Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469368 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 14:13 - pre 135 meseci
tihi2,

Kazi nam sta si izbunario - koju pumpu, model, cenu. Tvoja iskustva mnogima pomazu,
pa i ovaj podatak moze mnogima olaksati.

Nije moderator moron da ne zna da ti ne reklamiras nikoga.

[email protected]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 14:19 - pre 135 meseci
Karakteristike su ove:
_____________-15_____-7______2_______7______15______20
_____35*C___2.13____2.67____3.18____3.59____4.19____4.28
COP_45*C___1.78____2.33____2.76____3.34____3.81____4.12
_____55*C___1.49____2.06____2.58____3.09____3.67____3.89

_____35*C___9.70___12.26___14.37___16.53___18.89___19.6
KW__45*C___8.20___10.71___12.76___15.38___14.43___18.91
_____55*C___6.98____9.48___11.84___14.23___16.8____17.82

Inače je jedna kineska firma, prodaje se i kod nas po toj ceni, ja sam kontaktirao prodavca.
Išao sam u subotu kod čoveka koji je ima da vidim kako radi i nemam primedbe. Prodaje se i na nemačkom tržištu sa svim sertifikatima za EU. Valjda je i to neka garancija.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 17:12 - pre 135 meseci
Zato se koriste sonde vertikalne ili povrsinske i sto vreme vise prolazi,energetski su sve izdasnije i COP je uvek isti bez obzira na spoljnu temperaturu i nema prljanja izmenjivaca i i i...
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 17:25 - pre 135 meseci
[quote]sasalabud:
Zato se koriste sonde vertikalne ili povrsinske i sto vreme vise prolazi,energetski su sve izdasnije i COP je uvek isti bez obzira na spoljnu temperaturu i nema prljanja izmenjivaca i i i...[/q
Gitarista,hajde nam malo objasni kako to da su sonde izdašnije što vreme više prolazi.Onako,u par rečenica,ako može?

 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 17:53 - pre 135 meseci
Vidi lavebanjalucki,nije tesko ni objasniti ni shvatiti.Iako se vertikalne sonde po postavljanju u busotinu zalivaju bentonitom,vremenom struktura oko sonde postaje kompaktnija a samim tim je omogucena brza i bolja temperaturna regeneracija.Kod postavljanja horizontalnih sondi to jos vise dolazi do izrazaja jer se u tom slucaju ne zalivaju bentonitom vec je potrebno bas da vreme ucini svoje tj. da se zemlja dobro slegne.
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
37.19.108.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 18:34 - pre 135 meseci
Dobro vece, narode! Treba mi pomoc oko TP-e, kuca je od 110m2, grejna povrsina je 90m2, podno grejanje je u pitanju. Izolacija je 10cm stiropor spoljni zidovi, plafon je 10cm presovane trske i 10cm mineralne vune. Nova je stolarija, nova kuca je u pitanju. E, sad: koja TP je najbolja, vazduh-voda ili voda-voda!? I ako moze obrazlozenje zasto bas ta pumpa! Nadam se da cu dobiti pravi odgovor od ljudi koji imaju iskustva sa tim pumpama. Hvala!
DB
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 18:35 - pre 135 meseci
To objašnjenje mogu da prihvatim kao logično i možda ispravno.Odrednicu "vremenom" nismo gledali sa istog aspekta,ti si mislio na duži vremenski period(godine,recimo)a ja sam mislio na jednu sezonu a uverio sam se da (horizontalni)zemljani kolektor gubi na izdašnosti što dalje odmiče zima i dolazi proleće,što je,takože,logično.Dakle,u tvojoj tvdrdnji radi se o vremenu od nekoliko godina a kod mene od par meseci.Sad je jasno.ok.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 19:26 - pre 135 meseci
Ako je pravilno postavljena,pod tim mislim na dovoljnu duzinu i dobru dubinu i horizontalna bi morala da obezbedjuje rad sa istim COP-om do proleca
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 20:38 - pre 135 meseci
moze li malo vise infomacija o sondi? koji matrijali? Neke reference? Kolika je cena postavljanja?
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2013. u 22:57 - pre 135 meseci
Moze, za izradu sondi se koriste polietilenske cevi takozvani alkatan koje se i kod nas i u svetu koriste u vodovodu za razvod vode i zemnog gasa.Domaci proizvodjaci rade vrlo kvalitetne cevi svih preseka koje ni po cemu ne zaostaju u odnosu na one strane proizvodnje.Deklarisani radni pritisak je 10b sto je vise nego dovoljno za primenu u funkciji geosondi za rad TP.Empirijski je izmereno da jedna vertikalna sonda duzine 100m,u zavisnosti od sastava tla isporucuje 5-7,5Kw toplotne energije na sat za rad TP.To je podatak sa interneta,ljudi su tako izmerili u dosadasnjoj praksi i ja nemam razloga da ne verujem.Dakle,tu se ne pravi nikakva racunica vec se uzima zdravo za gotovo.Evo primer, ako ti za grejanje objekta treba 15Kw i imas takvu TP,potrebne su ti dve sonde na dubinu po 100m iz kojih ces dobijati vodu konstantne temperature oko 13C i mozes slobodno racunati na COP 5 pa i vise u slucaju da ides na niskotemperaturno podno grejanje.Usput bas te briga za pesak,necistoce i ziva bica iz bunarske vode,jer tvoj sistem je zatvoren hermeticki i nista ne moze da prodre u njega i da ga onecisti.Drugo,bas te briga i za spoljnu temperaturu,tvoja TP ce raditi sa max.COP-om i na -40.Sledece,ceo sistem ti radi sa obicnom cirkulacionom pumpom za centralno grejanje koja trosi manje od 90W sto ce ti leti biti ukupna potrosnja struje za hladjenje cele kuce jer ces bajpasom premostiti TP tako da ti sistem podnog grejanja preko cirkulacione pumpe bude direktno vezan na geosonde.Tada vodu iz sondi koja je opet negde oko 13C cirkulaciona pumpa gura u podove a sobni termostati kontrolisu rad pumpe a prigusenjem protoka regulises da temp. poda ne padne ispod 17C da ne bi doslo do znojenja podova.To su sve razlozi koji govore u prilog tome da je koriscenje sondi u velikoj prednosti u odnosu na ostale nacine koriscenja TP mada je u startu nesto skuplje ali se kroz max. COP kao i komfor koriscenja bez odrzavanja vrlo brzo isplati Drugih referenci nemam osim sto sam u svom dvoristu postavio horizontalnu sondu od 300m na dubinu od 4,5m.Nazalost nisam stigao pre zime da pustim u rad ali cu se sledeceg leta sigurno hladiti na taj nacin.Mene je kostalo oko 2000e i materijal i busenje zemlje

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 06.02.2013. u 04:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
176.106.126.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 06:02 - pre 135 meseci
Stoji sve to što si rekao i sonde jesu dobra stvar. Bušenje 30 eura po metru zalivanje još 5 eura. Ako je tlo kao u Vojvodini ne mora zalivanje jer voda koje ima izobilje obavlja taj posao odnosno vezuje zemlju i sondu. Materijal cevi obična po narodski okiten cev Može da se kupi i gotva Renhau i sl ali cena poražavajuće velika. Za sondiranje sam pričao sam sa više firmi . Mogu uglavnom da buše do 120 m u dubinu ali najdužu što su uspeli sondu da uvuku je 100 m.Cena sa njihovim materijalom grubo 5000 eura ( Energynet npr.). Snaga kao što je Sasa rekao u tim granicama a tek kada se uradi karotaža tla može se preciznije dati snaga.
Inače kada računate koliko energije treba da dobije TP od izvora energije (zemlja ili voda) uzmite u obzir i COP tj. da će ukupnu izlaznu snagu u onu toplotnu uticati i rad kompresora . Npr ako je TP toplotne snage 15 KW i COP je 5, tada isparivaču treba Qisp=15*( (5-1)/5)= 12KW. Znači da je ovo snaga potrebna isparivaču da dobije od zemlje. U ovom slučaju verovatno opet trebaju dve sonde.
Inače o onom što je pričano kako površinski kolektor gubi snagu je totalno tačno. Zemlja energetski osiromašuje i fluid sa sve manjom temperaturom iz meseca u mesec ulazi u pumpu. Posledica toga je da je naša TP pumpa u Bukovcu u januaru potrošila 60 Kwh više struje.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 08:39 - pre 135 meseci
Gavro,podatak o tome koja se snaga moze ocekivati od povrsinske sonde nigde nisam mogao da nadjem pa sam uzeo kao pretpostavku da je polovina od snage vertikalne sonde,otud onih 300m u mom dvoristu a za kucu mi treba 10-takKw.Mozda sam i preterao ali od viska glava ne boli.Verujem da ste u Bukovcu dodali stotinak metara vise,taj problem ne bi imali.Takodje i dubina na kojoj je postavljena ne bi smela biti manja od 2m.Glavni zadatak koji se pred sondu postavlja je da obezbedi konstantan rad TP sa max. COP-om u toku cele sezone.To je i poenta koriscenja TP, sve ostalo je skoro besmisleno i zato ne treba stedeti na metrima a i ta ce sonda kako godine budu prolazile raditi sve bolje.
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 09:31 - pre 135 meseci
Citat:
Gavara:
Stoji sve to što si rekao i sonde jesu dobra stvar. Bušenje 30 eura po metru zalivanje još 5 eura. Ako je tlo kao u Vojvodini ne mora zalivanje jer voda koje ima izobilje obavlja taj posao odnosno vezuje zemlju i sondu. Materijal cevi obična po narodski okiten cev Može da se kupi i gotva Renhau i sl ali cena poražavajuće velika. Za sondiranje sam pričao sam sa više firmi . Mogu uglavnom da buše do 120 m u dubinu ali najdužu što su uspeli sondu da uvuku je 100 m.Cena sa njihovim materijalom grubo 5000 eura ( Energynet npr.). Snaga kao što je Sasa rekao u tim granicama a tek kada se uradi karotaža tla može se preciznije dati snaga.
Inače kada računate koliko energije treba da dobije TP od izvora energije (zemlja ili voda) uzmite u obzir i COP tj. da će ukupnu izlaznu snagu u onu toplotnu uticati i rad kompresora . Npr ako je TP toplotne snage 15 KW i COP je 5, tada isparivaču treba Qisp=15*( (5-1)/5)= 12KW. Znači da je ovo snaga potrebna isparivaču da dobije od zemlje. U ovom slučaju verovatno opet trebaju dve sonde.
Inače o onom što je pričano kako površinski kolektor gubi snagu je totalno tačno. Zemlja energetski osiromašuje i fluid sa sve manjom temperaturom iz meseca u mesec ulazi u pumpu. Posledica toga je da je naša TP pumpa u Bukovcu u januaru potrošila 60 Kwh više struje.




Znaci za TP snage 12 kw i COP-om 4/5 treba mi onda oko 10 kw snage sto bi se reklo dve sonde na dubini oko 100m ili u eurima 200m x 35 eura= oko 7000 eura za mesto u Vojvodini.

Na kojoj se udaljenosti buse dve sonde?
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 10:44 - pre 135 meseci
Buse se na 7-8m razdaljine.Ali istu tu snagu mozes dobiti i sa samo jednom busotinom.To je onda dosta jeftinije samo je sonda malo slozenija i opet to nije ni izbliza cena dve busotine po 100m.
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 10:58 - pre 135 meseci
Kolika je onda dubina potrebna odprilike? 130m?

Mogu li onda sondu da postave na tu dubinu?
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 18:19 - pre 135 meseci
Nisam do sada imao priliku da vidim da se postavljaju na tu dubinu i bilo bi skupo busenje a nema ni potrebe jer se dobija samo 1C na svakih 30m dubine
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
176.106.126.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 19:30 - pre 135 meseci
Na mestu gde napraviš površinski kolektor možeš samo da posadiš travu. Sa prostorm koji su meni dali ja sam napravio u Bukovcu najbolje što sam mogao. A to što će pumpa trošiti po sezoni 200kwh više jer zemlja oko nje osiromašuje to je neznatna cifra.
Ja u principu više očekujem od tog kolekotra sledeće grejne sezone dok se zemlja slegne i lepo prione uz cevi.
Trenutono završavamo ugradnju jedne voda/voda od 30 KW. Pošto je upitanju javni objekat za sada nesmem reći ni gde. Nadam se da će obezbediti potrebne priključke i da ćemo testirati grejanje već ove sezone. Ova na vodu će i hladiti pa jedva čekam da vidim i tu kako se ponaša
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 19:35 - pre 135 meseci
Saša,moram da ti skrenem pažnju na par stvari u kojima DEBELO griješiš:
Podataka o horizontalnim kolektorima ima mnogo,samo ih ti nisi uspio pronaći.Naime,horizontalni kolektori se koriste mnogo više nego dubinske sonde svuda oko nas osim u Vojvodini jer tamo su vode na malim dubinama pa je to jeftinija varijanta.S obzirom na karakteristike tvog objekta,dužina od 300m tebi je sasvim dovoljna ali tvrdnjom da je najmanja potrebna dubina-2m,dovodiš u zabludu one koji žele ovde nešto da nauče! A to što si ti svoje kolektore ukopao na dubinu od 4,5m je čista glupost!!! Dragi moj gitarista,zemni kolektori se ukopavaju na dubinu između 0,8 i 1,4 m. zavisno od konfiguracije terena i sastava zemljišta.OBJAŠNJENJE:Na dubini od 4,5m ne postoji niti teoretska mogućnost da dođe do neophodne REGENERACIJE
zemljišta,niti dole može da dopre vlaga prilikom padavina,topljenja snega i sl.niti postoji mogućnost da dole dopre toplota koju sunčeva energija šalje na zemljicu nam čarnu tokom onih meseci kad mi ne grijemo nego se istim tim kolektorom hladimo.Dakle,kad tvoja TP jedno "usisa"tu toplotu koju će kolektori da preuzmu od zemlje,samim tim oko kolektora će se stvoriti hladnoća koja neće ni na koji način/osim ono malo toplote koju iz objekta"uteraš"u zemlju tokom letnjih vrućina ali to je minorno)moći ponovo da se pretvori u,tebineophodnu, toplotu za rad TP u sledećoj sezoni grejanja.Dakle,ti si napravio nešto što nije horizontalni kolektor a mnogo daleko je od dubinske sonde,no da se mi nebi ovde prepucavali,pred nama je pa ćeš i sam videti svu istinu o ovom što ti ja ovde pišem.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 20:55 - pre 135 meseci
Pazi bogati,mora da su svi koji placaju hiljade evra za sonde na 100m dubine sisli s pameti jer tamo ne dopire sunceva toplina kad tako tvrdi nauka iz Banjalike.Vidi Bogoljube, ne znam otkud tvoja potreba da se samnom prepucavas i sa takvim prizvukom pominjes moje zanimanje.Zar ti mislis da se ja stidim sto sam izmedju ostalog i gitarista i sto sam pola zivota proveo svirajuci po hotelima i kafanama.Usput sam eto i naucio kako se treba ophoditi prema pomahnitalim alkoholicarima.Iako se kako vidim koristis internetom,izgleda da ti shvatanje nije bas vrlina pa i ne uspevas da pohvatas ono sto je bitno,a ja sam upravo izgubio volju da tebi ista vise objasnjavam.Bice da je tacno da pred svinje ne treba biserje prosipati.

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 07.02.2013. u 14:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 21:24 - pre 135 meseci
Ne kažem ja da ti ne umeš da sviraš i da ne umeš sa alkoholičarima,ja samo kažem da kolektor na toj dubini neće biti funkcionalan.To su zakoni majčice zemlje a ne kafanski zakoni.A ja nisam imao nameru da se s tobom prepucavam nego da skrenem pažnju na neispravnost tvog postupka.Nije problem što ti ne znaš nego što nećeš da učiš.Vidiš,ja sam ovde naučio kako se pravi solarni kolektor i -napravio! Naučio kako se podešava pelet kotao a u cilju smanjenja potrošnje peleta i- uspio.Naučio kako se pravi akumulator toplote i-napravio,svojim rukama ali nisam bio drčan i prepotentan nego sam učio od onih koji znaju kojima ovim putem od srca zahvaljujem na pomoći.A tebe,ako put nanese u Republiku Srpsku,dođi do mene da vidiš šta sam sve napravio a i kolektor ću da napravim i to tačno tri puta bolji od tvog.
Eto,neću više,da nas nebi sankcionisali(a trebali bi).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469368 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.