Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 26853 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 01:37 - pre 231 meseci
Bil Gejts ima suvise para. Tu se potkrala neka greska u zakonskoj, a narocito poreskoj regulativi, cak i tako dobro razvijenom sistemu kao sto je SAD kapitalizam. Jer, i drugi su vredni, sposobni, nesto su smislili, za nesto imaju viziju, pa ipak nemaju toliko para. Staljin je takodje imao opravdanje i objasnjenje za posedovanje celog SSSR-a, u kome je mogao da radi sta hoce, pa to ipak nije bilo pravilno. Koliko novca je imao pronalazac penicilina? Ispada da je za covecanstvo vazniji MS Windows od penicilina! To nema veze sa IT, tu je IT samo "kolateralna steta".
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 01:48 - pre 231 meseci
Citat:
mulaz: tal po mom misljenju linux je bolji od windowsa zbog raznolikosti. distroti ala FC, Suse, etc.. za one koji vole next next next finish i start(odnosno K kad smo vec u linuxu i kdeju) i neki program
distroti ala slack/debian za one koji vole da edituju rocno .conf fajlove i da jim sistem radi stabilno, i da asami nameste sta hocu.


Raznolikost standarda = nema standarda. Baš ta raznolikost je dvosjekli mač. Zamisli nekoga da, u nekom razumnom ciklusu softvera 3-5 godina podržava po 5 različitih verzija 10-ak distribucija...i to binarno....

Citat:
secam se kod win98 kod instalacije moglo je da se izabere dali hocete games da imate, accessories neke, ne znam .. sve zivo.. sada toga vise nema.


Ima, ima :)

Citat:
neke stvari mogu da se obrisu posle, kad je sistem vec instaliran. i integracija IE po mom misljenju bas nije bila neka dobra ideja.


Sve se može izbrisati poslije osim core OS dijelova, a ta "integracija IE-a" je mit koji smo razbili ovdje.

Citat:
sad kad ljudi vec puno pricaju o securityju od windowsa i linuxa.. linux je malo bezbedniji zbog svoje zasnove, permissiona (po defaultu obican user ima samo pristup home direktorijumu),


Ajd molim te, reci mi koja to prava i privilegije po defaultu ima običan korisnik na win? :)

Problem je ponajviše u gomili programčeta koji nemaju Win logo i koji su tako loše napisani da jednostavno zahtijevaju administratorske privilegije.

http://www.pcworld.com/news/article/0,aid,120648,00.asp
http://www.pcworld.com/resourc...aid,120314,pg,1,RSS,RSS,00.asp

Citat:
Application developers who log on to their development machines as administrators when they write code create programs that assume that level of privilege but have trouble when run by a user with reduced permissions, according to Brown's work, which estimated that 90 percent of Windows software can't be installed without administrator access to Windows, and that 70 percent won't run properly unless the user is an administrator.


Sa LH-om će MS pokušati jednostavno isforsirati developere da aplikacije pišu na način da se pod LUA mogu bez problema izvršavati. Inače će dobiti ružni dijalog o pristupu nedzvoljenim resursima :)

Mislim, već sad pod LUA ti možeš surfati, gledati filmove, pisati u Wordu...uobičajene stvari, problem je u specijaliziranim programima koji ti trebaju, a koji moraju biti pokrenuti pod administratorskim privilegijama.

Citat:
kad te IE pita dali hoces da instaliras XXX_Hotbar ili Crack.zip_______.exe kad kliknes yes.. j****a sad.. isto kad kao root radis sve na linux sistemu, ili nemas passworda na root accountu, i otvoren ssh i slicno :)


Ako je IE pokrenut pod smanjenim privilegijama (kao untrusted user) taj toolbar u 99% slučajeva će se srušiti pri instalaciji :) Tradeoff usability vs. security jest vrlo složen problem, i nadam se da će na LH-u biti riješen na zadovoljstvo svih:

Citat:
Microsoft says it will encourage the use of least permissions in Longhorn by making it easier for users to do common tasks without administrator privileges. For example, the company may modify Windows so reduced-permissions users can alter display and power-management settings on their machine and use VPN (virtual private network) technology more easily. Other changes will allow developers to create per-user installations of applications, with user-specific settings saved in the My Programs folder, rather than a globally accessible program files directory that requires administrative permissions to change, according to documents and presentations on Microsoft's Web page.

 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 04:39 - pre 231 meseci
Citat:
Caboom: vidis ovaj apatrid, navodno nije bilo problema i navodno postoje intel drajveri i svasta vidis postoji u "navodnom" stanju... i ne ocekujem, nisam desktop korisnik i pre svega nisam unix entuzijasta. sorry, ali ovo nije moj nesrecan pokusaj "desktop linux korisnika", vec ilustracija koliko je sve pateticno naduvano. btw. gro novih notebook-ova na trzistu izlaze sa intel GMA chipset-om i u pitanju je veoma uobicajen komad hw-a, koji "navodno" radi i tu ponovo dolazimo do validnosti i polovicnosti informacija na mailing listama.


Validnost i polovičnost informacija? Ipak si tim informacijama povjerovao? Informacija koju si tražio nije da ti neko kaže "radi", već da vidiš ko viče "ne radi" i zašto to viče. Ako je početnik u pitanju, možda nije uspio da napravi. Ako je neko ko zna što priča, a to se po tonu, konciznosti tehničkih izlaganja i replikama da osjetiti, onda je to znak da ozbiljnih problema ima.

Ja sam unaprijed znao da je nVidia 4 USB podsistem razvaljen na 2.6.11 kernelu, pročitao to na kernel listi. Ako je "razvaljen", onda je prije radio, uskoro će ponovo proraditi, bila logika. Odmah probao vanilla-2.6.12-r3 i sve radi.

Nije sve tako jednostavno i tvoja horror priča nije ni prva ni poslednja, ja sam toga svjestan. Još me nije snašlo ništa što nijesam očekivao, očigledno je da u meni još uvijek nema jeda i čemera koji iz tvojih redova izbija. Patetično naduvano? Ma ko to tvrdi da sav hardver na Linux-u radi i kome se uopšte da vjerovati čak i ako takvo što kaže?

Caboom, moj nivo očekivanja je očigledno manji. Ako si to radio za poslovne potrebe, za to si plaćen i firma sebi da dopušti fijasko na jednoj mašini može. Ko nabavlja puno računara za Linux, a za podmirivanje cijele firme, to mu se desiti neće.

Linux, za manji ali nezanemarljiv broj korisnika (nikad nije dovoljno mali, ako ćemo pošteno) nije plug and play iskustvo, osim kad ga kupe kao dio istestiranog uređaja ili im neko proda preloaded mašinu. Kad platiš preloaded, (a to je mnogo manje nego platiti Windows XP za novu mašinu), tih problema biti neće, i to je to.

Citat:
Caboom:btw. da li tebi ovo ima smisla "proizvodjaci ne pisu drajvere. NVidia i ATI pisu". takodje ne moras da me teras da koristim linux, posto sam nazalost imao prilike da se druzim sa njim godinama, nazalost profesionalno. moje razocarenje linux-om je mnogo dublje od "ne radi mi sw modem", mislim da je koncepcija pogresna i da je ceo kernel pretty shitty dizajniran, da userland nije u mnogo boljem stanju kao i da se to nece mnogo promeniti, but hey, that's my $.02, nista vise od toga.


Nije u redu i ja bih volio da to nije tako. To što si ga dobro "upoznao" je usud svakog programera koji dovoljno "nisko" živi, a ja sam svoju karijeru proveo nad hardverom ili u njemu. Kad se razmislim, o svakoj ubogoj platformi na kojoj sam dosad radio, ama SVAKOJ, sam imao mnogo slabije mišljenje na kraju projekta nego na početku. Jedini izuzetak je ostao QNX, ali i dan danas to otpisujem na to što mi je bio prvi projekt, odmah poslije faka, i da zbog toga nije dovoljno zahtjevan softver bio da moram da izvodim vratolomije i nadjem mane i nedostatke OS. Uvijek je bilo pisanje nečega što niko nikad prije toga napisao nije, ne bi se pravi produkt da je drugačije.

To je normalno, mi pronađemo sva g**** koja su ostalim korisnicima sakrivena. Totalni shit arhitektura? To je malo preteška priča, sve bi se ovo već raspalo da je to tačno. Bila je mnogo veći shit u verziji 1.0, pa se dosta pokrpilo.

Obavlja posao, teorija "dovoljne upotrebne vrijednosti" radi.

Sjutra, ako je vala baš tako loš kako ga ti nagrdi, doživjeće sudbinu XFree, ili će neko napisati "openix" ili kako će se već zvat nešto što valja. Ili će srediti Hurd, on je, bar na papiru, tehnološki bolje dizajniran kernel.

Linux je svoj posao obavio, pokazao je da alternativa postoji, dokazao da otvoreni kod garantuje da niko to više ne može da stavi pod šapu, stjerao u tor dovoljno kompanija koje su to shvatile.

Ko će pisati novi OS kernel, ili prepraviti stari da radi, ili da li će Linux evoluirati u nešto bolje, mene ne interesuje. Ali to će se desiti, kad tad. Ja vidim interes komercijalnih kompanija koji garantuje da će se nešto uraditi. To više nije pitanje volje ili hira nekog iz OSS zajednice, već prepoznata potreba za sve koji su izvan domena koji definiše i kontroliše Microsoft. A takvih je dosta, maltene su svi ostali manje ili više tamo. Niko MS reć "ne" neće (nije to uradio ni IBM kad je trebalo dobiti deal za XBox2), ali što strateški rade i misle je ono što se broji.

Za produkt "koji kontroliše 2% desktopa", ovo navedeno je više nego dovoljno. I da, mislim da će istorija računarstva itekako upisati Linux, ako ne kao riješenje, a ono definitivno kao jednu od najboljih primjera "disruptive technologies" koje su se ikad pojavile. Sa šansama da zasjeni i Microsoft i pojavu PC računara kao koncepta.

Linux (kao karika koja je zatvorila OSS u potpun i samom sebi dovoljan paket) je već sada otvorio vrata novim dešavanjima kakva igrači sa mnogo većim market share-om dosad uspjeli da otvore nijesu. To što ja nešto vidim.

Citat:
Caboom:ovo se nije direktno odnosilo na tu poruku nego na postove u jednom drugom thread-u gde si, ako se ne varam, zakljucio otp. "hej, ali evo, mozete da razvijate i zatvoreni kod na linux-u". fine... gde je onda problem? u arhitekturi i celoj koncepciji rekao bih. kako zamisljas komercijalni razvoj na linux-u? open source dream o support-u kao izvoru prihoda uglavnom ima osnova samo na nivou srednjih i velikih kompanija, gde izvor prihoda generalno nije u samoj prodaji (zatvorenog) software-a, vec upravo u support-u. sto je najgore, hipoteticko sirenje opensource-a i pretpostavka da je opensource sw konkurentan srednje-kvalitetntom komercijalnom software-u nece ugroziti kompanije kao sto je mitski "Microsoft", vec shareware autore i male proizvodjace. mitskim kompanijama ce naprosto biti jeftinije da ih kupe i uniste.


caboom, OSS zajednica, ta core ekipa koja možda ima "čistunačke" ideje, faktički NIKAKVE kontrole nad voljom korisnika da izvršavaju dijelove zatvorenog koda nema. Ideal, koga život zgazi. Zatvarat kod drajvera košta i ne radi se ako nije frka, mislim da smo to apsolvirali. I u tom PC hardveru, gdje je dokumentacija postala dio NDA (kod mene te prakse malo ili nikako ima), sazrijeva saznanje da je svaka linija koju neko drugi napiše čist finansijski ćar. Tih binarnih drajvera, na duge staze, bit premnogo neće, jer će proizvođači hardvera naučiti da svoj IP sakriju iza interfejsa sa registrima i onda nikakve potrebe za tajnovitošću nema.

Kako ZAMIŠLJAM komercijalni razvoj? Ja ga, caboom, gledam svojim očima, ako ćeš mi vjerovati. Uradi se branch, kad se testira CIO sistem (a to se kod mene radi i ovako i onako), onda se bilo kakva greška u kernelu vrati nazad u public branch? Zašto? Da te ne sačeka sjutra, kad uradiš novi branch za novi produkt. Drajvere za opšte uređaje (ne za tvoje ASIC ili FPGA stvari) isto, da se ne nađe neko da to poturi prije tebe, pa da arhitektura tog novog drajvera bude prihvaćena a ti sa svojim kodom izvisiš da ga SAMO ti održavaš.

Za programe koji se izvršavaju na nekakvoj "univerzalnoj" Linux mašini, uzme se stara verzija RedHat (7.2, ako ćeš mi vjerovati) uradi i testira na tome i uđe u eksploataciju. Kad korisnici počnu da prijavljuju "ne radi na Fedora", a ono se to popravi, izbaci patch i tjeraj dalje. Niko im nije garantovao da radi na Fedora, ako na tome insistiraju, toliko na patch da pričekaju mogu i mirna Bačka. Closed software, binaries. Da li ima horror priča kao što je tvoja? Ima. Negdje projekt i propadne, velika većina iziđe iz teškoća i sredi stvar. Nas plaćaju da se nosimo sa tim teškoćama, da je prosto ne bi mene držali nego nekog klinca sad sa fakulteta. Ili sa srednjom školom.

Pitaj Ivana kako su njegovi radili NERO za Linux. Može, više je pitanje da li se isplati. Ali, to (pitanje da li se isplati) je suštinsko biznis pitanje i ovako i onako, valjda neko ko je plaćen da na njega odgovori zna da izvrši istraživanje tržišta, inače si nagrabusio a pod Windows, a pod bilo čime drugim na ovoj planeti.

Citat:
Caboom:koliko se secam "prve prave otvorene racunarske platforme" su postojale davno pre linux-a i sezu do samih pocetaka sw industrije, u vreme kada je hw bio skup, a sw besplatan.


U smislu, ni to nije originalna ideja? Računari postoje 60 godina, možda je prvih deset prošlo u tom maniru. Onda smo živjeli pola vijeka pod proprietary operativnim sistemima, i stalno pričali o mantri "software reuse". I nikad taj jebeni software reuse stvarno postigli nijesmo, sve je to bio neki surogat.

E, po prvi put to više nije slučaj. OSS, ma kako kljakav bio, jeste riznica NEKAKVOG koda, da se ne startuje od početka, da se popravi i zakrpi koliko treba i da radi posao, da većinu vremena potrošiš pišući potpuno nov kod, a ne izmišljajući toplu vodu.

Eto ga software reuse, ja ne znam bolji. Taj princip, sam po sebi, ogromno je postignuće prenijeti industriji, pa neka je ne znam kakvo "izmišljanje tople vode".

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 05.05.2005. u 06:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 04:46 - pre 231 meseci
Citat:
Mislim, ako si ti ekspert - ili ti je prosto posao da podesavas Linux sisteme... super za tebe, samo - like I said 10000 times - ti si ultra ultra manjina u tom slucaju.


Iako i jedan i drugi živimo od softvera, živimo u različitim (profesionalnim) svijetovima.

Do 2002, Linux sam svakih 6 mjeseci instalirao na svoju mašinu, poigrao se, pogledao dokle su došli sa funkcionalnošću, konstatovao da Open Office ne čita neki Word dokument i vratio se da trpim gazda Billa i njegove produkte. Na poslu je trčao Solaris, kući se živjelo pod Windows.

2002 je u mom svijetu kao bomba odjeknula priča o "carrier-grade Linux" inicijativi, ostavio sam na drugom mjestu link a i Google to očas pronađe. Jednog developera, koji grama mozga ima, poslije tog obaviještenja (a i uspjeha primjene linux-a u prvim low-profile home router igračkama) u mom okruženju nije bilo da nije ozbiljno počeo da fura linux. Tako i ja. Dugo bila mašina dual boot (tako sam je i koristio), a onda je, jednog lijepog dana, Open Office počeo da čita sve moje fajlove. Danas je to dual boot mašina zato što sam se zeznuo da kupim QuickTax i za ostale koji je koriste. Uskoro neće biti.

Linux, za embedded svijet, nije pitanje zealotizma, to je pitanje koristi i osjećaja za opstanak.

Do unazad 4 mjeseca, linux je u opisu moga posla bio samo u dijelu "praćenje softverskih tehnologija koje su od interesa za korporaciju" i feedback menadžmentu i marketingu, naravno. Nije da im nijesam pričao ovo što sad pričam. Nije da nije bilo ljudi koji su ukapirali snagu koncepta (ne snagu trenutno raspoloživog softvera, mada ni to nije za bacanje). Ali, što se viših slojeva menadžmenta tiče, to je, sve do nedavno, bilo malo previše novina, i to kakvih novina, da se svari. Stara škola, svaka linija koda koja se napiše u kući je intelektualna svojina, ti radovi.

Elem, dosta toga je odslušano, ma ja i moja priča premnogo postigli nijesmo.

E onda se odjednom otvoriše vrata od kaveza i poče prav-pravcijati stampedo u Linux vode. Kad su korisnici počeli istu priču da pričaju, njih se itekako slušalo.

Od početka ove godine, SVE OSTALO je u opisu mog posla navedeno kao sekundarna kategorija.

Ivane, moje poruke danas su poslate sa posla. Nemam ja tu što da krijem, da me menadžer pita što radim, da mu ovo moje pisanije prevedem, "a" rekao ne bi. Appropriate use of the corporate network resources, ta priča.

Nijesam guru, ali nijesam ni n00b.

Inače, Elite Security, ovaj forum, jeste RIJETKA zvjerka na mreži. Mjesta gdje se Linux-Windows priča krši je relativno malo (a da jedna od strana nema monopol na istinu), ovdje nas na okupu drži prevashodno jezik koji koristimo, pa nas ima od obje fele.

Citat:
Bajke sam pomenuo u smislu da MS arhitektura tebe kao ISV-a onemogucava da nesto radis - to prosto NIJE tacno, stavise ona ti omogucava da tvoj softver radi pravilno i onako kako ocekujes na svakoj bogovetnoj Windows kanti na zemaljskoj kugli.


MOLIM? Mene MS arhitektura ograničava, ja nijesam iz tvog svijeta, oprosti. Konkretan primjer, već spomenuti Kuro HG box (www.revogear.com).

Mašina trči na našem 8241, na 200 i 266 megaherca. Na tome od MS produkata samo može, možda, WinCE da trči. Ali funkcionalnost koju Linux postiže, ja uopšte nemam pojma da li to WinCE korisnici dobiju na izvolte od Microsofta.

Cio sistem troši 17 W. Tu se ne stavljaju grozomornosti od Windows servera, niti se tjera Windows XP, sistem treba da bude jeftin, Revolution traži previše za taj box. Da postignu prodaju koja im omogućava da urade mas proizvodnju i veliku seriju, to bi mogli da prodaju za TREĆINU sadašnje cijene. I da se obogate usput.

Linux tamo trči, sav srećan. Ti servisi koji su dio folkora tamo, takođe. Mene MS arhitektura ograničava i tačka. I don't care što degojs ima lijepu integraciju SQL servera i web stranica, to nijesu moji domeni (mada nam linux sad otvara vrata i od server tržišta, moglo bi svašta bit).

Citat:
Price o "Linux otvorenoj arhitekturi" su prenategnute - ozbiljno. Pre svega to nije nikakva "arhitektura" - vec nesto sto se budzi i kalemi svakih N meseci. Drugo, "standardi" koje si pomenuo ne postoje vec postoji sijaset resenja za:

- Drajvere za multimediju
- Prezentacione i window managere
- Component object model
- UI dizajn
itd...

To je navodno glavna "prednost" - u celoj toj slobodi - ali je to i glavna mana i prepreka ka bilo kakvoj standardizaciji - Face it, trziste ne zanima ta "sloboda" vec cvrst i jedinstven standard u svim ovim poljima gore navedenim.


Te monolitne arhitekture ne može da bude, to je "priroda zvijeri". Mora modularno, da može da se proba, zamijeni dio koji nije odradio posao potpuno novim. To nije monolitna organizacija, nema tu što da se dokazuje.

To nije glavna prednost u cijeloj toj slobodi. Glavna prednost je kad dovoljan broj igrača shvati da je otvoreni kod - zaloga toga da to niko kontrolisati više niti može, niti hoće (e se obavi fork i "kontrolor" ostavi da radi što ga je volja za svoj groš).

To je glavna prednost. I prednost je što broj ljudi koji je uvučen u priču postaje sve veći. U apsolutnom iznosu, ne procenat marketa (mada ni to nije za bacanje). Za OSS je kritično da uvuče što više aktivnih članova i poveća kritičnu masu (ljudi koji pišu i bave se njim). To je zaloga OSS postojanja i opstanka, ne trenutno stanje NI U JEDNOM paketu, Linux included.

Citat:
- MSDN library je besplatan koliko znam ako ga koristis online

Prvi put čujem, ali stvarno. Znam da MSDN ima online komponentu, imao je još prije deset godina kad sam ja pod tim čudom živio, ali nikad Microsoft svoj content nudio za džaba nije. Znam da dan današnji postoje subscriptions, ortak je nedavno to platio (od MS i .NET živi).

Baš sav sadržaj raspoloživ online? (Još ne mogu da sažvaćem ovu informaciju, očigledno)

Citat:
- Imas sijaset besplatnih kompajlera od Borlanda i sl...

Command line? Pa GCC može to da mi obavi, pobogu. Jedino je OpenWatcom sa nekim IDE, ali sva ta riješenja su poprilično neupotrebljiva za bilo kakvo pisanje za Win32. MS SDK za windows, jebeni windows.h fajl, je Microsoft intelectual property (?!) i ne može da ga distribuira niko kome MS nije dozvolio.

Jebenu definiciju sistemskih poziva (da prostiš), C format, ne možeš da nađeš u tim besplatnim riješenjima (zadnji put kad sam tražio), tako da je to, da prostiš, poprilično neupotrebljivo za pisanje programa.

Znaš li ti neki shareware koji je time razvijen, eto kurioziteta radi?

Citat:
- Postoje besplatna DB resenja za Windows

Postoje, pitanje je koliko su upotrebljiva. Sa .NET razvojnim alatima je došla neka infrastruktura, skinuo sa mreže, ali je komandna linija za kreiranje tabela bila dozlaboga loše dokumentovana. MS dokumentacija, naravno, priča o GUI alatu koji to mnogo bolje radi... ali to nije za "dž".

Za ova ostala DB riješenja ne znam, stvarno tu oblast ne pratim. Probao nedavno sa MS SQL, objasniću degojsu o čemu se radilo.


[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 05.05.2005. u 07:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 05:04 - pre 231 meseci
Citat:
Apatrid:
Samo, zadnji put kad sam ja provjerio (a bas sam se sa tim akao nedavno, mogu da izlozim konkretnu pricu ako koga interesuje), cijena koju moram da platim da bih napisao i jednu jedinu liniju tog tako lijepo integrisanog koda se mjeri hiljadama dolara (razvojno okruzenje + MSDN bez koga se tesko moze + par komponenti tipa vizuelne aplikacije za petljanje sa SQL serverom bez kojih se na papiru moze, ali je vrlo cupavo).


Ajde da čujemo konkretnu priču, evo mene interesuje.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 05:13 - pre 231 meseci
Citat:
Ajde da čujemo konkretnu priču, evo mene interesuje.


Naravno, samo da skrpim vremena i da poodgovaram na sve paralelne diskusije koje su ovdje otpočete.

Ljudima na ovom forumu nije nikakva novina što se dešavalo u hakerskim ratovima koji su bješnjeli na "međunarodnom" nivou. Glavna žrtva je bio PHPBB, mnogo više o tome na "defaced" forumu.

Elem, gospoda sa Kosova su, pored mnogo toga, tako skrkali i jedan server na kome se okuplja ekipa koja je dugo zajedno, još od prije bombardovanja. Da priča o politici i koječemu, stara priča, nekad bili na Serbian Cafe, poslije zbrisali i rasuli se kojekuda po mreži.

PHPBB, defaced. Administrator popizdi, odluči da prevrne list i da se napasti riješi.

Pošto je izgleda i PHPBB vozio na Windows (ne znam, ne definišem, ne održavam, ne određujem što i kako), baci to i prevede forum na "Community server" (http://www.communityserver.org), .NET aplikaciju za diskusije. Administrator vjeruje u sigurnost .NET, ja vjerujem da sama činjenica da je softver ne baš često korišćen daje veću sigurnost od PHPBB.

Zbog prirode problema (svi znaju da sam geek), nije moglo da se ne ponudim da pomognem oko čega mogu. Prihvaćeno, naravno. Proslijeđen mi kod.

Na forumu se desila nevjerovatna situacija, softver je svima išao na ganglije. Niko nije htio da čuje za tehničke razloge. Očiju mi, pokušao sam ljudima da objasnim da PHPBB ne radi posao. Niko nije htio ni da čuje. Zbog sitnica. Zbog UI. Zbog "neprirodnog" načina kako se stvari rade.

Navika je čudo, a ovo je bila repriza Win-Lin priče, potpuno nebitno što su uloge, začudo, sad bile promijenjene.

Nema druge, mora da se popravlja. Žena na faku, MS daje sav softver da skida koliko hoće, deder da to iskoristimo. Skini Windows, cijelo popodne diži instalaciju na drugom disku. Updates (SP1 included), drajveri, antivirus.

Drugi dan, skini .NET studio, instaliraj. OK, done. Probam da otvorim projekt, hoćeš klinac. Nijesam instalirao MS SQL kad mi je tražio. Tu se završi drugo popodne/veče.

Treći dan, reinstaliraj Visual .NET studio, skini besplatnu verziju MS SQL, probaj opet... neće, magarac treba da zna da treba kreirati layout baze i tabele. OK, čitaj dokumentaciju za CS, imaju skripte koje treba pokrenuti.

Pokreni skriptu, sve po propisu, nešto zaglavi. Pogledaj u dokumentaciji priloženoj uz SQL server koji sam skinuo, pričaju o tome kako se tabele kreiraju iz tool-a koji je GUI, i naravno, nije dio besplatnog paketa.

Znaci, treba MSDN, mislim se ja.

E, četvrti dan su mene ophrvale druge obaveze u životu i tako ja ne napisah JEDNU JEDINU liniju koda, ne promijenih banalne stvari u UI, ne učinjeh ništa. Samo sam se poslije mislio... a koliko ovaj profesionalni paket, da ga ja kao Joe Sixpack kupim košta?

Microsoft integracija i sve ljepote tog .NET svijeta su boraniji kao ja poprilicno nedostupne. To ima smisla ako se razvija produkt koji se prodaje za skupe pare, ako ne, nema.

Održavanje onog CS, to baš ne može svako.

Na forumu su ljudi počeli da odlaze, adminstrator je promijenio softver, opet MS priča, ovaj put dotNetBB. Malo bolje (čitaj: više liči na PHP BB), ali se još uvijek pišti i vrišti da se popravlja koješta (naša slova ne rade, mora da je neka banalnost). Administratoru je svega poprilicno preko glave (PHPBB neće ni da čuje), tako da će bit ako im se to ne sviđa, a ono neka idu gdje im se sviđa. Čovjek platio licencu za dotNetBB.

Takva su, degojs, moja iskustva sa instalacijom MS okruženja. Za taj konkretan paket, vašljivi softver za diskusije, mi je trebalo mnogo toga.

Takvo programsko okruženje je nekompatibilno sa tim community zezalicama, koliko ja nešto vidjeh. Za velike kompanije vjerovatno radi, ja razumijem izlive tvog ushićenja... ali sam ja, pošteno rečeno, poprilično ravnodušan.

Vidjećemo kako izgledaju .NET servisi kad ih implementiraju velike kuće (odnosno, gledam i sad, MS Update je taj film) i što to meni novo pruža. Zasad ".NET framework" ne stanuje na mojim mašinama.

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 05.05.2005. u 07:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 05:37 - pre 231 meseci
Ma samo nastavi, nema potrebe za izvinjenjem - nemoj da gubimo vreme na takve trivijalnosti, jer mnogo zanimljivije štivo dolazi.

Dakle, pažnja: sad ćemo da čujemo kako to pisanje "jedne linije koda" sve sa potrebnom dokumentacijom, kompajlerima i čak i vizuelnim okruženjima, te SQL Serverom (i to još sa svim onim alatima za upravljanje istog - Enterprise Manager, Query Analyzer i ostala boranija) košta par 'iljada dolara.

Navali, ja crkavam da čujem :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.188.*



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 07:00 - pre 231 meseci
degojs,

Ja nijesam iz tog svijeta i vjerovatno nijesam upucen u sve cake koje postoje (ovo za džabaka pristupanje MSDN online mi je prvi put da čujem).

Moja rečenica bazirana je na podacima na ovoj:


i ovoj:


adresi, i tu se o hiljadama dolara prica. Ja ne znam da li je taj MS SQL GUI tool ukljucen (valjda jeste, majkovicu), ali te dvije stvari meni lice na neophodne alate ako se sa time bakce.

Te ako to tako nije, objasni mi zasto Microsoft mene naivnoga laze na tim stranicama.

Ja sam imao pristup tim akademskim verzijama, ali to je vise kuriozitet nego norma.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 08:33 - pre 231 meseci
Apatrid, na aerodromu sam pa nemam puno vremena da odgovorim na tvoj post - ali cisto za Windows.h

http://www.microsoft.com/downl...0C0EC4F68E5&displaylang=en

Eto, to je besplatni download kompletnog Win2k3/XP platform SDK-a, sa sve .lib, .h fajlovima i naravno primerima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.178.35.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 09:07 - pre 231 meseci
Citat:
Sundance:
Raznolikost standarda = nema standarda. Baš ta raznolikost je dvosjekli mač. Zamisli nekoga da, u nekom razumnom ciklusu softvera 3-5 godina podržava po 5 različitih verzija 10-ak distribucija...i to binarno....


Po cemu je to problem ? ako ti se program oslanja na neke bibliteke to jednostavno i napises u manual-u, ili ako bas mislis da ces imati problema sa bibliotekama u buducnosti prosto i jednostavno koristis biblioteke koje dozvoljavaju staticko linkovanje, staticki ulinkujes i resio si se bilo kakvog problema za sva moguca vremena.

Citat:
Sundance:
Ajd molim te, reci mi koja to prava i privilegije po defaultu ima običan korisnik na win? :)

Problem je ponajviše u gomili programčeta koji nemaju Win logo i koji su tako loše napisani da jednostavno zahtijevaju administratorske privilegije.


Pa to je zaostavstina od stare kompatibilnosti, stariji Windowsi su tako radili, i to su ti stari programi bez kojih mnogi korisnici i danas ne mogu to je taj usko specijalizovani softer kojim se vi busate da linux nema i da to jednostavno drzi korisnike na windows-u :), ali ja evo mogu da napravim lepu paralelu recimo izmedju Windows-a i MySQL-a. Windowsi su isto tako ranije bili bez nekog ostvrta za sigornoscu i sada gledaju da ju ubace, tako isto i MySQL busali su se kako su najbrza baza podataka a nisu imali oko 20% SQL92 standarda implementirano i sada kako vreme odmice gledaju da ubace sve te stvari koje im fale, ali jednostavno na neke ideje koje su imali implementirane tesko se ubacuju i prosiruju nove stvari a da to ne narusi ceo prvobitni koncept.

Citat:
Sundance:
Sa LH-om će MS pokušati jednostavno isforsirati developere da aplikacije pišu na način da se pod LUA mogu bez problema izvršavati. Inače će dobiti ružni dijalog o pristupu nedzvoljenim resursima :)


Ma pusti nas price o LH to jos uvek nije stvarnost, mnogo toga je MS pricao da ce biti ranije u njemu pa evo malo malo nesto odbace. To je isto kao da ja sada pocnem da ti pricijam o stavrima koje su predvidjene da budu u 2.8 ili 3.0 seriji Linux kernela.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 09:39 - pre 231 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: ako ti se program oslanja na neke bibliteke to jednostavno i napises u manual-u, ili ako bas mislis da ces imati problema sa bibliotekama u buducnosti prosto i jednostavno koristis biblioteke koje dozvoljavaju staticko linkovanje, staticki ulinkujes i resio si se bilo kakvog problema za sva moguca vremena.


Kako jednostavan recept, možda zato mi je trebalo 3 dana da natjeram da MGT proradi na Slackwareu :)

Citat:
Pa to je zaostavstina od stare kompatibilnosti, stariji Windowsi su tako radili, i to su ti stari programi bez kojih mnogi korisnici i danas ne mogu


Ne baš, i danas još uvijek goooooooomila novih programa sprema postavke u svoj Program Files direktorij, prčka po registryu u ključevima gdje ne bi smjela (HKLM) i općenito funkcionira pod pretpostavkom da ama baš nikakva ograničenja za izvođenje ne postoje.

Citat:
to je taj usko specijalizovani softer kojim se vi busate da linux nema i da to jednostavno drzi korisnike na windows-u


Nice try. Svi mi znamo da je istina daleko od toga :)

Citat:
ali ja evo mogu da napravim lepu paralelu recimo izmedju Windows-a i MySQL-a. Windowsi su isto tako ranije bili bez nekog ostvrta za sigornoscu i sada gledaju da ju ubace,


To je istina ali samo za win9x seriju koja je tu bila da bi očuvala 100%-tnu kompatibilnost sa MS-DOS aplikacijama. MS-DOS je real-mode OS i nije imao gotovo nikakvu sigurnost na umu, jer tržište na koje je ciljao to mu uopće nije bilo ni potrebno (nije bilo Interneta, virusi su bili rijetkost...bio bi 'aker kad bi pokupio nekog :)

S druge strane, NT kernel je od samog početka, verzije 1.0 iz '89 imao sigurnosne mehanizme integirane u sebi. Svaki kernel objekt, od datoteke, mutexa (mutanta), porta, eventa...ima attachan sigurnosni deskriptor nad kojim možeš podesiti ACL, bilo programski ili interkativno koristeći utility tipa winobj.

Sigurnost je uvijek bila dio NT-baziranih win, samo je tek u novije vrijeme (unzad 2 god) MS započeo inicijativu proaktivne zaštite, iz jednostavnog razloga jer je za većinu korisnika prekomplicirano tweakati OS na način da mogu sigurno obavljati normalne zadaće. To je za sobom povuklo da gomila malih aplikacija već pretpostavljeno radi pod administartorskim privilegijama, kao i shift sa winMe -> win2k (unutar 1-2 god) koji se jednostavno prebrzo dogodio sa stajališta developera.

Nažalost ostao je mit da je sve što MS uradi puno rupa i nesigurno, ali to se danas sve više razbija :>

Citat:
Ma pusti nas price o LH to jos uvek nije stvarnost, mnogo toga je MS pricao da ce biti ranije u njemu pa evo malo malo nesto odbace.


Nije stvarnost ali će vrlo brzo biti (za godinu dana). Nisu win developeri pasivni u svemu tome i čekaju da im budućnost padne kao mana s neba, lijepo ti piše na navedenim linkovima da MS surađuje sa kompanijama koje rade programe za instalaciju (InstallShield i sl. ) kako bi bili spremni distribuirati softver pod ograničenjima koje takav LH dolazi.

Osim toga, MS iskorištava i činjenicu da sva ta ograničenja savršeno podržava i winFX (novi API evoluiran iz .NET-a). Možeš u C# recimo deklarativno (preko atributa) reći, ova klasa zahtijeva te i te privilegije za izvođenje, koje se mogu @ runtime smanjiti ili povećati ovisno što korisnik želi :)

I .NET asemblijima uopće ne treba registry, niti pristup nekim važnim sistemskim resursima da bi funkcionirali. Sl. kao u javi, sve je ispočetka dizajnirano da može funkcionirati unutar nekog sandboxa. Sa današnjim win32 programima to u 90% programa nije slučaj.

Citat:
To je isto kao da ja sada pocnem da ti pricijam o stavrima koje su predvidjene da budu u 2.8 ili 3.0 seriji Linux kernela.


Pričaj slobodno, ja vjerujem da će Linus i ekipa do kad taj feature bude ubačen bar još nekoliko puta uraditi major rewrite cijelog koncepta, dok sve ovo MS ima već stanardizirano :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 22:43 - pre 231 meseci
Citat:
Ja ne znam da li je taj MS SQL GUI tool ukljucen (valjda jeste, majkovicu), ali te dvije stvari meni lice na neophodne alate ako se sa time bakce.


Skoro da je nebitno "da li je taj MS SQL GUI tool uključen" ili nije u Visual Studio ovaj-ili-onaj. Da malo napravim pometnju: slažem se, te stvari jesu neophodne.
:)

Citat:
Te ako to tako nije, objasni mi zasto Microsoft mene naivnoga laze na tim stranicama

Slobodno ti karikiraj do prekosutra, ali bojim se da je to sve.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 23:36 - pre 231 meseci
Citat:
Sundance:
...
.NET
...


A koje su to poznatije aplikacije napisane u .NET-u?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 23:38 - pre 231 meseci
Gomila internih, line-of-business aplikacija je pisana u .NETu, pogledaj raznorazne case studies. Trziste za LOB aplikacije je ogromno, ali su one nepoznate van korporacija koje ih koriste.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?05.05.2005. u 23:40 - pre 231 meseci
Relja,
interne aplikacije - slažem se. Ali, to baš ne pogađa (u pozitivnom smislu) toliko kućne korisnike. Zato sam i napisao ono: ".. poznatije.."
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 00:17 - pre 231 meseci
Citat:
Apatrid:
Validnost i polovičnost informacija? Ipak si tim informacijama povjerovao? Informacija koju si tražio nije da ti neko kaže "radi", već da vidiš ko viče "ne radi" i zašto to viče. Ako je početnik u pitanju, možda nije uspio da napravi. Ako je neko ko zna što priča, a to se po tonu, konciznosti tehničkih izlaganja i replikama da osjetiti, onda je to znak da ozbiljnih problema ima.

Ja sam unaprijed znao da je nVidia 4 USB podsistem razvaljen na 2.6.11 kernelu, pročitao to na kernel listi. Ako je "razvaljen", onda je prije radio, uskoro će ponovo proraditi, bila logika. Odmah probao vanilla-2.6.12-r3 i sve radi.

Nije sve tako jednostavno i tvoja horror priča nije ni prva ni poslednja, ja sam toga svjestan. Još me nije snašlo ništa što nijesam očekivao, očigledno je da u meni još uvijek nema jeda i čemera koji iz tvojih redova izbija. Patetično naduvano? Ma ko to tvrdi da sav hardver na Linux-u radi i kome se uopšte da vjerovati čak i ako takvo što kaže?

Caboom, moj nivo očekivanja je očigledno manji. Ako si to radio za poslovne potrebe, za to si plaćen i firma sebi da dopušti fijasko na jednoj mašini može. Ko nabavlja puno računara za Linux, a za podmirivanje cijele firme, to mu se desiti neće.

Linux, za manji ali nezanemarljiv broj korisnika (nikad nije dovoljno mali, ako ćemo pošteno) nije plug and play iskustvo, osim kad ga kupe kao dio istestiranog uređaja ili im neko proda preloaded mašinu. Kad platiš preloaded, (a to je mnogo manje nego platiti Windows XP za novu mašinu), tih problema biti neće, i to je to.


masis poentu, pre svega nisam kupio masinu da bih njoj uopste koristio linux, bio sam naprosto radoznao. pre svega niko nije vikao "ne radi", vec sam naprosto krenuo po mailing listama, iz prostog razloga zato sto ne postoji bilo kakav centralizovan knowledge base za linux (u bilo kom pogledu), u trenutku kada se ispostavilo da ne radi i pre svega ovo nema nikakve veze sa poslom, vec je u pitanju cista ilustracija koliko je cela prica o OSS comunity-u i linux support-u zapravo plitka. ovo je samo ilustracija, imam mnogo gore horror price o kvalitetu pomenutog operativnog sistema koje su zaista i bitne, ali to vec ulazi u domen consultancy-a, a kao sto sam naveo ne verujem u besplatnost istog, tako da sorry...
u ovom slucaju se radi o parcetu hw-a koji je navodno podrzan kako od intela, tako i u poslednjim verzijama kernela, razlozi zasto on sustinski nece raditi bez hackfoo-a duze vreme su druge prirode i ticu se politike kernel development-a i x.org-a.
btw. otkud ti da bih tako nesto radio za potrebe firme? sorry... govorimo o sasvim drugom nivou iskustva, a ne "instaliram masinu za firmu". moj posao nije vezan za takve stvari i zapravo u stvari ni moja interesovanja van posla nisu vezana za nesto manje od enterprise-grade developmenta. sorry, ovo je prica daleko izvan konteksta o kojem pricam, a ovo je prosta ilustracija koliko je cela bajka dvolicna. kao sto sam vec naveo ranije, u celoj prici mi najvise smeta povrsnost linux developera/administratora/korisnika i linux advocacy-a generalno.

Citat:

Nije u redu i ja bih volio da to nije tako. To što si ga dobro "upoznao" je usud svakog programera koji dovoljno "nisko" živi, a ja sam svoju karijeru proveo nad hardverom ili u njemu. Kad se razmislim, o svakoj ubogoj platformi na kojoj sam dosad radio, ama SVAKOJ, sam imao mnogo slabije mišljenje na kraju projekta nego na početku. Jedini izuzetak je ostao QNX, ali i dan danas to otpisujem na to što mi je bio prvi projekt, odmah poslije faka, i da zbog toga nije dovoljno zahtjevan softver bio da moram da izvodim vratolomije i nadjem mane i nedostatke OS. Uvijek je bilo pisanje nečega što niko nikad prije toga napisao nije, ne bi se pravi produkt da je drugačije.


hmm... ja sam stekao takvo misljenje samo o nekim platformama, linux-u na primer.

Citat:

Sjutra, ako je vala baš tako loš kako ga ti nagrdi, doživjeće sudbinu XFree, ili će neko napisati "openix" ili kako će se već zvat nešto što valja. Ili će srediti Hurd, on je, bar na papiru, tehnološki bolje dizajniran kernel.

Linux je svoj posao obavio, pokazao je da alternativa postoji, dokazao da otvoreni kod garantuje da niko to više ne može da stavi pod šapu, stjerao u tor dovoljno kompanija koje su to shvatile.


za koga? za RH? za IBM? sorry... not my cup of tea. smatram da je cela koncepcija pogresna, kako kvalitativno, tako i ideoloski. OSS unistava samog sebe. alternative postoje davno pre linux-a, ili cemo naprosto brisati istoriju prema potrebama advocacy-a?

Citat:

U smislu, ni to nije originalna ideja? Računari postoje 60 godina, možda je prvih deset prošlo u tom maniru. Onda smo živjeli pola vijeka pod proprietary operativnim sistemima, i stalno pričali o mantri "software reuse". I nikad taj jebeni software reuse stvarno postigli nijesmo, sve je to bio neki surogat.

E, po prvi put to više nije slučaj. OSS, ma kako kljakav bio, jeste riznica NEKAKVOG koda, da se ne startuje od početka, da se popravi i zakrpi koliko treba i da radi posao, da većinu vremena potrošiš pišući potpuno nov kod, a ne izmišljajući toplu vodu.


o cemu ti zapravo pricas? "riznica koda" i otvorenog koda u ogromnim kolicinama i code reuse postoji jos od kraja 60ih na berkeley-u. nadam se da necemo sada posezati za tim katastrofalno zloupotrebljavanim keyword-om "code reuse". ili je otvoren kod samo onaj koji je pod GPL licencom? u tom slucaju se bavimo ideologijom, a ni to nije my cup of tea...
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 00:33 - pre 231 meseci
ASP.NET je > 95% napisan u C# :)

Razlog zašto na desktopu ne viđaš eksploziju .NET aplikacija jest jednostavno tako, što je cijeli .NET relativno nov, koliko, 3 god od službenog izlaska, što ti dođe valjda neka granica lifecycle-a takvih aplikacija. Ne možeš očekivati da se u 3 god sve redom od Photoshopa pa do igrica (ima i novijih igrica koje su cijelosti managed DX, valjda tamo brže prelaze na nove tehnologije :) prihvati neku novu tehnologiju kao standard. Jednostavno je tu prisutan prije svega skepticizam da nije ovo neko novo MS-ovo brljanje i experminetiranje, a onda i lagani otpor (developeri mrze da sve što znaju tek tako postane zastarjelo), a danas mislim da je manje više svakome jasno da čistom win32-based programiranju jednostavno otkucava sat. WinFX neće biti izgrađen iznad win32, osim možda nekih interop dijelova, bit će nezavisan subsystem i nezavisan aplikacijski framework. Ukoliko želiš koristiti one backportane LH tehnologije na XP-u morat ćeš koristiti .NET.

Vjerojatno su se '95 MS-DOS developeri isto ovako mislili, koji će mi k**** win32 kad sve to mogu i preko dobrih starih interrupta i win16 :)

Evo par zanimljivih blogova, o MS-ovim aplikacijama koje koriste .NET:

http://blogs.msdn.com/danielfe/archive/2004/11/02/251254.aspx
http://blogs.msdn.com/vsdata/archive/2004/11/01/250823.aspx
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 00:54 - pre 231 meseci
Pazi Sun, sve je to OK, ali ti u raspravi, bar meni, ostavljaš utisak kao da je to već gotova stvar - kao da je migracija na .NET već izvršena.

Drugim rečima, šta kućnim korisnicima vrede sve prednosti .NET (ili Jave) ako, praktično, nemaju ni jednu takvu aplikaciju na kompjuteru danas.

Slično kao i Longhorn.. biće ovo, biće ono, samo nikako MS da se oteli :)))

Ne sumnjam ja da će biti, ali malo više o tom - po tom: videćemo šta će beta doneti.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.178.35.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 08:28 - pre 231 meseci
Citat:
Sundance:
Ne baš, i danas još uvijek goooooooomila novih programa sprema postavke u svoj Program Files direktorij, prčka po registryu u ključevima gdje ne bi smjela (HKLM) i općenito funkcionira pod pretpostavkom da ama baš nikakva ograničenja za izvođenje ne postoje


Da li se meni cini ili si ti nama upravo priznao kako je gomila programa za windowse govance, a onda da te pitam sta se desava sa takviim programom kada bude inficiran virusom :)

Kuku lele :) samo to mogu da kazem, ja kod sebe na celom sistemu na prste jedne ruke mogu da nabrojim programe koji u sebi imaju set-uid. Toliko o sigurnosti, ma dzaba vam svi sigurnosni mehanizmi kada gomila programa koju koristi neko prosecan zahtevaju administratorske privilegije.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?06.05.2005. u 11:41 - pre 231 meseci
A koji su to programi? Ja na kućnom kompjuteru radim kao običan korisnik i ne vidim probleme. Možda imam sreće, ali..

Dragi Tata je lepo jednom rekao da takvi programi nemaju šta da traže kod njega na disku. Amen to that.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 26853 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.