, testiraju je i portuju, na vise platformi. Ako ih MS uslovi u buducnosti (a nije da se takvi nekakvi poslovni maniri nijesu znali da im se dese u proslosti) da nece da izda/distribuira/stavi_na_Xbox_live njihovu igru ako nije ekskluzivno za Xbox, bice (vjestacko) zatvaranje u tor jednog od tabora. Nikome od komercijalnih igraca ne odgovara kontrola, degojs. Samo ako im moze bit. Krajnji korisnike moze da nije briga za takve aspekte zivota pod Microsoftom (bole njih...), ali za kompanije je zivot u MS svijetu frka. Nikad se ne zna kad ce Microsoft doci po tvoje parce kolaca. A doci ce, prije ili kasnije. Jos nijedan softver dovoljno opste namjene koji je trcao pod Windows (egzotika kao CAD po strani) nije bilo da napali nijesu. Logika dzina i logika imperije, stalna ekspanzija.

Takodje, sve sto ide preko Microsofta kosta, kompanija za igru hoce da ima svoj igracki server, mozda i servis koji se placa, svoju kontrolu nad cijelim parcetom novca od koga se pravi profit, jer je jedna stvar sigurna, taj novac u apsolutnom iznosu ne smije da raste (profit moze da raste samo vecim brojem prodatih kopija).

Mozda u prvim iteracijama, ali na duge staze Microsoftov DirectX i svi ostali "de-facto standardi" za PC svijet postaju bespredmetni. Jedan od najvaznijih aspekata DirectX je sto je to nivo apstrakcije hardvera koji (manje ili vise) garantuje da ce ono sto je pisano za njega trcati na bilo kom parcetu hardvera za koga postoje drajveri?

Sto ce mi to kad ja znam da hardver se promijeniti nece? Da, meni treba parce softvera nad tim hardverom, da sto manje moram da prepisujem i pisem, ali to vise ne mora da bude DirectX. Nece bit DirectX ne zbog ideologije, nego zbog cijene.

A Microsoft ne moze da ga dijeli za dzabe, to je catch 22. Moze da ga otvori, ali bi to bilo priznavanje poraza i poprilicni psiholoski udarac za imperiju, nesto sto ce oni (cak i ako se dokaze kao neumitno) odlagati da priznaju sto se vise moze (takodje logika imperije).

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 07.05.2005. u 16:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 15:24 - pre 231 meseci
Citat:
degojs: A šta ako Joe Sixpack hoće i igricu i video editing i muziku? Tri kutijice?


Naravno!!! Ako su dovoljno jeftine i male, zasto ne?

Citat:
degojs: Ali, ona kutijica sa igricom nije baš tako dobra jer ima nova na kojoj je grafika nešto neviđeno do sada.


To da li je ta kutijica bas tako dobra znas ti, a Joe, nesretnik, samo sluti. On je kupio prije par mjeseci to sto je kupio da ne glavobolja sa komplikacijama i njemu je garantovano da to nikad nece da se sjebe, sem, mozda, da crkne hardverski (sto warranty razrijesava i mirna Backa).

Joe-u se hoce novo i uzbudljivije? Joe ce da dobije novu verziju, svake godine, sa novodoradjenim softverom i boljim hardverom.

Podrska za vise platformi je za proizvodjace UVIJEK glavobolja. Mora da se testira, kad je jedna onda se mnogo veci kvalitet postici moze i "to ima da radi".

Citat:
degojs: Ali je i skuplja.


Eeee, to je, opet, vrlo interesantan aspekt, degojs. Prvo, da li je hardver skuplji ili ne, Joe-a ne interesuje. On placa kintu koju je PRIJE placao za igru, a dobije i igru i hardver na kome to trci. Kompaniji koja to prodaje se isplati, jer njihov produkt ne moze da se hakuje (tojest, mozes da hakujes hardver koliko hoces, da na njega stavis Linux, platio si za njega, ali ne mozes da reprodukujes njihov produkt sto je najvaznije).

Citat:
degojs:A onda kad ta kutijica postane jevtina, Joe hoće onu što daje 3D prikaz ratne zone iz igrice, u sred sobe.


Mislis, model za 2006? :)

Citat:
degojs:Kad i ta kutijica postane jevtina, Joe hoće kutijicu što ima i prepoznavanje govora, a posle.., pa posle..


Ma sve moze, for a negligible fee... And the spice flows.

Citat:
degojs:Kutijicama cena pada, a kompjuter snova i dalje na nekih par iljada $$$. I tako već godinama..


Apsolutno, a trend razlike izmedju te dvije stvari ce i dalje da se nastavi. Jesi li ti svjestan da "gamerska" masina postaje niche? Ti ljudi voze stvari koje su jace cak i od mojih i tvojih potreba, pobogu. Vodena hladjenja, overclocking. Ja svoje masine UOPSTE ne overklokujem. Drugacije ih koristim, interesuje me da duze, a pouzdano, rade.

Jesi li ti svjestan da je PC danas samo JEDNA od platformi za igre? Od situacije od prije par godina kad je bio maltene jedina?

Nece, bre, nestati masina opste namjene. Ali, ta masina opste namjene, koju danas moras da imas (ne jednu, nego vise) sjutra takvo centralno mjesto za zadovoljavanje svih potreba nece bit.

Puno sila radi protiv toga. Jedna, sto je delivery mechanism za masinu opste namjene prirodni poriv za hakeraj i pirateriju (u smislu, mogucnost izvrsavanja razbucanog softvera postoji). Kutijica se ne hakuje, tj proizvodjace ne interesuje ako se hakuje (jer replikacije njihovog produkta nema). Kad se kutija hakuje, hakuje se da se doda nova funkcionalnost, a to proizvodjace ne interesuje, cak je i dobro jer povecava prodaju. Vidjeti pod Linksys.

Svi ti Microsoftovi "secure computing" pokusaji su surogat prave stvari. Sve dok ja ne razvjencam softver od masine opste namjene, meni je frka za pirateriju.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 16:14 - pre 231 meseci
Nisam ja ni uzimao nas dvojicu za primer. Bojim se da se ne razumemo, te ću da stanem na tu temu.

Citat:
To tebe niko ne moze da nagovori, kad ti spomene to te ljuti, i to je vrlo prirodno i normalno

Ni najmanje, čak je kupusara od mene dobila jedan kompjuter samo za sebe. Ono od čega mi je muka jeste kada ljudu pričaju gluposti o Microsoftu i njihovim proizvodima i/ili uslugama. A čim malo konkretnije uzmeš da pričaš sa njima, vidiš da jednostavno ne poznaju baš ni Windows. Samo to nikako da prihvate, već su svi po onom principu: "Ja da ne poznajem Windows? Ajde bre, pa koristim ga 10 godina.." ili, još gore, "M$/Winblows je s*****." :))

Kao primer toga možemo da uzmemo baš tvoju priču o alatima za programiranje na Windowsu, SQL alate i slično. Pričaš svašta i samo se diskredituješ kao ozbiljniji sagovornik.

Evo: SQL Server 2000 Developer Edition. Proveri šta je to i cenu ("Designed for developers, SQL Server Developer Edition has all the functionality of SQL Server 2000 Enterprise (!!!) Edition"). Cena je baš.. koliko ono ti platiš da naspeš gorivo "dok ne škljocne"? :)

Citat:
Ti ces, ako i kad, to uraditi sam ne zbog ljubavi za Linux, nego samo ako te situacija na poslu na to natjera.


Pa ne baš, posao na jednu stranu - to je posebna priča i uglavnom o tome ne raspravljam na takav način ovde, jer jednostavno na poslu radiš šta ti daju ili menjaš posao, a Linux bih bez problema koristio kod kuće, kao glavni OS, kada bi mi pružao sve što i Windows.


Mali offtopic:
Prebacivali mi ljudi što, kada pričamo o količini apdejta na Windowsu i Linuxu, koristim Debian unstable. U međuvremenu je kupusara dobila svoj kompjuter, malo sam razgovarao sa momcima na poslu i ispade Red Hat (Fedora) ili Mandrake, da sad ne dužim - Mandrake, na kraju i ta distribucija će i ostati, kakva god da jeste. Okej, evo Mandrake 10, sistem je pre jedno, ako se dobro sećam, 10-14 dana apdejtovan u potpunosti. Šta ima danas? 91 MB apdejta, svi su za sigurnost.

Šta je sad to? Može li neko da mi pojasni?




[Ovu poruku je menjao degojs dana 07.05.2005. u 18:50 GMT+1]
Commercial-Free !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?07.05.2005. u 17:43 - pre 231 meseci
Citat:
degojs:
Ni najmanje, čak je kupusara od mene dobila jedan kompjuter samo za sebe. Ono od čega mi je muka jeste kada ljudu pričaju gluposti o Microsoftu i njihovim proizvodima i/ili uslugama. A čim malo konkretnije uzmeš da pričaš sa njima, vidiš da jednostavno ne poznaju baš ni Windows. Samo to nikako da prihvate, već su svi po onom principu: "Ja da ne poznajem Windows? Ajde bre, pa koristim ga 10 godina.." ili, još gore, "M$/Winblows je s*****." )


A mali Perica izvali: " Ne poznajem Windows i ponosim se time!"

A ovamo se hvali sa 200 k dolara softvera u podrumu. Samo se brukaju.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?08.05.2005. u 12:12 - pre 231 meseci
Citat:
degojs:
Šta je sad to? Može li neko da mi pojasni?


Pa ovo je koliko vidim nova verzija X servera, u principu mislim da ovo mozda i nije za security al ajde, svakako ne vidim zasto bi morali i fontovi da se upgrejduju al ajde, tako mandrake kaze. U principu moje licno misljenje je da taj update mozes i da preskocis.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?08.05.2005. u 18:21 - pre 231 meseci
Ma OK, ne kažem ja da mora obavezno da se radi apdejt, imaš ti i na Windowsu ljude koji rade ladno na XP bez SP2. Stavi se neki firewall i vozi.. šta te briga i za zakrpe i sve, ako imaš samo malo znanja.

Al', opet, 91 MB.. šta znam, nije da nema.

However, Webmin je vrlo korisna stvar :) Jebe kevu komandnoj liniji za dosta stvari i ne znam što ga ne instaliraju u sve distribucije po difoltu? Čisto zbog standardizacije.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?09.05.2005. u 00:55 - pre 230 meseci
Citat:
degojs:
However, Webmin je vrlo korisna stvar :) Jebe kevu komandnoj liniji za dosta stvari i ne znam što ga ne instaliraju u sve distribucije po difoltu? Čisto zbog standardizacije.


Aleluja, pa webmin postoji u svakoj iole ozbiljnijoj distibuciji. Zgodan je to alat postoji duzi niz godina, ali mislim da svako inhouse resenje koje dolazi sa odredjenom distribucijom je bolje odradjeno od webmina barem kada je u pitanju klik,klik.... Opet sa druge strane to je sve stvar navike. Sa druge strane nekome je editor laksi za rad kada je u pitanju podesavanje nekih daemona iz prostog razloga jer ako nema neku brzu konekciju ili ne moze da si dozvoli luksuz da se graficki loguje(protok uvek mora da bude zagarantovan za servise koje racunar pruza) onda se administrator loguje preko ssh/telnet ili nekog drugog programa i tada mu je editor ipak mnogo prihvatljivije resenje.

A sa druge strane meni nije jasno sta ti to toliko skidas kada kazes da nema nista od programa za linux. :) priznaj skidas neki xxx :) a ovde kao nama prodajes pricu update :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?09.05.2005. u 01:37 - pre 230 meseci
Kako šta skidam? Pa evo samo apdejta ima više nego dovoljno. 91 MB..

Ali jok, uvek se ljudi žale na Windows i apdejtovanje, iako je, kako vidim, na kupusari situacija mnogo gora.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?09.05.2005. u 16:55 - pre 230 meseci
Windows update i njegov uticaj na odrzavanje sigurnosti pod tim OS je drasticno DRUGACIJA situacija od one u Linux svijetu, degojs. Pocevsi od toga da nista sem nova verzija kernela ne zahtjeva resetovanje masine.

Nemoj da se naljutis, ali logika "skini svaki update koji se pojavi, sto prije" se u Linux svijetu smatra odrzavanjem "sigurnosti" grubom silom i prinudom, te se tako obicno ponasaju freski konvertiti iz Windows svijeta :), najcesce po inerciji.

PAX, GRsecurity, Snort (network intrusion detection system) su stvari koje mnogo veci efekat na ukupnu sigurnost masine prave od takvog skidanja svega sto se pojavi na radarskom ekranu.

Takodje, pod Linux-om se maltene nista ne izvrsava sa root (Administratorskim) privilegijama, za razliku od Windows masina koje najcesce trce u tom maniru. Kolicina stete koja moze da se napravi ako malware ili haker provali u korisnicki nalog mnogo je manja od upada u root. Servisi nijesu otvoreni po defaultu, korisnicka akcija (i odluka) mora da postoji za maltene sve sto se pokrece.

Linux masine, bez ulazenja u mjerenje da li je to cesce ili redje od MS masina, bolje ili losije, padaju i hakuju se na DRUGI nacin. Ta raznolikost i razlicitost koja postoji u OSS svijetu dovode do toga da je za Linux masinu veca opasnost usmjereni napad koga je neko pokrenuo BAS protiv tog cvora, nego automatizovani crvi ili virusi koji stetu prave "pusteni sa lanca".

Zbog takve prakse, za Linux mreze je NIDS (sistem koji prepoznaje takve sumnjive aktivnosti, neobicno povecanje saobracaja sa jednog ili vise cvorova ka tvojoj mrezi i slicne stvari) veoma vazna komponenta koja se ne srijece tako cesto u Windows svijetu. Takodje, Linux masine unutar sigurne zone iza firewall-a obicno ne tjeraju jos jedan firewall, jer ta redundansa ne doprinosi sigurnosti (ako je prosao kroz prvi, proci ce i kroz drugi, osim ako taj drugi nije nesto sustinski drugacije).

Windows je monolitno okruzenje, jako mnogo MS koda ima koji postoji na svakoj masini koja taj OS vozi. "Izlozena povrsina" cvora je obicno veca nego u Linux svijetu (osim ko, igrajuci se, ne pootvara kojesta na Linux masini), a, sto je vaznije, pojava rupa je sveobuhvatnija (ako ne i sveobuhvatna) pojava nego u Linux svijetu. Univerzalna rupa koja postoji na svakoj Linux masini, hakerski El Dorado, pojava toga je otezana (NE i nemoguca) na Linuxu, jer sloboda da se sve konfigurise (haos, ko voli) obicno znaci da se kojesta i konfigurise i cacka. Zato sto se ta univerzalna rupa rijetko srijece, "outbreak" status, nekontrolisano sirenje stete kao sto se to desava u Windows svijetu jos nije vidjen. Ne znaci da se u buducnosti nece pojaviti, ali je sva prilika (cak i da svi voze Linux) da ce to biti redja pojava nego sto je to slucaj u Windows. Ne sto Linux ima manje rupa (svaki softver ih ima), ne sto su ga pisali vjestiji programeri, nego sto se stvari rade na drugi nacin.

Inace, TACNO je da se paketi u OSS mijenjaju mnogo brze nego ono sto korisnik vidi u Windows svijetu, ko skida sve skidace mnogo vise nego tamo. Poenta je da je i to (odluka da se zivi na apsolutno leading & bleeding edge of development) stvar odluke korisnika.

Takodje je tacno da se sva ova moja prica o realnosti koriscenja masina koje pripadaju sirokoj populaciji u OSS svijetu ne odnosi na korporacijsku upotrebu Linux-a. Tamo, uniformisanost je veca (i pozeljna), steta koja moze da se napravi takodje, ali je i investicija u odrzavanje sigurnosti (postojanje administratora kojima je posao da se s time bakcu) takodje drasticno veca. To je drugacija situacija, uostalom i u Windows okruzenjima administratori ne "guraju" bas svaki update koji se pojavi na MS sajtu.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?09.05.2005. u 17:48 - pre 230 meseci
Citat:
Samo to nikako da prihvate, već su svi po onom principu: "Ja da ne poznajem Windows? Ajde bre, pa koristim ga 10 godina.." ili, još gore, "M$/Winblows je s*****." :))

Kao primer toga možemo da uzmemo baš tvoju priču o alatima za programiranje na Windowsu, SQL alate i slično. Pričaš svašta i samo se diskredituješ kao ozbiljniji sagovornik.

Evo: SQL Server 2000 Developer Edition. Proveri šta je to i cenu ("Designed for developers, SQL Server Developer Edition has all the functionality of SQL Server 2000 Enterprise (!!!) Edition"). Cena je baš.. koliko ono ti platiš da naspeš gorivo "dok ne škljocne"? :)


Degojs, molim te provjeri jos jednom sto sam i kako rekao. Ja nigdje nijesam rekao "treba mi MS GUI za administraciju baze", vec konstatovao da, posto je dokumentacija koja ide uz MS SQL koji sam za DZABA skinuo uglavnom bazirana na upotrebi tog GUI, ja dosao do zakljucka da "treba MSDN" i da se bez toga nece daleko dogurati. Taj GUI meni za to sto mi je trebalo NIJE bio neophodan.

Rezultat tog mog pokusaja da se akam sa CS kodom je konstatacija da je cijena razvojnog okruzenja: Visual Studio.NET + MSDN (+ Windows XP, ali ajde de to vec imam), sto ne vidim kako je opovrgnuto ovim sto ti spominjes a kosta 50$.

To razvojno okruzenje je mocno i mocno integrisano, zbora nema. Ali kosta, a ta cijena je od interesa samo ako se razmislja o pisanju shareware/freeware softwera za Windows u buducnosti. Windows postaje maltene ekskluzivni domen kuca koje pisu komercijalni softver, koliko sam ja shvatio. A sva prica je krenula odatle, i skrenula je u ovu drugu pricu kad si ti fanfarama najavio moje "provaljivanje" na temu cijene kostanja razvojnog okruzenja.

Nesto ne vidim sto sam izlupetao, sto nije neminovno znak da lupetanja nema, nego da ja nista nijesam uspio da naucim (sto mi vec smeta).

Pa molim te objasni, ne obaziri se uopste sto cu se ja diskreditovat usput. Ni prvi, ni poslednji put, ja sto se pitam.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?09.05.2005. u 23:11 - pre 230 meseci
Šta da ti objašnjavam? :) Sve potrebne alate za programiranje na Windowsu možeš da skineš: besplatno, po smešno maloj ceni ili po većoj ceni. Kako god hoćeš i kako proceniš da ti se isplati. Nemam ja živaca da ti objašnjavam više, jednostavno ne vredi :) A to što si ti video da tamo piše nešto, pa šta da ti kažem, znaš ono kad je tamo neki video da na zidu iznad rupe piše "PI**A"? Eeee..

Dalja priča o SQL GUI alatima, odnosno korišćenju SQL Servera iz VS.. samo dodatno pokazuje koliko ti ne razumeš o čemu pričaš. Pa šta je to što ti nude Enterprise Manager, MMC ili Visual Studio (Server Explorer) nego jedna te ista stvar --- MSSQL Ent. Manager Snap-in za MMC?

O razlikama u radu sa SQL Serverom (VS vs Ent.Man.+QA) sa programerske strane bi mogli da popričamo i ja sam mislio da ćeš ti o tom i da pričaš, ali ovako --- nema smisla.

Ja sam brate ućutao kad mi je Deki rekao da Webmin dolazi sa svakom boljom distribucijom. Nisam se dalje prosipao na temu Webmina, mada isti nisam ni komentarisao u lošem smislu nego upravo obrnuto.

Dalje,

Citat:
Windows update i njegov uticaj na odrzavanje sigurnosti pod tim OS je drasticno DRUGACIJA situacija od one u Linux svijetu, degojs.


M'da.. zaboravio si samo da Windows koriste i ljudi (i čine daleko najveći broj korisnika), a Linux samo ljudi kao mi i čine praktično 100% korisnika.

Običan čovek će da ide kroz listu zakrpa i odabira šta hoće, a šta neće? Ma da.. kako da ne :) Pa evo i Deki kaže da mu nije jasno šta će oni fontovi u grupi zakrpa za sigurnost, a treba neki tamo Joe Sixpack da zna? :)

Citat:
Pocevsi od toga da nista sem nova verzija kernela ne zahtjeva resetovanje masine.


Pa? Gde je to toliki problem? Kućna mašina ili radna stanica mora da se resetuje (npr. jednom mesečno?) Uuuu, big fakin dil :)

Što se servera tiče pogledaj koji uptime ti garantuju firme koje pružaju uslugu hostinga na Windowsu.

Citat:
Nemoj da se naljutis, ali logika "skini svaki update koji se pojavi, sto prije" se u Linux svijetu smatra odrzavanjem "sigurnosti" grubom silom i prinudom, te se tako obicno ponasaju freski konvertiti iz Windows svijeta :), najcesce po inerciji.

A ko te tera da na Windowsu skidaš svaki update koji se pojavi?

Citat:
PAX, GRsecurity, Snort (network intrusion detection system) su stvari koje mnogo veci efekat na ukupnu sigurnost masine prave od takvog skidanja svega sto se pojavi na radarskom ekranu.


A slične stvari ne postoje na Windowsu? ;)

Citat:
Takodje, pod Linux-om se maltene nista ne izvrsava sa root (Administratorskim) privilegijama, za razliku od Windows masina koje najcesce trce u tom maniru.

Ja radim kao običan korisnik na Windowsu kod kuće, a na poslu vrlo mali broj ljudi ima veće dozvole od običnog korisnika (programeri, admini, tehničari i slično). Šta to mene briga što neko drugi to ne radi, mogu i da se ubiju što se mene tiče, pa da im na grobu napišu: "Nije moglo drugačije."

Citat:
Kolicina stete koja moze da se napravi ako malware ili haker provali u korisnicki nalog mnogo je manja od upada u root.

Dobar dan, Kolumbo. Otkrili ste Ameriku.
Citat:
Servisi nijesu otvoreni po defaultu, korisnicka akcija (i odluka) mora da postoji za maltene sve sto se pokrece.

a) firewall? Aaaaa, uključimo firewall...??
b) neko te sprečava da pogasiš servise?
c) Windows 2003? XP SP2?

Daj bre..

Pričaj ti meni o drajverima, Photoshopu, AutoCADu, Visual Studiju, SQL Serveru, igricama, edukativnom, MM i gomili drugog softvera kog NEMA pa NEMA na kupusari. A na Windowsu mogu da se pogase servisi, možeš i da radiš kao običan korisnik, ima i Apache i OpenOffice.. itd, itd.

E vidiš ta sloboda da imam sve to na svom OS-u meni vredi više nego sve kupusare zajedno.

Ostaje cena kupusare kao prednost, u slučaju naprednog kućnog korisnika. Mada, ja lično se ne bih oko toga uzbuđivao da sam u drugačijoj situaciji. Vozio bih piratski Windows i dalje, kao što sam i radio dok sam bio u Srbiji, čisto kao tihi protest tipa "Fuck the system" i "Nas i Rusa - 300 miliona" (braću Kineze da ne pominjem ovom prilikom :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 01:39 - pre 230 meseci
Citat:
degojs: Sve potrebne alate za programiranje na Windowsu možeš da skineš: besplatno, po smešno maloj ceni ili po većoj ceni.


Pričamo o dvije stvari, degojs. Smiješno mala cijena stoji, za "stari" koncept razvoja aplikacija. Visual Studio C++, ja provjeravao, $120 dolara kanadskih koštao u Staples prije par mjeseci. To nije prepreka nekom entuzijasti da piše softver za Windows. Ova priča mimo razmišljanja o .NET kao o tehnologiji koju je MS najavio za budućnost premnogo smisla nema. Mnogo toga što Microsoft najavljuje u Longhorn i post-Longhorn vremenima otvara pitanje kako će ti mali proizvođači i družina koja piše freeware & shareware da egzistiraju u tom svijetu provjere prava pristupa procesoru, distribuiranog & "trusted" računarstva.

Ja se našao da konstatujem da nivo integracije koji si ti spomenuo u onoj drugoj poruci ima zakačenu markicu sa cijenom koja nije "smiješno mala". Da alati postoje, van diskusije je. Da može bez velikih problema da se napiše aplikacija za ovo što postoji, takođe (ne bi postojao shareware & freeware na Windows da nije tako). Ako ovo zuboboljanje o širini podrške za MS budućnost nije interesantno kao neka vašljiva tema, daj da bataljujemo priču, ja nemam ništa od toga da te iznerviram, u tom momentu gubim sagovornika a ja od takvih "pobjeda" na Advocacy forumu nemam ama baš ništa.

Citat:
degojs:Pa ta tvoja dalja priča o SQL GUI alatima, odnosno korišćenjem SQL Servera iz VS samo dodatno pokazuje koliko ti ne razumeš o čemu pričaš. Pa šta je to što ti nude Enterprise Manager, MMC ili Visual Studio (Server Explorer) nego jedna te ista stvar --- MSSQL Snap-in za MMC?


Ja koliko razumijem, čak i BESPLATNA verzija MS SQL može da obavi posao. Šta si se uhvatio za Enterprise Manager, ja ne vjerujem da je to od interesa za onaj nesretni Community server i vjerujem da se bez toga MOŽE. Ne bih ni spomenuo cijelu tu priču da nijesam na tom primjeru odmah osjetio potrebu za MSDN kao sveobuhvatnom izvorom dokumentacije za MS pakete i otud došao do zaključka da su Visual Studio .NET i MSDN poprilicno potrebni alati za bilo kakvo igranje sa tim domenima. Ko zna, on može bez Enterprise Managera. Ko ne zna, samo mu treba krštena dokumentacija (čitaj MSDN) za ta čačkanja "po kući" i male projekte.

Mimo raspravke o interesu entuzijasta za .NET (Community server to jeste, zamjena za vašljivi PHPBB) kao komponenti proboja .NET i šireg prihvaćanja te tehnologije ta cijela priča nema previše smisla.

Citat:
degojs:a) firewall? Aaaaa, uključimo firewall...??


Ja koliko znam, a ti me ispravi, Norton Internet Security, a koji bi trebao ne baš tako loš firewall da bude ne zatvori ni jedan od MS servisa, već ih prepozna kao poznate aplikacije kojima se da vjerovati. Ja još nijednom nijesam morao da mijenjam Norton IS setovanje da neka od funkcija tih servisa proradi?

Citat:
degojsb) neko te sprečava da pogasiš servise?


Niko me ne sprečava, ja to i uradim na svakoj mašini. Prvo, Windows mašina uopšte bi sigurnija bila da je gomila toga isključena "out of the box" pa da se uključuje kad korisnik odluči. Drugo, čak i kad ih pogasim, ja, kao jedan od glupljih Windows korisnika, baš nešto nijesam siguran koliko je stavki u Windows update odjednom postalo i ne baš tako važno (e Microsoft i ne tretira isključivanje servisa kao očekivanu akciju korisnika, te o toj mogućnosti ne raspravlja u prigodnom tekstu o patchu a koji se dobije kad se škljocne na "learn more").

Ja, nesretnik, džaba ih isključujem, kad svejedno svaki put kad uđem na Windows update pokupim đuture sve što Microsoft označi kao "security update". Tako da ti je meni skidanje Windows Update redovni rad a ovako a onako.

Pod linux znam da mi je sva mrežna podrška za XFree86 (u stvari ne više za njega, sad sam pod XOrg) po defaultu isključena, te da mi security aspekti tog paketa i nijesu velika frka. Različito je, to sam tvrdio.

Citat:
degojsc) Windows 2003 je druga pesma, tako da..


Ne sumnjam, nemam iskustva sa windows serverima. Drugo parče softvera, ima svoju cijenu koja mene odbija da se sa time igram po kući. Windows XP sam morao da kupim jer mi je trebao za stvari koje moraju kući da trče, Windows 2003 koja je serverska verzija... malo je ljudi koji će ljuljnuti to da se igraju sa kućnim serverima, čini se meni. Ti jeftini serveri za aplikacije koje nijesu toliko kritične (mislim, neće past svijet ako moje_prezime.ca sajt nije raspoloživ 24/7) meni liče na linux prćiju, u ovom trenutku, a na ovakvoj mreži kakva sad postoji.

Citat:
degojsPričaj ti meni o drajverima, Photoshopu, AutoCADu, Visual Studiju, SQL Serveru, igricama, edukativnom, MM i gomili drugog softvera kog NEMA pa NEMA na kupusari.


1. drajveri, svi koji trebaju imam. Kupovao hardver da to ne bude problem.

2. PhotoShop - čuo da je strava, svi profesionalci se u njega kunu. Vjerujem na riječ, nijesam čak ni probao piratske verzije, evo ne znam u što da se kunem. Ja još potpuno prešao na digitalnu fotografiju nijesam (analogna SLR kamera, skener radi za digitalizaciju čega treba), ali i da jesam teško da bih to platio. GIMP, s druge strane, trošim i čini mi posao za to što meni treba (par puta makao red-eye efekat, par slika za pozadinu malo osvijetlio ili zatamnio, par sličica za veb izeditovao kako je meni ćeif, često ga koristim za skeniranje i/ili konverzije grafičkih formata). Mislim da je strašno mali broj korisnika koji sa GIMP ne mogu da žive, nego im treba baš PhotoShop, pa ti nijesam uopšte siguran da li je to plus ili minus u cijeloj ovoj priči i za koga.

3. AutoCAD i nije toliki problem... Pro/Engineer educational verzija koja se za dzabe dobije jeste. Laptop pod Windows kome treba, dual boot e im treba i Linux, case closed. Uostalom daju im i WinXP za džaba, te tu nikakve diskusije nema. Nema, pravo ti reći, nikakve diskusije za MS produkte kad se od njih prave pare. Meni smeta što za igranje (fizičko ili figurativno) treba da pljunem pare iste kao da je mašina za poslovne potrebe.

4. Visual Studio je stvar koja je poprilično specifična za MS Windows. Ne mogu da zamislim kako bih pisao nešto za Windows bez Visual Studio (najviše zbog integracije Help i MSDN), na UNIX-u i Linuxu mi nikad zahvalio nije. Stara škola, sasvim lijepo živim sa Vim/make/komandnom linijom + zastarjeli (trebalo bi da se ponovim) Code Navigator za pretraživanje klasne hijerarhije (ma editujem pod (g)vim), ako i kad mi takvo rovljenje po nepoznatom kodu treba.

5. SQL server, pravo ti reći, nemam pojma zašto se uopšte spominje. Meni kući ne treba, na Linuxu, a za korporacije, ima i Oracle i svaka druga baza... Tolika seča vena za MS SQL (osim kao dio MS integracije, ko se primio na .NET, to razumijem) kao nečemu bitno drugačijem od Oracle i IBM produkata, nešto je ne vidjeh u tom svijetu?! (mada stvarno nije moj domen)

6. igrice? Da sam Joe Sixpack, to bi jedan PlayStation stavio ad acta. Nijesam (mada je pazario za svoje pare gameboy), hocu da igra bude mamac da se dijete uvuče u one ozbiljnije aspekte bavljenja računarima. Fali, fakat fali. Fali ljuto, edukativni softver takođe.

7. MM? E tu, pravo ti reći, ne znam što mi fali. Kino (i Cinelerra, da sam baš krenuo da izvodim kerefeke) vrše posao za kućni video, muzika svira, DVD se gleda, TV takođe.

DVD Shrink mi je trčao pod Wine, to je jedina MS aplikacija koju šlepam pod Linuxom. Ima alternativa, dosad me mrzjelo da se bakćem, ali bi valjalo. Wine je, sva je prilika, u ozbiljnim problemima da podrži DirectX 9 i treba ga micat sa mašine. Igre će se ili pojaviti koje su baš napisane da i pod Linux trče, ili od toga nema hljeba. Wine (i izvedenice), ja uopšte ne vjerujem da je to ikakvo riješenje.

Citat:
degojsmožeš i da radiš kao običan korisnik, itd, itd.


Tu je Microsoft-ova krivica indirektna, svi njegovi paketi rade, ali da Warcraft III (a i gomila drugih igara) može da se pokrene pod privilegijama običnog korisnika, vjerovatno bi MS Windows još uvijek trčao na dječjoj mašini. To, dan današnji, za po kući ne može da se izvede (sem da bacim najvažniji štih za MS Windows, igre).
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 03:23 - pre 230 meseci
Apatrid,
gledaj, ja ne znam na šta se ti konkretno žališ. Sva potrebna dokumentacija i alati su dostupni kao deo besplatnog SDK-a. Upravo je i zahtev besplatnih IDE alata kao SharpDevelop da se SDK pre toga skine i instalira. I vozi Miško :) Ako ti SharpDevelop (koji usput ljudi portuju na Linux kao MonoDevelop) nije dovoljan, izbor postoji.

Imaš IDE alate koji nisu iz MS, a koliko pratim, nisu uopšte loši. Od već pomenutog i besplatnog SharpDevelop, pa do onih koji nisu besplatni, a cene su im različite. Dalje, MS nudi čitavu svitu IDE alata po različitim cenama, a ove godine ćeš moći da kupiš i Express verzije, za pišljivih $49 po komadu.

Dodatno, već su ti rekli: MSDN imaš i online. Ali imaš i SDK.. sa svom dokumentacijom. What is the problem? :)

Dalje, nisam se ja uhvatio za Enterprise Manager, već ti ne razumeš ni šta pitaš ni šta pričaš. Odnosno, ne poznaješ materiju, što je OK, ali nemoj da pričaš svašta, bez uvrede. Besmisleno je uopšte i pričati o SQL GUI alatima na takav način, što ti jesi pričao, kad SQL Server 2000 Dev. Ed. košta $44. MSDE ili SQL Server 2005 Express sve sa Managerom da ni ne pominjem ovom prilikom, pošto ipak još nisu RTM.

Kako uopšte možeš da to povlačiš kao pitanje? Mislim.. jasno je meni kako i zašto, ali mi nije jasno zašto se ponašaš kao malo dete pa teraš inat :)

Bolje nemoj dalje, nego malo pogledaj te linkove što sam ostavio pa drugi put da vidimo da li ćeš da ponoviš da je potrebno par hiljada $$$ da bi se napisala jedna linija... :(

Citat:
Ja koliko znam, a ti me ispravi, Norton Internet Security, a koji bi trebao ne baš tako loš firewall da bude ne zatvori ni jedan od MS servisa, već ih prepozna kao poznate aplikacije kojima se da vjerovati. Ja još nijednom nijesam morao da mijenjam Norton IS setovanje da neka od funkcija tih servisa proradi?


Možda Microsoft treba Symantecu da naređuje kako i kakve programe da plasira na tržište? Ja znam da jedan pišljivi i besplatni ZoneAlarm radi super. Ima i Windows svoj firewall, radi OK. Za taj Nortonov, iskreno, nemam pojma. Mislim, što ne pitaš lepo "Koji je dobar (besplatan) firewall?" Šta je sledeće, neko će da pita što ovaj-ili-onaj program radi ili ne radi ovo-ili-ono? Pa to ti pitaj proizvođača tog softvera.. Šta *Microsoft* ima sa tim?

Ostatak posta - ma nemam šta da ti kažem, iskreno - ostanem bez teksta (mada se ne bi reklo iz priloženog, je li :). Fakat je da na Windowsu imaš sve što i na Linuxu, a obrnuto nije slučaj.







[Ovu poruku je menjao degojs dana 10.05.2005. u 04:27 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 03:25 - pre 230 meseci
Citat:
Tu je Microsoft-ova krivica indirektna, svi njegovi paketi rade, ali da Warcraft III (a i gomila drugih igara) može da se pokrene pod privilegijama običnog korisnika, vjerovatno bi MS Windows još uvijek trčao na dječjoj mašini. To, dan današnji, za po kući ne može da se izvede (sem da bacim najvažniji štih za MS Windows, igre).


Big fakin dil, evo i zašto:

Pokreni Warcraft pod privilegijama admina i kraj priče. Desni klik na shortcut, pa Run As.. i to je to.

U čemu je problem?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?10.05.2005. u 03:41 - pre 230 meseci
Aaaa, nećeš da daješ admin pass klincima? Uuuu, big fakin dil. Koji si ti Staljin :)))

Evo, čiča degojs će da omogući da tvoji klinci i dalje koriste Windows kao obični korisnici, da poteraju Warcraft kao admini, ali bez da im tata Apatrid daje password. I da oni ne mogu da ga pročitaju :)

Napravimo skript koji izgleda otprilike ovako i sačuvamo ga kao "Warcraft.vbs"

Code:

Set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")


cmd = """c:\program files\Warcraft\warcraft.exe"""
adminUser = "Administrator"
adminPass = "password123"

WshShell.Run "cmd /c runas /user:" & adminUser & " " & cmd & " | sanur " & adminPass


Lepo kad to sačuvaš kao warcraft.vbs, onda odeš u komandnu liniju i tresni:
Code:
screnc warcraft.vbs warcraft.vbe


i dobili smo kodiran warcraft.vbe fajl.

Warcraft.vbs obrišemo, a na desktopu napravimo shortcut na warcraft.vbe. Taj fajl može slobodno i da se otvori, ništa se ne vidi. Enkripcija nije "snažna", ali je više nego dovoljna za ovakve stvari.

Dete lepo klikne i vozi Warcraft kao admin :)

Trebalo bi da radi kao sat. Ja nemam Warcraft da probam, ali ne vidim zašto ne bi moglo. Pozdravi klince, nek' znaju da ima još dobrih ljudi: degojs to the rescue! :)

Da bi radilo trebaju ti 2 stvari, besplatne:
MS Script Encoder (screnc)
Sanur (link je gore desno)

screnc.exe i sanur.exe, naravno, iskopiraj negde u %path%, možda u Windows\System32..... ili gde već hoćeš.

Inače ima još sličnih alatčića, koji rade jaču enkripciju, neki besplatni, neki ne.. itd, itd. A da ne pričamo da možeš da napraviš korisnika "Warcraft" koji je običan korisnik + još malo: daš mu ovlašćenja da piše u \Program Files\Warcraft i gde je već potrebno, uključujući registry ključeve koji takođe imaju ACL. Heh, strašno velik posao jedno ili drugo rešenje, lakše je stavljati linuxa pa terati decu da ga koriste i igraju X i O u komandnoj liniji, sve u kućnoj mreži..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 10.05.2005. u 06:42 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 26859 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.