Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sumnje da je čovek bio na Mesecu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sumnje da je čovek bio na Mesecu
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 449860 | Odgovora: 2263 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu23.11.2015. u 20:06 - pre 102 meseci
Citat:
Kada sam rekao stap i kanap, mislio sam na rucne komande, kada je zakazala sva ta, za to doba vrhunska, a za sadasnje igracka, tehnologija, preslo se na "stap i kanap", rucne komande, gledanje kroz kibicfenster i "ocenu terena za sledanje",


Ajde da ti malo razbijem iluzije o stanju tehnologije.
Današnji smartfon ne može da spusti letelicu na Mesec, bez obzira na gigaherce i gigabajte.
Kada pomisliš na današnji smartfon, on 90% vremena brine da se osveži ekran u FullHD rezoluciji i da radi gomilu bezveznih stvari.
Navigacioni kompjuter na Apolu imao je samo jedan zadatak, da očitava stanje 6-10 senzora i da na osnovu toga izračuna poziciju - i to je sve (doduše imao je i 6 displeja, otprilike mu je za to trebala pamet jednog voltmetra). Pored toga, on nije bio primarni sistem, primarni je bio inercioni navigacioni sistem koji se bazira na žiroskopima, dopler radari i slične stvari - sve tehnologija koja je razvijena za vreme drugog svetskog rata.

Navigacioni sistem na Apolu možemo shvatiti kao auto pilot u današnjim avionima. Zadaš mu ugao i brzinu i on sam može da koriguje pravac i gas.
Auto pilot ne ume da spusti avion na pistu. Ni Apolo kompjuter nije to umeo. Njegov jedini zadatak je bio da dovede letilicu u blizinu mesta za sletanje, pa da se onda ručnim komandama letilica spusti.

Današnji avioni znaju čak i da se spuste sami. Samo im za to treba GPS, precizna konfiguracija aerodroma kao i zemaljski sistem radio farova da ga dovedu do piste. Uz svu tu tehnologiju, nijedan normalni pilot neće da pusti avion da sam sleti, nego će prebaciti komande na manuelni režim i sleteti bez pomoći kompjutera.

Zamisli sada situaciju da pilot komercijalnog aviona ili vojni pilot primeti za vreme sletanja vatrogasna kola na pisti. Šta će uraditi? Naravno, daće gas, dići nos aviona, okrenuti i probati drugi put da se spusti.

Upravo je to uradio Nil Armstrong. Krenuo je da se spusti, video džombe, digao letelicu i odvezao je malo dalje pa se spustio. Iskusni pilot sa hilade sati letenja u najrazličitijim avionima, hiljadama sati u simulatoru, stotinama sati u maketi letelice na Zemlji uradio je ono za šta je bio obučen. Vozio je letilicu u okviru njenih mogućnosti, na način kako je mesecima obučavao i odradio još jedno spuštanje, pored hiljada drugih koje je ranije obavio.
Nije napravio luping, kobru, proleteo ispod mosta ili kroz tunel. Samo je iskoristio mogućnosti letelice za koje je ona bila projektovana.

Još jedno podsećanje na mogućnosti današnje tehnologije. Iako imamo auto pilote u avionima kao i hardver i softver sposoban da spusti avion na poznatu pistu u regularnim uslovima, još uvek nemamo sistem koji zna da vozi automobil. Stalno se najavljuju prodori u tom smeru, a najviše što imamo je tempomat koji ume da održava brzinu (a i to samo ako nije na nizbrdici). Neki jako skupi automobili umeju i sami da se parkiraju.

Po toj analogiji, možemo da se pitamo kako uopšte ljudi voze, kada nemamo kompjuter koji će da te odveze od tačke A do tačke B.
 
+1

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu23.11.2015. u 20:28 - pre 102 meseci
A, da, zaboravio sam da dodam još dva primera poređenja snage kompjutera.

Na fakultetu sam morao da napišem program u Fortranu za VAX 750 koji je radio neka celobrojna računanja. Napravio, kompajlirao, izvršio nekoliko puta. Dobio srednje vreme izvršavanja od 3.21 procesorske sekunde. To je vreme koje sam u proseku koristio procesor, ne vreme izvršavanja.
Vrlo zadovoljan, napišem isti program na asembleru za Commodore 64 i dobijem prosečno vreme računanja od 0.65 s.

E, pa to sada ne znači da je 8-bitni C64 bio 5 puta brži od 32-bitnog VAXa 750. Dok je VAX opsluživao 64 terminala na kojima su studenti i profesori pisali svoje programe, kompajlirali ih, čitali mailove ili se samo blesavili, za te 3 sekunde koliko je moj program radio, VAX je uradio 10 puta više posla nego što je moj C64 uradio za ceo dan.

Stvar je u tome da pisanje programa na tačno ciljanoj platformi, u asembleru, uz potpuno korišćenje mogućnosti sistema i bez nepotrebnog rasipanja snage na ono što nije bilo primarno za moj problem, kilavi C64 je mogao da postigne 5 puta veće performanse nego state-of-the-art kompjuter.

Kolega je testirao procesorsku snagu 386 mašine pod XENIX-om (varijanta UNIX-a). Isti program je testirao na IBM 3090 mainframe mašini.
Dobio je rezultat da je 386, što se procesorske snage tiče, 3 puta brži od mašine koja je koštala 6 miliona dolara. Sa druge strane, taj IBM je gurao 32 terminala, a XENIX-u su "davali veštačko disanje" kada se uloguje treći korisnik.
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu23.11.2015. u 20:44 - pre 102 meseci
Citat:
vladd:
Mozda svako ne zna kako se maksimalno mogu iskoristiti doticne performanse, sto i nije tema diskusije, samo pokazivanje da smo okruzeni mnogo mocnijim aparatima,
Problem lezi u ozbiljnim korisnicima svemirske tehnologije, koji dakako raspolazu znacajno boljim "igrackama", ali se NE USUDJUJU da obave setnju po Mesecu.

Sto je jos cudnije, bar meni, nekima je sve prihvatljivo, da se sletanje na Mesec prakticno ispituje i analizira nanovo, potpuno ispocetka...
I da se radje odlucuju na izgradnju baze na Mesecu, nego za otvorenu setnju po povrsini. Ocigledno da pare nisu bas krucijalni, problem, vec problemcic koji remeti neke redoslede i tajminge aktivnosti.


Misija ESA-e iz 2012. je otkazana zbog nedostatka para. Šteta što nije imao niko da im kaže da pare nisu krucijalne.
 
0

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu23.11.2015. u 22:42 - pre 102 meseci
Znam da donekle danas deluje ne zamislivo da je svaki mobilni moćniji 1000 puta (predpostavka) od komjutera korišćenih u apolo misijama.
Mora se uzeti u obzira da su mobilna telefonija i komjuteri napredovali izuzetno brzo u zadnjih 25 g.
Gomila drugih stvari bi moralo da se radi na maltene isti način kao što se radilo početkom 70ih.
Komjuteri mogu da olakšaju neke stvari, ne mogu da prave čuda. Ka što sam već pomenuo raketni motor je još uvek manje više isti. Idalje nam treba (ispravite ako grešim) 4 kg goriva da bi odneli 1 kg tereta do meseca.
Ne razumem zašto vam nedostatak komjutera toliko stvari čini neverovatnim. Navodi me da isto tako mislite da će se komjuteri jednog dana pobuniti i porobit ljudsku rasu.
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu23.11.2015. u 23:34 - pre 102 meseci
Citat:
vladd:

Eto, npr, "proizvodi se kupus", sto je valjda znacajno vise i bolje od "nasinih proizvoda"

Proizvodnjom kupusa si napredovao do eksperta za svemirska istraživanje!
Svaka čast, to se moglo očekivati od NASA kritičara.
 
0

Power Manager

Član broj: 331293
Poruke: 80



+76 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 03:47 - pre 102 meseci
Citat:
hotchimney: Proizvodnjom kupusa


Mile Ti Majke,

-Smanji malko taj broj obrtaja i napada !______duze ces trajati !
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 07:35 - pre 102 meseci
Nemam ja veze sa ekspertima za svemirska istazivanja, samo su mi smesne pricice iz ove tacke gledista. Kada sam imao desetak godina bio samfasciniran.

Citat:
Misija ESA-e iz 2012. je otkazana zbog nedostatka para. Šteta što nije imao niko da im kaže da pare nisu krucijalne.


500 ml evra...? Nemacka odustala od finansiranja? Pare su neophodne///a zasta, kada to odradi pilotic, docepavsi komande provozavsi koju milju dalje?

NJima trebaju pare za proste algoritme? Mislim, ove munjevite u asembleru

Znaci, nesto sto je vec uradjeno, i lako zamenljivo "manuelnom voznjom", sa ondasnjom tehnologijom(procesori se malo drugacije porede, a ne probom programa, i zna se kolika kolicina informacija moze da se obradi sa definisanim frekvencijama i brojem bitova), sada s ovom tehnologijom, zahteva ozbiljno skupo preispitivanje..?
Pa mogli su da ubace nekog Hansa, da provoza modul

...Itd

Za funkcionisanje autopilota su potrebne reference, pa ne treba porediti zemaljske i svemirske autopilote, samo imje ime zajednicko
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 07:58 - pre 102 meseci
Da i to 1969 :)
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: 35 godina od - \"Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo\" - 21. jul 1969.24.11.2015. u 08:29 - pre 102 meseci
Citat:
Aleksandar Marković:
"Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo", izgovorio je 21. jula 1969. godine Nil Armstrong prvi čovek koji je stupio na Mesec (a neki kažu i nije) i boravio na njemu dva sata i 21 minut, posle čega se vratio na svemirski brod "Apolo 11".

"Apolo 11" je na svoj put krenuo iz Svemirskog centra "Kenedi" u Floridi 16. jula 1969. godine u 13:32:00 časova. U orbiti oko Zemlje proveo je dva sata i 33 minuta, nakon čega su ponovo uključeni motori kako bi brod dobio dodatno ubrzanje i savladao gravitaciju Zemlje za let ka Mesecu.

Za sletanje prve zemaljske letelice na Mesec izabrano je mesto nazvano "More tišine" zbog prostranog i ravnog terena. Lunarni modul se spustio nekih šest kilometara dalje od planiranog mesta.

Nakon 75 sati i 50 minuta leta brod je ušao u eliptičnu orbitu oko Meseca pod nagibom od 1,25 stepeni u odnosu na ravan Mesečevog ekvatora. Za svaki krug oko Meseca "Apolu" je trebalo dva sata.

Posle 102 sata, 45 minuta i 40 sekundi od starta misije lunarni modul "Orao" dotiče površinu Meseca.

Prvi je izašao Armstrong. Njegov prvi korak usledio je tačno 109 sati, 24 minuta i 19 sekundi od početka misije..Bilo je tačno 3 časa i 56 minuta, 21. jula 1969. godine.. On odmah prikuplja uzorke stenja za slučaj da misija bude ugrožena i da lunarni modul mora odmah da uzleti. Zatim iz modula izlazi član posade "Apola 11", Edvin Oldrin.

Šetnja astronauta trajala je nešto više od dva sata. U znak sećanja na veliki događaj stupanja na Mesec, za platformu lunarnog modula pričvršćena je ploča s upisanim datumom prve posete Mesecu i ucrtanom kartom Zemlje.

Inžinjer Milivoj Jugin, čovek koji je 21. jula 1969. godine, za gledaoce širom SFRJ, prenosio sletanje na mesec preko Jugoslovenske radio televizije.

Jugin je rekao da su detalji vezani za sletanje na mesec, široj javnosti postali poznati izlaskom knjige "Povratak Zemlji", koju je napisao član posade "Apola 11", Edvin Oldrin.

Prema rečima Jugina, nakon određivanja posade koja treba da obavi spuštanje na Mesec, postavilo se pitanje ko će od tročlane posade "Apola 11", prvi kročiti na Mesec.

U svojoj knjizi, astronaut Oldrin piše da je očekivao da to upravo bude on, obzirom da je Amstrong bio komandant broda, a u svim dotadašnjim letovima komadant je ostajao na brodu.

Jugin je objasnio da je odluka da ipak Armstrong prvi kroči na Mesečevo tle, doneta jer je on bio civilno lice i član druge grupe astronauta, za razliku od Oldrina koji je bio član treće grupe.

Oldrin je, prema rečima Milivoja Jugina, u knjizi napisao da je bio razočarn ovom odlukom, ali da se ipak utešio "činjenicom da će biti član prve ekipe koja će obaviti ovu istorijsku misiju".

Jugin je takođe rekao da je Armstrong na Mesec zakoračio levom nogom, ali da je zaboravio da povuče ručicu za otvaranje poklopca na pregradi u kojoj je bila smeštena televizijska kamera.

"Oldrin je u knjizi napisao, da je Armstrong na upozorenje komandnog centra, ispravio ovaj propust i tako omogućio stotinama miliona gledalaca na Zemlji, da na svojim ekranima dožive istorijske trenutke stupanja prvog čoveka na tle Meseca', rekao je Jugin.

Danas tri mala mesečeva kratera u neposrednoj blizini spuštanja prvih ljudi na Mesec nose nazive po imenima članova posade "Apola 11": Armstrong, Aldrin i Collins.

(skup agencijskih vesti i v.novosti)


p.s.
Posebno obratite pažnju na: http://www.elitesecurity.org/tema/16071/0#137006 - "SRETNO GOSPODINE GORSKI" - :-)

p.p.s.
Na putnom računu astronauta Oldrina piše:
"Putni račun broj: 1-0348-9
Datum putovanja: 7. 7. 1969. do 27. 7. 1969.
Itinerer putovanja: Od Hjustona (Teksas) do Kejp Kenedija, Mesec, Tihi okean, Havaji i nazad do Hjustona.
Vrsta prevoza: državni avion, državni kosmički brod, nosač aviona "Hornet", vojni avion.
Državna hrana i smeštaj obezbeđeni za sve vreme putovanja.
Ukupni troškovi za isplatu: 33,31 dolar."
To je zapravo bila nadoknada za jednu vožnju u Kejp Kenediju.
Astronaut Oldrin kaže da mu je ovaj dokument jedan od najdražih i čuva ga uramljenog u svojoj radnoj sobi.

p.p.p.s. :-)
"DOK smo leteli ka Mesecu", piše Oldrin, "Kolins i ja smo upitali Armstronga šta će reći kad stupi na Mesečevo tle. Odgovorio nam je da i on sam još uvek razmišlja o tome i da još nije doneo odluku." Let je tekao striktno po predviđenom programu. Posle odvajanja od Komandnog odseka "Kolumbije" u kojem je ostao da oko Meseca kruži Kolins, Mesečev brod "Orao" sa Armstrongom i Oldrinom se 20. jula 1969. godine u 20 časova, 17 minuta i 43 sekunde meko spustio na površinu Meseca. "Hjustone, ovde 'baza Tišine', 'Orao' je sleteo!" Bile su to prve reči koje je zemaljskom centru uputio komandant "Apola 11", Nil Armstrong.

Prva dva sata na Mesečevoj površini bila su, prema rečima Oldrina, najzaposleniji period tokom čitavog leta. Trebalo je obaviti razna merenja, osmatranja terena i sve to saopštiti Zemlji, za slučaj da se iz bilo kog razloga misija mora prekinuti. Dva časa bila su potrebna da se sve to obavi i pristupi najspektakularnijem delu misije - izlasku prvih ljudi na Mesečevu površinu.

"Konačno je Armstrong otvorio vrata i krenuo ka lestvicama na nozi 'Orla'. I sam pod utiskom trenutka, on je zaboravio da povuče ručicu za otvaranje poklopca na pregradi u kojoj je bila smeštena televizijska kamera. Na upozorenje komandnog centra on je ispravio svoj propust i tako stotinama miliona gledalaca na Zemlji omogućio da na svojim ekranima dožive istorijske trenutke stupanja prvog čoveka na tle Meseca."
Pošto se spustio niz devet stepenika i za trenutak zastao na postolju "Orlove" noge, Armstrong je levom nogom zakoračio na Mesec. "'Ovo je mali korak za čoveka, a ogroman za čovečanstvo', bile su prve Armstrongove reči koje smo i mi tada prvi put čuli", kaže Oldrin. Desetak minuta kasnije, na Mesečevu površinu je sišao i Oldrin.

http://moon.google.com/

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 21.09.2005. u 15:11 GMT+1]


Odžačareviću,
ovaj tekst je napisao gospodin koji je i pokrenuo ovu tem pre hm. godina.
Ja sam slab matematičar pa ćeš nam ti izvesti brzinu modula i mogućnost "kočenja" i poletanja sa Lune uz mogućnost pripajanja sa MM.
Zašto to nisu Rusi demantovali ili osporili je politička stvar.
 
0

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: 35 godina od - \"Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo\" - 21. jul 1969.24.11.2015. u 08:32 - pre 102 meseci
Citat:
Aleksandar Marković:
"Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo", izgovorio je 21. jula 1969. godine Nil Armstrong prvi čovek koji je stupio na Mesec (a neki kažu i nije) i boravio na njemu dva sata i 21 minut, posle čega se vratio na svemirski brod "Apolo 11".

"Apolo 11" je na svoj put krenuo iz Svemirskog centra "Kenedi" u Floridi 16. jula 1969. godine u 13:32:00 časova. U orbiti oko Zemlje proveo je dva sata i 33 minuta, nakon čega su ponovo uključeni motori kako bi brod dobio dodatno ubrzanje i savladao gravitaciju Zemlje za let ka Mesecu.

Za sletanje prve zemaljske letelice na Mesec izabrano je mesto nazvano "More tišine" zbog prostranog i ravnog terena. Lunarni modul se spustio nekih šest kilometara dalje od planiranog mesta.

Nakon 75 sati i 50 minuta leta brod je ušao u eliptičnu orbitu oko Meseca pod nagibom od 1,25 stepeni u odnosu na ravan Mesečevog ekvatora. Za svaki krug oko Meseca "Apolu" je trebalo dva sata.

Posle 102 sata, 45 minuta i 40 sekundi od starta misije lunarni modul "Orao" dotiče površinu Meseca.

Prvi je izašao Armstrong. Njegov prvi korak usledio je tačno 109 sati, 24 minuta i 19 sekundi od početka misije..Bilo je tačno 3 časa i 56 minuta, 21. jula 1969. godine.. On odmah prikuplja uzorke stenja za slučaj da misija bude ugrožena i da lunarni modul mora odmah da uzleti. Zatim iz modula izlazi član posade "Apola 11", Edvin Oldrin.

Šetnja astronauta trajala je nešto više od dva sata. U znak sećanja na veliki događaj stupanja na Mesec, za platformu lunarnog modula pričvršćena je ploča s upisanim datumom prve posete Mesecu i ucrtanom kartom Zemlje.

Inžinjer Milivoj Jugin, čovek koji je 21. jula 1969. godine, za gledaoce širom SFRJ, prenosio sletanje na mesec preko Jugoslovenske radio televizije.

Jugin je rekao da su detalji vezani za sletanje na mesec, široj javnosti postali poznati izlaskom knjige "Povratak Zemlji", koju je napisao član posade "Apola 11", Edvin Oldrin.

Prema rečima Jugina, nakon određivanja posade koja treba da obavi spuštanje na Mesec, postavilo se pitanje ko će od tročlane posade "Apola 11", prvi kročiti na Mesec.

U svojoj knjizi, astronaut Oldrin piše da je očekivao da to upravo bude on, obzirom da je Amstrong bio komandant broda, a u svim dotadašnjim letovima komadant je ostajao na brodu.

Jugin je objasnio da je odluka da ipak Armstrong prvi kroči na Mesečevo tle, doneta jer je on bio civilno lice i član druge grupe astronauta, za razliku od Oldrina koji je bio član treće grupe.

Oldrin je, prema rečima Milivoja Jugina, u knjizi napisao da je bio razočarn ovom odlukom, ali da se ipak utešio "činjenicom da će biti član prve ekipe koja će obaviti ovu istorijsku misiju".

Jugin je takođe rekao da je Armstrong na Mesec zakoračio levom nogom, ali da je zaboravio da povuče ručicu za otvaranje poklopca na pregradi u kojoj je bila smeštena televizijska kamera.

"Oldrin je u knjizi napisao, da je Armstrong na upozorenje komandnog centra, ispravio ovaj propust i tako omogućio stotinama miliona gledalaca na Zemlji, da na svojim ekranima dožive istorijske trenutke stupanja prvog čoveka na tle Meseca', rekao je Jugin.

Danas tri mala mesečeva kratera u neposrednoj blizini spuštanja prvih ljudi na Mesec nose nazive po imenima članova posade "Apola 11": Armstrong, Aldrin i Collins.

(skup agencijskih vesti i v.novosti)


p.s.
Posebno obratite pažnju na: http://www.elitesecurity.org/tema/16071/0#137006 - "SRETNO GOSPODINE GORSKI" - :-)

p.p.s.
Na putnom računu astronauta Oldrina piše:
"Putni račun broj: 1-0348-9
Datum putovanja: 7. 7. 1969. do 27. 7. 1969.
Itinerer putovanja: Od Hjustona (Teksas) do Kejp Kenedija, Mesec, Tihi okean, Havaji i nazad do Hjustona.
Vrsta prevoza: državni avion, državni kosmički brod, nosač aviona "Hornet", vojni avion.
Državna hrana i smeštaj obezbeđeni za sve vreme putovanja.
Ukupni troškovi za isplatu: 33,31 dolar."
To je zapravo bila nadoknada za jednu vožnju u Kejp Kenediju.
Astronaut Oldrin kaže da mu je ovaj dokument jedan od najdražih i čuva ga uramljenog u svojoj radnoj sobi.

p.p.p.s. :-)
"DOK smo leteli ka Mesecu", piše Oldrin, "Kolins i ja smo upitali Armstronga šta će reći kad stupi na Mesečevo tle. Odgovorio nam je da i on sam još uvek razmišlja o tome i da još nije doneo odluku." Let je tekao striktno po predviđenom programu. Posle odvajanja od Komandnog odseka "Kolumbije" u kojem je ostao da oko Meseca kruži Kolins, Mesečev brod "Orao" sa Armstrongom i Oldrinom se 20. jula 1969. godine u 20 časova, 17 minuta i 43 sekunde meko spustio na površinu Meseca. "Hjustone, ovde 'baza Tišine', 'Orao' je sleteo!" Bile su to prve reči koje je zemaljskom centru uputio komandant "Apola 11", Nil Armstrong.

Prva dva sata na Mesečevoj površini bila su, prema rečima Oldrina, najzaposleniji period tokom čitavog leta. Trebalo je obaviti razna merenja, osmatranja terena i sve to saopštiti Zemlji, za slučaj da se iz bilo kog razloga misija mora prekinuti. Dva časa bila su potrebna da se sve to obavi i pristupi najspektakularnijem delu misije - izlasku prvih ljudi na Mesečevu površinu.

"Konačno je Armstrong otvorio vrata i krenuo ka lestvicama na nozi 'Orla'. I sam pod utiskom trenutka, on je zaboravio da povuče ručicu za otvaranje poklopca na pregradi u kojoj je bila smeštena televizijska kamera. Na upozorenje komandnog centra on je ispravio svoj propust i tako stotinama miliona gledalaca na Zemlji omogućio da na svojim ekranima dožive istorijske trenutke stupanja prvog čoveka na tle Meseca."
Pošto se spustio niz devet stepenika i za trenutak zastao na postolju "Orlove" noge, Armstrong je levom nogom zakoračio na Mesec. "'Ovo je mali korak za čoveka, a ogroman za čovečanstvo', bile su prve Armstrongove reči koje smo i mi tada prvi put čuli", kaže Oldrin. Desetak minuta kasnije, na Mesečevu površinu je sišao i Oldrin.

http://moon.google.com/

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 21.09.2005. u 15:11 GMT+1]


Odžačareviću,
ovaj tekst je napisao gospodin koji je i pokrenuo ovu tem pre hm. godina.
Ja sam slab matematičar pa ćeš nam ti izvesti brzinu modula i mogućnost "kočenja" i poletanja sa Lune uz mogućnost pripajanja sa MM.
Zašto to nisu Rusi demantovali ili osporili je politička stvar.
Već je milion puta dokazano da je viće puta ponovljena laž čista istina, pa i oni koji nesvesno u tome učestvuju, veruju u tu laž...
 
0

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 08:37 - pre 102 meseci
Izvinjavam se, nepažnjom sam dva puta poslao istu poruku...
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 09:58 - pre 102 meseci
Citat:
rade.zrnic:

Zašto to nisu Rusi demantovali ili osporili je politička stvar.

Ne razlikuješ silu i masu
ali si ekspert za politiku?

Kako znaš da je "politička stvar" razlog zašto Rusi nisu demantovali ili osporili?
Na vezi si sa Leonidom Brežnjevim?
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3930



+9456 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 10:44 - pre 102 meseci

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
+1

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 10:52 - pre 102 meseci
Citat:
vladd:500 ml evra...? Nemacka odustala od finansiranja? Pare su neophodne///a zasta, kada to odradi pilotic, docepavsi komande provozavsi koju milju dalje?

NJima trebaju pare za proste algoritme? Mislim, ove munjevite u asembleru

Znaci, nesto sto je vec uradjeno, i lako zamenljivo "manuelnom voznjom", sa ondasnjom tehnologijom(procesori se malo drugacije porede, a ne probom programa, i zna se kolika kolicina informacija moze da se obradi sa definisanim frekvencijama i brojem bitova), sada s ovom tehnologijom, zahteva ozbiljno skupo preispitivanje..?
Pa mogli su da ubace nekog Hansa, da provoza modul


Ne znam, kažem, šteta što im se nisi našao, da uštede 500 miliona koje nisu mogli da nađu, a nisu ni svesni da im ne trebaju.
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3930



+9456 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 11:41 - pre 102 meseci
Evo vam program za Apolo 11. Probajte da li radi.

http://www.ibiblio.org/apollo/listings/Luminary099/MAIN.agc.html
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 15:42 - pre 102 meseci
Znaju oni to Miroslave, znaju koliko je problematicno, zato i pricice o letuckanju sa ovih pozicija i deluju kao decije price..

I tako, spustaju se oni nekom brzinom, i imaju (nekada nespomenute) senzorske motke od 3m, koje ce pri dodiru poslati signal da pilot ukljuci bustere i omoguci mekano spustanje.

Kojom to brzinom treba da se obavi horizontalni let i spustanjem da bi nakon detekcije, pilot imao vremena da ukljuci bustere, oni odreaguju i obave usporenje? 1 metar u sekundi?

Iskljuciti radare, resetovati kompjuter, i sletanje obaviti rucno...sve te operacije su realno moguce, i na Zemlji, sa utreniranim pilotima, uz neizvesno sletanje, ili jaci udar, ali da se sloze u prvom letu na Mesec(letu sa sletanjem), bez indikacije visine, osmatranjem terena iz kabine(pod nekim uglom), deluje previse simplifikovano, i ako se ne obrati paznja, kao sto 99,9% ima skrenutu koncentraciju zapricavanjem, tada deluje prakticno kao "igra slucaja", il kako u nasi kazu, bilo je mnogo "proracunatog kockanja"...

Ako je to obrazlozenje, nakon kojeg 40god nije bilo slicnih pokusaja, ocito je da bez "sracunatog kockanja" nema uspesnog sletnja na Mesec

Osim ako je "proracunato kockanje" zavrsilo jedan sitan poslic u Holivudu
 
0

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+336 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 15:53 - pre 102 meseci
Citat:
hotchimney:
Citat:
rade.zrnic:

Ne razlikuješ silu i masu

Može biti da ne razlikujem, zato si ti tu da mi to odgonetneš.
Do sad' nisi napisao ni jednu činjenicu kojom bi potkrepio tvoje "verovanje" osim gluposti "rek'o Tomo".
 
0

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 16:02 - pre 102 meseci
Rada koliko razumem tebe interesuje kako su astrnauti smanjili brzinu sa ono kojom su potovali do meseca i nazad na sa kojom bi mogli bezbedno da udju u zemljinu atmosveru?
 
0

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 16:04 - pre 102 meseci
Citat:
I tako, spustaju se oni nekom brzinom, i imaju (nekada nespomenute) senzorske motke od 3m, koje ce pri dodiru poslati signal da pilot ukljuci bustere i omoguci mekano spustanje.

Kojom to brzinom treba da se obavi horizontalni let i spustanjem da bi nakon detekcije, pilot imao vremena da ukljuci bustere, oni odreaguju i obave usporenje? 1 metar u sekundi?


Ja treba da ti pročitam? Neka, nije meni teško.

Kompjuter otkazuje na 1800 metara visine, Tada Nil Armstrong preuzima komande. Sa te, ili neke niže neodređene visine, vidi da je modul usmeren u stenovitu oblast i menja kurs.

Jedna ispravka, senzori nisu bili dugački tri metra nego 1.70 metara.
Od momenta kada prvi senzor dodiruje tlo, spuštaju se 3 sekunde. Ispada da je u tom momentu njihova brzin 0.6 m/s

Citat:
Throughout the descent Aldrin had called out navigation data to Armstrong, who was busy piloting the LM. A few moments before the landing, a light informed Aldrin that at least one of the 67-inch (170 cm) probes hanging from Eagle's footpads had touched the surface, and he said "Contact light!" Three seconds later, Eagle landed and Armstrong said "Shutdown." Aldrin immediately said "Okay, engine stop. ACA – out of detent." Armstrong acknowledged "Out of detent. Auto" and Aldrin continued "Mode control – both auto. Descent engine command override off. Engine arm – off. 413 is in."


 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu24.11.2015. u 16:23 - pre 102 meseci
Citat:
vladd:

Osim ako je "proracunato kockanje" zavrsilo jedan sitan poslic u Holivudu

Naravno u Holivudu
su kuvali sarmu od onog tvog
visokotehnološkog kupusa koji si proizvodio.


Citat:
rade.zrnic:

osim gluposti "rek'o Tomo".

Gde sam ja napisao "rek'o Tomo"?

Šta bi sa Ruskom "političkom stvari"?
Na to si zaboravio?
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Sumnje da je čovek bio na Mesecu
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 449860 | Odgovora: 2263 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.