Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479857 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.01.2013. u 14:17 - pre 136 meseci
Citat:
Milos.Markovic011:
S obzirom da sam se odlucio za Tosibinu pumpu vazduh - voda 16 kw moze li mi neko reci da li je TOSHIBA HWS-1603H8-E//HWS-1403XWHM3 pumpa poslednje generacije ili ima modernijih sa naravno i boljim COP hvala!

ako te zanima mogu ti poslati br. servisera pa se raspitaj ili zovi uvoznika
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2013. u 09:31 - pre 136 meseci
Ja opet malo računao...
Ako je tačno ono što piše u novinama, grejanje od februara na struju u svim varijantama će biti neisplativo.
Pravio sam juče simulaciju za sebe i zaključak je porazan: čak i niža tarifa plave zone je skuplja nego gas. Ulazak u crvenu zonu je čista katastrofa.
Za mene najava poskupljenja struje od 10% i promena tarifnog sistema niže:više na 1:2 za mene znači poskupljenje grejanja 3 puta.
Računao sam i grejanje na TP (po novim cenama i tarifnom sistemu) i to sa skromnijim COPom od (na +7 COP=3, na 0*C COP=2.5, a ispod toga COP=2). Ispada da bi se za decembar 2012 potrošilo 10300din struje umesto 27000din na akomulator grejan strujom, a i gas (sa višom cenom za 10%) bi bio oko te cifre.
Dakle, za mene mesečna ušteda grejanja na TP je preko 100evra, što bi bilo ušteda 600-700evra po zimi. Uslovi su 10kw/h gubitaka, posebno brojilo, prosečna temperatura za mesec 3*C (ja sam računao realne temperature na svakih 20minuta).
TP ulazi na velika vrata u kalkulaciju.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2013. u 18:03 - pre 136 meseci
Kad si ti to tako dobro sracunao,onda se TP nikome ne isplati ni ovde ni u svetu,znaci,nazad na kaljeve peci i drva i da porazbijamo onda ova cuda jer nas neko dobro zaje.. sa pricama o onim COPOVIMA!!!Aj,u zdravlje i zbogom pameti
 
Odgovor na temu

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 07:34 - pre 136 meseci
To moze da se kaze -- svakom je tudja muka laksa --evo kako to izgleda kada koristite gas.Nauka kaze toplotna moc iznosi od 8 do 13 kw toplote -- e sada kada taj gas stigne u ruke nasih NAUCNIKA koji su eksperti za pitanje KAKO SMANJITI TOPLOTNU MOC GASA vi kao korisnik nikada neznate koji kvalitet gasa ste dobili.Kada dodje kraj meseca vi dobijate racun koji je NARAVNO UVECAN pa vam zalepe jos jedno 40-50 m3 gasa--takva je formula za obracun potrosnje gasa.E sada imate pricu STEPEN ISKORISCENJA kotla u mom slucaju 93 % ali to je u idealnim uslovima u realnim uslovima koriscenja vi taj stepen iskoriscenja nikada necete dobiti............Slicna je prica i sa peletom.Sto se tice struje situacija je mnogo jednostavnija a ako imate uredjaj koji od 1 kw struje daje 2-3 kw toplote onda ste u jos boljoj poziciji.Obicno kada poskupi struja onda poskupi i gas i pelet...............zakljucak je da vise nema JEFTINOG GREJANJA--
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 09:31 - pre 136 meseci
Bravo!
Najispravniji zaključak koji se pojavio u poslednje vreme na ovim stranicama,al ne lezi vraže-za godinu dana će biti još skuplje ,ko će da se kladi?
Kad struja poskupi,poskupiće svi energenti jer cene peleta,briketa,drveta...do sada su održavale samo cene struje,znaju oni da je lakše okrenuti prekidač nego se za**ebavati sa peletom,ili,nedajbože,sa drvima.Samim tim,čim poskupi struja-KUKU NAMA,ali eto,to je nama "naša borba dala".
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.uns.ac.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 10:05 - pre 136 meseci
Za 4,5 dana korišćenja gasa (bio sam na putu, niko neće da se posveti grejanju u kući - sigurno sam usamljen primer, zar ne?) potrošeno 92m3 što znači iskoristivost kotla na gas od 70% (pošto znam koliko mi je energije trebalo zavisno od spoljnje temperature). I tu nije uračunat korektivni faktor od 5-6% koji NS Gas uračunava zbog "razlike u temperaturi, pritisku i ..." ko zna zašto još.
Da je iskoristivost kotla samo 70% ne bih rekao. Sigurno je tu i gas malo manje energije...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

polo8

Član broj: 310443
Poruke: 10
*.static.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 12:48 - pre 136 meseci
zakljucak je da vise nema JEFTINOG GREJANJA

Ja mislim da nikad nije ni bilo jeftino grijanje. Poslovica kaze za dobru vatru treba dosta drva...
Druga je stvar sto je sada nazalost teska a izgleda bice sve teza finansijska situacija, pa samim tim nam se i grijanje cini skuplje

Isao sam nekom mojom logikom. Igrom slucaja umjesto novog gasnog kotla kupim kao za prvo vrijeme polovan i bar cetiri pet puta jeftiniji kotao od novog.
Renomirani proizvodjac, malo ciscenja, kontrole i pustanje u rad. Tri godine je radio bez ijednog problema. Mozda mu iskoristivost nije kao kod novog, ali mislim da sam to sto je
malo vise trosio kompenzovao njegovom cijenom u startu.
Cijena plina je otisla skoro nebu pod oblake a kvalitet plina je u bunaru.
Kako sam prosao sa plinom tako sam odlucio da se igram i sa toplotnom pumpom. Nadjem bazen koji se renovira i kupim tri TP koje su sluzile za grijanje vode u bazenu.
Kazu jedna neradi nikako, a dvije kao rade. Ja to sve kupim za male pare, platim carinu, donesem ...
Jednu sam prikljucio koja radi i koristim je vec dva mjeseca. Od druge dvije sam za sada napravio jednu, zamijenio kompresor, ustvari u njoj ni nema nesto puno da se pokvari.
Ako je elektronika radila 8 godina, zasto nebi jos koju, isparivaci rade, nemaju fizickih ostecenja. Uostalom i nova moze da se pokvari
Kad zavrsim, sve tri ce me kostati manje ili mozda isto kao jedna nova. Koristicu dvije, jedna ce biti u rezervi. E sad COP je za nijansu losiji nego kod novih modela, ali se
nadam da cu vremenom to kompenzovati manjom cijenom u startu. Ako nesto zataji i bude velikih minusa, tu je pomenuti gasni kotao da pomogne.
E sad sto se tice cijene grijanja. Kako stvari sada stoje sa potrosnjom racunam da cu proci bolje od prijatelja koji placa gradsko grijanje 12x50 eura za 70kvm stan
Trenutno grijem 90-100kvm i za sada nema sanse i da u aprilu bude minus dodjem do cijene grijanja za stan od 70kvm

Nadam se da sam nekome pomogao da pocne razmisljati i u tom pravcu, posto vidim da se vodi polemika o renomiranim proizvodjacimaTP, "sklapacima TP", kineskim TP
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 13:42 - pre 136 meseci
Citat:
polo8: zakljucak je da vise nema JEFTINOG GREJANJA
]

Pa sad, ja bi rekao da je jeftino, Balkan nije svet vec samo los deo sveta gde se uglavnom krpi i prezivljava. Ako dam za primer da me grejanje 120 kvadrata prostora sa 23 stepena na svakom centimetru kosta 6% od neto mesecnog primanja, moras se sloziti da je jeftino?
Generalno, greska nije u sistemima grejanja vec u sistemu zivljenja. :(
Neuzmi me za pogresno! :)
Pozz
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 14:35 - pre 136 meseci
Šta je za koga jeftino... najpoštenije je sračunati koliko košta 1kw energije a tu uračunati direktan trošak i deseti deo cene kotla (recimo da mu je vek 10 godina). A i takva računica ima mana.
Iz moje perspektive, mojih 500evra za grejanje po zimi je skoro džabe (akomulator, samo noćna tarifa, 270m2, 10kw gubitaka).
Na TP bi bilo skoro isto, ako ne računam investiciju od 2-3-5-7000 evra.
Na gas, zima košta oko 1200evra.
Šlag na tortu je grejanje na novosadsku toplanu čitavih 4200evra!!!! Ne mogu da verujem svojim očima i ušima, zvao sam 2 puta telefonom. Kažu 105.85din/m2 i plaća se cele godine tj 12 puta. Daj Bože da sam pogrešio. I pola je strašno.

Ministarka se ne javlja, a vesti u 3 kažu da "EPS ne može da primeni novi tarifni sistem pre 1.marta" šta god to značilo.


Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

polo8

Član broj: 310443
Poruke: 10
*.static.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 20:03 - pre 136 meseci
Citat:
To moze da se kaze -- svakom je tudja muka laksa --evo kako to izgleda kada koristite gas.Nauka kaze toplotna moc iznosi od 8 do 13 kw toplote -- e sada kada taj gas stigne u ruke nasih NAUCNIKA koji su eksperti za pitanje KAKO SMANJITI TOPLOTNU MOC GASA vi kao korisnik nikada neznate koji kvalitet gasa ste dobili.Kada dodje kraj meseca vi dobijate racun koji je NARAVNO UVECAN pa vam zalepe jos jedno 40-50 m3 gasa--takva je formula za obracun potrosnje gasa.E sada imate pricu STEPEN ISKORISCENJA kotla u mom slucaju 93 % ali to je u idealnim uslovima u realnim uslovima koriscenja vi taj stepen iskoriscenja nikada necete dobiti............Slicna je prica i sa peletom.Sto se tice struje situacija je mnogo jednostavnija a ako imate uredjaj koji od 1 kw struje daje 2-3 kw toplote onda ste u jos boljoj poziciji.Obicno kada poskupi struja onda poskupi i gas i pelet...............zakljucak je da vise nema JEFTINOG GREJANJA--

Citat:
polo8: zakljucak je da vise nema JEFTINOG GREJANJA
]

Pa sad, ja bi rekao da je jeftino, Balkan nije svet vec samo los deo sveta gde se uglavnom krpi i prezivljava. Ako dam za primer da me grejanje 120 kvadrata prostora sa 23 stepena na svakom centimetru kosta 6% od neto mesecnog primanja, moras se sloziti da je jeftino?
Generalno, greska nije u sistemima grejanja vec u sistemu zivljenja. :(
Neuzmi me za pogresno! :)
Pozz

Samo sam se nadovezao na prethodne postove...
Ni ja se ne zalim na skupocu sve dok je u stanovima sa dosta manjom kvadraturom i gradskim grijanjem drasticno skuplje nego sto ja placam
 
Odgovor na temu

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 20:47 - pre 136 meseci
Gradsko grejanje stana ako zgrada nema izolaciju to ce biti samoubistvo--ODRACE IH--podace i cene m2 stana ako zgrada nema izolaciju.Kada im budu MANGUPI sracunali cenu kalorije a grad prestane da dotire cenu grejanja to ce biti UZAS.Pa kada im odrede FIKSNI deo placanja pa plus potrosnja po utrosku ima da idu ulicom i sapucu kada dodje zima.Citace forum o izolaciji o TP pa ce pitati ......itd..........proslo je vreme kada su oni uzivali u temperaturama od 25 c a za snizavanje temperature se koristila rec " DAJ OSTAVI TAJ PROZOR OTVORENIM MNOGO JE VRUCINA U STANU ".........
 
Odgovor na temu

Lyinx
Gradevinar
Biro

Član broj: 310629
Poruke: 27
*.dial-up.dsl.siol.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2013. u 21:00 - pre 136 meseci
TP je odlicno resenje
ali tek posle toplinske izolacije kuce i kvalitetnih prozora naravno
 
Odgovor na temu

Milos.Markovic011
student

Član broj: 311302
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 08:37 - pre 136 meseci
Zna li neko kad dolaze na nase trziste TP cetvrte generacije ? zna li se nesto o njima, jel moguce da toga bude do sledece grejne sezone...
 
Odgovor na temu

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 09:53 - pre 136 meseci
Ako si resio da pazaris Toshibu to je dobra odluka-- nemozes mnogo da pogresis,samo vodi racuna o kapacitetu na nizim temperaturama jer karakteristika svih Toshiba je da malo vise gube na kapacitetu zbog ocuvanja COP vrednosti inece to su twin rotary compressori koji koriste stalne-neodimijumske magnete -BLDC-.Neki veci pomak u vrednosti COP-a na niskim temperaturama mislim da nije moguc bez pomoci hemicara a to se sigurno nece desiti cetvrtom generacijom TP.Verovatno ce to biti kozmeticke promene i neko malo-zanemarljivo poboljsanje COP na niskim temperaturamma.Povecanje COP vrednosti na + 7 c je manja vazno za grejanje zimi.Hemicari imaju problem jer moraju da vode racuna oko ocuvanja prirode.Imas zanimljiv spor koji se vodi izmedju Honeyell,DuPont kompanija koje su patentirale proizvodnju gasa tetrafluopropen i ostalih proizvodjaca klima uredjaja medju kojima je i Daikin............A ako si resio da potrosis mnogo para ostaju ti uvek Daikin i Mitsubishi electric..........da sam na tvom mestu ja bih to pazario bez razmisljanja.
 
Odgovor na temu

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 10:03 - pre 136 meseci
Doda bih da nekada nije bas pometno kupovati naj-novije proizvode jer oni vrlo cesto mogu da imaju kako ih zovu decije bolesti koje se tokom vremena proizvodnje otklanjaju i doradjuju.Zato je nekada pametnije kupiti i malo stariji model koji se vec dokazao u praksi i radu a sve slabosti otklonjene................................
 
Odgovor na temu

Milos.Markovic011
student

Član broj: 311302
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 12:47 - pre 136 meseci
Juce su mi bili ljudi za toshibu ali su mi rekli da 16 kw nece biti dovoljno da zagreje 300 kvm (prozori nisu pvc i izolacija je 5cm, radijatori...) i da Toshiba ne pravi pumpe vecih kapaciteta, pa cekam da mi posalju proracun i ponudu, pa cu videti sta mi nude za alternativu i da li mi odgovara. Medjutim razmisljam i ukoliko sacekam do sledece grejne sezone da li ce se eventualno pojaviti nesto novo.

[Ovu poruku je menjao Milos.Markovic011 dana 30.01.2013. u 14:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 16:21 - pre 136 meseci
Citat:
Milos.Markovic011: Juce su mi bili ljudi za toshibu ali su mi rekli da 16 kw nece biti dovoljno da zagreje 300 kvm

kako se u opste racuna potrebna snaga toplotne pumpe?

Rekao bih da je za toliku kucu dovoljan el. kotao od 18kw, a toplotna pumpa od 16Kw bi trebalo da daje nekoliko puta vise energije...

Ja bih recimo moju kucu mogao da grejem i sa 6Kw el kotlom, kada je bas hladno (-10) treba i 12Kw, ako to znam da li se iz ovoga moze izvoditi zakljucak kolika snaga toplotne pumpe bi mi bila potrebna?


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 17:38 - pre 136 meseci
Citat:
Milos.Markovic011:
Juce su mi bili ljudi za toshibu ali su mi rekli da 16 kw nece biti dovoljno da zagreje 300 kvm (prozori nisu pvc i izolacija je 5cm, radijatori...) i da Toshiba ne pravi pumpe vecih kapaciteta, pa cekam da mi posalju proracun i ponudu, pa cu videti sta mi nude za alternativu i da li mi odgovara. Medjutim razmisljam i ukoliko sacekam do sledece grejne sezone da li ce se eventualno pojaviti nesto novo.

[Ovu poruku je menjao Milos.Markovic011 dana 30.01.2013. u 14:04 GMT+1]


Ako ti znaci ovo Fujitsu Waterstage 16 kw model high power na -7c/45c daje 14.50 kw.
 
Odgovor na temu

Lyinx
Gradevinar
Biro

Član broj: 310629
Poruke: 27
*.dial-up.dsl.siol.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 20:39 - pre 136 meseci
Citat:
bakara:

kako se u opste racuna potrebna snaga toplotne pumpe?




jednostavno prvo treba da znas koje su potrebe kuce dakle treba da znas koliko energije ide kroz prozore(1), fasadu(2), krov(3)...dakle sastav kuce izolativnost se meri u W/m2K (wat na m2 kot promene za jedan Kelvin ili C isto je) kad znas....

onda uzmes projektnu temperaturu to zavisi od podrucja i izracunas recimo BG je cini mi se oko -15 stepeni a unutar treba da bude +21 dakle razlika je 36 stepeni onda uzmes od gore 1 x 36+ 2 x36 +3x36 +.... i to je to onda uzmes TP koja pokriva te zahteve

mogu ti dati i link za besplatni PHP programcic koji izracunava sve to za bilo koju kucu/zgradu samo stavis parametre (sastav) za zid/krov/prozore... jedini problem je da je na slovenskom

evo link http://www.novolit.si/slo/novocad.html

inace google translator resava puno toga ;)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2013. u 21:16 - pre 136 meseci
@Lyinx

ne treba meni nikakva formula, vec sam pitanje postavio diskusije radi...

Znaci pitam, da li se snaga toplotne pumpe moze odrediti na osnovu snage koja je potrebna elektricnom kotlu da greje isti objekat?

Znaci ako je za grejanje nekog objekta dovoljan kotao od recimo 12Kw, da li to pokriva toplotna pumpa od 6Kw?

Nadam se da sam dovoljno jasno postavio pitanje... i da li se to moze posmatrati na taj nacin?


Takodje molim vas da mi ne saljete na PP ponude za prodaju TP, jer ne kupujem nista vec samo ucestvujem u diskusiji!

Hvala
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479857 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.